7 czerwca o godzinie 10:00 klasa II i III dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Organizatorem akcji było Wydawnictwo Sukurs – wydawca miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Główne cele akcji, to promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. A także podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury. Integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.
OGÓLNOPOLSKA AKCJA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
- 3
5 i 6 LATKI na OLIMPIADZIE MŁODYCH SPORTOWCÓW
Dwunastoosobowa drużyna z grupy przedszkolnej 5 i 6 latków uczestniczyła w Olimpiadzie Młodych Sportowców, która miała miejsce w Zamościu. Celem spotkania było propagowanie ruchu jako formy wychowania prozdrowotnego oraz wytwarzanie radosnej atmosfery u dzieci i wiary we własne siły. Olimpijskie zmagania były poprzedzone wspólną rozgrzewką w rytm muzyki. Zawodnicy chętnie i z zaangażowaniem pokonywali poszczególne konkurencje. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników były wspólne zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, strzelanie z łuku oraz gry planszowe XXL. Każdy olimpijczyk otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal. Na zakończenie spotkania została wykonana pamiątkowa fotografia ze wszystkimi zawodnikami.
ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO ETAPU EDUKACYJNEGO PRZEZ KLASĘ III
Koniec zajęć, klasówek i prac domowych – tuż, tuż, a przed uczniami dwa miesiące wakacji.
I właśnie z tej okazji 7 czerwca 2023r. w klasie III odbyła się uroczystość zakończenia pierwszego etapu edukacyjnego oraz Święto Rodziny. Trzecioklasiści zaprosili na nią Panią Dyrektor, uczących ich nauczycieli, a także swoich rodziców i dziadków. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości, a następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym poprzez śpiew i recytację wyrazili wdzięczność Pani Dyrektor, wychowawczyni, nauczycielom, rodzicom i dziadkom za trud wychowania i nauczania, za codzienną troskę, wyrozumiałość oraz cierpliwość.Muzyka, eleganckie stroje oraz powaga występujących wzruszyły wszystkich gości, a przede wszystkim rodziców, którzy towarzyszyli im w tej wyjątkowej chwili.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
SPOTKANIE Z AFRYKĄ - LEKCJA GEOGRAFII
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czas najwyższy pomyśleć o sposobach wesołego spędzenia wolnego czasu. A gdyby tak podróż do Afryki? O tym czy warto tam się wybrać, mogli przekonać się uczniowie klas V-VII, uczestniczący w spotkaniu z panem Robertem Gondkiem, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość w Mokrem. Odbyło się ono 7 czerwca. Podróżnik w bardzo interesujący sposób opowiadał o swoich podróżach po Czarnym Lądzie. Rozpoczął je jeszcze podczas studiów, kiedy wraz z grupą znajomych odwiedził Republikę Południowej Afryki. Później realizował swój plan wejścia na najwyższe szczyt każdego z krajów afrykańskich. Rozpoczął oczywiście od Kilimandżaro, a w kolejnych latach przewędrował 20 krajów, wspinając się na tamtejsze szczyty. Podczas spotkania z widzami pan Gondek skupił się na opowieściach o Tanzanii, Kenii, Ugandzie i Rwandzie. Opowiadał o swoich wyprawach w góry, uczestnictwie w safari, spotkaniach z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, wizytach w masajskich wioskach i kontaktach z miejscową ludnością. Podróżnik dzielił się swoimi niezapomnianymi wrażeniami, bawił zabawnymi anegdotkami, ale opowiadał również o niebezpieczeństwach, z którymi trzeba było się liczyć, wędrując po afrykańskich szlakach. Po spotkaniu widzowie zadawali mu rozmaite pytania, interesując się choćby kosztem takich wypraw. Niestety podczas najbliższych wakacji trudno będzie im sprostać, za to prześliczne fotografie pokazywane podczas prelekcji oraz przywiezione pamiątki pozwoliły choć w wyobraźni przenieść się do nietkniętych ręką cywilizacji rejonów Afryki.
