„W Tobie jest światło” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz kolejny zuchy ze Szkoły Podstawowej w Pniówku stały się strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. 20 grudnia 2017r. dzieci wraz z nauczycielkami paniami Agatą Czuchrą i Marzeną Krzyszczuk wzięły udział w Głównych Uroczystościach przekazania BŚP środowiskom harcerskim w Kościele Św. Katarzyny w Zamościu. Każda ceremonia przekazania BŚP jest nie tylko miejscem spotkania, ale i posłania, czyli wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu. Sztafeta Światła ukazuje ten szczególny płomień, który idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym światło. Następnie ten niezwykły symboliczny płomyk w szkole zuchy przekazały na ręce pani dyrektor Aliny Korneluk, aby zagościło w domach i sercach każdego z nas.
Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe
Nadchodzi czas Bożego Narodzenia, czas kojarzący się ze wspólnym, rodzinnym świętowaniem. Okres przedświąteczny wprowadza nas już w ten nastrój. Organizujemy szkolne jasełka, klasowe opłatki. Wcześniej jednak zostaliśmy zaproszeni na wieczór opłatkowy zorganizowany przez Koło Gospodyń wiejskich w Pniówku, tutejszą Ochotniczą Straż Pożarną oraz Radę Sołecką. Na tę okazję panie Wiesława Gawlik i Barbara Pyś przygotowały montaż kolęd i tekstów poetyckich a pani Katarzyna Wasilewska zadbała, by szkolny chór pięknie wykonał bożonarodzeniowe pieśni. W wykonaniu dekoracji pomógł zaś pan Mirosław Trześniowski. Wieczorem 15 grudnia w świetlicy wiejskiej zgromadzili się mieszkańcy Pniówka, żeby wziąć udział spotkaniu opłatkowym. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: nasza radna, pani Maria Słota, wójt Gminy Zamość, pan Ryszard Gliwiński, przewodniczący Rady Gminy Zamość, pan Józef Siemczyk, radny Rady Powiatu, pan Jerzy Bondyra oraz ksiądz proboszcz Stanisław Bachor. Po krótkich przemówieniach wstępnych przyszła pora na nasz występ. Reakcje widzów i gromkie brawa świadczyły o tym, że bardzo on się wszystkim podobał. Za ów występ młodzież została dodatkowo nagrodzona drobnymi upominkami. Następnie podziękowania za część artystyczną oraz przedświąteczne życzenia składali zaproszeni goście. Po nich przyszła pora na tradycyjne łamanie się opłatkiem. Choć do Bożego Narodzenia pozostał jeszcze ponad tydzień, zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Wspólny wieczór zakończył poczęstunek składający się z tradycyjnych wigilijnych dań, przygotowanych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej imprezie, tak znakomicie integrującej lokalne środowisko.
Warsztaty bożonarodzeniowe
Okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia to szczególna okazja do wzmacniania więzi rodzinnych, jak również zachęcania rodziców do współpracy z przedszkolem i szkołą. W dniu 13 grudnia 2017r. zorganizowane zostały w naszej szkole warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Wszyscy z zapałem wykonywali piękne świąteczne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w warsztatach serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz fantastyczne pomysły ozdób świątecznych. Szczególnie dziękujemy Pani Joannie Panas za pomoc w przygotowaniu i poprowadzeniu warsztatów.
Pierwsza gwiazdka
W przeddzień Mikołajek dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III wybrały się wraz ze swoimi nauczycielkami paniami: Martą Ziemińską, Wiesławą Gawlik, Agatą Czuchrą, Marzeną Krzyszczuk oraz Barbarą Pyś do Kina Stylowy w Zamościu na przeuroczą bajkę o narodzeniu Jezusa Chrystusa.
Pierwsza gwiazdka to typowy film animowany o przyjaźni, skierowany do najmłodszych, mając na celu przybliżenie historii Bożego Narodzenia.
Nasze dzieci poznały wyjątkowych bohaterów bajki: sympatycznego i odważnego osiołka o imieniu Bo, owieczkę Ruth, gołębia o wielkich aspiracjach oraz trzy wielbłądy. Wszystkie zwierzęta podążały za gwiazdą, która z dnia na dzień stawała się piękniejsza.
Historia o narodzeniu Pańskim wprowadziła nas w świąteczny nastrój.
Pasowanie na przedszkolaka.
