• ZAJĘCIA W KLASIE II Z DŁUGOPISAMI 3D

          • Uczniowie klasy II mieli okazję rozwijać swoje umiejętności manualne poprzez naukę korzystania z długopisów 3D. Zadanie to miało na celu nie tylko doskonalenie precyzji ruchów, ale również pobudzenie kreatywności uczniów oraz rozwijanie umiejetności współpracy w grupie. Dzieci tworzyły pierwsze ozdoby świąteczne, które później zawieszą na klasowej choince. Głównymi elementami ozdób były śnieżynki i bombki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad detalami, starając się nadać swoim dziełom wyjątkowy charakter. W efekcie każdy drugoklasista stworzył własne, niepowtarzalne dzieło. Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D okazały się nie tylko edukacyjne, ale również pełne radości i kreatywności, tworząc tym samym przyjemną atmosferę w klasie. Młodzi artyści pracowali pod kierunkiem pani Magdy Luszowskiej.

          • ANDRZEJKI W KLASIE I i II

          • 30 listopada w klasie I i II odbyła się zabawa andrzejkowa, w czasie której uczestnicy tej imprezy spożywali wspólnie różne smakołyki, robili zdjęcia oraz wróżyli, co czeka ich w przyszłości. Zabawę uświetniły ulubione przeboje muzyczne dla dzieci. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Teraz z utęsknieniem czekają na kolejny bal.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • Dnia 28 listopada br. odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa dla uczniów klas III-VIII. Zabawę taneczną poprzedziły wróżby andrzejkowe, przygotowane i przeprowadzone przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego: Magdalenę Kudyk z klasy VI i Gabriela Zawadzkiego z klasy VII. Następnie każda klasa udała się do swojej sali, aby tam spożyć zamówione przez rodziców pizze lub kebaby. Równo o godzinie 16.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z udziałem DJ Bartix. Uczniowie bawili się aż do godziny 19.00. Utwory muzyczne puszczane przez zespół DJ Bartix przypadły uczniom do gustu. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie chętnie tańczyli w różnych konfiguracjach; w parach, kółkach i wężykach. Dodatkową atrakcją były kolorowe światła i dymy puszczane na parkiet taneczny. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas oraz rodzice, którzy zorganizowali poczęstunki w salach. Po 3 godzinach spędzonych na parkiecie tanecznym przyszedł czas na posprzątanie klas po zabawie i powrót do domu pod opieką rodziców. Następne andrzejki już za rok!

          • PRZEDSZKOLAKI ZNAJĄ SWOJE PRAWA

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dlatego w ramach akcji organizowanej przez UNICEF oddziały przedszkolne również obchodziły  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. We wszystkich grupach  zostały  przeprowadzone  zajęcia o prawach dziecka  z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych oraz  odbyły się rozmowy na temat praw dzieci. Została wyświetlona prezentacja, pt. „Prawa dziecka - Twoje prawa”. Młodsze dzieci kolorowały ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Starsze grupy wykonały prace plastyczne, pt. „Znam swoje prawa”. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych przywilejów.

          • ÓSMOKLASIŚCI LAUREATAMI

          • Z wielką radością informujemy, iż uczniowie z klasy VIII zakwalifikowali się  do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024. 

            Klaudia Puhacz z języka polskiego - nauczyciel Marzena Krzyszczuk,                                                      Szymon Kudyk z matematyki - nauczyciel Anna Piłat,                                                                                          Bartłomiej Stawarski z matematyki -  nauczyciel Anna Piłat oraz z języka angielskiego - nauczyciel Dorota Wybranowska. 

            Serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki w II etapie i życzymy awansu do eliminacji wojewódzkich!​​​​​​

          • LAUREACI KONKURSÓW NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

          • 15 listopada 2023r. w Centrum Kultury Filmowej ,,Stylowy’’ w Zamościu odbyła się gala finałowa konkursów niepodległościowych. Organizatorem Konkursu Plastycznego ,,Kolory Niepodległości’’ oraz Konkursu Historycznego ,,Wolna- Niepodległa’’ był Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński, zaś współorganizatorami Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Patronat honorowy sprawował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych, pogłębianie wiedzy historycznej, motywowanie uczniów do samodzielnego pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ukazanie różnych form obchodów rocznicy niepodległości w środowisku lokalnym. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonanie w swojej kategorii jednej pracy plastycznej lub pracy literackiej, która mogła przyjąć formę: eseju, rozprawki, opowiadania lub utworu poetyckiego. W VI tegorocznej edycji w Konkursie Plastycznym ,,Kolory Niepodległości‘’ w I kategorii – przedszkole: laureatkami zostały 6-latki: I miejsce - Julia Berdak, wyróżnienie – Emilia Bajan, w II kategorii - klasy I-IV szkoły podstawowej laureatami zostali czwartoklasiści: II miejsce - Martyna Naworol oraz wyróżnienie Wiktor Ziemiński. W Konkursie Historycznym ,,Wolna- Niepodległa” w I kategorii- klasy V-VI szkoły podstawowej: wyróżnienie – Gabriela Sachajko - klasa V. W II kategorii – klasy VII-VIII : II miejsce – Weronika Bochenko - klasa VIII oraz wyróżnienie Klaudia Puhacz klasa VIII. Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • SPOTKANIE Z LEKTURĄ "CHŁOPCY Z PLACU BRONI"

          • Uczniowie klasy V mieli okazję pracować na lekcjach języka polskiego z lekturą Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Jednym z tematów omawianych podczas zajęć była historia Nemeczka. Aby wszyscy piątoklasiści mogli zaangażować się w pracę na lekcji  i coś  z niej zapamiętać, przeprowadzono ją metodą aktywizującą.  Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich miała za zadanie stworzyć plakat dotyczący postaci Nemeczka. W tym celu mogli korzystać z różnych źródeł informacji; notatek sporządzonych w zeszytach na lekcji, własnych opracowań lektury, a przede wszystkim z fragmentów powieści, które zaznaczali samodzielnie w domu. Dzięki wspólnej pracy udało się stworzyć plakaty zapełnione mnóstwem informacji odnoszących się do bohatera książki. Poza tym taka forma pracy pozwoliła uczniom sprawdzić się w nowych rolach, jako kapitanowie, projektanci, artyści – rysownicy, informatorzy, skrybowie, a także lepiej poznać kolegów  i koleżanki z klasy. Uwieńczeniem wykonanej pracy była jej prezentacja na forum klasy przez chętne osoby. Zadanie zostało zaliczone, a wszyscy uczniowie otrzymali zasłużone brawa i oceny. Lekcję poprowadziła pani Marzena Krzyszczuk

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to coroczna akcja edukacyjna oraz idealny sposób na naukę przez zabawę. W tym roku przypadł on na 17 listopada. Nasza szkoła jak każdego roku, również wzięła udział w tym wydarzeniu. Uczniowie już wcześniej przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez różne zabawy i konkursy matematyczne, rywalizowali w grze „wykreślankowa tabliczka mnożenia”, a uczniowie klasy V wykonali plakaty o znaczeniu tabliczki mnożenia w życiu codziennym. W rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy VIII. Uczestnicy zabawy wybierali losy i odpowiadali na 5 pytań. Tylko bezbłędne odpowiedzi klasyfikowały do dalszego etapu zabawy. Wśród najlepiej odpowiadających uczniów po podliczeniu punktów i dodatkowych zadaniach w postaci łamigłówek, zostaną wyłonieni mistrzowie. Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki.

