WAKACYJNE PRACE PRZEDSZKOLAKÓW
KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
W roku szkolnym 2022/2023 grupy przedszkolne: Misie, Sówki oraz Skrzaty brały udział w programie Kubusiowi Przyjaciele Natury, który jest jednym z największych programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych.
Jest to program ekologiczny organizowany przez markę "KUBUŚ". Jego cele to proekologiczna edukacja dzieci już od najmłodszych lat. W tym roku przedszkolaki wzięły udział w specjalnych misjach, podczas których nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii oraz dowiedziały się, jak nasze niewłaściwe zachowania mają wpływ na zmiany klimatyczne.
Koordynatorem programu była pani Agnieszka Masalska.
13
UDZIAŁ W I OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "MISTRZOWIE WOLONTARIATU"
Wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023 wolontariusze SZGW wraz z opiekunem panią Dorotą Wybranowską przystąpili do udziału w konkursie fundacji Dwa Skrzydła Anioła z Lublina pn. „Mistrzowie Wolontariatu”. W związku z tym wszystkie przeprowadzone akcje charytatywne były opisywane, dokumentowane i na koniec w formie portfolio zostały przesłane do fundacji. Była to dodatkowa motywacja dla wolontariuszy, aby wytrwale pomagać i wspierać potrzebujących. Na początku maja fundacja opublikowała na swojej stronie internetowej wyniki konkursu. Okazało się, że na 66 szkół biorących udział w konkursie nasi wolontariusze uplasowali się na wysokim 19 miejscu w rankingu ogólnopolskim zdobywając 1160 punktów.
1
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Proces nauczania i wychowania nie przebiega wyłącznie w szkolnych salach. Znakomitą ku temu okazją są również wycieczki. Kiedy w czerwcu nauki już mniej a stopnie na koniec roku są wystawione, to najlepiej jest zorganizować uczniom dłuższy wyjazd turystyczno-krajoznawczy. W tym roku zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty Biura Turystycznego Quand” i wraz z nim wybrać się na dwa dni do Warszawy. 20 czerwca uczniowie z naszej szkoły i ich rówieśnicy z SP w Lipsku wyruszyli z rana w podróż do stolicy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Mimo świadomości, że kroczymy po salach odbudowanych po zniszczeniach wojennych, łatwo było poczuć potęgę majestatu dawnej Rzeczypospolitej. Szczególne wrażenie robiły oryginały obrazów Jana Matejki i Canaletta, których reprodukcje wielokrotnie gościły podczas lekcji języka polskiego i historii. Po uczcie duchowej przyszła kolej na strawę cielesną – nieopodal zamku czekał na nas McDonald’s, gdzie można się było posilić przed licznymi atrakcjami zaplanowanego programu wycieczki. Wkrótce po obiedzie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zapewnił nam pełen wrażeń spacer po Warszawie. Nie brakowało faktów, ciekawostek, legend, nasi uczniowie mogli wykazać się własną wiedzą a nawet odegrać zamach Michała Piekarskiego na króla Zygmunta III Wazę oraz wcielić się w rolę kata dokonującego egzekucji na skazańcu. Podczas spaceru po Starym Mieście był również czas na drobne zakupy. Potem czekała nas jeszcze wizyta pod Pałacem Prezydenckim oraz Grobem Nieznanego Żołnierza. Najciekawsze dla dzieci były jednak atrakcje w Centrum Nauki Kopernik. Każdy tam znalazł coś interesującego dla siebie i zabawom oraz rozmaitym eksperymentom nie było końca. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do zacisznego hotelu, gdzie czekała na nas obiadokolacja i zasłużony odpoczynek. Dla wielu wspólny nocleg był równie ważnym punktem programu jak zwiedzanie Warszawy. Rano po śniadaniu czekały nas nowe atrakcje – przejazd metrem i elektrycznym autobusem pod Belweder, skąd udaliśmy się spacerem po Parku Łazienkowskim. Tam oglądaliśmy rozmaite pamiątki po królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, jego bratanku księciu Józefie czy podchorążych Piotra Wysockiego. Chwilę spędziliśmy też pod słynnym pomnikiem Fryderyka Chopina. Z Łazienek pojechaliśmy do całkiem współczesnego pałacu – PKiN. Tam windą wjechaliśmy na 30. piętro, skąd roztacza się wspaniały widok na całą Warszawę. Nieopodal pałacu czekał na nas obiad, a po posiłku pojechaliśmy do Wilanowa, by zwiedzić pałac króla Jana III Sobieskiego. Pani przewodniczka poprowadziła tam ciekawe zajęcia historyczne. Oryginalne wnętrza i wyposażenie pałacu zrobiły na każdym duże wrażenie. Niestety był to już ostatni punkt programu wycieczki. Z Wilanowa czekała nas już tylko droga powrotna do Pniówka. Wszyscy byli bardzo zadowoleni , a wiedza zdobyta podczas wycieczki będzie ważnym uzupełnieniem wiadomości poznanych w czasie lekcji.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022 / 2023
1) 22 czerwca 2023r. (czwartek) – godz. 11.30 - Msza święta w kościele św. Krzyża w Zamościu - (odpowiedzialni – rodzice).
