W klasie III odbyły się zajęcia edukacyjne związane z omawianą lekturą „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Celem zajęć było utrwalenie treści lektury, rozwijanie wyobraźni oraz doskonalenie umiejętności współpracy w grupie. Uczniowie zostali podzieleni na trzy zespoły. Każda grupa miała za zadanie wykonać wylosowaną zagrodę. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, wykorzystywały różnorodne materiały plastyczno-techniczne oraz dzieliły się pomysłami w zespołach. Podczas zajęć uczniowie wykazali się kreatywnością, a także samodzielnością. Praca w grupach sprzyjała rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i odpowiedzialności za wspólne zadanie. Zajęcia, które prowadziła pani Barbara Pyś przebiegły w miłej atmosferze i spełniły założone cele dydaktyczno-wychowawcze.
Aktualności
PRACA Z LEKTURĄ ,,DZIECI Z BULLERBYN”
- 2
ZIMOWE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW
Przedszkolaki z grup Podróżnicy i Odkrywcy w pełni korzystają ze śnieżnej pogody. Bieganie, turlanie się i wspólne zabawy wywołują mnóstwo śmiechu i radości. Zimowa aura sprawia, że czas spędzony razem jest jeszcze przyjemniejszy!
TEATRZYK PO ANGIELSKU W KLASIE IV
Uczniowie klasy IV zakończyli dział o ulubionych przedmiotach w wyjątkowo kreatywny sposób. W ramach projektu językowego każdy z nich przygotował własną pacynkę ze skarpetki – nadał jej imię, osobowość, a nawet krótką historię. Gdy wszystkie „lalki” były już gotowe, rozpoczęła się zabawa w teatr! Dzieci odgrywały scenki w języku angielskim, pytając inne pacynki o imię, wiek, kraj pochodzenia, datę urodzin czy najlepszego przyjaciela. Dzięki temu w naturalny i radosny sposób rozwijały umiejętności komunikacyjne, powtarzając i utrwalając poznane zwroty. Takie działania pokazują, że nauka języka może być twórcza, pełna śmiechu i świetnej zabawy. Brawo dla czwartoklasistów za pomysłowość i odwagę językową.
MŁODA PLASTYCZKA NAGRODZONA
Wiktoria Tyrka z klasy 6 otrzymała wyróżnienie za swoją pracę w XI edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego "Kartka Świąteczna - przyrodą malowana".
Konkurs był organizowany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i miał na celu własnoręczne wykonanie kartek świątecznych o tematyce, która miała wiązać ze sobą elementy przyrodnicze i krajobrazowe charakterystyczne dla Lubelszczyzny ze Świętami Bożego Narodzenia. Na tegoroczną 11. edycję konkursu wpłynęło 751 niezwykle pięknych kartek. Podsumowanie tego przedsięwzięcia odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
Wiktoria gratulujemy wielkiego talentu! Praca została wykonana pod kierunkiem pani Aliny Korneluk.
EKSPERYMENT U ODKRYWCÓW
W ramach zajęć badawczych dzieci z grupy 6-latków przeprowadziły eksperyment polegający na stworzeniu sztucznego śniegu. Celem doświadczenia było rozwijanie ciekawości poznawczej, obserwacji oraz zrozumienia, jak działają materiały chłonne. Dzieci mogły dotykać powstałej substancji, formować z niej kulki i porównywać ją z prawdziwym śniegiem.
Zajęcia przeprowadziła pani Ewa Naworol.
7
SUKCESY PLASTYCZNE
Wielkie gratulacje dla Marceliny Markowicz i Jana Krzyszczuka z przedszkola z grupy 5-latków, którzy otrzymali wyróżnienia oraz dla Mileny Homy z klasy III, której praca została zakwalifikowała się na wystawę pokonkursową w XIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Mój Anioł. Mistrz życia”. Owe przedsięwzięcie zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie, a patronat objął Lubelski Kurator Oświaty oraz Starosta Powiatu Krasnystawskiego.
SUKCES LITERACKI EMILKI
Miło nam poinformować, że Emilia Magdziak, uczennica klasy IV naszej szkoły otrzymała główną nagrodę w XIV Wojewódzkim Konkursie Literackim, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie „Mój Anioł – mistrz życia”.
Emilko gratulacje!
NAGRODZENI I WYRÓŻNIENI
6- letnia Lenka Czerniak zdobyła nagrodę i została laureatką w XXII Wielkim Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartki Bożonarodzeniowe Gminy Zamość 2025” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego.
