• DBAMY O ZDROWIE

          • Uczniowie z klas I – III wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”. W związku z tym obejrzeli filmik edukacyjny na temat chorób zakaźnych i sposobów ich zapobiegania, rozmawiali na temat oglądanych treści oraz wykonali plakaty związane z tematem zajęć. ,,Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” - to przekazywanie wiedzy i kształtowanie umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

          • PROJEKT EDUKACYJNY "ANGIELSKI JEST FUN-TASTYCZNY"

          • Klasa 1 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Angielski jest Fun-tastyczny”, którego celem jest uświadomienie dzieciom jak istotna jest znajomość języka angielskiego oraz zapoznanie z ideą dwujęzycznego nauczania. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest nauczycielka języka angielskiego - pani Beata Traczykiewicz.  W ramach projektu uczniowie realizują specjalne zadania mające również rozbudzić ich ciekawość krajami anglojęzycznymi i zwiększyć motywację do nauki. Dzieci wykonały już kilka z nich, takich jak zrobienie kart obrazkowych, nauczenie się krótkiej rymowanki w języku angielskim oraz dekorowanie dyń. W przededniu Dnia Dyni, obchodzonego w krajach anglojęzycznych 26 października, uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat tego warzywa, a także poznali słownictwo i tradycje dotyczące Halloween.

          • PROFILAKTYKA LOGOPEDYCZNA w SZKOLE

          • W roku szkolny 2023/2024 grupy przedszkolne: 3 - 6 latki oraz uczniowie klasy I biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Alfabet Logopedyczny’’, którego głównym celem jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej. Koordynatorami projektu w naszej szkole są pani Marta Ziemińska orz pani Monika Szeląg-Marguła.

          • DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

          •           w roku szkolnym 2023/2024

             Terminy ustalone przez MEiN:

            4 września 2023r. (poniedziałek) - rozpoczęcie roku szkolnego,

            23 grudnia 2023r. – 1 stycznia 2024r. – zimowa przerwa świąteczna,

            29 stycznia – 9 lutego 2024r. - ferie zimowe w województwie lubelskim,

            28 marca - 2 kwietnia 2024r. – wiosenna przerwa świąteczna,

            14 – 16 maja 2024r. – egzamin ósmoklasisty,

            21 czerwca 2024r. - zakończenie zajęć.

             

            Dni dodatkowo  wolne  od  zajęć  szkolnych ustalone przez  dyrektora  szkoły  po  zasięgnięciu  opinii  Rady   Rodziców, Rady  Pedagogicznej i Samorządu  Uczniowskiego:

            31.10. 2023r. (wtorek) - dzień wolny przed Dniem Wszystkich Świętych

            2 - 3.11.2023r.(czwartek, piątek) - dni wolne po Dniu Wszystkich Świętych

            2.05.2024r. (czwartek) - dzień wolny pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji

            31.05. 2024r. (piątek) - dzień wolny po Bożym Ciele

             

            PODSTAWA PRAWNA:                                                                                                                

            Ustalenie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w świetle obowiązujących przepisów Prawa oświatowego: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603). 

             

          • ŚLUBUJEMY…

          • 24 października 2023r. w naszej szkole  odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów z klasy pierwszej, którzy zostali włączeni w poczet  społeczności szkolnej. Pierwszoklasiści do tej uroczystości przygotowywali się od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, tańca, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Wreszcie nadszedł ten upragniony dzień. Pani Dyrektor Alina Korneluk serdecznie powitała przybyłych gości: pana radnego Konrada Kitkę oraz pana sołtysa Henryka Solskiego, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, a szczególnie gorąco uczniów klasy pierwszej. W imieniu wszystkich uczniów pierwszaków powitały uczennice klasy IV. Pierwszoklasiści w galowych strojach, w biretach na głowach zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, przedstawiając wiadomości z różnych dziedzin. Pokazali, że są  patriotami naszej Ojczyzny, wiedzą jak zachowywać się w szkole, znają zasady ruchu drogowego, umieją tańczyć i śpiewać, również w języku angielskim. Pani Dyrektor pogratulowała dzieciom udanego występu oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Naszym pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce oraz miłych chwil spędzonych w szkole.

