STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
APEL WIELKANOCNY
- 5
SUKCES WIKTORII Z KLASY V
W dniu 15 kwietnia 2025 r. w Bibliotece Publicznej w Mokrem odbyła się XVII Edycja Konkursu Recytatorskiego o Laur Recytatora Gminy Zamość 2025 r. pod patronatem Wójta Gminy Zamość.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maja Karchut z klasy IV oraz Wiktoria Tyrka z klasy V. Dziewczynki zaprezentowały poezję oraz prozę polskich artystów, którzy w obecnym roku zostali wybrani na patronów roku 2025. W trakcie swoich występów obie recytatorki dbały o poprawność artykulacyjną, ale też o emocjonalne zaangażowanie i interpretację tekstu.
Z ogromną dumą informujemy, że WIKTORIA wywalczyła statuetkę, a tym samym zdobyła LAUR RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ, zachwycając jury wyjątkową interpretacją utworów: „Szarotka” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz fragmentem „Chłopów” Władysława Reymonta. Jej występ wyróżniał się dojrzałością emocjonalną, perfekcyjną dykcją oraz ogromnym zaangażowaniem scenicznym.Wielkie brawa należą się również Mai, która otrzymała dyplom za udział i z wielką starannością zaprezentowała utwory: „Szczęście” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz fragment „Chłopów” Władysława Reymonta.
Gratulujemy serdecznie naszym zdolnym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów na scenie!
Młode recytatorki pracowały pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk.
Już dziś czekamy na następną edycję konkursu – bo poezja naprawdę ma moc!
7
WYRÓŻNIENI W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Odbył się doroczny Wielki Gminny Konkurs Plastyczny „Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2025” pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem. Również nasi uczniowie w tym konkursie zostali docenieni.
Wyróżnienia otrzymali: z przedszkola - Kornelia Górnik, Helena Ziemińska, Oliwier Maryńczak oraz z klasy II Kacper Sokal i Wiktor Ziemiński z klasy V. Ogromne brawa dla młodych artystów!
12
KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I - III ORAZ PRZEDSZKOLI
14 kwietnia 2025r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się ,,XVII EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO GMINY ZAMOŚĆ 2025” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Wydarzenie to miało na celu rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i uczniów, kształtowanie wrażliwości artystycznej oraz promowanie pięknej, poprawnej polszczyzny. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych ze szkół i przedszkoli Gminy Zamość.
Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Jędruszko i Oliwier Maryńczak z oddziałów przedszkolnych oraz Dawid Piłat z klasy II i Ewa Kobel z klasy III. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem oraz starannością w przygotowaniu. Za udział otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Konkurs przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze, a publiczność nagradzała recytatorów gromkimi brawami.
2
GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW
Często pytamy nasze dzieci o oceny i o to jak było w szkole. W natłoku codzienności zdarza się, że nie zauważamy że……
Stają się cichsze. Albo bardziej wybuchowe. Uciekają w świat online. Albo izolują się w realnym. Często za trudnymi emocjami stoi ciche wołanie: „Zauważ mnie. Zrozum. Pomóż.”W odpowiedzi na to, co naprawdę ważne w życiu młodego człowieka – jego emocje, potrzeby i poczucie bezpieczeństwa – realizowany jest w naszej szkole program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”. Zajęcia z uczniami klasy VII i VIII prowadzi pani Patrycja Burcon - Piasecka - psycholog.
Młodzi ludzie potrzebują wiedzy i wsparcia, by wyrosnąć na dorosłych, którzy znają swoją wartość, potrafią stawiać granice i dbać o swoje zdrowie psychiczne. Rozmawiamy o tym, co często przemilczane. Uczymy, że proszenie o pomoc to nie słabość, a siła. Zwracamy uwagę na sygnały, których nie należy ignorować. Wspieramy naszych uczniów w budowaniu samoświadomości, odwagi do mówienia o emocjach i umiejętności dbania o siebie – tu i teraz, w świecie rzeczywistym i wirtualnym.
WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASACH I - III
W dniach poprzedzających Święta Wielkanocne uczniowie klas I – III mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach wielkanocnych zorganizowanych w naszej szkole przez panią Magdę Luszowską. Podczas zajęć dzieci własnoręcznie wykonały kolorowe ozdoby wielkanocne w kształcie zajączka. Praca polegała na owijaniu kartonowych wzorów włóczką, co wymagało precyzji i cierpliwości. Następnie uczniowie dekorowali swoje prace, przyklejając kolorowe kwiaty, listki oraz wielkanocne jajeczka. Efekty warsztatów zachwyciły wszystkich – powstały piękne, barwne dekoracje pełne wiosennej świeżości i dziecięcej wyobraźni. Warsztaty były nie tylko okazją do rozwijania zdolności manualnych, ale też sposobem na wspólne spędzenie czasu i wprowadzenie uczniów w klimat zbliżających się świąt. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach i z dumą prezentowały swoje dzieła.
9
Rekrutacja do naszej szkoły trwa!
#ŁączyNasPamięć
REKRUTACJA DO SZKOŁY I PRZEDSZKOLA
FROEBEL U 5- LATKÓW
Dzieci z grupy przedszkolnej Podróżnicy biorą udział w projekcie edukacyjnym Wspólnie obchodzimy urodziny Friedricha Froebla. Przedszkolaki zapoznały się z pomocami edukacyjnymi, klockami oraz innymi ciekawymi przedmiotami zaprojektowanymi przez Froebla. Z ogromną radością wykonują zadania przydzielone na każdy kolejny tydzień. Aktywnie uczestniczą w zajęciach, dobrze się przy tym bawią i jednocześnie uczą się.
WARSZTATY WIELKANOCNE U PODRÓŻNIKÓW
ZDROWE DZIECIAKI TO MY
Uczniowie klasy II na zajęciach rozwijających realizują OGÓLNOPOLSKI PROGRAM ,,ZDROWE DZIECIAKI TO MY”, którego głównym celem jest zapoznanie ich z zasadami zdrowego stylu życia. Ostatnio drugoklasiści rozmawiali o właściwym odżywianiu. Dlatego też samodzielnie przygotowali i wspólnie spożywali zdrowy posiłek: twarożek ze śmietaną, rzodkiewką i szczypiorkiem oraz kanapki. Zajęcia te wpłynęły na rozwój umiejętności kulinarnych dzieci, kształtowanie nawyków zdrowego żywienia oraz promowanie wspólnego spożywania posiłków w gronie rówieśników.
2
WIEŻA Z MAKARONU W KLASIE 6
Uczniowie klasy 6 na zajęciach z wychowawcą postanowili zmierzyć się z wyzwaniem Marshmallow Challenge. Jest to zabawa znana na całym świecie, a polega na zbudowaniu z makaronu, taśmy i sznurka jak najwyższej wieży, która utrzyma piankę. Pozornie gra może się wydawać dziecinną zabawą, jednak jest ona świetną okazją do wykazania się kreatywnością, pomysłowością oraz umiejętnością szybkiego reagowania na nowe sytuacje. Istotna jest również współpraca w grupie. Lekcja była interesującym doświadczeniem, dostarczyła dużo emocji. Zwycięska grupa została nagrodzona słodkimi piankami.
KLARA I KAROL LAUREATAMI KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO
10 kwietnia odbyła się uroczysta gala wręczania nagród dla laureatów Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno- Fotograficznego MOZAIKA, którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Lublinie. Spośród 90 nadesłanych prac w kategorii wiekowej - 6 lat, nagrodzonych zostało 2 dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków ze Szkoły Podstawowej w Pniówku:
Karol Małek- II miejsce
Klara Kobel- wyróżnienie
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Mali artyści pracowali pod kierunkiem pani Agnieszki Masalskiej.
2
WIOSNA NA WSI Z TROPICIELAMI
W minionym tygodniu Tropiciele poznawali życie na wsi, skupiając się na zwierzętach gospodarskich. Dzieci uczyły się nazw zwierząt i ich młodych, rozpoznawały odgłosy, a także porównywały wygląd i cechy charakterystyczne różnych gatunków.
W ramach zajęć sensorycznych przygotowaliśmy czekoladowe błoto, w którym dzieci mogły kąpać małe świnki – to doskonałe ćwiczenie wspierające rozwój zmysłów i małej motoryki.
