Uczniowie z klasy V na lekcji informatyki próbowali zamienić się w fotografów. Poznali sposób wykonywania zdjęć, podstawowe funkcje aparatu fotograficznego oraz w jaki sposób oświetlenie wpływa na jakość zdjęć. Poprzez wykonywanie fotografii mogli rozwijać kreatywność, wyobraźnię i myślenie, a także dowiedzieli się, że potrzebne jest skupienie, uwaga oraz „sprawne oko”. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, co można zobaczyć w poniższej galerii. Zajęcia prowadzila pani Marta Bil.
Nowoczesny sprzęt został pozyskany przez naszą szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" pozwala na realizację twórczych pomysłów.
PORTRETY FOTOGRAFICZNE - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
- 6
MISIE - MALI ARTYŚCI PODCZAS PRACY
- 5
KONCERT EDUKACYJNY ,,Na niebie milion gwiazd’
5 czerwca 2023r. uczniowie klasy trzeciej mieli okazję wysłuchać KONCERTU EDUKACYJNEGO DLA DZIECI ,,Na niebie milion gwiazd”, przygotowanego przez panią Patrycję Lipińską. Dzieci wysłuchały utworów znanych kompozytorów, tj.: Chopina, Bacha, Beethovena czy Mozarta. Oprócz tego zapoznały się z życiem Mikołaja Kopernika oraz śpiewały o nim piosenkę. Pani Patrycja zabrała trzecioklasistów na wirtualną wycieczkę do Torunia, miasta związanego właśnie z tym wielkim Polakiem. Podczas zwiedzania mogli oni zobaczyć wiele zabytków tego miasta, poznać mnóstwo ciekawostek, jak również spróbować toruńskich pierników.
PRZYGOTOWANIA MISIÓW do DNIA RODZINY
- 1
WARSZTATY HISTORYCZNE W DNIU DZIECKA
Szczególną atrakcją przygotowaną z okazji Dnia Dziecka dla uczniów naszej szkoły były warsztaty historyczne prowadzone przez pana Grzegorza Łapińskiego, profesjonalnego przewodnika po Zamościu oraz członka stowarzyszenia „Turystyka z pasją”. Zajęcia odbyły się w dwóch turach. Najpierw uczestniczyły w nich klasy II-VIII, potem kl. I oraz oddziały przedszkolne. Prowadzący zajęcia snuł ciekawe opowieści na temat obyczajów dawnej szlachty, prezentował ubrania i uzbrojenie z XVI-XVII wieku. Atrakcją dla dzieci było to, że wszystkiego można było dotknąć oraz przymierzyć. Dużą popularnością cieszyło się strzelanie z łuku do tarczy, a ukoronowaniem imprezy był pokaz wystrzału z armaty. Dla wielu obecnych było to mocne przeżycie. Po zakończeniu warsztatów pani dyrektor zorganizowała apel, podczas którego złożyła uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziecka i przekazała każdemu słodki poczęstunek.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
SŁODKI DZIEŃ DZIECKA u SKRZATÓW
IMPREZA PLENEROWA DLA NAJMŁODSZYCH
Pedagogika zabawy z „Lolkiem Marczukiem”
W naszej szkole odbyły się ciekawe gry i zabawy. Oparte one były między innymi o zadania, metody i cele związane z pedagogiką zabawy. Leonard Marczuk i Ewa Pysiewicz-Marczuk odwiedzili Szkołę Podstawową w Pniówku na zaproszenie naszego nauczyciela muzyki. Pan „Lolek” to bardzo „barwna osobowość animacyjno-artystyczna”. W latach 1983-89 kierował Młodzieżową Agencją Kultury, a następnie (do dnia dzisiejszego) został szefem Agencji Artystycznej „Capital”. Jest inicjatorem przedsięwzięć artystycznych dla dzieci, m.in. „Opera Dziecięca” czy „Od Przedszkola do Opola”. Założyciel wielu tematycznych zespołów muzycznych m.in.: „Lolek Orkiestra” czy „Hetmańscy Sarmaci”. Pan „Lolek” jest „Honorowym Obywatelem” Fromborka, Kielc i Getysburga (USA). Dzieci chętnie brały udział w grach, zabawach i konkursach.