          • LEKCJA HISTORII w MUZEUM - MIEJSCU PAMIĘCI w BEŁŻCU

          • #SzkołaPamięta!

            Dnia 20 października 2023 roku zorganizowany został wyjazd do Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 7 i 8, którzy w towarzystwie przewodnika zwiedzili ekspozycję muzealną, teren dawnego obozu i wysłuchali trudnej historii tego miejsca. Obóz zagłady w Bełżcu powstał podczas II wojny światowej i był niemieckim ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej. Od marca do grudnia 1942 roku zamordowano w nim 540 tysięcy osób, głównie Żydów z Polski, ale też innych krajów.  Po zakończeniu funkcjonowania (grudzień 1942 roku) naziści rozpoczęli akcję niszczenia obozu i zacierania wszelkich śladów. Obecnie w miejscu obozu znajduje się nowoczesny budynek muzeum oraz pomnik. Muzeum w Bełżcu funkcjonuje od 2004 roku, miejsce zostało zaprojektowane w taki sposób aby za pomocą struktur architektonicznych, z wykorzystaniem wielu symboli ukazać tragedię obozu zagłady.

            Dla naszych uczniów wizyta w tym miejscu to bardzo ważna lekcja historii.

            Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki - panie: Jolanta Michałek-Śliwińska i Monika Zwolan.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • CODEWEEK u SMERFÓW

          • Dzieci z grupy przedszkolnej 3-4 latków wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Maluchy zapoznały się z podstawowymi sposobami kodowania. Bawiły się na macie, przy pomocy kolorowych kubeczków oraz obrazków. Kodowały wskazane komendy. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w zajęciach. 

          • WYNIKI Z EGZAMINU KLASY VIII - NAJWYŻSZE W GMINIE

          • Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie klasy VIII uczęszczający do naszej szkoły osiągnęli znakomite wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Serdeczne gratulacje dla absolwentów ich rodziców oraz całej kadry pedagogicznej.

            Zestawienie średnich wyników na podstawie danych z http://www.oke.krakow.pl/inf/  OKE Kraków - LIPIEC 2023 r.

            Język polski

            SZKOŁA  - 82 %

            Gmina Zamość - 66 %

            Powiat zamojski - 64 %

            Województwo - 67 %

            Polska - 66 %

            Matematyka

            SZKOŁA  - 79 %

            Gmina Zamość - 57 %

            Powiat zamojski - 49 %

            Województwo - 53 %

            Polska - 53 %

            Język angielski

            SZKOŁA  - 77 %

            Gmina Zamość - 67 %

            Powiat zamojski - 59 %

            Województwo - 64 %

            Polska - 66 %

          • KLASA VIII NA KRĘGLACH

          • Dnia 23 października 2023 r. odbył się długo wyczekiwany przez uczniów klasy VIII wyjazd na kręgle do Hotelu WOJTO w Wólce Panieńskiej. Poprzez wspólnie spędzony czas w tak atrakcyjnej formie świętowano Dzień Chłopaka. W ciągu dwóch godzin zabawy rozegrano trzy rundy i wyłoniono w każdej z nich najlepszego kręglarza. Gra odbywała się w miłej atmosferze. Był czas na rozmowy na interesujące tematy oraz posilenie się pizzą, co niewątpliwie sprzyjało integracji klasy. Wyjazd współorganizowały pani Małgorzata Bochenko, która odpowiadała za rezerwację gry w kręgle oraz panie Katarzyna Kowalczyk-Stawarska i Katarzyna Puhacz, które zapewniły transport do Wólki Panieńskiej. Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni pani Monika Zwolan. Uczniowie klasy VIII wrócili zadowoleni  i pełni wrażeń po grze.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW U PRZEDSZKOLAKÓW

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego miały bardzo ciekawe zajęcia z bloku tematycznego „Warzywa i owoce”. Na tych zajęciach miały okazję poznać nazwy warzyw i owoców, a także spróbować jak pysznie smakują. Smerfiki jadły surówkę z marchewki i jabłuszka, natomiast Sówki tego dnia przygotowały sałatkę wielowarzywną. Przedszkolaki bardzo chętnie zjadały kolorowe smakołyki, które pełne są niezbędnych dla naszego zdrowia witamin. Zajęcia miały na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych, a także zachęcenie dzieci do chętnego spożywania tych zdrowych przekąsek w codziennej diecie. Zajęcia były także formą realizacji programu edukacyjnego „ Witaminki”, w którym biorą udział nasze grupy przedszkolne.

