• BEZPIECZNE ZABAWY ZIMĄ

          • Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w okresie zimy, w klasach I-III odbyły się zajęcia na temat „Bezpieczne zabawy zimowe”. W związku z tym dzieci  obejrzały filmik edukacyjny ,,Bezpieczna zima”, rozmawiały na temat oglądanych treści oraz wykonały plakaty. Przypomniano także ważne telefony alarmowe i kogo w razie kłopotów poprosić o pomoc. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tych zajęciach, zadawały  mnóstwo pytań, a także opowiadałyo własnych doświadczeniach.

            A oto niektóre podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych:

            • Pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw
              z kolegami, na stoku czy na lodowisku!
            • Nie  ślizgajcie się na skutych lodem rzekach i stawach oraz nie zjeżdżajcie z górek znajdujących się blisko ulic i rzek!

            Na koniec warto podkreślić też, że zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu to sprawa priorytetowa, ale należy również pamiętać o czerpaniu radości z zimowej aury.

             

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA oraz PRAW CZŁOWIEKA

          • Wszyscy mamy swoje prawa. Jest to zapisane i zagwarantowane w wielu dokumentach polskich i międzynarodowych. Kiedy mówimy o prawach człowieka, pamiętamy też oczywiście o dzieciach. Przestrzeganie tych praw wydaje się być czymś naturalnym, są jednak dziś miejsca na świecie, gdzie dzieci cierpią głód, zmuszane są do niemal niewolniczej pracy, żyją w ciągłym zagrożeniu wojen i chorób, wychowują się bez rodziców, nie mają szans na normalną edukację. Dramatyczne wydarzenia z ostatnich miesięcy pokazują, jak krucha jest pewność, że wspomniane prawa zawsze będą przestrzegane. Dlatego przy okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz Dnia Praw Człowieka warto głośno mówić o konieczności ich obrony i przestrzegania. Temu poświęcony był apel przygotowany 12 grudnia przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pana Mirosława Trześniowskiego. Z prezentacji multimedialnej mogliśmy się dowiedzieć m.in., że dzieciom zagwarantowane są  wolność i nietykalność osobista, kontakt z rodziną, wypoczynek, dostęp do nauki i ochrony zdrowia. Obejrzany wspólnie film edukacyjny Barbary Łukowiak w bardzo przystępny sposób przybliżył niełatwą problematykę nawet najmłodszym uczestnikom apelu. Przy okazji przypomniano również, że młody człowiek musi pamiętać także o powierzonych mu obowiązkach. Dopiero to umożliwi jego harmonijny rozwój. Najważniejsze jest jednak to, żeby ustrzec się sytuacji, w której ktoś chciałby nam odebrać przysługujące nam prawa.

          • MULTIMEDIALNY KONCERT W ZAMOJSKIM DOMU KULTURY

          • 9 grudnia 2022r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latki oraz uczniowie z kl. I-IV wyjeżdżali do Zamojskiego Domu Kultury na Multimedialny Koncert dla dzieci ,,Bajki Symfoniczne: Jaś i Małgosia oraz Stoliczku nakryj się”. W programie tego unikatowego koncertu znalazły się dwa wspaniałe poematy symfoniczne Mariusza Matuszewskiego ,,Jaś i Małgosia” oraz ,,Stoliczku nakryj się”, w których spotkały się: multimedialna animacja bajek na ekranie kinowym z doskonałą grą aktorską i Orkiestrą Symfoniczną na żywo, a wszystko pod dyrekcją maestro Tadeusza Wicherka. Koncert bardzo się podobał, zarówno tym młodszym, jak i starszym. Zadowoleni i z uśmiechem na ustach wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły.

