• ŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA w ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Już od pierwszych dni kwietnia w świetlicy szkolnej można było poczuć atmosferę Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały tradycje i zwyczaje wielkanocne, rozwiązywały wielkanocne łamigłówki, brały udział w quizie oraz starannie kolorowały obrazki tematyczne. Wielki Tydzień rozpoczęliśmy od tworzenia wielkanocnych koszyczków oraz barwnych pisanek. Czas przygotowań do świąt upłynął w przyjemnej atmosferze. Zajęcia prowadziła pani Beata Traczykiewicz.

          • WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA u 5 -6 latków

          • O znaczeniu świąt wielkanocnych, ich symbolice oraz tradycji dzieci wzbogacały swoją wiedzę podczas tygodniowych zajęć poświęconych tematyce świątecznej. Przygotowania do najważniejszych świąt w roku przedszkolaki rozpoczęły od wykonania kolorowych palm.W oparciu o własne doświadczenia opowiadały o potrawach, jakie królują na wielkanocnych stołach. Skrzaty dowiedziały się również, co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyku, w jaki sposób można dekorować świąteczne jajka oraz jakich naturalnych produktów należy używać, aby otrzymać piękne korowe kraszanki. Urozmaiceniem zajęć było wykonanie gigantycznych pisanek, gdzie bazą budulcową były klocki. Podczas wykonywania tego zadania dzieci wykazały się ogromnym potencjałem oraz kreatywnością. Na zajęciach z kodowania wykonały przesympatyczne kurczaczki, które ułożyły z kreatywnych koralików. Podsumowaniem wielkanocnych przygotowań był udział w świątecznym apelu przygotowanym przez uczniów kl. I-III. Bezpośrednio po nim Skrzaty zasiadły do wspólnego świętowania przy wielkanocnym stole.

             

          • WIELKANOCNE PROJEKTY - Laboratoria Przyszłości

          • Na lekcjach informatyki uczniowie z klasy VII i VIII tworzyli modele ozdób wielkanocnych. Poznawali proces powstawania przedmiotu czyli od pomysłu do projektu w programie Tinkercad, po wydruk w drukarce 3D. Dzięki zakupionej drukarce w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie mogli poznać cały proces tworzenia druku 3D.

          • WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA u 3 i 4 latków

          • Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.

            Dzieci  od pewnego czasu przygotowywały się na ten okres. Poznawały tradycje Świąt Wielkanocnych; potrawy jakie znajdują się podczas wielkanocnego śniadania oraz różne sposoby robienia pięknych pisanek i kraszanek. Podtrzymując te tradycje przygotowały piękne, kolorowe palmy, pisanki oraz stroiki wielkanocne. 

            W środę przedszkolaki w odświętnych strojach uczestniczyły w apelu z okazji Świąt Wielkanocnych, który przygotowany był przez uczniów z klas 1-3.  Po uroczystościach odbył się poczęstunek, podczas którego czterolatki składały sobie życzenia oraz śpiewały świąteczne piosenki. Tego dnia oglądały także wielkanocny koncert  w wykonaniu Pani Patrycji Lipińskiej. 

            Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w grupie Misie

          • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 4 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbył się trzeci turniej Międzyszkolnych Turniejów Szachowych ,,Zamość Szach Tour 2023”. Głównym celem rozgrywek była popularyzacja sportu szachowego, a także rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz młodzieży. W turnieju wzięli udział uczniowie naszej szkoły:
            1. Wiktor Ziemiński – klasa III
            2. Jan Szpindor – klasa IV
            3. Szymon Kudyk – klasa VII
            4. Piotr Szpindor – klasa VIII

            Uczeń klasy VIII, Piotr Szpindor zdobył 2 miejsce, pozostali chłopcy również dzielnie walczyli.


            Serdecznie gratulujemy wszystkim bardzo dobrej postawy i życzymy sukcesów szachowych!

