Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
- "Tyle marzeń jest na świecieCzy się spełnią? Trzeba wierzyć...Bo od Ciebie tak naprawdę,bo od Ciebie to zależy"Na początku grudnia miała miejsce zbiórka darów dla potrzebujących dzieci w ramach uczestnictwa naszej szkoły w akcji pomocowej Radia Lublin pod hasłem "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Przygotowany plakat informacyjny oraz ulotki skierowane do rodziców uczniów skutecznie zachęciły całą społeczność szkolną do ofiarowania darów. Uczniowie i rodzice przynosili do szkoły ubrania, książki, przybory szkolne, zabawki i słodycze. Łącznie udało nam się zebrać ponad 60kg darów. Wszystkie dary zostały przekazane do PCK w Zamościu. Dzięki temu zorganizowano pomoc rzeczową dla kilku potrzebujących rodzin z Zamościa. Pieczę nad akcją sprawowały panie: Alicja Mazur-Klimko oraz Dorota Wybranowska. Na stronie intrnetowej: www.pdpz.pl w zakładce "sztaby" znajdują się szczegółowe informacje na temat akcji w naszej szkole. Są tam również zamieszczone podziękowania dla hojnych ofiarodawców - czyli rodziców naszych uczniów. Jeszcze raz w imieniu szkolnych wolonariuszy bardzo dziękujemy za państwa wsparcie.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
„U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką…” Któż z nas nie ma tego typu „słodkich” skojarzeń z babcią. Nie ma wątpliwości, że babcia i dziadek to dla dziecka wyjątkowo ważne osoby. To oni mają dla swych wnuków najwięcej czasu, mogą się z nimi pobawić, porozmawiać, poczytać im książkę. Zdarza się, że pozwalają na różne drobne figle, zabraniane na co dzień przez mamę czy tatę. Nie należy się więc dziwić, że wnuki kochają swoich dziadków i babcie, i kiedy tylko mogą, szczerze im tę miłość okazują.
Szczególną ku temu okazję mają każdego roku w styczniu, kiedy w kalendarzu pojawiają się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zawsze wtedy nasza szkoła organizuje spotkania swych najmłodszych uczniów z babciami i dziadkami. Tym razem musieliśmy przyśpieszyć tę uroczystość, gdyż babcine i dziadkowe święto wypadało w czasie ferii. Już we wtorek 14 stycznia w wiejskiej świetlicy zgromadziło się wyjątkowo dużo babć i dziadków. Może zapowiedź występu naszych przedszkolaków podziałała na nich jak magnes? Całą uroczystość przygotowały panie pracujące z dziećmi z przedszkola, oddziału przedszkolnego i kl. I-III. Po powitaniu wszystkich przez panią dyrektor Alinę Korneluk oraz złożeniu wszystkim babciom i dziadkom życzeń można było podziwiać i oklaskiwać występy dzieci tańczących, śpiewających i recytujących okolicznościowe wierszyki. Wszystkie dzieci wypadły naprawdę wspaniale. Wnuczkowie po części artystycznej złożyli swoim babciom i dziadkom życzenia z okazji ich święta, wręczyli własnoręcznie wykonane upominki (w tym wyjątkowo udane namalowane przez siebie portrety), a potem przyszedł czas na słodki poczęstunek, który zakończył szkolną uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zdjęcia w albumie fotograficznym.
"Przygody Tomka Sawyera"
- W czwartek 9-tego stycznia uczniowie z klas IV-VI wraz z paniami: Alicją Klimko i Dorotą Wybranowską uczestniczyli w imprezie edukacyjnej pt."Przygody Tomka Sawyera" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Impreza miała miejsce w Zamojskim Domu Kultury. Składała się z dwóch części: spektaklu teatralnego oraz mini warsztatów teatralnych. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli spektakl ukazujący liczne przygody Tomka - głównego bohatera książki Marka Twaina, jego uwikłanie w wątek kryminalny, relacje z ciotką, nauczycielem oraz perypetie miłosne. Szybkie zwroty akcji oraz duża dawka humoru spowodowały, że przedstawienie przypadło dzieciom do gustu i zostało nagrodzone gromkimi brawami. Podczas drugiej części widownia miała możliwość zadawania pytań samemu Tomkowi Sawyerowi, który w jakiś magiczny sposób przeniósł się ze swojej epoki do naszych czasów. Okazało się, że Tomkowi jest smutno, ponieważ nie ma się tu z kim bawić. Wszystkie dzieci siedzą zajęte w domach przed telewizorami i komputerami. Puentą rozmowy z Tomkiem była konkluzja, iż najważniejsze są wyobraźnia i przyjaźń, aby zabawa była udana. Po zakończeniu imprezy widzowie mieli możliwość uzyskania autografów od aktorów.