Natomiast specjalne wyróżnienia otrzymali: Zofia Czepiel i Lidia Maryńczak z oddziału przedszkolnego, z klasy I: Karol Małek, Marcel Szawaryński oraz Wojciech Jabłoński, z klasy V Maja Karchut oraz z klasy VI: Wiktoria Tyrka i Jan Stawarski.
Wielkie gratulacje!!!
Należy dodać, że organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 557 prac.
6
ŚWIĄTECZNY KLIMAT W KLASIE 7
Podczas lekcji informatyki nasi siódmoklasiści wraz z panią Martą Bil zamienili się w projektantów 3D. W programie Tinkercad stworzyli własne świąteczne ozdoby, w tym pomysłowe bombki 3D i wiele innych dekoracji. Kreatywność + technologia = piękne efekty!
DRODZY RODZICE i UCZNIOWIE!
Z dumą informujemy, że nasza szkoła bierze udział w konkursie „Świąteczne Kartkowanie”, organizowanym przez PSB Mrówka Zamość.
Głosowanie odbywa się stacjonarnie – klienci odwiedzający sklep PSB Mrówka Zamość mogą zagłosować na wybraną pracę, wypełniając kartę do głosowania dostępną w Biurze Obsługi Klienta.
Zachęcamy do oddania głosu na naszą Kartkę Świąteczną!
Głosy można oddawać do 24 stycznia 2026r., a ogłoszenie wyników nastąpi 30 stycznia 2026r.
Każdy głos ma znaczenie i przybliża naszą szkołę do zwycięstwa
Liczymy na Waszą pomoc i z góry dziękujemy za każdy oddany głos !
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
JASEŁKA SZKOLNE "MIŁOŚCIĄ ŚWIAT ZMIENIAMY"
W dniu 17 grudnia odbyły się szkolne jasełka, które wprowadziły całą społeczność szkolną w wyjątkowy, świąteczny nastrój. W przedstawieniu wystąpili uczniowie naszej szkoły z klasy II, III i IV oraz przedszkolaki, którzy z wielkim zaangażowaniem i radością zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Młodzi artyści wcielili się w postacie znane z bożonarodzeniowej historii, przypominając o narodzinach Jezusa, a także o wartościach jakimi nas obdarował przychodząc na świat: miłość, radość, pokój. Całość uświetniły piękne kolędy i pastorałki, które wspólnie wykonali uczniowie oraz najmłodsi uczestnicy wydarzenia. Przedstawienie zachwyciło zgromadzonych widzów – rodziców, dziadków, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Barwne stroje, świąteczna scenografia oraz starannie przygotowane role sprawiły, że miało ono wyjątkowy, podniosły charakter. Szkolne jasełka były nie tylko artystycznym przeżyciem, ale również wspaniałą okazją do wspólnego przeżywania atmosfery świąt Bożego Narodzenia.
9
"TAMTE ŚWIĘTA" - SEANS FILMOWY W KLASIE I
OZDOBY CHOINKOWE DO KOŚCIOŁA ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ZAMOŚCIU
ŚWIĄTECZNA LEKCJA NA JĘZYKU NIEMIECKIM
W grudniu na lekcjach języka niemieckiego w klasach IV-VI odbyły się zajęcia dotyczące tradycji Adwentowych i zwyczajów Bożonarodzeniowych w Niemczech. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o kalendarzu adwentowym (der Adventskalender) i wieńcu adwentowym (der Adventskranz). Wiedzą także, że zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec oraz jakie potrawy dominują na stołach. Uczyli się także składać życzenia „Wesołych Świąt” czyli „FroheWeihnachten”. Słuchając niemieckich kolęd np. „Stille Nacht” i pastorałek wykonali kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim. Byli zaangażowani w pracę na lekcji i dzielili się swoją wiedzą o tradycjach i zwyczajach dotyczących Bożego Narodzenia w Niemczech.
5
ŚWIĄTECZNE PRACE UCZNIÓW Z KLASY 6
- 12
BARDZO ŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE I LOGORYTMICZNE U PRZEDSZKOLAKÓW
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY
ŻYCZENIA OD NAJMŁODSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA OD PARY PREZYDENCKIEJ
Jako instytucja uczestnicząca w akcji "Narodowe Czytanie" otrzymaliśmy życzenia od Pary Prezydenckiej z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
CZEKAJĄC NA ŚWIĘTA
W przedświątecznych dniach przedszkolna sala zamieniła się w małą pracownię pełną kolorów, faktur i dziecięcej wyobraźni. Ręce były zajęte wycinaniem, klejeniem i tworzeniem, a głowy pełne pomysłów. Każda praca powstawała we własnym tempie, z uważnością i radością odkrywania, że z prostych materiałów można wyczarować coś wyjątkowego.
