16 grudnia w kościele św. Katarzyny w Zamościu odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju środowiskom harcerskim zamojskiego hufca. Jak co roku zuchy z naszej szkoły SŁONECZNE BRACTWO wraz z opiekunem panią Agatą Czuchra uczestniczyły we mszy św. pod przewodnictwem bp Mariana Rojka.Tegorocznej wędrówce Światła towarzyszy hasło "Zauważ człowieka". Przekazując Betlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc. Betlejemskie Światło Pokoju ma dotrzeć do wszystkich potrzebujących, rodzin, szkół, szpitali, kościołów, domów dziecka. Zgodnie z zasadą skautowej sztafety, Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez ZHP skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji.Po uroczystości, zuchy przywiozły do naszej szkoły Betlejemski Ogień i przekazały na ręce Pani Dyrektor wraz z najlepszymi życzeniami na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok dla całej społeczności szkolnej.
Betlejemskie Światło Pokoju 2015
Piotrek z klasy I – srebrny szachista
W dniu 12 grudnia w świetlicy wiejskiej w Wierzchowinach odbyła się II edycja Mistrzostw Gminy Zamość w Szachach pod Patronatem Wójta Gminy Zamość. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. W kategorii chłopców z klas I-III Piotrek Szpindor zajął II miejsce, a tym samym zdobył srebrny medal. Z naszym medalistą pracuje pani Barbara Pyś. Na koniec mistrzostw wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i cukierki od Świętego Mikołaja. Nagrody wręczał Zastępca Wójta Gminy Zamość Konrad Dziuba.
Znamy swoje prawa
Dzieci mają swoje prawa. Twierdzenie to wydaje się oczywiste. Czy jednak na pewno? Dotyczą tego zapisy w Konstytucji RP czy Konwencji o Prawach Dziecka. Zawarte w niej prawa i wolności osobiste, socjalne, kulturalne oraz polityczne pozwalają m.in. dzieciom cieszyć się wolnością, nietykalnością osobistą, rodziną, wypoczynkiem, dostępem do nauki i ochrony zdrowia. Ale czy te prawa zawsze i wszędzie są przestrzegane? Żeby tak było, warto wciąż o nich przypominać. Temu ma służyć Dzień Ochrony Praw Dziecka obchodzony 10 grudnia.Tego dnia Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji apel. Dzieci obejrzały krótkie filmiki poświęcone ich prawom, a uczniowie kl. VI przybliżyli kilka z nich. Poinformowali też, do kogo można się zwrócić, jeśli ktoś te prawa łamie. Na zakończenie apelu głos zabrała również pani dyrektor Alina Korneluk, która przypomniała, że oprócz praw dzieci powinny pamiętać także o swoich obowiązkach.
„Hospicjum to też życie”
W środę 9 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z dyrektorem Hospicjum Santa Galla ks. Michałem Józefem Przybyszem. Ojciec dyrektor przybliżył uczniom działalność hospicjum Santa Galla w Łabuńkach i opowiedział o roli wolontariatu. Pokaz animowanego filmu pozwolił przybliżyć na czym polega działalność hospicjów oraz jaką rolę odgrywają w nich wolontariusze. Przesłanie filmu sprowadzało się do hasła: „Hospicjum to też życie”. Potem mogliśmy zobaczyć szereg fotografii z hospicjum Santa Galla. Komentarz ojca dyrektora pozwolił nam poznać jak wygląda i funkcjonuje ta instytucja. Obejrzeliśmy stary dworski park, oficynę, w której obecnie mieści się hospicjum, sale, kuchnię, aulę oraz pracujących tam ludzi. Były też fotografie młodzieży pomagającej w ramach wolontariatu oraz kwitnące żonkile – symbol pomocy niesionej przez nich. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści ojca dyrektora, chętnie odpowiadali na jego pytania i sami nie wstydzili się zadawać własnych pytań. Widać było, że z działalnością na rzecz hospicjum nie stykają się po raz pierwszy. Na zakończenie pani dyrektor Alina Korneluk podziękowała ojcu dyrektorowi za przybycie i interesujące przybliżenie trudnych problemów, zapewniła też, że nasza szkoła dalej będzie aktywna w pomocy łabuńskiemu hospicjum.
