STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
REKRUTACJA DO SZKOŁY I PRZEDSZKOLA
SUKCESY NASZYCH SPORTOWCÓW
30 kwietnia 2025 r. na trasach biegowych w Skaraszowie odbyły się Gminne Biegi Przełajowe z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja . Patronat nad corocznymi zawodami objął Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Głównym celem zawodów było uhonorowanie 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz promowanie biegania i współzawodnictwa dzieci i młodzieży z terenu gminy Zamość.
W zawodach łącznie wzięło udział ponad 200 uczestników. Naszą szkołę reprezentowało 16 uczniów z klas I – VIII.
Sportowcy rywalizowali na różnych dystansach od 200 do 800 metrów.
Wyniki osiągnięte przez naszych uczniów:
- Kot Milena – I miejsce (300 metrów)
- Ćwik Sebastian – I miejsce (300 metrów)
- Ćwik Julia – II miejsce (600 metrów)
- Jachymczyk Alan – III miejsce (600 metrów)
- Ćwik Nadia – III miejsce (600 metrów)
- Kraczek Aleksander - III miejsce (200 metrów)
- Łapa Kacper – IV miejsce (800 metrów)
- Kowalczuk Dawid – VI miejsce (300 metrów)
- Łapa Katarzyna – VI miejsce (600 metrów)
- Mulawa Alex – VI miejsce (600 metrów)
Łącznie nasi uczniowie zdobyli 2 złote medale, 1 srebrny i 3 brązowe.
W zawodach uczestniczyli także: Paulina Puhacz, Michoński Igor, Kobel Ewa, Bondyra Lena, Jędruszko Kaja i Soroka Alicja.
Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
2
WYCIECZKA NA LOTNISKO W ŚWIDNIKU
W dniu 29 kwietnia, uczniowie klas I–IV naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej na lotnisko w Świdniku. Podczas ponad dwugodzinnego zwiedzania, mieli okazję zobaczyć zarówno ogólnodostępne, jak i zastrzeżone strefy portu lotniczego. Pracownicy lotniska w przystępny sposób opowiedzieli o jego funkcjonowaniu, prezentując tzw. „ścieżkę pasażera” – od wejścia do terminala, przez kontrolę bezpieczeństwa, aż po wyjście na płytę lotniska. Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu było zwiedzanie bazy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie dzieci mogły z bliska przyjrzeć się specjalistycznemu sprzętowi strażackiemu, wykorzystywanemu na lotnisku. Uczniowie mieli również okazję obserwować start i lądowanie samolotów oraz ich obsługę naziemną. Wycieczka była nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspiracją do poznawania świata i różnych zawodów związanych z lotnictwem. Dziękujemy pracownikom lotniska za gościnność i profesjonalnie przygotowaną wizytę!
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
3
„NASZA MOC, NASZA PLANETA” – DZIEŃ ZIEMI 2025
,,Ziemio, nie chcemy abyś była zniszczona, chcemy abyś była cala zielona. Więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Ciebie nie damy”
Każdego roku 22 kwietnia, na całym globie, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Naczelnym zadaniem współczesnego świata powinno być rozbudzanie w ludziach wrażliwości na otaczającą nas naturę, która zachwyca swoim pięknem: zapachem łąk, traw, kwiatów, szumem lasu, potęgą gór, mórz i oceanów. Jeśli jednak nie uświadomimy sobie, w jak dużym stopniu człowiek ingeruje w ten świat, naruszając przy tym jego naturalność, nie wyzwolimy w ludziach odpowiedzialności i troski o jego dobro, to wkrótce może okazać się, że przyszłe pokolenia nie dostrzegą już tego piękna. Ziemia jest miejscem egzystencji wszystkich ludzi i to od nas zależeć będzie, czy przekażemy ją następnym pokoleniom.
6
GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY - ROZSTRZYGNIĘTY
25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Sitańcu odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny ,,Skarby przyrodnicze i kulturowe gminy Zamość” . Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Zamość oraz instytucje współpracujące: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i Roztoczański Park Narodowy.