1
DZIEŃ RODZINY u MISIÓW i SÓWEK
MALI MISTRZOWIE KULINARNI
W dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka oraz w ramach warsztatów kulinarnych "Mali Mistrzowie Kulinarni", dzieci z grupy Sówki oraz Misie wykonały pyszny i pełen witamin koktajl owocowy, którym następnie delektowały się podczas pikniku na świeżym powietrzu.
PODSUMOWANIE PROGRAMU "TRZYMAJ FORMĘ"
- 3
SŁODKA WYCIECZKA DO ULIKA
6 czerwca dzieci z klasy I i II oraz z oddziału przedszkolnego 5-6 latków wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Pszczelarskiego „Ulik” w Mokrymlipiu. Tam czekało na nich mnóstwo atrakcji - wśród nich: zwiedzanie pasieki zabytkowych uli, poznanie wiele ciekawostek z życia pszczół, oglądanie wnętrze ula, oszklonego ula z żywymi pszczołami; zwiedzanie muzeum pszczelarstwa, sali muzealnej z eksponatami wiejskiej chaty oraz starej sali szkolnej. Było ognisko w pszczelarskiej zagrodzie oraz zabawy na świeżym powietrzu w strojach pszczół i pszczelarzy. W drogę powrotną dzieci zabrały ze sobą radosne wspomnienia i zdrowy, pachnący miód. Na zakończenie wycieczki czekała ich jeszcze jedna niespodzianka - pyszne lody w Szczebrzeszynie. Wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili bezpiecznie do szkoły.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
3
PORTRETY FOTOGRAFICZNE - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Uczniowie z klasy V na lekcji informatyki próbowali zamienić się w fotografów. Poznali sposób wykonywania zdjęć, podstawowe funkcje aparatu fotograficznego oraz w jaki sposób oświetlenie wpływa na jakość zdjęć. Poprzez wykonywanie fotografii mogli rozwijać kreatywność, wyobraźnię i myślenie, a także dowiedzieli się, że potrzebne jest skupienie, uwaga oraz „sprawne oko”. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, co można zobaczyć w poniższej galerii. Zajęcia prowadzila pani Marta Bil.
Nowoczesny sprzęt został pozyskany przez naszą szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" pozwala na realizację twórczych pomysłów.6
MISIE - MALI ARTYŚCI PODCZAS PRACY
- 5
KONCERT EDUKACYJNY ,,Na niebie milion gwiazd’
5 czerwca 2023r. uczniowie klasy trzeciej mieli okazję wysłuchać KONCERTU EDUKACYJNEGO DLA DZIECI ,,Na niebie milion gwiazd”, przygotowanego przez panią Patrycję Lipińską. Dzieci wysłuchały utworów znanych kompozytorów, tj.: Chopina, Bacha, Beethovena czy Mozarta. Oprócz tego zapoznały się z życiem Mikołaja Kopernika oraz śpiewały o nim piosenkę. Pani Patrycja zabrała trzecioklasistów na wirtualną wycieczkę do Torunia, miasta związanego właśnie z tym wielkim Polakiem. Podczas zwiedzania mogli oni zobaczyć wiele zabytków tego miasta, poznać mnóstwo ciekawostek, jak również spróbować toruńskich pierników.