Plastyczne działania pozwalały dzieciom nie tylko rozwijać sprawność dłoni, ale też wyrażać emocje i świąteczne skojarzenia — po swojemu, bez pośpiechu. Było twórczo, momentami bardzo cicho, a chwilami gwarno i wesoło, dokładnie tak, jak bywa w dobrej, dziecięcej pracy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych chwil — pełnych kolorów, skupienia i małych świątecznych radości, które najlepiej widać właśnie w tworzonych przez dzieci pracach.
SUKCES KACPRA Z KLASY 3
Kacper Sokal uczestniczył w KONKURSIE PLASTYCZNYM „BOMBKA Z LASU”, którego organizatorem było Nadleśnictwo Zwierzyniec. Konkurs był okazją do zaprezentowania kreatywności oraz wrażliwości artystycznej uczniów. Autorzy prac mieli za zadanie stworzenie oryginalnych i trwałych ozdób z darów lasu. Kacper, dzięki twórczemu i estetycznemu wykonaniu bombki zdobył II miejsce, co stanowi duże wyróżnienie i potwierdzenie jego talentu plastycznego.
Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych artystycznych osiągnięć!🎄
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
W ostatnim tygodniu nauki przed przerwą świąteczną w naszej szkole odbył się coroczny Kiermasz Bożonarodzeniowy, który – jak zawsze – połączył świąteczną atmosferę z realną pomocą potrzebującym. Całkowity dochód ze sprzedaży ozdób (1795zł i 70gr) zostanie przeznaczony na wsparcie dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przygotowania do tego kiermaszu trwały już od miesiąca. W tworzenie dekoracji zaangażowali się uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, którzy z ogromnym sercem i kreatywnością pracowali nad świątecznymi stroikami, bombkami, kartkami i innymi ozdobami. Szczególne słowa uznania należą się klasie VI, która pod kierunkiem swojej wychowawczyni podczas godzin z wychowawcą wykonała ponad 20 dekoracyjnych wieńców. Ich praca, pomysłowość i wytrwałość stały się jednym z filarów tegorocznego kiermaszu. Sprzedażą ozdób zajmowali się chętni uczniowie z klasy: IV, V, VI i VII, którzy z uśmiechem obsługiwali odwiedzających, dbając o ciepłą, świąteczną atmosferę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy własnoręcznie wykonali ozdoby, oraz tym, którzy zakupili dekoracje, wspierając tym samym naszą akcję charytatywną. Dzięki Wam dobro naprawdę krąży. Warto podkreślić fakt, że takie inicjatywy są zawsze bardzo ważne, gdyż uczą empatii i wrażliwości. Dodatkowo wzmacniają więzi w społeczności szkolnej, dzięki współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Dzięki działaniom artystycznym wpływają na rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych, uczą odpowiedzialności, oraz kształtują postawy zaangażowania społecznego, co procentuje w dorosłym życiu. Tegoroczny kiermasz po raz kolejny pokazał, że kiedy działamy razem, możemy stworzyć coś pięknego – zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym.
14
ŚWIĘTA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Na zajęciach świetlicowych odbyła się pogadanka poświęcona tradycjom bożonarodzeniowym. Uczniowie rozmawiali o zwyczajach związanych z wigilią, takich jak: dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki czy wspólne kolędowanie. Chętnie opowiadali, jak święta obchodzone są w ich domach. Pogadanka miała na celu przybliżenie znaczenia Świąt Bożego Narodzenia oraz kształtowanie postawy szacunku wobec tradycji i rodziny. Dzieci wykonały również kolorowe łańcuchy - samodzielnie wycinały paski, a następnie je sklejały, tworząc długi i barwny łańcuch. Praca wymagała dokładności, cierpliwości oraz współpracy z innymi dziećmi. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości,wprowadziły w magię zbliżających się Świąt.
WIGILIA KLASOWA W KLASACH I-III
Klasowa wigilia w klasach 1- 3 była bardzo miłym i radosnym wydarzeniem. Uczniowie wspólnie zasiedli przy świątecznie udekorowanych stołach, dzielili się opłatkiem i składali sobie serdeczne życzenia. Były kolędy, słodki poczęstunek oraz rozmowy pełne uśmiechu. Spotkanie wprowadziło wszystkich w magię zbliżających się świąt i jeszcze bardziej zintegrowało uczniów.