Wizyta Świętego Mikołaja
Mikołaj był w tym roku wyjątkowo hojny dla naszych uczniów. Po piątkowej wizycie w kinie na filmie „Dobry dinozaur” oraz sobotnim uczestnictwie w VIII Rajdzie Pieszym z Mikołajem mogli oni w poniedziałek 7 grudnia spotkać się z czcigodnym świętym osobiście. A nawet nie z jednym Mikołajem, ale od razu dwoma. Zawitali oni najpierw do przedszkola, gdzie najmłodsi nasi podopieczni przywitali Mikołajów pięknie wykonaną piosenką. Po zasięgnięciu opinii, że wszystkie zgromadzone dzieci na pewno były grzeczne, przybysze z dalekiej Laponii wręczyli każdemu paczkę z upominkami. Drobne prezenty znalazły się również dla pań pracujących na co dzień z dziećmi. Potem paczki dostali uczniowie z oddziałów pięcio- i sześciolatków wraz ze swoimi nauczycielkami, a następnie obaj Mikołajowie udali się na wędrówkę po szkole, odwiedzając kolejne sale lekcyjne i obdarowując uczących się tam uczniów oraz nauczycielki i nauczycieli. Na zakończenie wszyscy zapragnęli zrobić sobie zdjęcie z Mikołajami, a kiedy sesje fotograficzne dobiegły końca, obaj święci pożegnali się i udali się do innych, czekających na nich dzieci. Do zobaczenia za rok!
Wyróżnieni plastycy!
W XV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Rodzina. Zwierzę – przyjaciel rodziny” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie uczennica klasy II Dobrosława Panas za swoją pracę plastyczną otrzymała wyróżnienie. Natomiast dzieła uczniów Oliwii Malczewskiej, Szymona Kudyka z klasy I i Emilii Wąsek z klasy II zakwalifikowano na wystawę pokonkursową. Na to przedsięwzięcie wpłynęło 447 prac z 26 placówek z terenu województwa lubelskiego.
Sukces Dorotki!
19 października odbył się etap szkolny XXIII KONKURSU WIEDZY O BIBLII I KOŚCIOLE „Bóg bogaty w miłosierdzie” organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Nasza uczennica Dorota Bojar z klasy VI zakwalifikowała się do etapu powiatowego, uzyskując 59 punktów na 61 możliwych do zdobycia. Z Dorotką pracuje pani Wiesława Gawlik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wyróżniona Weronika!
Nie małym sukcesem jest wyróżnienie poprzez zakwalifikowanie na wystawę pokonkursową pracy plastycznej Weroniki Kudyk z klasy II w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Inspiracje twórczością Kornela Makuszyńskiego” pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Babisza organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu. Zwłaszcza, że na konkurs wpłynęły 994 prace z 95 placówek z województwa lubelskiego i przyznano 16 nagród oraz 10 wyróżnień.
Pomagamy Rodakom na Ukrainie
3 grudnia rozpoczyna się w naszej szkole akcja pomocy rodakom na Ukrainie, która będzie trwała do 10 grudnia. Trudna sytuacja Polaków mieszkających za wschodnią granicą jest uciążliwa ze względu na wciąż trwający na Ukrainie konflikt zbrojny. W związku z tym zbieramy: słodycze, konserwy, kakao, makarony, cukier, mąkę, kasze, ryż, środki czystości, chemię, przybory szkolne, itp. Wszystkich naszych uczniów zachęcamy do pomocy i z góry dziękujemy za każdy dar.
