Zbliżają się wakacje, dwa miesiące wolne od obowiązków szkolnych, czas przeznaczony na wypoczynek i zabawę. Niestety również czas, kiedy dzieci pozostające poza czujnym okiem opiekunów miewają niekiedy dość ryzykowne sposoby spędzania czasu wolnego. Zabawy na jezdni, brawura na rowerze czy placu zabaw, kąpiel w miejscach niedozwolonych, sięganie po papierosy, dopalacze i inne używki… Wyliczać można by długo. Wyobraźnia i fantazja dziecięca nie zna granic. O zagrożeniach czyhających na rozbawioną młodzież rozmawiamy z uczniami na co dzień, a zwłaszcza w okresie poprzedzającym jakiekolwiek dłuższe przerwy w nauce. Tym razem zdecydowaliśmy się odwołać dodatkowo do autorytetu fachowców – pana policjanta, aspiranta Dariusza Kuropatnickiego oraz pielęgniarki z „Poradni Medycyny Szkolnej” pani Beaty Pachli. Pierwsze spotkanie miało miejsce 15 czerwca. Pan policjant spotkał się osobno z rodzicami, starszymi uczniami oraz naszymi najmłodszymi podopiecznymi. Tematykę różnicował w zależności od odbiorcy, ale uczulał zwłaszcza na zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw, zwłaszcza w niebezpiecznych miejscach oraz kontaktów z nieznajomymi. Nieco inne problemy poruszała na spotkaniu 18 czerwca pani pielęgniarka. Ona skupiła się głównie na nieprzemyślanym sięganiu po rozmaitego rodzaju używki. Przytaczane przykłady działały młodym słuchaczom na wyobraźnię. Mamy więc nadzieję, że w ciągu nadchodzących wakacji będą na siebie uważać i od wszelkich niebezpieczeństw trzymać z daleka.
"O bezpieczeństwie" - pogadanki przedwakacyjne
Nagrody dla uczniów klasy VII
W dniu 21 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu odbyło się podsumowanie kampanii informacyjno-edukacyjnej „PATRZ I SŁUCHAJ!”, w ramach której powstał spot reklamowy, promujący bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Organizatorem akcji była Komenda Miejska Policji w Zamościu oraz "Mechanik." Spot reklamowy stworzyli wspólnie funkcjonariusze policji, słuchacze Medycznego Studium Zawodowego w Zamościu i uczniowie „Mechanika”. Film nakręciła Zamojska Telewizja. Podczas uroczystej gali Prezydent Miasta Zamość, pan Andrzej Wnuk, I Zastępca Komendanta Miejskiej Policji w Zamościu, mł. insp. Andrzej Mioduna i fundator nagród, pan Przemysław Panas (Firma PANAS TRANSPORT) wręczyli nagrody rzeczowe uczestnikom konkursu na scenariusz spotu. Nasi uczniowie z klasy VII: Artur Krępiński, Kamil Muszyński oraz Jakub Kniaź zdobyli II miejsce. W nagrodę każdy z nich otrzymał tablet. Chłopcy pracowali pod kierunkiem wychowawczyni pani Alicji Klimko. Gratulacje!
Kodowanie na dywanie
Stosowanie innowacyjnych metod nauczania, wykorzystujących nowoczesne technologie nie jest już rzadkością. Takie działania są podejmowane również i w naszej szkole. W grupie przedszkolnej 3-4 latków oraz na zajęciach świetlicowych dla uczniów klas I - IV zostały przeprowadzone różne ćwiczenia w ramach kodowania. Na czym polega owe kodowanie? Otóż nauka kodowania opiera się na analizowaniu, logicznym myśleniu, przewidywaniu oraz umiejętnościach pracy zespołowej. Jej pierwowzorem są popularne: szachy, warcaby, sudoku czy gry planszowe. Wdrażając kodowanie, nie musimy używać tabletów, smatfonów czy komputerów. Podczas zabaw z kodowaniem wykorzystywaliśmy zabawy proponowane przez panią Annę Świć – trenerkę w Mistrzach Kodowania oraz autorkę książki Kodowanie na dywanie. W ramach wprowadzania nowoczesnych technologii, do naszej zostały zakupione Ozoboty – małe, ale bardzo inteligentne roboty do nauki programowania. Z Ozobotami bliżej zapoznamy się w nowym roku szkolnym 2018/2019. Zajęcia z kodowania na dywanie prowadziła pani Marta Ziemińska.