7 grudnia 2017r. w grupie przedszkolnej 3-4-latków odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Tego dnia maluchy oficjalnie dołączyły do grona społeczności przedszkolnej. Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10.00. Mimo ogromnej tremy nasze pociechy dzielnie powitały przybyłych na uroczystość gości: Z-ca Wójta Gminy Zamość - pana Konrada Dziubę, Radną Gminy Zamość - panią Marię Słotę, Dyrektor naszej szkoły - panią Alinę Korneluk oraz swoich rodziców. Na chwilę całą uroczystość przerwały dźwięki dzwonków, a wzrok dzieci skierowany został ku wyjątkowej postaci, która pojawiła się w drzwiach naszej szkoły. To Święty Mikołaj zaszczycił nas swoją obecnością. Mimo ogromnego zaskoczenia, dzieci były bardzo uradowane wizytą tak wyjątkowego gościa. Mikołaj, widząc przedstawianą przez dzieci część artystyczną, zapytał, czy w przedszkolu jest dziś jakieś ważne święto. Maluszki zgodnie udzieliły twierdzącej odpowiedzi na zadane pytanie. Następnie Mikołaj poinformował dzieci, że Śnieżynka przygotowała dla nich kilka zadań, aby sprawdzić, czy są odpowiednimi kandydatami na przedszkolaków. Dzieci poprawnie wykonały wszystkie mikołajkowe zadania, po których mogły już zaprosić p. Dyrektor do uroczystego Pasowania. Pani Dyrektor, kładąc wielką kredkę na ramieniu dzieci i wypowiadając słowa: Pasuję Cię na dzielnego przedszkolaka sprawiła, że wszystkie dzieci zostały prawdziwymi przedszkolakami. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz prezenty od Świętego Mikołaja. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowej fotografii z Mikołajem oraz z zaproszonymi gośćmi. Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek przygotowany przez nasze kochane mamusie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie podczas przygotowania naszej uroczystości.
Rozstrzygnięcie konkursu "Polak, Węgier - dwa bratanki"
W trakcie trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce miało miejsce wiele różnorodnych wydarzeń, które pozwoliły Polakom na nowo odkryć lub poznać to,co najpiękniejsze i najbardziej interesujące w węgierskiej kulturze. W związku z tym, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem zaprosiła uczniów szkół Gminy Zamość oraz osoby dorosłe do uczestnictwa w konkursie prasowo-czytelniczym ,,Polak, Węgier – dwa bratanki”, którego celem było upowszechnianie wiedzy na temat kultury i literatury węgierskiej. W konkursie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas III – VII. Nagrodzeni uczniowie uczestniczyli w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu, które miało miejsce 12 grudnia w bibliotece, w Mokrem. Nagrody otrzymali: wszyscy uczniowie z klasy III oraz Jakub Zawadzki z klasy IV i Karolina Wójtowicz – uczennica klasy piątej. Podczas wręczania nagród, dzieci oglądały prezentację przedstawioną przez tłumaczkę języka węgierskiego, panią Annę Butrym pt. ,,Węgry-fascynujące odkrycie”, a także występ zespołu taneczno - muzycznego ,, Tamburino” z Tomaszowa Lubelskiego.
Mikołajkowa loteria fantowa
Dzień 6-go grudnia obfitował w naszej szkole w wiele atrakcji. Jedną z nich była mikołajkowa loteria fantowa, przygotowana przez szkolnych wolontariuszy. Kilka uczennic z klas V-VII (Karolina Wójtowicz, Wiktoria Bryk, Wiktoria Sałamacha i Maja Panas), pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej, posegregowało i ponumerowało ponad 100 fantów. Dziewczynki prowadziły loterię podczas wszystkich przerw lekcyjnych. Uczniowie ze wszystkich klas i oddziałów przedszkolnych ustawiali się w długie kolejki, aby wylosować ten szczęśliwy los i zdobyć nową zabawkę, grę lub książkę. W rezultacie udało się naszym wolontariuszkom uzbierać kwotę w wysokości 247zł, która zasili konto Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Nie byłoby loterii a zarazem wsparcia dla hospicjum, gdyby uczniowie i ich rodzice nie ofiarowali nam fantów w postaci różnych zabawek, gier i przyborów, a nawet smakołyków. Dziękujemy wszystkim, którzy w rozmaity sposób przyczynili się do zorganizowania tego szlachetnego przedsięwzięcia.
Święty Brat Albert uczy nas dobroci
W dzień Świętego Mikołaja odbył się specjalny apel przybliżający uczniom postać Świętego Brata Alberta. Złożyły się na to dwa konkretne powody. Pierwszy to podobieństwo misji Św. Alberta do misji Św. Mikołaja, a drugi to fakt, iż obecny rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP, z inicjatywy Episkopatu Polski, rokiem Świętego Brata Alberta. W związku z tym 3 uczennice z klasy V (Karolina Wójtowicz, Magdalena Pyś i Wiktoria Bryk) pod kierunkiem wychowawczyni pani Doroty Wybranowskiej przedstawiły historię życia i działalności znanego Polaka, Adama Chmielowskiego, późniejszego Brata Alberta. Życiorys Świętego ukazano w formie prezentacji multimedialnej. Uczennice opowiedziały o korzeniach rodzinnych i dzieciństwie Adasia Chmielowskiego. Następnie przedstawiły jego młodość, udział w powstaniu styczniowym, zasługi dla ojczyzny i kalectwo, którego nabawił się w tym czasie. Prezentacja nawiązała również do niezwykłego talentu malarskiego, jakim niewątpliwie był obdarzony „pan z peleryną”. Uczniowie poznali największe dzieła malarskie tego artysty. Potem uczennice z klasy V opowiedziały o niezwykłej przemianie duchowej bohatera, która spowodowała, iż zrezygnował z wielkiej kariery malarskiej na rzecz poświęcenia się najbiedniejszym i odrzuconym przez społeczeństwo. Przybliżyły wszystkim genezę powstania zgromadzeń zakonnych Albertynów i Albertynek, którzy poświęcili swoje życie na prowadzenie tzw. ogrzewalni i przytulisk dla bezdomnych. W końcu dowiedzieliśmy się, jak zakończyło się życie, oddanego do końca Bogu i bliźniemu, Brata Alberta. Za swoje zasługi został ogłoszony błogosławionym, a wkrótce potem świętym. Podobnie jak Święty Mikołaj, Adam Chmielowski rozdał swoje bogactwa, zrezygnował z dostatniego życia na salonach i w całości poświęcił się potrzebującym w imię miłości do Boga i bliźniego. Podczas prezentacji kilkakrotnie podkreślano jego własne słowa mówiące o tym, że „Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Na zakończenie apelu głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk, która dziękując za przygotowanie prezentacji, zwróciła uwagę na fakt, że wszyscy powinni starać się być „dobrzy jak chleb” na miarę swoich możliwości. Nawiązała do rozmaitych akcji wolontaryjnych odbywających się w naszej szkole w ciągu roku, w tym także do loterii fantowej na rzecz hospicjum, która akurat tego dnia miała miejsce. Pani dyrektor powiedziała, iż to jest właśnie to dobro, które uczniowie niosą innym.
