• #SZKOŁA PAMIĘTA. TRZECIOKLASIŚCI PORZĄDKUJĄ GROBY

          • Z końcem października wszyscy wybierają się na groby, aby je uporządkować. Nie zapomnieliśmy o tym i my. W ramach działalności szkolnego wolontariatu, 27 października 2022r. trzecioklasiści wraz ze swoją wychowawczynią panią Barbarą Pyś wybrali się na CMENTARZ PARAFIALNY w Zamościu w celu uporządkowania grobów, gdzie pochowani są żołnierze polegli podczas II wojny światowej. Dzieci z wielką ochotą pracowały, uprzątnęły liście z żołnierskich mogił, pozamiatały wokół grobów. Na koniec zapaliły znicze i pomodliły się.
            Pamiętajmy o żołnierzach poległych za Polskę, to nasz patriotyczny obowiązek!

          • WYJAZD DO KINA

          • 26 października dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latki oraz uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami wybrali się do Kina Stylowy w Zamościu na film „Kopciuszek i Kamień Życia”. Dzieci miały okazję uczestniczyć wraz z bohaterami filmu: Kopciuszkiem, początkującą czarodziejką oraz dwiema rozgadanymi myszami w pełnej przygód, cudów i niebezpieczeństw wyprawie do dalekich krain. Przyjaciele bowiem chcąc odczarować zamienionego w gryzonia księcia Alexa, próbowali różnych magicznych zaklęć, a kiedy te nie przyniosły  oczekiwanego rezultatu, dowiedzieli się, że jedynym  sposobem na przywrócenie mu ludzkiej postaci jest odnalezienie legendarnego Kamienia Życia. Nie było to łatwe, ale jak się okazało przyjaźń, odwaga, współdziałanie i poświęcenie  są warunkiem koniecznym do osiągnięcia wspólnych celów oraz przezwyciężenia największych trudności.

          • DZIEŃ PAPIESKI

          • 20 października 2022r. odbył się w naszej szkole apel  poświęcony Wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II. Wspominaliśmy życie i działalność Papieża oraz Jego nauczanie z racji przypadającego 16 października  XXII Dnia Papieskiego. W tym roku Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Blask prawdy”. Jest to tytuł, a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku o „Blasku prawdy” (Veritas splendor).  Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. Papież  podkreśla w niej, że jedynie blask Prawdy, którą jest Jezus, może oświecić umysł tak, by człowiek mógł odkryć sens swojego życia i powołania oraz odróżnić dobro od zła. Jest to niezwykle ważne przesłanie dla młodych ludzi, którzy powinni budować swoje życie na mocnych fundamentach, jak to czynił Święty – Jan Paweł II. Uczniów klasy 7 i 8 do apelu przygotowała p. Wiesława Gawlik, za oprawę muzyczną odpowiedzialny był  p, Piotr Szymański.

             

          • DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW U TRZYLATKÓW

          • 19 października 2022r. dzieci z grupy Misie obchodziły Dzień Warzyw i Owoców. Z tej okazji wspólnie z panią Moniką Szeląg-Margułą oraz panią Anną Karchut- Farion przygotowały sałatkę wielowarzywną, która smakowała wyśmienicie. 

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

          • Światowy Dzień Mycia Rąk był niecodzienną okazją, aby własnoręcznie wykonać pachnące mydełka, które sprawią, że mycie rąk stanie się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem każdego Skrzata. Warsztaty mydlarskie pozwoliły starszakom przenieść się w pachnący świat mydła. Dzieci samodzielnie barwiły masę glicerynową, którą następnie wypełniły silikonowe foremki z bajkowymi postaciami – Kubusia Puchatka oraz Myszki Miki. Kolejnym etapem było dekorowanie rękodzieła suszonymi polnymi kwiatami oraz lawendą. Warsztaty  poprzedzone były eksperymentem, dzięki któremu dzieci na własne oczy zobaczyły, z jaką łatwością przenoszą się wirusy i bakterie. Dowiedziały się również, że nie płyny do dezynfekcji, a właśnie mydło sprawia, że wirusy i bakterie nie mają żadnych szans na przetrwanie. Warsztaty dla dzieci  poprowadziła pani Marta Ziemińska.

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ CHLEBA U SKRZATÓW

          • 18 października w grupie 5 i 6-latków obchodzony był Światowy Dzień Chleba. Podczas zajęć dzieci poznały etapy produkcji pieczywa oraz jego rodzaje, oglądając film edukacyjny Piekarz. Ponadto starszaki przeniosły się do czasów, kiedy uprawa zbóż oraz praca na roli nie była tak zmechanizowana jak w obecnych czasach. Jak ciężka była to praca, mogły się przekonać, uczestnicząc w ćwiczeniach gimnastycznych, przedstawiających czynności wykonywane podczas prac polowych. Dzieci miały również okazję osłuchać się ze słownictwem, jakie było używane dawniej przez rolników  (mendle, siewka, kośnicy, powrósło itp.) oraz narzędziami potrzebnymi do wysiewu  czy zbioru zboża. Podsumowaniem tegorocznego obchodu Dnia Chleba u Skrzatów było przygotowanie pysznych mini kanapek w wersji wytrawnej jak i słodkiej z wykorzystaniem różnego rodzaju pieczywa.                                                    

          • KLASA VIII NA KRĘGLACH

          • 17 października 2022r. ósmoklasiści z wychowawczynią, panią Dorotą Wybranowską, wybrali się na kręgle do  Malinowej Sali w Wólce Panieńskiej. Wyjazd zorganizowano w ramach obchodów klasowego Dnia Chłopaka. Transport zapewniły: mama Magdaleny Małek oraz mama Alicji Krępińskiej. Rywalizacja wśród uczniów na torze była bardzo ekscytująca. Po wysiłku fizycznym uczniowie posilili się zamówionymi pizzami. Wspólna zabawa i mile spędzony czas był dla ósmoklasistów relaksem i wpłynął na lepszą integrację grupy. 

          • 4 LATKI OBCHODZĄ DZIEŃ CHLEBA

          • 17 października 2022r. 4-latki z grupy Sówki obchodziły Dzień Chleba. Poznały  etapy powstawania chleba, skąd  bierze się mąka oraz jakie są jej rodzaje. Dzieci po raz kolejny zabawiły się w  małych kucharzy i przyrządziły kanapki ozdabiając je zdrowymi , kolorowymi warzywami. 

          • TYDZIEŃ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA U 4- LATKÓW

          • Grupa Sówki przez cały tydzień rozmawiała o zdrowym stylu życia. Dzieci dowiedziały się jakie produkty są potrzebne i zdrowe dla organizmu człowieka oraz jakich powinniśmy unikać. Na podsumowanie tygodnia Sówki wcieliły  się w małych kucharzy. Wspólnymi siłami wraz z panią Agnieszką Masalską oraz z panią Jolą Małek przyrządziły sałatkę warzywną. 

             

        • ZA TRUD, POŚWIĘCINIE, ZA SERCE...
          • ZA TRUD, POŚWIĘCINIE, ZA SERCE...

          • Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela to najważniejsze polskie święto ludzi związanych z oświatą. Daje ono możliwość dostrzeżenia i docenienia trudu wielu osób pracujących z uczniami. W dniu 14 października akademię z tej okazji przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pana Mirosława Trześniowskiego. O oprawę muzyczną zadbał pan Piotr Szymański. Występujący uczniowie do podziękowań i życzeń dla pani dyrektor, wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi dołączyli odpowiednio dobrane wiersze i piosenki. Wkrótce potem za pamięć, życzenia i przygotowaną część artystyczną podziękowała pani dyrektor. W krótkim przemówieniu przypomniała historię obchodzonego właśnie święta. Podkreśliła wyjątkowe starania wszystkich pracowników szkoły, by nauczanie i wychowanie było na wysokim poziomie, a uczniowie czuli się w naszej szkole dobrze. Wyraziła przy tym wdzięczność nauczycielom i pracownikom obsługi za ich pracę oraz złożyła im od siebie serdeczne życzenia. Część oficjalną zakończyła delegacja Rady Rodziców. Panie Katarzyna Figura i Anna Włoch wręczyły na ręce pani dyrektor wspaniały tort, podziękowały za codzienny trud w pracy z dziećmi oraz złożyły życzenia samych sukcesów w przyszłości.

          • "ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM UCZNIEM, DBAĆ O HONOR SWOJEJ SZKOŁY..."

          • 14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci z  klasy pierwszej na uczniów, a tym samym  włączenia ich do społeczności szkolnej. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w wyjątkowym dniu – Dniu Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział dyrektor szkoły pani Alina Korneluk, rodzice, nauczyciele, uczniowie klasy I wraz z wychowawcą oraz młodsi koledzy z oddziału przedszkolnego.        Pierwszaki zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne zarówno w języku polskim jak i angielskim. Wszyscy obecni zgodnie potwierdzili, że pierwszoklasiści zdali swój pierwszy egzamin na szóstkę. Doniosłym momentem uroczystości było wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu, a następnie  złożenie przez dzieci ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor przy pomocy wielkiego ołówka.  Uczniowie obiecali być dobrymi uczniami, dbać o honor swojej szkoły i klasy, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli i przełożonych,  wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka. Od tej pory pierwszaki zrozumieli powagę sytuacji i fakt, że „czas rozwinąć skrzydła”. Pani dyrektor podziękowała uczniom za udany występ, pogratulowała oficjalnego dołączenia do szkolnej społeczności i życzyła samych sukcesów.  Następnie przekazała dzieciom dyplomy, medale oraz książki. Rodzice również podarowali swoim pociechom pamiątki pasowania na ucznia. Na koniec wszyscy uczniowie wraz z wychowawcą, panią dyrektor oraz rodzicami stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Życzymy naszym pierwszakom sukcesów w nauce i pięknych dni spędzonych w naszej szkole.                                                                                                                                                                                                                                              (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

             

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

          • „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Celem akcji było uświadomienie uczniom jak dużym zagrożeniem nie tylko dla przyrody, ale także dla człowieka jest stale rosnąca ilość śmieci. Są one śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, mogą być przyczyną pożaru, powodują skażenie wód w tym wody pitnej, uwalniają do atmosfery substancje trujące a przede wszystkim wystawiają mieszkańcom niechlubne świadectwo. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego  środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej pod hasłem ,,Wszystkie śmieci są nasze”. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i część lasu oraz boiska szkolne. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko  i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA KLASY III

          • Uczniowie klasy III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie Świata”, której celem było rozbudzenie ich świadomości ekologicznej, a także odpowiedzialności za środowisko naturalne. Wstępem była pogadanka na temat bezpieczeństwa, głównych celów akcji oraz rozwiązywanie zadań związanych z tematem. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie dzieci szybko i sprawnie posprzątały wyznaczony teren, a efekty ich pracy były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał trzecioklasistom do zrozumienia, że należy dbać o czystość swojego środowiska.

          • ŚWIĘTO JABŁKA U 4-6 LATKÓW

          • 28 września grupy Sówki oraz Skrzaty wspólnie obchodziły Dzień Jabłka. Tego dnia dzieci miały wiele atrakcji min. zabawy muzyczno-ruchowe, plastyczne oraz rozwiązywanie zagadek. Dowiedziały się ile korzyści dla naszego zdrowia jest w jabłkach oraz innych owocach. Na koniec przygotowały pyszny sok owocowy, który wszystkim bardzo smakował. 

          • W MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

          • 7 października br. dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latki oraz uczniowie klas I – IV wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, gdzie zwiedzali fabrykę ozdób choinkowych. Jest to jedyne i pierwsze na świecie Muzeum Bombki Choinkowej, w którym można zobaczyć tysiące ręcznie wykonanych bombek, setki niesamowitych wzorów oraz niezwykłych i niepowtarzalnych eksponatów. Na stanowiskach z choinkami z różnych części świata i epok, dzieci oglądały udekorowane choinki w stylu: amerykańskim, francuskim, norweskim czy staropolskim, o których ciekawie opowiadała przewodniczka. Następnie uczestnicy wycieczki mogli obserwować poszczególne etapy powstawania ozdób choinkowych, od formowania i nadawania kształtu, po malowanie i dekorowanie. Okazuje się, że jest to długotrwały proces i misterna ręczna praca. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło dzieciom samodzielne ozdabianie bombki kolorowymi brokatami, na specjalnie przygotowanych warsztatach. Na zakończenie pobytu w muzeum wszyscy  mogli sobie kupić ozdoby w firmowym sklepie, a każdy z uczestników otrzymał również bombkę ze swoim imieniem. Po udanych zakupach był obiad oraz krótki pobyt na placu zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy wrócili do domu.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
             

          • CodeWeek 2022 rozpoczęty!

          • Jak co roku nasza szkoła bierze udział w społecznej inicjatywie państw europejskich „CodeWeek” (Europejskim Tygodniu Kodowania). Uczniowie z klas I-III w ramach edukacji informatycznej kodowali obrazki. Nauka kodowania to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy na etapie wczesnoszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności, a także integrują grupę. 

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

          • 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
            Z tej okazji, uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w lekcji, poprowadzonej przez panią Patrycję Burcon - Piasecką - psychologa szkolnego, poświęconej zdrowiu psychicznemu i profilaktyce depresji. Zajęcia przeprowadzone zostały w formie pogadanki, a uczniowie chętnie włączali się do dyskusji.
            Na lekcji przedstawione zostały różnice między obniżonym nastrojem a depresją, informacje na temat form i sposobów wsparcia ze strony specjalistów, a także miejsca,
            do których można zwrócić się po pomoc w kryzysie.

          • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku przypadł na 7 października, to idealny sposób na naukę przez zabawę. Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona była w szkołach na całym świecie. Do akcji przystąpiły między innymi szkoły z Polski, Kolumbii, Włoch, Irlandii, Litwy, USA, Łotwy, Anglii, Białorusi, Ukrainy, Szwajcarii i Holandii.  

            Nasza szkoła, jak co roku również wzięła udział w tym wydarzeniu. Nie tak łatwo jest zdobyć legitymację „Mistrza tabliczki mnożenia”. Uczniowie od klasy III do VIII przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabawy i pilnie powtarzali w myśl zasady, że odświeżenie wiadomości nikomu nie zaszkodzi. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, w rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy VIII i VII. Uczestnicy zabawy wybierali losy i odpowiadali na 5 pytać. Tylko bezbłędne odpowiedzi klasyfikowały do dalszego etapu zabawy. Wśród najlepiej odpowiadających uczniów, po podliczeniu punktów i dodatkowych zadaniach w postaci łamigłówek zostaną wyłonieni mistrzowie. Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki.

          • JAK PRZECIWSTAWIĆ SIĘ PRZEMOCY?

          • Uczniowie klasy III w ramach realizacji podstawy programowej rozmawiali na temat „Jak przeciwstawić się przemocy?”. Celem zajęć było eliminowanie aktów agresji fizycznej i psychicznej wśród uczniów oraz uświadomienie zagrożeń wynikających ze stosowania przemocy.Trzecioklasiści poznali czym jest agresja, jakie są jej przejawy oraz czym różni się agresja fizyczna od psychicznej. Realizowany temat miał również na celu rozwijanie w uczniach empatii i współczucia dla osób dotkniętych przemocą. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, wspólnie poszukiwali przyczyn agresji.Na koniec zajęć dzieci narysowały plakat związany z omawianymi treściami.

          • POLA NADZIEI – UDZIAŁ W AKCJI HOSPICJUM

          • 6 października 2022r. uczniowie kl. VI wraz z panią Dorotą Wybranowską uczestniczyli w uroczystości rozpoczęcia kampanii hospicyjnej, która miała miejsce na dziedzińcu Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przemówienia dyrektora instytucji, ks. Michała Przybysza, który powitał wszystkich przybyłych oraz przypomniał, jaką symbolikę ma sadzenie cebulek żonkili w odniesieniu do pacjentów hospicjów. Proces kwitnienia żonkili i przebijanie się ich sadzonek na wiosnę to metafora trudnej walki osób chorych na nowotwory oraz ich rodzin.

                     Chwilę później przystąpiliśmy do sadzenia kwiatowych cebulek, w specjalnie przygotowanym miejscu, na klombie przed budynkiem hospicjum. Potem zaproszono nas na poczęstunek. Wolontariusze hospicjum przygotowali dla gości grillowane kiełbaski oraz ciepły kompot. Po posiłku uczniowie odwiedzili mini zoo oraz plac zabaw, znajdujący się w pobliskim parku. Pogoda dopisała, świeciło słońce i było dość ciepło jak na jesienną porę. Warto dodać, iż transport uczniów do Łabuniek i z powrotem zapewnili rodzice: mama Sylwii Sołduchy oraz tata Gabrysia Zawadzkiego, za co serdecznie im dziękujemy.

                    Teraz musimy się zastanowić, jak zebrać środki na rzecz pacjentów pobliskiego hospicjum. Jednym ze sposobów wsparcia jest min. zbiórka nakrętek plastikowych na terenie naszej szkoły. W planach Szkolnej Grupy Wolontaryjnej jest także: zorganizowanie loterii fantowej oraz kiermaszu świątecznego.

                     Dzięki uczestnictwu w tego typu inicjatywach wśród najmłodszych kształtują się postawy przepełnione empatią. W obecnym czasie, tak ważna jest wrażliwość na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka oraz poczucie przynależności do społeczeństwa. Udział w kampanii hospicyjnej tego uczy. Warto stać się uczestnikiem żonkilowego wyzwania.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • Wyjazd na kręgle z okazji Dnia Chłopaka

          • Dnia 30 września 2022r. uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią panią Moniką Zwolan wyjechali na kręgle do Hotelu WOJTO w Wólce Panieńskiej. Transport zapewnili rodzice uczniów: mama Klaudii Puhacz i mama Bartka Stawarskiego. Mieliśmy zarezerwowaną jedną godzinę gry w kręgle. Jednak zanim do niej przystąpiliśmy, musieliśmy zmienić nasze dotychczasowe obuwie na buty przeznaczone do gry w kręgle. Tablica pokazująca wyniki została włączona przez pracownika hotelu. Zabawy nadszedł czas. Uczniowie uczyli się wzajemnie od siebie pokazując swoje metody rzutu. Każdy mógł oddać dwa rzuty, aby zbić kręgle. Podczas godzinnej gry odbyły się dwie rundy. Był to czas zabawy i rozmów, co niewątpliwie sprzyjało integracji klasy. Uczniowie, wychowawczyni i rodzice kibicowali kolejnym zawodnikom śledząc ich wyniki. W czasie gry zamówione zostały pizze i napoje, które dodały uczniom energii po emocjonującej grze w kręgle. Nasz pobyt zakończyliśmy pamiątkowymi zdjęciami przed hotelem i wróciliśmy zadowoleni do szkoły.