3
WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN oraz OGRODU ZOOLOGICZNEGO
W dniu 31 maja uczniowie klasy 4 pod opieką Pani Anny Piłat odwiedzili Park Trampolin - „FORT JUMP” oraz Ogród Zoologiczny w Zamościu. Celem wycieczki było aktywne spędzenie czasu i kontakt ze sportem w formie zabawy. Po wykonaniu rozgrzewki pod okiem trenera uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną (a przy niektórych zadaniach - odwagę). Dużą radość sprawiły dzieciom skoki na trampolinach, zjeżdżanie na kole oraz wspólna zabawa "w chowanego”. Pobyt w Parku Trampolin dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń. Było zabawnie i wesoło.
W Ogrodzie Zoologicznym przyjrzeli się dokładniej zwierzętom żyjącym w różnych rejonach świata, poznali też warunki w jakich żyją.
Uczestnicy wycieczki wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z wyjazdu.
6
DZIEŃ BEZ TYTONIU
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. W związku z tym uczniowie klasy III obejrzeli filmik edukacyjny pt. ,,Co się dzieje, gdy palisz papierosy”, rozmawiali na temat oglądanych treści, a także wykonali pracę plastyczną związaną z obchodzonym świętem.
IMPREZA PLENEROWA ,,RADOŚĆ Z POMAGANIA 2023”
31 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w imprezie plenerowej ,,Radość z pomagania 2023”, która odbyła się w parku przy Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Piknik ten był formą podziękowania za wsparcie finansowe i za dobre serce świadczone przez naszą szkołę na rzecz hospicjum. Organizatorzy zapewnili dzieciom wiele atrakcji: skoki na trampolinie, zjeżdżanie z nadmuchiwanej zjeżdżalni, zabawy z piłeczkami i wiele różnych konkurencji prowadzonych przez pana animatora. W przerwach między zabawami uczestnicy imprezy mogli zjeść kiełbaski z grilla, przepyszne ciastka czy lody. Trzecioklasiści przy słonecznej pogodzie doskonale się bawili przez ponad trzy godziny, po czym zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wrócili wraz z rodzicami do domu.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
TURNIEJ SPORTOWO-REKREACYJNY
Dzień Dziecka to wyjątkowo radosne święto. Przypada dodatkowo na czas, kiedy na ogół jest już bardzo ciepło i pogodnie, a nauka wobec zbliżających się wakacji schodzi na plan dalszy. Dlatego właśnie wtedy w szkole organizowane są rozmaite atrakcje dla uczniów. W poniedziałek 29 maja nauczyciel w-f pan Zbigniew Momot zorganizował dla klas IV-VIII Sportowo-Rekreacyjny Turniej z okazji Dnia Dziecka. Na drużyny z poszczególnych klas czekały rozmaite konkurencje szybkościowe i zręcznościowe. Ukoronowaniem zawodów było przeciąganie liny. Zabawa była świetna, a zawodnicy podczas rywalizacji wkładali wiele serca i wysiłku. Po zakończeniu turnieju dyplomy dla drużyn zostały oficjalnie wręczone przez panią dyrektor, a każdy uczestnik zawodów otrzymał drobny upominek. Miejsca na podium nie były jednak takie istotne, bo liczyły się przede wszystkim dobra zabawa i uśmiechnięte twarze, a tych tego dnia nie brakowało.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
PRÓBNY EGZAMIN SIÓDMOKLASISTY