PRZYGOTOWANIA MISIÓW do DNIA RODZINY
- 1
WARSZTATY HISTORYCZNE W DNIU DZIECKA
Szczególną atrakcją przygotowaną z okazji Dnia Dziecka dla uczniów naszej szkoły były warsztaty historyczne prowadzone przez pana Grzegorza Łapińskiego, profesjonalnego przewodnika po Zamościu oraz członka stowarzyszenia „Turystyka z pasją”. Zajęcia odbyły się w dwóch turach. Najpierw uczestniczyły w nich klasy II-VIII, potem kl. I oraz oddziały przedszkolne. Prowadzący zajęcia snuł ciekawe opowieści na temat obyczajów dawnej szlachty, prezentował ubrania i uzbrojenie z XVI-XVII wieku. Atrakcją dla dzieci było to, że wszystkiego można było dotknąć oraz przymierzyć. Dużą popularnością cieszyło się strzelanie z łuku do tarczy, a ukoronowaniem imprezy był pokaz wystrzału z armaty. Dla wielu obecnych było to mocne przeżycie. Po zakończeniu warsztatów pani dyrektor zorganizowała apel, podczas którego złożyła uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziecka i przekazała każdemu słodki poczęstunek.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
SŁODKI DZIEŃ DZIECKA u SKRZATÓW
IMPREZA PLENEROWA DLA NAJMŁODSZYCH
Pedagogika zabawy z „Lolkiem Marczukiem”
W naszej szkole odbyły się ciekawe gry i zabawy. Oparte one były między innymi o zadania, metody i cele związane z pedagogiką zabawy. Leonard Marczuk i Ewa Pysiewicz-Marczuk odwiedzili Szkołę Podstawową w Pniówku na zaproszenie naszego nauczyciela muzyki. Pan „Lolek” to bardzo „barwna osobowość animacyjno-artystyczna”. W latach 1983-89 kierował Młodzieżową Agencją Kultury, a następnie (do dnia dzisiejszego) został szefem Agencji Artystycznej „Capital”. Jest inicjatorem przedsięwzięć artystycznych dla dzieci, m.in. „Opera Dziecięca” czy „Od Przedszkola do Opola”. Założyciel wielu tematycznych zespołów muzycznych m.in.: „Lolek Orkiestra” czy „Hetmańscy Sarmaci”. Pan „Lolek” jest „Honorowym Obywatelem” Fromborka, Kielc i Getysburga (USA). Dzieci chętnie brały udział w grach, zabawach i konkursach.
3
WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN oraz OGRODU ZOOLOGICZNEGO
W dniu 31 maja uczniowie klasy 4 pod opieką Pani Anny Piłat odwiedzili Park Trampolin - „FORT JUMP” oraz Ogród Zoologiczny w Zamościu. Celem wycieczki było aktywne spędzenie czasu i kontakt ze sportem w formie zabawy. Po wykonaniu rozgrzewki pod okiem trenera uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną (a przy niektórych zadaniach - odwagę). Dużą radość sprawiły dzieciom skoki na trampolinach, zjeżdżanie na kole oraz wspólna zabawa "w chowanego”. Pobyt w Parku Trampolin dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń. Było zabawnie i wesoło.
W Ogrodzie Zoologicznym przyjrzeli się dokładniej zwierzętom żyjącym w różnych rejonach świata, poznali też warunki w jakich żyją.
Uczestnicy wycieczki wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z wyjazdu.
6
DZIEŃ BEZ TYTONIU
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. W związku z tym uczniowie klasy III obejrzeli filmik edukacyjny pt. ,,Co się dzieje, gdy palisz papierosy”, rozmawiali na temat oglądanych treści, a także wykonali pracę plastyczną związaną z obchodzonym świętem.