          • SZOPKI BOŻONARODZENIOWE W KLASIE I

          • Gorący okres przedświąteczny sprzyja rozwijaniu kreatywności. W tym celu dnia 8 grudnia w klasie pierwszej zostały zorganizowane warsztaty bożonarodzeniowe. Zadaniem uczniów było malowanie gipsowej szopki. Jak się okazało, nie było to proste zadanie, bowiem wymagało wielkiego skupienia i ostrożności ze względu na delikatny materiał, z jakiego szopki są wykonane. Wszyscy z zapałem zaangażowali się w działanie, z którym poradzili sobie perfekcyjnie. W trakcie dekorowania można było zauważyć dużą koncentrację uczniów oraz radość i satysfakcję z wykonanych prac. Mali artyści, korzystając ze swojej wyobraźni, stworzyli piękne, kolorowe dzieła, obrazujące narodziny Jezusa w Betlejem.  Zapewne powstałe szopki zagoszczą na wigilijnym stole.

          • MIKOŁAJKI

          • ,,6 grudnia - jak dobrze wiecie,

            Święty Mikołaj chodzi po świecie.

            Dźwiga swój worek niezmordowanie

            i każde dziecko prezent dostanie.

            A kiedy rozda już te prezenty,

            wraca do nieba uśmiechnięty’’

            Mikołajki to szczególnie wyczekiwany dzień w roku przez wszystkich. To przedsmak nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, które uwielbiają dzieci oraz dorośli. Uczniowie, którzy przybyli w tym dniu do  szkoły, ubrani byli w czapki mikołajkowe i  czerwone stroje nawiązujące do zbliżających się wielkimi krokami najpiękniejszych świąt w roku. Magiczna melodia dzwoneczka sprawiła, że na wszystkich buziach pojawił się uśmiech, bo każdy wie, że tylko 6 grudnia jego dźwięk jest wyjątkowy, a to za sprawą Świętego Mikołaja. Najmłodsi, już od samego rana, doskonalili repertuar, jaki przygotowali wspólnie z paniami na przybycie tak niezwykłego gościa. Mikołaj swoją wizytę rozpoczął od odwiedzin w klasach starszych, następnie udał się do naszych najmłodszych pociech. Radości ze spotkania było co niemiara. Przedszkolaki pięknie zaprezentowały się przed Mikołajem, pamiętając, żeby złożyć mu życzenia imieninowe. Na zakończenie spotkania dzieci z grup przedszkolnych wykonały wspólną pamiątkową fotografię przy choince.

          • WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE W KLASIE II i III

          • Okres przedświąteczny sprzyja m.in. rozwijaniu wyobraźni i kreatywności. W tym celu uczniowie klasy II i III uczestniczyli w warsztatach plastyczno-technicznych, w czasie których wypełniali kolorem szopkę bożonarodzeniową z gipsu ceramicznego. Dało to uczniom  wiele radości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Mogli oni rozwijać swój potencjał artystyczny oraz spędzić czas w radosnej i twórczej atmosferze.

          • PROJEKT Z "AKADEMIĄ ..."

          • Uczniowie klasy IV w ostatnim czasie przeżywali spotkanie z lekturą „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy.  Z wielkim zainteresowaniem śledzili przygody Adasia, szpaka Mateusza i oczywiście niezwykłego profesora Ambrożego Kleksa. Zainspirowani ową lekturą stworzyli, w ramach projektu edukacyjnego z języka polskiego,  budynek akademii.                  

            Wszyscy do tematu podeszli bardzo ambitnie i profesjonalnie.  Prace zostały wykonane według własnych projektów uczniów. Dzięki temu, prace nie są jednakowe, każda budowla jest piękna, kolorowa i niepowtarzalna. Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Marzena Krzyszczuk – nauczycielka j. polskiego.           

             Gratulujemy efektów!

             

          • SPOTKANIE PIERWSZOKLASISTÓW Z MIKOŁAJEM

          • 6 grudnia klasę I odwiedził Mikołaj. Został On miło przywitany przez uczniów, a następnie zaproszony na honorowe miejsce przy kominku. Dzieci wspólnie  zaśpiewały piosenkę, a następnie otrzymały prezenty. Na koniec  stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia.