          • MEDIACJE RÓWIEŚNICZE

          • W czwartek 16 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu pt.„Praktyczne aspekty mediacji rówieśniczej”. Szkolenie  odbyło się na terenie Sądu Okręgowego w Zamościu i miało na celu naukę w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów zachęcając do dialogu, wzajemnego zrozumienia oraz aktywnego poszukiwania rozwiązań. Szkolenie prowadziła Pani Sędzia  Koordynator do spraw Mediacji Teresa Bodys oraz Pani mediatorka sądowa Magdalena Kosicka – Leszczyńska. Podczas szkolenia uczniowie dowiedzieli się kim jest mediator i jak wygląda jego praca. Obejrzeli film na temat mediacji i próbowali własnych sił w zainscenizowanym sporze. Okazało się, że rola mediatora wcale nie jest taka łatwa jak się wszystkim wydawało. Zadaniem mediatora rówieśniczego jest wsparcie stron w dojściu do porozumienia, a sama mediacja koncentruje się na rozwiązaniu określonego problemu oraz naprawieniu i podtrzymaniu dobrej relacji pomiędzy uczniami.

          • WYRÓŻNIENIA W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

          • 14 listopada 2023r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ,,Powiatowym Jesiennym Konkursie Recytatorskim”, który odbył się w Zamojskim Domu Kultury. Do konkursu po wcześniejszych eliminacjach szkolnych zakwalifikowało się  9 uczniów z klas I-III oraz uczennica z klasy VIII. W tegorocznej edycji motywem przewodnim były „Sny i marzenia”. Podane hasło stanowiło inspirację i dawało możliwość szerokiej interpretacji, słynne sny i marzenia kierowały losami bohaterów literackich, znanych nam z kanonu najlepszej polskiej oraz światowej prozy i poezji. W konkursie nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia.

            W kategorii uczniów klas I-III:
            - Ewa Kobel, klasa II
            - Natalia Olech, klasa II
            - Nadia Ćwik, klasa III

            W kategorii uczniów klas VII-VIII
            - Weronika Bochenko, klasa VIII

            Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC ROZSTRZYGNIĘTY

          • Miesiąc październik poświęcony jest modlitwie różańcowej. W związku z tym ogłoszony został konkurs na NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC. Jego celem było zachęcanie do modlitwy różańcowej, rozbudzanie wyobraźni i pomysłowości u dzieci oraz dostarczenie radości ze wspólnego działania i spędzenia czasu z rodziną. Na konkurs wpłynęły różańce wykonane z różnych materiałów. Komisja konkursowa dokonując oceny poszczególnych prac, brała pod uwagę: pomysłowość w doborze materiałów, estetykę wykonania, włożoną pracę oraz zgodność z oryginałem. Nagrodzeni uczniowie, to: Gabysia Sachajko z kl.5,  Bartek Szostak z kl.4, Szymon Kudyk z kl.8, Bartek Stawarski z kl.8 i Wiktor Ziemiński z kl.4. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Kasia Michońska z kl.5, Jaś Stawarski z kl.4 oraz Magda Kudyk z kl.6. Wszystkim uczestnikom konkursu  - uczniom i ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność.

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W GMINNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • 9 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII uczestniczyli w Gminnych Biegach Przełajowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Zawody odbyły się przy kompleksie sportowym ,,Moje boisko Orlik 2012” w Żdanowie. Głównym celem tej imprezy sportowej było uczczenie 105 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, rozwijanie zainteresowań u dzieci
            i młodzieży oraz umożliwienie współzawodnictwa sportowego w duchu ,,fair play” dla uczniów ze szkół z terenu Gminy Zamość. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie.
            Najlepsi  to:
            1. Milena Kot, klasa II – 1 miejsce
            2. Szymon Kudyk, klasa VIII – 1 miejsce
            3. Julia Ćwik, klasa V – 2 miejsce
            4. Klaudia Puhacz, klasa VIII– 2 miejsce
            5. Gabriela Sachajko, klasa V – 3 miejsce
            6. Bartłomiej Stawarski, klasa VIII– 3 miejsce
            7. Nikola Wileńska, klasa III – 4 miejsce
            8. Paulina Puhacz, klasa VI – 4 miejsce
            9. Katarzyna Łapa, klasa III – 5 miejsce

             

            Dzięki tym osiągnięciom, nasza szkoła uplasowała się na7 miejscu w Gminnych Biegach Przełajowychw ogólnej klasyfikacji szkół za 2023r.

            Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne 12 grudnia 1995r. z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Głównym celem tego dnia jest uświadamianie społeczeństwa o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi. Uczniowie klasy pierwszej również obchodzili ten dzień. Obejrzeli oni filmik edukacyjny ,,Tolerancja”, dyskutowali na temat oglądanych treści.  Pierwszoklasiści w zespołach układali napis TOLERANCJA i wyjaśniali jego znaczenie. Na koniec zajęć wykonali wspólną pracę plastyczną pt. ,,Akceptujemy wszystkich”.

          • ŚWIATOWY DZIAEŃ RZUCANIA PALENIA

          • Każdego roku trzeci czwartek listopada (w 2023r. – 16 listopada) obchodzimy jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. Do Polski inicjatywa ta trafiła w 1991 r., a jej pomysłodawcą był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez ten jeden dzień przestali palić papierosy. W związku z obchodzonym Dniem Rzucania Palenia, uczniowie podczas zajęć świetlicowych obejrzeli filmik edukacyjny ,,Skutki palenia tytoniu”, rozmawiali na temat oglądanych treści, a także wykonali plakaty.

          • SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 13 listopada w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Szachowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W imprezie tej wzięli udział uczniowie z klas I - VIII Szczególnym celem zawodów było uczczenie105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ, a także popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Podczas rozgrywania partii szachowych wszyscy uczestnicy zachowywali się według zasad fair play. Zawody były rozegrane w trzech kategoriach wiekowych. Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

            Klasy I - III

            1 miejsce – Aleksander Szpindor, kl. III                                                                                                                    2 miejsce – Katarzyna Łapa, kl. III                                                                                                                              3 miejsce –  Tymon Jachymczyk, Krzysztof Wójtowicz, kl. II
            Wyróżnienia zdobyli:
            - Kacper Sokal, Jan Śliwiński - kl. I
            - Emilia Magdziak – kl. II

             

            Klasy IV - VI

            1 miejsce – Wiktor Ziemiński, kl. IV                                                                                                                           2 miejsce – Jan Stawarski, kl. IV
            3 miejsce –  Jan Szpindor, kl. V
            Wyróżnienia zdobyli:
            - Bartłomiej Szostak, kl. IV
            - Alan Jachymczyk, kl. V
            - Magdalena Kudyk, kl. VI

             

            Klasy VII – VIII

            1 miejsce – Bartłomiej Stawarski, kl. VIII                                                                                                                    2 miejsce – Szymon Kudyk,  kl. VIII
            Wyróżnienia zdobyli:
            - Miłosz Jargieło, Gabriel Zawadzki – kl. VII

            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom sportowych zmagań
             i życzymy dalszych sukcesów!

          • ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

          • 10 listopada dzieci z grup przedszkolnych Smerfów, Sówek oraz Skrzatów uczestniczyły w uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego. Nasza szkoła i przedszkole kolejny raz wzięła udział w akcji „ Szkoła do hymnu”. Przedszkolaki od samego ranka wraz z paniami słuchały hymnu, poznały historię swojego kraju ojczystego, oraz wykonały piękne prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Tego dnia, dzieci miały możliwość zobaczenia koncertu patriotycznego z okazji 105 rocznicy Niepodległości, przygotowanego przez p.Lipińską. Obejrzały również bajkę edukacyjną pt. „O małym Józefie Piłsudskim”.

          • OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W przeddzień obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cala społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Uczniowie klasy siódmej, szóstej oraz trzeciej pod kierunkiem nauczycieli:Jolanty Michałek-Śliwińskiej, Agnieszki Pośnik-Płazy oraz Marzeny Krzyszczuk przygotowali okolicznościowy występ. Nie zabrakło przypomnienia symboli narodowych oraz przywołania najważniejszych dat i nazwisk "ojców niepodległości". Wydarzenie uświetnił występ szkolnego chóru, który przygotował na tę okazję piękne, patriotyczne piosenki. Zgromadzeni na apelu nauczyciele i uczniowie z uwagą i należnym szacunkiem wysłuchali również prezentacji przedstawiającej drogę Polski do niepodległości. W tym dniu dominował podniosły nastrój, który podkreślały galowe stroje, biało-czerwone kotyliony i specjalnie na tę okazję ozdobione sale lekcyjne. 

            Poza tradycyjną akademią uczniowie świętowali rocznice odzyskania niepodległości wspólnie śpiewając o godzinie 11.11 hymn (w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu") oraz biorąc udział w Dyktandzie Niepodległościowym. 

          • "SZKOŁA DO HYMNU" 2023

          • 10 listopada cała społeczność szkolna i przedszkolna wzięła udział w VI edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH I-III

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy 10 listopada 2023r. Z tej okazji uczniowie z klas I-III pięknie ubrani, z kotylionami na piersiach brali udział w akcji „Szkoła do hymnu”, akademii szkolnej, obejrzeli bajkę edukacyjną o ,,Małym Józiu Piłsudskim”, wysłuchali koncertu ,,Co to jest Niepodległość”, podczas którego wspólnie śpiewali, maszerowali i tańczyli. Wykonali również prace plastyczne na temat ,,Moje barwy ojczyste”. Uczniowie klasy trzeciej pisali też "dyktando niepodległościowe". W ramach zajęć świetlicowych, wykonali flagi.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA U PRZEDSZKOLAKÓW

          • 8 listopada przedszkolne Skrzaty oraz Sówki obchodziły Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia, który został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych, wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych oraz informowanie o konsekwencjach złej diety. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały filmy edukacyjne na podstawie których, układały i omawiały Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Ponadto 6-latki,realizując program edukacyjny Laboratoria Przyszłości, wykonały pracę plastyczną pt. Moje śniadanie, z wykorzystaniem długopisów 3D oraz przygotowały pyszny wieloowocowy sok.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 6 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia przedszkolaki bawiły się przy utworach muzycznych, rozwiązywały zagadki na tablicy multimedialnej, oglądały bajki, tworzyły barwne prace plastyczne, a także pozowały w bajkowych strojach w budce zdjęciowej. 

          • WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

          • 7 listopada w naszej szkole odbyła się dla uczniów z klas IV - VIII wyjątkowa lekcja historii. Poprowadziła ją pani Agnieszka Szykuła - Żygawska, dr nauk humanistycznych w dziedzinie historii sztuki, dyrektor Gminnej Biblioteki w Łabuniach. Jest ona także autorką oraz współautorką kilku książek oraz kilkuset artykułów o historii, sztuce i kulturze materialnej. Wiele publikacji jej autorstwa dotyczy  Zamojszczyzny.  Wśród nich znajduje się książka zatytułowana „Ponachajbowie z Pniówka”, która ukazała się latem 2023 roku.
            Kolejnymi gośćmi byli Dariusz Klimczuk oraz Andrzej Szumowski - wnukowie bohaterów wspomnianej książki.
            Nie bez powodu wszystkie te osoby zostały zaproszone przez  panią dyrektor Alinę Korneluk do naszej szkoły. Łączy je jeden bardzo ważny element, a mianowicie historia rodziny Ponachajbów, mieszkańców wsi Pniówek, którzy podobnie, jak beatyfikowana ostatnio rodzina Ulmów, odważyli się w czasie II wojny światowej pomóc żydowskiej rodzinie Akermanów.
            „Ponachajbowie z Pniówka” to niezwykła opowieść o życiu Genowefy i Pawła Ponachajbów. Autorka  w bardzo ciekawy sposób opowiedziała historię rodziny,  która w naszej wsi ukrywała Żydów: Borucha Akermana wraz z żoną i dziećmi. 
            Wszyscy uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści i oglądali przygotowaną prezentację. Następnie głos zabrali potomkowie tej zacnej pary, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swoich dziadkach. Podkreślali ich cnoty i ogromne  poświęcenie, gdyż ukrywanie Żydów było surowo karane przez hitlerowców. 
            Miłym zaskoczeniem był wiersz, który napisała  i odczytała uczennica klasy ósmej  Klaudia Puhacz. Goście tego spotkania byli wzruszeni i nie omieszkali poprosić młodą poetkę o autograf oraz sam tekst utworu.
            Na pamiątkę całego wydarzenia otrzymaliśmy książki z dedykacją autorki pani Agnieszki Szykuły-Żygawskiej, a następnie wszyscy goście wpisali się na karty szkolnej kroniki. Był także czas na pytania od uczniów oraz na pamiątkowe zdjęcia.
            Serdecznie dziękujemy naszym gościom za możliwość uczestniczenia w tej żywej lekcji historii.  Pamiętajmy, że pielęgnowanie pamięci o przodkach jest bardzo ważne. 