"Zaczarowany świat braci Grimm"
W piątek, 10 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych (3-4 i 5-6 -latki) oraz klas 1 – 3 wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. „Zaczarowany świat braci Grimm” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Bohaterami przedstawienia była trójka rodzeństwa, przeniesiona za sprawą czarów do baśniowego lasu. Podczas podróży po zaczarowanym lesie pełnym przygód, dowiadują się oni więcej na temat lojalności wobec przyjaciół, gotowości do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym, konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów czy kształtowaniu swego charakteru poprzez nieuleganie ,,słodkim” pokusom, jakie czyhają niemal na każdym kroku. Spektakl promując tak uniwersalne postawy: jak przyjaźń, lojalność bratersko - siostrzana czy miłość – ukazuje najmłodszemu widzowi, że warto podążać ścieżką dobra, bez względu na trudności, jakie się napotyka. Wszystkie przeciwności można bowiem pokonać, mając przy boku kochającą siostrę czy troskliwego brata, słowem przyjaciela, na którym zawsze można polegać. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły akcję dziejącą się na scenie. I choć niektóre były nieco wystraszone, gdy pojawiała się tam straszna Baba Jaga, to i tak nie mogły oderwać wzroku od trwającego przedstawienia. Po niezapomnianych wrażeniach, wróciły do szkoły, długo jeszcze wspominając bohaterów. Zdjęcia w zakładce "Album fotograficzny"
Jasełka
„Jest taka noc, za którą człowiek tęskni. Jest taki wieczór, w którym ludzie gromadzą się w domu przy rodzinnym stole, aby przeżyć raz jeszcze to, co jest tajemnicą”
Boże Narodzenie to święto bardzo rodzinne, o niepowtarzalnym nastroju, bardzo lubiane zwłaszcza przez dzieci. W naszej szkole pielęgnujemy związane z nim obrzędy i tradycje. Sale i korytarze nabierają odświętnego wyglądu dzięki wykonanym przez uczniów dekoracjom i przystrojonym choinkom. Na zajęciach pojawia się świąteczna tematyka, przypominane są obyczaje towarzyszące Bożemu Narodzeniu. Kulminacją tych działań są klasowe spotkania opłatkowe oraz przygotowanie i wystawienie szkolnych jasełek.
W tym roku taką inscenizację przygotowały panie Ewa Łapa i Joanna Greszta. W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas IV-VI. Na widowni zasiedli uczniowie, rodzice, pracownicy naszej szkoły oraz wyjątkowi goście: zastępca wójta Gminy Zamość, pan Konrad Dziuba, proboszcz parafii Lipsko, ksiądz Andrzej Traczykiewicz, sołtys Pniówka, pan Henryk Solski oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkół podstawowych w Białowoli oraz Lipsku.
Po ceremonii powitania wszystkich zebranych na widowni pojawiły się na scenie Upadłe Anioły, które rozważały, jak odebrać ludziom miłość. Uznały, że najlepszym na to sposobem będzie dostarczenie im niekończących się rozrywek, które sprawią, że człowiek oddali się od innych i zapomni o sprawach naprawdę istotnych. Przewijające się na scenie postacie, pochłonięte zabawą, rozmowami przez telefon, surfowaniem po Internecie, zdają się potwierdzać tezę, że ludzie dziś zapominają o miłości. W następnych scenach pojawiają się jednak młodzi ludzie, którzy zbliżając się do bożonarodzeniowej szopki, ofiarowują Jezusowi swą miłość, radość, życiowe plany na przyszłość. Plany Upadłych Aniołów legły w gruzach. Pomimo rozlicznych pokus nie zapominamy o tym, co w życiu jest naprawdę istotne. Dziecięce marzenia oraz życzenia, by w sercu każdego narodziła się miłość, zakończyły jasełkowe przedstawienie.
Po nim głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. Podziękowała wszystkim, którzy włożyli wysiłek w jego przygotowanie oraz złożyła najserdeczniejsze świąteczne życzenia. Przyłączyli się do nich przemawiający kolejno zastępca wójta Konrad Dziuba, ksiądz Andrzej Traczykiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Białowoli, pani Bożena Radlińska oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Jolanta Małek. Wszyscy doceniali kunszt młodych artystów i podkreślali wagę przesłania płynącego z jasełkowego przedstawienia. Wójt Dziuba miał oprócz tego dla każdego słodki upominek pod choinkę. Przedwigilijne szkolne spotkanie upłynęło w naprawdę świątecznej, miłej, rodzinnej atmosferze. Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Wiktoria nagrodzona!
Wiktoria Pokryszka, uczennica klasy VI została laureatką XXII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Moje Boże Narodzenie" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie. Honorowy patronat nad konkursem objął Lubelski Kurator Oświaty. Na konkurs wpłynęło 1756 prac ze 170 szkół oraz placówek pozaszkolnych województwa lubelskiego, przyznano 26 równorzędnych nagród w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych znalazła się praca Wiktorii. Prace Pauliny Kierepki, Jakuba Jargieły i Jakuba Szuwary wyróżniono poprzez udział w wystawie. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Aliny Korneluk. Gratulujemy!
Bożonarodzeniowe kartki Gminy Zamość!
W konkursie plastycznym "Kartki Bożonarodzeniowe Gminy Zamość" wyróżnienia za swoje prace otrzymali następujący uczniowie: Jarosław Kudyk, Jakub Szuwara, Paulina Kierepka, Wiktoria Pokryszka i Gabriela Michońska.Konkurs odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Zamość.