            Pomimo tego, że Mikołaj musiał nas opuścić, uczniowie nie zakończyli na tym świętowania. Tańczyli jeszcze do zimowych piosenek, odkodowali głowę Mikołaja na macie oraz przy wykorzystaniu interaktywnej planszy do kodowania.

            Zapewne ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

          • PRZYGOTOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW NA SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

          • Wielkimi krokami zbliżają się Mikołajki. Każde dziecko wie, że jest to dzień, kiedy nocą św. Mikołaj pojawia się w każdym domu i zostawia w nim prezenty dla najmłodszych. Aby ten zacny Gość o nikim nie zapomniał, uczniowie z klasy pierwszej wraz z wychowawczynią panią Marzeną Krzyszczuk oraz panią pedagog Agatą Sierak postanowili dobrze się do tego dnia przygotować. Do wykonania mieli mnóstwo zadań. Pierwszym z nich było, oczywiście, napisanie listu do św. Mikołaja. Wbrew pozorom, nie było to proste zadanie, bowiem każde z dzieci zdawało sobie sprawę z tego, że „Mikołaj wszystko widzi” i wie kto i na jaki prezent zasłużył. Kolejnym krokiem, przybliżającym ich do spotkania, było przygotowanie miejsca w klasie, do którego zaproszą  Mikołaja. Z wielkim zaangażowaniem tworzyli więc ozdoby choinkowe, stroili choinkę, kleili kominek, kolorowali i zawieszali skarpety, ozdabiali sweterki i mocowali je na sznurku, a także tworzyli postacie Mikołaja i jego pomocnika Skrzata. W trakcie wszystkich swoich zadań nie zabrakło również czasu na naukę piosenki o Mikołaju.

            Mamy nadzieję, że trud włożony w przygotowania nie pójdzie na marne i Mikołaj nas odwiedzi niebawem.

          • SUKCESY PLASTYCZNE: EWY, KLAUDII, MAGDY I PAULINY

          • 30 listopada 2022 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie  XIV Edycji Konkursu Plastycznego „Poezja i Bajka Słowem i Pędzlem Malowana” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Tegorocznym zadaniem uczestników było stworzenie pracy obrazującej tekst wybranego poety lub pisarza polskiego, odnoszący się do kręgu tematycznego: książka, czytelnik, biblioteka oraz „Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego”. Wśród osób oceniających prace uczestników znaleźli się Zofia Kosiorek Poździk, Robert Gomułka oraz Elżbieta Stankiewicz. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem.

            Wśród nagrodzonych znalazły się nasze cztery uczennice.

            Kategoria klasy I-III

            nagroda - Ewa Kobel - nauczyciel Marzena Krzyszczuk

            Kategoria klasy IV-VI

            Wyróżnienia - Magdalena Kudyk, Paulina Puhacz - nauczyciel Alina Korneluk

            Kategoria klasy VII

            II nagroda – Klaudia Puhacz - nauczyciel Alina Korneluk

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ ZBIGNIEWA DMITROCY

          • Uczennice z naszej szkoły: Ewa Kobel, Klaudia Puhacz, Magdalelna Kudyk oraz Paulina Puhacz miały przyjemność uczestniczenia w spotkaniu ze znakomitym poetą, pisarzem i satyrykiem, pochodzącym z naszego regionu, Zbigniewem Dmitrocą.  Pan Zbigniew jest autorem ponad stu książek, większość z nich skierowane są do najmłodszych czytelników, do dzieci. Poza tym napisał wiele satyr, liryki dla dorosłych oraz dramat, a także przetłumaczył z języka rosyjskiego mnóstwo wierszy. Pisarz zaprezentował słuchaczom kilka swoich książek, wspomniał o serii książeczek edukacyjnych zachęcających najmłodszych do czytania oraz książek o polskich muzykach.

            Spotkanie to było dla naszych uczennic świetną okazją do bliższego poznania pisarza , a także zarażenia się pasją tworzenia i czytania książek. Organizatorem tego wydarzenia była Gminna Biblioteka w Mokrem.

