• Nadchodzi jesień u przedszkolaków

          • W przeddzień  kalendarzowej jesieni Skrzaty oraz Sówki wybrały się na wyjątkowy spacer, aby pożegnać lato i przywitać jesień. Dzieci podczas spaceru zbierały kolorowe liście  oraz podziwiały niezwykłych ,,spacerowiczów’’ – parę ślimaków, która chętnie fotografowała się z maluchami oraz sympatyczną zieloną żabkę. Po powrocie do przedszkola, przedszkolaki  uczyły się piosenek o jesieni oraz tworzyły prace plastyczne związane z nadchodzącą porą roku. Skrzaty wykonały  jesienne mandale z wykorzystaniem plasteliny, natomiast Sówki stworzyły piękne jeżyki. Na zakończenie dnia wszystkie grupy przedszkolne sfotografowały się w jesiennej fotobudce.

          • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

          • Rok szkolny rozpoczęliśmy, wracając do nauki stacjonarnej. Nie oznacza to bynajmniej, że zapomnieliśmy o dystansie, myciu rąk, dezynfekcji i innych zabiegach chroniących nas przed zarażeniem. Również Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych w ramach „Tygodnia dla chorób zakaźnych”. Oprócz zajęć z wychowawcami oraz lekcji biologii poświęconych temu tematowi, zaproszona została też do naszej szkoły pielęgniarka pani Beata Pachla. Prowadząca poprowadziła dla uczniów dwie prelekcje. W pierwszej wzięły udział klasy IV-VIII. Rozmowa dotyczyła chorób zakaźnych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można się zarazić, jak można się przed tym uchronić, w jaki sposób na ludzki organizm działają szczepionki. Prowadząca opowiadała o wielkich epidemiach, które w przeszłości dziesiątkowały ludzkość. Choroby te w większości nie są dziś już groźne właśnie dzięki wynalezieniu odpowiednich szczepionek drugiej prelekcji wzięli udział uczniowie klas I-VI. Tym razem pani pielęgniarka opowiadała o chorobach zębów. Dzieci dowiedziały się o przyczynach próchnicy oraz sposobach zapobiegania jej. Ważne jest właściwe mycie zębów i systematyczne wizyty u dentysty. Mamy nadzieję, że to spotkanie sprawi, że nasi uczniowie będą bardziej dbać o zdrowie i wystrzegać się przed zarażeniem zakaźną chorobą.

          • Dzień Przedszkolaka

          • 20 września to niezwykły dzień dla każdego przedszkolaka. W tym dniu najmłodsza społeczność naszej szkoły obchodziła swoje święto – Dzień Przedszkolaka. Na ten wyjątkowy czas sale przedszkolne zmieniły się w trzy strefy tematyczne. W sali Skrzatów dzieci mogły korzystać  z dobrodziejstwa technologicznego, jakim była podłoga interaktywna, w grupie Misie dzieci zmagały się z torem przeszkód oraz uczestniczyły w zawodach sportowych, natomiast u Sówek przedszkolaki wykazywały się tanecznym kunsztem, podczas przedszkolnej dyskoteki.

            To był wyjątkowy i pełen atrakcji dzień.

          • "Lekcje z Temidą" dla klas VI-VIII

          • Dnia 22 września 2022 roku uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w zajęciach "Lekcje z Temidą", przeprowadzonych przez adwokata, Panią Olgę Nowak-Dziwinę. Zajęcia zorganizowano w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości skierowanego do dzieci i młodzieży. Program finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Organizatorem tego programu jest Fundacja Altum. Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej uczniowie dowiedzieli się, dlaczego ludzie stworzyli prawo, jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić, gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa oraz jakie prawa ma konsument. Uczniowie wykazali się przy tym sporą wiedzą. Potrafili powiedzieć, jak wygląda sala rozpraw, kto na niej zasiada, wiedzieli jakie są zadania prokuratora i adwokata. Dowiedzieli się przy okazji o tym, jakie może być postępowanie karne wobec osób nieletnich. Mogli też porozmawiać o pracy notariusza i komornika. Podczas drugiej części mówiono o odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie. Znowu uczniowie wykazali się dużą aktywnością, rozmawiając z panią prowadzącą zajęcia o cyberprzemocy i hejcie. Na zakończenie wszyscy otrzymali pakiet materiałów biurowych składający się z teczki, zeszytu, długopisu i broszury informacyjnej i zrobili sobie z panią pamiątkowe zdjęcie.