Uczniowie szkół Gminy Zamość brali udział w dwóch etapach konkursu: szkolnym i gminnym. Etap szkolny obejmował przygotowanie prac plastycznych, których tematyką były osobliwości przyrodnicze i kulturowe z obszarów chronionych Gminy Zamość. W kategorii klas IV – VI Wiktoria Tyrka zajęła III miejsce. Uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w rozwiązywaniu testu z zakresu znajomości osobliwości przyrodniczych i kulturowych wybranych terenów Gminy Zamość, osobliwości Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz ogólnych wiadomości na temat światowych organizacji ochrony środowiska. Dość szeroką wiedzą w tym zakresie wykazała się uczennica klasy VIII Sylwia Sołoducha zajmując II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
SZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY
Uczniowie z klas I-III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym, który miał na celu rozwijanie umiejętności pięknego i starannego pisania, kształtowanie wrażliwości estetycznej, promowanie dbałości o czytelność i estetykę pisma.Zadaniem uczestników było staranne przepisanie przygotowanego przez wychowawców tekstu w wyznaczonym czasie.
Kryteria oceny prac kaligraficznych obejmowały:
- staranność i estetykę pisma,
- jednolitość i proporcje liter,
- właściwe rozmieszczenie tekstu na kartce,
- zachowanie odstępów między wyrazami i liniami,
- ogólne wrażenie estetyczne.
Większość prac prezentowała bardzo wysoki poziom. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców
w każdej klasie, których zadaniem będzie udział w Gminnym Konkursie Pisania pod Patronatem Wójta Gminy Zamość.
Zwycięzcy konkursu:
1.Martyna Rycyk – klasa I
2. Aleksander Kraczek – klasa II
3.Emilia Magdziak – klasa IIISerdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy sukcesów wygranym!
3
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
ŚWIĘTUJEMY! FREBLUJEMY! W KLASIE II
W ramach realizacji Programu „Świętujemy! Freblujemy!” w klasie II odbyły się zajęcia inspirowane literaturą dziecięcą – lekturą „Karolcia” autorstwa Marii Krüger, których celem było rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz sprawności manualnej dzieci, a także kształtowanie umiejętności pracy z darami Froebla.Dzieci przy ich pomocy(m.in. klocków drewnianych, patyczków, pierścieni i kul), tworzyły własne interpretacje postaci Karolci. Podczas pracy wykazały się dużym zaangażowaniem oraz pomysłowością. Powstałe kompozycje były różnorodne – każda z nich odzwierciedlała indywidualne spojrzenie dziecka na postać głównej bohaterki książki. Zajęcia przebiegły w miłej, twórczej atmosferze. Dzieci były aktywne, skupione i pełne entuzjazmu. Realizacja Programu „Świętujemy! Freblujemy!” przyczyniła się do rozwijania kompetencji kluczowych u dzieci oraz wzbogacenia ich doświadczeń edukacyjnych poprzez zabawę z darami Froebla. Za udział w programie uczniowie klasy drugiej otrzymali dyplom.
5
#Żonkile #ŁączyNasPamięć
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej akcji "Żonkile", która upamiętnia bohaterów powstania w getcie warszawskim. Była to dla nas wszystkich okazja do pogłębienia wiedzy historycznej i refleksji nad trudnym tematem Holocaustu. Podczas akcji korzystaliśmy z materiałów edukacyjnych opracowanych przez Muzeum Żydów Polskich POLIN, które w profesjonalny i poruszający sposób pomogły naszym uczniom lepiej zrozumieć znaczenie tego wyjątkowego dnia. Żonkile to nie tylko symbol pamięci, ale także wyraz szacunku wobec przeszłości, który inspiruje do budowania lepszego i bardziej świadomego jutra. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia!
PIERWSZOKLASIŚCI POZNAJĄ WIRTUALNE OZOBOTY
Podczas zajęć z kodowania i programowania uczniowie klasy I po raz pierwszy pracowali z wirtualnymi Ozobotami. Choć znają już te małe roboty, tym razem mieli okazję programować je w wirtualnej rzeczywistości, układając specjalne puzzle oraz korzystając z symulatora robota Ozobot. Pracując w parach, dzieci nie tylko rozwijały umiejętność logicznego myślenia, ale także doskonaliły współpracę, planowanie i rozwiązywanie problemów. To doskonała forma nauki, która sprawia, że edukacja staje się ekscytującą przygodą.
DZIEŃ ZIEMI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
Dzień Ziemi, jak każdego roku przedszkolaki świętowały 22 kwietnia. Jest to bardzo ważny i wyjątkowy dzień, przypominający nam, że każdy powinien troszczyć się o naszą planetę i jej przyszłość. Podróżnicy, Tropiciele oraz Odkrywcy tego dnia uczyły się o sposobach dbania o naszą planetę, przypomniały sobie zasady segregowania odpadów. Obejrzały również film edukacyjny o Ziemi i wykonały piękne prace plastyczne.