             

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA U SKRZATÓW

          • ,,Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”

            W ostatnim tygodniu listopada, dzieci z grupy Skrzaty wraz z panią Martą Ziemińską obchodziły święto najlepszego przyjaciela i niezastąpionej przytulanki przy zasypianiu – Dzień Pluszowego Misia. Pluszaki są ważne w rozwoju każdego dziecka ponieważ uczą odpowiedzialności, pomagają przełamać lęki, wspierają budowanie prawidłowych relacji międzyludzkich oraz pobudzają wyobraźnię. Przytulanie misiów działa również uspokajająco.

            Podczas przedszkolnego Święta Misia, dzieci zostały zapoznane z wyjątkową 120-letnią historią powstania zabawki, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o swoich misiach, wykonywały z nimi ćwiczenia gimnastyczne oraz szalone tańce. Podsumowaniem misiowego święta było wykonanie  przepięknych prac plastycznych.

          • PRZEDSZKOLAKI ZNAJĄ SWOJE PRAWA

          • 21 listopada we wszystkich grupach przedszkolnych był obchodzony Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku obchody miały szczególny przekaz - okazanie wsparcia wszystkim dzieciom, których prawa nie są przestrzegane. W sposób szczególny pamiętamy o dzieciach z Ukrainy, które doświadczają okrucieństwa  związanego z wojną, a co za tym idzie łamaniem  praw dziecka.

            Wspólnie z dziećmi omówione zostały najważniejsze zapisy, które znalazły się w Konwencji o Prawach Dziecka oraz podjęto „dyskusję” dotyczącą obowiązków, jakie powinny wypełniać maluchy już od najmłodszych lat.

             

          • SUKCESY UCZENNIC W KONKURSIE PRZYRODNICZYM

          • W październiku odbył się I etap konkursu przyrodniczego ,,Życie ptaków w Zwierzynieckich lasach”. Organizatorem konkursu było  Nadleśnictwo Zwierzyniec. Główny cel konkursu, to zwrócenie uwagi  dzieci oraz młodzieży na różnorodność gatunkową polskich ptaków. Las to królestwo, w którym mieszka bardzo duża ilość pierzastych mieszkańców. Tematyka obejmowała życie ptaków w lasach, ich biologia, sposoby na przetrwanie oraz ich rola w ekosystemie leśnym i funkcjonowaniu lasu.Testy konkursowe rozwiązywało 5 uczniów z klasy V, VI i VII. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się: Paulina Puhacz, Sylwia Sołoducha i Klaudia Puhacz. II etap konkursu odbył się w Zwierzyńcu w siedzibie Nadleśnictwa. Nagrody otrzymały Sylwia Sołoducha i Klaudia Puhacz. Uczennice do konkursu przygotowała pani Alicja Klimko. Serdecznie gratulujemy!

          • POLACY – RODAKOM

          • Przez ostatnie 2 tygodnie trwała w naszej szkole zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie, która teraz doświadcza tragedii wojny. Była to już 22 edycja takiej akcji pomocowej, której głównym koordynatorem jest Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Stanisław Gogacz. Akcja polega na przygotowaniu paczek świąteczno-noworocznych dla polskich rodzin i dzieci na Ukrainie. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w zbiórkę produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia, z których później zostaną przygotowane biało-czerwone paczki. Wspólnymi siłami udało się uzbierać całkiem sporo żywności, która jest teraz tak potrzebna ze względu na trudną sytuację spowodowaną wojną. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się empatią i hojnie przekazali coś od siebie. DZIĘKUJEMY w imieniu naszych rodaków, których los rzucił na Wschód.