Betlejemskie Światełko Pokoju 2013 w naszej szkole.
Zgodnie z tradycją, jak każdego roku Drużyna zuchowa "Słoneczka" wraz z opiekunem panią Agatą Czuchrą brała udział w uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju, które odbyło się w kościele pw. Św. Katarzyny z udziałem księdza biskupa Mariana Rojka. Ogień zapalony w Betlejem przez austriackich skautów wędruje po Europie. W tym roku pod hasłem: "Wyjdź z cienia! Pokaż dobro" dociera z pomocą harcerzy do wszystkich, którzy oczekują jego ciepła, wierzą w dobro i miłość płynącą z tego światła. 18 grudnia 2013 roku po uroczystej mszy świętej światełko przywiezione przez zuchów zapłonęło w naszej szkole.
Rajd Mikołajkowy...
7 grudnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły wraz z paniami Agatą Czuchrą, Alicją Klimko i Dorotą Wybranowską uczestniczyli w Rajdzie Mikołajkowym zorganizowanym przez Gminę Zamość. Prawie 6 kilometrów przez zaspy i śnieżyce, wraz z innymi uczestnikami przemierzyli trasę rajdu pieszego, by po drodze spotkać się ze świętym Mikołajem. W tym roku uczestnicy mieli do pokonania wzgórza i wąwozy Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, od Krasnobrodu do Stacji Narciarskiej Jacnia. Po długim marszu wszyscy spotkali się w świetlicy wiejskiej w Skaraszowie na wspólnym poczęstunku by przy gorącej herbacie spróbować słodkich smakołyków, które hojnie rozdawał św. Mikołaj. Zdjęcia z rajdu znajdują się w albumie fotograficznym.
Bezpieczni na drodze!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu zorganizował konkurs plastyczny pod hasłem "Bezpieczni na drodze". Laureatami konkursu zostali Jarosław Kudyk z klasy II, Dariusz Kudyk z klasy IV oraz Jakub Małek z klasy V. Prace Jarka i Darka zostały zamieszczone w kalendarzu na rok 2014 wydanym przez organizatorów. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Aliny Korneluk. Gratulujemy!
"Dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały"
O tym, że dzieci mają swoje prawa, wielu z nas wie i pamięta na co dzień. Wciąż jednak w powszechnym przekonaniu popularny klaps nie jest traktowany jako jedna z form łamania owych praw. Warto więc wciąż o tym mówić i edukować na ten temat zarówno dzieci jak i dorosłych. Mówią na ten temat zapisy w Konstytucji RP czy Konwencji o Prawach Dziecka. Zawarte w niej prawa i wolności osobiste, socjalne, kulturalne oraz polityczne pozwalają m.in. dzieciom cieszyć się wolnością, nietykalnością osobistą, rodziną, wypoczynkiem, dostępem do nauki i ochrony zdrowia.
We wtorek 10 grudnia Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji apel. Uczniowie krótko przypomnieli, jakie prawa zapewnione są dzieciom i odczytały nawiązujące do tego teksty napisane przez dzieci. Na koniec zostały jednak przypomniane również obowiązki, jakim sprostać musi młody człowiek. Chodzi w końcu o to, żeby dziecko korzystając z przysługujących mu praw wiedziało również, czego się od niego oczekuje. Dopiero wtedy jego rozwój będzie harmonijny.
„Śladami wielkich odkryć”
Nauka może być pasjonująca. Przekonać się o tym można choćby odwiedzając warszawskie Centrum Kopernika. My się dopiero z naszymi uczniami wybieramy. Tymczasem namiastkę takiego kontaktu z fizyką i chemią mieliśmy podczas wizyty w naszej szkole Grupy Zaelektryzowanych ze spektaklem „Śladami wielkich odkryć”.
W spektaklu występowały dwie postaci. Pierwsza z nich to inspirujący podróżnik, którego celem było przekazanie widowni wiedzy, którą nabył podczas swoich licznych wypraw. Zabrał on publikę w podróż do swojego przyjaciela - ekscentrycznego, nieco nawet oszalałego alchemika-naukowca, licząc iż ten będzie chętny, aby pokazać dzieciom, czym jest prawdziwa nauka. W toku wydarzeń widownia miała możliwość poznać, jak czytać mapę, na jakiej zasadzie działa kompas, na czym polega oddziaływanie magnetyczne i elektrostatyczne. Dzieci poznały też podstawowe zasady BHP przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych, a także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Były też świadkami powstania "perpetum-mobile" i miniatury silnika odrzutowego. Wszystko to rzecz jasna w ściśle kontrolowanych warunkach, gdzie nic złego nikomu się nie mogło przytrafić.
Cała fabuła przedstawiona została w lekki, humorystyczny sposób, a forma dydaktyczno-kabaretowa umożliwiła dzieciom aktywne uczestnictwo w wydarzeniu. Jesteśmy przekonani, że ta „żywa lekcja przyrody” zachęci naszych uczniów do dalszego zgłębiania tajników fizyki i chemii.
6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie
Nie ma się co oszukiwać – wszyscy lubimy dostawać prezenty, trudno więc znaleźć kogoś, kto nie czekałby w grudniu na Mikołaja. Każdy po cichu liczy na jakiś podarek, ale tu zasada jest bezwzględna – obdarowani mogą być tylko ci, którzy przez ostatni rok byli grzeczni.
