• OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" 2023

          • 15 marca 2023r. w świetlicy w Wólce Wieprzeckiej odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Rozgrywki uświetniła obecność Wójta Gminy Zamość - Ryszarda Gliwińskiego.  W turnieju wzięło udział 12 szkół Gminy Zamość. Pierwszą z grup stanowili uczniowie z klas I-IV, zaś drugą uczniowie z klas V-VIII.

            Szkołę w Pniówku reprezentowali:

            I grupa wiekowa
            1. Jan Stawarski: klasa III
            2. Bartłomiej Szostak: klasa III

            II grupa wiekowa

            1. Magdalena Kudyk: klasa V
            2. Szymon Kudyk: klasa VII

            Osoby z największą ilością punktów z każdej grupy zakwalifikowały się do następnego etapu. Nasi uczniowie starannie przygotowywali się do konkursu i niewiele zabrakło do miejsca na podium.

            Na zakończenie turnieju pan Wójt pogratulował każdemu z uczestników. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Zamość.

            Należy dodać, że celem konkursu jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

          • SUKCES JASIA STAWARSKIEGO

          • Uczeń klasy III, Jan Stawarski z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wziął udział w II Konkursie Poetyckim dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego ,,NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”. Głównym celem konkursu było promowanie wśród dzieci postaw patriotycznych, jak również rozwój ich świadomości literackiej. Jaś napisał wiersz pt. ,,Zapomniani przez historię” i został LAUREATEM.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Zapomniani przez historię

            Zapomniani przez historię

            Przez długi czas,

            Młodzi, niezłomni  i waleczni.

            Chcieli by w Polsce,

            Dla każdego z nas dom był bezpieczny.

            By była niepodległa nasza Ojczyzna,

            By inne kraje jej nie zdławiły.

            Choć wojna się skończyła - Oni nadal walczyli.

            Walczyli z państwem

            Choć w nazwie  - Polska,

            Ich Polską nie było,

            Państwem które

            W więzieniach ich trzymało,

            torturowało

            i rozstrzelało.

            Zginęli za słowa

            Bóg, Honor, Ojczyzna

            Zrzuceni do jednego grobu.

            I Łączka na nich zakwitła czerwienią.

            Żołnierzy polscy

            Niezłomni,

            Wyklęci.

            Cześć Ich pamięci !

             

                                                     Jan Stawarski

          • SUKCESY W KONKURSACH KURATORYJNYCH

          • Z radością informujemy, że ukazały się wyniki rejonowych etapów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty w Lublinie.

            W etapie wojewódzkim naszą szkołę będzie reprezentować: 

            1. Piotr Szpindor z klasy 8 - matematyka - nauczyciel Anna Piłat

            2. Piotr Szpindor z klasy 8 - biologia - nauczyciel Alicja Mazur - Klimko

            Gratulujemy zakwalifikowania się do finałowego etapu i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

          • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 23 lutego 2023 roku w Zamościu rozpoczął się cykl międzyszkolnych turniejów szachowych Zamość Szach Tour 2023. Głównym celem rozgrywek jest popularyzacja i podnoszenie poziomu sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży. Cykl składa się z trzech turniejów. Głównym organizatorem zawodów jest UKS Lider, awspółorganizatorami SP7 Zamość, I LO Zamość oraz SP6 Zamość. W drugim turnieju wzięli udział uczniowie naszej szkoły:
            1. Jan Stawarski – klasa III
            2. Wiktor Ziemiński – klasa III
            3. Szymon Kudyk – klasa VII
            Chłopcy dzielnie walczyli podczas turnieju.
            Serdecznie gratulujemy im bardzo dobrej postawy!

          • SUKCES SZACHOWY PIOTRKA

          • 4 marca 2023 r. w Sali Klubowej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbył się Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem 2023”. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Po rozegraniu zawodów, w poszczególnych kategoriach wiekowych wyłoniono tych najlepszych.

            W kategorii uczniów klas VII – VIII najwyższe trofeum zdobył uczeń naszej szkoły, Piotr Szpindor z VIII klasy.

            Serdecznie gratulujemy Piotrkowi i życzymy dalszych szachowych sukcesów!

          • OGRÓDEK KLASOWY W KLASIE 3

          • Uczniowie klasy III postanowili przyśpieszyć nadejście wiosny. W związku z tym w swojej sali założyli ogródek klasowy. Podczas pracy rozpoznawali i nazywali nasiona niektórych roślin, dowiedzieli się jakich warunków potrzebują do wzrostu, a także jakie znaczenie mają rośliny dla naszego zdrowia.

          • MUFFINKI ZJADAJ – POTRZEBUJĄCYM POMAGAJ!

          • W dniach od 1 do 3 marca 2023r. działała w naszej szkole charytatywna kawiarenka zorganizowana przez Szkolną Grupę Wolontaryjną pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej. Uczniowie z klas VI-VIII sprzedawali podczas przerw, upieczone w domu lub zakupione w cukierni, babeczki i muffinki. W ten sposób zbierali pieniądze na rzecz poszkodowanych osób po tragedii trzęsienia ziemi, która na początku lutego nawiedziła Turcję i Syrię. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromną popularnością wśród społeczności szkolnej. Zarówno przedszkolaki, uczniowie jak i pracownicy szkoły ustawiali się w długich kolejkach po zakup ciastek. Dochód z kawiarenki wyniósł: 1050zł. Uzbierana kwota zasiliła konto fundacji Caritas, która koordynuje dalszą pomoc dla poszkodowanych. Zorganizowanie tej akcji pomocowej nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie uczniów i ich rodziców, którzy zaopatrzyli naszą kawiarenkę w przepyszne babeczki  i muffinki. Dziękujemy serdecznie za wykazanie się wielką empatią i chęcią niesienia pomocy!!!   

          • PSIA LEKCJA

          • 6 marca uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu online ,,Śniadanie z Hultajem i przyjaciółmi”. Spotkanie to odbyło się w ramach Programu edukacyjnego o bezpieczeństwie dzieci i psów ,,Psia Lekcja”. Trzecioklasiści poznali psa Morkę ze Stowarzyszenia ,,Zwierzęta Ludziom”, które współpracuje z kliniką ,,Budzik”, z Centrum Zdrowia Dziecka oraz innymi szpitalami. Ponad 30 psów ze stowarzyszenia ,,pracuje” z dziećmi i dorosłymi pacjentami, pomagając im w rehabilitacji i nie tylko. Sama obecność czworonogów sprawia, że samopoczucie chorych się poprawia, nie myślą o swojej ciężkiej chorobie, ponieważ jest pies, do którego można się przytulić, czy go pogłaskać. Pies Morka bardzo się wszystkim podobał,dzieci czekają na kolejne spotkania.

          • DZIEŃ DENTYSTY u 4 latków

          • 5 marca obchodziliśmy w grupie Sówki  "Dzień Dentysty". Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej, aby zęby były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Zwrócono także uwagę dzieci na etapy mycia zębów oraz na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia.  Poruszono również temat odżywiania oraz jego wpływu na nasze zeby. Na podsumowanie zajęć wspólnymi siłami przygotowaliśmy plakat promujący dbanie o zęby " żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć". Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Masalska.

          • "OD OSZCZĘDZANIA DO INWESTOWANIA"

          • Trudno sobie wyobrazić we współczesnym świecie życie bez umiejętności oszczędzania i racjonalnego gospodarowania swoim budżetem. Na co dzień nie można się już obejść bez kont bankowych i kart debetowych lub kredytowych. Chcąc przybliżyć naszym uczniom te zagadnienia, zorganizowaliśmy dla klas VI-VIII lekcję BAKCYL:  „Od oszczędzania do inwestowania”. Prowadząca zajęcia zaczęła od prostych pojęć: co możemy oszczędzać, kto i w jaki sposób to robi. Potem uczniowie zostali zapoznani ze sposobem wybierania ofert bankowych, dowiedzieli się, na czym polega różnica między kartą debetową a kredytową i co należy zrobić, kiedy się taką kartę straci. Kiedy już się posiada pewne oszczędności, można się pokusić, by je pomnażać poprzez umiejętne inwestowanie. Ma to szczególne znaczenie, kiedy z powodu inflacji pieniądze złożone na koncie tracą na wartości. O racjonalnym inwestowaniu również się mogli nasi uczniowie podczas tej lekcji dowiedzieć. O tym, że uważnie przysłuchiwali się prowadzącej, świadczyło bezbłędne i sprawne rozwiązanie przez nich quizu podsumowującego zajęcia.

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „Żołnierzy Wyklętych”

          • Polska historia XX wieku nie jest łatwa. W tym czasie kraj nasz był pod zaborami, odzyskał niepodległość, popadł na długie lata w zależność od Związku Sowieckiego, by pod koniec stulecia znowu stać się państwem w pełni suwerennym. Na te wydarzenia nakładają się dwie wojny światowe oraz wojna polsko-bolszewicka. Wśród tragicznych epizodów historii XX wieku jest zbrojne podziemie niepodległościowe, zmagające się po II wojnie światowej z narzuconą przez Sowietów władzą komunistyczną. O działaniach tych w czasach PRL oficjalnie można było mówić i pisać wyłącznie źle. Żołnierzy z tamtych czasów nazywano bandytami, oskarżano o zdradę. Dlatego dziś zwykło się ówczesnych bojowników z władzą komunistyczną nazywać Żołnierzami Wyklętymi lub Niezłomnymi. Od 2011 roku obchodzony jest 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tę niełatwą i dramatyczną kartę historii przypomniał podczas apelu pan Mirosław Trześniowski wraz z uczniami klas VII-VIII. Pogadanka i filmy dokumentalne pozwoliły uczniom klas IV-VIII poznać wydarzenia i bohaterów z tamtych lat, dowiedzieć się o represjach, skazaniu na niepamięć lub zniesławianie żołnierzy walczących z dwoma okupantami Polski.

          • DZIEŃ DINOZAURA u 4 latków

          • Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. Dlatego 26 lutego, 4-latki poświęciły ten dzień na poznawaniu ciekawostek z życia dinozaurów, uczeniu się ich nazw, doskonaleniu zdolności matematycznych licząc jaja dinozaurów. Dzieci wykonały eksperyment wybuchu wulkanu, który wczesniej  same stworzyły. Wiele radości sprawiła im zabawa w paleontologów, gdzie szukali szczątków dinozaurów w ziemi. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Masalska.

          • SUKCESY W KONKURSIE PLASTYCZNYM

          • 24 lutego 2023 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyło się podsumowanie XVII Edycji Konkursu Plastycznego ,,Anioły, Aniołki, Aniołeczki”, którego celem było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać Anioła. Podczas spotkania można było oglądać wystawę wszystkich prac nagrodzonych
            i wyróżnionych. Prace naszych uczniów zostały także nagrodzone i wyróżnione.
            A uczniowie ci dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

            Uczniowie nagrodzeni to:
            Nikola Dziadko z klasy III – 1 miejsce (opiekun Barbara Pyś)
            Jan Stawarski z klasy III – 2 miejsce (opiekun Barbara Pyś)
            Wiktor Ziemiński z klasy III – 2 miejsce (opiekun Marta Ziemińska)

            Wyróżnienia otrzymali:

            Kaja Jędruszko z oddziału przedszkolnego 5-6latków (opiekun Marta Ziemińska)

            Czuba Hanna, Ćwik Julia, Kołtun Lena,  Mulawa Alex, Sachajko Gabriela,
            Szpindor Jan - uczniowie z klasy IV (opiekun Alina Korneluk)
            Stawarski Bartłomiej z klasy VII (opiekun Alina Korneluk)

             

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

        • KONKURS „BUDKA LĘGOWA”
          • KONKURS „BUDKA LĘGOWA”

          • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych już po raz dwunasty organizuje konkurs Budka lęgowa. Jego głównym celem jest włączenie młodzieży w czynną ochronę ptaków z grupy dziuplaków poprzez zwiększenie liczby miejsc gniazdowania i tym samym zwiększenie liczebności ptaków w miejscach, gdzie brakuje naturalnych drzew dziuplastych. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV – VIII. Pamiętajcie, że aby wykonać budkę lęgową, która będzie bezpieczna dla ptaka należy zapoznać się z wytycznymi zawartymi w regulaminie konkursu. W konkursie przewidziane są nagrody.

            Jeśli ktoś potrzebuje instrukcji, to zamieszczam link do budowy budki krok po kroku:
            https://www.vidaron.pl/poradnik/budka-legowa-dla-ptakow-krok-po-kroku

            1. Organizator:

            Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych

            Oddział w Zamościu

            1. Cele konkursu:

            Głównym celem konkursu jest włączenie młodzieży w czynną ochronę ptaków z grupy dziuplaków poprzez zwiększenie liczby sztucznych miejsc gniazdowania i tym samym zwiększenie liczebności ptaków w miejscach, gdzie brakuje naturalnych drzew dziuplastych.

            Pozostałe cele:

            û Możliwość poszerzenia wiedzy o biologii i ekologii ptaków zajmujących dziuple

            û Popularyzacja wiedzy o ochronie gatunkowej ptaków i kompensacji przyrodniczej

            û Rozwijanie umiejętności obserwacji przyrody

            û Rozwijanie uzdolnień technicznych

            1. Warunki uczestnictwa:

            ûW konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (klasy IV - VIII)

            û Prace muszą być opatrzone w metryczkę zawierającą: imię i nazwisko autora, wiek, adres szkoły, imię i nazwisko opiekuna

            û Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora

            û Dane uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody

            Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystanie i publikację materiałów z wizerunkiem osób biorących udział w konkursie dla potrzeb Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Zgoda obejmuje: wykorzystanie, utrwalanie, obróbkę, powielanie, archiwizację, publiczne udostępnianie, jak również tworzenie, przechowywanie i użytkowanie kopii zapasowych i publikację za pośrednictwem dowolnego medium, w tym w wersji elektronicznej w globalnej sieci WWW (Internet) oraz w formie drukowanej. Zgoda zostaje wyrażona bezterminowo, nieodpłatnie i bez ograniczeń podmiotowych i przedmiotowych

            1. Zasady konkursu:

            Zadaniem uczestników będzie wykonanie budki lęgowej dla wybranej grupy ptaków zgodnie  z wytycznymi.

            Wytyczne:

            • Budka powinna posiadać odpowiednie wymiary:
            •   odpowiednią średnicę otworu (aby nie można było włożyć do niej ręki)
            •   odpowiednią odległość między dnem a otworem wlotowym
            •   przednią ściankę grubości 4 cm (warto dodać tzw. kominek, aby kuna nie mogła zgiąć łapyw stawie i wybrać jaj/piskląt)
            • Materiał: nieheblowane deski, drążone pnie drzew, trocinobeton
            • Nie można zastosować: plastiku, metalu, doniczek, kanistrów, sklejki , płyt pilśniowych, wiórowych i PCV
            • Powinna posiadać spadzisty dach skierowany do przodu
            • Musi być szczelna z możliwością otwierania
            • Od wewnątrz deski muszą być nieheblowane i niemalowane (impregnacja lub malowanie tylko ekologicznymi farbami po zewnętrznej stronie)
            • Kategorycznie nie montować patyczka przy otworze wlotowym, który pomaga drapieżnikom np. kunie zaczepiającej się jedną łapą na patyczku drugą wybierającej jaja/pisklęta
            • Do budki należy przymocować listwę, dzięki której będzie ją można zamontować
            1. Ocena
            2. Prace konkursowe oceniać będzie Komisja złożona z pracowników parków krajobrazowych.
            3. Komisja oceniać będzie według następujących kryteriów:

            û Zgodność z podanymi wytycznymi

            û Solidność wykonania

            û Ogólna estetyka

            Prace nie spełniające wymogów Regulaminu nie będą oceniane.

             

            1. Nagrody i wyróżnienia

            Podziału nagród dokonuje Komisja. Głównym sponsorem nagród jest Organizator.

             

            1. Terminarz konkursu

            Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędziesię w marcu 2022 roku w siedzibie Oddziału –

            o dokładnym terminie będziemy powiadamiać telefonicznie i mailowo.

            Wszystkie prace uczniowie dostarczają do szkołydo dnia 07.03.2023 r.

          • KLOCKI KORBO W PRZEDSZKOLU

          • Edukacyjne walory klocków Korbo są nieocenione, o czym już wielokrotnie przekonały się małe Skrzaty. Tworząc budowle, odkrywały zasady działania koła zębatego, które wprawione w ruch pobudzają wyobraźnię do tworzenia bardziej złożonych i ciekawych architektonicznie konstrukcji. W ramach zajęć z kodowania dzieci pracowały w małych zespołach. Każda grupa miała stworzyć własny projekt oraz nadać mu tytuł. Małe Skrzaty stworzyły Farmę wiatrową, Magiczny ogród Alicji w z Krainy Czarów, Lodowy świat oraz ciekawe konstrukcje pojazdów.  Warto zaznaczyć, że klocki Korbo produkowane są w Polsce, przy użyciu najnowszych technologii oraz najwyższej jakości materiałów, a co za tym idzie, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a co najważniejsze bezpieczne. Zestawy klocków Korbo zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dla szkoły i uczniów jest to jedno z ważniejszych świąt w roku szkolnym. Tym razem obchodzone ono było w kilku etapach. 21 lutego uczniowie klas I-III oraz V-VIII wybrali się do Zamojskiego Domu Kultury na przedstawienia teatralne, zaś w dwa kolejne dni w starszych klasach zorganizowany został apel połączony z konkursami pod hasłem „Mistrz Mowy Polskiej”. Uczestnicy najpierw zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi języka polskiego, a potem zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi ich umiejętność czytania „łamańców językowych”, bezbłędnego posługiwania się mową ojczystą czy znajomością przysłów. Konkursy zostały przygotowane przez panią Marzenę Krzyszczuk i pana Mirosława Trześniowskiego, a uczniowie wykazali się dużą sprawnością w posługiwaniu mową ojczystą.

          • UCZNIOWIE KL.V-VIII NA MUSICALU "MAŁY KSIĄŻĘ"

          • Ważnym zadaniem szkoły jest wprowadzanie uczniów w świat kultury i sztuki. Istotne są wizyty w kinie i muzeach czy udział w spektaklach teatralnych. We wtorek 21 lutego zorganizowany został wyjazd do Zamojskiego Domu Kultury na musical „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Konik. Uczniowie klas VII-VIII mogli porównać inscenizację z omawianą wcześniej lekturą, piąto- i szóstoklasiści mieli okazję zapoznać się z treścią utworu Antoine’a de Saint-Exupery’ego. W przedstawieniu sporo było tańca i piosenek napisanych specjalnie na potrzeby inscenizacji. Całość oglądało się dobrze, a po spektaklu była okazja do porozmawiania o tym, jak widzowie oceniają pracę aktorów, które sceny najbardziej się podobały, a których znanych z książki im zabrakło. Ci, którzy książki jeszcze nie czytali, zostali zachęceni do przeczytania „Małego Księcia” zanim stanie się on ich lekturą obowiązkową.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH I - III

          • Ustanowiony przez UNESCO w 1999r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Święto to ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, ma służyć promocji języka ojczystego. W obchody tego dnia włączyli się również uczniowie klas I - III. Podczas zajęć obejrzeli filmy edukacyjne, rozwiązywali rebusy, odgadywali archaizmy oraz gimnastykowali swój język próbując wymawiać ,,łamańce językowe”. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej, która polegała na objaśnieniu różnych polskich powiedzeń za pomocą rysunku. Obchody tego święta upłynęły w miłej i wesołej atmosferze. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

          • W ZAMOJSKIM DOMU KULTURY NA MUSICALU

          • W dniu 21 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych: 4, 5 i 6 latki oraz uczniowie klas I – III wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się do Zamojskiego Domu Kultury na musical „Piotruś Pan” Ta muzyczna opowieść o chłopcu, który nie chciał dorosnąć, wprowadziła dzieci w baśniowy świat. Z ciekawością śledziły przygody Piotrusia, który postanowił zostać dzieckiem na zawsze i zamieszkać w magicznej krainie Nibylandii. Spektakl okazał się wspaniałym widowiskiem, które dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem. Przygody Piotrusia Pana emocjonowały, bawiły, ciekawiły i przerażały, a mali widzowie spontanicznie na nie reagowali. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, a dzieci z żalem opuszczały widownię.

          • DRUŻYNA SIR PET-ERA W KLASIE III

          • Uczniowie z klasy III wzięli udział w realizacji OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ ,,DRUŻYNASIR PET-ERA”. Program ten miał na celu zwiększenie świadomościdotyczącej segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem tworzyw sztucznych.Trzecioklasiści podczas zajęć poznali bohaterów programu: rycerza SIR PET-ERA, czarodziejkę PETunię i chochlika PETrynia. Oprócz korzyści, jakie przynosi segregacja odpadów, dzieci dowiedziały się również, jaką drogę przebywa butelka PET, zanim stanie się nowym produktem oraz gdzie trafiają odpady problemowe. Aby zostać członkami Drużyny Obrońców Środowiska musiały wykonać wiele zadań i złożyć przysięgę. Uczniowie oglądali filmik edukacyjny pt. ,,Jak SIR PET-ER stał się rycerzem recyklingu”, zapoznali się ze słowniczkiem podstawowych pojęć, m.in.: segregacja, recykling, surowce wtórne, odpady oraz rozwiązywali quizy, rebusy i zagadki, a także różne zadania w kartach pracy (,,Labirynt”, ,,Do którego pojemnika?”, ,,Droga butelki PET”, ,,Przygotuj butelkę”). Po wykonaniu tych zadań i złożeniu przysięgi, zdobyli umiejętności MISTRZÓW RECYKLINGU oraz otrzymali dyplom. Dzieci na pewno zrozumiały, jak ważna jest troska o środowisko naturalne.

          • "LUTY z KSIĄŻKAMI" w KLASIE IV

          •  

            9 lutego uczniowie klasy 4 podczas zajęć z wychowawcą połączyli przyjemne z pożytecznym. W ramach akcji czytelniczej „Luty z książkami” zorganizowanej przez bibliotekę szkolną słuchali i czytali „Bajki Ezopa”, a z okazji „Dnia Pizzy” zajadali smaczną pizzę.

            Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tej lekcji.Niektóre bajki były przeczytane przez nauczyciela, innych (czytanych przez lektorów) wysłuchaliśmy przez Internet, ale znaleźli się także ochotnicy, którzy czytali dla reszty klasy. Uczniowie po każdej przeczytanej bajce zastanawiali się nad morałem płynącym z przeczytanego tekstu, co skłaniało do uważnego słuchania i refleksji nad tekstem