• WRZEŚNIOWE ROCZNICE OBCHODZONE w NASZEJ OJCZYŹNIE

          • "My nie błagamy o wolność my o nią walczymy" to główne przesłanie filmu (produkcji IPN), z którym uczniowie zapoznali się podczas apelu poświęconemu II wojnie światowej. Film był częścią prezentacji, podczas której uczniowie klasy ósmej przywołali najważniejsze daty związane z hitlerowską napaścią na nasz kraj 1 września 1939 roku oraz sowiecką agresją z 17 września 1939 roku. Symboliczną minutą ciszy zgromadzeni oddali hołd żołnierzom walczącym w obronie polskich granic oraz na wszystkich frontach II wojny światowej, ofiarom okupacji, więźniom obozów koncentracyjnych, żołnierzom Państwa Podziemnego. Na zakończenie apelu zaśpiewała uczennica klasy czwartej Wiktoria Tyrka. Następnie delegacje z poszczególnych klas złożyły kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem znajdującym się pod naszą szkołą, poświęconym żołnierzom AK, mieszkańcom Pniówka. Pielęgnowanie pamięci o tych trudnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny jest niezwykle ważne, musimy dbać o to by młode pokolenie było świadome, że życie w wolnym, niepodległym kraju jest efektem determinacji i ogromnego poświęcenia naszych przodków. Lekcję historii przygotowali uczniowie z klasy 8 pod kierunkiem pani Jolanty Michałek-Śliwińskiej.

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

          • "NARODOWE CZYTANIE" w SZKOLE

          • Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie, z klas 6-8, wzięli  aktywny udział w  szkolnym „Narodowym Czytaniu” powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znany utwór tej autorki. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. „Nad Niemnem” to również jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.                                                                                                   

            Akcję rozpoczęliśmy od przeczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w  którym zaprasza nas do odkrycia na nowo atmosfery dzieła, krajobrazów i pejzaży nadniemeńskiej przyrody. Następnie uczennice klasy ósmej zapoznały uczniów z ważnymi informacjami dotyczącymi życia i twórczości Elizy Orzeszkowej. 

            Do malowniczego świata powieści, wszystkich uczestników akcji, wprowadziła Pani Marzena Krzyszczuk, odczytując pierwszy jej fragment.  W tym roku postawiliśmy na słowo „czytanie”, chcieliśmy  je podkreślić i zaakcentować. Dlatego też przeprowadziliśmy czytanie z książką w ręku. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli wczuć się i przeżywać odgrywane role.

            Na zakończenie, głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk, która  dokonała krótkiego podsumowania i omówiła istotne kwestie zawarte w lekturze.

            Czytanie wybranych fragmentów spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy. Miejmy nadzieję, że książka „Nad Niemnem” pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów, a sama akcja zachęci ich do samodzielnego przeczytania jej w całości.

          • WARSZTATY KULINARNE „MAŁY KUCHARZ”

          • 4 października uczniowie z klas 3-4 wraz ze swoimi wychowawcami udali się do Zamościa, do pizzerii Da Grasso, aby tam wziąć udział w kulinarnych warsztatach pieczenia pizzy. Na miejscu każdy uczeń otrzymał wszystkie niezbędne składniki (ciasto i dodatki), przybory kuchenne, fartuszek oraz czapkę szefa kuchni. Warsztaty kulinarne poprowadził dla dzieci pracownik pizzerii, który krok po kroku instruował młodych kucharzy w procesie tworzenia pizzy. Według tych instrukcji dzieci najpierw rozwałkowały ciasto, następnie posmarowały je sosem pomidorowym, a na końcu ułożyły na swoich pizzach ulubione dodatki, mając do wyboru: ser, szynkę, kukurydzę i ananasa. Tak przygotowane pizze powędrowały do specjalnego pieca. W czasie oczekiwania na wypieki uczniowie wysłuchali ciekawostek na temat historii pizzy. W końcu nadszedł czas degustacji. Dzieci otrzymały też do swojej pizzy darmowy sok jabłkowy lub pomarańczowy. W związku z tym, że wszystkie pizze smakowały, pracownicy pizzerii nagrodzili dzieci specjalnymi imiennymi dyplomami „Małego Kucharza”. Uczniowie dostali też tematyczne kolorowanki oraz pamiątkowe smycze na klucze. Najedzeni i dumni ze swoich wypieków udaliśmy się na zamojską Starówkę. Tam uczniowie mieli okazję do karmienia gołębi oraz zakupu pamiątek. Niektórzy wybrali się na lody lub inny słodki deser. Spacerując po Starówce, wszyscy dotlenili się i zrelaksowali.  Trochę zmęczeni, ale z wyśmienitymi humorami wróciliśmy do szkoły.   

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

          • DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

          •         3 października miała miejsce dyskoteka zorganizowana przez SU dla uczniów klas 4-8 z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie bawili się w salce gimnastycznej pod nadzorem swoich wychowawców od godz. 16.00 do 19.00. Obsługą sprzętu oraz puszczaniem muzyki zajmował się absolwent naszej szkoły - Tadeusz Figura-Wnuk. Wszyscy świetnie bawili się, tańcząc w parach, kółkach lub tworząc taneczne węże. Następna tego typu impreza czeka uczniów za około 2 miesiące, na andrzejki. Miejmy nadzieję, że będzie równie udana.