W naszej szkole mamy chyba wyłącznie grzeczne dzieci, bo 6 grudnia w czasie lekcji do sal lekcyjnych zapukał czcigodny święty z workiem pełnym prezentów. Każdy, nie wyłączając nauczycieli, dostał drobny upominek. Najdłużej Mikołaj spędził czasu u przedszkolaków. Tam jedni śmiało z nim rozmawiali, inni ze łzami w oczach kryli się za mamusiami. Wszyscy jednak pięknie odśpiewali Mikołajowi przygotowaną piosenkę i otrzymali wspaniałe podarki.
W tym czasie starsi uczniowie szykowali się do następnych mikołajkowych atrakcji. Po godzinie dziesiątej wszyscy wybrali się do Zamościa, gdzie w CKF Stylowy w dwóch kinowych salach obejrzeli filmy: „Lodowa kraina” i „Ratujmy Mikołaja”. Popcorn i cola były dodatkowymi atrakcjami zabawnych seansów.
Mikołaj był więc w tym roku wyjątkowo hojny, a padający od rana śnieg nie dość że ubarwił ten magiczny dzień, to jeszcze uatrakcyjnił „Rajd Mikołajkowy”, w którym część naszych uczniów wzięła udział następnego dnia.
Sukcesy naszych plastyków
W diecezjalnym XIX Konkursie Plastycznym ” Wierzę w Ciebie Boże Żywy” organizowanym przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Stowarzyszenie Krzywienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II przy Katolickim Radio Zamość uczniowie uczęszczający na zajęcia koła plastycznego, które prowadzi pani dyrektor Alina Korneluk, zostali nagrodzeni i wyróżnieni. Ewelina Makowska, Jakub Szuwara i Magdalena Kasprzyk zajęli równorzędne I miejsca. Natomiast Anna Kozowicz, Piotr Małek, Dariusz Kudyk, Karolina Kasprzyk, Aleksandra Szuwara oraz Paulina Kierepka za swoje plastyczne dzieła otrzymali wyróżnienia. Konkurs odbywał się pod patronatem J.E.Ks.Biskupa dr Mariana Rojka Ordynariusza Diecezji Zamojsko — Lubaczowskiej.Prace artystów możemy oglądać na wystawie w Kościele O.O. Franciszkanów w Zamościu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"Na Świętego Andrzeja..."
Listopad zawsze wydawał się miesiącem szczególnym, odpowiednim do wszelkich magicznych działań. Naszym przodkom wydawało się, że wtedy jest najlepsza pora na kontakt ze zmarłymi i odsłanianie sekretów przyszłości. Dziś z tych owianych tajemnicą działań pozostały choćby popularne wróżby andrzejkowe. Dla naszych uczniów to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy.
W tym roku imprezę andrzejkową zorganizowaliśmy w poniedziałek 25 listopada. Przebiegała ona inaczej niż od lat. Rada rodziców zdecydowała się na wynajęcie DJ-a oraz przeniesienie zabawy tanecznej do świetlicy wiejskiej. W związku z tym każda klasa zorganizowała andrzejkowe wróżby we własnym zakresie. Po ich zakończeniu znaleźliśmy jeszcze czas na posiłek – główną jego część stanowiła zamówiona w Zamościu pizza. Na przygotowanych przez rodziców nie zabrakło też ciast, owoców, napojów oraz innych smacznych przekąsek. Punktualnie o 15:00 rozpoczęła się zabawa taneczna. Niezła muzyka oraz poczynania samego DJ-a wciągającego wszystkich do zabawy sprawiły, że podpieranie ścian nie było tego wieczora zjawiskiem powszechnym. Radosne pląsy trwały do godziny 18:00. Uśmiechy na zadowolonych twarzach dzieci świadczyły o tym, że impreza andrzejkowa była ze wszech miar udana, a pomysł z DJ-em oraz świetlicą prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Oby tak udanych zabaw było w naszej szkole jak najwięcej.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu.Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. W naszej szkole obchodziliśmy je w tym roku po raz pierwszy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III przyniosły swoje ulubione pluszaki i poznały historię Pluszowego Misia. Były zabawy, misiowe piosenki, bajki, konkursy oraz prace plastyczne o bohaterze dnia. Wszyscy bawili się świetnie - było wesoło i misiowo.
Kuba - złotym medalistą!
Jakub Jargieło z klasy IV zajął dwukrotnie I miejsce w Gminnych Biegach Przełajowych, które odbyły się w Żdanowie i w Skaraszowie. Na II miejscu w Żdanowie uplasował się Kacper Kukiełka z klasy IV, natomiast III miejsce w Skaraszowie wywalczył Kacper Zielonka rónież z klasy IV. Naszym sportowcom oraz pani Alicji Klimko serdecznie gratulujemy!
"Każdy maluch przedszkolakiem niech się stanie"
19 listopada odbyła się w naszej szkole niecodzienna uroczystość, zdarzenie absolutnie bez precedensu w jej wieloletniej historii. Tego dnia odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Oddział trzy- i czterolatków działa u nas dopiero od września br., ale już po tych paru tygodniach okazało się, jak wiele nasze maluszki potrafią.