Wyjazd do Bliżowa
18 czerwca 2108 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Wioski Przygody „FRAJDA” mieszczącej się w pobliskim Bliżowie. Zaraz po przybyciu na miejsce wszyscy zostali poddani prawdziwemu sprawdzianowi wiedzy i wytrzymałości, dzięki któremu zostali włączeni do społeczności indiańskiej – wybrano wodza, a pozostałych członków plemienia czyli uczniów, pomalowano na twarzach charakterystycznymi znakami i barwami. Każde dziecko, by móc poczuć się jak prawdziwy Indianin, poznał historię Indian, ich zainteresowania i sposoby radzenia sobie bez współczesnych technologii. Miał również możliwość samodzielnie rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa i magnezji, wbijać gwoździe, ciąć piłą, strzelać z łuku, poszukiwać ukrytych skarbów. Dodatkowym zadaniem było pokonanie niezwykłego, wymagającego dobrej sprawności, toru przeszkód. Trzeba zaznaczyć, że przebyli go nawet najmłodsi. Kolejną atrakcją były, jakże dobrze każdemu znane, wyścigi rzędów. Maluchy mogli zmierzyć się tam w przeróżnych konkurencjach. Było przeciąganie liny, rzut beretem, chodzenie na wspólnych nartach, w spodniach z trzema nogawkami, w kaczych stopach, wyścigi w workach, z jajkiem. W trakcie zabaw uczniowie posilili się kiełbaskami prosto z ognia, które po tak wyczerpujących zabawach okazały się niezwykle smaczne. Mieli również możliwość odpoczynku w strefie relaksu, gdzie wypoczywali na hamakach i huśtawkach. Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi w trakcie wycieczki.
Nagroda dla Weroniki
Weronika Kudyk z klasy IV zdobyła nagrodę w XVII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty "Rodzina. Z Rodziną w ZOO". Natomiast praca Klaudii Puhacz z klasy II została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową. Konkurs organizował Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie, podsumowanie jego odbyło się w ZOO w Zamościu. Serdeczne gratulacje!
Nagrody dla Klaudii i Jasia
Jaś Szpindor z oddziału przedszkolnego i Klaudia Puhacz z klasy II otrzymali pierwsze nagrody w konkursie plastycznym "Kolory Niepodległości", który zorganizowano w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Konkurs był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I - III szkół podstawowych z terenów powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i m. Zamość. Organizatorem było Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Honorowy patronat nad konkursami objęli: Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Artystom serdecznie gratulujemy!
Dzień Rodziny
12 czerwca 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Rodziny. Obecni byli na nim uczniowie oraz ich rodzice. Wagę uroczystości podkreśliły występy najmłodszych uczniów – z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. Mali artyści przedstawili montaże słowno-muzyczne, mówiące o roli dziecka, mamy i taty w rodzinie, o wesoło spędzanym czasie w rodzinnym towarzystwie. Następnie dzieci złożyły swoim ukochanym rodzicom piękne życzenia i podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Kolejnym punktem uroczystości był pokaz „Pasji i Talentów”, który gości u nas już kolejny rok. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców oraz rodziców, zaprezentowali to, co potrafią najlepiej – śpiewali piosenki, recytowali wiersze, przedstawiali pokazy gimnastyczne, kręcili hula-hop, pokazywali swoje albumy, medale, statuetki, jakie zdobywali w zawodach sportowych, a także kolekcje kart. Dzięki takiemu przeglądowi artystycznemu dowiedzieliśmy się, już po raz kolejny, jakie mamy zdolne dzieci nie tylko pod względem nauki, ale dodatkowych zainteresowań. W trakcie imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach, sprawdzić się w rozgrywkach w piłkę nożną, a także różnych grach i zabawach ruchowych. Mogły również pod kierunkiem nauczycieli stworzyć przepiękne „cudeńka” z balonów – kwiaty, pieski, kotki, szable, korony itp. W przerwach między zabawami uczniowie częstowali się pysznościami, jakie zostały przygotowane przez niezastąpionych rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Dla wszystkich obecnych ten dzień był pełen miłych, a na pewno niezapomnianych wrażeń.
Wyróżnienie dla Tomka
Tomasz Tyrka z klasy IV otrzymał wyróżnienie w szczeblu powiatowym w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” organizowanym przez KRUS. Tomku gratulacje!
Sukcesy plastyczne
"Święty Stanisław Kostka wzorem miłości do Ojczyzny" - pod takim tytułem odbył się XXIV Diecezjalny Konkurs Plastyczny, organizowany przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Duszpasterstwo Rodzin oraz Katolickie Radio Zamość w Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. W tym konkursie nasi wychowankowie zostali docenieni. Z oddziału przedszkolngo : Magdalena Kudyk otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Zamościa i nagrodę organizatorów natomiast Julia Ćwik, Zuzanna Kukiełka i Jaś Szpindor uzyskali wyróżnienia. Z klasy II Klaudia Puhacz i z klasy III Piotr Szpindor również otrzymali wyróżnienia. Natomiast z klasy IV : nagrodzono pracę Weroniki Kudyk, a pracę Weroniki Piotrowskiej wyróżniono. Wernisaż prac odbył się w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu w obecności J.E.Ks. Bpa Mariusza Leszczyńskiego. Młodym plastykom gratulujemy!