Andrzejki u przedszkolaków.
23 listopada 2017r.w oddziałach przedszkolnych zapanowała magiczna atmosfera, a to za sprawą obchodzonych Andrzejek. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylała bowiem wrota do nieznanej przyszłości.
Zabawa andrzejkowa uchodzi już za tradycję w naszym przedszkolu. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, dzięki którym dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło więc przekłuwania serduszek z imionami, losowania karteczek z przepowiednią itp. Po części wróżbiarskiej dzieci udały się na słodki poczęstunek, po czym pełne sił pośpieszyły wraz ze swoimi wychowawcami na salkę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się zabawa taneczna przy skocznej i ulubionej przez dzieci muzyce. Zabawa była przednia. Mamy nadzieję, że dzieci będą mile wspominać andrzejkowy dzień, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.
Listopadowy rajd
W ostatnią sobotę listopada odbył się kolejny rajd pieszy w ramach zajęć wychowania fizycznego. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas IV-VII. Organizatorem był pan Tomasz Prejbusz, a dodatkowymi opiekunami pani Alicja Klimko oraz pan Mirosław Trześniowski. Celem rajdu był teren przy pałacu w Łabuńkach, gdzie dziś mieści się hospicjum Santa Galla. Są tam zagrody z konikami, lamami, osłami, kozami i innymi zwierzętami, które można osobiście pokarmić oraz plac zabaw, na którym największą atrakcją jest zjeżdżalnia na linie rozpiętej pomiędzy drzewami. Pogoda wyjątkowo sprzyjała sobotniemu spacerowi i zabawom na świeżym powietrzu. Apetyty uczestnikom rajdu dopisywały, już w drodze do Łabuniek wielu sięgnęło po zabrane przez siebie zapasy. Trasa rajdu nie była zbyt długa i wymagająca, ale niektórzy w drodze powrotnej okazywali już pewne zmęczenie. Nie przeszkodziło to większości w rozegraniu jeszcze po powrocie meczu piłki nożnej. Tego typu wspólne spędzanie wolnego czasu bardzo się naszym uczniom podoba i wszyscy cieszą się już na zbliżający się Rajd Mikołajkowy.
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. W dniu 24.11.2017r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia przyszły do przedszkola ze swoimi kochanymi pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, kolorowe, puchate i mięciutkie. A każdy był piękny i wyjątkowy. Jak się okazuje miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia” oraz przedstawienia swojego przyjaciela przez dzieci. Wspólnie z nimi oglądały prezentację o różnych misiach, tych bajkowych i prawdziwych. Spotkaniu towarzyszyły zabawy taneczne z misiami, ćwiczenia gimnastyczne, konkursy. Dzieci poznały historię święta oraz wykonały prace plastyczno – techniczne – miś z balona. Każdy z nich otrzymał też odznakę "Przyjaciela Pluszowego Misia". Ten dzień wywołał u przedszkolaków wiele uśmiechów i radości. W przyszłym roku również zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”
Zabawa andrzejkowa
Koniec listopada to czas, kiedy chętnie sobie wróżono. Dawniej uważano, że w tę porę łatwiej było skontaktować się z duszami przodków, którzy mogli pomóc dowiedzieć się, co kogo czeka w przyszłości. Później uznano, że uchylić rąbka tajemnicy mogą św. Katarzyna i św. Andrzeja. Do tej pierwszej zwracali się chłopcy, do drugiego dziewczęta. W ten sposób można było poznać szczegóły dotyczące szczęścia w miłości. Dziś tradycyjne andrzejki to głównie okazja do wesołej zabawy okraszonej rozmaitymi wróżbami. Nikt już nie traktuje ich zbyt poważnie, a i data organizowania wieczorków andrzejkowych nie jest już taka ważna. Warto jednak pielęgnować dawne zwyczaje i obrzędy, by nie ograniczyć andrzejek jedynie do zwykłej dyskoteki. W tym roku andrzejki w naszej szkole, zorganizowane w czwartek 23 XI. Przebiegały nieco odmiennie niż zazwyczaj. Nie było wspólnych wróżb i zabaw – o nie każda klasa zadbała we własnym zakresie jeszcze w czasie lekcji. Jednakowy posiłek zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców – zamówiono dla uczestników imprezy pizzę. O inne atrakcje kulinarne zadbali już rodzice i uczniowie z poszczególnych klas. Odpowiednią andrzejkową dekorację przygotował wraz ze swym opiekunem Samorząd Uczniowski. Rada Rodziców opłaciła też didżeja, który przez trzy godziny zapewniał atrakcyjną dla dzieci muzykę taneczną. Tym razem na wspólne pląsy przygotowano salę na dole szkoły. Okazało się, że lepiej tam można się pobawić niż na korytarzu. Czas zabawy wartko minął w sympatycznej atmosferze. Teraz czeka nas adwent, święta Bożego Narodzenia, a potem kolejna okazja do zabawy – karnawał. Na następny wieczór wróżb będziemy musieli jednak poczekać do przyszłorocznych andrzejek.
