• PISANKOWE DEKORACJE

          • Dumnie informujemy, że przedszkolaki z grupy 6-latków wraz z wychowawczynią - panią Martą Zieminską przygotowały piękne pisanki, które będą ozdobą kościoła pw. Świętego Krzyża w Zamościu. Ich kreatywność i staranność przyczyniły się do powstania wyjątkowych dekoracji wielkanocnych. Zapraszamy wszystkich do podziwiania pracy naszych małych artystów podczas zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

          • "WIELKANOC - TO ŚWIĘTO TYCH, KTÓRZY MAJĄ NADZIEJĘ"

          • „Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć  ja jak najpiękniej. Już wkrótce uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew Alleluja” oznajmią nam, że nadeszły największe dla chrześcijan święta - Święta Wielkanocne....Tymi słowami rozpoczęliśmy 26 marca br. „Apel wielkanocny” w naszej szkole. Uczniowie z klas IV- VIII przygotowali montaż słowno - muzyczny, w którym i pochylili się nad znaczeniem krzyża przyjętego przez Pana Jezusa. Jego krzyż jest znakiem największej miłości i prowadzi do chwały zmartwychwstania, dlatego "Wielkanoc – to święto tych, którzy mają nadzieję. Tych, którzy nie lękają się nocy. I tych, co wierzą, że przed śmiercią skutecznie chroni Miłość”. Przedstawienie wprowadziło całą społeczność szkolną w piękny, świąteczny czas zadumy, refleksji i rozważań nad własnym życiem. Na zakończenie Pani Dyrektor Alina Korneluk złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

          • NIKOLA WILEŃSKA LAUREATKĄ KONKURSU PLASTYCZNEGO „KARTKI WIELKANOCNE GMINY ZAMOŚĆ 2024”

          • 21 marca 2024r. na uroczystym spotkaniu finałowym miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XX Wielkim Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartki Wielkanocna Gminy Zamość 2024” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego.  Jury wyróżniło 80 prac i wybrało tzw. „Wielką Piątkę”, czyli 5 zwycięskich prac, które posłużą do druku oficjalnych gminnych pocztówek świątecznych. Wśród nich znalazła się praca naszej uczennicy klasy III Nikoli Wileńskiej. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Tyrka z kl. IV, Martyna Naworol z kl. IV, Maja Karchut z kl. III, Milena Kot z kl. II, Gabriela Szewczuk z oddziału przedszkolnego 5- latków.

                                                                                  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WODY

          • 22 marca 2024 r. świętowaliśmy DZIEŃ WODY. Tego dnia społeczność szkolna włączyła się przez różne działania w obchody tego święta. Uczniowie klasy 1 jako pierwsi obchodzili Dzień Wody. Najpierw dzieci oglądały filmik edukacyjny pt. ,,Dzień wody”, dzięki któremu dowiedziały się o znaczeniu wody w przyrodzie oraz o konieczności jej oszczędzania. Wykonały również pracę plastyczną na temat ,,Jak oszczędzam wodę?”. Poprzez udział w tym dniu pierwszoklasiści rozwinęli swoje zainteresowania związane z ekologią.

            Uczniowie z klasy 5 obejrzeli film dotyczący zasobów wody w Europie i na świecie, dyskutowali na temat zanieczyszczania wody indywidualnie przez człowieka, ale również przez działalność przemysłową. Na koniec rozwiązali kilka quizów dotyczących wody. Ósmoklasiści włączyli się również w obchody Dnia Wody. Najpierw oglądali film edukacyjny „Woda nie tylko w kranie” z PAH i omawiali materiały dotyczące wodyw kryzysie klimatycznym. Następnie rozwiązali quiz. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat wody, jej oszczędzania i roli w naszym życiu.

            Wymienione działania przyczyniły się niewątpliwie do zwiększenia świadomości uczniów na temat znaczenia wody. Wspólnie możemy zadbać o naszą przyszłość.