W dniach 23-25 maja, kiedy odbywały się ogólnopolskie egzaminy uczniów klas ósmych, zdecydowaliśmy się podobne próbne sprawdziany przeprowadzić dla siódmoklasistów. Była to dla nich druga w tym roku szkolnym podobna próba. Dzięki temu mogą się oni zapoznać z arkuszami egzaminacyjnymi, specyfiką zawartych w nich zadań, uczą się właściwie gospodarować czasem przeznaczonym na wykonanie wszystkich poleceń, łącznie z poprawnym przenoszeniem odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Przybycie do szkoły w strojach galowych pozwoliło uczniom dodatkowo poczuć atmosferę prawdziwego egzaminu. Czeka ich jeszcze cały rok pracy, ale mamy nadzieję, że wtedy spokojnie poradzą sobie z ogólnopolskimi egzaminami ósmoklasisty.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Ważnym momentem w życiu ósmoklasisty jest zewnętrzny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Każdy z uczniów musi do niego przystąpić, a uzyskane wyniki mogą mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły średniej. Dlatego sporo wagi przykłada się do przygotowania uczniów do tych egzaminów. Od 23 maja oraz przez dwa kolejne dni w całej Polsce uczniowie klas ósmych zasiadali o godzinie 9:00 w specjalnie na ten cel przygotowanej sali, żeby zmierzyć się z testami egzaminacyjnymi. Nasi uczniowie wielokrotnie mieli do czynienia z podobnymi testami, więc właściwie wykorzystali dany im czas na rozwiązanie wszystkich zadań. Nastroje po zakończonych egzaminach były umiarkowanie optymistyczne, ale na wyniki trzeba będzie poczekać do 3 lipca. Mamy nadzieję, że wszyscy wtedy będą nimi usatysfakcjonowani.
11
DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!
Niech w nadchodzących dniach nie zabraknie Wam wiary we własne siły i możliwości!
Niech uzyskane przez Was wyniki na EGZAMINIE będą najlepsze na jakie WAS stać i otworzą przed Wami nowe możliwości, a także pozwolą realizować pasje i staną się fundamentem przyszłych sukcesów.
Powodzenia! Trzymamy kciuki!
Dyrektor Szkoły, Nauczyciele i Uczniowie
MAŁY MISTRZ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły, Jan Stawarski z klasy III, zwyciężył w I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla Trzecioklasistów, zdobywając tytuł „Małego Mistrza Języka Angielskiego”. Jaś otrzymał nagrodę główną oraz specjalny złoty puchar z wygrawerowanym tytułem mistrza. Konkurs odbył się 18 maja w naszej szkole i wzięło w nim udział 9 uczniów ( 6 z SP w Lipsku, 1 z SP w Białowoli i 2 z SP w Pniówku). Była to I edycja, zorganizowana dla trzecioklasistów ze szkół Stowarzyszenia Lokalnego „Dobra Szkoła”, przygotowana przez panią Dorotę Wybranowską – nauczycielkę języka angielskiego. Uczniowie rozwiązywali test językowy sprawdzający ich wiadomości i umiejętności w zakresie podstawy programowej z języka angielskiego z klas I-III. Oprócz wyłonienia zwycięzcy komisja konkursowa przyznała także nagrody za II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia. Drugie miejsce zajęła Nikola Dziadko ze Szkoły Podstawowej w Pniówku, a na trzeciej pozycji uplasowała się uczennica ze Szkoły Podstawowej w Białowoli – Milena Czop. Wyróżnienia otrzymali: Filip Puk i Dominika Popik – trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Lipsku. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczestnicy konkursu przygotowywali się do rywalizacji pod kierunkiem swoich nauczycieli-językowców: pani Joanny Konopki z Lipska, pani Barbary Bednarczuk z Białowoli i pani Doroty Wybranowskiej z Pniówka.