2
WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY
11 grudnia 2025r. dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków i uczniowie klas 1–3 wyjeżdżali do Zamojskiego Domu Kulturyna spektakl teatralny pt. „Elf ratuje święta”. Opowiadał on o małym elfie, który dzięki odwadze, dobroci i współpracy z innymi uratował święta Bożego Narodzenia. Przedstawienie było bardzo kolorowe, pełne muzyki, tańca i ciekawych postaci. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały występ i chętnie reagowały na pytania aktorów.Uczniom bardzo podobały się kostiumy oraz scenografia. Spektakl przekazał ważne wartości, takie jak pomoc innym, przyjaźń i wiara w siebie. Dzieci wróciły z wyjazdu zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń.
1
CZWARTOKLASIŚCI KONTYNUUJĄ PRZYGODĘ Z PISANIEM LISTÓW
Uczniowie klasy IV podjęli kolejną próbę i z dużym zaangażowaniem kontynuują swoją przygodę z pisaniem listów. Tym razem, w wyjątkowym – przedświątecznym czasie, pisali listy do bliskich sobie osób, do rodziców, dziadków, rodzeństwa. Była to okazja do wyrażenia uczuć, wdzięczności i myśli, które nie zawsze łatwo przekazać w codziennych rozmowach.
Czwartoklasiści zapisali w listach to, co chcieli przekazać swoim adresatom, a całość uzupełnili własnoręcznymi rysunkami, nadając listom osobisty i niepowtarzalny charakter. Dla wielu uczniów było to nie tylko ćwiczenie umiejętności pisania, ale także ważna lekcja uważności i empatii.
Największą radość sprawił jednak fakt, że listy naprawdę zostały wysłane i już niebawem trafią w ręce adresatów, niosąc ze sobą świąteczne ciepło i miłe emocje. To piękny przykład na to, że tradycyjna forma komunikacji wciąż ma niezwykłą moc i potrafi sprawić prawdziwą radość.
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA W KLASIE I
W przedświątecznym czasie uczniowie klasy I mieli okazję przeżyć wyjątkowe, pełne radości chwile podczas świątecznych warsztatów rękodzieła. Były one pięknym prezentem od Świętego Mikołaja Podczas spotkania dzieci, wspólnie z paniami, przygotowywały pachnące, świąteczne świece sojowe.
Pierwszoklasiści z ogromnym zaangażowaniem tworzyli własne dekoracje, rozwijając kreatywność oraz zdolności manualne. Przy okazji poznali zalety świec sojowych – dowiedzieli się, że są one naturalne, ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia, palą się dłużej i delikatnie wypełniają dom przyjemnym zapachem.
Warsztaty upłynęły w ciepłej, radosnej atmosferze, pełnej uśmiechów i świątecznej magii. Gotowe świece będą piękną ozdobą domów lub wyjątkowym, własnoręcznie wykonanym prezentem .
Tak atrakcyjne zajęcia przygotowały i poprowadziły nauczycielki - panie: Marta Ziemińska, Magda Luszowska oraz Anna Mnich.
1
SPOTKANIE EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW Z KLASY VII i VIII
Uczniowie z klasy VII i VIII wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym z panią apl. adw. Agatą Kurys, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Adwokatura przeciwko przemocy – otwórz oczy na cierpienie innych”. Wydarzenie odbyło się jako element międzynarodowej kampanii „16 Dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”, której celem jest zwiększanie świadomości na temat różnych form przemocy oraz promowanie postaw sprzeciwu wobec krzywdzenia innych.
Podczas spotkania poruszono zagadnienia związane z występowaniem zjawiska przemocy, głównie cyberprzemocy, jej przejawami oraz konsekwencjami prawnymi i społecznymi. Uczniowie pracowali na podstawie specjalnie przygotowanego opowiadania, które stało się punktem wyjścia do rozmów i refleksji na temat przemocy oraz sposobów reagowania na nią. Dowiedzieli się, jak rozpoznawać sytuacje przemocowe, gdzie szukać pomocy oraz dlaczego reagowanie na krzywdę innych jest tak ważne.
Akcję koordynuje adw. Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, a wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka – pani Moniki Homa-Cieślak, co podkreśla jego rangę oraz znaczenie w procesie edukacji młodzieży w zakresie praw dziecka i przeciwdziałania przemocy.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy brali w nich czynny udział, chętnie zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i aktywnie uczestniczyli w dyskusji.
Należy również zaznaczyć, że spotkanie to było ważnym elementem działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole.
A TO NASZ CERTYFIKAT!
Archiwum Aktualności