          • PROJEKT JĘZYKOWY „MY BEWDROOM”

          • Uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej, nauczycielki języka angielskiego, wykonali prace projektowe pod hasłem „My bedroom” („Mój pokój”). Zadanie polegało na wykonaniu makiety przestrzennej 3D własnego pokoju oraz opisaniu jej wyglądu  wyposażenia w języku angielskim. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, ponieważ wykonały swoje prace wykorzystując rozmaite materiały np. takie, które na co dzień służą do innych celów jak: gąbki do mycia naczyń, pudełka po zapałkach, plastelina, klocki lego czy też rozmaite tkaniny. Na uznanie zasługuje fakt, iż drugoklasiści potrafili opisać swoje pokoje w języku obcym. Posługując się prostymi angielskimi zdaniami, dzieci nazywały elementy domu, meble i sprzęty, określały kolor i wielkość przedmiotów. Za swoją pracę zostały nagrodzone wysokimi ocenami z języka angielskiego. Brawo klasa II!

          • PSIA LEKCJA

          • 1 grudnia uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu online ,,Psia Lekcja z Hultajem”. Spotkanie to odbyło się w ramach Programu edukacyjnego o bezpieczeństwie dzieci i psów ,,Psia Lekcja”. Trzecioklasiści zdobyli wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz jak z psem można pomagać innym. Pies Hultaj bardzo się wszystkim podobał, dzieci czekają na kolejne spotkania.
             

          • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 28 listopada w świetlicy wiejskiej w Pniówku odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W imprezie tej wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Białowoli, Lipska oraz Pniówka. Celem zawodów było uczczenie Święta Niepodległości, popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży, podniesienie poziomu gry, a także rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi. Wszyscy uczestnicy zachowywali się według zasad fair play.

            Zawody były rozegrane w trzech kategoriach wiekowych.

            Nad przebiegiem rozgrywek czuwali: pani Barbara Pyś oraz pan Zbigniew Momot.

            Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

            Klasy I - III

            1 miejsce – Wiktor Ziemiński – kl. III

            2 miejsce – Jan Stawarski  kl. – III

            3 miejsce – Aleksander Szpindor - kl. II

            Klasy IV - VI

            1 miejsce – Jan Szpindor – kl. IV

            2 miejsce – Michał Gajak – kl. VI – Szkoła Podstawowa w Lipsku
            3 miejsce – Szymon Cisek – kl. IV – Szkoła Podstawowa w Białowoli

            Klasy VII – VIII

            1 miejsce – Piotr Szpindor – kl. VIII

            2 miejsce – Szymon Kudyk – kl. VII

            3 miejsce – Bartłomiej Stawarski – kl. VII

            Na zakończenie turnieju pani Alina Korneluk - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pniówku podziękowała dzieciom za udział w rozgrywkach oraz wręczyła puchary, medale, dyplomy i nagrody dla uczestników turnieju. Każdy szachista otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe za udział, a za miejsca punktowane medal, dyplom i nagrody rzeczowe. Każda szkoła otrzymała puchar za uczestnictwo w turnieju. Najważniejsze było to, że zawodnicy mogli zmierzyć swoje siły w miłej i przyjaznej atmosferze zdrowej rywalizacji.
            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom sportowych zmagań i życzymy dalszych sukcesów!

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • „Hachiko” - Internetowy Teatr TVP

          • W  piątek 25 listopada dzieci z klas I – III  oglądały sztukę teatralną „Hachiko” przygotowaną przez Teatr "Maska" w Rzeszowie w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół. Spektakl opowiadał o wzajemnych relacjach, emocjach i tworzeniu się więzi pomiędzy psem i jego panem. Ta wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni, która wydarzyła się naprawdę, prawie sto lat temu w Japonii, poruszyła również dzieci, którym spektakl bardzo się podobał.

          • ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY

          • Zdrowo się odżywiamy, to hasło klasy III, którego głównym celem było zachęcenie dzieci do spożywania owoców jako źródła witamin i wartości odżywczych dla prawidłowego rozwoju. W związku z tym trzecioklasiści rozmawiali na temat właściwego odżywiania w oparciu o PIRAMIDĘ ZDROWIA, oglądali film edukacyjny ,,Dlaczego warto zdrowo jeść” oraz rozwiązywali różne zadania związane z omawianymi treściami. Podsumowaniem zajęć było wspólne spożywanie owoców, co dostarczyło dzieciom wspólnej radości.Należy dodać, że te zajęcia odbyły się w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole".