2) 23 czerwca 2023r. ( piątek)
- godz. 8.30 - zakończenie roku szkolnego dla klas I – II.
- godz. 9.15 - zakończenie roku szkolnego dla klas III – IV.
- godz. 11.00 - zakończenie roku szkolnego dla klas V – VIII.
BEZPIECZNE WAKACJE W 4 LATKACH
Zbliża się okres wakacji dlatego bardzo ważne jest, aby nasze przedszkolaki były świadome i bezpieczne w trakcie wakacyjnego odpoczynku. W grupie Sówki poruszyliśmy takie tematy jak: zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię, zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu oraz podczas spacerów, a także jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie zbliżających się wakacji.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
20 czerwca odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 w oddziałach przedszkolnych.Tego dnia grupa Misie, Sówki oraz Skrzaty zgromadziły się na uroczystym apelu, podczas którego młodsze przedszkolaki otrzymały od Pani Dyrektor dyplomy ukończenia grupy przedszkolnej, natomiast 6-latki dyplomy ukończenia przedszkola. Każde z dzieci dostało również pamiątkowe książki z dedykacją i podziękowaniem za cały udany rok. Po zakończeniu apelu wszystkie grupy świętowały ten dzień w swoich salach delektując się pysznymi lodami.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
SUKCES MAGDY i PIOTRKA
W ramach wspólnych z MSC Polska obchodów Światowego Dnia Oceanów zamojskie ZOO przeprowadziło Wojewódzki Konkurs Plastyczny „CHROŃMY MORZA I OCEANY”. Celem, którego było przypomnienie ważnej roli, jaką odgrywają wodne ekosystemy oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia na jakie są narażone. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie bogatego i różnorodnego świata mórz oraz oceanów. Magdalena Kudyk i Piotr Szpindor sprostali tym wymaganiom i otrzymali wyróżnienia za swoje dzieła malarskie. W tym przedsięwzięciu również wziął udział Szymon Kudyk. Jego praca była także bardzo interesująca.
Gratulacje !!!
Szyman Kudyk Piotr Szpindor Magdalena Kudyk
SUKCES JASIA STAWARSKIEGO
Uczeń klasy III - Jan Stawarski wziął udział w XIX POWIATOWYM KONKURSIE TWÓRCZOŚCI ,,Moja Mała Ojczyzna”, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Króla w Nieliszu. Głównym celem konkursu była prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży, a także promowanie piękna własnego regionu. Jaś napisał wiersz i w kategorii utwór literacki zajął II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych literackich sukcesów!
BEZPIECZNE WAKACJE
Już niedługo rozpoczną się upragnione wakacje, czas relaksu, odpoczynku i wesołej zabawy. Pamiętajmy jednak o tym, aby były bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W związku z tym, w klasach I-III zostały przeprowadzone pogadanki na temat bezpiecznych zabaw w czasie wakacji. Dzieci oglądały filmiki edukacyjne na temat ,,Bezpieczne wakacje”, dyskutowały na temat oglądanych treści, układały rymowanki, a także wykonały plakaty. Oprócz tego uczniowie klas I-III przypomnieli sobie zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, co również jest bardzo ważne w związku ze zbliżającymi się upragnionymi wakacjami.