Wspomnienia z wycieczki
Każdego roku organizujemy dla naszych uczniów wycieczki turystyczno-krajoznawcze, żeby przybliżyć im ciekawe zakątki naszego kraju, pokazać ważne zabytki, zapoznać z kulturą różnych regionów, ale też dostarczyć rozrywki i lepiej je integrować. Tym razem wybór padł na Góry Świętokrzyskie, a konkretnie Święty Krzyż z tamtejszym Sanktuarium Krzyża Świętego oraz położoną u podnóża góry Osadę Średniowieczną. Spod szkoły grupa 25 uczniów klas III-VI wyjechała z pewnym opóźnieniem. Wymusiło to potem nieco krótszy pobyt w osadzie. Zobaczyliśmy jednak wszystko, co zaplanowaliśmy. Dzieci przed wejściem do osady obejrzały figury słowiańskich bóstw, a już na miejscu przysłuchiwały się opowieściom kolejnych średniowiecznych rzemieślników i mogły zapoznać się z ich warsztatami. Przyglądaliśmy się więc pracy kowala, szewca i rymarza, cieśli i wikliniarza, zielarki, tkaczki oraz garncarza. Mieliśmy okazję skosztować podpłomyków i spróbować swoich sił w wyplataniu bransoletek. Dodatkową atrakcją była możliwość zakucia się w dyby, dosiadania drewnianego konia, sfotografowania z czarownicą, która zamieszkała u stóp Łysej Góry czy ogrzania się przy średniowiecznym palenisku. Po opuszczeniu osady udaliśmy się do pobliskiej Karczmy – Izby Dobrego Smaku na smaczny obiad. Posileni skierowaliśmy się na szlak wiodący na szczyt Łysej Góry. Ścieżka wiodła przez malowniczy las. Po drodze napotykaliśmy na stacje, przy których można było odpocząć i dowiedzieć się czegoś o faunie i florze Gór Świętokrzyskich. Przed szczytem dotarliśmy do galerii widokowej na gołoborzu. Przejście nią było dodatkową atrakcją. Z platformy rozciągała się piękna panorama oraz widok na charakterystyczne dla naszych starych gór gołoborze. Po powrocie na szlak ujrzeliśmy wkrótce klasztor i kościół na Świętym Krzyżu. Obejrzeliśmy zabytkową bramę wschodnią, przeszliśmy się pięknymi krużgankami, gdzie spotkała nas największa atrakcja – ksiądz zaprosił nas do kaplicy, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego a po krótkiej modlitwie mogliśmy z bliska obejrzeć i ucałować relikwiarz. Po przeżyciach duchowych przyszła pora na inne drobne przyjemności. Uczestnicy wycieczki mogli kupić sobie i bliskim pamiątki oraz zjeść coś słodkiego. Potem czekała na nich kolejna atrakcja – mogli zjechać z Łysej Góry wagonikami spalinowej ciuchci. Ponieważ do planowanego odjazdu było jeszcze sporo czasu można było zrobić kolejne zakupy na straganach stojących w okolicach parkingu. Potem czekała już nas tylko droga powrotna. Dzieci znakomicie bawiły się do końca podróży i wydaje się, że wszyscy byli bardzo z tej wycieczki zadowoleni. Serdecznie dziękujemy naszemu sponsorowi panu Andrzejowi Bochenko.
Bicie rekordu!
Kolejnym akcentem obchodów stulecia odzyskania niepodległości było zorganizowanie próby pobicia rekordu Polski w jak największej liczbie par jednocześnie tańczących poloneza. Blisko 12 tysięcy młodych ludzi punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczęło w kilku miastach Lubelszczyzny nasz narodowy taniec. Ten moment poprzedzony był wieloma próbami, za to efekt był znakomity. W Zamościu na Rynku Wielkim zgromadziło się 381 par dzieci i młodzieży. Z naszej szkoły przyjechało 10 par przygotowanych przez panią Katarzynę Wasilewską. Zanim rozpoczęto taniec na Rynek wkroczył barwny korowód przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i pogimnazjalnych, prowadzony przez panów przebranych w legionowe mundury. Potem głos zabrali przedstawiciele władz miejskich, odśpiewano hymn państwowy i dano hasło do rozpoczęcia wspólnego tańca. Był to najbardziej wzruszający moment całej uroczystości. Pomimo panującego upału młodzież zatańczyła wspaniale. Sam polonez wykonany przez tak dużą liczbę tancerzy robił szczególne wrażenie, jeśli można go było oglądać z pewnej wysokości. Cieszymy się, że wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu, przyczyniając się do pobicia rekordu Polski i w tak piękny sposób akcentując przywiązanie do tradycji naszej Ojczyzny w stulecie odzyskania przez nią niepodległości.
Egzamin praktyczny na kartę rowerową na miasteczku ruchu drogowego WORD Zamość
7 czerwca 2018 roku 8 uczniów z naszej szkoły po wcześniejszym zdaniu egzaminu teoretycznego, przystąpiło do egzaminu praktycznego na kartę rowerową na miasteczku ruchu drogowego Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zamościu. Miasteczko jest jednym ze środków dydaktycznych wykorzystywanych do nauki prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym oraz służy do kształtowania prawidłowych nawyków. Uczniowie doskonalili poprawność zastosowania zasad ruchu drogowego w symulowanych sytuacjach drogowych np.