Przygotowane przez panie Barbarę Pyś i Joannę Gresztę śpiewały, tańczyły, recytowały wierszyki, odpowiadały na trudne pytania. A wszystko to bez cienia tremy i z uśmiechem na ustach. Licznie zgromadzeni rodzice na pewno byli dumni ze swych pociech. Błyskom fleszy nie było końca – każdy chciał upamiętnić te wspaniałe występy. W końcu przyszła pora na najważniejszy moment – przysięgę przedszkolaków oraz symboliczny akt pasowania dokonany przez panią dyrektor Alinę Korneluk. Na zakończenie każdy z przedszkolaków otrzymał pamiątkowy dyplom i odrobinę słodyczy. Same maluszki też podziękowały pani dyrektor i wręczyły jej bukiecik kwiatków. Potem udały się wraz z rodzicami do swojej sali na mniej oficjalną część uroczystości – czekały tam na nie pełne rozmaitych łakoci stoły ze wspaniałym, specjalnie na tę okazję upieczonym tortem.
Mamy nadzieję, że ta udana impreza da początek nowej tradycji naszej szkoły – pasowaniu na przedszkolaka.
Zdjęcia z uroczystości w zakładce "Album fotograficzny"
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Wtedy apel ten przyniósł nieoczekiwanie dobry skutek. Niestety palenie tytoniu nadal jest bardzo poważnym problemem. Mimo mody na niepalenie wciąż wielu młodych ludzi sięga po papierosy. Niby powszechnie wiadomo, jak to jest szkodliwe, ale chętnych na niszczenie własnego organizmu wciąż nie brakuje.
26 listopada pani Alicja Klimko wraz z uczniami klasy VI przygotowała apel pod hasłem „Palenie albo zdrowie”. Widzowie obejrzeli scenkę, w której dziewczyna namawia swoją koleżankę do rzucenia palenia. W przekonaniu przyjaciółki pomagają jej uosobione płuca, serce, żołądek, zęby i mózg. Wyjaśniają one, jak szkodliwe dla nich są substancje zawarte w dymie tytoniowym. Wskutek tej perswazji dziewczyna decyduje się wyrzucić papierosy do kosza.
Dobrze by było, gdyby nasi znajomi palacze zdecydowali się na ten sam krok, a inni w ogóle po papierosy nie sięgali.
Święto Odzyskania Niepodległości
Listopad 1918 rok to jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski. W tym miesiącu kończyła się Wielka Wojna, nazwana później pierwszą wojną światową. Tragiczne cztery lata w dziejach Europy przewróciły zupełnie panujący w nich porządek. Upadały wielkie mocarstwa, szanse na odzyskanie niepodległości zyskiwały zniewolone do tej pory narody. Wśród nich swą szansę na utworzenie własnego państwa wykorzystali Polacy. Było to zwieńczenie ponadstuletnich starań, walk i poświęcenia wielu tysięcy naszych rodaków.
Dzieje te przypomnieli w dniu 12 listopada uczniowie klasy V na uroczystej akademii poświęconej 95. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusz przygotował pan Roman Kowalczuk, a o oprawę muzyczną zadbała pani Joanna Greszta i prowadzony przez nią chór z klas IV-VI. Pośród teksty poetyckie i pieśni patriotyczne spojone historyczną narracją wpleciony został przejmujący moment, kiedy uczniowie podeszli pod drewniane krzyże poświęcone nieznanym żołnierzom, by zapalić ku ich pamięci symboliczne znicze.
Po zakończeniu części artystycznej piątoklasiści wraz z pocztem flagowym oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego panem Mirosławem Trześniowskim przeszli pod pomnik akowców, by uczcić pamięć tych, którzy w czasie ostatniej wojny oddali swe życie za niepodległą Polskę.
III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Śniadanie Daje Moc"
Śniadanie to bardzo ważny posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego też 8 listopada 2013r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Śniadanie Daje Moc"
Wspólnie zjadły zdrowe śniadanie oraz otrzymały cenne informacje na temat zdrowego odżywiania.
Wycieczka do Zamościa
05 listopada 2013r. dzieci z klas I – III oraz z oddziałów przedszkolnych (3-4 i 5-6 latków) uczestniczyły w wycieczce do Zamościa. W Zamojskim Domu Kultury obejrzały spektakl pt."Zaczarowany Świat Bajek” - inscenizacje do wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, gdyż utwory tych poetów, to świat pełen przygód i humoru. Jednocześnie poprzez zaprezentowaną historyjkę, potrafią uczyć oraz wychowywać młode pokolenie, a także ośmieszają naganne zachowanie bohaterów, a pochwalają dobre.
Po przedstawieniu dzieci odwiedziły Państwową Straż Pożarną. Tutaj dowiedziały się o trudnej pracy strażaków, obejrzały samochody oraz sprzęt strażacki. Szczególne zainteresowanie przejawiali chłopcy. Wielu z nich wracało z wycieczki z przekonaniem, że za kilkanaście lat zostanie strażakiem.