IMPREZA PLENEROWA ,,RADOŚĆ Z POMAGANIA 2023”
31 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w imprezie plenerowej ,,Radość z pomagania 2023”, która odbyła się w parku przy Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Piknik ten był formą podziękowania za wsparcie finansowe i za dobre serce świadczone przez naszą szkołę na rzecz hospicjum. Organizatorzy zapewnili dzieciom wiele atrakcji: skoki na trampolinie, zjeżdżanie z nadmuchiwanej zjeżdżalni, zabawy z piłeczkami i wiele różnych konkurencji prowadzonych przez pana animatora. W przerwach między zabawami uczestnicy imprezy mogli zjeść kiełbaski z grilla, przepyszne ciastka czy lody. Trzecioklasiści przy słonecznej pogodzie doskonale się bawili przez ponad trzy godziny, po czym zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wrócili wraz z rodzicami do domu.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
TURNIEJ SPORTOWO-REKREACYJNY
Dzień Dziecka to wyjątkowo radosne święto. Przypada dodatkowo na czas, kiedy na ogół jest już bardzo ciepło i pogodnie, a nauka wobec zbliżających się wakacji schodzi na plan dalszy. Dlatego właśnie wtedy w szkole organizowane są rozmaite atrakcje dla uczniów. W poniedziałek 29 maja nauczyciel w-f pan Zbigniew Momot zorganizował dla klas IV-VIII Sportowo-Rekreacyjny Turniej z okazji Dnia Dziecka. Na drużyny z poszczególnych klas czekały rozmaite konkurencje szybkościowe i zręcznościowe. Ukoronowaniem zawodów było przeciąganie liny. Zabawa była świetna, a zawodnicy podczas rywalizacji wkładali wiele serca i wysiłku. Po zakończeniu turnieju dyplomy dla drużyn zostały oficjalnie wręczone przez panią dyrektor, a każdy uczestnik zawodów otrzymał drobny upominek. Miejsca na podium nie były jednak takie istotne, bo liczyły się przede wszystkim dobra zabawa i uśmiechnięte twarze, a tych tego dnia nie brakowało.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
PRÓBNY EGZAMIN SIÓDMOKLASISTY
W dniach 23-25 maja, kiedy odbywały się ogólnopolskie egzaminy uczniów klas ósmych, zdecydowaliśmy się podobne próbne sprawdziany przeprowadzić dla siódmoklasistów. Była to dla nich druga w tym roku szkolnym podobna próba. Dzięki temu mogą się oni zapoznać z arkuszami egzaminacyjnymi, specyfiką zawartych w nich zadań, uczą się właściwie gospodarować czasem przeznaczonym na wykonanie wszystkich poleceń, łącznie z poprawnym przenoszeniem odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Przybycie do szkoły w strojach galowych pozwoliło uczniom dodatkowo poczuć atmosferę prawdziwego egzaminu. Czeka ich jeszcze cały rok pracy, ale mamy nadzieję, że wtedy spokojnie poradzą sobie z ogólnopolskimi egzaminami ósmoklasisty.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Ważnym momentem w życiu ósmoklasisty jest zewnętrzny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Każdy z uczniów musi do niego przystąpić, a uzyskane wyniki mogą mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły średniej. Dlatego sporo wagi przykłada się do przygotowania uczniów do tych egzaminów. Od 23 maja oraz przez dwa kolejne dni w całej Polsce uczniowie klas ósmych zasiadali o godzinie 9:00 w specjalnie na ten cel przygotowanej sali, żeby zmierzyć się z testami egzaminacyjnymi. Nasi uczniowie wielokrotnie mieli do czynienia z podobnymi testami, więc właściwie wykorzystali dany im czas na rozwiązanie wszystkich zadań. Nastroje po zakończonych egzaminach były umiarkowanie optymistyczne, ale na wyniki trzeba będzie poczekać do 3 lipca. Mamy nadzieję, że wszyscy wtedy będą nimi usatysfakcjonowani.
11
DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!
Niech w nadchodzących dniach nie zabraknie Wam wiary we własne siły i możliwości!
Niech uzyskane przez Was wyniki na EGZAMINIE będą najlepsze na jakie WAS stać i otworzą przed Wami nowe możliwości, a także pozwolą realizować pasje i staną się fundamentem przyszłych sukcesów.
Powodzenia! Trzymamy kciuki!