- na skrzyżowaniu dróg równorzędnych,
- skrzyżowaniu drogi z pierwszeństwem przejazdu z drogą podporządkowaną,
- skrzyżowaniu o ruchu okrężnym,
- zachowania w rejonach przejść dla pieszych,
- włączania się do ruchu,
- podczas zmiany pasa ruchu,
- zmiany kierunku jazdy w lewo i w prawo,
- zachowanie w odniesieniu do znaków poziomych i pionowych.
Wcześniej przed egzaminem praktycznym w sali szkoleniowej WORD odbyło się doskonalenie i przypomnienie wiedzy z przepisów ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie zdali egzamin i otrzymają swoje pierwsze prawo jazdy. Do egzaminu przygotowywał ich nauczyciel techniki pan Marek Budzyński.
Sukcesy w Mistrzostwach Gminy w Lekkiej Atletyce
W dniu 06.06.2018 r. na obiektach sportowych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Gminy Zamość w Lekkiej Atletyce pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Cele imprezy to: popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży, stworzenie możliwości czynnego wypoczynku i współzawodnictwa sportowego oraz rozbudzanie zainteresowań sportowych. Grupa sportowców z naszej szkoły liczyła 13 zawodników z klas I – VII. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach biegowych ( 60 m, 300 m, 1000 m) i technicznych ( skok w dal, rzut piłeczką palantową).
Osiągnięcia zawodników przedstawiają się następująco:
Jachymczyk Wiktoria ( kl. I) – I miejsce w skoku w dal oraz I miejsce w biegu na 60 m
Zawadzki Gabriel (kl. I) – III miejsce w rzucie piłeczką palantową
Krępińska Alicja (kl. III) – I miejsce w skoku w dal i III miejsce w biegu na 300 m
Bryk Szymon (kl. III) – I miejsce w biegu na 300 m.
Zawadzki Jakub (kl. IV) – I miejsce w biegu na 60 m i I miejsce w skoku w dal
Paszkowski Przemysław (kl. V) – I miejsce w rzucie piłeczką palantową
Kordas Hubert (kl. V) – III miejsce w rzucie piłeczką palantową
Kozłowski Radosław (kl. VI) – I miejsce w biegu na 600 m
Krępiński Artur (kl. VII) – I miejsce w biegu na 1000 m i I miejsce w skoku w dal.
Łącznie zawodnicy zdobyli 10 złotych medali oraz 3 brązowe.
Podwójne mistrzostwo Gminy Zamość w LA zdobyli: Wiktoria Jachymczyk, Zawadzki Jakub i Artur Krępiński.
Zawodników z klas I-III przygotowała pani Barbara Pyś, z klas IV-V pani Alicja Klimko, z klas VI-VII pan Tomasz Prejbusz.
Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy.
Wyróżnienie za "Komedię przy myciu"
28 maja 2018r. uczennice klasy drugiej i trzeciej, w składzie: Weronika Bochenko, Klaudia Puhacz, Zofia Ziemińska, Magdalena Małek i Alicja Krępińska, pod kierunkiem pani Marzeny Krzyszczuk, wzięły udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych, który był organizowany przez Szkołę Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu. Konkurs miał na celu prezentację dorobku artystycznego oraz inspirowanie uczniów, a także nauczycieli do poszukiwań nowych form pracy artystycznej. Poza tym spotkanie to stworzyło możliwość wymiany doświadczeń między młodymi aktorami. Nasi uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w tego typu przedsięwzięciu, będąc jednocześnie najmłodszą grupą aktorską. Przedstawili scenkę pt.: „Komedia przy myciu”. Uczennice zaprezentowały się wspaniale, widać było, że scena to ich żywioł. Za swój występ otrzymały wyróżnienie, które jest dla nich motywacją do dalszej pracy. To dopiero początki ich przygody aktorskiej, ale już teraz widać, że zapowiadają się wśród nich prawdziwe gwiazdy. Gratulacje! Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu dzieci do występu.
WYRÓŻNIENIE - Drogi do Niepodległości Polski
Rok 2018 jest dla nas szczególny, bo to właśnie teraz przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Staramy się wraz z naszymi uczniami uczcić to święto na różne sposoby. Chodzi m.in. o to, żeby dzieci poznawały dzieje naszej Ojczyzny i losy rodaków, którzy podejmowali różne działania, by przetrwała czas niewoli i odzyskała wolność. Jedną z form naszej aktywności był udział w konkursie „Lubelskie drogi do niepodległości” zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Suścu. Musieliśmy wyłonić trzyosobowy zespół z klas IV-VII, który pod kierunkiem pani Alicji Mazur-Klimko oraz pana Mirosława Trześniowskiego miał przygotować gazetkę na temat najważniejszych miejsc, wydarzeń z najbliższej okolicy i ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatecznie w zespole tym znaleźli się Mateusz Szajba z kl. IV, Magdalena Pyś z kl. V oraz Radosław Kozłowski z kl. VI. Przy gromadzeniu materiałów mogli oni jednak liczyć na pomoc swoich koleżanek i kolegów. Zadanie bowiem nie było łatwe, gdyż Pniówek nie zapisał się jakoś szczególnie w wydarzeniach związanych z latami zaborów czy samym odzyskaniem niepodległości. Bliskość twierdzy Zamość sprawiała, że to tam miały miejsce najważniejsze wydarzenia związane z działalnością patriotyczną. Mimo tych trudności nasza gazetka znalazła uznanie jury i pośród wielu szkół uczestniczących w konkursie zdobyliśmy wyróżnienie - za czytelną chronologię wydarzeń prowadzących do Niepodległości Polski. Rozstrzygnięcie odbyło się w Suścu 6 czerwca. Organizatorzy przygotowali tam dla nas kilka atrakcji. Najpierw obejrzeliśmy ciekawą część artystyczną w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły a po rozdaniu nagród i wyróżnień pojechaliśmy do Rebizant, gdzie złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą przekroczenie przez Józefa Piłsudskiego w 1901 r. granicy między zaborem rosyjskim a Galicją a potem przeszliśmy wzdłuż Tanwi oglądając słynne tamtejsze szumy. Największą wartością jednak było to, że nasi uczniowie uczyli się wyszukiwać i korzystać z różnych źródeł informacji, redagować tekst z wykorzystaniem przypisów a przede wszystkim zyskali wiedzę na temat wydarzeń związanych z najbliższą okolicą, które miały związek z walką o niepodległość naszej Ojczyzny.