Ślubujemy...
Ani się obejrzeliśmy, jak od początku roku szkolnego minęło niemal dwa miesiące. Uczniowie klasy I oswoili się już z nauką w szkolnych ławach i mogą pochwalić się nowo zdobytą wiedzą oraz świeżo opanowanymi umiejętnościami. Przyszła więc pora, by ich oficjalnie przyjąć do grona uczniów.
We wtorek 29 października odbyła się w naszej szkole ceremonia pasowania. Na widowni, oprócz całej społeczności szkolnej, zasiedli rodzice pierwszoklasistów oraz zastępca wójta Gminy Zamość, pan Konrad Dziuba. W nawiązaniu do dawnych otrzęsin, dzieci poddane zostały licznym próbom. Odpytywane były ze znajomości polskich symboli narodowych, śpiewały, recytowały, robiły przysiady, podskoki i pompki, podnosiły trzykilogramową piłkę, a nawet piły wyjątkowo kwaśny sok z cytryny. Wszystkie próby i popisy zostały wykonane perfekcyjnie i ogół zebranych zgodnie uznał, iż pierwszoklasiści zasłużyli, by wziąć udział w uroczystym ślubowaniu. Na scenę wkroczył poczet flagowy, padła komenda „baczność” i został odśpiewany hymn państwowy. Po chwili uczniowie kl. I powtórzyli za swą wychowawczynią, panią Agatą Czuchra tekst ślubowania. Po nim pani dyrektor Alina Korneluk olbrzymim ołówkiem dopełniła aktu pasowania. Na koniec każdy pierwszoklasista otrzymał z jej rąk pamiątkowy dyplom.
Teraz przyszła pora na przemówienia. Pani dyrektor, zastępca wójta Gminy Zamość oraz przedstawicielka rodziców, pani Jolanta Małek życzyli dzieciom samych sukcesów w czasie szkolnej nauki. Wszyscy byli przekonani, że bohaterowie tej uroczystości zdadzą celująco w szkole jeszcze niejeden egzamin.
Po części oficjalnej dzieci, ich rodzice i nauczyciele udali się na specjalnie przygotowany poczęstunek. W miłej atmosferze wspólnych pogawędek zakończyła się uroczystość ślubowania klasy I.
Halloween
Każdego roku 31 października amerykańskie dzieciaki dzierżąc w rękach kubełki w kształcie dyni wyruszają na coroczny obchód sąsiadów, którzy obdarowują je łakociami. Poprzebierane w groźne stroje wampirów, czarownic, trupów i duchów mogą okazać się złośliwe, gdy gospodarz domu nie otworzy przed nimi drzwi lub mimo prośby „trick-or-treat’’ (to znaczy „psota albo poczęstunek”) odmówi smakołyków.
Warto jednak znać i pamiętać o kulturowym źródle tych zabaw. Halloween to stare celtyckie święto związane z kultem zmarłych. Wierzono, że żywi są odwiedzani przez dusze zmarłych. Dla odstraszenia złych duchów ludzie przywdziewali straszne maski i przebierali się w upiorne stroje.
W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował imprezę, która nawiązywała do zwyczajów halloweenowych. Aby nie zakłócać atmosfery zadumy i powagi towarzyszącej naszemu Świętu Zmarłych, urządzono ją na tydzień przed tradycyjnym halloween. Zaproszeni na nią zostali uczniowie klas IV-VI. Chętni mieli przebrać się w stosowne stroje, a dla wszystkich zorganizowane zostały stosowne gry i zabawy.
Imprezę rozpoczęły dwie wiedźmy, które przedstawiły celtyckie źródła dzisiejszego halloween. Następnie zaprezentowane zostały upiorne maski i przebrania. Zdaniem pani Doroty Wybranowskiej i pana Mirosława Trześniowskiego najciekawsze kostiumy przygotowali Kuba Wąsek, Wiktoria Pokryszka oraz Magdalena Kasprzyk.
Potem przyszła pora na zabawę przy muzyce przeplatana rozmaitymi grami i zabawami. Upiornie już nie było – raczej wszyscy dobrze się bawili. I o to w końcu chodzi, żeby przy okazji zabawy dowiedzieć się czegoś ciekawego.
„Ratujmy i Uczmy Ratować"
Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji organizowany był „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Celem inicjatywy było powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy. Punktem kulminacyjnym akcji był dzień 16 października, kiedy akcja objęła młodzież wszystkich krajów w Europie oraz członków Parlamentu Europejskiego, którzy byli uczeni udzielania pierwszej pomocy.