6
DZIEŃ CZEKOLADY U ODKRYWCÓW I PODRÓŻNIKÓW
TROPICIELE ODKRYWAJĄ ŚWIAT SZTUKI
Dzień Sztuki w naszej grupie był pełen inspiracji! Tropiciele poznali postać Pabla Picassa, oglądając film o jego niezwykłych dziełach, a następnie sami spróbowali swoich sił jako mali artyści. Wycinali, kolorowali, komponowali – tworząc własne obrazy w stylu kubizmu. W ten sposób nie tylko rozwijali sprawność manualną, ale także odkrywali, jak różnorodna i fascynująca może być sztuka. Z dumą dzielimy się efektami naszej pracy.
WIELKANOCNE KODOWANIE
ZAJĘCIA W KLASIE II i III NA TEMAT OCHRONY ŚRODOWISKA
25 kwietnia 2025 r. w klasach II i III odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce ochrony środowiska, a szczególnie zagadnieniom segregacji śmieci, recyklingu oraz powtórnego przetwarzania odpadów, które przeprowadziły panie pracujące w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Prowadzące uświadomiły dzieciom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, a także w jaki sposób, każdy z nas może się do tego przyczynić poprzez codzienne działania, np.: prawidłowe sortowanie odpadów. Uczniowie poznali pojęcia: recykling, odpady niebezpieczne, bioodpady oraz surowce wtórne, zapoznali się z kolorami pojemników do segregacji. Na zakończenie powtórzyli zdobytą wiedzę przy pomocy KOŁA FORTUNY. Za dobrą odpowiedź każdy otrzymał upominek. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy byli zaangażowani, chętnie dzielili się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami, wykazali się dużą wiedzą i odpowiedzialnym podejściem do dbania o środowisko.
4
KLASA VI W CZASACH STANISŁAWOWSKICH - KRÓL PRZEMÓWIŁ!
Klasa VI przeniosła się w czasie do epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, organizując własne obiady czwartkowe. Wydarzenie to nabrało jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru, gdy głos zabrał... sam król Staś!
(No dobrze, tutaj z pomocą przyszły nam nowoczesne technologie, ale i tak efekt był imponujący). Uczniowie zapoznali się z oryginalnymi przepisami z epoki oświecenia, posłuchali muzyki klasycznej oraz obejrzeli animację o historii Łazienek Królewskich. Gościnnie w lekcji uczestniczyła klasa IV.
Dodatkowo nasi historyczni odkrywcy pracowali nad lapbookami poświęconymi Konstytucji 3 Maja. Ich kreatywne podejście i zaangażowanie uczyniły naukę inspirującą podróżą do przeszłości.
GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW
Często pytamy nasze dzieci o oceny i o to jak było w szkole. W natłoku codzienności zdarza się, że nie zauważamy że……
Stają się cichsze. Albo bardziej wybuchowe. Uciekają w świat online. Albo izolują się w realnym. Często za trudnymi emocjami stoi ciche wołanie: „Zauważ mnie. Zrozum. Pomóż.”W odpowiedzi na to, co naprawdę ważne w życiu młodego człowieka – jego emocje, potrzeby i poczucie bezpieczeństwa – realizowany jest w naszej szkole program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”. Zajęcia z uczniami klasy VII i VIII prowadzi pani Patrycja Burcon - Piasecka - psycholog.
Młodzi ludzie potrzebują wiedzy i wsparcia, by wyrosnąć na dorosłych, którzy znają swoją wartość, potrafią stawiać granice i dbać o swoje zdrowie psychiczne. Rozmawiamy o tym, co często przemilczane. Uczymy, że proszenie o pomoc to nie słabość, a siła. Zwracamy uwagę na sygnały, których nie należy ignorować. Wspieramy naszych uczniów w budowaniu samoświadomości, odwagi do mówienia o emocjach i umiejętności dbania o siebie – tu i teraz, w świecie rzeczywistym i wirtualnym.
Rekrutacja do naszej szkoły trwa!
"CZEKOLADOWA PRZYGODA TROPICIELI - W STYLU PROSTO Z DUBAJU"
Wesołych Świąt!
APEL WIELKANOCNY
- 5
WIELKANOCNE FREBLOWANIE U TROPICIELI
Pisankowy zawrót głowy dzięki Darom Froebla przeszedł nasze oczekiwania. Dzieci nie można było oderwać od świątecznych pisanek - pieczątki, mozaiki, dużo farb i radości - to zasługa pomysłów od Froebel.pl. Takie aktywności, to jest to, co Tropiciele lubią najbardziej!