Rajd rowerowy
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w rozmaitych formach zajęć rozwijających sprawność fizyczną, a przy okazji miłego spędzenia czasu. 30 maja mieli np. okazję wziąć udział w VI Rowerowym Rajdzie LZS dla Dzieci i Młodzieży i Dorosłych z terenu Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego. Jednym z celów tej imprezy była popularyzacja turystyki rowerowej wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie i wdrażanie nawyków do aktywnego i bezpiecznego korzystania z wytyczonych tras i dróg rowerowych. W środę o godz. 9:00 spod naszej szkoły wyruszyła piętnastoosobowa grupa uczniów klas IV-VII pod opieką panów Tomasza Prejbusza i Mirosława Trześniowskiego oraz pani Marty Ziemińskiej. Celem był teren przy dawnej Szkole Podstawowej w Lipsku Polesiu. Trasa rajdu wiodła wytyczonym szlakiem rowerowym, przeważnie po mało uczęszczanych drogach publicznych oraz drogach polnych i leśnych. Można było bezpiecznie jechać, podziwiając po drodze piękne, roztoczańskie krajobrazy. Nie musieliśmy przy tym się śpieszyć i mogliśmy sobie pozwolić na częste, krótkie odpoczynki. Na miejscu spotkaliśmy grupy z innych szkół i mogliśmy stanąć do rywalizacji w przygotowanych przez organizatorów konkurencjach. Bardzo dobrze wypadli w rzucaniu do tarczy uczeń klasy V Hubert Kordas i pan Tomasz Prejbusz, a dobry czas w przejeździe slalomu uzyskał uczeń klasy VII Jakub Kniaź. Oprócz gier i zabaw przygotowano dla nas ognisko, na którym mogliśmy usmażyć kiełbaski. Posileni i wypoczęci wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy zadowoleni deklarowali chęć wzięcia udziału w podobnych wycieczkach.
W kinie
W środę 30 maja bieżącego roku z okazji Dnia Dziecka, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Centrum Kultury Filmowej ,,Stylowy” w Zamościu na film pt. ,,Kaczki z Gęsiej Paczki”. Uczestnicy wycieczki wyruszyli do kina o godz. 9.30. Po przybyciu na miejsce, kupili popcorn oraz napoje i zajęli miejsca w sali kinowej. Po chwili zgasły światła. Trochę dłużyło się podczas oglądania reklam, ale wszyscy znieśli to wytrwale i film się rozpoczął. Opowiadał o przygodach gąsiora Benka i małych kaczątkach, którymi Benek musiał się zaopiekować. Po zakończonej projekcji, dzieci udały się do autokaru i wszyscy wrócili do szkoły. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej radość, zadowolenie i wspaniały humor.
Sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”
Konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych. Rozgrywany jest w kilku kategoriach. Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej wśród uczniów. W Polsce jest organizowany od 1992 r., a głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Również w tym roku szkolnym troje uczniów naszej szkoły osiągnęło wysokie wyniki w Konkursie Matematycznym „Kangur”. Uczennica klasy IV - Weronika Kudyk otrzymała wynik bardzo dobry, zaś uczniowie klasy III - Piotr Szpindor i Magdalena Małek zostali wyróżnieni. Z uczniami pracowały nauczycielki: Anna Piłat oraz Barbara Pyś. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w przyszłym roku!
XII Międzyszkolny Dzień Języków Obcych
Dnia 16-go maja bieżącego roku odbył się w naszej szkole XII Międzyszkolny Dzień Języków Obcych. Imprezę w formie konkursu przygotowały panie: Dorota Wybranowska oraz Maria Blenker, nauczycielki uczące języków obcych. W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół należących do Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „Dobra Szkoła”. W konkursie wzięło udział sześć 3-osobowych drużyn uczniowskich, po 2 z każdej szkoły (SP z Białowoli, Lipska i Pniówka), reprezentując język angielski oraz niemiecki. Wraz z uczniami przybyli ich opiekunowie – nauczyciele językowcy.
Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła obcojęzycznych przysłów i powiedzonek. Rywalizacja przebiegała w 3 etapach. W I etapie wszyscy uczniowie indywidualnie rozwiązywali test leksykalny sprawdzający znajomość angielskich bądź niemieckich przysłów. W II etapie konkursowicze prezentowali w formie pantomimy wylosowane przysłowie. Zadaniem reszty drużyny było odgadnięcie jego treści i wypowiedzenie w języku obcym. Ostatni III etap polegał na przedstawieniu samodzielnie wykonanego plakatu obrazującego wybrane przez drużynę przysłowie. Uczniowie opowiadali o technice wykonania pracy, o ilości czasu poświęconego na jej wykonanie oraz objaśniali znaczenie danego przysłowia.
Trzeba przyznać, że poziom przygotowania uczniów do tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki, zwłaszcza w kategorii języka angielskiego. Dowodem na to jest fakt, iż jury konkursowe musiało przeprowadzić 4 dogrywki w celu wyłonienia najlepszych uczniów na etapie testu językowego.
Oceniając uczniowskie wystąpienia członkowie komisji brali pod uwagę przede wszystkim wkład pracy, pomysłowość uczniów, ale także ich wiedzę na temat znaczenia danego przysłowia.
W jednej z przerw pomiędzy kolejnymi etapami konkursu uczniowie uczestniczyli w warsztatach wokalno-muzycznych poświęconych utworom patriotycznym. Zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Wasilewska – nauczycielka muzyki.
Ostatecznie po zsumowaniu wszystkich punktów z trzech etapów zwycięzcą tegorocznego XII Międzyszkolnego Dnia Języków Obcych został zespół ze szkoły w Białowoli – reprezentujący język angielski. Uczniów przygotowywała pani Barbara Bednarczuk. II miejsce zdobyli uczniowie ze szkoły w Lipsku – przygotowani przez panią Joannę Konopkę – nauczycielkę języka angielskiego. Na III miejscu uplasowała się anglojęzyczna drużyna gospodarzy z Pniówka – przygotowana przez panią Dorotę Wybranowską. Przyznano również 3 nagrody indywidualne dla uczniów, którzy wypadli najlepiej na teście językowym. W kategorii języka angielskiego najlepsze okazały się: Julia Ożga ze Szkoły Podstawowej w Białowoli oraz Magdalena Pyś – uczennica klasy V z naszej szkoły. W kategorii języka niemieckiego najwyższy wynik osiągnęła Kamila Jakimiak ze szkoły w Białowoli.
Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz podziękowania. Tradycyjnie na zakończenie konkursu uwieczniono całe wydarzenie wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Internetowy Teatr TVP
W dzisiejszych czasach teatr wydaje się coraz mniej popularny. Filmy, seriale telewizyjne są o wiele chętniej wybierane przez widzów. A przecież kontakt z żywym aktorem, śledzenie jego gry, możliwość zwracania uwagi na detale teatralnej inscenizacji są możliwe wyłącznie podczas oglądania spektaklu. Niestety w naszym przypadku trudno jest się wybrać do prawdziwego teatru, możemy za to uczestniczyć w transmisjach Internetowego Teatru TVP. 15 maja obejrzeliśmy przedstawienie wystawione przez Teatr Maska w Rzeszowie, oparte na powieści Jamesa Matthew Barry pt. „Piotruś Pan”. Był to jeden z bardziej udanych spektakli obejrzanych do tej pory w ramach akcji TVP. Autor adaptacji Michał Buszewicz oraz reżyser przedstawienia Anna Nowicka w znanej i popularnej historii zwrócili uwagę na narzucanie dzieciom przez rodziców ram dobrego wychowania i rozsądku. To jedna z głównych przyczyn ucieczki Wendy do Nibylandii. Tam jej rodzice pojawiają się pod postacią Kapitana Haka i jednego z piratów. Dziewczynka wraz z Piotrusiem Panem i Zaginionymi Chłopcami stawi im czoła, a przygoda ta sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych. Przedsięwzięcie ujęte zostało w ramy spektaklu muzycznego z elementami tańca, gra aktorów była naprawdę dobra, muzyka i wykonanie piosenek również znakomite. Spektakl autentycznie mógł się podobać i mamy nadzieję, że zachęci naszych uczniów do częstszego oglądania przedstawień teatralnych.