          • WARSZTATY KULINARNE u 6-LATKÓW

          • 20 października u przedszkolnych Skrzatów obchodzony był Dzień Warzyw i Owoców. Z tej okazji pani Marta Ziemińska zorganizowała warsztaty kulinarne, podczas których dzieci wykonały pyszne, jabłkowe lizaki. Warsztatowe zmagania rozpoczęli od degustacji produktów, z których miała powstać przekąska - czyli z  czekolady oraz liofilizowanych owoców. Kolejną atrakcją w tym dniu były owocowo-warzywne zagadki za pomocą, których dzieci rozwijały percepcję wzrokową oraz wzbogacały swoje słownictwo.

          • CODEWEEK W KLASIE 2

          • W ramach międzynarodowej inicjatywy Tygodnia Kodowania (Codeweek), nasza szkoła dołączyła do grona szkół i organizacji na całym świecie, które promują naukę programowania i umiejętności związane z technologią. W ramach Tygodnia Kodowania, uczniowie z klasy drugiej mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie kodowania wykorzystując tablety. Nasza szkoła z dumą wspiera inicjatywy edukacyjne związane z technologią i jesteśmy przekonani, że programowanie jest jednym z kluczowych umiejętności, które nasze dzieci będą potrzebować w przyszłości. Tydzień Kodowania to fantastyczna okazja, aby poszerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie. Dziękujemy uczniom klasy drugiej za ich zaangażowanie i twórcze podejście do nauki kodowania. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w Tygodniu Kodowania i jesteśmy przekonani, że to dopiero początek naszej przygody z programowaniem! Zajęcia prowadziła pani Magda Luszowska.

          • CZYTAMY z SERCEM

          • W dniach od 29 września  do 5 października nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej o nazwie „Czytamy z Sercem”. Jest to wydarzenie łączące dwa obchodzone tego dnia święta nietypowe: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa oraz poszerzanie wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. 
            Nasi uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto czytać, wysłuchali fragmentów książek, których głównym bohaterem jest serce oraz oglądali bajkę  „Serce Misia”.  Ponadto sprawdzali, gdzie znajduje się i jak mocno bije ludzkie serce, zapoznali się z jego budową, wykonali serca przy pomocy długopisów 3D, stworzyli łańcuch życzliwych serc, a także zaprojektowali plakaty na temat prawidłowego dbania o serce.
            Wszystkie powyższe działania utwierdziły w uczniach przekonanie, że dbanie o serce jest niezwykle ważne. Zajęcia prowadziła w klasie 6 pani Marzena Krzyszczuk, natomiast w grupie 6-latków pani Marta Ziemińska.
             

          • CZYTAMY z SERCEM

          • III Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”. W tym roku udział wzięło 1038 placówek z całej Polski, co jest dla nas powodem do wielkiej radości. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach - filia w Bytomiu oraz II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowskich Górach.

          • PRZEDSZKOLAKI CZYTAŁY Z SERCEM

          • Dzieci z grupy przedszkolnej Smerfy wzięły udział w III edycji akcji czytelniczej „ Czytamy z sercem”. Maluchy poznały budowę serca, jego funkcjonowanie oraz choroby. Celem akcji jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej. W ramach akcji dzieci poznały historię chorego na serce Misia. Posłuchały też fragmentu powieści A. Grabowskiej pt. „Przedszkole Pani Matyldy. Zosia i złote serce”.

          • DZIEŃ CHLEBA u 4-6 LATKÓW

          • 16 października w grupie 4-5 i 6-latków obchodzony był Światowy Dzień Chleba. Podczas zajęć dzieci poznały etapy produkcji pieczywa oraz jego rodzaje, oglądając film edukacyjny pt. Piekarz oraz przygotowaną przez panią Martę Ziemińską prezentację multimedialną. Ponadto przedszkolaki wykonały zadanie, w którym przeliczały oraz nazywały poszczególne rodzaje piekarskich pyszności. Podsumowaniem tegorocznego świętowania Dnia Chleba  było przygotowanie chlebowych tostów.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • 17 listopada 2023 roku odbędzie się 13. edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM 2023) 

            Celem tej edukacyjnej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia zaległości. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. 