5
WERONIKA BOCHENKO ZDOBYŁA LAUR
11 maja 2023r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem odbyła się XV Edycja Konkursu Recytatorskiego ,,O Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość” pod patronatem Wójta Gminy Zamość dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III, a następnego dnia dla klas IV – VIII. Celem konkursu była popularyzacja twórczości rodzimych poetów, jak również rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Ewa Kobel z kl.I, Wiktoria Tyrka z kl. III, Gabriela Sachajko z kl. IV oraz Weronika Bochenko z kl. VII. Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość zdobyła Weronika Bochenko, która pracowała pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe za udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy!
SUKCESY W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA
17 maja 2023r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysokiem odbyła się II EDYCJA GMINNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA dla uczniów klas I – III, której organizatorem była Szkoła Podstawowa w Wysokiem. Główne cele konkursu to doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów, a także propagowanie idei pięknego czytania. Każdą z klas reprezentował jeden uczeń, wybrany na drodze eliminacji klasowych. Z naszej szkoły klasę I reprezentowała Ewa Kobel, klasę II Maja Karchut, a klasę III Wiktoria Tyrka. Dziewczynki prezentowały dwa fragmenty utworów: indywidualnie wybrany i przygotowany oraz wylosowany fragment tekstu adekwatny do wieku dziecka, wskazany przez organizatora. Biorący udział w konkursie byli oceniani przez jury według ustalonych kryteriów. Kryteria oceny czytania obejmowały m.in.: poprawność, płynność i tempo, intonację oraz wyrazistość. Komisja przyznała wyróżnienia dla Ewy Kobel i Mai Karchut, natomiast Wiktoria Tyrka zajęła III miejsce.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!
KLASY I – III Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE ZWIERZYNIEC
15 maja 2023r. uczniowie z klas I - III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Zwierzyniec. Zajęcia tam prowadzone miały na celu upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym oraz podnoszenie świadomości w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu. Tematem przeprowadzonych zajęć było: ,,Życie lasu – cztery pory roku”. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda las w czasie zmieniających się pór roku oraz co dzieje się ze zwierzętami leśnymi i roślinami. Po przeprowadzonych zajęciach uczestnicy wycieczki piekli kiełbaski, które później wspólnie spożywali. Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni, wspominając miło spędzony czas w Nadleśnictwie.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
3
SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY
11 maja 2023r. uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty, kończącego pierwszy etap edukacyjny. Testy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów przygotowane były przez wydawnictwo Operon. Uczniowie rozpoczęli pisaniu testu od oglądania filmu terapeutycznego „Bratek radzi”, którego zadaniem było rozładowanie emocji i ograniczenie stresu przed sprawdzianem. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części podstawowych: języka polskiego i matematyki oraz z części dodatkowej – przyrody. Po testach uczniowie wysłuchali bajkę Bratka pt. „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów” i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.Badanie wiedzy i umiejętności trzecioklasistów jest niezwykle ważne pod względem edukacyjnym, dostarcza istotnych informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej orazpraktycznychumiejętnościachwrozwiązywaniuzadańmatematycznych.
Trzecioklasistom życzymy wysokich wyników!
WIEŻA EIFFLA W WYKONANIU UCZNIÓW KLASY III
Uczniowie klasy III w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości, wykonali pierwszą pracę przestrzenną z wykorzystaniem długopisów 3D. Zadanie polegało na stworzeniu najbardziej znanego obiektu architektonicznego Paryża, jakm jest wieża Eiffla. Trzecioklasiści z zaangażowaniem i starannością kreślili elementy konstrukcyjne, które w kolejnym etapie pracy zostały ze sobą odpowiednio połączone pisakami 3D. Zajęcia prowadziła pani Marta Ziemińska.