Dyrektor Szkoły, Nauczyciele i Uczniowie
MAŁY MISTRZ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły, Jan Stawarski z klasy III, zwyciężył w I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla Trzecioklasistów, zdobywając tytuł „Małego Mistrza Języka Angielskiego”. Jaś otrzymał nagrodę główną oraz specjalny złoty puchar z wygrawerowanym tytułem mistrza. Konkurs odbył się 18 maja w naszej szkole i wzięło w nim udział 9 uczniów ( 6 z SP w Lipsku, 1 z SP w Białowoli i 2 z SP w Pniówku). Była to I edycja, zorganizowana dla trzecioklasistów ze szkół Stowarzyszenia Lokalnego „Dobra Szkoła”, przygotowana przez panią Dorotę Wybranowską – nauczycielkę języka angielskiego. Uczniowie rozwiązywali test językowy sprawdzający ich wiadomości i umiejętności w zakresie podstawy programowej z języka angielskiego z klas I-III. Oprócz wyłonienia zwycięzcy komisja konkursowa przyznała także nagrody za II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia. Drugie miejsce zajęła Nikola Dziadko ze Szkoły Podstawowej w Pniówku, a na trzeciej pozycji uplasowała się uczennica ze Szkoły Podstawowej w Białowoli – Milena Czop. Wyróżnienia otrzymali: Filip Puk i Dominika Popik – trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Lipsku. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczestnicy konkursu przygotowywali się do rywalizacji pod kierunkiem swoich nauczycieli-językowców: pani Joanny Konopki z Lipska, pani Barbary Bednarczuk z Białowoli i pani Doroty Wybranowskiej z Pniówka.
5
WERONIKA BOCHENKO ZDOBYŁA LAUR
11 maja 2023r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem odbyła się XV Edycja Konkursu Recytatorskiego ,,O Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość” pod patronatem Wójta Gminy Zamość dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III, a następnego dnia dla klas IV – VIII. Celem konkursu była popularyzacja twórczości rodzimych poetów, jak również rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Ewa Kobel z kl.I, Wiktoria Tyrka z kl. III, Gabriela Sachajko z kl. IV oraz Weronika Bochenko z kl. VII. Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość zdobyła Weronika Bochenko, która pracowała pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe za udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy!
SUKCESY W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA
17 maja 2023r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysokiem odbyła się II EDYCJA GMINNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA dla uczniów klas I – III, której organizatorem była Szkoła Podstawowa w Wysokiem. Główne cele konkursu to doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów, a także propagowanie idei pięknego czytania. Każdą z klas reprezentował jeden uczeń, wybrany na drodze eliminacji klasowych. Z naszej szkoły klasę I reprezentowała Ewa Kobel, klasę II Maja Karchut, a klasę III Wiktoria Tyrka. Dziewczynki prezentowały dwa fragmenty utworów: indywidualnie wybrany i przygotowany oraz wylosowany fragment tekstu adekwatny do wieku dziecka, wskazany przez organizatora. Biorący udział w konkursie byli oceniani przez jury według ustalonych kryteriów. Kryteria oceny czytania obejmowały m.in.: poprawność, płynność i tempo, intonację oraz wyrazistość. Komisja przyznała wyróżnienia dla Ewy Kobel i Mai Karchut, natomiast Wiktoria Tyrka zajęła III miejsce.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!
KLASY I – III Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE ZWIERZYNIEC
15 maja 2023r. uczniowie z klas I - III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Zwierzyniec. Zajęcia tam prowadzone miały na celu upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym oraz podnoszenie świadomości w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu. Tematem przeprowadzonych zajęć było: ,,Życie lasu – cztery pory roku”. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda las w czasie zmieniających się pór roku oraz co dzieje się ze zwierzętami leśnymi i roślinami. Po przeprowadzonych zajęciach uczestnicy wycieczki piekli kiełbaski, które później wspólnie spożywali. Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni, wspominając miło spędzony czas w Nadleśnictwie.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
3
SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY
11 maja 2023r. uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty, kończącego pierwszy etap edukacyjny. Testy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów przygotowane były przez wydawnictwo Operon. Uczniowie rozpoczęli pisaniu testu od oglądania filmu terapeutycznego „Bratek radzi”, którego zadaniem było rozładowanie emocji i ograniczenie stresu przed sprawdzianem. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części podstawowych: języka polskiego i matematyki oraz z części dodatkowej – przyrody. Po testach uczniowie wysłuchali bajkę Bratka pt. „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów” i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.Badanie wiedzy i umiejętności trzecioklasistów jest niezwykle ważne pod względem edukacyjnym, dostarcza istotnych informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej orazpraktycznychumiejętnościachwrozwiązywaniuzadańmatematycznych.