Do akcji włączyła się również Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od kilku lat prowadzi Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować". O godzinie 12:00 za pośrednictwem YouTube rozpoczęła się transmisja z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zgromadzone dzieci przez pół godziny miały reanimować na fantomie osobę poszkodowaną. Sygnał do rozpoczęcia akcji dał Jurek Owsiak uderzając w giełdowy dzwon. W tym samym czasie dzieci w całej Polsce miały również przystąpić do czynności resuscytacyjnych. W ten sposób miał zostać pobity rekord świata w jak największej liczbie osób prowadzących resuscytację krążeniowo – oddechową.Nasi uczniowie po spotkaniu z panią pielęgniarką i przypomnieniu zasad udzielania pierwszej pomocy zgromadzili się w jednej sali, gdzie za pośrednictwem Internetu mieli kontakt z „centrum dowodzenia” w Warszawie. Równo z sygnałem danym przez Jurka Owsiaka uczniowie klas I-VI przystąpili do ćwiczenia sztucznego oddychania i masażu serca na dwóch fantomach podarowanych naszej szkole przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad prawidłowością wykonywanych działań czuwali pani Alicja Klimko i pan Mirosław Trześniowski. W akcji wzięło w sumie 46 naszych uczniów. Prawie wszyscy wykonywali resuscytację prawidłowo. Najmłodsze dzieci nie miały jeszcze dość siły na naprawdę skuteczne uciski podczas masażu serca, ale znają zasady takich działań i w przyszłości może zaowocować to przeprowadzeniem profesjonalnej akcji ratującej komuś życie.
A próba pobicia rekordu w ogólnopolskiej skali zakończyła się sukcesem – w ciągu pół godziny w akcji tej wzięło udział blisko 90 tysięcy młodych ludzi przeszkolonych w ramach akcji „Ratujmy i Uczmy Ratować”.
"Tym, co kształcą serca i umysły młode"
14 października obchodzimy najważniejsze święto polskiej oświaty. Rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej jest okazją do uczczenia trudu tysięcy nauczycieli starających się obudzić w dzieciach ciekawość świata. To też święto innych pracowników związanych z oświatą, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie szkoły.
W tym roku Samorząd Uczniowski wraz ze swym opiekunem panem Mirosławem Trześniowskim oraz dbającą o oprawę muzyczną panią Joanną Greszta przygotowali uroczystą akademię z okazji Dnia Nauczyciela. W części artystycznej wzięli udział uczniowie z klas V-VI. We wtorek 15 X uczniowie, nauczyciele, rodzice i inni pracownicy naszej szkoły zebrali się, by obejrzeć owoc tych przygotowań. Na scenie przemienionej w salę lekcyjną pojawili się uczniowie i ich nauczycielka. Pani wypominała swym podopiecznym niewłaściwe zachowanie oraz mierne wyniki w nauce. Każdy „typek” prezentował inną uczniowską wadę. Żartobliwy ton i zabawne piosenki wskazywały, że nie mamy tu na szczęście do czynienia z rzeczywistym obrazem naszej szkolnej społeczności. Występ młodych artystów bardzo się wszystkim podobał. Zakończył się on złożeniem życzeń i wręczeniem kwiatów wszystkim tym, którzy na co dzień pracują z dziećmi.
Nie był to jednak koniec szkolnych uroczystości w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. O 13:40 złożyły nam wizytę panie uczące kiedyś w naszej szkole: Anna Denkiewicz, Maria Wyszyńska i Małgorzata Kuźma. Była to okazja do wspomnień i miłych pogawędek, które okrasił kolejny występ uczniów. W ten sposób różne pokolenia ludzi związanych z naszą szkołą uczciły najważniejsze święto polskiej oświaty.
Wycieczka do Górecka Kościelnego
Jesień potrafi być naprawdę uroczą porą roku. Zanim nastaną szare i dżdżyste dni zachwyca kolorami, a w ciepłe dni skłania do spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.
W tym roku postanowiliśmy wykorzystać te nadzwyczajne okoliczności przyrody i zorganizowaliśmy uczniom wycieczkę do Górecka Kościelnego. Pogoda nas nie zawiodła i w piątek 11 października skąpani jesiennym słońcem kroczyliśmy aleją zabytkowych dębów, podziwiając masywność ich potężnych pni. Potem udaliśmy się do kapliczki „Na wodzie” i pobliskiego źródełka „Boża Łezka”. Po drodze posłuchaliśmy opowieści o św. Stanisławie, który miał się w tym miejscu objawić. Następnie przeszliśmy w okolice „Karczmy nad Szumem”, gdzie czekało już na nas płonące ognisko. Zanim jednak położone na ruszcie kiełbaski upiekły się, mogliśmy się nieco pobawić. Były wyścigi z różnymi przyborami, przeciąganie liny, chodzenie na szczudłach, jazda na rowerze o anormalnej kierownicy, wspinaczka na skałkę i linowe drabinki, rzuty do celu, gra w piłkę i siatkówkę. To zresztą tylko wybrane atrakcje, jakie dla nas tam przygotowano. W czasie gdy część dzieci się bawiła, druga grupa poszła szlakiem nad Szumem, gdzie można było zobaczyć miejsca żerowania bobrów. Nawet jeśli nie udało się zobaczyć tych sympatycznych zwierzątek, to spacer malowniczymi, leśnymi zakątkami był naprawdę dużą atrakcją. Po powrocie obu grup kiełbaski były już gotowe i po ruchu na świeżym powietrzu smakowały wybornie. Po kolejnej turze zabaw zawołano nas na jeszcze jeden smakołyk – pieczone w ognisku ziemniaki.
