• IMPREZA PLENEROWA ,,RADOŚĆ Z POMAGANIA 2023”

          • 31 maja  uczniowie klasy III uczestniczyli w imprezie plenerowej ,,Radość z pomagania 2023”, która odbyła się w parku przy Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Piknik ten był formą podziękowania za wsparcie finansowe i za dobre serce świadczone przez naszą szkołę na rzecz hospicjum. Organizatorzy zapewnili dzieciom wiele atrakcji: skoki na trampolinie, zjeżdżanie z nadmuchiwanej zjeżdżalni, zabawy z piłeczkami i wiele różnych konkurencji prowadzonych przez pana animatora. W przerwach między zabawami uczestnicy imprezy mogli zjeść kiełbaski z grilla, przepyszne ciastka czy lody. Trzecioklasiści przy słonecznej pogodzie doskonale się bawili przez ponad trzy godziny, po czym zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wrócili wraz z rodzicami do domu.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • PRÓBNY EGZAMIN SIÓDMOKLASISTY

          • W dniach 23-25 maja, kiedy odbywały się ogólnopolskie egzaminy uczniów klas ósmych, zdecydowaliśmy się podobne próbne sprawdziany przeprowadzić dla siódmoklasistów. Była to dla nich druga w tym roku szkolnym podobna próba. Dzięki temu mogą się oni zapoznać z arkuszami egzaminacyjnymi, specyfiką zawartych w nich zadań, uczą się właściwie gospodarować czasem przeznaczonym na wykonanie wszystkich poleceń, łącznie z poprawnym przenoszeniem odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Przybycie do szkoły w strojach galowych pozwoliło uczniom dodatkowo poczuć atmosferę prawdziwego egzaminu. Czeka ich jeszcze cały rok pracy, ale mamy nadzieję, że wtedy spokojnie poradzą sobie z ogólnopolskimi egzaminami ósmoklasisty.

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • Ważnym momentem w życiu ósmoklasisty jest zewnętrzny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Każdy z uczniów musi do niego przystąpić, a uzyskane wyniki mogą mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły średniej. Dlatego sporo wagi przykłada się do przygotowania uczniów do tych egzaminów. Od 23 maja oraz przez dwa kolejne dni w całej Polsce uczniowie klas ósmych zasiadali o godzinie 9:00 w specjalnie na ten cel przygotowanej sali, żeby zmierzyć się z testami egzaminacyjnymi. Nasi uczniowie wielokrotnie mieli do czynienia z podobnymi testami, więc właściwie wykorzystali dany im czas na rozwiązanie wszystkich zadań. Nastroje po zakończonych egzaminach były umiarkowanie optymistyczne, ale na wyniki trzeba będzie poczekać do 3 lipca. Mamy nadzieję, że wszyscy wtedy będą nimi usatysfakcjonowani.

          • DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!

          • Niech w nadchodzących dniach nie zabraknie Wam wiary we własne siły i możliwości!

            Niech uzyskane przez Was wyniki na EGZAMINIE będą najlepsze na jakie WAS stać i otworzą przed Wami nowe możliwości, a także pozwolą realizować pasje i staną się fundamentem przyszłych sukcesów.

            Powodzenia! Trzymamy kciuki!

            Dyrektor Szkoły, Nauczyciele i Uczniowie

          • MAŁY MISTRZ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły, Jan Stawarski z klasy III, zwyciężył w I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla Trzecioklasistów, zdobywając tytuł „Małego Mistrza Języka Angielskiego”. Jaś otrzymał nagrodę główną oraz specjalny złoty puchar z wygrawerowanym tytułem mistrza. Konkurs odbył się 18 maja w naszej szkole i wzięło w nim udział 9 uczniów ( 6 z SP w Lipsku, 1 z SP w Białowoli i 2 z SP w Pniówku). Była to I edycja, zorganizowana dla trzecioklasistów ze szkół Stowarzyszenia Lokalnego „Dobra Szkoła”, przygotowana przez panią Dorotę Wybranowską – nauczycielkę języka angielskiego. Uczniowie rozwiązywali test językowy sprawdzający ich wiadomości i umiejętności w zakresie podstawy programowej z języka angielskiego z klas I-III. Oprócz wyłonienia zwycięzcy komisja konkursowa przyznała także nagrody za II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia. Drugie miejsce zajęła Nikola Dziadko ze Szkoły Podstawowej w Pniówku, a na trzeciej pozycji uplasowała się uczennica ze Szkoły Podstawowej w Białowoli – Milena Czop. Wyróżnienia otrzymali: Filip Puk i Dominika Popik – trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Lipsku. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczestnicy konkursu przygotowywali się do rywalizacji pod kierunkiem swoich nauczycieli-językowców: pani Joanny Konopki z Lipska, pani Barbary Bednarczuk z Białowoli i pani Doroty Wybranowskiej z Pniówka.   