          • PROGRAMOWANIE Z GENIBOTEM U 6-LATKÓW

          • Zajęcia z kodowania z wykorzystaniem robotów w grupie Skrzaty wpisały się na dobre. Tym razem dzieci doskonaliły swoje zdolności w zakresie programowania z wykorzystaniem Genibotów, które wyposażone są w wiele wartościowych funkcji, takich jak: nauka języka angielskiego, rysowanie, orientacja w przestrzeni, komponowanie melodii itp. Zabawy z robotami otwierają przed dziećmi drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji w nurcie STEAM. Praca z Genibotem zachęca do eksperymentowania, poszukiwania rozwiązań, uczy przestrzegania określonych zasad, a także rozwija logiczne i algorytmiczne myślenie. Skrzaty z pomocą robotów utrwalały poznane w bieżącym tygodniu figury geometryczne.

            Zajęcia poprowadziła pani Marta Ziemińska.

          • DZIEŃ CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI W PRZEDSZKOLU

          • 29 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły swoje święto „ Dzień Chłopca i Dziewczynki”. Smerfy, Sówki oraz Skrzaty tego dnia radośnie się bawiły. Młodsze przedszkolaki miały słodki poczęstunek, w grupie Skrzatów tego dnia dzieci jadły pizzę. Dla Smerfików rodzice przygotowali piękne upominki. Skrzaty oraz Sówki, w ramach prezentu pojadą do kina na film „ Psi Patrol”. Panie życzą wszystkim dzieciaczkom samych radosnych chwil i dużo uśmiechu na każdy dzień. Dziękujemy kochanym Rodzicom za pomoc w organizacji tego święta.

             

          • BIEGI PRZEŁAJOWE

          • 29 września 2023r. w Skaraszowie odbyły się Gminne Biegi Przełajowe ,,Razem dla Ojczyzny” pod Patronatem Wójta Gminy Zamość. Głównym celem tej imprezy było uczczenie 160 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO, a także rozwijanie aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży.
            W zawodach bardzo dzielnie walczyli uczniowie z naszej szkoły, zdobywając medale i dyplomy.
            Najlepsi z nich to:
            1. Milena Kot, klasa II– I miejsce
            2. Szymon Kudyk, klasa VIII – I miejsce
            3. Dawid Kowalczuk, klasa I– IV miejsce
            4. Klaudia Puhacz, klasa VIII – IV miejsce
            5. Paulina Puhacz, klasa VI–  V miejsce
            6. Kacper Łapa, klasa VII – V miejsce
            7. Bartłomiej Stawarski, klasa VIII – V miejsce
            8. Nikola Wileńska, klasa III – VI miejsce

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów!

          • DZIEŃ JABŁKA u SÓWEK

          • 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w naszym kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z Polski.

            Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin.

            Obchody tego wyjątkowego dnia 4 i 5 - latki rozpoczęły od rozmów na temat tego wyjatkowego OWOCU, jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Jabłuszko – największe sady owocowe w Polsce”. Następnie stworzyły wspólny plakat, na którym zapisały nasze skojarzenia ze słowem JABŁKO. Wszystkie kolejne zabawy podczas  pobytu dzieci w tym dniu w przedszkolu dotyczyły oczywiście  jabłek. Były to zabawy dydaktyczne, ruchowe, matematyczne oraz plastyczne. Tego dnia Sówki wykonały także pyszny i zdrowy sok jabłkowo - marchewkowy, który wszystkim bardzo smakował. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Masalska przy współpracy z panią Jolantą Małek.

          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • Jak co roku 21 września przedszkolaki miały swoje święto. Tego dnia dzieci z grup Smerfy, Sówki oraz Skrzaty bawiły się radośnie od samego rana. Czekało na nie wiele atrakcji: zabawy z chustą animacyjną, zabawy oraz gry zespołowe. Skrzaty poznały Karty Grabowskiego, dzięki którym doskonaliły logiczne myślenie. Panie nauczycielki  tego dnia zadbały o smakołyki dla swoich maluchów. Młodsze dzieci miały piknik z przekąskami w plenerze. Były one zachwycone taką formą posiłku i ze smakiem zjadały pyszne przekąski oraz owoce. Po pikniku dzieci bawiły się na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej słonecznej pogody. Co to była za zabawa, radości nie było końca o czym świadczyły uśmiechy na twarzach milusińskich. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji tego święta. 

          • DZIEŃ CHŁOPAKA i DZIEWCZYNKI w GRUPIE SÓWKI

          • Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodzinnym, a także w życiu przedszkolnym. Równie ważne jest więc święto Chłopców i Dziewczynek, które w tym roku 4 i 5 latki  obchodziły 9 września. W tym dniu dzieci złożyły sobie wzajemnie życzenia, oraz wspólnie świętowały ten wyjątkowy dzień, tańcząc i śpiewając. Nie brakowało także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.