Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu 2 kwietnia. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Pisarz opowiadał o tym, że nawet ten, który początkowo bywa odrzucany, potem może budzić podziw wszystkich. Zwracał uwagę, że nie doceniamy tych, których mamy blisko. Ostrzegał przed skłonnością do przepychu i lodowatym sercem. Takie przesłania znajdziemy w baśniach o „Brzydkim kaczątku”, „Słowiku”, „Nowych szatach cesarza”, „Królowej Śniegu” i „Dziewczynce z zapałkami”. Ich autor, Hans Christian Andersen, opowiadał w nich o nas samych, o tym, co tkwi w człowieku, dlatego jego baśnie mają charakter uniwersalny i pomimo upływu blisko 200 lat wciąż są chętnie czytane.
Zachęcamy Was do przeczytania wybranej baśni.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 roku. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.
Dlaczego warto czytać książki? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć oraz wskazać nowe możliwości.
Dlaczego trzeba czytać dzieciom? Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą, powoduje, że między rodzicem i dzieckiem rodzi się bliskość i wyjątkowa więź emocjonalna. Dzięki książkom można przybliżyć dzieciom świat, ten codzienny i ten pełen magii i przygód. Nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie! Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.
Życzymy miłego, wspólnego czytania!