5
MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH – PNIÓWEK 2023
Dnia 9-go maja br. odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs językowy w ramach obchodów Dnia Języków Obcych. Organizatorami konkursu były panie: Dorota Wybranowska – nauczycielka języka angielskiego oraz pani Monika Zwolan – nauczycielka języka niemieckiego. W konkursie wzięli udział wybrani uczniowie z klas 6-8 z trzech szkół Stowarzyszenia Lokalnego „Dobra Szkoła”. Szkołę Podstawową w Białowoli reprezentowali: Oliwia Sierota z klasy VII i Gabriela Lenczewska z klasy VIII. Ze szkoły w Lipsku przyjechali na konkurs: Szymon Krzyszczuk z klasy VI, Hanna Kudyk z klasy VII oraz Paulina Łapa z klasy VIII. Gospodarzy reprezentowali: Sylwia Sołoducha z klasy VI, Bartłomiej Stawarski z klasy VII oraz Piotr Szpindor z klasy VIII. Konkurs składał się z 3 etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązywaniu testów leksykalnych w języku angielskim i niemieckim. Zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie takich tematów jak ciało, choroby i dolegliwości, praca, zawody, dom, wyposażenie domu, zakupy i usługi oraz rodzina i życie prywatne. Podczas II etapu uczniowie prezentowali wykonane przez siebie plakaty językowe dot. wybranego święta lub uroczystości. III etap poświęcony był występom artystycznym. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki w wybranych przez siebie językach obcych. W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele-językowcy, opiekunowie uczniów z poszczególnych szkół.
Poziom konkursu był dość wysoki. Nie obyło się bez dogrywki. Ostatecznie zwycięzcą, który zdobył tytuł „Poligloty roku”, został uczeń naszej szkoły, Piotr Szpindor z klasy VIII. Piotrek wywalczył także nagrodę dodatkową za najlepiej napisany test konkursowy. Na drugim miejscu (po dogrywce) uplasowała się uczennica z klasy VIII ze szkoły w Lipsku – Paulina Łapa. III miejsce zajął Bartłomiej Stawarski z klasy VII (SP Pniówek). Przyznano także 2 wyróżnienia, dla Gabrieli Lenczewskiej z Białowoli i Szymona Krzyszczuka z Lipska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, najlepsi – nagrody książkowe, a nauczyciele – specjalne podziękowania za pracę w komisji konkursowej oraz za trud włożony w przygotowanie młodzieży do rywalizacji. Reprezentanci każdej z 3 szkół otrzymali pamiątkowy puchar dla szkoły za udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, dumnie prezentując otrzymane dyplomy i trofea.
13
WARSZTATY KULINARNE W KLASACH I - V
W ramach programu dla szkół "Owoce i warzywa w szkole", uczniowie klas I- V uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Dzieci miały okazję spotkać się z panią Kingą Stopą dietetykiem, która przybliżyła im zasady zdrowego odżywiania, a w szczególności poznały korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Dowiedziały się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Największą atrakcją było wspólne przygotowywanie zdrowego posiłku bogatego w witaminy i wspólne spożywanie go.
7
PRACE PLASTYCZNE 5-6 LATKÓW
ZEBRANIA Z RODZICAMI
Szanowni Rodzice,
zapraszam Państwa do szkoły na zebrania z nauczycielami:
- 9 maja 2023r. godz. 16.30 - klasy IV, V, VI, VII, VIII
- 10 maja 2023r. godz. 16.30 - klasy I, II, III oraz 5-6 latki.
Z poważaniem
Alina Korneluk - dyrektor szkoły
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
Egzamin teoretyczny na kartę rowerową w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w szkole 18 maja. Uczniowie, którzy uzyskają pozytywny wynik z części teoretycznej mogą przystąpić do części praktycznej.
Egzamin (część I – teoretyczna) składa się z 25 pytań i trwa 35 minut. Test uczniowie wypełniają na komputerach.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz. U. 2013 r. poz. 512), wynik części teoretycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin uzyskała co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania.
