Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze nasze święto. W tym roku zaś ma ono szczególny wymiar – obchodzimy właśnie stulecie tego doniosłego wydarzenia. Już od wielu miesięcy organizujemy akcje mające na celu upamiętnienie tej rocznicy oraz przybliżenie naszym uczniom dziejów ojczystych. Kulminacja tych działań przypada oczywiście na dni listopadowe. W tygodniu poprzedzającym 11 listopada zaplanowaliśmy kilka sposobów uczczenia stulecia niepodległości. We wtorek 6 listopada panie Marzena Krzyszczuk i Marta Ziemińska wraz z uczniami z klas III-IV przygotowały inscenizację legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Bardzo udane kostiumy i dekoracje pozwoliły nam przenieść się w zamierzchłą przeszłość, kiedy Lech znalazł gościnną ziemię dla swego ludu a biały orzeł stał się jego godłem. Na zakończenie przedstawienia aktorzy wraz z widownią wyrecytowali „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Potem pani Katarzyna Kowanek zaproponowała wszystkim wspólne zaśpiewanie popularnych pieśni legionowych. W tym czasie pan Mirosław Trześniowski przygotował salę do prezentacji multimedialnej przedstawiającej polskie drogi do niepodległości, począwszy od powstania kościuszkowskiego a na 11 listopada 1918 r. skończywszy. Najważniejsze momenty zrywów narodowych ilustrowane były dodatkowo pieśniami z tamtych czasów. Po zakończeniu prezentacji na salę zostały poproszone reprezentacje z klas III-VIII. Musiały się one zmierzyć w trzech konkurencjach: malowaniu portretu marszałka Józefa Piłsudskiego, teście historycznym oraz odśpiewaniu wylosowanej pieśni legionowej. Zwyciężył zespół klas III-IV, a indywidualnie za wspaniałe portrety nagrodzeni zostali Piotr Szpindor z kl. IV i Magdalena Pyś z kl. VI. Po konkursach i krótkiej przerwie uczniowie klas IV-VIII obejrzeli film dokumentalny „Po latach niewoli wstaje Polska 1914-1918”. Był to już ostatni tego dnia patriotyczny akcent w naszej szkole. Wspólna zabawa, rywalizacja oraz zdobywanie wiedzy pozwoliły uczniom uczcić najważniejsze nasze święto – Odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