Aktywnie spędzony czas ze świętym
6 grudnia nieodmiennie i od lat kojarzy się dzieciom ze św. Mikołajem. Przynosi on rozmaite prezenty, na które każdy czeka. My w szkole staramy się pomóc czcigodnemu świętemu i organizujemy dla naszych uczniów rozmaite atrakcje. Jedną z nich od kilku lat jest udział w Rajdzie Mikołajkowym organizowanym przez Ośrodek Promocji, Turystyki i Sportu Gminy Zamość. W tym roku w sobotę 5 grudnia zebrało się pod Szkołą Podstawową w Pniówku spore grono miłośników aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Najmłodsi przybyli ze swoimi rodzicami. Udaliśmy się autokarem do Bliżowa, gdzie zorganizowano miejsce zbiórki wszystkich grup uczestniczących w rajdzie. Stamtąd wyruszyliśmy szlakiem turystycznym w stronę Wojdy, miejsca partyzanckiej bitwy z czasów II wojny światowej. Pogoda w tym roku była zupełnie niezimowa, świeciło piękne słońce, a temperatura wyraźnie przekraczała 5 stopni. Las i pola wciąż wyglądały jesiennie, a na krótkich odcinkach musieliśmy omijać błotko. Za to mogliśmy spokojnie przyglądać się różnym rzadkim roślinom i innym interesującym miejscom, o których pan przewodnik opowiadał rozmaite ciekawostki. Jednym z celów rajdu było miejsce bitwy pod Wojdą, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o tym wydarzeniu i uczciliśmy pamięć poległych bohaterów, zapalając znicze pod pomnikiem. Po dłuższym odpoczynku wyruszyliśmy w stronę Szewni Dolnej, gdzie pod kolejnym pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Wojdą czekał na nas nietypowy orszak św. Mikołaja. Zamiast sań zaprzężonych w renifery ujrzeliśmy jeźdźców na koniach . Mikołaj obdarował każdego cukierkami i po krótkiej z nim rozmowie mogliśmy ruszać dalej. Tym razem czekała na nas już meta rajdu zorganizowana tym razem w budynku Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej. Tam czekał już na nas ten sam Mikołaj, który, jak widać, zna szybkie sposoby przemieszczania się. Dzieci znów zostały poczęstowane słodyczami, a za moment mogły posilić się ciepłą grochówką. Był to już ostatni punkt programu VIII Pieszego Rajdy Mikołajkowego. Wkrótce wsiedliśmy do autokaru i zadowoleni wróciliśmy do Pniówka. A co najważniejsze, nie była to jeszcze ostatnia atrakcja, jaką z okazji Mikołaja przygotowaliśmy dla naszych uczniów.
Niech się spełnią andrzejkowe czary!
Któżby nie chciał poznać, co go czeka w przyszłości? Zaglądanie w kryształową kulę, cygańskie wróżby, studiowanie horoskopów, układanie pasjansów… Wszystko to traktujemy z przymrużeniem oka, ale nie mamy nic przeciwko temu, żeby dobre wróżby się spełniły.Wyjątkową okazją do zabaw we wróżbiarstwo są andrzejki. Tradycja przekazała nam całe mnóstwo zabaw związanych z próbą poznania przyszłości. Warto te obrzędy pielęgnować, bo są częścią naszej kultury i tradycji. W tym roku takie wróżby zostały zorganizowane w poszczególnych klasach. Były więc serca z imionami, kubeczki z ukrytymi przedmiotami i inne popularne sposoby poznania tego, co kogo czeka. Po emocjach związanych z wróżeniem czekał na wszystkich uczestników zabawy poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pizza, ciasta, owoce i inne smakołyki musiały dodać sił i energii do tańców, które zostały zorganizowane na szkolnym korytarzu. Świetna zabawa sprawiła, że andrzejkowy wieczór minął w mgnieniu oka. Wypada mieć nadzieję, że wszystkie dobre wróżby się spełnią, a w razie czego za rok będzie nowa okazja do andrzejkowego odsłaniania tajemnic naszych losów.
"Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś"
26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych przyniosły ze sobą swoje ulubione misie. Przedszkolaki zatańczyły ze swoimi maskotkami „Taniec Misia”, przedstawiły je z imienia swoim koleżankom i kolegom. Następnie poznały historię pluszowego misia. Ważnym wydarzeniem tego dnia były pierwsze urodziny misia Leona. Został on posadzony na honorowym miejscu, przyozdobiony koroną. Wszystkim misiom zaśpiewano sto lat. Z racji urodzin Leona nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku, w czasie którego dzieci przypomniały sobie o czarodziejskim słowie „dziękuję”. Były zagadki, zabawy, a nawet mini przedstawienie w wykonaniu grupy 5-latków zatytułowane „Budzenie misia”. Nie zabrakło także wspólnie śpiewanych piosenek, czytanych i oglądanych bajek. Wspólna zabawa jednak dobiegła końca, a na pamiątkę tego dnia wszystkie dzieci ustawiły się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Atrakcje na ten dzień przygotowały wychowawczynie przedszkolaków pani Marzena Krzyszczuk i Marta Ziemińska.
Czary, mary! Hokus, pokus!
W dniu 25 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana dla dzieci w wieku 3 - 5 lat. Przedszkolna sala zamieniła się w czarodziejską krainę z ozdobami, balonami, kolorowymi światłami, które bardzo dobrze oddały klimat nadchodzącej imprezy. Ku zaskoczeniu dzieci, do sali wleciała na miotle czarownica Aurelia wraz ze swoim wiernym towarzyszem Gackiem. To był dla maluchów znak, że nadchodzi wspaniała zabawa. Na początku dzieci z ostrożnością podchodziły do Aurelii, może nawet trochę bały się jej, ale z biegiem czasu, okazało się, że jest ona dobrą czarownicą. Dzieci zaprosiły ją do wspólnej zabawy i tańców. Punktem głównym spotkania były liczne wróżby andrzejkowe, w których przedszkolaki miały również możliwość uczestniczenia. Razem z Aurelią wróżyły i odczytywały przyszłość z czarodziejskiej kuli. Dowiedziały się między innymi, kogo czeka wspaniała podróż, kto będzie miał szczęście w przyjaźni lub miłości, poznały imiona swoich przyszłych mężów oraz żon, a także czy spełnią się ich najskrytsze marzenia. W trakcie całej zabawy słychać było czarodziejskie zaklęcia, a na twarzach maluchów widniało zadowolenie. Spotkanie zostało umilone słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Zabawa andrzejkowa pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia.
"Oto wielka jest rocznica..."
97 lat temu nastała na ziemiach polskich wielka radość. Po długich latach niewoli pojawiła się szansa odbudowy niepodległej Polski. Mimo mocno niepewnych czasów udało się to tę niepodległość zdobyć i obronić. Odtąd mogliśmy 11 listopada obchodzić jako najważniejsze święto państwowe.Z tej okazji we wtorek 17 listopada została zorganizowana w naszej szkole uroczysta akademia. Przygotowali go pan Roman Kowalczuk, pani Joanna Greszta oraz uczniowie klas II-VI. Po odśpiewaniu hymnu narodowego mogliśmy posłuchać o tym, jak doszło do rozbiorów Polski, jak Polacy próbowali na przestrzeni ponad stu lat utraconą wolność przywrócić. Pojawiały się kolejne ważne daty, towarzyszyły im odpowiednio dobrane wiersze i pieśni patriotyczne. Podniosły nastrój rozweselały popularne piosenki legionowe. Uczniom występującym w akademii ta nietypowa lekcja historii na pewno na długo zapadnie w pamięci, a i najmłodsi widzowie z całą pewnością też się nie nudzili.
"Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i swoje Panie mocno kochać..."