Spotkanie z Astronomią
W listopadzie uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Spotkania z Astronomią". Autorem tych spotkań i zarazem prelegentem był pan Aleksander Trębacz - nauczyciel matematyki i fizyki oraz popularyzator astronomii na terenie całego kraju. Cały projekt składa się z 6 części, a jeden event to multimedialna prelekcja przy użyciu nowoczesnego sprzętu projekcyjnego połączona z animacjami komputerowymi oraz fachowym i zrozumiałym dla uczniów wykładem.Podczas prezentacji uczniowie mieli możliwość poznania z bliska tego, co na co dzień jest bardzo dalekie. Dodatkowo naszą wyobraźnię rozbudzały fotografie, które są własnością NASA, a przedstawiają niezwykle ciekawe fragmenty Wszechświata. Nasza ,,wędrówka" z Ziemi do gwiazd trwała 90 minut. Po spotkaniu wszyscy uczniowie stali się posiadaczami kosmicznej wiedzy, która bez wątpienia przyda się na lekcjach przyrody lub fizyki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Światowy Dzień Rzucania Palenia
W każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Dzień ten ma już ponad 30 - letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta z racji swojej powszechności szybko traci swój wydźwięk. Uczniowie z klas IV - VII przygotowali apel o tematyce antynikotynowej. W trakcie apelu wszyscy zebrani uczniowie obejrzeli również film, który jednoznacznie ukazuje skutki palenia papierosów oraz towarzyszące im choroby. Apel został przygotowany pod kierunkiem pani Alicji Klimko.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Wszyscy mamy swoje prawa, jest to zapisane i zagwarantowane w wielu dokumentach polskich i międzynarodowych. Dotyczy to również oczywiście dzieci. Wiemy o tym i pamiętamy na co dzień. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, w jak wielu miejscach na świecie dzieci cierpią głód, zmuszane są do niemal niewolniczej pracy, żyją w ciągłym zagrożeniu wojen i chorób, wychowują się bez rodziców, nie mają szans na normalną edukację. Choć więc u nas los dzieci jest bez porównania lepszy, to i tak zdarzają się przypadki krzywdzenia najmłodszych. Na straży przestrzegania praw dzieci stoi Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Rzecznik Praw Dziecka i wiele innych instytucji. Dokładniej o tym dowiedzieliśmy się z apelu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pana Mirosława Trześniowskiego. Okazją był przypadający na 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z prezentacji multimedialnej mogliśmy się dowiedzieć m.in. że dzieciom zagwarantowane są wolność i nietykalność osobista, kontakt z rodziną, wypoczynek, dostęp do nauki i ochrony zdrowia. Jednak przy okazji zostały również przypomniane obowiązki, jakim sprostać musi młody człowiek oraz konsekwencje łamania przyjętych w szkole zasad. Chodzi w końcu o to, żeby dziecko korzystając z przysługujących mu praw wiedziało również, czego się od niego oczekuje. Dopiero wtedy jego rozwój jest w pełni harmonijny. Zwróciła też na to uwagę pani dyrektor Alina Korneluk, która zabrała głos po obejrzeniu przygotowanej prezentacji.