          • ANDRZEJKI W KLASACH 1-3

          • 23 listopada w klasach I - III odbyła się zabawa andrzejkowa, która przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają wesoło bawić się i przenieść w świat fantazji. Dzięki nim uczestnicy zabawy mogli dowiedzieć się m.in., jaki zawód zdobędą, co ich czeka w przyszłości. Zabawę uświetniły ulubione przeboje muzyczne, przy których tańczyły i bawiły się dzieci. Radości oraz uśmiechów było wiele. I już teraz wszyscy z utęsknieniem czekają na kolejny bal.

          • ANDRZEJKOWY WIECZÓR

          • Koniec listopada to tradycyjny czas wróżb i zabaw. Katarzynki były okazją, by młodzieńcy mogli poznać swoją przyszłość, andrzejki pozwalały dziewczętom uchylić rąbka tajemnicy na temat ich przyszłych losów. Z czasem andrzejki stały się wspólną okazją do zabawy. Niestety ostatnie lata nie sprzyjały organizacji tego typu imprez. W tym roku po raz pierwszy od trzech lat Samorząd Szkolny zorganizował dyskotekę i wieczór wróżb andrzejkowych. W środę 23 listopada o godzinie 16:00 przybyli do szkoły amatorzy tańca i wesołej zabawy z klas IV-VIII. O muzykę i dyskotekowy nastrój zadbał uczeń klasy VIII, a wróżby przygotowały uczennice z klas VII-VIII. W zorganizowaniu poczęstunku pomogły mamy uczniów z poszczególnych klas. Impreza okazała się nad wyraz udana. Wszyscy świetnie się bawili i chętnie angażowali w andrzejkowe wróżby. Przygotowanych przekąsek wystarczyło niektórym klasom na łasowanie przez następny dzień. Rozbawionym amatorom tańca szkoda było kończyć imprezę o wyznaczonym czasie. Na następną okazję do wspólnej zabawy będą musieli poczekać do karnawału.

          • BEZPIECZNE DZIECI Z KLASY 1 oraz Z GRUPY 5 i 6 LATKÓW W CENTRUM HANDLOWYM

          • Na zakupy do galerii handlowych niejednokrotnie dorośli udają się w towarzystwie swoich pociech. Aby dziecko czuło się bezpiecznie w takich miejscach, Galeria Twierdza w Zamościu zorganizowała warsztaty pod hasłem Bezpieczne Dziecko w Centrum Handlowym. Podczas spotkania dzieci miały okazję zwiedzić wszystkie zakamarki Galerii, które na co dzień  nie są dostępne dla klientów. Wspólnie z panem Tomaszem Prejbuszem z Centrum Rozrywki Grawitacja, z panami z ochrony oraz z obsługi technicznej, mogliśmy zajrzeć do pomieszczenia monitoringu, gdzie każdy malec mógł poczuć się operatorem kamery. Byliśmy również uczestnikami próbnego alarmu pożarowego, mogliśmy usłyszeć sygnał syreny oraz komunikaty właściwego postępowania na wypadek ewakuacji, związanej z pożarem, obserwowaliśmy wysuwanie się bramy, która ma na celu odcięcie części budynku, aby ogień nie rozprzestrzeniał się na cały obiekt. Sporym wyzwaniem dla dzieci było rozciągnięcie bardzo długiego węża gaśniczego.

            Na zakończenie spotkania, wspólnie z prowadzącym, nasi wychowankowie utrwalili zdobytą wiedzę oraz przypomnieli sobie numery alarmowe. Dodatkową atrakcją dla warsztatowiczów była możliwość zabawy w ogólnodostępnej strefie Kids Play.

            Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.

          • ANDRZEJKOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK u PRZEDSZKOLAKÓW

          • 23 listopada w oddziałach przedszkolnych odbył się Andrzejkowy Bal Postaci z Bajek. Dzieci w pięknych strojach wesoło bawiły się przy dźwiękach znanych  utworów muzycznych jak również przy niezawodnym repertuarze, np. Chocolate, taniec ciała itp. Po tanecznych zmaganiach udaliśmy się na pyszny poczęstunek w naszych salach. Spotkanie andrzejkowe zakończyliśmy odpoczynkiem przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Najmłodsza społeczność naszej szkoły już z niecierpliwością oczekuje na kolejny bal.

          • DZIEŃ MYSZKI MIKI U SÓWEK I SKRZATÓW

          • 18 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Myszki Miki. Tego dnia dzieci poznały  historię powstania tej postaci oraz mogły zaobserwować, jak bajkowy bohater zmieniał się na przestrzeni lat. Dużą atrakcją dla dzieci było zorganizowanie przedszkolnego Kina Pnióweczka. Dzieci samodzielnie zakupiły bilety oraz popcorn, za który zapłaciły pieniążkami przeznaczonymi do nauki. Była to również znakomita okazja do utrwalenia zwrotów grzecznościowych.  Po udanych zakupach Skrzaty oraz Sówki musiały odszukać miejsca, które wskazane były na zakupionych biletach. Gdy wszystkie dzieci zasiadły już na swoich krzesełkach, mogliśmy rozpocząć seans, gdzie główna rola przypadła Myszce Miki. Na zakończenie zajęć z udziałem Mikiego dzieci pokolorowały obrazki oraz wykonały maski z wizerunkiem sympatycznego gryzonia.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

          • 17 listopada w klasach I-III obchodzono Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W związku z tym uczniowie oglądali filmik edukacyjny pt.,,Skutki palenia tytoniu”, rozmawiali na temat oglądanych treści oraz wykonali plakat związany z obchodzonym dniem.
            Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu i e-papierosów: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne. Palenie papierosów i e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

          • ZAJĘCIA EDUKACYJNE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

          • W czwartek 16 listopada uczniowie klas VII-VIII pod opieką pana Mirosława Trześniowskiego wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu na zajęcia edukacyjne pt.: „Powstanie Zamojskie”. Była to okazja, by poznać tragiczne losy polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w czasie II wojny światowej, dowiedzieć się o niemieckich akcjach pacyfikacyjno - wysiedleńczych na tych terenach oraz poznać genezę i przebieg Powstania Zamojskiego. Pani prowadząca zajęcia w przystępny sposób przedstawiła politykę Niemiec wobec podbitych narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Trudną problematykę z czasów okupacji ilustrowała filmami dokumentalnymi, wykorzystującymi m.in. zeznania świadków tamtych wydarzeń oraz rekonstrukcje historyczne. Nawiązywała też do wspomnień własnej rodziny. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, a po powrocie do szkoły wymieniali się wrażeniami i wyrazili chęć odwiedzenia przy najbliższej okazji miejsc w Zamościu związanych z omawianym tematem.

             

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - AKADEMIA DLA KLAS 4-8

          • Cykl uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości zakończyła akademia dla uczniów klas IV-VIII. Dekorację zaprojektowała pani Marzena Krzyszczuk, scenariusz wybrał i przygotował recytatorów pan Mirosław Trześniowski, a o oprawę muzyczną zadbał pan Piotr Szymański. 15 listopada przed odświętnie ubraną widownią wystąpili uczniowie klasy II oraz klas IV-VIII. Zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne z różnych okresów historii Polski. Podczas części artystycznej uczennice klasy V Zuzanna Kukieła i Paulina Puhacz zaprezentowały własne wiersze napisane na konkurs historyczny „Wolna – Niepodległa”. Na zakończenie akademii ogłoszono wyniki Dyktanda Niepodległościowego i zaproponowany został konkurs poświęcony postaci jednego z twórców niepodległej Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Ostatnim akcentem obchodów narodowego święta był przemarsz delegacji Samorządu Uczniowskiego pod Pomnik Poległych AK-owców, gdzie została złożona wiązanka kwiatów oraz zapalone znicze. W ten sposób upamiętniliśmy tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.