Przydatne linki:
- https://brd.edu.pl/brd1/testy/testy.html
- https://brd.edu.pl/brd2/testy/testy.html
- https://brd.andrej.edu.pl/index.php?option=com_ariquiz&view=quizzes
- Kodeks drogowy - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602)
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011, Nr 30, poz. 151)
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz. U. 2013 r. poz. 512)
Procedura uzyskania
karty rowerowej
w Szkole Podstawowej w Pniówku
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz z prawem o ruchu drogowym:
- Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10lat.
- Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie klas IV –VII.
- Sprawdzenia kwalifikacji teoretycznych osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel zajęć technicznych i wychowania komunikacyjnego będący egzaminatorem.
- Wychowanie komunikacyjne realizowane jest w postaci zajęć teoretycznych.
- Sprawdzanie kwalifikacji uczniów odbywa się w szkole podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego, na lekcjach techniki, w ciągu roku szkolnego.
- Praktyczna nauka oraz ćwiczenia jazdy rowerem prowadzona jest indywidualnie przez uczniów i ich rodziców.
- Uczeń, aby uzyskać kartę rowerową musi:
- uzyskać pozytywną opinię wychowawcy na podstawie obserwacji zachowania.
- uzyskać zgodę rodzica na wydanie karty rowerowej.
- zaliczyć test sprawdzający wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego.
- znać zasady obsługi technicznej roweru.
- wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego.
- uczestniczyć w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Test sprawdzający wiadomości teoretyczne składa się z 25 pytań (test zamknięty jednokrotnego wyboru).
Uczeń rozwiązuje test – tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Wybraną odpowiedź (jej literowy odpowiednik A, B lub C) uczeń zaznacza.
Czas trwania sprawdzianu wiedzy w postaci testu - 20 min.
Poprawne zaliczenie 20 pytań z 25 pytań jest równoznaczne z zaliczeniem wiadomości teoretycznych.
W przypadku niezaliczenia testu sprawdzającego wiadomości teoretyczne, umożliwia się uczniowi poprawę. Wówczas uczeń rozwiązuje inny test składający się również z 25 pytań w ustalonym przez nauczyciela terminie.
Do testu praktyczno-sprawnościowego przystępuje uczeń, który zaliczył pozytywnie test teoretyczny.
Test praktyczno-sprawnościowy odbywa się w miasteczku ruchu drogowego. Egzaminatorem przeprowadzającym test praktyczno - sprawnościowy jest egzaminator WORD lub nauczyciel zajęć technicznych.
W razie niepowodzenia uczeń ma prawo powtórnej próby zaliczenia testu praktyczno-sprawnościowego w innym terminie.
Dla uczniów, którzy nie zaliczyli części teoretycznej lub praktycznej egzaminu oraz, którzy z przyczyn niezależnych (zdrowotnych, losowych) nie przystąpili do egzaminu w ustalonym terminie, mogą przystąpić do egzaminu w terminie ustalonym z nauczycielem zajęć technicznych i egzaminatorem WORD. Dla nich zorganizowane zostaną egzaminy powtórkowe.
W przypadku niezaliczenia testu teoretycznego lub sprawnościowego, uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu na kartę rowerową w nowym roku szkolnym - zalicza zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.
- Udokumentowania spełnienia wyżej wymienionych wymagań uzyskania karty rowerowej dokonuje się w arkuszu zaliczeń.
W rubryce: UWAGI nauczyciel zapisuje słownie „zaliczono” lub „nie zaliczono”
- W celu uzyskania karty rowerowej uczeń składa wypełniony arkusz wraz ze zdjęciem u nauczyciela zajęć technicznych. Nauczyciel przekazuje arkusze,
zdjęcia oraz listę uczniów, którzy spełnili wymagania uzyskania karty rowerowej do sekretariatu szkoły.
Arkusze zaliczeń i testy przechowuje nauczyciel zajęć technicznych. Czas przechowywania – cały rok szkolny.
- Dyrektor szkoły, na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń, wydaje nieodpłatnie uczniom karty rowerowe.