We wspólnej Europie
Dnia 16-go listopada odbył się w naszej szkole dłuższy apel o tematyce europejskiej. Kilkuosobowe drużyny z klas IV-VII przybliżyły wszystkim trzy wylosowane przez siebie kraje Unii Europejskiej. Uczniowie z klasy IV zaprezentowali Francję, piątoklasiści - Włochy, a drużyna z klas VI-VII – Niemcy. Każda klasa przygotowała również jedną obcojęzyczną piosenkę pod kierunkiem nauczycielki muzyki, pani Katarzyny Wasilewskiej. Dzięki uczniowskim prezentacjom i tematycznym plakatom bliżej poznaliśmy geografię, historię, kulturę i obyczaje tych europejskich państw. Dowiedzieliśmy się wielu zaskakujących ciekawostek. W drugiej części apelu miał miejsce konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Rozpoczęto go wspólnym odśpiewaniem „Ody do radości”, będącej hymnem Unii. W konkursowe szranki stanęły 4 trzyosobowe drużyny z klas starszych. Każda drużyna odpowiadała na 4 kolejne pytania wyświetlane w formie prezentacji Power Point. Dodatkowo uczniowie musieli jeszcze rozwiązać zagadkę muzyczną. Po zliczeniu punktów okazało się, iż konieczna będzie dogrywka w postaci dodatkowych pytań. Ponieważ konkursowicze nie dawali za wygraną, ostateczną decyzję o przyznaniu kolejnych miejsc podjęło jury złożone z pań, nauczycielek klas młodszych. Jury oceniało nie tylko wiedzę ale także sposób prezentacji. Zwycięzcą okazała się klasa IV, drugie miejsce ex aequo zajęły klasy V i VII, na trzeciej pozycji uplasowała się klasa VI. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy dla klas oraz drobne upominki. Zwycięzcy dodatkowo będą mieć 1 dzień szkolny bez pytania, kartkówek i sprawdzianów. Całość apelu podsumowała pani dyrektor, która, dziękując za przygotowanie uczniów, zwróciła uwagę na edukacyjny charakter wydarzenia. Imprezę przygotowały panie: Dorota Wybranowska i Maria Blenker we współpracy z wychowawcami klas starszych.
Lekcja patriotyzmu
Już po raz dwudziesty ósmy świętujemy w wolnej Polsce rocznicę odzyskania przez nasz kraj w roku 1918 niepodległości. Wcześniej władze PRL starały się wymazać to święto z pamięci Polaków. Dzisiaj, gdy 11 listopada jest najważniejszym świętem państwowym, ważnym zadaniem domu rodzinnego i szkoły jest wychowanie młodych pokoleń w świadomości, jak ważne dla naszej ojczyzny wydarzenia rozgrywały się w jesienne dni 99 lat temu. Nie jest łatwo o skomplikowanych okolicznościach wybijania się na niepodległość mówić dziś młodemu pokoleniu. Zorganizowana we wtorek 14 listopada akademia z okazji Święta Niepodległości, przygotowana przez Samorząd Uczniowski uczniów pod kierunkiem pana Mirosława Trześniowskiego i przy współpracy pani Katarzyny Wasilewskiej miała o wydarzeniach sprzed lat opowiedzieć w sposób jak najbardziej przystępny dla współczesnego młodego odbiorcy. Wraz z narratorami wędrowaliśmy więc przez lata zaborów, dowiadując się o kolejnych polskich zrywach niepodległościowych, począwszy od ostatniej próby ratowania ojczyzny podczas insurekcji kościuszkowskiej, poprzez walkę u boku Napoleona Bonaparte, kolejne zrywy powstańcze aż po czyn legionowy z lat I wojny światowej oraz dramat Polaków walczących wówczas przeciwko sobie w mundurach obcych armii. Uzupełnieniem tej gawędy historycznej były odpowiednio dobrane wiersze i piosenki. Do uroczystego charakteru prezentowanych na scenie treści dostroiła się widownia. Przedszkolaki oraz uczniowie ubrani w galowe stroje, mieli przyczepione do bluzek kotyliony w barwach narodowych, ozdobione wizerunkiem polskiego godła. Całości dopełniły biało-czerwone chorągiewki, którymi uczniowie machali w czasie akademii. Ubarwiło to tę swoistą podróż przez historię, która na pewno przybliżyła naszym uczniom okoliczności odzyskiwania przez Polskę niepodległości i była znakomitą lekcją patriotyzmu.
Otwarte Biegi Uliczne
10 listopada 2017r. na zamojskiej starówce odbyły się Otwarte Biegi Uliczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla szkół podstawowych i gimnazjów. W zawodach uczestniczyło ponad 300 biegaczek i biegaczy z powiatu zamojskiego, ścigając się o medale na dystansach od 200 do 800 metrów. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów. Najlepszy wynik uzyskali: Jakub Zawadzki z klasy IV - 8 miejsce oraz Hubert Kordas z klasy V - 12 miejsce.
Gminne Biegi Przełajowe
W dniu 09.11.2017 r. na trasach biegowych przy świetlicy sołectwa Skaraszów odbyły się Gminne Biegi Przełajowe pod patronatem Wójta Gminy Zamość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowało 14 zawodników z klas I - VII. Po raz kolejny mistrzami gminy w swoich kategoriach zostali: Radosław Kozłowski (kl. VI) i Hubert Kordas (kl. V). Wicemistrzostwo gminy Zamość zdobyły: Wiktoria Jachymczyk (kl. I ) i Magdalena Pyś (kl. V). Tuż za podium na IV miejscu znalazła się Wiktoria Bryk ( kl. V). Punktowane szóste miejsca wywalczyli: Szymon Bryk ( kl. III ), Jakub Zawadzki ( kl. IV ) i Przemysław Paszkowski (kl. V). Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do udziału w zawodach uczniów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Barbara Pyś (kl. I - III), Alicja Klimko (kl. IV - V) i Tomasz Prejbusz (kl. VI).