Dąb Niepodległości
W listopadzie świętować będziemy stulecie niepodległości naszej ojczyzny. Jednak już od dłuższego czasu szkoła nasza bierze udział w licznych akcjach i konkursach organizowanych dla upamiętnienia tej doniosłej rocznicy. Jednym z takich przedsięwzięć było zasadzenie na terenie wokół szkoły Dębu Niepodległości. W uroczystości tej wzięła udział cała społeczność szkolna, przedszkolaki, uczniowie klas młodszych i starszych oraz nauczyciele. Wszyscy odświętnie ubrani zgromadzili się w piątkowe przedpołudnie 11 maja, by w ten nietypowy sposób upamiętnić ważną dla każdego Polaka rocznicę. Pani dyrektor Alina Korneluk w krótkim przemówieniu przypomniała, z jakiej okazji tu się zebrano oraz zwróciła uwagę na symbolikę dębu, drzewa zawsze podziwianego za swą potęgę i długowieczność. Następnie uformowano pochód, który przemaszerował w przygotowane już miejsce. Delegaci z poszczególnych klas i oddziałów oraz wszyscy nauczyciele wystąpili, żeby kolejnymi łopatkami ziemi razem uczestniczyć w posadzeniu Dębu Niepodległości, który stanie się żyjącym pomnikiem, przypominającym o bohaterskiej przeszłości Polaków, jednoczącym nas w trosce o naszą wspólną ojczyznę – Polskę.
,,Patriotyzm przez szachy” - Szkolny Turniej Szachowy
Dnia 11maja w naszej szkole odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY ,,Patriotyzm przez szachy” z okazji Święta Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.W rozgrywkach szachowych, brało udział czworo dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków, a także piętnastu uczniów z klas I – VII. Po ciężkich i trudnych zmaganiach z przeciwnikami można było wyłonić tych najlepszych. A oto oni: z klas I – III: 1 miejsce – Piotr Szpindor (klasa III), 2 miejsce – Szymon Kudyk (klasa II ) z kolei z klas IV – VII: 1 miejsce – Artur Krępiński (klasa VII), Hubert Kordas (klasaV), 2 miejsce – Daniel Nadłonek (klasa IV). Dzieci z oddziału przedszkolnego: Magdalena Kudyk, Paulina Puhacz, Szymon Pupiec, Jan Szpindor zostały wyróżnione.
Bartek Stawarski finalistą
9 maja 2018r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się I etap regionalnego konkursu czytelniczego „Czy znasz...?” Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych i wzięło w nim udział 139 uczniów z 40 szkół podstawowych z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test, podczas którego mogli wykazać się znajomością wybranych utworów takich pisarzy jak: H. Ch. Andersen, J. Brzechwa, A. i Cz. Centkiewiczowie, R. Pisarski, J. Porazińska, J. Tuwim, D. Wawiłow oraz legend w wyborze B. Tylickiej. Z testu uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 45 punktów. Naszą szkołę reprezentowali: z klasy II Weronika Bochenko, Klaudia Puhacz, Bartłomiej Stawarski oraz z klasy III Magdalena Małek i Zofia Ziemińska. Bartłomiej Stawarski uzyskał świetny wynik i zakwalifikował się do finału konkursu, który odbędzie się 29 maja 2018r. Uczniów przygotowywały panie Marzena Krzyszczuk i Barbara Pyś. Wielkie gratulacje! Za Bartka trzymamy kciuki.
Sukces Madzi i Piotrka z języka angielskiego
Magdalena Małek i Piotr Szpindor, uczniowie z klasy III, zajęli II miejsce w III edycji konkursu ogólnopolskiego z języka angielskiego Olimp School. Konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych klas III w roku szkolnym 2017/2018, polegał na rozwiązaniu testu leksykalno-gramatycznego. Organizatorem konkursu była firma edukacyjna Olimp School w Łodzi. Uczniów przygotowywała pani Dorota Wybranowska. Serdecznie gratulujemy sukcesów.
3 MAJA
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Chociaż dzieło jej twórców nie zdołało uchronić w XVIII wieku Rzeczpospolitej od rozbiorów, to jednak w czasach niewoli wspomnienie próby wcielenia w życie tak ważnego dokumentu dawało wzór do naśladowania kolejnym pokoleniom Polaków, niosło nadzieję na odrodzenie wolnej i niepodległej Polski. Dziś możemy swobodnie świętować pamięć o tamtych trudnych czasach. Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili święto Konstytucji 3 Maja. Pan Roman Kowalczuk wraz z panią Katarzyną Wasilewską przygotowali krótką część artystyczną, w której odczytano kilka tekstów nawiązujących do wydarzeń z 1791 roku oraz zaprezentowano wiersze i pieśni sławiące konstytucję. Potem nastąpiła druga część uroczystości. Każda z klas IV-VII miały wcześniej przygotować prezentację, na którą składało się wykonanie plakatu, wygłoszenie krótkiego referatu na temat Konstytucji 3 Maja i napisanie własnego wiersza jej poświęconego. Było to o tyle cenne, że poszczególne zespoły musiały same wyszukać odpowiednich informacji, zgromadzić materiały i spróbować własnych sił poetyckich. W ten sposób, bez względu na to, która drużyna wypadła najlepiej, uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat jednego z najważniejszych polskich świąt państwowych.
III miejsce w konkursie "Jestem Bezpieczny"!