             

          • DZIEŃ KSIĄŻKI u 4 latków

          • 3 kwietnia przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który przypada co roku 2 kwietnia, czyli w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

            Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt. "To jest bajeczka - Jak powstaje książeczka?", podczas której zapoznały się między innymi z historią i etapami powstawania książki oraz odpowiadały na zagadki związane ze znanymi bajkami. Również zostały zapoznane z różnymi książkami dla dzieci, a także  wysłuchały  baśni  Christiana Andersena  "Dziewczynka z zapałkami". 

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu 2 kwietnia. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Pisarz opowiadał o tym, że nawet ten, który początkowo bywa odrzucany, potem może budzić podziw wszystkich. Zwracał uwagę, że nie doceniamy tych, których mamy blisko. Ostrzegał przed skłonnością do przepychu i lodowatym sercem. Takie przesłania znajdziemy w baśniach o „Brzydkim kaczątku”, „Słowiku”, „Nowych szatach cesarza”, „Królowej Śniegu” i „Dziewczynce z zapałkami”. Ich autor, Hans Christian Andersen, opowiadał w nich o nas samych, o tym, co tkwi w człowieku, dlatego jego baśnie mają charakter uniwersalny i pomimo upływu blisko 200 lat wciąż są chętnie czytane.

            Zachęcamy Was do  przeczytania wybranej baśni.

            Międzynarodowy Dzień  Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 roku. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.

            Dlaczego warto czytać książki? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć oraz wskazać nowe możliwości.

            Dlaczego trzeba czytać dzieciom? Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą, powoduje, że między rodzicem i dzieckiem rodzi się bliskość i wyjątkowa więź emocjonalna. Dzięki książkom można przybliżyć dzieciom świat, ten codzienny i ten pełen magii i przygód. Nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie! Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.

            Życzymy miłego, wspólnego czytania!

          • PAMIĘTALIŚMY O ROCZNICY ŚMIERCI JANA PAWŁA II

          • 2 kwietnia 2023r. obchodziliśmy już 18 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Aby pamięć o tym wielkim Polaku wciąż trwała i nie została niczym przyćmiona, we wszystkich klasach naszej szkoły zostały przeprowadzone katechezy przypominające tego niezwykłego człowieka. Oglądając prezentację multimedialną, uczniowie mogli przypomnieć sobie najważniejsze fakty z Jego życia, widząc Go w różnych rolach, jakie przyszło Mu pełnić: syna, brata, ucznia, ministranta, studenta, robotnika, kapłana, biskupa, kardynała. Aż w końcu w najważniejszej roli, do jakiej został powołany, kiedy świat usłyszał historyczne „Hebamus Papam”. Wtedy już papież – pielgrzym, otoczony niezmierzoną rzeszą ludzi, chcących Go słuchać, przemierzający najodleglejsze zakątki świata. Papież – przyjaciel dzieci, sojusznik młodzieży, w których pokładał nadzieję na lepsze jutro. Człowiek nietuzinkowy o ogromnej wiedzy, wrażliwości, poczuciu humoru, a przy tym niezwykle skromny, który podjął się dzieła odbudowy człowieka i świata pozostanie zawsze w naszej pamięci.

          • SUKCESY W KONKURSIE PLASTYCZNYM "KARTKI WIELKANOCNE GMINY ZAMOŚĆ"

          • 30 marca 2023 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem  odbyło się podsumowanie Wielkiego Konkursu "Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2023". Przedsięwzięcie odbywało się pod patronatem Wójta Gminy Ryszarda Gliwińskiego. Wśród wyróżnionych osób, znaleźli się artyści z naszej szkołyi przedszkola: Gabriel Szpindor - 4 lat, Martyna Rycyk - 6 lat,   z klasy 1: Natalia Olech, Emilia Magdziak, Krzysztof Wójtowicz, Igor Michoński, Nikola Wileńska - kl.2, Gabriela Sachajko - kl.4, Sylwia Sołoducha - kl.6 oraz  z klasy 7: Klaudia Puhacz,  Bartłomiej Stawarski i Szymon Kudyk.

            Serdecznie gratulujemy!