          • „SZKOŁO POMÓŻ I TY” – PODSUMOWANIE AKCJI

          • Na początku października br. Szkolna Grupa Wolontaryjna przy współpracy SU zorganizowała akcję charytatywną pod hasłem „Kup cegiełkę dobra!”. Akcja polegała na sprzedaży specjalnych cegiełek FUNDACJI NA RZECZ OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH - POMÓŻ I TY. Uczniowie klas starszych V-VIII pod nadzorem pani Doroty Wybranowskiej sprzedawali podczas przerw lekcyjnych specjalne cegiełki (obrazki z treściami edukacyjnymi) na rzecz Fabiana Czechowskiego, podopiecznego fundacji, który cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Cena 1 cegiełki wynosiła od 6 zł w górę. Każdy, kto zakupił cegiełkę, otrzymywał specjalnego cukierka gratis. Dzięki mobilizacji społeczności szkolnej wolontariusze uzbierali aż 587zł i 99gr za sprzedaż 85 cegiełek. Środki zgromadzone w ramach akcji zasilą konto Fabiana utworzone przez fundację i zostaną przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie, których wartość oszacowano na ok. 15000 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę inicjatywę. Jak zwykle pokazaliśmy, że mamy wielkie i otwarte serca!

          • PACHNĄCE WARSZTATY u 6-LATKÓW

          • Światowy Dzień Mycia Rąk był niecodzienną okazją, aby własnoręcznie wykonać pachnące mydełka, które sprawią, że mycie rąk stanie się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Warsztaty rozpoczęliśmy od pobudzenia zmysłu węchu, próbując odgadnąć, jaki zapach będą miały wykonane przez dzieci mydełka. Przedszkolaki z zaangażowaniem wąchały flakoniki, podając swoje zapachowe skojarzenia. Samodzielnie dobierały aromaty zapachowe oraz barwniki, a następnie gotową mieszankę przelewały do silikonowych foremek. Zajęcia poprzedzone były pogadanką oraz obejrzeniem filmu edukacyjnego pt. Myj ręce bądź wielki, dzięki któremu dzieci, zrozumiały, jak ważne są czyste ręce, wolne od wirusów i bakterii. Warsztaty dla Skrzatów przygotowała i poprowadziła pani Marta Ziemińska.

          • ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ – 250 ROCZNICA

          • Okazją do docenienia pracy pedagogów i pozostałych pracowników oświaty oraz podziękowania im za trud i poświęcenie stało się święto ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej potocznie zwane Dniem Nauczyciela. W tym roku przypada 250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. W ramach obchodów tej rocznicy, dnia 17 października miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia, przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej. O oprawę muzyczną zadbała pani Agnieszka Pośnik-Płaza. Uczniowie wystąpili tego dnia dwukrotnie; najpierw dla uczniów klas I-V i grupy 6-latków a potem dla wszystkich pracowników szkoły, w tym emerytowanych nauczycieli, oraz uczniów klas VI-VIII. Wierszem, piosenką i tańcem uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi za ich pracę, życząc im dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości. Podczas akademii głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk, która w pięknych słowach opisała zawód nauczycielski, jego inspirującą rolę i kluczowe znaczenie w społeczeństwie. Nie zabrakło też życzeń od rodziców, których reprezentowała pani Beata Sokal –przewodnicząca Rady Rodziców.