          • WERONIKA BOCHENKO ZDOBYŁA LAUR

          • 11 maja 2023r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem odbyła się XV Edycja Konkursu Recytatorskiego ,,O Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość” pod patronatem Wójta Gminy Zamość  dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III, a następnego dnia dla klas IV – VIII.  Celem konkursu była popularyzacja twórczości rodzimych poetów, jak również rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Ewa Kobel z kl.IWiktoria Tyrka z kl. III, Gabriela Sachajko z kl. IV oraz Weronika Bochenko z kl. VII. Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość zdobyła Weronika Bochenko, która pracowała pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe za udział w konkursie. 

            Serdecznie gratulujemy!                           

          • SUKCESY W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA

          • 17 maja 2023r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysokiem odbyła się II EDYCJA GMINNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA dla uczniów klas  I – III, której organizatorem była Szkoła Podstawowa w Wysokiem. Główne cele konkursu to doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów, a także propagowanie idei pięknego czytania. Każdą z klas reprezentował jeden uczeń, wybrany na drodze eliminacji klasowych. Z naszej szkoły klasę I reprezentowała Ewa Kobel, klasę II Maja Karchut, a klasę III Wiktoria Tyrka. Dziewczynki prezentowały dwa fragmenty utworów: indywidualnie wybrany i przygotowany oraz wylosowany fragment tekstu adekwatny do wieku dziecka, wskazany przez organizatora. Biorący udział w konkursie byli oceniani przez jury według ustalonych kryteriów. Kryteria oceny czytania obejmowały m.in.: poprawność, płynność i tempo, intonację oraz wyrazistość. Komisja przyznała wyróżnienia dla Ewy Kobel i Mai Karchut, natomiast Wiktoria Tyrka  zajęła III miejsce.
             

            Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!

          • KLASY I – III Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE ZWIERZYNIEC

          • 15 maja 2023r. uczniowie z klas I - III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Zwierzyniec. Zajęcia tam prowadzone miały na celu upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym oraz podnoszenie świadomości w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu. Tematem przeprowadzonych zajęć było: ,,Życie lasu – cztery pory roku”. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda las w czasie zmieniających się pór roku oraz co dzieje się ze zwierzętami leśnymi i roślinami. Po przeprowadzonych zajęciach uczestnicy wycieczki piekli kiełbaski, które później wspólnie spożywali. Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni, wspominając miło spędzony czas w Nadleśnictwie.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

          • 11 maja 2023r. uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty, kończącego pierwszy etap edukacyjny. Testy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów przygotowane były przez wydawnictwo Operon. Uczniowie rozpoczęli pisaniu testu od oglądania filmu terapeutycznego „Bratek radzi”, którego zadaniem było rozładowanie emocji i ograniczenie stresu przed sprawdzianem. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części podstawowych: języka polskiego i matematyki oraz z części dodatkowej – przyrody.  Po testach uczniowie wysłuchali bajkę Bratka pt. „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów” i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.Badanie wiedzy i umiejętności trzecioklasistów jest niezwykle ważne pod względem edukacyjnym, dostarcza istotnych informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej orazpraktycznychumiejętnościachwrozwiązywaniuzadańmatematycznych.
            Trzecioklasistom życzymy wysokich wyników!