Zajęcia plastyczne pozwoliły dzieciom twórczo wyrazić zdobytą wiedzę – powstały kolorowe kurki, kurczaczki i króliki, rozwijające sprawność manualną i kreatywność. Temat Wiosna na wsi był doskonałą okazją do poszerzania słownictwa, rozwijania kompetencji przyrodniczych oraz budowania wrażliwości na świat przyrody.
MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
11 kwietnia 2025 roku, odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Dzień Języków Obcych, który przyciągnął uczniów klas VI-VIII ze szkół podstawowych z Białowoli, Lipska i Pniówka. Wydarzenie miało na celu nie tylko popularyzację nauki języków obcych, takich jak angielski oraz niemiecki, ale także promowanie kultury obcojęzycznych krajów oraz budowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
Centralnym punktem imprezy był turniej „Jeden z dziewięciu”, zorganizowany w czterech etapach, które weryfikowały wiedzę językową, znajomość kultury oraz zdolności artystyczne uczestników. Konkurs rozpoczął się od serii pytań, które obejmowały wiedzę o krajach anglo- i niemieckojęzycznych oraz słownictwo związane z codziennymi tematami, takimi jak: człowiek, dom, szkoła i żywienie. Uczniowie musieli wykazać się szybkim myśleniem, ponieważ mieli zaledwie 5 sekund na odpowiedź. Kolejne rundy przyniosły jeszcze więcej emocji – uczestnicy mogli decydować, komu przekazać pytania, co dodawało rywalizacji elementu strategii. Należy dodać, iż każdy uczeń miał 2 szanse do wykorzystania, na wypadek gdyby udzielił błędnej odpowiedzi. W finałowej części zmierzyła się najlepsza trójka uczniów, a ostateczny etap konkursu poświęcony był prezentacji artystycznych projektów – makiet 3D, przedstawiających pomieszczenia w domu. Wszystkie elementy musiały być podpisane w dowolnym języku obcym, co stanowiło dodatkowe wyzwanie.
Komisja konkursowa, w której zasiadali nauczyciele języków obcych, przyznała nagrody za I, II, III miejsce oraz wyróżnienia. Po podliczeniu punktów okazało się, że:
- wyróżnienie zdobył Szymon Krzyszczuk – uczeń kl. VIII z SP w Lipsku,
- III miejsce Maja Gruszkiewicz – uczennica kl. VI z SP w Białowoli,
- II miejsce Alan Jachymczyk z kl. VI z SP w Pniówku,
- I miejsce i tytuł „Poligloty roku 2025”, otrzymała Kinga Adamczuk – uczennica kl. VIII z SP w Białowoli.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody za osiągnięte sukcesy. Nauczyciele, którzy przygotowali młodzież do konkursu, otrzymali podziękowania. Wręczono również puchary za udział dla poszczególnych reprezentacji szkół. Turniej nie tylko podkreślił znaczenie nauki języków obcych, ale również pozwolił uczestnikom uwierzyć w swoje możliwości i zintegrować się z rówieśnikami. Międzyszkolny Dzień Języków Obcych okazał się inspirującym i pełnym wrażeń wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i organizatorów. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników oraz podziękowania dla nauczycielek języków obcych: Doroty Wybranowskiej, Moniki Zwolan i Beaty Traczykiewicz oraz Patrycji Burcon, Małgorzaty Obuchowskiej, Marty Ziemińskiej, które przygotowały to wydarzenie.
SZKOLNE MISTRZOSTWA BIZNESU NASTOLATKÓW
Uczniowie naszej szkoły: Magdalena Kudyk, Kajetan Jaworski i Gabriel Zawadzki wzięli udział w konkursie „Szkolne Mistrzostwa Biznesu dla Nastolatków”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika w Zamościu, we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu. Konkurs był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej. Mentorami uczniów była Pani Małgorzata Lipska-Obuchowska - pedagog szkolny oraz Pani Patrycja Burcon-Piasecka - psycholog.