          • "DOBRZE ZNAM MÓJ PIĘKNY KRAJ"

          • Polska to różnorodny i piękny kraj. Mamy się czym chwalić, mamy być z czego dumni. Uczniowie klasy trzeciej realizując zadania z kolejnej edycji ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować, poszerzyli swoje wiadomości o Polsce. Starali się opowiedzieć o niej komuś, kto Polski dobrze nie zna; tworzyli obrazek – flagę Polski na podstawie podanych współrzędnych, układali sudoku z obrazków związanych z naszym krajem, określali kierunki, tworzyli kody do wskazanych miast Polski, itp. Działania te rozwijały u dzieci wyobraźnię i kreatywność oraz myślenie przyczynowo-skutkowe niezbędne w codziennym życiu.

          • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

          • Śniadanie, to najważniejszyposiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają nergię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i  mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego też 8 litopada nasza szkoła kolejny już raz włączyła się w realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego “Śniadanie Daje Moc”, skierowanego do uczniów  klas I – III. Inicjatywa ta była nie tylko edukacyjna, ale również praktyczna, ponieważ to właśnie uczniowie sami przygotowali sobie zdrowe śniadanie. Każdy z nich przyniósł swoje ulubione owoce, warzywa, jogurty, soki, pieczywo i inne składniki, które miały posłużyć do stworzenia zdrowego śniadania. To było fantastyczne wyzwanie, które rozwijało nie tylko ich umiejętności kulinarne, ale także odpowiedzialność i kreatywność. Podczas zajęć wychowankowie dowiedzieli się o tym, jakie produkty powinny znaleźć się w ich posiłkach porannych, aby dostarczyć organizmowi energii do nauki i zabawy. To cenne doświadczenie będzie miało niewątpliwie wpływ na prawidłowe nawyki żywieniowe naszych uczniów.

          • KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W KLASIE PIERWSZEJ

          • ,,Kodowanie i programowanie” - to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. To czynności, które pobudzają uczniów do działań i wysnuwania własnych wniosków. Dzieci z klasy pierwszej podczas tych zajęć pracowały z tabletami, dzięki czemu nauczyły się, że istnieje wiele sposobów na pokonywanie trudności oraz kształciły umiejętność pracy w zespole. Pierwszoklasiści na tabletach tworzyli figury symetryczne. Ćwiczenia te bardzo im się podobały.

          • WSPIERAMY ZAMOJSKIE SCHRONISKO

          • Z okazji Dnia Kundelka w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy dla psów i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w ZamościuŁącznie zebraliśmy 112 kilogramów smakołyków. Wśród przydatnych rzeczy znalazły się również: koce,miski oraz gryzaki. W to przedsięwzięcie zaangażowani byli uczniowie z klas I -VIII, a także przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych.

            Wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, którym nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt i postanowili przyłączyć się do naszej akcji, bardzo serdecznie dziękujemy.