- Szkoła prowadzi rejestr wydanych kart.
- W przypadku zgubienia karty uczeń składa w sekretariacie szkoły podanie z prośbą o wydanie duplikatu.
Zakres umiejętności i wiadomości niezbędnych do uzyskania Karty Rowerowej.
Umiejętności
Uczeń:
-
- prawidłowo określa znaki drogowe pionowe i poziome dotyczące pieszych i rowerzystów,
- umie scharakteryzować poszczególne elementy obowiązkowego wyposażenia roweru,
- wie, jakie proste czynności należy wykonać w związku z codzienną obsługą roweru,
- prawidłowo wykonuje czynności poprzedzające jazdę rowerem,
- opanował właściwą technikę jazdy,
- stosuje hierarchię ważności znaków, sygnałów oraz poleceń w ruchu drogowym,
- opisuje cechy charakterystyczne drogi,
- prawidłowo wykonuje manewry: skrętu w lewo, skrętu w prawo, wyprzedzania, omijania, wymijania, włączania się do ruchu,
- sprawnie korzysta z wyposażenia apteczki,
- na skrzyżowaniu zachowuje się zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
- ocenia sytuację na drodze zachowując szczególną ostrożność i stosując zasadę ograniczonego zaufania,
- potrafi określić skutki błędnego wykonania manewrów,
-
- umie odróżnić zachowania uczestników ruchu zagrażające bezpieczeństwu,
- umie scharakteryzować bezpieczną drogę,
- umie zastosować przepisy obowiązujące kierujących rowerem podczas poruszania się w kolumnie rowerowej,
- umie przewidzieć skutki lekceważenia przepisów drogowych w miejscach szczególnie niebezpiecznych,
- określa związki zachodzące między zachowaniem się uczestników ruchu, a czynnikami pośrednimi (droga, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu) wpływającymi na bezpieczeństwo na drogach.
Wiadomości
Uczeń:
-
- poprawnie wymienia informacje zawarte na znakach dotyczących pieszych i rowerzystów,
- nazywa elementy drogi,
- podaje hierarchię ważności znaków, sygnałów oraz poleceń w ruchu drogowym,
- podaje sposób używania obowiązkowego wyposażenia roweru,
- definiuje pojęcia dotyczące manewrów wykonywanych przez kierującego rowerem,
- zna zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,
- wyjaśnia wpływ prawidłowej obsługi i techniki jazdy na bezpieczeństwo,
- wskazuje przyczyny powstawania wypadków,
- objaśnia okoliczności wykonywania poszczególnych manewrów,
- zna zastosowanie środków stanowiących wyposażenie apteczki,
- potrafi interpretować zasady zachowania szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania,
- zna zasady prawidłowej techniki jazdy rowerem,
- zna przepisy dotyczące pieszych idących indywidualnie i w kolumnie oraz rowerzystów,
- potrafi objaśnić wpływ warunków drogowych na bezpieczeństwo,
- potrafi wymienić prawidłowe i kulturalne zachowanie się użytkowników dróg,
- potrafi wymienić sposoby poprawy widoczności ludzi na drodze,
-
- definiuje obowiązki uczestników ruchu wobec pojazdów uprzywilejowanych,
- objaśnia skutki nieprawidłowego zachowania podczas wypadku,
- wymienia sposoby oznakowania miejsc niebezpiecznych.
OPRACOWANIE:
nauczyciel techniki - Anna Piłat
SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY
28 kwietnia w ramach obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się TURNIEJ SZACHOWY, w którym wzięli udział uczniowie z klas I - VIII. Nad organizacją oraz przebiegiem czuwała pani Barbara Pyś.
Celem tej imprezy było kształtowanie pozytywnych cech osobowości oraz popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży. W czasie trwania turnieju wszyscy uczestnicy zachowywali się według zasad fair play, panowała atmosfera zdrowej sportowej rywalizacji.