Rymowanki na temat bezpiecznych wakacji:
Wakacje to przygody czas, wakacje, wakacje do bezpieczeństwa wzywają nas!
Słońce świeci, pamiętaj o filtrze dla dzieci!
Złoty piasek, ciepła woda, skok na główkę to zła przygoda!
Nie wchodź do wody za głęboko, a jak wejdziesz z kółkiem będzie spoko!
Do wody nie wchodzimy, gdy czerwony kolor widzimy!
Gdy na wakacjach z rodzicami wypoczywasz, dużo niezwykłych przygód przeżywasz,
nie zapomnij jednak rzeczy ważnej, by bezpieczeństwo zachować w sytuacji każdej!1
PRAKTYCZNY EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
Karta rowerowa jest bardzo ważnym dokumentem. Uzyskaniem jej potwierdza się nabyte umiejętności teoretyczne i praktyczne, a otrzymujący ją uczeń staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. W dniu 14.06. 2023 r. w WORD w Zamościu, pod czujnym okiem pana policjanta uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w egzaminie praktycznym na kartę rowerową.
Egzamin ten obejmował:
- przygotowanie roweru do jazdy,
- jazda rowerem na wprost - ruch prawostronny,
- reagowanie na znaki drogowe- przejście dla pieszych (ustępowanie pierwszeństwa pieszemu),
- zmiana pasa ruchu,
- ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym,
- hamowanie w polu końcowym.
Na egzaminie uczniowie świetnie sobie poradzili, zakończyli egzamin zadowoleni i z uśmiechem na ustach. W nagrodę za wizytę w Ośrodku Ruchu Drogowego otrzymali od pana policjanta odblaski.
Gratulujemy!
1
PRZEDSZKOLAKI W PARKU DINOZAURÓW
Najmłodsze przedszkolaki z grupy Sówki i Misie odwiedziły Park Jurajski w Krasnobrodzie. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji oraz ciekawa prelekcja na temat życia i funkcjonowania prehistorycznych gadów. Dzieci poszerzyły zasoby swojej wiedzy dotyczącej dinozaurów oraz miały okazję dobrze się bawić w pięknym, leśnym otoczeniu. Zwieńczeniem wyjazdu był długo wyczekiwany piknik na świeżym powietrzu.
6
„RODZINA TO JEST SIŁA…”
W dniu 13 czerwca uczniowie klasy I i II obchodzili uroczystość Dnia Mamy i Taty. Pani dyrektor powitała zaproszonych gości, nauczycieli i dzieci. Dla licznie zebranych rodziców uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i wykonali taniec. W dziecięcych słowach wyrazili swoją miłość, radość i wdzięczność. Po zakończeniu części artystycznej każde dziecko wręczyło mamie i tacie własnoręcznie wykonany prezent, składając najpiękniejsze, z serca płynące życzenia. Niejednej mamie zakręciła się w oku łza. Na koniec każda klasa stanęła wraz ze swoimi rodzicami do pamiątkowego zdjęcia.
1
KONCERT W GRUPIE 4 LATKÓW
12 czerwca 4-latki oglądały koncert Pani Patrycji Lipińskiej "Na niebie milion gwiazd". Podczas koncertu dzieci usłyszały utwory Chopina, Bacha, Beethovena, Mozarta oraz najnowszą piosenkę Patrycji Lipińskiej o Mikołaju Koperniku.
WYNIKI KONKURSU „MISTRZ WIEDZY O NIEMCZECH”
Na przełomie maja i czerwca 2023 r. zorganizowano konkurs z języka niemieckiego Mistrz wiedzy o Niemczech dla uczniów klas VII – VIII. Była to trzecia edycja konkursu z języka niemieckiego realizowanego w szkole w formie quizu oraz wersji tradycyjnej gdy uczniowie nie posiadali smartfonów.
Za przygotowanie quizu na www.quizizz.com składającego się z 31 pytań w klasie VII i 33 w klasie VIII odpowiedzialna była pani Monika Zwolan. Quiz sprawdzał wiedzę uczniów z materiału realizowanego w danej klasie w ciągu roku szkolnego m.in. przedstawianie się i podstawowe informacje o sobie, produkty żywnościowe, przybory szkolne, meble, czas przeszły Perfekt, środki lokomocji itp. orazpodstawowe informacje o Niemczech: sąsiedzi, kolor flagi, stolica, itd.