          • CZERWONY KAPTUREK - INTERNETOWY TEATR TVP

          • 29 marca, w ramach  Internetowego Teatru TVP, uczniowie klas I-III oglądali spektakl pt. ,,Czerwony Kapturek”, którego reżyserem jest Jarosław Antoniuk z Teatru Lalki   i Aktora w Łomży. Przedstawienie zrealizowane zostało w konwencji teatru przedmiotu, gdzie lalki tworzone są w trakcie gry z różnych elementów codziennego użytku. Spektakl opowiadał o samotności dziecka, jego marzeniach i nadziei prostymi emocjami oraz nieskomplikowanymi środkami teatralnymi. To niezwykle kolorowe, wesołe, żywiołowe, roztańczone i rozśpiewane widowisko bardzo podobało się dzieciom i z wielkim zainteresowaniem je oglądały.

          • WIELKANOCNE KARTKI DO SANTA GALLA

          • Jak co roku przed Wielkanocą uczniowie naszej szkoły pamiętają o przesłaniu życzeń świątecznych do pacjentów i pracowników pobliskiego  Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Tym razem wolontariusze z klasy V i VII wraz z panią Dorotą Wybranowską, opiekunem Szkolnej Grupy Wolontaryjnej, wykonali kartki z życzeniami płynącymi od całej społeczności szkolnej. Jesteśmy przekonani, że życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy sprawią wiele radości i wzruszeń ich odbiorcom.

          • REKRUTACJA 2023 / 2024

          • Szanowni Państwo!

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pniówku informuje, że w dniach od 1 marca 2023 do 31 marca 2023 roku prowadzone są zapisy dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2023 / 2024.

            Stosowne wnioski i oświadczenia są do pobrania na internetowej stronie szkoły w zakładce Rekrutacja 2023/2024 lub w sekretariacie szkoły.

            Szczegółowe informacje można uzyskać  pod numerem telefonu: (84) 543 12 12.

                                                                                                            Alina Korneluk – dyrektor szkoły

          • DZIEŃ MATEMATYKI u 5 i 6 latków

          • Nie od dziś wiadomo, że matematyka jest królową nauk, z którą do czynienia mamy w każdym aspekcie naszego życia. Jak bardzo jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu człowieka przekonały się dzieci z grupy Skrzaty podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki. Z tej okazji przedszkolaki mogły sprawdzić swoje dotychczasowe umiejętności matematyczne w zakresie: przeliczania, klasyfikowania, mierzenia, ważenia, jak również logicznego myślenia. Celem przeprowadzonych zajęć było wywarcie wpływu na intelektualny rozwój, dzięki czemu maluchy mogą lepiej zrozumieć otaczający świat. Skrzaty doskonale poradziły sobie z zadaniami ze świata matematyki.

          • PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

          • Dzieci z naszego przedszkola aktywnie świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Przedszkolaki dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia był uroczysty pochód w okolicach szkoły oraz sadzenie pierwszych wiosennych roślinek.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

          • KONKURS NA NAJWIĘKSZĄ KLASOWĄ GÓRĘ GROSZA ROZSTRZYGNIĘTY!

          • W marcu podsumowany został szkolny konkurs zorganizowany w ramach udziału szkoły  w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza (XIII edycja). Każda klasa oraz grupa przedszkolna starały się uzbierać jak najwięcej groszaków w czasie od listopada do końca lutego. Po podliczeniu wszystkich groszy okazało się, że jako szkoła uzbierano aż 753 zł i 18 gr. Najwyższą kwotę w przeliczeniu na 1 ucznia z danego oddziału uzbierała klasa V, zdobywając dyplom za I miejsce oraz nagrodę rzeczową do klasy w postaci świątecznego stroika z pisankami. II miejsce zajęli uczniowie z klasy VI, podczas gdy na III miejscu uplasowała się klasa III. Najważniejszy jest jednak cel, na który zebrane pieniądze zostaną przekazane. Organizator całej akcji  czyli Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbieraniu groszaków i gratulujemy klasom, które zebrały ich najwięcej! 

          • SUKCESY RECYTATORSKIE i PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW

          • 23 marca 2023 roku w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się finał X KONKURSU RECYTATORSKO-PLASTYCZNEGO: „Wiosenne spotkania z …”. W tym roku tematem przewodnim była literatura Wisławy Szymborskiej oraz literatura dziecięca. Spotkanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy dotyczył podsumowania konkursu plastycznego, na który wpłynęło 178 prac oraz otwarcie wystawy pokonkursowej i rozdanie nagród.

            Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:

            Aleksander Szpindor z klasy 2 – III miejsce – nauczyciel Wiesława Gawlik,

            wyróżnienia z klasy 1: Krzysztof Wójtowicz, Natalia Olech, Emilia Magdziak – nauczyciel Marzena Krzyszczuk,

            Jan Stawarski z klasy 3 – wyróżnienie - nauczyciel Barbara Pyś

            Paulina Puhacz z klasy 5 – wyróżnienie - nauczyciel Alina Korneluk

            W dalszej części, na scenie Krasnobrodzkiego Domu Kultury, odbył się konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział 23 wykonawców w 3 kategoriach wiekowych. W składzie Komisji Konkursowej zasiedli: Diana Maciąg (przewodnicząca) – instruktor teatru i literatury w Zamojskim Domu Kultury oraz członkowie: Marianna Olszewska – polonistka, poetka, wieloletni animator kultury, Paweł Korga – student filologii polskiej, specjalizacja – krytyka literacka i artystyczna.

            Wśród nagrodzonych z naszej szkoły znaleźli się:

            Jan Szpindor z klasy 4 – I miejsce (kategoria II) – nauczyciel Marzena Krzyszczuk

            Wiktoria Tyrka z klasy 3 – II miejsce (kategoria I) – nauczyciel Barbara Pyś

            Gratulujemy sukcesów zwycięzcom oraz pozostałym uczniom, którzy podjęli się trudu recytacji!

          • SUKCES MAGDY KUDYK

          • „112 – pomoc, nie zabawa” to tytuł wojewódzkiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych ogłoszonego przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę. Celem konkursu było promowanie działania numeru alarmowego 112, kształtowanie postaw pozwalających na właściwe korzystanie z numeru alarmowego 112 oraz rozwijanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży.  Uczniowie, w zależności od kategorii wiekowej,  mieli za zadanie stworzyć plakat, projekt muralu lub napisać opowiadanie.

            Gala finałowa wraz z wręczeniem nagród odbyła się 24 marca w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.

            Wśród osób wyróżnionych znalazła się nasza uczennica klasy 5 Magdalena Kudyk, która napisała opowiadanie informujące o zgłoszeniu sytuacji nagłej pod numer 112.

            Należy zaznaczyć, że jest to duże wyróżnienie, z uwagi na fakt, że na konkurs wpłynęło ponad 2500 prac z ponad 200 szkół, jak również to, że komisja przyznała, łącznie w trzech kategoriach, 9 nagród i 10 wyróżnień, a więc wyłoniła 19 laureatów.

            W trakcie podsumowania konkursu nagrodzonym i wyróżnionym pogratulował wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik wręczając dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Magda pracowała pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk.

            Serdecznie gratulujemy Magdzie wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

             

          • WIOSNA w KĄCIKU PRZYRODY u 3 latków

          • W oczekiwaniu na wiosnę najmłodsze przedszkolaki w kąciku przyrody założyły ogródek. Zasiały w nim różne zdrowe pyszności. Dzieci bardzo dzielnie wykonywały powierzone im zadania i z niecierpliwością czekają na efekty swojej pracy.

          • VI WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „VOCAB BEE”

          • Dwóch uczniów naszej szkoły, Bartłomiej Stawarski z kl. VII i Piotr Szpindor z kl. VIII, wzięło udział w konkursie z języka angielskiego, który odbył się dnia 24 marca br. w Majdanie Starym (gmina Księżpol), pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Wójta Gminy Księżpol. Chłopcy wraz z opiekunem, panią Dorotą Wybranowską oraz rodzicem, panią Stawarską, wyruszyli wcześnie rano, aby zdążyć na konkurs o godz. 9.00. Był to już drugi etap. I etap uczniowie pisali w szkole, na początku grudnia. W związku z tym, iż zdobyli wtedy powyżej 80% punktów na teście pisemnym z angielskiej leksyki, zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego. 