W poniedziałek 16 listopada już po raz trzeci w historii naszej szkoły odbyło się pasowanie na przedszkolaka. W szkole zjawiło się bardzo liczne grono rodziców i opiekunów, którzy chcieli uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Przed taką widownią nieuniknione były nerwy i stres u głównych bohaterów tego dnia. Wspaniale przystrojeni w biedronkowe kostiumy przedszkolaki popisywały się śpiewem, tańcem, gimnastyką, recytacją oraz znajomością angielskich słówek. Do swojego występu wciągały także rodziców, którzy najpierw oceniali popisy przedszkolaków, a potem sami musieli zaangażować się w zabawę. Po występach przyszła kolej na ślubowanie. Jeden tekst przeznaczony był dla dzieci, drugi dla rodziców. I jedni i drudzy z przejęciem powtarzali słowa czytane przez wychowawczynię przedszkolaków panią Martę Ziemińską. Po dopełnieniu tych formalności pani dyrektor Alina Korneluk dokonała aktu pasowania przy pomocy gigantycznej kredki. Następnie przedszkolaki otrzymały jeszcze pamiątkowe dyplomy i książeczki, a pani dyrektor, wychowawczyni oraz obecny na całej uroczystości sołtys Pniówka pan Henryk Solski drobne upominki.Po oficjalnej części pasowania dzieci i przybyli goście udali się na słodki poczęstunek. Tam czekał na nich wspaniały tort, który był wielką nagrodą za wspaniały występ. Życzymy naszym przedszkolakom samych sukcesów, uśmiechów i radości.
Witajcie w naszej bajce!
Dzień Postaci z Bajek obchodzony był 12 listopada. Jest to święto, które ma na celu przybliżyć dzieciom, nie tylko samą bajkę, ale także wartości, jakie bajka za pomocą treści prezentuje. W tym celu, kilka dni wcześniej, na szkolnym korytarzu przygotowana została galeria bajkowych postaci, która miała wprowadzić dzieci w tematykę nadchodzącego święta. W Dniu Postaci z Bajek udział wzięły dzieci z oddziałów przedszkolnych 3 – 5 latków. Każdy z uczestników tego spotkania przybył do przedszkola przebrany za ulubioną postać. Obecni byli między innymi: wróżki, motylki, Spiderman, Batman, Świnka Peppa, Czerwony Kapturek, Wilk, Krasnal i inni. Dzieci wcielając się w poszczególne postaci pięknie odgrywały swoje role. W celu uczczenia tego dnia maluchy brały udział w licznych zabawach, zgadywankach, tańcach związanych z tematyką bajek. Zdaniem dzieci, jednym z ciekawszych punktów dnia, był pokaz bajkowych strojów. Głównie dziewczynki, niczym prawdziwe modelki, prezentowały swoje przebrania. Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia, a uwieńczeniem całego spotkania było wspólne czytanie bajki oraz kolorowanie wybranych postaci bajkowych.
Sukcesy naszych sportowców!
W dniu 06.11.2015 roku w Skaraszowie odbyła się jesienna edycja Biegów Przełajowych pod patronatem Wójta Gminy Zamość. W zawodach wzięło udział 300 zawodników i zawodniczek z 11 szkół Gminy Zamość. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 7 osób, a zdobyte miejsca przedstawiają się następująco: Jakub Jargieło – II miejsce w kategorii chłopców klas VI, Maja Panas II miejsce w kategorii dziewcząt klas V. W kategorii chłopców na dystansie 600 metrów IV miejsce zajął Kacper Zielonka. Trzech chłopców z klasy IV znalazło się w pierwszej dziesiątce. Po podsumowaniu udziału w rundzie jesiennej i wiosennej nasza szkoła zajęła VI miejsce. Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy!
Wycieczka do Zamościa
6 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 5-latków oraz klas I – III wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu oraz Zamojskie Centrum Wystawowe „Szachy Świata”. W bibliotece, w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece” uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, w czasie których słuchały czytanej przez panią bibliotekarkę książki „Wyprawa na biegun”, oglądały prezentację multimedialną oraz wykonywały pracę plastyczną. Spotkanie z książką było okazją do wspólnej zabawy i nauki. W Zamojskim Centrum Wystawowym natomiast miały okazję zobaczyć pokaźny zbiór szachów przywiezionych z różnych zakątków świata. Wykonane z różnych materiałów szachy, dzieci z podziwem oglądały i w większości przypadków dotykały. Wyjątek stanowiły szachy wykonane z czekolady, chleba, kryształu, czy bursztynu.Szczególne zainteresowanie wzbudziły szachy dla dzieci, np. Shrek, Chupa Chups, Coca Cola, Super Mario, Gwiezdne Wojny, Scooby Doo, Disney, Smerfy...