Laureatami I miejsca zostali:
w klasie VII - Bartłomiej Stawarski z wynikiem 87 %
w klasie VIII - Piotr Szpindor i Karolina Michońska zdobywając 76%.
Zdobywcy II miejsca to w klasie VII - Weronika Bochenko, w klasie VIII - Zofia Ziemińska i Tadeusz Figura-Wnuk. Na III miejscu uplasowali się w klasie VII - Szymon Kudyk, a w klasie VIII - Magdalena Małek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
MISTRZ ANGIELSKICH SŁÓW
W czerwcu br. 14 uczniów z klas II-IV wzięło udział w szkolnym konkursie "Mistrz Angielskich Słów", zorganizowanym przez panią Dorotę Wybranowską - nauczycielkę języka angielskiego w klasach I-VIII. Konkurs miał formę testu leksykalnego, sprawdzającego znajomość angielskiego słownictwa na poziomie danej klasy. "Mistrzem angielskich słów" została Gabriela Sachajko z klasy IV. II miejsce przypadło Alanowi Jachymczykowi, również z klasy IV. Na trzecim miejscu z tą samą liczbą punktów uplasowali się Aleksander Szpindor z klasy II oraz jego starszy brat z klasy IV - Jan Szpindor. Wyróżnienie zdobyła Lena Kołtun z klasy IV, która uzyskała wysoki - czwarty wynik w rankingu. Gratulujemy uczniom doskonałej znajomości angielskiego słownictwa i życzymy dalszych sukcesów.
SUKCESY z JĘZYKA ANGIELSKIEGO w KLASIE II i III
Na początku marca 2023r kilkoro uczniów z klasy II i III wzięło udział w wiosennej edycji semestralnej ogólnopolskiego konkursu ZUCH z języka angielskiego. Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Szkolnej z Warszawy. Miło nam poinformować, że dwoje uczniów z klasy II, Katarzyna Łapa i Maja Karchut, zajęło I miejsce zdobywając tytuł laureata i nagrody książkowe. Uczeń Aleksander Szpindor zajął 14 miejsce w rankingu (na 820 uczestników), co dało mu również tytuł laureata. Wśród trzecioklasistów laureatem został Jan Stawarski, który uplasował się na wysokim 12 miejscu w skali kraju (na 833 uczestników). Dyplom uznania otrzymali: Nikola Dziadko i Bartłomiej Szostak.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zyczymy dalszych sukcesów.
KLASA VIII w KINIE
12 czerwca br. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą, panią Dorotą Wybranowską, wybrali się do Centrum Kultury Filmowej „STYLOWY” w Zamościu na film pt. „Spiderman”. Wyjazd miał charakter integracyjny. Była to już ostatnia okazja na wspólne spędzenie czasu wolnego, ponieważ ósmoklasiści niebawem zakończą swoją edukację w szkole podstawowej i każdy z nich wkroczy w nowe środowisko w wybranej przez siebie szkole średniej. Uczniowie skorzystali ze specjalnych voucherów, które otrzymali w prezencie od pani pedagog - Agaty Sierak. Serdecznie dziękujemy Pani Pedagog za ufundowanie nam tej atrakcji.
GRATULACJE dla WERONIKI i KLAUDII
Od lat organizowany przez Szkołę Podstawową w Mokrem Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII GMINY ZAMOŚĆ” jest okazją do sprawdzenia przez uczniów swoich umiejętności podczas pisania trudnych dyktand. Już sam awans w eliminacjach szkolnych jest dużym osiągnięciem, a sukces w rywalizacji z uczniami najlepszymi w całej gminie smakuje wyjątkowo. W tym roku bardzo dobrze spisały się uczennice klasy VII Weronika Bochenko i Klaudia Puhacz przygotowane przez pana Mirosława Trześniowskiego. Podczas konkursu, który odbył się 25 kwietnia Weronika zajęła drugie, a Klaudia trzecie miejsce. 22 maja podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu odebrały one nagrody i dyplomy.
Serdecznie gratulujemy im sukcesu a przede wszystkim świetnego radzenia sobie z zawiłościami polskiej ortografii.