Ani się obejrzeliśmy, jak nastąpił czas naszego powrotu. Nikomu nie chciało się wyjeżdżać z tego uroczego miejsca. Nie było jednak rady. Organizator wycieczki na odchodnym zaproponował nam wspólny zimowy wypad na kulig do Jacni. Kto wie, może zima okaże się równie piękna jak złota polska jesień i warto byłoby z tej oferty skorzystać?
"Pola Nadziei"
Dnia 9-go października 2013r. uczniowie klasy V-tej wraz z opiekunem - panią Dorotą Wybranowską i przedstawicielami rodziców – panią Jolantą Małek i panią Marta Szuwara, uczestniczyli w hospicyjnej akcji zasadzenia cebulek żonkili – kwiatów nadziei.
To już po raz czwarty z rzędu z okazji rozpoczęcia Kampanii Hospicyjnej „Pola Nadziei” nasza szkoła została zaproszona przez dyrektora Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych - Ks. Michała Józefa Przybysza.
W uroczystości brali udział wszyscy, którzy w różnoraki sposób wspierają pacjentów hospicjum; personel, wolontariusze, przedstawiciele władz świeckich i kościelnych, reprezentacje lokalnych instytucji, szkół i przedszkoli oraz rodziny pacjentów.
Po uroczystym powitaniu gości przez dyrektora hospicjum wszyscy przystąpili do ceremonii sadzenia „kwiatów nadziei” na ogromnym klombie kwiatowym, znajdującym się w centralnej części hospicyjnego dziedzińca. Następnie zostaliśmy zaproszeni na ognisko przygotowane dla gości w pobliskim parku. Udział we wspólnym ognisku stał się okazją do bliższego poznania innych wolontariuszy należących do tzw. „Stowarzyszenia przyjaciół hospicjum” oraz do wymiany doświadczeń związanych z wolontariatem. Dzięki sprzyjającej aurze spędziliśmy miło czas na świeżym powietrzu, otoczeni kolorowymi jesiennymi liśćmi.
Wrześniowe rocznice
Od wybuchu II wojny światowej minęły już 74 lata. Wciąż pozostaje ona jednak jednym z najtragiczniejszych zdarzeń w dziejach naszego kraju. Zginęło wtedy kilka milionów Polaków, w tym niemal wszyscy pochodzenia żydowskiego. Okupanci skupili się na wyniszczeniu najbardziej wartościowej warstwy polskiej inteligencji. Dobra naszej kultury narodowej zostały skradzione lub bezpowrotnie zniszczone, dumna stolica – Warszawa legła
w gruzach, olbrzymia część polskiego terytorium, z tak ważnymi dla Polski ośrodkami jak Lwów czy Wilno, odebrano nam bezpowrotnie, a tysiące ludzi tam od wieków mieszkających przesiedlono na ziemie, z których wypędzono Niemców.
Nie sposób o tak ogromnej tragedii zapomnieć. Nie można dopuścić też, by młode pokolenia o niej nic nie wiedziały. Dlatego m.in. co roku organizujemy w naszej szkole akademie poświęcone rocznicy wybuchu tej wojny. W tym roku apel taki przygotował pan Mirosław Trześniowski. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się m.in. jakie szanse na pokonanie najeźdźcy miała Polska we wrześniu 1939r. Całości towarzyszyły pieśni o minionej wojnie i wiele autentycznych fotografii ukazujących tragedię dni wrześniowych sprzed 74 lat. Na zakończenie apelu głos zabrała jeszcze pani dyrektor. Przypomniała ona o losach zwykłych polskich rodzin, z których każda utraciła wtedy kogoś bliskiego. Nawiązała również do zbrojnego oporu, jaki postawili w latach tamtej wojny żołnierze Państwa Podziemnego. To właśnie im poświęcony jest pomnik stojący nieopodal naszej szkoły.
Tam właśnie po zakończeniu apelu udały się delegacje starszych klas
z pocztem flagowym na czele, by złożyć kwiaty i zapalić znicze ku czci wszystkich naszych rodaków, którzy stracili życie w czasie wojennej pożogi.
Dziś wybaczcie nam dziewczętom, bo jest przecież Wasze święto...
Kiedy już rok szkolny rozkręci się na dobre, przychodzi czas na odrobinę przyjemności – 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka, a że reprezentacja tej płci jest w naszej szkole znacząca i bez wątpienia sympatyczna, warto to święto jakoś wesoło uczcić.
W tym roku Samorząd Uczniowski przygotował na ten dzień sporo atrakcji. Były okolicznościowe wierszyki i piosenki, gry, zabawy i konkursy. Chłopcy mogli się wykazać m.in. umiejętnością nawlekania igły oraz szycia, zawiązywania krawata, znajomością klubów piłkarskich czy marek samochodów. W przerwie między konkurencjami głos zabrała pani dyrektor, składając serdeczne życzenia wszystkim chłopcom z naszej szkoły – zarówno tym najmłodszym, jak i całkiem dorosłym. Na koniec apelu również dziewczęta z SU złożyły swym kolegom życzenia. Wcześniej w poszczególnych klasach dostali od swych koleżanek drobne upominki.
Sympatyczny ten dzień zakończyła przygotowana również przez Samorząd Uczniowski dyskoteka.
Archiwum Aktualności