             

          • WODA TO NASZ SKARB

          • Każdego roku 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego celem jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda. W tym roku hasło przewodnie Światowego Dnia Wody to:  „Woda dla pokoju”.

            Nie bez przyczyny Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą -  70% powierzchni Ziemi stanowi woda, ale zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Wodę mamy co dzień na wyciągniecie ręki. Wystarczy przecież odkręcić kran. Bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru. A wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Uczniowie klasy 3 oglądali filmy edukacyjne, dyskutowali, wykonywali plakaty na temat znaczenia wody dla wszystkich organizmów żywych, jej oszczędzania i niezanieczyszczania. Wszystkie te działania uświadomiły im, że  wodę trzeba szanować, bo woda to nasz  skarb, dlatego powinniśmy dbać o niego, póki jeszcze mamy na to czas.

          • INNY, NIE ZNACZY GORSZY

          • 21 marca każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, który jest okazją do podkreślenia ważności akceptacji, zrozumienia i integracji tych osób w społeczeństwie. Uczniowie naszej szkoły  upamiętnili ten dzień poprzez założenie dwóch kolorowych, niepasujących do siebie skarpetek, które symbolizują dodatkowy, trzeci chromosom, charakterystyczny dla tego zespołu. W tym dniu dzieci obejrzały prezentację oraz filmy edukacyjne na temat Zespołu Downa. Miały one na celu edukację uczniów na temat tego zaburzenia genetycznego oraz promowanie szacunku, akceptacji i empatii wobec osób nim dotkniętych.
            Odbył się także konkurs plastyczny „Kolorowe skarpetki – symbol niepasującego chromosomu, tolerancji i zrozumienia”. Osoby wyróżnione w oddziałach przedszkolnych to: Estera Mazurkiewicz, Lena Czerniak, Eliza Homa, Zuzanna Strzelczyk, Liliana Strzelczyk, Liwia Kołtun, Julia Śliwińska, Robert Sołoducha, Sebastian Ćwik i Martyna Rycyk. Natomiast w klasach 1-8 wyróżnienie zdobyli: Fabian Mazurkiewicz, Aleksander Kraczek, Kacper Sokal, Tymon Jachymczyk, Antoni Jaworski, Ewa Kobel, Maja Karchut, Wiktoria Tyrka, Jan Stawarski, Paulina Puhacz, Sylwia Sołoducha, Klaudia Puhacz oraz Bartłomiej Stawarski.                                                                                                                                                              Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

          • ŚWIĘTO MATEMATYKI u PRZEDSZKOLAKÓW

          • Matematyka jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. Tego dnia przedszkolaki z grupy Sówki oraz Skrzaty uczestniczyły w zabawach matematycznych dostosowanych do ich wieku. Zabawy matematyczne w przedszkolu są fundamentem logicznego myślenia, ale przede wszystkim bawią, uczą oraz rozwijają. Zachęcają do wspólnych poszukiwań i rozwiązań, inspirują do podejmowania nowych i coraz trudniejszych wyzwań, a ponadto wyzwalają w dziecięcych umysłach generowanie nowych pomysłów. Zajęcia matematyczne prowadziły nauczycielki: Agnieszka Masalska i Marta Ziemińska.

          • SUKCESY W KONKURSIE PLASTYCZNYM „DZIUPLAKI ROZTOCZAŃSKICH LASÓW”

          • 23 marca 2024r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „DZIUPLAKI roztoczańskich lasów” , zorganizowany przez Gminę Zamość. Wśród nagrodzonych, znaleźli się również nasi uczniowie:  Aleksander Kraczek z kl. I i Magdalena Kudyk z kl. VI. Wyróżnienia otrzymali:  Adam Pyż z grupy 5 - latków, Milena Kot i Ewa Kobel z kl. II oraz Wiktoria Tyrka z kl. IV.

            Młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • NASI UCZNIOWIE LAUREATAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ORZEŁ MATEMATYCZNY”

          • W grudniu 2023r. odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” realizowany w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Orzeł”, w którym wzięło udział 12 uczniów z klas II-VIII. Organizatorem jest Firma Delta. Nad przebiegiem konkursu czuwał szkolny koordynator - Pani Monika Zwolan.

            Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Zgodnie z regulaminem przyznane zostały następujące tytuły oraz dyplomy:
            - za miejsca od I do III - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu oraz nagrodę,
            - za miejsca od IV do XXVI - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu,
            - pozostałym uczestnikom przyznany został imienny dyplom uznania.

            Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z naszej szkoły:

            1. Szymon Kudyk, klasa VIII- 5 miejscew w kraju
            2. Bartłomiej Stawarski, klasa VIII- 8 miejsce w kraju
            3. Alan Jachymczyk, klasa V- 21 miejsce w kraju
            4. Jan Szpindor, klasa V- 22 miejsce w kraju
            5. Klaudia Puhacz, klasa VIII- 23 miejsce w kraju

            Natomiast dyplomy uznania otrzymują : Ewa Kobel z kl. II, Aleksander Szpindor z kl. III, Wiktoria Tyrka i Jan Stawarski z kl. IV, Gabriela Sachajko z kl. V, Magdalena Kudyk z kl. VI oraz Sylwia Sołoducha z kl. VII.

            Za przygotowanie uczniów do tego konkursu odpowiadały nauczycielki: Magda Luszowska (kl.II), Wiesława Gawlik (kl. III), Monika Zwolan (kl.IV) oraz Anna Piłat (kl.V- VIII).

                                                                                                             Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • DZIEŃ CUKIERNIKA W PRZEDSZKOLU

          • Dzieci z grupy Smerfy, Sówki oraz Skrzaty 15 i 18 marca obchodziły „Dzień Cukiernika”. Był to szczególnie ciekawy dzień, w którym dzieci zapoznały się z zawodem cukiernika. Dowiedziały się na czym szczegółowo polega codzienna praca takiej osoby, ale również miały okazję zobaczyć narzędzia jakimi posługuje się cukiernik. Przedszkolaki były zachwycone i wraz ze swoimi paniami wykonały pyszne słodkości. Smerfy zrobiły śmietanowy torcik, Sówki piekły gofry z bita śmietaną i owocami, natomiast Skrzaty zrobiły kolorowe wafle. Ciężka praca dzieci była nagrodzona degustacją wykonanych pyszności. 

          • DRUGOKLASIŚCI WIEDZĄ JAK DBAĆ O ZDROWIE

          • Przez ostatnie dwa tygodnie uczniowie klasy drugiej zajmowali się fascynującym tematem poznawania tajników ludzkiego ciała. Zgłębiali oni wiedzę na temat różnych układów, w tym układu ruchu, układu pokarmowego, oddechowego oraz  nerwowego i mózgu. Podczas zajęć uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusjach na temat funkcjonowania mięśni, szkieletu, procesów trawienia, oddychania oraz pracy mózgu i układu nerwowego. Zdobywając wiedzę na temat budowy i funkcji poszczególnych układów, dzieci rozszerzały swoje horyzonty i zrozumienie własnego organizmu. Na zakończenie cyklu zajęć, odbyła się dyskusja na temat znaczenia dbania o zdrowie i kondycję poszczególnych układów. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi pomysłami i sposobami, jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Ponadto, wykonali plakaty, na których przedstawili zasady zdrowego trybu życia oraz metody utrzymania w dobrej kondycji każdego z układów. Te zajęcia nie tylko poszerzyły wiedzę uczniów, ale także zainspirowały ich do podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących dbania o własne zdrowie.
             