                    Ważnym akcentem kończącym oficjalną część uroczystości było pożegnanie pana Mirosława Trześniowskiego, wieloletniego nauczyciela szkoły w Pniówku, który zdecydował się przejść na zasłużoną emeryturę. W specjalnym przemówieniu Pani Dyrektor podsumowała zawodowy dorobek Pana Trześniowskiego, przypominając jego osiągnięcia i zasługi dla szkoły. W imieniu pracowników panie Marta Ziemińska i Marzena Krzyszczuk oraz pan Zbigniew Momot podarowali panu Mirkowi kosz smakołyków. Wspomniane nauczycielki zaprezentowały też wiersz własnego autorstwa, ułożony specjalnie na tę okazję. Podziękowania i kwiaty od rodziców przekazała również pani Beata Sokal. Szczerze wzruszony pan Mirek powspominał minione lata pracy w naszej szkole oraz   podziękował za zaproszenie na tę uroczystość.  

            Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym 

          • NOC BIBLIOTEK „Moja mama Gorylica”

          • Uczniowie klasy IV uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego. Wzięli udział w akcji zatytułowanej Noc Bibliotek, której tegoroczne hasło brzmi Absurd nie czytać!  Obejrzeli  film animowany pt. Moja mama Gorylica, stworzony na podstawie książki Fridy Nilsson. Zapoznali się z pojęciem adaptacji filmowej, a także poznali znaczenie słów adopcja, inność, tolerancja. Uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat wydarzeń, jakie miały miejsce w animacji, omówili życie i relacje głównych bohaterek: Gorylicy i Jonny, przed i po adopcji. Na koniec wykonali prace plastyczne inspirowane filmem. Lekcję poprowadziła pani Marzena Krzyszczuk.

             

          • GRY PLANSZOWE W KLASIE 2

          • W październiku uczniowie klasy drugiej zaangażowali się w proces nauki tabliczki mnożenia poprzez kreatywne i edukacyjne gry dydaktyczne. Dzięki ich zastosowaniu, proces przyswajania tej ważnej umiejętności matematycznej staje się bardziej atrakcyjny dla dzieci. Uczniowie uczą się mnożenia łącząc naukę z zabawą, co znacząco wspomaga ich w rozwoju matematycznym. Gry dydaktyczne i planszowe stanowią atrakcyjny sposób na urozmaicenie procesu edukacji, ucząc jednocześnie ważnych koncepcji matematycznych.

          • CZYTAMY z SERCEM w KLASIE 1 oraz na ŚWIETLICY

          • Uczniowie klasy pierwszej oraz uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia świetlicowe wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI ,,CZYTAMY Z SERCEM”, której partnerem m.in. była Fundacja SERCE DZIECKA. Główne cele tej akcji to:
            - uważne słuchanie tekstów czytanych,
            - promocja literatury i czytelnictwa,
            - poszerzanie wiedzy na temat serca,
            - rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych,
            - wyrabianie poczucia  odpowiedzialności za własne zdrowie,
            - propagowanie zdrowego stylu życia.
            W ramach udziału w tym wydarzeniu pierwszoklasiści wysłuchali bajki pt. ,,Serce misia’, rozmawiali o niej oraz wykonali wiele zadań, m.in. rysowali serce łącząc kropki, przechodzili labirynty, czy zadania związane z kodowaniem.Również uczniowie na zajęciach świetlicowych włączyli się do akcji wykonując prace plastyczne na temat ,,Najpiękniejsze serce”.

            Zajęcia prowadziła pani Barbara Pyś.

          • W KINIE na PSIM PATROLU

          • 13 października uczniowie z klasy I oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych 4-6 latki wraz z wychowawcami wybrali się do Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu na bajkę pt. PSI PATROL: WIELKI FILM. Film opowiadał o kosmicznych przygodach niezwykłe bohaterskich piesków, które musiały stawić czoło złowrogim zamiarom Humdingera oraz Karoliny — szalonego naukowca. Bajka bardzo spodobała się dzieciom młodszym oraz tym nieco starszym. Wyjazd do kina był zorganizowany z okazji obchodów Dnia Chłopca i Dziewczynki.

          • „POLA NADZIEI” – udział w inauguracji kampanii hospicyjnej

          •         „Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany przez hospicja, polegający na sadzeniu cebulek żonkili – kwiatów nadziei.  Zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli” W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.