          • #SZKOŁA PAMIĘTA!

          • W 2005 roku odsłonięto przy naszej szkole pomnik upamiętniający pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej. Upamiętnia on dziesięciu mieszkańców Pniówka, rozstrzelanych przez hitlerowców na Rotundzie w Zamościu 1 kwietnia 1944 roku. Byli nimi: Michał Albinger (lat 44), Mieczysław Albinger (lat 19), Bolesław Kawałko (19 lat), Czesław Klimek (lat 19), Józef Klimek (45 lat), Bolesław Kawałko (19 lat), Antoni Pitak (23 lata), Roman Pitak (20 lat), Jan Szala (21 lat), Władysław Szala (41 lat). W naszej miejscowości od samego poczatku wojny silnie działała siatka partyzancka. Pniówek był placówką terenową Obwodu Zamość AK, zrzeszającą 38 żołnierzy, którymi dowodził plut. Edward Kudyk, ps. Prędki. Rozstrzelani zostali pochowani już po zakończeniu wojny na cmentarzu przy Rotundzie. Poniżej, dzięki uprzejmości p. Mirosława Trześniowskiego, pokazujemy miejsca ich wiecznego spoczynku.

          • #SZKOŁA PAMIĘTA!

          • 1 listopada to wyjątkowy dzień, w którym czcimy zmarłych. W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia – w Dzień Zaduszny - odwiedzamy cmentarze, aby zapalić znicze na grobach naszych bliskich oraz ich wspominać.  Jest to wyjątkowy okres zadumy i refleksji. W tym czasie pamiętamy również o tych, których groby na co dzień są zapomniane przez innych, wspominamy wybitnych Polaków: pisarzy, sportowców, aktorów, ale przede wszystkim tych, którzy walczyli za ojczyznę. 

            30 października uczniowie naszej szkoły udali się pod pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, znajdujący się obok szkoły, który upamiętnia mieszkańców wsi Pniówek zamordowanych przez Niemców w 1944 roku w Rotundzie Zamojskiej oraz w egzekucji publicznej w Potoczku. Zapalili symboliczne znicze na znak pamięci o ofiarach II wojny światowej, o tych,  którzy oddali życie za swój naród, za wolność, w której my teraz możemy żyć.

          • #SZKOŁA PAMIĘTA!

          • Tuż przed listopadowymi świętami uczniowie klasy pierwszej i trzeciej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego udali się pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, który położony jest przy szkole. Tam uczcili pamięć tych, którzy polegli walcząc o naszą wolność. Dzieci także pomodliły się za zmarłych oraz zapaliły znicze.

          • DYNIOWE LAMPIONY – KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • W ostatnim tygodniu października rozstrzygnięto konkurs na lampiony z dyni, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Rywalizacja przebiegała w 3 kategoriach: największy lampion, najmniejszy lampion oraz najstraszniejszy. Komisja konkursowa brała pod uwagę kreatywność twórców, różnorodność użytych materiałów oraz ogólny wyraz artystyczny. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie, przygotowując sporo ciekawych prac. Ich lampiony wyeksponowano na tle jesiennej dekoracji na głównym korytarzu, gdzie cieszyły oko swoim ekstrawaganckim wyglądem. W piątek 30-go października komisja konkursowa w składzie: pani Marzena Krzyszczuk, pani Dorota Wybranowska oraz uczeń kl. VII - Gabriel Zawadzki (przewodniczący SU) wyłonili zwycięzców. W kategorii największych lampionów najlepsza okazała się praca Katarzyny Michońskiej z klasy V. Wśród najmniejszych lampionów doceniono pracę Krzysztofa Wójtowicza z klasy II. Za najstraszniejszy lampion dyniowy uznano dzieło Nikoli Dziadko z klasy IV. Przyznano też 1 wyróżnienie za kreatywność w doborze materiałów. Otrzymał je uczeń klasy V - Marcel Kurzępa. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!