Zawody odbyły się w formie internetowej symulacji biznesowej, w której uczniowie musieli wcielić się w rolę młodych przedsiębiorców. Uczestnicy konkursu przez dwa miesiące zarządzali wirtualnymi sklepikami szkolnymi na dwóch równoległych rynkach. Na każdym rynku 10 zespołów konkurowało ze sobą podejmując realistyczne decyzje biznesowe. W sumie w tym przedsięwzięciu wzięło udział 20 zespołów – 60 uczniów ze szkół podstawowych Miasta Zamość i powiatu zamojskiego. Ich zadaniem było stworzenie wirtualnej firmy, podejmowanie decyzji finansowych, marketingowych i zarządczych, a także reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe. Liczyła się nie tylko wiedza ekonomiczna, ale też umiejętność pracy zespołowej, kreatywność i szybkie podejmowanie decyzji. Drużyna naszej szkoły intensywnie przygotowywała się do kolejnych etapów rywalizacji. Dzięki zaangażowaniu, pomysłowości i współpracy osiągnęli świetny wynik, zajmując wysokie piąte miejsce w finale, który odbył się 2 kwietnia 2025 roku.
To osiągnięcie pokazuje, że uczniowie mają nie tylko wiedzę, ale i potencjał, by w przyszłości odnieść sukces w świecie biznesu. Serdecznie gratulujemy- Magdzie, Kajtkowi i Gabrysiowi.
WARSZTATY WIELKANOCNE U ODKRYWCÓW
DZIEŃ KSIĄŻKI W PRZEDSZKOLU
Dzieci z grup przedszkolnych Podróżnicy, Odkrywcy oraz Tropiciele miały możliwość zapoznania się z kanonem literatury dziecięcej. Tego dnia przedszkolaki oglądały rożne pozycje książkowe adekwatne do ich wieku. Piękne, kolorowe książki zachwycały najmłodszych. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach książkowych. Odwiedziły także szkolna bibliotekę.
4
WYRÓŻNIENIE DLA PAULINKI PUHACZ Z KLASY VII
Z ogromną radością informujemy, że nasza uczennica, Paulina Puhacz zdobyła wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Józef Piłsudski pędzlem malowany”. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu. Placówka ta obchodzi w tym roku 100-lecie szkoły. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21 marca. Konkurs, który poświęcony był Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, stanowił doskonałą okazję do twórczego wyrażenia szacunku i podziwu dla jednej z najważniejszych postaci w historii Polski. Serdecznie gratulujemy Paulinie i życzymy dalszych sukcesów!
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI ROZTRZYGNIĘTY
2 kwietnia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski w ramach eliminacji do XVII Edycji Konkursu Recytatorskiego "O Laur Recytatora Gminy Zamość 2025", które odbędą się one w Bibliotece Publicznej w Mokrem.
W szkolnym etapie konkursu brało udział 23 uczestników:
- 8 dzieci z oddziałów przedszkolnych: Maja Leśniak, Liwia Kołtun, Kinga Jędruszko, Oliwier Maryńczak, Gabriel Szpindor, Karol Małek, Wojciech Wolanin, Klara Kobel
- 9 uczniów z klas 1-3: Emilia Bajan, Martyna Rycyk, Alicja Soroka, Lena Bondyra,Kaja Jędruszko, Aleksander Kraczek, Dawid Piłat, Fabian Mazurkiewicz, Ewa Kobel
- 6 uczniów z klas 4-5: Wiktoria Tyrka, Maja Karchut, Aleksander Szpindor, Katarzyna Łapa, Nadia Ćwik, Milena Maryńczak
Po obradach jury wyłoniono 6 laureatów, którzy reprezentować będą naszą szkołę podczas Konkursu Recytatorskiego o Laur Recytatora Gminy Zamość.
Laureaci Konkursu:
- Kinga Jędruszko- oddział przedszkolny 5 latków
- Oliwier Maryńczak- oddział przedszkolny 6 latków
- Dawid Piłat- klasa II
- Ewa Kobel- klasa III
- Maja Karchut- klasa IV
- Wiktoria Tyrka- klasa V
FROEBEL U NAJMŁODSZYCH
Grupa przedszkolna ,,Tropiciele'' wykonała kolejne zadanie w ramach projektu edukacyjnego ,,Wspólne obchodzimy urodziny Friedricha Froebla''.
WIEKLANOCNE WARSZTATY
Drodzy Rodzice, zapraszamy na warsztaty do oddziałów przedszkolnych!