NASI UCZNIOWIE LAUREATAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ORZEŁ MATEMATYCZNY”
W kwietniu 2023r. odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”, w którym wzięło udział 18 uczniów z klas II - VIII. Organizatorem jest Firma Delta. Nad przebiegiem konkursu czuwał szkolny koordynator Pani Monika Zwolan.
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Zgodnie z regulaminem konkursu przyznane zostały następujące tytuły oraz dyplomy:
- za miejsca od I do III- tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu oraz nagrodę,
- za miejsca od IV do XVIII- tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu,
- pozostałym uczestnikom bez względu na uzyskany wynik przyznany został dyplom uznania.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z naszej szkoły:
1. Martyna Naworol, klasa III- 11 miejsce w kraju
2. Wiktoria Tyrka, klasa III- 12 miejsce
3. Lena Kołtun, klasa IV- 14 miejsce
4. Alan Jachymczyk, klasa IV- 17 miejsce
5. Katarzyna Michońska, klasa IV- 14 miejsce
6. Szymon Kudyk, klasa VII- 14 miejsce
7. Piotr Szpindor, klasa VIII- 14 miejsce
Za przygotowanie uczniów do tego konkursu odpowiadały Panie: Wiesława Gawlik (kl.II), Barbara Pyś (kl.III), Monika Zwolan (kl.V-VI) oraz Anna Piłat (kl. IV, VII- VIII).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
SUKCESY MATEMATYCZNE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE "KANGUR"
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie: Klaudia Puhacz, Szymon Kudyk i Bartłomiej Stawarski z klasy VII otrzymali wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „KANGUR”
Ogromne gratulacje dla matematycznych umysłów naszej szkoły oraz ich nauczycielki pani Anny Piłat.
Konkurs „Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych. Podczas konkursu uczniowie mogli sprawdzić swoje wiadomości matematyczne, a także umiejętności logicznego myślenia oraz zdolności rachunkowe.W Polsce do konkursu przystępuje około 400 tys. uczniów. Wśród nich znajdują się również uczniowie naszej szkoły, a osiągane przez nich sukcesy są dla nas powodem do dumy i zadowolenia.
Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!
WYRÓŻNIENIA dla MAGDY i KLAUDII
Uczennice: Magdalena Kudyk z klasy V oraz Klaudia Puhacz z klasy VII otrzymały wyróżnienia w XVI edycji konkursu plastycznego pt."Malowane poezją" o zasięgu ogólnopolskim dla uczniów szkół podstawowych. W tym roku motto konkursu stanowowiły słowa Simonidesa "Malarstwo jest milczacą poezją, a poezja - mówiącym malarstwem". Organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie. Wpłynęło 985 prac z terenu całej Polski. W sumie nagrodzono i wyróżniono 37 uczestników, zaś prace 23 osób zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej.
Madzia i Klaudia gratulacje!
Młode malarki pracowały pod kierunkiem pani Aliny Korneluk.
OGÓLNOPOLSKA AKCJA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
7 czerwca o godzinie 10:00 klasa II i III dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Organizatorem akcji było Wydawnictwo Sukurs – wydawca miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Główne cele akcji, to promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. A także podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury. Integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.
3
5 i 6 LATKI na OLIMPIADZIE MŁODYCH SPORTOWCÓW
Dwunastoosobowa drużyna z grupy przedszkolnej 5 i 6 latków uczestniczyła w Olimpiadzie Młodych Sportowców, która miała miejsce w Zamościu. Celem spotkania było propagowanie ruchu jako formy wychowania prozdrowotnego oraz wytwarzanie radosnej atmosfery u dzieci i wiary we własne siły. Olimpijskie zmagania były poprzedzone wspólną rozgrzewką w rytm muzyki. Zawodnicy chętnie i z zaangażowaniem pokonywali poszczególne konkurencje. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników były wspólne zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, strzelanie z łuku oraz gry planszowe XXL. Każdy olimpijczyk otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal. Na zakończenie spotkania została wykonana pamiątkowa fotografia ze wszystkimi zawodnikami.
ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO ETAPU EDUKACYJNEGO PRZEZ KLASĘ III
Koniec zajęć, klasówek i prac domowych – tuż, tuż, a przed uczniami dwa miesiące wakacji.