          • ZAWODOWY STRZAŁ W 10! – WYBIERZ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

          • Dnia 21-go września 2022 roku uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią, Panią Dorotą Wybranowską oraz przedstawicielem rodziców, Panią Jolantą Małek, uczestniczyli w przedsięwzięciu o nazwie „Zawodowy strzał  w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Wydarzenie zorganizowano na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Celem tego przedsięwzięcia była promocja kształcenia zawodowego w branżach i kierunkach zgodnych z aktualnymi potrzebami rynku pracy. O godz. 10.00 rozpoczęto pokazy zawodów, w których kształcą szkoły ponadpodstawowe (publiczne i niepubliczne) funkcjonujące na terenie miasta Zamość i w powiecie zamojskim. Poszczególne szkoły techniczne i branżowe przygotowały profesjonalne stoiska promujące kształcenie w rozmaitych zawodach. Nasi ósmoklasiści skorzystali z usług fryzjerskich, kosmetycznych, gastronomicznych, a nawet mieli możliwość strzelania do celu w namiocie szkół mundurowych. Zaopatrzyli się również w ulotki i broszurki dotyczące danych szkół. Nieco później nastąpiło uroczyste otwarcie całego wydarzenia na specjalnie przygotowanej scenie, gdzie Prezydent Miasta Zamość, Pan Andrzej Wnuk wraz z zaproszonymi gośćmi, powitał wszystkich zebranych. Głos zabrała również Pani Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, która życzyła wielu wspaniałych wrażeń i doświadczeń. Podczas oglądania stoisk uczniowie mogli porozmawiać z nauczycielami i uczniami poszczególnych szkół średnich na temat ich oferty edukacyjnej. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu niektórzy ósmoklasiści podjęli już decyzję, w jakiej szkole średniej zechcą kontynuować naukę, pozostali jeszcze nie wiedzą. Miejmy nadzieję, że wszystkie wybory co do dalszej edukacji okażą się trafione.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • LEKCJA W KINIE oraz FILM "Orlęta. Grodno'39"

          • 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii współczesnej Polski. Tego dnia w 1939 roku na broniącą się przed hitlerowską napaścią Rzeczpospolitą najechały wojska Związku Sowieckiego. Ta część naszej historii była przez długie powojenne lata białą kartą. Wiedza o dramacie mieszkańców naszych Kresów Wschodnich wciąż jest niewystarczająca. Film fabularny o heroicznej obronie Grodna w dniach 20-22 września 1939 roku stał się świetną okazją do uzupełnienia lekcji historii. 15 września klasy VI-VIII wybrały się wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipsku do CKF „Stylowy” w Zamościu 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii współczesnej Polski. Tego dnia w 1939 roku na broniącą się przed hitlerowską napaścią Rzeczpospolitą najechały wojska Związku Sowieckiego. Ta część naszej historii była przez długie powojenne lata białą kartą. Wiedza o dramacie mieszkańców naszych Kresów Wschodnich wciąż jest niewystarczająca. Film fabularny o heroicznej obronie Grodna w dniach 20-22 września 1939 roku stał się świetną okazją do uzupełnienia lekcji historii. 15 września klasy VI-VIII wybrały się wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipsku do CKF „Stylowy” w Zamościu na „Orlęta. Grodno’39”.

            Przed rozpoczęciem seansu uczniowie zostali zapoznani z tłem historycznym, a pani psycholog poinstruowała, jak radzić sobie z trudnymi emocjami po drastycznych scenach. Dzięki temu łatwiej im było oglądać film, a po nim podjąć dyskusję na jego temat. Na ekranie poznajemy przedwojenne Grodno obserwowane z punktu widzenia młodego Żyda Leona Rotmana. Pozwala to ukazać wielokulturowość tego miasta, ale również związane z tym konflikty etniczne. Po wybuchu wojny chłopiec wraz z harcerzami, obroną cywilną oraz nielicznymi oddziałami polskiego wojska uczestniczy w bohaterskiej obronie Grodna. Heroizm i tragiczna śmierć młodych obrońców sprawią, że zostaną oni nazwani Orlętami. Film rzeczywiście momentami nie stronił od drastycznych scen, ale generalnie mógł się podobać, a co najważniejsze przybliżył młodym widzom tragiczną i nie dość znaną kartę polskiej historii. Następnego dnia po seansie uczniowie rozmawiali o swoich wrażeniach podczas zajęć historii i języka polskiego, a rozmowy te pokazały, jak głęboko przeżyli to, co zobaczyli na ekranie. Z całą pewnością ich wiedza na ten temat pozostanie z nimi na długo.