MEGAMISJA - EDUKACYJNA PRZYGODA DZIECI W CYFROWYM ŚWIECIE
W naszej szkole realizowany jest 10-miesięczny Ogólnopolski Program Edukacyjny MegaMisja, która jest częścią misji społecznej Fundacji Orange. W klasie 2 program prowadzi pedagog szkolny - Małgorzata Lipska-Obuchowska, a w klasie 3 wychowawczyni i pedagog specjalny - Magda Luszowska. Dzieci podczas realizacji tego programu zdobywają ważne kompetencje społeczne i cyfrowe – umiejętność współpracy, komunikacji, rozumienia emocji swoich i innych, krytycznego myślenia. Wszystko po to, by ułatwić im dbanie o higienę cyfrową, uczyć umiaru w korzystaniu z technologii i chronić przed szkodliwymi zjawiskami.
MegaMisja tłumaczy ważne tematy poprzez zabawę, dzieci przeżywają przygody z animowanymi bohaterami – Julką i Kubą – i niesfornym Psotnikiem. Pomaga im to w integracji i zachęca do wspólnego działania. Program oparty jest na podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej. Dodatkową motywacją dla dzieci są punkty i nagrody zdobywane za realizację zadań.
9
ŚWIĘTUJEMY! FREBLUJEMY! W KLASIE II
Uczniowie klasy 2 uczestniczą w Projekcie Edukacyjnym „Świętujemy! Freblujemy!”. Jest to ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu promowanie twórczości i współpracy wśród dzieci oraz upowszechnienie idei edukacji w duchu freblowskim. W ramach projektu, drugoklasiści mieli za zadanie wykonać tort, wykorzystując ,,Dary Froebla” (drewniane klocki), który stał się symbolem radosnych chwil spędzonych razem. Wykonanie tego zadania było doskonałą okazją do integracji, nauki i zabawy. Dzieci miały szansę na rozwój kreatywności i umiejętności pracy zespołowej.
FROEBEL U 6- LATKÓW
Grupa Odkrywcy realizuje kolejne zadanie w projekcie "Świętujemy Freblujemy".
DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU W GRUPIE ODKRYWCÓW I PODRÓŻNIKÓW
2 kwietnia na całym świecie oraz w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole obchodzony był Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata.
1
TURNIEJ SZACHOWY
4 kwietnia 2025r. w II LO w Zamościu uczniowie z klasy V: Jan Stawarski, Bartłomiej Szostak oraz Wiktor Ziemiński wzięli udział w TURNIEJU SZACHOWYM ,,ZAMOŚĆ SZACH TOUR 2025”. Turniej zgromadził około 100 młodych pasjonatów tej królewskiej gry ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem wydarzenia było promowanie szachów wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, koncentracji i strategicznego planowania. Jego patronatem był Lubelski Wojewódzki Związek Szachowy. W trakcie rywalizacji uczestnicy wykazywali się dużym zaangażowaniem oraz znajomością zasad gry. Turniej był wspaniałą okazją do rywalizacji oraz integracji uczniów, którzy pasjonują się grą w szachy. Organizatorzy zapewnili, że tego rodzaju wydarzenia będą kontynuowane w przyszłości, ponieważ pomagają one nie tylko w rozwijaniu umiejętności intelektualnych, ale także w kształtowaniu ducha sportowej rywalizacji i współpracy. Nasi młodzi szachiści walczyli bardzo dzielnie i choć nie stanęli na podium, wyrazili zadowolenie z przebiegu turnieju. Już nie mogą doczekać się kolejnego.
2
PAMIĘTAMY….
2 kwietnia 2025 r. był dniem 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Z tej okazji odbył się w naszej szkole apel dla uczczenia pamięci naszego Wielkiego Rodaka - człowieka, który nie tylko kierował Kościołem katolickim, ale też inspirował kolejne pokolenia swoją postawą, słowami i niezłomną wiarą. W prezentacji multimedialnej wspominaliśmy Jego życie, pontyfikat oraz wartości, które niósł ze sobą: pokój, dialog, nadzieję, poszanowanie godności każdego człowieka, niezależnie od jego narodowości, kultury czy wyznania. Jego przesłanie „Nie lękajcie się”, to motywacja dla każdego z nas, by odważnie stawiać czoła wyzwaniom, nie ulegać lękom, by żyć w prawdzie i w miłości. 20 lat po śmierci, Jego słowa wciąż mają moc, a Jego przykład stanowi wzór do naśladowania. Na koniec uczniowie wspólnie zaśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II.
3
Archiwum Aktualności