I właśnie z tej okazji 7 czerwca 2023r. w klasie III odbyła się uroczystość zakończenia pierwszego etapu edukacyjnego oraz Święto Rodziny. Trzecioklasiści zaprosili na nią Panią Dyrektor, uczących ich nauczycieli, a także swoich rodziców i dziadków. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości, a następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym poprzez śpiew i recytację wyrazili wdzięczność Pani Dyrektor, wychowawczyni, nauczycielom, rodzicom i dziadkom za trud wychowania i nauczania, za codzienną troskę, wyrozumiałość oraz cierpliwość.Muzyka, eleganckie stroje oraz powaga występujących wzruszyły wszystkich gości, a przede wszystkim rodziców, którzy towarzyszyli im w tej wyjątkowej chwili.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
SPOTKANIE Z AFRYKĄ - LEKCJA GEOGRAFII
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czas najwyższy pomyśleć o sposobach wesołego spędzenia wolnego czasu. A gdyby tak podróż do Afryki? O tym czy warto tam się wybrać, mogli przekonać się uczniowie klas V-VII, uczestniczący w spotkaniu z panem Robertem Gondkiem, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość w Mokrem. Odbyło się ono 7 czerwca. Podróżnik w bardzo interesujący sposób opowiadał o swoich podróżach po Czarnym Lądzie. Rozpoczął je jeszcze podczas studiów, kiedy wraz z grupą znajomych odwiedził Republikę Południowej Afryki. Później realizował swój plan wejścia na najwyższe szczyt każdego z krajów afrykańskich. Rozpoczął oczywiście od Kilimandżaro, a w kolejnych latach przewędrował 20 krajów, wspinając się na tamtejsze szczyty. Podczas spotkania z widzami pan Gondek skupił się na opowieściach o Tanzanii, Kenii, Ugandzie i Rwandzie. Opowiadał o swoich wyprawach w góry, uczestnictwie w safari, spotkaniach z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, wizytach w masajskich wioskach i kontaktach z miejscową ludnością. Podróżnik dzielił się swoimi niezapomnianymi wrażeniami, bawił zabawnymi anegdotkami, ale opowiadał również o niebezpieczeństwach, z którymi trzeba było się liczyć, wędrując po afrykańskich szlakach. Po spotkaniu widzowie zadawali mu rozmaite pytania, interesując się choćby kosztem takich wypraw. Niestety podczas najbliższych wakacji trudno będzie im sprostać, za to prześliczne fotografie pokazywane podczas prelekcji oraz przywiezione pamiątki pozwoliły choć w wyobraźni przenieść się do nietkniętych ręką cywilizacji rejonów Afryki.
1
DZIEŃ RODZINY u MISIÓW i SÓWEK
MALI MISTRZOWIE KULINARNI
W dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka oraz w ramach warsztatów kulinarnych "Mali Mistrzowie Kulinarni", dzieci z grupy Sówki oraz Misie wykonały pyszny i pełen witamin koktajl owocowy, którym następnie delektowały się podczas pikniku na świeżym powietrzu.
PODSUMOWANIE PROGRAMU "TRZYMAJ FORMĘ"
- 3
SŁODKA WYCIECZKA DO ULIKA
6 czerwca dzieci z klasy I i II oraz z oddziału przedszkolnego 5-6 latków wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Pszczelarskiego „Ulik” w Mokrymlipiu. Tam czekało na nich mnóstwo atrakcji - wśród nich: zwiedzanie pasieki zabytkowych uli, poznanie wiele ciekawostek z życia pszczół, oglądanie wnętrze ula, oszklonego ula z żywymi pszczołami; zwiedzanie muzeum pszczelarstwa, sali muzealnej z eksponatami wiejskiej chaty oraz starej sali szkolnej. Było ognisko w pszczelarskiej zagrodzie oraz zabawy na świeżym powietrzu w strojach pszczół i pszczelarzy. W drogę powrotną dzieci zabrały ze sobą radosne wspomnienia i zdrowy, pachnący miód. Na zakończenie wycieczki czekała ich jeszcze jedna niespodzianka - pyszne lody w Szczebrzeszynie. Wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili bezpiecznie do szkoły.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
3
Archiwum Aktualności