             

          • Spotkanie z pielęgniarką

          • Rok szkolny rozpoczęliśmy, wracając do nauki stacjonarnej. Nie oznacza to bynajmniej, że zapomnieliśmy o dystansie, myciu rąk, dezynfekcji i innych zabiegach chroniących nas przed zarażeniem. Również Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych w ramach „Tygodnia dla chorób zakaźnych”. Oprócz zajęć z wychowawcami oraz lekcji biologii poświęconych temu tematowi, zaproszona została też do naszej szkoły pielęgniarka pani Beata Pachla. Prowadząca poprowadziła dla uczniów dwie prelekcje. W pierwszej wzięły udział klasy IV-VIII. Rozmowa dotyczyła chorób zakaźnych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można się zarazić, jak można się przed tym uchronić, w jaki sposób na ludzki organizm działają szczepionki. Prowadząca opowiadała o wielkich epidemiach, które w przeszłości dziesiątkowały ludzkość. Choroby te w większości nie są dziś już groźne właśnie dzięki wynalezieniu odpowiednich szczepionek. W drugiej prelekcji wzięli udział uczniowie klas    I-VI. Tym razem pani pielęgniarka opowiadała o chorobach zębów. Dzieci dowiedziały się o przyczynach próchnicy oraz sposobach zapobiegania jej. Ważne jest właściwe mycie zębów i systematyczne wizyty u dentysty. Mamy nadzieję, że to spotkanie sprawi, że nasi uczniowie będą bardziej dbać o zdrowie i wystrzegać się przed zarażeniem zakaźną chorobą.

          • Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych

          • W ramach trwającego w dniach 12-16 września 2022r. TYGODNIA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH, w klasach I - III zrealizowano scenariusz na temat ,,Szczepienia – tajna broń superbohaterów”. W trakcie zajęć uczniowie:
            - oglądali prezentację multimedialną ,,Jak zmieniło się nasze życie w czasie pandemii”,
            - rozmawiali na temat oglądanych treści i o tym, jak ważne są szczepienia,
            - układali zdania na temat ,,W jakim celu należy się szczepić”  (np.,: Szczepimy się, aby
            nie zachorować. Szczepienia są potrzebne, żeby być odpornym na choroby zakaźne. Kto się zaszczepi, jest bohaterem.),
            - rysowali plakaty odnoszące się do ułożonych przez siebie zdań,
            Oprócz zajęć w klasie, odbyło się spotkanie z pielęgniarką, gdzie dzieci oglądały prezentację ,,Jak chronić zęby przed próchnicą?”. Dzięki realizacji tych zadań, najmłodsi uczniowie utrwalili zachowania prozdrowotne związane z profilaktyką chorób zakaźnych oraz wykształcili postawy odpowiedzialności za zdrowie własne oraz innych osób.

          • NARODOWE CZYTANIE

          • Jak co roku na początku września organizowana jest ogólnopolska akcja „Narodowego Czytania”. Patronuje jej prezydent RP. Za każdym razem lekturą jest wybitne dzieło literatury polskiej. Tym razem z okazji dwusetnej rocznicy ich pierwszego wydania wybór padł na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z niektórymi utworami uczniowie są dobrze zaznajomieni, omawia się na zajęciach języka polskiego „Powrót taty”, „Panią Twardowską” i „Świteziankę”. Nasz udział w akcji „Narodowego Czytania” organizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z/s w Mokrem pozwolił na zapoznanie się z innymi utworami z tego dzieła tak ważnego dla rozwoju polskiej literatury romantycznej. W tym roku 14 września we wspólnym czytaniu wzięliśmy udział wraz z uczniami innych szkół z Gminy Zamość: SP w Białowoli pod kierunkiem pani Sabiny Proć, SP w Lipsku pod opieką pani Moniki Ścibak oraz SP w Mokrem wraz z panią Jadwigą Konopką. Oprócz tego do akcji dołączyli również członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Seniora „Susełki”.  Przedstawiciele naszej szkoły zostali zaś przygotowani przez pana Mirosława Trześniowskiego. Ponieważ w udziale przypadło nam czytanie „Pani Twardowskiej”, do Mokrego pojechały dwie uczennice z kl. VII; Weronika Bochenko i Klaudia Puhacz oraz jeden ósmoklasista – Marcel Gmitrzuk, którzy tekst ballady wykonali z podziałem na role. Na miejscu czekały na nas dekoracje nawiązujące do epoki romantyzmu. Pozwoliły one stworzyć odpowiednią atmosferę dla czytanych tekstów. Na zakończenie wspólnej lektury zorganizowano dla nas jeszcze słodki poczęstunek. Wpisem do księgi pamiątkowej zakończyliśmy swój udział w jedenastej już edycji „Narodowego Czytania”. W przyszłym roku wybór padł na powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Mamy nadzieję, że będziemy wtedy znowu uczestniczyć w tej pożytecznej akcji popularyzującej wybitne dzieła polskiej literatury.

             

          • BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM – SPOTKANIE Z POLICJANTEM KLAS IV-VIII

          • 14 września 2022 roku odwiedził naszą szkołę aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki - policjant z Komendy Miejskiej w Zamościu, który przeprowadził dla klas starszych IV-VIII prelekcję nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa. Pan Policjant mówił min. o zagrożeniach w ruchu drogowym wynikających z niewłaściwego zachowania pieszych i rowerzystów. Wspomniał o zasadach bezpieczeństwa, do których należy się stosować w drodze do szkoły i ze szkoły, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy widoczność kierowców pojazdów jest znacznie ograniczona. W drugiej części prelekcji prowadzący skupił się na aspektach związanych z cyberprzemocą, głównie tzw. hejtem. Pan Policjant zwrócił szczególną uwagę na konsekwencje niewłaściwych zachowań młodzieży w Sieci, na popularnych komunikatorach w mediach społecznościowych. W końcowej części prelekcji  omówił najnowsze zmiany w prawie dot. nieletnich. Przytoczył kilka przykładów niewłaściwych zachowań uczniów, za które mogą być ukarani przez policję na wniosek dyrekcji szkoły lub nauczycieli. Przypomniał zebranym, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i w związku z tym ma określone prawa i obowiązki. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Prowadzący chętnie udzielił na nie odpowiedzi, wyjaśniając wszelkie wątpliwości naszych uczniów. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. 

          • Spotkanie z policjantem klas I - III i oddziału przedszkolnego

          • 14 września 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków oraz uczniów klas I-III z aspirantem sztabowym Dariuszem Kuropatnickim - policjantem z Komendy Miejskiej w Zamościu.Główny cel jaki przyświecał temu spotkaniu, to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Policjant zwracał uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Podkreślał ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • 1 września to szczególna data. Od lat kojarzy się z początkiem roku szkolnego, a jednocześnie przywołuje pamięć tragicznego dnia z naszej historii, w którym nie dane było tysiącom uczniów pójść do szkoły wskutek napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. W tym roku tak się złożyło, że pierwszy dzwonek rozbrzmiał w polskich szkołach właśnie 1 września. Inauguracja roku szkolnego została w naszej szkole podzielona na dwie części. Najpierw w szkolnych murach zjawili się uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele uczący w klasach starszych. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Potem głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. W krótkim przemówieniu nawiązała do rocznicy wybuchu II wojny światowej i poprosiła o uczczenie jej ofiar minutą ciszy. Potem serdecznie wszystkich powitała, życzyła udanego roku szkolnego, wyrażając przekonanie, że pracująca w szkole kadra gwarantuje nauczanie na wysokim poziomie. Następnie omówiła sprawy organizacyjne, związane z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Uczniowie poznali nazwiska swoich wychowawców oraz nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów. Potem spotkali się z wychowawcami w swoich salach. Była to okazja do wakacyjnych wspomnień i rozmów na temat tego, co nas czeka w rozpoczynającym się roku szkolnym. Spotkania nie były długie, gdyż wkrótce uczniów czekała w kościele msza święta na inaugurację roku szkolnego. Teraz przyszła kolej na rozpoczęcie roku szkolnego przez uczniów klas I-III. Tym razem najmłodszym uczniom towarzyszyli przedstawiciele rodziców. Pani dyrektor szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów, ale wszystkim życzyła sukcesów w poznawaniu nowej wiedzy i umiejętności. Po części oficjalnej dzieci rozeszły się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami. Już od następnego dnia wszystkich czekają normalne szkolne obowiązki. Miejmy nadzieję, że nie przysporzą one nikomu kłopotów, a przyniosą mnóstwo satysfakcji.