Trzecioklasistom życzymy wysokich wyników!
WIEŻA EIFFLA W WYKONANIU UCZNIÓW KLASY III
Uczniowie klasy III w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości, wykonali pierwszą pracę przestrzenną z wykorzystaniem długopisów 3D. Zadanie polegało na stworzeniu najbardziej znanego obiektu architektonicznego Paryża, jakm jest wieża Eiffla. Trzecioklasiści z zaangażowaniem i starannością kreślili elementy konstrukcyjne, które w kolejnym etapie pracy zostały ze sobą odpowiednio połączone pisakami 3D. Zajęcia prowadziła pani Marta Ziemińska.
5
MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH – PNIÓWEK 2023
Dnia 9-go maja br. odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs językowy w ramach obchodów Dnia Języków Obcych. Organizatorami konkursu były panie: Dorota Wybranowska – nauczycielka języka angielskiego oraz pani Monika Zwolan – nauczycielka języka niemieckiego. W konkursie wzięli udział wybrani uczniowie z klas 6-8 z trzech szkół Stowarzyszenia Lokalnego „Dobra Szkoła”. Szkołę Podstawową w Białowoli reprezentowali: Oliwia Sierota z klasy VII i Gabriela Lenczewska z klasy VIII. Ze szkoły w Lipsku przyjechali na konkurs: Szymon Krzyszczuk z klasy VI, Hanna Kudyk z klasy VII oraz Paulina Łapa z klasy VIII. Gospodarzy reprezentowali: Sylwia Sołoducha z klasy VI, Bartłomiej Stawarski z klasy VII oraz Piotr Szpindor z klasy VIII. Konkurs składał się z 3 etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązywaniu testów leksykalnych w języku angielskim i niemieckim. Zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie takich tematów jak ciało, choroby i dolegliwości, praca, zawody, dom, wyposażenie domu, zakupy i usługi oraz rodzina i życie prywatne. Podczas II etapu uczniowie prezentowali wykonane przez siebie plakaty językowe dot. wybranego święta lub uroczystości. III etap poświęcony był występom artystycznym. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki w wybranych przez siebie językach obcych. W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele-językowcy, opiekunowie uczniów z poszczególnych szkół.
Poziom konkursu był dość wysoki. Nie obyło się bez dogrywki. Ostatecznie zwycięzcą, który zdobył tytuł „Poligloty roku”, został uczeń naszej szkoły, Piotr Szpindor z klasy VIII. Piotrek wywalczył także nagrodę dodatkową za najlepiej napisany test konkursowy. Na drugim miejscu (po dogrywce) uplasowała się uczennica z klasy VIII ze szkoły w Lipsku – Paulina Łapa. III miejsce zajął Bartłomiej Stawarski z klasy VII (SP Pniówek). Przyznano także 2 wyróżnienia, dla Gabrieli Lenczewskiej z Białowoli i Szymona Krzyszczuka z Lipska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, najlepsi – nagrody książkowe, a nauczyciele – specjalne podziękowania za pracę w komisji konkursowej oraz za trud włożony w przygotowanie młodzieży do rywalizacji. Reprezentanci każdej z 3 szkół otrzymali pamiątkowy puchar dla szkoły za udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, dumnie prezentując otrzymane dyplomy i trofea.
13
WARSZTATY KULINARNE W KLASACH I - V
W ramach programu dla szkół "Owoce i warzywa w szkole", uczniowie klas I- V uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Dzieci miały okazję spotkać się z panią Kingą Stopą dietetykiem, która przybliżyła im zasady zdrowego odżywiania, a w szczególności poznały korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Dowiedziały się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Największą atrakcją było wspólne przygotowywanie zdrowego posiłku bogatego w witaminy i wspólne spożywanie go.
7
Archiwum Aktualności