            Finałowy etap w Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym sprawdzał głównie znajomość angielskiego słownictwa i obejmował takie tematy jak:                                                             

            - Świat Przyrody (pogoda, pory roku, zwierzęta, rośliny, krajobraz, zjawiska naturalne, zagrożenie i ochrona środowiska naturalnego, wyrażenia idiomatyczne ze zwierzętami), - Zdrowie ( części ciała, kontuzje, choroby       i objawy, narządy wewnętrzne, służba zdrowia, leczenie, zdrowy tryb życia, uzależnienia, zwroty),

            - Praca (zawody, miejsca pracy, przymiotniki: praca i pracownicy, czasowniki: obowiązki w pracy, wynagrodzenie, ludzie w pracy, poszukiwanie pracy, zwroty, słowotwórstwo: tworzenie nazw zawodów),

            - Czasowniki złożone z „get”,     

            - Podstawy słowotwórstwa (tworzenie różnych części mowy, antonimy).

                  Nasi uczniowie, co prawda nie zajęli czołowych miejsc na podium, ale i tak uzyskali bardzo wysokie wyniki na tle blisko 40 najlepszych uczniów w skali województwa. Gratulujemy im wiedzy i umiejętności językowych!

        • NASI UCZNIOWIE w AKADEMII ZAMOJSKIEJ
          • NASI UCZNIOWIE w AKADEMII ZAMOJSKIEJ

          • 22 marca br. uczniowie z klasy VII i VIII wraz z panią Dorotą Wybranowską uczestniczyli w dniu otwartym przygotowanym przez Zakład Pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej. Wyjazd do Centrum Symulacji Medycznych zorganizowano w ramach doradztwa zawodowego. Uczestniczyła w nim również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lipsku i Białowoli. Podczas pobytu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu, wyposażonego w nowoczesny sprzęt medyczny (aparaturę monitorującą, trenażery, fantomy) służący do leczenia i ratowania życia pacjentów. Studenci Akademii Zamojskiej, kształcący się na wydziale pielęgniarstwa, przygotowali interesujące symulacje i zajęcia w zakresie zakładania opatrunków, zakładania wkłuć, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pielęgnowania chorych, oraz monitorowania ich stanu. Każdy uczeń mógł osobiście popróbować wykonywania tych zabiegów na manekinach, które wiernie odzwierciedlały prawdziwych pacjentów. W trakcie tych zajęć młodzież mogła poczuć się jak na praktykach w szpitalu.

            Pod koniec pobytu zaproszono nas do udziału w warsztatach praktycznych „Zajrzyj do serca”, pod kierunkiem dr hab. Szymona Zmorzyńskiego. Podczas zajęć uczniowie preparowali serce świni domowej, oglądali morfologię serca, a także preparowali zastawki, które w tym narządzie występują. Jest to bardzo przydatne doświadczenie, ponieważ młodzież może zobaczyć, jak wygląda biologia w praktyce. Było to niezłe wprowadzenie do przyszłych studiów na przykład na kierunku pielęgniarstwo, bowiem na studiach medycznych są przedmioty takie jak anatomia i fizjologia. 

            Wrażliwsi uczniowie mogli zrezygnować z udziału w tej części. Ci odważniejsi wytrwali do końca, otrzymując na pamiątkę specjalny certyfikat. Wizyta w tej nowoczesnej placówce była niezwykle pouczającą, a doświadczenia tam zdobyte pozostaną z uczniami na zawsze.

            Dziękujemy bardzo za zaproszenie i możliwość udziału w/w zajęciach, Panu Krzysztofowi Obolewiczowi, który jest ratownikiem medycznym oraz wykładowcą i koordynatorem Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • PODSUMOWANIE RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

          • W naszej szkole został zorganizowany Rodzinny Konkurs Plastyczny pt. Koty, kotki i koteczki. Przeznaczony był dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas I – III. Z racji tego, że był to konkurs rodzinny, uczestnicy mogli wykonać swoje prace wspólnie z członkami swojej rodziny. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu tematycznej pracy plastycznej dowolną techniką.Spośród wszystkich otrzymanych prac Jury wyłoniło prace nagrodzone oraz wyróżnione. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Szkołę Podstawową w Pniówku. Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności i dziękujemy za zaangażowanie.