                     10 października uczniowie klasy IV i VIII wraz z panią Dorotą Wybranowską (opiekunem Szkolnej Grupy Wolontaryjnej) włączyli się w rozpoczęcie kolejnej edycji „Pól Nadziei” na rzecz pobliskiego Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przemówienia dyrektora hospicjum – Ks. Michała Przybysza, który wyjaśnił zebranym gościom symbolikę akcji oraz podziękował wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za ich dotychczasowe wsparcie i pomoc.  Następnie, wraz z innymi delegacjami szkół i przedszkoli, przystąpiliśmy do sadzenia cebulek żonkili. Na centralnym klombie hospicyjnego dziedzińca przygotowano podłoże z dołkami na cebulki. Dzieci i młodzież ochoczo zabrali się do sadzenia kwiatowych cebulek. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono wszystkich gości na poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek oraz ciepłych napojów (kompot, herbata i kawa), przygotowanych przez wolontariuszy hospicjum. Kończąc nasz pobyt w Łabuńkach, spędziliśmy jeszcze trochę czasu na świeżym powietrzu, spacerując po pobliskim parku w promieniach jesiennego słońca. Dotlenieni i pełni pozytywnej energii wróciliśmy, aby zachęcić pozostałych uczniów naszej szkoły do angażowania się w szkolny wolontariat na rzecz pacjentów pobliskiego hospicjum, z którym współpracujemy już od tak wielu lat.

          • "PSIA LEKCJA"

          • Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej biorą udział w projekcie "Psia Lekcja" prowadzony przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. W poniedziałek 09 października 2023r. odbyło się pierwsze spotkanie on-line. Projekt ten skupia się na edukacji i wychowaniu dzieci poprzez interakcję z psami, promując empatię i odpowiedzialność wobec zwierząt. Uczestnicy mieli okazję uczyć się o potrzebach i zachowaniach psów oraz budować pozytywne relacje z czworonożnymi przyjaciółmi, co z pewnością przyczyni się do ich rozwoju i zrozumienia znaczenia troski o zwierzęta.

          • W ŚWIECIE ARY i TUKANA

          •            W ramach projektu „Noc w bibliotece” realizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Mokrem, mieliśmy okazję 6 października udać się we wspaniałą podróż do świata ary i tukana. W tym celu, uczniowie klas 6-8 wraz z paniami - Marzeną Krzyszczuk oraz Moniką Zwolan odwiedzili Szkołę Podstawową w Lipsku, gdzie odbyło się spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem z cyklu „Podróże bliższe i dalsze”.

            Pan Marek zabrał nas do jednego z najciekawszych krajów Ameryki Środkowej – do Kostaryki, którą odwiedził w 2014 i 2022 roku razem ze swoją żoną. W trakcie prelekcji zapoznał nas z cudowną przyrodą, licznymi zwierzętami oraz kulturą kraju. Byliśmy w San Jose – stolicy państwa, w miasteczku Sarchi, gdzie podziwialiśmy wodospady, góry, lasy. Podczas tej wędrówki zabrał nas pod wulkan Arenal, który jest nadal aktywny, a także do parku Cahuita. Następnie, bardzo szybko, przetransportował wszystkich na drugie wybrzeże Kostaryki, nad Ocean Spokojny, gdzie na półwyspie Osa odwiedziliśmy miasteczko Puerto Jimenez. To w  tym właśnie miejscu można spotkać, między innymi, papugę arę czy legwany. Stamtąd, przedostaliśmy się w głąb tropikalnej puszczy do Parku Corcovvado, by poznać tukany, papugi, ostronosa, małpy, kolibry czy aguti. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i nasza wirtualna wyprawa  również musiała się zakończyć.

            Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania się z ciekawą osobą pana Marka Łasisza, wysłuchanie wspaniałej opowieści, która przybliżyła uczniom odległe zakątki świata dzikiej przyrody.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT w ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. W tym dniu w świetlicy szkolnej wychowankowie wysłuchali ciekawostek związanych ze zwierzętami. Uczniowie chętnie dzieli się informacjami dotyczącymi ich pupili, dyskutowali jak być dobrym opiekunem zwierząt oraz odgadywali tematyczne zagadki. Wychowankowie uczestniczyli w multimedialnym quizie wiedzy dotyczącym Światowego Dnia Zwierząt i poszukiwali wyrazów ukrytych w rozsypankach. Zajęcia prowadziła pani Beata Traczykiewicz.