WIELKANOCNE ŚNIADANIE W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
- 5
WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA ...
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. W naszym przedszkolu wielkanocne przygotowania rozpoczęliśmy już w zeszłym tygodniu, aby dzieci mogły poczuć radość i atmosferę nadchodzących świąt. Przedszkolaki poznawały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, rozwiązywały zagadki i matematyczne zadania, siały i podlewały owies, a także tworzyły piękne i kolorowe prace plastyczne. Wszystkie te działania wprowadziły dzieci w tematykę Świąt Wielkanocnych i sprawiły im mnóstwo radości.
Na zakończenie przedszkolnych przygotowań do świąt wszystkie przedszkolaki zasiadły do uroczystego poczęstunku w swoich salach oraz oglądały wielkanocny koncert "Jajko, Kura, Alleluja" Pani Patrycji Lipińskiej, śpiewając piosenki i świetnie się bawiąc.
3
WARSZTATY WIELKANOCNE U TROPICIELI
WIELKANOC W KLASACH I-III
16 kwietnia 2025 roku, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, uczniowie klas I-III wspólnie spożywali ,,Śniadanie wielkanocne”, które wprowadziło wszystkich w radosny nastrój. Podczas spożywania posiłku mieli oni okazję spróbować niektórych tradycyjnych potraw wielkanocnych. Po śniadaniu przyszedł czas na interaktywny koncert o tradycjach wielkanocnych ,,Jajko, Kura, Alleluja”, podczas którego dzieci śpiewały piosenki i wesoło się bawiły. Wspólny posiłek, czy słuchanie koncertu sprzyjały integracji i rozmowom, w których dzieci z radością dzieliły się swoim planami na nadchodzące święta.
4
SUKCES WIKTORII Z KLASY V
W dniu 15 kwietnia 2025 r. w Bibliotece Publicznej w Mokrem odbyła się XVII Edycja Konkursu Recytatorskiego o Laur Recytatora Gminy Zamość 2025 r. pod patronatem Wójta Gminy Zamość.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maja Karchut z klasy IV oraz Wiktoria Tyrka z klasy V. Dziewczynki zaprezentowały poezję oraz prozę polskich artystów, którzy w obecnym roku zostali wybrani na patronów roku 2025. W trakcie swoich występów obie recytatorki dbały o poprawność artykulacyjną, ale też o emocjonalne zaangażowanie i interpretację tekstu.
Z ogromną dumą informujemy, że WIKTORIA wywalczyła statuetkę, a tym samym zdobyła LAUR RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ, zachwycając jury wyjątkową interpretacją utworów: „Szarotka” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz fragmentem „Chłopów” Władysława Reymonta. Jej występ wyróżniał się dojrzałością emocjonalną, perfekcyjną dykcją oraz ogromnym zaangażowaniem scenicznym.Wielkie brawa należą się również Mai, która otrzymała dyplom za udział i z wielką starannością zaprezentowała utwory: „Szczęście” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz fragment „Chłopów” Władysława Reymonta.
Gratulujemy serdecznie naszym zdolnym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów na scenie!
Młode recytatorki pracowały pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk.
Już dziś czekamy na następną edycję konkursu – bo poezja naprawdę ma moc!
7
WYRÓŻNIENI W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Odbył się doroczny Wielki Gminny Konkurs Plastyczny „Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2025” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem. Również nasi uczniowie w tym konkursie zostali docenieni.
Wyróżnienia otrzymali: z przedszkola - Kornelia Górnik, Helena Ziemińska, Oliwier Maryńczak oraz z klasy II Kacper Sokal i Wiktor Ziemiński z klasy V. Ogromne brawa dla młodych artystów!
12
KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I - III ORAZ PRZEDSZKOLI
14 kwietnia 2025r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się ,,XVII EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO GMINY ZAMOŚĆ 2025” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Wydarzenie to miało na celu rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i uczniów, kształtowanie wrażliwości artystycznej oraz promowanie pięknej, poprawnej polszczyzny. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych ze szkół i przedszkoli Gminy Zamość.
Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Jędruszko i Oliwier Maryńczak z oddziałów przedszkolnych oraz Dawid Piłat z klasy II i Ewa Kobel z klasy III. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem oraz starannością w przygotowaniu. Za udział otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Konkurs przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze, a publiczność nagradzała recytatorów gromkimi brawami.
2
Archiwum Aktualności