          • DZIEŃ MATEMATYKI

          • Każdego roku 14 marca jest obchodzony Światowy Dzień Matematyki. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w zdobywaniu wiedzy z tego przedmiotu. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się w 2014 r.

            W nasze szkole jest już tradycją, że z tej okazji organizowany jest Międzyklasowy Turniej Matematyczny. W tym roku do rozgrywek przystąpiły klasy IV-VI. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi giełdy, akcji i zysków. I miejsce (odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania) zajęła klasa VI, III miejsce ex aequo klasa IV i V.

            Klasę IV reprezentowali: Alan Jachymczyk – kapitan, Katarzyna Michońska, Gabriela Sachajko, klasa V: Szymon Włoch – kapitan, Magdalena Kudyk, Zuzanna Kukiełka, klasa VI: Gabriel Zawadzki – kapitan, Sylwia Sołoducha, Miłosz Jargieło.

            Zwycięzcom gratulujemy!

             

          • ZDROWY POSIŁEK u 3 latków

          • Nadejście wiosny Misie świętowały przygotowując zdrowy wiosenny poczęstunek, obfitujący w świeże warzywa. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania i zgodnie z nimi wraz z nauczycielem przygotowały pyszne kanapki. 

          • OBCHODY "ŚWIATOWEGO DNIA LICZBY PI"

          • W dniach 14 i 15 marca 2023 r. obchodzono w klasie V i VI „Światowy Dzień Liczby Pi”.Tego dnia lekcje matematyki poświęcone były tematyce związanej z liczbą π. Z tej okazji przygotowano w szkole gazetkę ścienną dotyczącą m.in. ciekawostek, wartości liczby Pi, rekordów jej rozwinięcia oraz inspiracji w twórczości poetów np. Wisławy Szymborskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że liczba π nazywana jest też Ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył jej przybliżoną wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Patronami tego święta są Albert Einstein i Wacław Sierpiński, którzy urodzili się właśnie 14 marca.

            Piątoklasiści oglądali film na www.pistacja.tv, natomiast szóstoklasiści brali udział w konkursie „pi-wyrazy”. Warto zaznaczyć, że rekordzista znalazł 15 wyrazów rozpoczynających się na „pi” w ciągu 5 minut. W ten sposób zaakcentowano święto liczby π. Nad całością czuwała pani  Monika Zwolan.

          • 𝑺𝒕. 𝑷𝒂𝒕𝒓𝒊𝒄𝒌's 𝑫𝒂𝒚 𝑭𝒆𝒔𝒕𝒊𝒗al – projekt Didacto Polska

          • W dniach od 14 do 17 marca br. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim wydarzeniu kulturowym dotyczącym Irlandii oraz jej patrona, Św. Patryka, realizując projekt językowy Didacto Polska. W związku z tym przedszkolaki i uczniowie, pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej oraz pani Beaty Traczykiewicz, podjęli się kilku wyzwań związanych z tym projektem.

            Udział w lekcjach i zajęciach tematycznych

            Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcjach i zajęciach języka angielskiego poświęconych tematyce irlandzkiej. Oglądano filmy, bajki i prezentacje nt. Irlandii oraz obchodów Dnia Św. Patryka. Czytano teksty i rozwiązywano rozmaite quizy sprawdzające wiedzę nt. Zielonej Wyspy i jej patrona. Uczniowie tworzyli plakaty przedstawiające ciekawostki dot. kultury i obyczajów Irlandczyków. W oddziałach przedszkolnych i podczas zajęć świetlicowych dzieci uczyły się tematycznego słownictwa, rozwiązywały rebusy, krzyżówki i zagadki.