          • WIEŻA EIFFLA W WYKONANIU UCZNIÓW KLASY III

          • Uczniowie klasy III w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości, wykonali pierwszą pracę przestrzenną z wykorzystaniem długopisów 3D. Zadanie polegało na stworzeniu najbardziej znanego obiektu architektonicznego Paryża, jakm jest wieża Eiffla. Trzecioklasiści z zaangażowaniem i starannością kreślili elementy konstrukcyjne, które w kolejnym etapie pracy zostały ze sobą odpowiednio połączone pisakami 3D. Zajęcia prowadziła pani Marta Ziemińska.

          • MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH – PNIÓWEK 2023

          • Dnia 9-go maja br. odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs językowy w ramach obchodów Dnia Języków Obcych. Organizatorami konkursu były panie: Dorota Wybranowska – nauczycielka języka angielskiego oraz pani Monika Zwolan – nauczycielka języka niemieckiego. W konkursie wzięli udział wybrani uczniowie z klas 6-8 z trzech szkół Stowarzyszenia Lokalnego „Dobra Szkoła”. Szkołę Podstawową w Białowoli reprezentowali: Oliwia Sierota z klasy VII i Gabriela Lenczewska z klasy VIII. Ze szkoły w Lipsku przyjechali na konkurs: Szymon Krzyszczuk z klasy VI, Hanna Kudyk z klasy VII oraz Paulina Łapa z klasy VIII. Gospodarzy reprezentowali: Sylwia Sołoducha z klasy VI, Bartłomiej Stawarski z klasy VII oraz Piotr Szpindor z klasy VIII. Konkurs składał się z 3 etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązywaniu testów leksykalnych w języku angielskim i niemieckim. Zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie takich tematów jak ciało, choroby i dolegliwości, praca, zawody, dom, wyposażenie domu, zakupy i usługi oraz rodzina i życie prywatne. Podczas II etapu uczniowie prezentowali wykonane przez siebie plakaty językowe dot. wybranego święta lub uroczystości. III etap poświęcony był występom artystycznym. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki w wybranych przez siebie językach obcych. W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele-językowcy, opiekunowie uczniów z poszczególnych szkół.

                    Poziom konkursu był dość wysoki. Nie obyło się bez dogrywki. Ostatecznie zwycięzcą, który zdobył tytuł „Poligloty roku”, został uczeń naszej szkoły, Piotr Szpindor z klasy VIII. Piotrek wywalczył także nagrodę dodatkową za najlepiej napisany test konkursowy. Na drugim miejscu (po dogrywce) uplasowała się uczennica z klasy VIII ze szkoły w Lipsku – Paulina Łapa. III miejsce zajął Bartłomiej Stawarski z klasy VII (SP Pniówek). Przyznano także 2 wyróżnienia, dla Gabrieli Lenczewskiej z Białowoli i Szymona Krzyszczuka z Lipska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, najlepsi – nagrody książkowe, a nauczyciele – specjalne podziękowania za pracę w komisji konkursowej oraz za trud włożony w przygotowanie młodzieży do rywalizacji. Reprezentanci każdej z 3 szkół otrzymali pamiątkowy puchar dla szkoły za udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, dumnie prezentując otrzymane dyplomy i trofea.

          • WARSZTATY KULINARNE W KLASACH I - V

          • W ramach programu dla szkół "Owoce i warzywa w szkole", uczniowie klas I- V uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Dzieci miały okazję spotkać się z panią Kingą Stopą dietetykiem, która przybliżyła im zasady zdrowego odżywiania, a w szczególności poznały korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Dowiedziały się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Największą atrakcją było wspólne przygotowywanie zdrowego posiłku bogatego w witaminy i wspólne spożywanie go.  

          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • Szanowni Rodzice,

            zapraszam Państwa do szkoły na zebrania z nauczycielami:

            •  9 maja 2023r. godz. 16.30 - klasy IV, V, VI, VII, VIII
            • 10 maja 2023r. godz. 16.30 - klasy I, II, III oraz  5-6 latki.