Śniadanie Daje Moc
Już od kilku lat, 8 listopada obchodzimy dzień „ŚNIADANIE DAJE MOC” wspólnie ze szkołami z całej Polski. W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły włączyli się również w edukacyjną akcję, by zwiększyć świadomość na temat roli zdrowego odżywiania. Akcję tą poprzedziły pogadanki dotyczące zdrowego odżywiania, a w szczególności zdrowego śniadania. Dzieci z oddziału przedszkolnego 5 – 6 latków i klas I - III wykonały owocowe stworki i dekoracje dotyczące zdrowego odżywiania, które ozdobiły gazetkę szkolną. Dowiedziały się, że zdrowe odżywianie, to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał. Szczególną uwagę zwracaliśmy na to, że do szkoły wychodzimy po śniadaniu i ze śniadaniem. W dniu akcji dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami najpierw przygotowały, a potem spożywały wspólnie drugie śniadanie. Stołówka szkolna zamieniła się w kolorowe owocowo – warzywne wyspy. Największą wartością akcji, było pokazanie dzieciom w ciekawy i atrakcyjny dla nich sposób, że to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Podsumowanie projektu Festiwal Kreatywnego Czytelnictwa "Żeromski z tabletem"
Dnia 27.10.2017r. uczniowie z klasy III mieli zaszczyt uczestniczyć w podsumowaniu projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem Festiwal Kreatywnego Czytelnictwa ,,Żeromski z tabletem”. Wydarzenie to miało miejsce w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem. Na początku wszystkich zebranych powitała Pani Elżbieta Stankiewicz - dyrektor biblioteki oraz zapoznała z porządkiem tego spotkania. Uczestnicy najpierw wysłuchali opowieści Pana Michała Malinowskiego ,,O Prawdzie i Królu”. Następnie odbyło się wręczenie certyfikatów szkołom, które brały udział w projekcie. Ważnym punktem dla dzieci i młodzieży były warsztaty tworzenia ,,Złotych Ksiąg Stefana Żeromskiego”. Uczestnicy warsztatów pracowali w grupach, w których tworzyli ,,Złote Księgi”, a później prezentowali je na forum. Wytworem pracy dzieci z naszej szkoły była księga pt. ,,Dzień w zoo”. Wszyscy byli zadowoleni ze wspólnej i owocnej pracy. Wszystkie ,,Złote Księgi” można zobaczyć do końca listopada w bibliotece.
,,W tajemniczej krainie krasnali”
W dniu 25.10.2017r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-IV byli w Zamojskim Domu Kultury, gdzie obejrzeli baśń muzyczną w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci i Młodzieży ,,Duduś” z Łodzi. Przedstawienie ,,W tajemniczej krainie krasnali” to opowieść o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trollu Szczerbolu, złej czarownicy Złośnicy i niedźwiadku Miodojadku. Przepełnione ono było śpiewem i tańcem. Akcji towarzyszyły wesołe i zabawne dialogi pomiędzy grającymi, którzy kilka razy prosili widzów o pomoc. Dzieci nie tylko z zainteresowaniem śledziły to, co dzieje się na scenie, ale również brały czynny udział w różnych konkursach, za co otrzymały kolorowe balony. Na zakończenie musicalu odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Jeden uczeń z naszej szkoły – Piotr Szpindor z klasy III został wylosowany i dostał piłkę nożną. Wszyscy w świetnym humorze, a niektórzy też z balonem w ręku wrócili do szkoły.
Na Zamojskiej Rotundzie
25.10.2017r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – IV zwiedzali Zamojską Rotundę. Wyjście zorganizowane było w związku ze zbliżającym się dniem 1 listopada – Wszystkich Świętych. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom tragicznych losów ludności Zamojszczyzny w czasach II wojny światowej. Wyjątkowo ważne było zwiedzanie Celi Harcerzy, ponieważ wśród dzieci były także zuchy. Uczniowie mogli zobaczyć tam pamiątkowe płyty oraz przeczytać epitafia poświęcone młodym bohaterom, którzy zginęli za Ojczyznę. Natomiast Cela Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, to szczególne miejsce dla uczniów, gdyż skłania do refleksji nad samym sobą…Zapalono również znicze na grobach poległych w czasie II wojny światowej. Jakie to szczęście, że żyjemy w czasach pokoju.
Uroczyście ślubujemy!