Dzieci wróciły z wycieczki zmęczone, ale bogatsze w nowe doznania.
Pamięć o zmarłych
Początek listopada to czas zadumy. Od wieków poświęcony jest pamięci o zmarłych. To czas odwiedzin grobów bliskich na cmentarzach, modlitwy, zapalania zniczy, strojenia mogił kwiatami. Oprócz pamięci o najbliższych, którzy odeszli, należy odwiedzić groby Polaków poległych za ojczyznę, zapalić znicze na opuszczonych i zapomnianych mogiłach, pomodlić się za tych, których miejsce pochówku jest nieznane.
W przeddzień tych świąt zadumy i refleksji uczniowie klas IV i VI wraz z panami Romanem Kowalczukiem i Mirosławem Trześniowskim zapalili znicze na usytuowanym w pobliżu naszej szkoły pomniku poległych żołnierzy AK pochodzących z naszej miejscowości. Uczniowie uformowali w szkole pochód i przemaszerowali pod pomnik, gdzie złożyli hołd poległym bohaterom.
Wycieczka na Rotundę
Pod koniec października Zuchy z naszej szkoły pod opieką pani Agaty Czuchry odwiedziły miejsce pamięci narodowej - Rotundę Zamojską. Dzieci zwiedziły cele fortecy, zapoznając się z historią walk i dramatem Polaków poległych w czasie II wojny światowej. Następnie zapaliły znicze na pomnikach żołnierzy oraz pomordowanych ofiar Rotundy. W dalszej części wycieczki obejrzały prezentowaną aktualnie retrospektywną wystawę prac plastycznych Stanisława Pasiecznego w galerii BWA. Wycieczka zakończyła się w miłej atmosferze przy pysznej pizzy. Zuchom w czasie wyjazdu towarzyszyły także mamy Wiktorii i Szymona Bryków oraz Ali i Artura Krępińskich.
Halloweenowe lampiony
Halloween to stare celtyckie święto związane z kultem zmarłych. Wierzono, że żywi są odwiedzani przez dusze zmarłych. Dla odstraszenia złych duchów ludzie przywdziewali straszne maski i przebierali się w upiorne stroje. Jednym z symboli tego święta są lampiony wykonane z wydrążonych dyń.W tym roku Samorząd Uczniowski zaproponował konkurs na najładniejszy halloweenowy lampion. Przez kilka dni dzieci od najmłodszych przedszkolaków po szóstoklasistów wykonywały lampiony duże i małe, finezyjnie wyrzeźbione i ozdobione skromnymi środkami. I tak w piątek 30 października zgromadzonych zostało kilkanaście dyniowych lampionów. Wybór był naprawdę trudny. Jurorzy długo się naradzali, by w końcu wybrać sześcioro finalistów. Ostatecznie zdecydowano, by nie wyróżniać żadnej pracy. Trzy równorzędne nagrody otrzymali Wiktoria Jachymczyk z oddziału przedszkolnego 5-latków, Piotrek Szpindor z klasy I oraz Weronika Kudyk z klasy II. Wyróżniono zaś lampiony Kuby Wąska z klasy VI, Zosi Ziemińskiej z klasy I i Szymona Kudyka również z klasy I.Laureatom i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłowości i wspaniale wykonanych prac.
"Jesteśmy już uczniami..."