Komenda Miejska Policji w Zamościu zorganizowała konkurs wiedzy prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”. Jest to już XVIII edycja konkursu, który przeznaczony jest dla uczniów klas IV - VI wszystkich szkół podstawowych. Celem konkursu jest: - uzyskanie przez młodzież wiedzy o zadaniach, funkcjach i pracy służb odpowiedzialnych za porządek publiczny (Policji i Straży Miejskiej), poznanie możliwości rozwiązywania problemów związanych z różnego rodzaju zagrożeniami, propagowanie i kształtowanie tzw. bezpiecznych zachowań, uzyskanie podstawowej wiedzy z zakresu ruchu drogowego, poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy, profilaktyka w zakresie uzależnień narkomanią, alkoholizmem, nikotynizmem oraz lekami, poznanie i rozpropagowanie zasad zdrowego stylu życia, poznanie zasad obsługi prostych urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem. ograniczenie przestępczości i demoralizacji nieletnich. W dniu 27 kwietnia 2018 roku w MDK w Zamościu odbyły się eliminacje gminne, w którym uczestniczyły sześcioosobowe drużyny z każdej ze szkół podstawowych. Drużyną zwycięską eliminacji gminnych został zespół, który osiągnął największą liczbę punktów uzyskanych podczas testu wiedzy składającego się z 30 pytań zamkniętych.Test wiedzy obejmował pytania z zakresu: zasad bezpiecznego zachowania, ogólnej wiedzy policyjnej, postępowania w sprawach nieletnich oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i uzależnień. Nasza drużyna w składzie: Weronika Kudyk, Daniel Nadłonek, Magdalena Pyś, Karolina Wójtowicz, Radosław Kozłowski oraz Wiktoria Sałamacha zdobyła zaszczytne III miejsce. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pana Marka Budzyńskiego. Gratulacje!
Lekcja historii
Od lat żyjemy w kraju niedotkniętym poważnym konfliktem zbrojnym. Młode pokolenie zna wojnę tylko z historii, odchodzą ostatni świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed lat. Należy jednak przenosić pamięć o tamtych czasach, by nie zniknęły w pomroce dziejów. Temu służyła prelekcja pani Beaty Kozaczyńskiej, doktor nauk humanistycznych, związanej zawodowo z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, która od lat zajmuje się losami Dzieci Zamojszczyzny przesiedlanymi m.in. właśnie w tamte okolice. Pogadanka zorganizowana 27 kwietnia, połączona z pokazem slajdów, trwała ponad półtorej godziny, jednak nasi uczniowie słuchali jej z dużym zainteresowaniem. Dowiedzieli się z niej o wysiedleniach wsi zamojskich, selekcjach rasowych, trudnych warunkach obozowania oraz transportu a także o rodzinach siedleckich niosących pomoc przesiedlanym rodzinom. Ciekawe były archiwalne fotografie z tamtych czasów oraz relacje i wspomnienia naocznych świadków tamtych wydarzeń. Najważniejsze jednak było to, że w czasie, kiedy ostatni świadkowie historii odchodzą, pamięć ta jest przekazywana młodemu pokoleniu.
Sukcesy ortograficzne Martynki i Mateusza!
W dniu 17 kwietnia 2018r w Szkole Podstawowej w Mokrem przeprowadzono II etap Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły.
Celem konkursu było:
- podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych uczniów,
- motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii,
- zastosowanie w praktyce poznanych zasad ortografii i interpunkcji,
- propagowanie wśród uczniów i nauczycieli idei wspólnej odpowiedzialności za język polski.
W kategorii uczniów klas IV bardzo dobrze wypadli nasi reprezentanci. Mateusz Szajba zdobył pierwsze, a Martyna Kierepka trzecie miejsce. Oboje byli przygotowywani do konkursu przez pana Mirosława Trześniowskiego. Gratulacje!
Skarby przyrodnicze i kulturowe Gminy Zamość
Dnia 23.04.2018r. w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu odbył się finał kolejnej edycji gminnego Konkursu z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Skarby przyrodnicze i kulturowe Gminy Zamość”.Patronat nad konkursem pełni Wójt Gminy Zamość a organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu. Celem konkursu jest min. in. poszerzanie wiedzy młodzieży o walorach przyrodniczych obszarów objętych ochroną na terenie Gminy Zamość oraz poznanie historii miejscowości znajdujących się na obszarze własnej gminy. Ponadto zdobywanie wiedzy na temat powstania i znaczenia Dnia Ziemi oraz ważniejszych organizacji ekologicznych. W projekcie wzięło udział 9 szkół podstawowych. Zmagania konkursowe obejmowały dwa etapy: plastyczny oraz wiedzy o obszarach objętych ochroną na terenie naszej gminy. W konkursie plastycznym Weronika Piotrowska z kl. IV zajęła III miejsce, a Klaudia Puhacz z klasy II zdobyła wyróżnienie. W konkursie wiedzy II miejsce zajęła Magdalena Pyś z klasy V. Prace plastyczne zostały przygotowane pod kierunkiem pani dyrektor Aliny Korneluk, natomiast Madzia pracowała pod kierunkiem pani Alicji Klimko.
Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pniówku informuje o zapisach dzieci na rok szkolny 2018/2019
- do oddziału przedszkolnego
- do klasy I
Zapisu można dokonać u dyrektora szkoły, wypełniając kartę zgłoszenia.
Archiwum Aktualności