Życie szkolne wartko płynie, mija już drugi miesiąc nauki. Jest to tradycyjna pora oficjalnego przyjęcia w poczet uczniów tegorocznych pierwszoklasistów. W tym roku ceremonia ślubowania i pasowania na ucznia odbyła się 26 października. Uroczystość rozpoczęła krótkim przemówieniem wychowawczyni klasy pani Agata Czuchra. Zaprosiła zgromadzonych na widowni nauczycieli, innych pracowników szkoły, rodziców oraz starszych uczniów do obejrzenia występów pierwszoklasistów i przekonania się, czy jej podopieczni mogą dołączyć do grona szkolnej braci. Wkrótce nastąpiła część artystyczna, w czasie której uczniowie dali popis swych wokalnych, recytatorskich i tanecznych umiejętności. Dzieci bezbłędnie odpowiadały też na pytania z różnych dziedzin wiedzy. W ten sposób pierwszoklasiści potwierdzili, że zasłużyli, by przystąpić do aktu ślubowania i pasowania na ucznia. Na salę wkroczył poczet flagowy a po odśpiewaniu hymnu państwowego pierwszoklasiści przyrzekli dobrze się uczyć i godnie reprezentować naszą szkołę. Potem pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, a następnie wręczyła każdemu pierwszakowi pamiątkowy „Dyplom pasowania na ucznia”. Teraz przyszedł czas na krótkie przemówienia. Najpierw pani dyrektor życzyła pierwszoklasistom i przybyłym na uroczystość ich rodzicom owocnej współpracy oraz samych sukcesów w nauce. Potem zabrała głos przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego i życząc wyłącznie dobrych ocen, obiecała pomoc starszych koleżanek i kolegów w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Wreszcie przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Panas złożyła pierwszakom powodzenia i wręczyła każdemu z nich drobne upominki. Na zakończenie tej części uroczystości pani dyrektor przypomniała pierwszoklasistom o konieczności zadbania o swoje bezpieczeństwo jesienią, gdy szybciej na dworze zapada zmrok. Każdy z nich otrzymał opaskę odblaskową. Nim część oficjalna uroczystości dobiegła końca o głos poprosiła jeszcze przedstawicielka rodziców pierwszaków. Złożyła ona podziękowania wychowawczyni oraz pani dyrektor za opiekę i dobre przygotowanie ich dzieci do pełnienia szkolnych obowiązków. Teraz już po odśpiewaniu wyprowadzeniu pocztu flagowego uczniowie klas I oraz ich rodzice udali na poczęstunek. W miłej atmosferze zakończono ceremonię przyjęcia nowych uczniów do szkolnej społeczności.
"Za trud, za uśmiech, za serce..."
Nie jest łatwo być nauczycielem. Na co dzień trudno oczekiwać bezinteresownej wdzięczności od uczniów, którzy raczej będą starać się wykręcić od nauki, niż z ochotą zgłębiać tajniki wiedzy. Dlatego cieszy każde docenianie przez uczniów nauczycielskiej pracy. Oczywiście największą nagrodą dla nauczyciela są wiedza i umiejętności zdobyte przez jego uczniów, ale miło jest, gdy również okażą oni im swoją wdzięczność. Niezłą ku temu okazją jest obchodzone 14 października Święto Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski odbyła się z kilkudniowym opóźnieniem. O dobór tekstów zadbał opiekun SU, pan Mirosław Trześniowski a odpowiednią oprawę muzyczną przygotowała pani Katarzyna Wasilewska. Zgromadzeni 17 października na widowni nauczyciele, pozostali pracownicy naszej szkoły, uczniowie, przedszkolaki oraz rodzice mogli obejrzeć zabawne scenki ze szkolnego życia, przeplatane równie humorystycznymi piosenkami. Uroczystość zakończyły liryczne życzenia dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. Podziękowała uczniom za ich występ, po czym zwróciła się do wszystkich świętujących tego dnia. Im również podziękowała za trud wkładany w nauczanie i wychowanie dzieci, pogratulowała odnoszonych sukcesów i życzyła powodzenia oraz satysfakcji w dalszej pracy. Po tych słowach przedstawiciele Rady Rodziców złożyli pani dyrektor i wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze podziękowania za ich pracę oraz życzenia związane z pracą zawodową i życiem osobistym. Życzeniom towarzyszył słodki upominek – wspaniały tort z napisem: „Z okazji Dnia Nauczyciela”. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie z poszczególnych klas również złożyli życzenia swym nauczycielom, dając im tak miły dowód wdzięczności i pamięci. Był to już ostatni punkt obchodów Święta Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole.
Charytatywna kawiarenka
Pierwszą akcją wolontaryjną w tym roku szkolnym zorganizowaną przez naszych uczniów pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej była charytatywna kawiarenka. W dniach od 10-go do 12-go października uczniowie z klas IV-VII sprzedawali ciastka (upieczone przez rodziców) podczas przerw lekcyjnych. Trzeba przyznać, że słodkie smakołyki rozchodziły się w zawrotnym tempie. Cały dochód uzyskany ze sprzedaży słodkości (kwota - 418 zł) został przekazany na rzecz pacjentów pobliskiego Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły za ich hojność i wielkie zaangażowanie w tę akcję.
Internetowy Teatr TVP
Od kilku już lat uczestniczymy w spektaklach teatralnych przygotowanych w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Przedstawienia można obejrzeć dzięki realizacji na żywo wozami transmisyjnymi oddziałów terenowych TVP. Tym razem przeniesieni zostaliśmy do łódzkiego Teatru Arlekin, który specjalizuje się w marionetkach długoniciowych. Tym razem przeniósł on na scenę popularną „Księgę dżungli” R. Kiplinga. Jest to znana i uwielbiana przez dzieci na całym świecie opowieść o „ludzkim szczenięciu” Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrości i szacunku dla odwiecznych praw natury, ale również o tak aktualnym dziś lęku przed przygarnięciem kogoś obcego. Całość została podana w niezwykle atrakcyjnej formie. W spektaklu wziął udział cały zespół teatru, a na jego potrzeby skonstruowane zostały unikalne - rzeźbione, bardzo skomplikowane, nigdy przedtem nie stosowane w takiej postaci lalki, jak również specjalne obrotowe sceny. Spektakl mógł się podobać, a przede wszystkim dał okazję do choćby wirtualnej wizyty w teatrze oraz ciekawych dyskusji po jego obejrzeniu. Na pewno chętnie będziemy uczestniczyli w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.