Ważnym momentem w życiu ucznia rozpoczynającego naukę szkolną jest oficjalne przyjęcie go do społeczności uczniowskiej. Dzieje się to podczas ceremonii ślubowania klasy I. Zwyczaj ten nawiązuje do dawnych obrzędów pasowania na rycerza czy przyjmowania żaków do grona studentów. W tym roku ceremonia ślubowania klasy pierwszej odbyła się w dniu 26 października. Uroczystość tę przygotowała pani Barbara Pyś wraz ze swymi uczniami. Pomocą w oprawie muzycznej służyła pani Joanna Greszta a piosenkę w języku angielskim przygotowała pani Dorota Wybranowska.Uroczystość ślubowania zaszczycili swą obecnością licznie przybyli rodzice pierwszoklasistów oraz zastępca wójta Gminy Zamość pan Konrad Dziuba. Część artystyczna rozpoczęła się od wizyty Ducha naszej szkoły, który miał sprawdzić, czy stojący przed nim pierwszaki zasłużyli, by przystąpić do ślubowania. Uczniowie udowodnili to pokazując, jak wiele już umieją. Świetnie recytowali i śpiewali. Pokazali, że potrafią już komunikować się po angielsku, znają zasady przechodzenia przez jezdnię i udowodnili, że zasłużyli na to, aby zostać przyjętym do grona uczniów. Mogli zatem przystąpić do aktu ślubowania. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wszyscy pierwszoklasiści przed flagą państwową powtórzyli rotę przysięgi. Następnie pani dyrektor symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na ucznia, po czym wręczyła każdemu pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną oraz odblask na tornister. Po pani dyrektor głos zabrał pan wójt Konrad Dziuba, składając życzenia świeżo przyjętym do społeczności uczniowskiej, a ich rodzicom gratulując wyboru szkoły. On też miał dla uczniów liczne upominki od Gminy Zamość. Na koniec głos zabrały też przedstawicielki rodziców, przekazując na ręce pani dyrektor okazały tort.
Po części oficjalnej pierwszaki mogły sobie już pozwolić na odrobinę swobody. Rodzice przygotowali specjalnie dla nich przyjęcie, w czasie którego szybko zapomniały o niedawnym stresie.
Życzymy nowym uczniom naszej szkoły samych sukcesów.
Nagrodzona Weronika!
Weronika Kudyk uczennica klasy II zdobyła nagrodę specjalną ufundowaną przez Pana Jana Wojciecha Matwiejczuka - Przewodniczącego Rady Miasta Zamość w VII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Mój nauczyciel i jego praca - na lekcji WF”. Na konkurs organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu pod Honorowym Patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Zamość przy współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu, Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oddział w Zamościu oraz Organizacją Międzyzakładową Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Zamościu. Wpłynęło 631 prac z 53 placówek z województwa lubelskiego.Przyznano 30 nagród i wyróżnień, w tym 6 nagród specjalnych, które wręczyli Pan Jan Wojciech Matwiejczuk - Przewodniczący Rady Miasta Zamość, Pan Zenon Ważny - Prezes Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Zamościu oraz Pan Andrzej Szumowski - Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu.
VIII Jesienny Rajd Pieszy
W sobotę 17 października br. 9 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczyciela pani Alicji Klimko wzięło udział w VIII Jesiennym Rajdzie Pieszym, zorganizowanym przez Działaczy LZS i Sympatyków Turystyki z Terenu Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego. Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy rajdu wyruszyli z Rynku Wielkiego w Zamościu. Trasa rajdu liczyła ok. 7 kilometrów i wiodła malowniczą doliną rzeki Łabuńki, a później Topornicy. Meta rajdu znajdowała się w Szkole Podstawowej w Mokrem. Ciekawymi opowieściami przyrodniczymi z uczestnikami dzieliła się pani Małgorzata Grabek – pracownik Zamojskich Parków Krajobrazowych.
"Ratujemy i uczymy ratować"
W dniu 16.10.2015 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Fundację WOŚP, która była związana z biciem rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.Tuż przed południem, kiedy miała rozpocząć się akcja zostały przypomniane zasady udzielania pierwszej pomocy. Dokładnie o 12:00 przez pół godziny wszyscy uczniowie kl. I-VI pod czujnym okiem przeszkolonych nauczycieli na zmianę wykonywali na dziewięciu fantomach wdechy i uciski ratownicze. Równocześnie dzięki połączeniu przez Internet można było śledzić przebieg akcji WOŚP w Warszawie. Na zakończenie akcji uczniowie otrzymali apteczki wyposażone w sprzęt pomocny przy ratowaniu życia.
