Oglądanie sztuk teatralnych, tak kiedyś popularne, przegrywa dziś z filmami i serialami. Chodzenie do teatru na prowincji możliwe jest tylko od święta, a poniedziałkowe teatry telewizji przyciągające kiedyś przed ekran całe rodziny, są coraz rzadszą gratką dla wąskiego grona odbiorców.
Zadaniem szkoły jest m.in. krzewienie w młodym pokoleniu zamiłowania do teatru, odnajdywania przyjemności w oglądaniu spektaklu. Najlepiej jest oczywiście mieć bezpośredni kontakt z aktorami. Najbardziej wartościowa jest więc po prostu wycieczka do teatru. Niezłe jest też wspólne oglądanie teatrów telewizji i możliwość porozmawiania o nich wkrótce po spektaklu. Tę drugą możliwość daje nam udział w programie „Internetowy Teatr TVP dla szkół”.
20 września już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mogli oglądać na żywo za pośrednictwem Internetu spektakl teatralny. Tym razem była to „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”. Bohaterem spektaklu jest ciekawy świata, zadający mnóstwo pytań i cierpliwie znoszący docinki starszych braci Janek. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy ćwiczy się on w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, wyciąganiu wniosków – jednym słowem w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znajdzie się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden będzie w stanie powstrzymać katastrofę. Bartek i Piotrek to starsi bracia Janka. Obaj są niefrasobliwi, nie znają wartości pieniądza, są nastawieni konsumpcyjnie do świata i leniwi. To przez ich bezmyślność o mały włos nie przepadnie rodzinny majątek.
Tak pomyślany spektakl miał więc ogromne znaczenie edukacyjne. Rozmowy prowadzone z uczniami po przedstawieniu pokazały, że właściwie odebrali przesłanie sztuki, a atrakcyjna forma spektaklu uczyniła tę naukę przyjemną i łatwo przyswajalną. Niewątpliwym sukcesem jest zaś to, że nasi uczniowie przestają się już wzdrygać na dźwięk słowa „teatr” i chętnie zasiedliby znów w niedługim czasie na widowni teatralnej.