Mistrzem turnieju został Piotr Szpindor, uczeń klasy VIII
Na podium w grupie młodszej stanęli:
1. Wiktor Ziemiński – klasa III
2. Jan Stawarski – klasa III oraz Aleksander Szpindor – klasa II
3. Bartłomiej Szostak – klasa III
W grupie starszej:
1.Bartłomiej Stawarski – klasa VII oraz Szymon Kudyk – klasa VII
2. Jan Szpindor – klasa IV
3. Zofia Ziemińska – klasa VIII
Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych szachowych sukcesów!
9
APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W czwartek 27 kwietnia odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pośród polskich świąt narodowych to jest wyjątkowe. Zapisane w konstytucji reformy nigdy nie weszły w życie. Konfederacja Targowicka, interwencja zbrojna Rosji, zdecydowana postawa Prus sprawiły, że wkrótce dokonano drugiego rozbioru Polski. Jednak sam fakt zjednoczenia różnych sił w obliczu zagrożenia ojczyzny, zdolność do kompromisów i ustępstw, których efektem była pierwsza w Europie tego typu ustawa zasadnicza, będą w następnych latach powodem do dumy z dzieła twórców konstytucji i światełkiem nadziei w czasach niewoli. O tym można się było dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przygotowanej przez pana Mirosława Trześniowskiego, a odczytanej przez uczniów klas VII-VIII. Uroczystość ta była również okazją do wręczenia dyplomów i nagród laureatom odbytych w ostatnim czasie zawodów i konkursów.
SUKCES w TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
27 kwietnia odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uczniowie naszej szkoły, którą reprezentowali uczniowie klasy VII - Klaudia Puhacz, Szymon Kudyk i Bartłomiej Stawarski zdobyli III miejsce. Wykazali się dużą wiedzą w testach z przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Nieco trudniejszy okazał się jedynie tor przeszkód. Gratulujemy!
Turniej BRD jest organizowany dla uczniów w trosce o poprawę warunków bezpiecznego uczestnictwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym oraz zmniejszanie liczby ofiar wypadków drogowych z ich udziałem.
W naszej szkole nad przygotowaniem uczniów do turnieju czuwała pani Anna Piłat.
8
NAGRODY DLA MADGDY i SZYMONA
Magdalena Kudyk z klasy 5 zajęła II miejsce oraz Szymon Kudyk z klasy 7 zajął III miejsce w Gminnym Konkursie plastycznym z okazji Dnia Ziemi "Skarby przyrodnicze i kulturowe Gminy Zamość" pod patronatem Wójta Ryszarda Gliwińskiego.
Należy dodać, że Klaudia Puhacz z klasy 7 przygotowała również piękną pracę plastyczną.
Dla młodych artystów gratulacje. Pracowali oni pod kierunkiem pani Aliny Korneluk.
Organizatorem tego przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa w Sitańcu.
Magdalena Kudyk Szymon Kudyk Klaudia Puhacz
SUKCESY W GMINNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
26 kwietnia 2023r., uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII uczestniczyli w Gminnych Biegach Przełajowych z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Zawody odbyły się przy świetlicy wiejskiej sołectwa Skaraszów. Głównym celem tej imprezy sportowej było uczczenie 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozwijanie biegania, szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie współzawodnictwa sportowego w duchu ,,fair play” dla uczniów ze szkół z Gminy Zamość. Nasi uczniowie walczyli bardzo dzielnie, zdobywając medale i dyplomy.
Najlepsi z nich to:
1. Ewa Kobel, klasa I – III miejsce
2. Aleksander Szpindor, klasa II – I miejsce
3. Jan Szpindor, klasa IV – I miejsce
4. Szymon Kudyk, klasa VII – I miejsce
5. Marcel Gmitrzuk, klasa VIII– I miejsce
6. Nikola Wileńska, klasa II – VI miejsceGratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów!
1
Archiwum Aktualności