Akcja ta była kolejną okazją do przypomnienia, jak ważna jest umiejętność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Coraz większa sprawność naszych uczniów pokazuje celowość podobnych przedsięwzięć.
Nagrodzeni mali plastycy!
W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Pszczoła to skarb” czteroletnia Nina Panas z oddziału przedszkolnego oraz Zofia Ziemińska z klasy I zostały nagrodzone I miejscem. Natomiast Szymon Kudyk również z klasy I za swoją pracę otrzymał wyróżnienie. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Nauczycielem Ninki jest pani Marta Ziemińska, zaś Zosi i Szymka pani Alina Korneluk.
Za trud, za uśmiech, za serce...
Szkoła na co dzień wzbudza u uczniów mieszane emocje. Na ogół narzekają oni na konieczność uczenia się, odrabiania lekcji, ciągłe pouczenia i przywoływanie do porządku. Zdobyte wiedza i umiejętności oraz ich przydatność w życiu niekoniecznie na razie są argumentem przemawiającym na korzyść szkoły. Są jednak okazje, kiedy uczniowie doceniają szkołę i trud, jaki wkładają nauczyciele w pracę z nimi. Bez wątpienia jedną z takich okazji jest Dzień Nauczyciela. Przygotowana w tym roku przez Samorząd Uczniowski część artystyczna pokazała w żartobliwy sposób to odwieczne zmaganie dwóch szkolnych tendencji: nauczycielskiej, by jak najwięcej nauczyć i uczniowskiej, by jakoś się przed tym wysiłkiem obronić. Do tego pokazano, że zarówno jednym jak i drugim życie szkolne przysparza wielu kłopotów. Całość ubarwiona była okolicznościowymi piosenkami wykonanymi przez szkolny chór pod kierownictwem pani Joanny Greszta.Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Potem do życzeń dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców, przekazując na ręce pani dyrektor okazały tort.Ciepła atmosfera tego święta pokazała, że szkoła nie jest do końca szkoła takim ciężarem dla uczniów, jak im się na co dzień wydaje.
"Niezwykła lekcja przyrody"
To że nauka nie musi byś nudna wiadomo nie od dziś. Do tej starej prawdy próbowała nas przekonać grupa „Zaelektryzowani”, która odwiedziła naszą szkołę 8 października. Niezwykłe eksperymenty chemiczne, intrygujące ciekawostki o budowie organizmu ludzkiego, zabawy z kulą plazmową zaciekawiły wszystkich oglądających. Duże wrażenie robiły wszelkie wybuchy, płonące dłonie i odrzutowe butelki. Całość ubarwiały żarty przebranego za jaskiniowca Mietka. Możliwość uczestniczenia w pokazie i kabaretowy sposób prowadzenia zajęć sprawiły, że lekcja ta zostanie zapamiętana na długo.
Z wizytą u stomatologa
Dzieci z naszej szkoły wiedzą, jak ważne jest dbanie o zęby, dlatego też 6 października wybrały się wraz z opiekunami panią Wiesławą Gawlik i Barbarą Pyś do gabinetu stomatologicznego w Zamościu. Pani doktor Danuta Marcyniuk przeprowadziła u nich zabieg lakierowania zębów. Dzieci kolejny raz przekonały się, że lakierowanie zębów jest całkowicie bezbolesne, a wizyta u stomatologa może być całkiem przyjemna. Za to, że były tak dzielne, otrzymały drobne upominki. Poza tym, z krótkiej prelekcji dowiedziały się też jak prawidłowo dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Jak się okazuje … nie taki dentysta straszny…
Jesteśmy współodpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy!
Sprzątanie świata - to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Pomaga ona w kształtowaniu postaw, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia. „Wyprawa – poprawa” – to hasło tegorocznej akcji i mówi o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy. Jak co roku roku uczniowie sprzątali najbliższe okolice naszej szkoły. Akcja Sprzątania świata poprzedzona była apelem, który przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pani Alicji Klimko. Pocieszający jest fakt, że corocznie tych śmieci zbieramy coraz mniej.
v
Archiwum Aktualności