          • EKSPERYMENTY U 6-LATKÓW

          • Do nauki przez zabawę

            W ostatnim czasie 6-latki poznały niezwykły świat fizyki oraz chemii, a to za sprawą warsztatów fizyczno-chemicznych. Przedszkolaki miały okazję bawić się i jednocześnie uczyć, wykonując różnorodne doświadczenia w przedszkolnym laboratorium. Podczas zajęć dzieci mieszały kolory, tworzyły chemiczne jojo, napełniały balony powietrzem bez dmuchania,eksperymentowały z balonami, wbijając wykałaczki, tak aby balon nie pękł oraz obserwowały zjawisko uciekającego pieprzu. Ponadto dzieci poznały właściwości fizyczne cieczy nienewtonowskiej, która sprawiła im wiele radości. Zajęcia poprowadziły pani Marta Ziemińska oraz nauczycielka biologii i chemii - pani Alicja Mazur-Klimko, które w ciekawy i atrakcyjny sposób przeprowadziły wszystkie eksperymenty. Uczestnicy warsztatów  byli bardzo zaangażowani i z zainteresowaniem obserwowali efekty każdego doświadczenia. Z pewnością dzięki takim zajęciom przedszkolaki rozwijają swoją kreatywność, zdolności poznawcze oraz rozbudzają ciekawość świata.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU w KLASIE II

          • 18 marca obchodzony był Europejski Dzień Mózgu. Jest to święto poświęcone jednemu z najbardziej fascynujących organów ludzkiego ciala. Ten dzień nie tylko celebruje znaczenie mózgu dla naszego codziennego funkcjonowania, ale także podkreśla potrzebę troski o jego zdrowie i rozwój.

            Podczas tego wyjątkowego dnia uczniowie klasy drugiej zgłębiali tajniki układu nerwowego i funkcji mózgu, odkrywając fascynujące ciekawostki na ten temat. Poprzez zadania, takie jak: sudoku, czy poszukiwanie różnic, dzieci rozwijały swoje umiejętności logicznego myślenia.

             

          • O BEZPIECZEŃSTWIE - SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • Ryzykowne zachowania dzieci w aspekcie przemocy i agresji oraz cyberprzemocy i jej konsekwencje prawne” to temat prelekcji przeprowadzonej 14 marca br. w naszej szkole. Spotkania odbyły się w trzech grupach wiekowych, a prowadził Pan Dariusz Kuropatnicki - policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, pracujący w zespole do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. 

            Uczniowie rozmawiali z policjantem o różnych rodzajach przemocy i agresji wobec rówieśników, zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią oraz jak mają postępować, gdy są ich świadkami. Podczas spotkania policjant wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu (np. stosować przemocy werbalnej, wyzywać, poniżać, ośmieszać, straszyć). Policjant mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, ostrzegł, że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wspomniał o zapisach w kodeksie, ale również o konkretnych przypadkach,  które spotkał podczas pracy z młodzieżą.

            Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie mieli możliwość zadawać pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
            Spotkanie dzieci z policjantem to bardzo ważny element kształtowania właściwych postaw wobec zagrożeń oraz wiedzy w zakresie bezpieczeństwa.

          • "ASY INTERNETU" - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

          • 14 marca br. uczniowie z naszej szkoływzięli udział online w konferencji Asy Internetu zorganizowanej przez Fundację Szkoła z klasą i Google. Asy Internetu to  program, którego celem jest wzmacnianie w dzieciach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci. Daje również wsparcie nauczycielom w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Jest on skierowany do szkół podstawowych. Rozsądek, Uważność, Siła (Asertywność), Życzliwość i Odwaga - są to  przewodnie myśli tego programu, który uczy dzieci jak eksplorować Internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy, jak być dobrymi obywatelami w Internecie.  W ramach tegorocznej konferencji dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VIII brali udział w lekcjach online dostosowanych do wieku uczestników. Szkoła, jak i uczestnicy zajęć otrzymali certyfikaty.

          • ŚWIĘTO MATEMATYKI w KLASACH 1-8

          • 12 marca obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Matematyki”. Dzień Matematyki stworzono po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki, a udział w zabawach matematycznych ma celu pokazanie innej strony tej nauki. Z zabawami matematycznymi uczniowie naszej szkoły (od klasy I do VIII) zmagali się przez cały tydzień.

            Na lekcjach matematyki uczniowie z klas IV-VIII poprzez zabawę, doskonalili swoje umiejętności matematyczne, logiczne myślenie, integrowali się we wspólnym działaniu.

            Aktywności matematycznych nie brakowało. We wtorek 12 marca uczniowie brali udział w „Dniu Krzyżówek Matematycznych”. Uczniowie otrzymali różne krzyżówki, mieli np. wykonać działania arytmetyczne lub uzupełnić krzyżówkę hasłami matematycznymi. W środę był „Dzień Zagadek Logicznych”. W tej konkurencji nie wystarczyła znajomość wzorów, trzeba było wykazać się kreatywnością i niestandardowym myśleniem.

            W piątek 15 marca odbył się „Turniej Matematyczny” pod hasłem „Wydarzenia historyczne związane z 12 marca”. Do turnieju przystąpiły trzy drużyny: „drużyna zielonych ”reprezentowana przez klasę IV, „drużyna białychreprezentowana przez klasę V i „drużyna czerwonych” reprezentowana przez klasę VI. Turniej składał się z 24 pytań, które były losowo wybierane przez kapitanów drużyn. Po wylosowaniu pytania było ono odsłaniane i czytane przez prowadzącą turniej panią Annę Piłat. Drużyna miała kilka minut na naradę. Po naradzie z zespołem kapitan udzielał odpowiedzi. Uczniowie świetnie radzili sobie z pytaniami i między drużynami była wyrównana walka. Najlepsi okazali się „zieloni”, II miejsce zajęła drużyna „czerwonych”, III miejsce drużyna „białych”. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za świetną zabawę.

            W obchody tego święta włączyli się również najmłodsi uczniowie z klas I – III, którzy poznawali matematykę poprzez gry matematyczne, tj.: To mi nie pasuje, Domino, Jaki to dzień, czy 2,4,6 parzyste oraz 1,3,5 nieparzyste. Oprócz tego kolorowali spiralę, którą kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski przedstawił jako liczbę Pi.

            Emocji i dobrej zabawy nie brakowało, a uczniowie mogli się przekonać, że matematykę da się lubić.

          • OGRÓDKI KLASOWE

          • Jeszcze przed nadejściem wiosny uczniowie klas 1-2 na zajęciach z edukacji przyrodniczejw swojej sali założyli hodowlę roślin. Przed rozpoczęciem pracy dzieci zapoznały się z wyglądem warzyw, dowiedziały się, jak je pielęgnować, aby dobrze się rozwijały oraz jak się je sieje. Po zakończeniu prac odbyła się krótka pogadanka na temat znaczenia roślin dla naszego zdrowia.

          • NAGRODZENI i WYRÓŻNIENI

          • VIII edycja konkursu plastycznego Anioły, Aniołki, Aniołeczki pod patronatem Wójta Gminy Zamość zakończyła się wielkim sukcesem dla naszych uczniów. Do konkursu zgłoszonych zostało aż 342 prace, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu i talentach artystycznych dzieci. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka w Mokrem.

            Nagrody otrzymali: z grupy 6-latków: Emilia Bajan, Sebastian Ćwik, Eliza Homa, Aleksander Włoch oraz Robert Sołoducha; z klasy I - Milena Homa, Dawid Kowalczuk, Aleksander Kraczek oraz Dawid Piłat; z klasy III - Paulina Kawka; z klasy IV - Nikola Dziadko, Martyna Naworol, Jan Stawarski, Wiktor Ziemiński; z klasy V -  Julia Ćwik, Lena Kołtun oraz Katarzyna Michońska; z klasy VII - Sylwia Sołoducha.

            Natomiast wyróżnienia trafiły do Krystiana Bojara oraz Krzysztofa Wolanina z klasy I, Nikoli Wileńskiej z klasy III, a także Magdaleny Kudyk oraz Pauliny Puhacz  z  klasy VI.   

            Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom oraz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

          • ŚWIĘTO KOBIET

          • 8 marca uczniowie naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tego dnia każda kobieta i każda dziewczyna w naszej szkole mogła poczuć się wyjątkowo. Wszystko to za sprawą przedstawienia przygotowanego przez uczniów klas 1-8. Występ miał charakter humorystycznego programu telewizyjnego. Nietypowi prezenterzy na wesoło zapowiadali poszczególne punkty programu, wśród których znalazły się dialog poprowadzony między chłopcem a dziewczynką, scenka z udziałem męża i żony, pokaz mody czy typowa reklama telewizyjna. Wszystkie występy zostały opatrzone pięknymi piosenkami śpiewanymi wspólnie przez naszych aktorów, a także w występach solowych czy w duecie. Uwieńczeniem całego przedstawienia był występ najmłodszych uczestników z grupy przedszkolnej 6-latków oraz uczniów klasy pierwszej, którzy zaprezentowali taniec z szarfami. Nie obyło się bez tradycyjnego „Sto lat” dla wszystkich obecnych Pań. W tym ważnym dniu nie mogło zabraknąć słów od naszej pani Dyrektor, która złożyła wszystkim małym damom oraz paniom pracującym w naszej szkole najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Natomiast panowie, zarówno mali jak i duzi, stanęli na wysokości zadania i nie zapomnieli o kobietach, wszystkie panie otrzymały symboliczne słodkości oraz kwiaty. Damska cześć naszej społeczności dziękuje nie tylko panom, ale także Szkolnej Radzie Rodziców za słodki akcent. Należy także dodać, że młodych artystów do występu przygotowały panie nauczycielki: Marzena Krzyszczuk, Agnieszka Pośnik - Płaza oraz Marta Ziemińska.

          • NAUCZYCIELE SPECJALIŚCI na SZKOLENIU

          • 5 marca 2024 r. pani Patrycja Burcon - Piasecka - psycholog oraz pani Magda Luszowska - pedagog specjalny, wzięły udział w seminarium na temat zdrowia psychicznego młodzieży pt. „Jak rozpoznać i pomagać”, zorganizowanego przez  Rotary Club Zamość i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

            Celem tego wydarzenia było zwiększenie świadomości na temat zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci oraz zapewnienie nauczycielom narzędzi i wiedzy, które pozwolą im lepiej zrozumieć i wspierać uczniów w kwestiach emocjonalnych i psychicznych.

            W trakcie seminarium zaproszeni goście przedstawili najnowsze dane oraz strategie dotyczące identyfikacji problemów zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży, a także omówili sposoby wsparcia uczniów.

          • DZIEŃ DENTYSTY U PRZEDSZKOLAKÓW

          • W pierwszym tygodniu marca w naszym przedszkolu był obchodzony Dzień Dentysty, podczas którego dzieci miały okazję zapoznać się z pracą stomatologa, higienistki stomatologicznej oraz ortodonty. Poznały również zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Podczas wydarzenia maluchy obejrzały filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne na temat zdrowia jamy ustnej. Dodatkowo, uczestnicy wykonali tematyczne prace plastyczne. Przedszkolaki zostały poinformowane, że nie należy bać się wizyt u dentysty, ponieważ medycyna stomatologiczna jest bardzo rozwinięta i dzięki nowoczesnym technologiom pacjenci nie odczuwają praktycznie żadnego bólu. Obchody Dnia Dentysty miały na celu rozwijanie u dzieci pozytywnego podejścia do wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz propagowania zdrowych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu wydarzeniu Smerfy, Sówki oraz Skrzaty mogły zdobyć nową wiedzę oraz przełamać ewentualne obawy przed wizytami u stomatologa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w działaniach edukacyjnych oraz zabawach, co sprawiło, że obchody były interesujące i pouczające.

             

          • NIE JESTEM SAM - POMAGAM

          • W ramach realizacji III modułu projektu „Nie jestem sam – pomagam”, nasi uczniowie stworzyli wyjątkowe kartki oraz obrazki z zamiarem przyniesienia radości dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji zdrowotnej i przebywają w szpitalu. Każda kartka została starannie ozdobiona, a przekazane życzenia były pełne życzliwości i troski. Dzięki hojności naszej społeczności szkolnej, dostarczyliśmy również na oddział pediatryczny szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu nie tylko bloki rysunkowe, ale również kredki, flamastry i kolorowanki. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za okazane serce i  wsparcie w tej akcji charytatywnej. Cieszymy się, że razem mogliśmy wesprzeć dzieci przebywające w szpitalu oraz uczynić świat trochę lepszym.

          • PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

          • „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” (G. Santayana)

            Dnia 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na lekcjach historii nie mogło zabraknąć przypomnienia o działalności żołnierzy niezłomnych, którzy w latach 1944- 1963 tworzyli partyzancki ruch oporu przeciw sowietyzacji Polski. Jak co roku przywołany został ten trudny fragment powojennej Polski. Wybrzmiały nazwiska żołnierzy stawiających opór komunistycznej władzy, którzy za swą niezłomną postawę płacili najwyższą cenę, jaką było ich życie. Nasi uczniowie pamiętają o tej ważnej karcie naszej narodowej historii. Zajęcia prowadziła pani Jolanta Michałek-Śliwińska.

             

          • LEKCJE W KINIE

          • Dnia 7-go marca br. uczniowie z klas: IV,VI,VII i VIII wybrali się do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu na seans filmowy zatytułowany„Cudowny Chłopak – Biały Ptak”. Film opowiadał poruszającą historię młodości Sary Blum - babci głównego bohatera filmu - Juliana. Dzieciństwo młodej żydowskiej dziewczyny nie należało do łatwych, ponieważ przypadło na czas prześladowania społeczności żydowskiejprzez Nazistów podczas II wojny światowej w okupowanej Francji. Dramat biograficzny produkcji USA okazał się być bardzo pouczającym filmem zarówno pod względem ukazania konkretnych faktów historycznych, jak również pod względem walorów wychowawczych. Niezwykłe losy Sary Blum ukazane w filmie dobitnie pokazały, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Seans filmowy trwał aż 2 godziny, ale dzięki wartkiej akcji czas spędzony w sali kinowej minął bardzo szybko. Opiekę nad uczniami sprawowały: pani Dorota Wybranowska, pani Marzena Krzyszczuk oraz pani Alicja Mazur-Klimko.

          • DZIEŃ DINOZAURA w PRZEDSZKOLU

          • Dzień 26 lutego jest niezmiennie jednym z bardziej atrakcyjnych dni w każdym przedszkolu – swoje święto obchodzą wtedy ulubieńcy przedszkolaków, czyli dinozaury. Nic więc dziwnego, że nasz przedszkolny korytarz wypełniły dźwięki wydawane przez prehistoryczne gady, a podłoga w sali Smerfów, Sówek i Skrzatów drżała pod ciężkimi krokami dinozaurów, w które podczas zabaw ruchowych wcielały się nasze przedszkolaki. W każdej z grup nie zabrakło atrakcji zorganizowanych przez panie wychowczynie – jak na przykład tworzenie skamieniałości i eksperyment z wybuchającym wulkanem, który został przeprowadzony przez Skrzaty. Sówki natomiast zajęte były zabawą w archeologów, polegającą na szukaniu kości dinozaurów w piasku i układaniem z nich sylwet gadów.  Dzieci tego dnia dowiedziały się ciekawych rzeczy o życiu dinozaurów,  przedstawionych w formie pogadanek oraz filmów edukacyjnych i prezentacji, zawierających najważniejsze informacje. Każda z grup przygotowała prace plastyczne, przedstawiające dinozaury. Efekty pracy Smerfów, Sówek i Skrzatów oraz ich radość z tak zorganizowanych zajęć przedstawiają załączone zdjęcia.