,,Odkrywamy talenty poetyckie" - konkurs rozstrzygnięty
W czerwcu, pod koniec ubiegłego roku szkolnego odbył się konkurs literacko-poetycki ,,Odkrywamy talenty poetyckie", organizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z/s w Mokrem. Udział w konkursie wzięły udział dzieci z klasy II (obecna trzecia). Celem konkursu było zaprezentowanie własnej twórczości. Można było napisać wiersz lub opowiadanie. Laureatkami zostały:
1. Magdalena Małek - 2 nagroda
2. Oliwia Malczewska - 2 nagroda
3. Zofia Ziemińska - wyróżnienie
Dziewczynki otrzymały dyplomy oraz piękne książki z bajkami.
Rajd "Rydz na patelni"
7 października uczniowie klas IV-VII brali udział w 48 Rajdzie Pieszym „Rydz na patelni” zorganizowanym przez PTTK Zamość. Początek trasy miał miejsce w Nowinach. Uczestnicy rajdu szli szlakiem turystycznym przez piękne leśne tereny, po drodze zbierając grzyby, aż doszli na wielką polanę w Długim Kącie (ok.7 km.). Na mecie czekało na nich ognisko i konkursy, m.in. na najpiękniejszego grzyba, piosenkę turystyczną oraz rzut podkową do celu. Po zakończeniu z uśmiechem na twarzy i siatkami pełnymi grzybów wrócili do domów.
„Historia nauczycielką życia” - wycieczka do archiwum
W dzisiejszym zaganianym świecie warto czasem przystanąć, spojrzeć wstecz. „Historia nauczycielką życia”. „Narody tracąc pamięć, tracą życie”. O tych prawdach warto wiedzieć, pamiętać i kierować się nimi na co dzień. Tymczasem często słyszymy: „Nie lubię historii”. Jednym z zadań szkoły jest zmienić takie nastawienie uczniów do przeszłości. Rozmowy o rodzinie, szukanie najodleglejszych krewnych w celu tworzenia własnego drzewa genealogicznego, prezentacja pamiątek rodzinnych, opowiadanie o nich, szukanie informacji na temat swojej malej ojczyzny, wykonywanie związanych z tym tematem albumów, prezentacji oraz projektów mają na celu m.in. pokazanie dzieciom, że historia może być im bardzo bliska i ciekawa. Poszukiwania takie uświadamiają jednocześnie uczniom, jak mało wiedzą na te tematy. Często odnajdują wiadomości w najlepszym wypadku o swoich pradziadkach, rzadko potrafią dotrzeć do starszych informacji. Dlatego m.in. zorganizowaliśmy dla uczniów klas IV-VII wycieczkę do archiwum państwowego w Zamościu. Tam gromadzone są rozmaite dokumenty dotyczące naszego regionu i oczywiście można poszukać również tych dotyczących rodzinnej miejscowości oraz członków rodzin tu mieszkających. Pracownica archiwum przygotowana na spotkanie z nami odszukała rozmaite księgi, dokumenty oraz fotografie, które bezpośrednio dotyczą Zamościa i najbliższych okolic oraz znanych postaci związanych z tymi miejscami. Niestety o samym Pniówku było tu stosunkowo niewiele, ale za to mogliśmy obejrzeć dokumenty związane z pracującym niegdyś z Zamościem Bolesławem Leśmianem, urodzonym tu Markiem Grechutą czy twórcą Orkiestry Włościańskiej Karolem Namysłowskim. Przeglądaliśmy dawne kroniki szkolne i harcerskie, świadectwa szkolne i maturalne uczniów sprzed wojny, dowody osobiste i ausweisy z czasów okupacji, najstarsze dokumenty znajdujące się w archiwum, spisane jeszcze na pergaminie a pochodzące z XVIII wieku. Oglądanie było pretekstem do snucia przez panią ciekawych opowieści. Oprócz tego dzieci dowidziały się, na czym polega działalność archiwum, jak można skorzystać z jego zbiorów i jakiego rodzaju dokumenty i z których lat tu można odnaleźć. Uprzedzeni o tym wcześniej uczniowie przygotowali w domu notatki z danymi swoich przodków. Dzięki temu panie z archiwum wraz z towarzyszącą nam panią Pauliną Korneluk mogły poszukać ksiąg zawierających jakiekolwiek informacje na ich temat. Dzieci z zapałem szukały w starych dokumentach znajomych nazwisk, wynotowywały dane, o których wcześniej nie wiedziały i żywo reagowały, gdy coś ciekawego udało im się znaleźć. Dzięki temu będą mogły dopisać wcześniejsze nazwiska na własnych drzewach genealogicznych. Wiemy, że jedna taka wyprawa nie rozbudzi od razu w uczniach miłości do historii, ale z pewnością przyczyni się do większego zainteresowania przeszłością.
Archiwum Aktualności