                                Z poważaniem

                               Alina Korneluk - dyrektor szkoły

          • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

          • Egzamin teoretyczny na kartę rowerową w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w szkole 18 maja. Uczniowie, którzy uzyskają pozytywny wynik z części teoretycznej mogą przystąpić do części praktycznej.

            Egzamin (część I – teoretyczna) składa się z 25 pytań i trwa 35 minut. Test uczniowie wypełniają na komputerach.

            Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz. U. 2013 r. poz. 512), wynik części teoretycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin uzyskała co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania.

             

            Przydatne linki:

             

            Procedura uzyskania

            karty rowerowej

            w Szkole Podstawowej w Pniówku

             

            Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie podstawy programowej kształcenia   ogólnego              w poszczególnych   typach   szkół   oraz z prawem o ruchu drogowym:

             

            1. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10lat.
            2. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie klas IV –VII.
            3. Sprawdzenia kwalifikacji teoretycznych osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel zajęć technicznych i wychowania komunikacyjnego będący egzaminatorem.
            4. Wychowanie komunikacyjne realizowane jest w postaci zajęć teoretycznych.
            5. Sprawdzanie kwalifikacji uczniów odbywa się w szkole podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego, na lekcjach techniki, w ciągu roku szkolnego.
            6. Praktyczna   nauka   oraz   ćwiczenia    jazdy   rowerem   prowadzona   jest indywidualnie przez uczniów i ich rodziców.
            7. Uczeń, aby uzyskać kartę rowerową musi:
              • uzyskać   pozytywną   opinię   wychowawcy   na   podstawie   obserwacji zachowania.
              • uzyskać zgodę rodzica na wydanie karty rowerowej.
              • zaliczyć test sprawdzający wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego.
              • znać zasady obsługi technicznej roweru.
              • wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego.
              • uczestniczyć   w   zajęciach   z   zakresu   udzielania   pierwszej   pomocy przedlekarskiej.

            Test sprawdzający wiadomości teoretyczne składa się z 25 pytań (test zamknięty jednokrotnego wyboru).

            Uczeń rozwiązuje test – tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Wybraną odpowiedź (jej                    literowy            odpowiednik  A,   B   lub   C)   uczeń   zaznacza.

            Czas trwania sprawdzianu wiedzy w postaci testu - 20 min.

            Poprawne zaliczenie 20 pytań z 25 pytań jest równoznaczne z zaliczeniem wiadomości teoretycznych.

            W przypadku niezaliczenia testu sprawdzającego wiadomości teoretyczne, umożliwia się uczniowi poprawę. Wówczas uczeń rozwiązuje inny test składający się również z 25 pytań w ustalonym przez nauczyciela terminie.

            Do    testu    praktyczno-sprawnościowego     przystępuje    uczeń,    który zaliczył pozytywnie test teoretyczny.

            Test praktyczno-sprawnościowy odbywa się w miasteczku ruchu drogowego. Egzaminatorem przeprowadzającym test praktyczno - sprawnościowy jest egzaminator WORD lub nauczyciel zajęć technicznych.

            W razie niepowodzenia uczeń ma prawo powtórnej próby zaliczenia testu praktyczno-sprawnościowego w innym terminie.

            Dla uczniów, którzy nie zaliczyli części teoretycznej lub praktycznej egzaminu oraz, którzy z przyczyn niezależnych (zdrowotnych, losowych) nie przystąpili do egzaminu w ustalonym terminie, mogą przystąpić do egzaminu w terminie ustalonym z nauczycielem zajęć technicznych i egzaminatorem WORD. Dla nich zorganizowane zostaną egzaminy powtórkowe.

            W przypadku niezaliczenia testu teoretycznego lub sprawnościowego, uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu na kartę rowerową w nowym roku szkolnym - zalicza zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.

             

            1. Udokumentowania spełnienia wyżej wymienionych wymagań uzyskania karty rowerowej dokonuje się w arkuszu zaliczeń.

            W rubryce: UWAGI nauczyciel zapisuje słownie „zaliczono” lub „nie zaliczono”

            1. W celu uzyskania karty rowerowej uczeń składa wypełniony arkusz wraz ze zdjęciem u nauczyciela zajęć technicznych. Nauczyciel przekazuje arkusze,

            zdjęcia   oraz   listę   uczniów,   którzy   spełnili   wymagania   uzyskania   karty rowerowej do sekretariatu szkoły.

            Arkusze zaliczeń i testy przechowuje nauczyciel zajęć technicznych. Czas przechowywania – cały rok szkolny.

            1. Dyrektor szkoły, na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń, wydaje nieodpłatnie uczniom karty rowerowe.
            2. Szkoła prowadzi rejestr wydanych kart.
            3. W przypadku zgubienia karty uczeń składa w sekretariacie szkoły podanie z prośbą o wydanie duplikatu.

            Zakres   umiejętności    i   wiadomości   niezbędnych    do   uzyskania Karty Rowerowej.

            Umiejętności

            Uczeń:

              • prawidłowo  określa   znaki   drogowe   pionowe  i   poziome   dotyczące pieszych i rowerzystów,
              • umie     scharakteryzować     poszczególne     elementy     obowiązkowego wyposażenia roweru,
              • wie, jakie proste czynności należy wykonać w związku z codzienną obsługą roweru,
              • prawidłowo wykonuje czynności poprzedzające jazdę rowerem,
              • opanował właściwą technikę jazdy,
              • stosuje hierarchię ważności znaków, sygnałów oraz poleceń w ruchu drogowym,
              • opisuje cechy charakterystyczne drogi,
              • prawidłowo  wykonuje  manewry:   skrętu   w   lewo,  skrętu   w   prawo, wyprzedzania, omijania, wymijania, włączania się do ruchu,
              • sprawnie korzysta z wyposażenia apteczki,
              • na skrzyżowaniu zachowuje się zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
              • ocenia sytuację na drodze zachowując szczególną ostrożność i stosując zasadę ograniczonego zaufania,
              • potrafi określić skutki błędnego wykonania manewrów,
              • umie      odróżnić     zachowania      uczestników     ruchu     zagrażające bezpieczeństwu,
              • umie scharakteryzować bezpieczną drogę,
              • umie zastosować przepisy obowiązujące kierujących rowerem podczas poruszania się w kolumnie rowerowej,
              • umie przewidzieć skutki lekceważenia przepisów drogowych w miejscach szczególnie niebezpiecznych,
              • określa związki zachodzące między zachowaniem się uczestników ruchu, a czynnikami pośrednimi (droga, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu) wpływającymi na bezpieczeństwo na drogach.

            Wiadomości

            Uczeń:

              • poprawnie   wymienia   informacje   zawarte   na   znakach   dotyczących pieszych i rowerzystów,
              • nazywa elementy drogi,
              • podaje hierarchię ważności znaków, sygnałów oraz poleceń w ruchu drogowym,
              • podaje sposób używania obowiązkowego wyposażenia roweru,
              • definiuje pojęcia dotyczące manewrów wykonywanych przez kierującego rowerem,
              • zna zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,
              • wyjaśnia wpływ prawidłowej obsługi i techniki jazdy na bezpieczeństwo,
              • wskazuje przyczyny powstawania wypadków,
              • objaśnia okoliczności wykonywania poszczególnych manewrów,
              • zna zastosowanie środków stanowiących wyposażenie apteczki,
              • potrafi    interpretować    zasady    zachowania    szczególnej    ostrożności i ograniczonego zaufania,
              • zna zasady prawidłowej techniki jazdy rowerem,
              • zna przepisy dotyczące pieszych idących indywidualnie i w kolumnie oraz rowerzystów,
              • potrafi objaśnić wpływ warunków drogowych na bezpieczeństwo,
              • potrafi wymienić prawidłowe i kulturalne zachowanie się użytkowników dróg,
              • potrafi wymienić sposoby poprawy widoczności ludzi na drodze,
              • definiuje      obowiązki      uczestników      ruchu      wobec      pojazdów uprzywilejowanych,
              • objaśnia skutki nieprawidłowego zachowania podczas wypadku,
              • wymienia sposoby oznakowania miejsc niebezpiecznych.

                                                                                                                                                     OPRACOWANIE:

            nauczyciel techniki - Anna Piłat

          • SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 28 kwietnia w ramach obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się TURNIEJ SZACHOWY, w którym wzięli udział uczniowie z klas I - VIII. Nad organizacją oraz przebiegiem czuwała pani Barbara Pyś.

            Celem tej imprezy było kształtowanie pozytywnych cech osobowości oraz popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży. W czasie trwania turnieju wszyscy uczestnicy zachowywali się według zasad fair play, panowała atmosfera zdrowej sportowej rywalizacji.

            Mistrzem turnieju został Piotr Szpindor, uczeń klasy VIII

            Na podium w grupie młodszej stanęli:

            1. Wiktor Ziemiński – klasa III

            2. Jan Stawarski – klasa III oraz  Aleksander Szpindor – klasa II

            3. Bartłomiej Szostak – klasa III

            W grupie starszej:

            1.Bartłomiej Stawarski – klasa VII oraz Szymon Kudyk – klasa VII

            2. Jan Szpindor – klasa IV

            3. Zofia Ziemińska – klasa VIII
             

            Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych szachowych sukcesów!

          • APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • W czwartek 27 kwietnia odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pośród polskich świąt narodowych to jest wyjątkowe. Zapisane w konstytucji reformy nigdy nie weszły w życie. Konfederacja Targowicka, interwencja zbrojna Rosji, zdecydowana postawa Prus sprawiły, że wkrótce dokonano drugiego rozbioru Polski. Jednak sam fakt zjednoczenia różnych sił w obliczu zagrożenia ojczyzny, zdolność do kompromisów i ustępstw, których efektem była pierwsza w Europie tego typu ustawa zasadnicza, będą w następnych latach powodem do dumy z dzieła twórców konstytucji i światełkiem nadziei w czasach niewoli. O tym można się było dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przygotowanej przez pana Mirosława Trześniowskiego, a odczytanej przez uczniów klas VII-VIII. Uroczystość ta była również okazją do wręczenia dyplomów i nagród laureatom odbytych w ostatnim czasie zawodów i konkursów.

          • SUKCES w TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

          • 27 kwietnia odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uczniowie naszej szkoły, którą reprezentowali uczniowie klasy VII - Klaudia Puhacz, Szymon Kudyk i Bartłomiej Stawarski zdobyli III miejsce. Wykazali się dużą wiedzą w testach z przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Nieco trudniejszy okazał się jedynie tor przeszkód. Gratulujemy!

            Turniej BRD jest organizowany dla uczniów w trosce o poprawę warunków bezpiecznego uczestnictwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym oraz zmniejszanie liczby ofiar wypadków drogowych z ich udziałem.

            W naszej szkole nad przygotowaniem uczniów do turnieju czuwała pani Anna Piłat.

          • "ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ" - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

          • Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Ziemia woła do nas wszystkich: ,,Ludzie zmieńcie się! Ja wam daję życie, a wy mnie zniszczenie i śmierć. Dźwigam umarłe drzewa, rzeki, które nie chcą płynąć, kwiaty, które straciły sens życia, wyschłe trawy, martwe zwierzęta. Dźwigam całą chorą przyrodę. Ludzie pomóżcie mi, pomóżcie sobie!” Przyroda to wspólne dobro ludzkości. Dar panowania nad przyrodą należy  wykorzystać w poczuciu zbiorowej odpowiedzialności. Zdajemy sobie sprawę z ogromnych zagrożeń naszej planety i naszego zdrowia. Niebezpieczeństwo to w dużej mierze wynika z ludzkiej bezmyślności, niewiedzy i nieumiejętności przewidywania skutków. Czy możemy temu zapobiec?

            Celem apelu jest rozbudzenie wśród naszych uczniów osobistej odpowiedzialności za wytwarzanie odpadów i kształtowanie nawyków proekologicznych zachowań zarówno w domu jak i poza nim.Spośród wielu form działalności na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego najważniejsza staje się szeroko pojęta edukacja ekologiczna, która pozwoli nam w życiu codziennym dokonywać rozsądnych wyborów.