            Dekoracja szkoły

            Podczas lekcji pracowano także nad przygotowaniem dekoracji sal lekcyjnych w stylu irlandzkim. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali z papieru irlandzkie flagi, zielone koniczyny oraz pozostałe symbole Irlandii, którymi potem udekorowali okna i gazetki klasowe. W niektórych klasach pojawiły się także girlandy z koniczyny oraz dekoracje tematyczne na drzwiach i parapetach. Na głównym korytarzu szkoły pani Traczykiewicz przygotowała wystawę prezentującą ciekawostki związane z Dniem Św. Patryka. Ponadto pani Wybranowska wykonała jeszcze 2 tematyczne gazetki naścienne.

            Apel

            Dnia 14 marca miał miejsce apel poświęcony postaci Św. Patryka. Z udziałem uczennic z kl. V, Magdaleny Kudyk. Zuzanny Kukiełki i Pauliny Puhacz, przedstawiono prezentację dotyczacą życia Świętego i jego wpływu na dzisiejszą Irlandię. Uczniowie obejrzeli kilka krótkich filmów nt. obchodów Dnia Św. Patryka w różnych zakątkach świata oraz wysłuchali fragmentów muzyki irlandzkiej. Na koniec odbył się krótki quiz sprawdzający wiedzę uczniów. Apel przygotowała pani Dorota Wybranowska we współpracy z panią Martą Ziemińską i panem Piotrem Szymańskim, który zadbał o oprawę muzyczną.  

            Turniej

            W kolejnym dniu zorganizowano międzyklasowy turniej wiedzy na temat Irlandii i obchodów Dnia Św. Patryka. 3-osobowe reprezentacje z klas IV-VIII rywalizowały między sobą. Uczniowie rozwiązywali internetowe quizy, odpowiadali na pytania wylosowane z kapelusza oraz uzupełniali luki w tekście irlandzkiej piosenki. Wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami rozumienia ze słuchu. Turniej przygotowała pani Beata Traczykiewicz. Zwycięską drużyną okazali się uczniowie klasy VII. Drugie miejsce zajęli ósmoklasiści. Na trzecim miejscu uplasowały się zespoły z klasy IV i VI. Klasa V zajęła czwarte miejsce.

            Dzień Św. Patryka – 17 marca

            W tym dniu cała społeczność szkolna ubrała się na zielono. Każdy nosił przypięty kotylion w kształcie koniczyny-symbolu Irlandii. Podczas apelu podsumowano wydarzenia z kilku poprzednich dni, wręczono dyplomy i nagrody za udział w turnieju. Chętni uczniowie uczestniczyli też w sesji zdjęciowej na tle tematycznej dekoracji z zielonymi kapeluszami na głowach. Było sporo śmiechu i zabawy.

                   Wszystkie podjęte działania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych oraz jeszcze bardziej zmotywowały do nauki języka angielskiego.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

             

          • "ASY INTERNETU"

          • 15 marca 2023r. uczniowie z klas I-VIII z podziałem na odpowiednie kategorie wiekowe brali udział w bardzo ciekawej i pouczającej konferencji „Asy Internetu”. Aby w pełni korzystać z zalet Internetu, wszyscy powinni umieć podejmować mądre decyzje. Już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w tym niezwykle ważnym wydarzeniu. Tematami przewodnimi konferencji były: wartości Asów Internetu, wielokulturowość, dezinformacja, dobrostan cyfrowy. Prowadzący konferencję m.in. zachęcali do życzliwości i szerzenia dobra w Internecie. Bycie w sieci to nic trudnego, wielką rzeczą jest umiejętne korzystanie z jej zasobów.

          • WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY

          • W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Cel  konkursu to propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Konkurs został włączony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Do konkursu zgłosiło się 209 uczniów, którzy łącznie przesłali 604 prace. Komisja przyznała nagrody za I, II i III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych i wyróżnienia dla 6 osób. Wyróżnienia dla 8 osób przyznało też  Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Ziemińska i Piotr Szpindor z kl. VIII oraz Weronika Bochenko i Klaudia Puhacz z kl. VII. Wśród wyróżnionych prac znalazła się fotografia pt.,,Las do góry nogami” Zofii Ziemińskiej. Pozostałe prace naszych uczniów zostały wyeksponowane na wystawie fotograficznej w Zespole Szkół CKR w Siennicy Różanej.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy