• REKRUTACJA 2023 / 2024

          • Szanowni Państwo!

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pniówku informuje, że w dniach od 1 marca 2023 do 31 marca 2023 roku prowadzone są zapisy dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2023 / 2024.

            Stosowne wnioski i oświadczenia są do pobrania na internetowej stronie szkoły w zakładce Rekrutacja 2023/2024 lub w sekretariacie szkoły.

            Szczegółowe informacje można uzyskać  pod numerem telefonu: (84) 543 12 12.

                                                                                                            Alina Korneluk – dyrektor szkoły

          • SUKCESY RECYTATORSKIE i PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW

          • 23 marca 2023 roku w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się finał X KONKURSU RECYTATORSKO-PLASTYCZNEGO: „Wiosenne spotkania z …”. W tym roku tematem przewodnim była literatura Wisławy Szymborskiej oraz literatura dziecięca. Spotkanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy dotyczył podsumowania konkursu plastycznego, na który wpłynęło 178 prac oraz otwarcie wystawy pokonkursowej i rozdanie nagród.

            Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:

            Aleksander Szpindor z klasy 2 – III miejsce – nauczyciel Wiesława Gawlik,

            wyróżnienia z klasy 1: Krzysztof Wójtowicz, Natalia Olech, Emilia Magdziak – nauczyciel Marzena Krzyszczuk,

            Jan Stawarski z klasy 3 – wyróżnienie - nauczyciel Barbara Pyś

            Paulina Puhacz z klasy 5 – wyróżnienie - nauczyciel Alina Korneluk

            W dalszej części, na scenie Krasnobrodzkiego Domu Kultury, odbył się konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział 23 wykonawców w 3 kategoriach wiekowych. W składzie Komisji Konkursowej zasiedli: Diana Maciąg (przewodnicząca) – instruktor teatru i literatury w Zamojskim Domu Kultury oraz członkowie: Marianna Olszewska – polonistka, poetka, wieloletni animator kultury, Paweł Korga – student filologii polskiej, specjalizacja – krytyka literacka i artystyczna.

            Wśród nagrodzonych z naszej szkoły znaleźli się:

            Jan Szpindor z klasy 4 – I miejsce (kategoria II) – nauczyciel Marzena Krzyszczuk

            Wiktoria Tyrka z klasy 3 – II miejsce (kategoria I) – nauczyciel Barbara Pyś

            Gratulujemy sukcesów zwycięzcom oraz pozostałym uczniom, którzy podjęli się trudu recytacji!

          • SUKCES MAGDY KUDYK

          • „112 – pomoc, nie zabawa” to tytuł wojewódzkiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych ogłoszonego przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę. Celem konkursu było promowanie działania numeru alarmowego 112, kształtowanie postaw pozwalających na właściwe korzystanie z numeru alarmowego 112 oraz rozwijanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży.  Uczniowie, w zależności od kategorii wiekowej,  mieli za zadanie stworzyć plakat, projekt muralu lub napisać opowiadanie.

            Gala finałowa wraz z wręczeniem nagród odbyła się 24 marca w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.

            Wśród osób wyróżnionych znalazła się nasza uczennica klasy 5 Magdalena Kudyk, która napisała opowiadanie informujące o zgłoszeniu sytuacji nagłej pod numer 112.

            Należy zaznaczyć, że jest to duże wyróżnienie, z uwagi na fakt, że na konkurs wpłynęło ponad 2500 prac z ponad 200 szkół, jak również to, że komisja przyznała, łącznie w trzech kategoriach, 9 nagród i 10 wyróżnień, a więc wyłoniła 19 laureatów.

            W trakcie podsumowania konkursu nagrodzonym i wyróżnionym pogratulował wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik wręczając dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Magda pracowała pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk.

            Serdecznie gratulujemy Magdzie wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

             

          • WIOSNA w KĄCIKU PRZYRODY u 3 latków

          • W oczekiwaniu na wiosnę najmłodsze przedszkolaki w kąciku przyrody założyły ogródek. Zasiały w nim różne zdrowe pyszności. Dzieci bardzo dzielnie wykonywały powierzone im zadania i z niecierpliwością czekają na efekty swojej pracy.

          • VI WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „VOCAB BEE”

          • Dwóch uczniów naszej szkoły, Bartłomiej Stawarski z kl. VII i Piotr Szpindor z kl. VIII, wzięło udział w konkursie z języka angielskiego, który odbył się dnia 24 marca br. w Majdanie Starym (gmina Księżpol), pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Wójta Gminy Księżpol. Chłopcy wraz z opiekunem, panią Dorotą Wybranowską oraz rodzicem, panią Stawarską, wyruszyli wcześnie rano, aby zdążyć na konkurs o godz. 9.00. Był to już drugi etap. I etap uczniowie pisali w szkole, na początku grudnia. W związku z tym, iż zdobyli wtedy powyżej 80% punktów na teście pisemnym z angielskiej leksyki, zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego. 

            Finałowy etap w Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym sprawdzał głównie znajomość angielskiego słownictwa i obejmował takie tematy jak:                                                             

            - Świat Przyrody (pogoda, pory roku, zwierzęta, rośliny, krajobraz, zjawiska naturalne, zagrożenie i ochrona środowiska naturalnego, wyrażenia idiomatyczne ze zwierzętami), - Zdrowie ( części ciała, kontuzje, choroby       i objawy, narządy wewnętrzne, służba zdrowia, leczenie, zdrowy tryb życia, uzależnienia, zwroty),

            - Praca (zawody, miejsca pracy, przymiotniki: praca i pracownicy, czasowniki: obowiązki w pracy, wynagrodzenie, ludzie w pracy, poszukiwanie pracy, zwroty, słowotwórstwo: tworzenie nazw zawodów),

            - Czasowniki złożone z „get”,     

            - Podstawy słowotwórstwa (tworzenie różnych części mowy, antonimy).

                  Nasi uczniowie, co prawda nie zajęli czołowych miejsc na podium, ale i tak uzyskali bardzo wysokie wyniki na tle blisko 40 najlepszych uczniów w skali województwa. Gratulujemy im wiedzy i umiejętności językowych!

        • NASI UCZNIOWIE w AKADEMII ZAMOJSKIEJ
          • NASI UCZNIOWIE w AKADEMII ZAMOJSKIEJ

          • 22 marca br. uczniowie z klasy VII i VIII wraz z panią Dorotą Wybranowską uczestniczyli w dniu otwartym przygotowanym przez Zakład Pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej. Wyjazd do Centrum Symulacji Medycznych zorganizowano w ramach doradztwa zawodowego. Uczestniczyła w nim również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lipsku i Białowoli. Podczas pobytu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu, wyposażonego w nowoczesny sprzęt medyczny (aparaturę monitorującą, trenażery, fantomy) służący do leczenia i ratowania życia pacjentów. Studenci Akademii Zamojskiej, kształcący się na wydziale pielęgniarstwa, przygotowali interesujące symulacje i zajęcia w zakresie zakładania opatrunków, zakładania wkłuć, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pielęgnowania chorych, oraz monitorowania ich stanu. Każdy uczeń mógł osobiście popróbować wykonywania tych zabiegów na manekinach, które wiernie odzwierciedlały prawdziwych pacjentów. W trakcie tych zajęć młodzież mogła poczuć się jak na praktykach w szpitalu.

            Pod koniec pobytu zaproszono nas do udziału w warsztatach praktycznych „Zajrzyj do serca”, pod kierunkiem dr hab. Szymona Zmorzyńskiego. Podczas zajęć uczniowie preparowali serce świni domowej, oglądali morfologię serca, a także preparowali zastawki, które w tym narządzie występują. Jest to bardzo przydatne doświadczenie, ponieważ młodzież może zobaczyć, jak wygląda biologia w praktyce. Było to niezłe wprowadzenie do przyszłych studiów na przykład na kierunku pielęgniarstwo, bowiem na studiach medycznych są przedmioty takie jak anatomia i fizjologia. 

            Wrażliwsi uczniowie mogli zrezygnować z udziału w tej części. Ci odważniejsi wytrwali do końca, otrzymując na pamiątkę specjalny certyfikat. Wizyta w tej nowoczesnej placówce była niezwykle pouczającą, a doświadczenia tam zdobyte pozostaną z uczniami na zawsze.

            Dziękujemy bardzo za zaproszenie i możliwość udziału w/w zajęciach, Panu Krzysztofowi Obolewiczowi, który jest ratownikiem medycznym oraz wykładowcą i koordynatorem Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • DZIEŃ MATEMATYKI

          • Każdego roku 14 marca jest obchodzony Światowy Dzień Matematyki. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w zdobywaniu wiedzy z tego przedmiotu. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się w 2014 r.

            W nasze szkole jest już tradycją, że z tej okazji organizowany jest Międzyklasowy Turniej Matematyczny. W tym roku do rozgrywek przystąpiły klasy IV-VI. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi giełdy, akcji i zysków. I miejsce (odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania) zajęła klasa VI, III miejsce ex aequo klasa IV i V.

            Klasę IV reprezentowali: Alan Jachymczyk – kapitan, Katarzyna Michońska, Gabriela Sachajko, klasa V: Szymon Włoch – kapitan, Magdalena Kudyk, Zuzanna Kukiełka, klasa VI: Gabriel Zawadzki – kapitan, Sylwia Sołoducha, Miłosz Jargieło.

            Zwycięzcom gratulujemy!

             

          • ZDROWY POSIŁEK u 3 latków

          • Nadejście wiosny Misie świętowały przygotowując zdrowy wiosenny poczęstunek, obfitujący w świeże warzywa. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania i zgodnie z nimi wraz z nauczycielem przygotowały pyszne kanapki. 

          • OBCHODY "ŚWIATOWEGO DNIA LICZBY PI"

          • W dniach 14 i 15 marca 2023 r. obchodzono w klasie V i VI „Światowy Dzień Liczby Pi”.Tego dnia lekcje matematyki poświęcone były tematyce związanej z liczbą π. Z tej okazji przygotowano w szkole gazetkę ścienną dotyczącą m.in. ciekawostek, wartości liczby Pi, rekordów jej rozwinięcia oraz inspiracji w twórczości poetów np. Wisławy Szymborskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że liczba π nazywana jest też Ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył jej przybliżoną wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Patronami tego święta są Albert Einstein i Wacław Sierpiński, którzy urodzili się właśnie 14 marca.

            Piątoklasiści oglądali film na www.pistacja.tv, natomiast szóstoklasiści brali udział w konkursie „pi-wyrazy”. Warto zaznaczyć, że rekordzista znalazł 15 wyrazów rozpoczynających się na „pi” w ciągu 5 minut. W ten sposób zaakcentowano święto liczby π. Nad całością czuwała pani  Monika Zwolan.

          • 𝑺𝒕. 𝑷𝒂𝒕𝒓𝒊𝒄𝒌's 𝑫𝒂𝒚 𝑭𝒆𝒔𝒕𝒊𝒗al – projekt Didacto Polska

          • W dniach od 14 do 17 marca br. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim wydarzeniu kulturowym dotyczącym Irlandii oraz jej patrona, Św. Patryka, realizując projekt językowy Didacto Polska. W związku z tym przedszkolaki i uczniowie, pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej oraz pani Beaty Traczykiewicz, podjęli się kilku wyzwań związanych z tym projektem.

            Udział w lekcjach i zajęciach tematycznych

            Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcjach i zajęciach języka angielskiego poświęconych tematyce irlandzkiej. Oglądano filmy, bajki i prezentacje nt. Irlandii oraz obchodów Dnia Św. Patryka. Czytano teksty i rozwiązywano rozmaite quizy sprawdzające wiedzę nt. Zielonej Wyspy i jej patrona. Uczniowie tworzyli plakaty przedstawiające ciekawostki dot. kultury i obyczajów Irlandczyków. W oddziałach przedszkolnych i podczas zajęć świetlicowych dzieci uczyły się tematycznego słownictwa, rozwiązywały rebusy, krzyżówki i zagadki.

            Dekoracja szkoły

            Podczas lekcji pracowano także nad przygotowaniem dekoracji sal lekcyjnych w stylu irlandzkim. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali z papieru irlandzkie flagi, zielone koniczyny oraz pozostałe symbole Irlandii, którymi potem udekorowali okna i gazetki klasowe. W niektórych klasach pojawiły się także girlandy z koniczyny oraz dekoracje tematyczne na drzwiach i parapetach. Na głównym korytarzu szkoły pani Traczykiewicz przygotowała wystawę prezentującą ciekawostki związane z Dniem Św. Patryka. Ponadto pani Wybranowska wykonała jeszcze 2 tematyczne gazetki naścienne.

            Apel

            Dnia 14 marca miał miejsce apel poświęcony postaci Św. Patryka. Z udziałem uczennic z kl. V, Magdaleny Kudyk. Zuzanny Kukiełki i Pauliny Puhacz, przedstawiono prezentację dotyczacą życia Świętego i jego wpływu na dzisiejszą Irlandię. Uczniowie obejrzeli kilka krótkich filmów nt. obchodów Dnia Św. Patryka w różnych zakątkach świata oraz wysłuchali fragmentów muzyki irlandzkiej. Na koniec odbył się krótki quiz sprawdzający wiedzę uczniów. Apel przygotowała pani Dorota Wybranowska we współpracy z panią Martą Ziemińską i panem Piotrem Szymańskim, który zadbał o oprawę muzyczną.  

            Turniej

            W kolejnym dniu zorganizowano międzyklasowy turniej wiedzy na temat Irlandii i obchodów Dnia Św. Patryka. 3-osobowe reprezentacje z klas IV-VIII rywalizowały między sobą. Uczniowie rozwiązywali internetowe quizy, odpowiadali na pytania wylosowane z kapelusza oraz uzupełniali luki w tekście irlandzkiej piosenki. Wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami rozumienia ze słuchu. Turniej przygotowała pani Beata Traczykiewicz. Zwycięską drużyną okazali się uczniowie klasy VII. Drugie miejsce zajęli ósmoklasiści. Na trzecim miejscu uplasowały się zespoły z klasy IV i VI. Klasa V zajęła czwarte miejsce.

            Dzień Św. Patryka – 17 marca

            W tym dniu cała społeczność szkolna ubrała się na zielono. Każdy nosił przypięty kotylion w kształcie koniczyny-symbolu Irlandii. Podczas apelu podsumowano wydarzenia z kilku poprzednich dni, wręczono dyplomy i nagrody za udział w turnieju. Chętni uczniowie uczestniczyli też w sesji zdjęciowej na tle tematycznej dekoracji z zielonymi kapeluszami na głowach. Było sporo śmiechu i zabawy.

                   Wszystkie podjęte działania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych oraz jeszcze bardziej zmotywowały do nauki języka angielskiego.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

             

          • "ASY INTERNETU"

          • 15 marca 2023r. uczniowie z klas I-VIII z podziałem na odpowiednie kategorie wiekowe brali udział w bardzo ciekawej i pouczającej konferencji „Asy Internetu”. Aby w pełni korzystać z zalet Internetu, wszyscy powinni umieć podejmować mądre decyzje. Już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w tym niezwykle ważnym wydarzeniu. Tematami przewodnimi konferencji były: wartości Asów Internetu, wielokulturowość, dezinformacja, dobrostan cyfrowy. Prowadzący konferencję m.in. zachęcali do życzliwości i szerzenia dobra w Internecie. Bycie w sieci to nic trudnego, wielką rzeczą jest umiejętne korzystanie z jej zasobów.

          • WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY

          • W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Cel  konkursu to propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Konkurs został włączony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Do konkursu zgłosiło się 209 uczniów, którzy łącznie przesłali 604 prace. Komisja przyznała nagrody za I, II i III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych i wyróżnienia dla 6 osób. Wyróżnienia dla 8 osób przyznało też  Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Ziemińska i Piotr Szpindor z kl. VIII oraz Weronika Bochenko i Klaudia Puhacz z kl. VII. Wśród wyróżnionych prac znalazła się fotografia pt.,,Las do góry nogami” Zofii Ziemińskiej. Pozostałe prace naszych uczniów zostały wyeksponowane na wystawie fotograficznej w Zespole Szkół CKR w Siennicy Różanej.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" 2023

          • 15 marca 2023r. w świetlicy w Wólce Wieprzeckiej odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Rozgrywki uświetniła obecność Wójta Gminy Zamość - Ryszarda Gliwińskiego.  W turnieju wzięło udział 12 szkół Gminy Zamość. Pierwszą z grup stanowili uczniowie z klas I-IV, zaś drugą uczniowie z klas V-VIII.

            Szkołę w Pniówku reprezentowali:

            I grupa wiekowa
            1. Jan Stawarski: klasa III
            2. Bartłomiej Szostak: klasa III

            II grupa wiekowa

            1. Magdalena Kudyk: klasa V
            2. Szymon Kudyk: klasa VII

            Osoby z największą ilością punktów z każdej grupy zakwalifikowały się do następnego etapu. Nasi uczniowie starannie przygotowywali się do konkursu i niewiele zabrakło do miejsca na podium.

            Na zakończenie turnieju pan Wójt pogratulował każdemu z uczestników. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Zamość.

            Należy dodać, że celem konkursu jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

          • SUKCES JASIA STAWARSKIEGO

          • Uczeń klasy III, Jan Stawarski z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wziął udział w II Konkursie Poetyckim dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego ,,NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”. Głównym celem konkursu było promowanie wśród dzieci postaw patriotycznych, jak również rozwój ich świadomości literackiej. Jaś napisał wiersz pt. ,,Zapomniani przez historię” i został LAUREATEM.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Zapomniani przez historię

            Zapomniani przez historię

            Przez długi czas,

            Młodzi, niezłomni  i waleczni.

            Chcieli by w Polsce,

            Dla każdego z nas dom był bezpieczny.

            By była niepodległa nasza Ojczyzna,

            By inne kraje jej nie zdławiły.

            Choć wojna się skończyła - Oni nadal walczyli.

            Walczyli z państwem

            Choć w nazwie  - Polska,

            Ich Polską nie było,

            Państwem które

            W więzieniach ich trzymało,

            torturowało

            i rozstrzelało.

            Zginęli za słowa

            Bóg, Honor, Ojczyzna

            Zrzuceni do jednego grobu.

            I Łączka na nich zakwitła czerwienią.

            Żołnierzy polscy

            Niezłomni,

            Wyklęci.

            Cześć Ich pamięci !

             

                                                     Jan Stawarski

          • SUKCESY W KONKURSACH KURATORYJNYCH

          • Z radością informujemy, że ukazały się wyniki rejonowych etapów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty w Lublinie.

            W etapie wojewódzkim naszą szkołę będzie reprezentować: 

            1. Piotr Szpindor z klasy 8 - matematyka - nauczyciel Anna Piłat

            2. Piotr Szpindor z klasy 8 - biologia - nauczyciel Alicja Mazur - Klimko

            Gratulujemy zakwalifikowania się do finałowego etapu i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

          • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 23 lutego 2023 roku w Zamościu rozpoczął się cykl międzyszkolnych turniejów szachowych Zamość Szach Tour 2023. Głównym celem rozgrywek jest popularyzacja i podnoszenie poziomu sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży. Cykl składa się z trzech turniejów. Głównym organizatorem zawodów jest UKS Lider, awspółorganizatorami SP7 Zamość, I LO Zamość oraz SP6 Zamość. W drugim turnieju wzięli udział uczniowie naszej szkoły:
            1. Jan Stawarski – klasa III
            2. Wiktor Ziemiński – klasa III
            3. Szymon Kudyk – klasa VII
            Chłopcy dzielnie walczyli podczas turnieju.
            Serdecznie gratulujemy im bardzo dobrej postawy!

          • SUKCES SZACHOWY PIOTRKA

          • 4 marca 2023 r. w Sali Klubowej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbył się Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem 2023”. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Po rozegraniu zawodów, w poszczególnych kategoriach wiekowych wyłoniono tych najlepszych.

            W kategorii uczniów klas VII – VIII najwyższe trofeum zdobył uczeń naszej szkoły, Piotr Szpindor z VIII klasy.

            Serdecznie gratulujemy Piotrkowi i życzymy dalszych szachowych sukcesów!

          • OGRÓDEK KLASOWY W KLASIE 3

          • Uczniowie klasy III postanowili przyśpieszyć nadejście wiosny. W związku z tym w swojej sali założyli ogródek klasowy. Podczas pracy rozpoznawali i nazywali nasiona niektórych roślin, dowiedzieli się jakich warunków potrzebują do wzrostu, a także jakie znaczenie mają rośliny dla naszego zdrowia.

          • MUFFINKI ZJADAJ – POTRZEBUJĄCYM POMAGAJ!

          • W dniach od 1 do 3 marca 2023r. działała w naszej szkole charytatywna kawiarenka zorganizowana przez Szkolną Grupę Wolontaryjną pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej. Uczniowie z klas VI-VIII sprzedawali podczas przerw, upieczone w domu lub zakupione w cukierni, babeczki i muffinki. W ten sposób zbierali pieniądze na rzecz poszkodowanych osób po tragedii trzęsienia ziemi, która na początku lutego nawiedziła Turcję i Syrię. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromną popularnością wśród społeczności szkolnej. Zarówno przedszkolaki, uczniowie jak i pracownicy szkoły ustawiali się w długich kolejkach po zakup ciastek. Dochód z kawiarenki wyniósł: 1050zł. Uzbierana kwota zasiliła konto fundacji Caritas, która koordynuje dalszą pomoc dla poszkodowanych. Zorganizowanie tej akcji pomocowej nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie uczniów i ich rodziców, którzy zaopatrzyli naszą kawiarenkę w przepyszne babeczki  i muffinki. Dziękujemy serdecznie za wykazanie się wielką empatią i chęcią niesienia pomocy!!!   

          • PSIA LEKCJA

          • 6 marca uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu online ,,Śniadanie z Hultajem i przyjaciółmi”. Spotkanie to odbyło się w ramach Programu edukacyjnego o bezpieczeństwie dzieci i psów ,,Psia Lekcja”. Trzecioklasiści poznali psa Morkę ze Stowarzyszenia ,,Zwierzęta Ludziom”, które współpracuje z kliniką ,,Budzik”, z Centrum Zdrowia Dziecka oraz innymi szpitalami. Ponad 30 psów ze stowarzyszenia ,,pracuje” z dziećmi i dorosłymi pacjentami, pomagając im w rehabilitacji i nie tylko. Sama obecność czworonogów sprawia, że samopoczucie chorych się poprawia, nie myślą o swojej ciężkiej chorobie, ponieważ jest pies, do którego można się przytulić, czy go pogłaskać. Pies Morka bardzo się wszystkim podobał,dzieci czekają na kolejne spotkania.

          • DZIEŃ DENTYSTY u 4 latków

          • 5 marca obchodziliśmy w grupie Sówki  "Dzień Dentysty". Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej, aby zęby były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Zwrócono także uwagę dzieci na etapy mycia zębów oraz na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia.  Poruszono również temat odżywiania oraz jego wpływu na nasze zeby. Na podsumowanie zajęć wspólnymi siłami przygotowaliśmy plakat promujący dbanie o zęby " żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć". Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Masalska.

          • "OD OSZCZĘDZANIA DO INWESTOWANIA"

          • Trudno sobie wyobrazić we współczesnym świecie życie bez umiejętności oszczędzania i racjonalnego gospodarowania swoim budżetem. Na co dzień nie można się już obejść bez kont bankowych i kart debetowych lub kredytowych. Chcąc przybliżyć naszym uczniom te zagadnienia, zorganizowaliśmy dla klas VI-VIII lekcję BAKCYL:  „Od oszczędzania do inwestowania”. Prowadząca zajęcia zaczęła od prostych pojęć: co możemy oszczędzać, kto i w jaki sposób to robi. Potem uczniowie zostali zapoznani ze sposobem wybierania ofert bankowych, dowiedzieli się, na czym polega różnica między kartą debetową a kredytową i co należy zrobić, kiedy się taką kartę straci. Kiedy już się posiada pewne oszczędności, można się pokusić, by je pomnażać poprzez umiejętne inwestowanie. Ma to szczególne znaczenie, kiedy z powodu inflacji pieniądze złożone na koncie tracą na wartości. O racjonalnym inwestowaniu również się mogli nasi uczniowie podczas tej lekcji dowiedzieć. O tym, że uważnie przysłuchiwali się prowadzącej, świadczyło bezbłędne i sprawne rozwiązanie przez nich quizu podsumowującego zajęcia.

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „Żołnierzy Wyklętych”

          • Polska historia XX wieku nie jest łatwa. W tym czasie kraj nasz był pod zaborami, odzyskał niepodległość, popadł na długie lata w zależność od Związku Sowieckiego, by pod koniec stulecia znowu stać się państwem w pełni suwerennym. Na te wydarzenia nakładają się dwie wojny światowe oraz wojna polsko-bolszewicka. Wśród tragicznych epizodów historii XX wieku jest zbrojne podziemie niepodległościowe, zmagające się po II wojnie światowej z narzuconą przez Sowietów władzą komunistyczną. O działaniach tych w czasach PRL oficjalnie można było mówić i pisać wyłącznie źle. Żołnierzy z tamtych czasów nazywano bandytami, oskarżano o zdradę. Dlatego dziś zwykło się ówczesnych bojowników z władzą komunistyczną nazywać Żołnierzami Wyklętymi lub Niezłomnymi. Od 2011 roku obchodzony jest 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tę niełatwą i dramatyczną kartę historii przypomniał podczas apelu pan Mirosław Trześniowski wraz z uczniami klas VII-VIII. Pogadanka i filmy dokumentalne pozwoliły uczniom klas IV-VIII poznać wydarzenia i bohaterów z tamtych lat, dowiedzieć się o represjach, skazaniu na niepamięć lub zniesławianie żołnierzy walczących z dwoma okupantami Polski.

          • DZIEŃ DINOZAURA u 4 latków

          • Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. Dlatego 26 lutego, 4-latki poświęciły ten dzień na poznawaniu ciekawostek z życia dinozaurów, uczeniu się ich nazw, doskonaleniu zdolności matematycznych licząc jaja dinozaurów. Dzieci wykonały eksperyment wybuchu wulkanu, który wczesniej  same stworzyły. Wiele radości sprawiła im zabawa w paleontologów, gdzie szukali szczątków dinozaurów w ziemi. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Masalska.