W dniu 25.04.2018 r. na trasach biegowych przy ZS w Żdanowie odbyły się Gminne Biegi Przełajowe z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja pod patronatem Wójta Gminy Zamość w ramach obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości. Celem zawodów było propagowanie biegania jako najbardziej dostępnej i aktywnej formy spędzania czasu wolnego oraz umożliwienie współzawodnictwa sportowego dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zamość. Naszą szkołę reprezentowała grupa 13 zawodników z klas I - VII. Zawodnicy rywalizowali na dystansach o różnej długości. Wiktoria Jachymczyk z klasy I zdobyła III miejsce na dystansie 200 m, natomiast Alicja Krępińska została wicemistrzynią gminy na dystansie 300 m. Jakub Zawadzki z kl. IV zdobył V miejsce, Przemysław Paszkowski ( kl. V) VI miejsce natomiast Hubert Kordas (kl V ) zdobył srebrny medal. Mistrzem Gminy Zamość, a zarazem złotym medalistą na dystansie 800 m został Artur Krępiński z klasy VII. Do udziału w zawodach uczniów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: panie Barbara Pyś i Alicja Klimko oraz pan Tomasz Prejbusz. Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukcesy sportowe!
Dzień Ziemi
Jedną z form kształtowania u naszych uczniów postaw proekologicznych było spotkanie z pracownikiem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, panią Małgorzatą Grabek, zorganizowane w dniu 20 kwietnia. Ciekawa pogadanka i pokaz slajdów przypomniał naszym uczniom o konieczności segregowania śmieci oraz o korzyściach z tego płynących. Dzieci zostały wciągnięte w rozmowę na te tematy, mogły zadawać nurtujące je pytania, na które pani starała się w sposób przystępny odpowiedzieć. Największą wesołość wzbudziły zabawki wykonane z rozmaitych pudełek i odpadów. Mamy nadzieję, że to i podobne działania sprawią, że nasi uczniowie będą pamiętać w przyszłości o segregacji śmieci i recyklingu.
O zdrowiu ...
Kwiecień jest miesiącem, który od lat kojarzy się z ochroną zdrowia i promowaniem zdrowego stylu życia. W związku z tym organizujemy w naszej szkole szereg imprez i uroczystości poświęconych tej tematyce. Jedna z nich odbyła się 18 kwietnia. Została zorganizowana przez panie: Alicję Klimko, Marzenę Krzyszczuk i Martę Ziemińską oraz uczniów klas II –VI, a gościem specjalnym była pani Barbara Kurzępa pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zamościu. Uczniowie rozpoczęli od zabawnych scenek ilustrujących zdrowy styl życia, a następnie podczas pokazu slajdów i wtórze piosenek o witaminach zorganizowano kilka konkursów związanych ze zdrowym odżywianiem. Najzabawniejsze było rozpoznawanie owoców i warzyw po zapachu, kształcie i smaku. Uczestnicy tej zabawy całkiem dobrze sobie poradzili z tym zadaniem, podobnie jak inni zawodnicy, którzy odpowiadali na zagadki przyrodnicze. Z całą pewnością dobra zabawa sprzyjała promowaniu zdrowego stylu życia i wiele nauk przekazanych w żartobliwej formie zostanie przez naszych uczniów zapamiętanych.
Sukces plastyczny Mai!
Maja Jargieło z oddziału przedszkolnego zdobyła nagrodę w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Tradycje Wielkanocne” organizowanym przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Na konkurs wpłynęło 1821 prac plastycznych ze 152 placówek oświatowych, wychowawczych i kulturalnych z całego kraju. Z Mają pracowała pani Alina Korneluk.
Nagroda dla Klaudii!
Uczennica klasy II Klaudia Puhacz otrzymała drugą nagrodę w VIII Wojewódzki Konkurs Plastycznym „Piękny Uśmiech Zdrowe Zęby” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu we współpracy z Wielospecjalistycznym Centrum Stomatologicznym sp. z o.o. ul. Kilińskiego 4 w Zamościu. Mała artystka pracowała pod kierunkiem pani Aliny Korneluk. Na konkurs wpłynęło 858 prac z 62 placówek z województwa lubelskiego. Przyznano 29 nagród i wyróżnień, w tym 5 nagród specjalnych, które wręczyli Pani Prezes Danuta Marcyniuk z Wielospecjalistycznego Centrum Stomatologicznego w Zamościu, Pan Jerzy Tyburski Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu oraz Pan Andrzej Szumowski - Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu.
Konkurs recytatorski
11 i 12 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Mokrem odbyła się XII Edycja Konkursu Recytatorskiego "O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ" (pod patronatem Wójta Gminy Zamość). Wzięły w nim również udział dzieci z naszej szkoły. Uczestnicy podzieleni byli na kilka kategorii: przedszkola, klasy „0”. klas I-III, IV-VI, klasy VII i gimnazjów. W części recytatorskiej każdy miał zaprezentować wybrane fragmenty twórczości Marii Duławskiej oraz wiersz o kobiecie dowolnego drugiego pisarza. Nasze dzieci wypadły bardzo dobrze, jurorzy docenili m.in. odpowiedni dobór repertuaru, ale niestety nie znalazły się wśród laureatów konkursu. Samo uczestnictwo pozwoliło jednak naszym uczniom porównać się z innymi recytatorami oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach. Na zakończenie wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a mamy nadzieję, że w przyszłości nasi uczniowie zasłużą również na najwyższe laury.
Tydzień Zdrowego Odżywiania
O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie, wiadomo nie od dziś. Problem jednak polega na tym, że zbyt rzadko albo niekonsekwentnie stosujemy się do zaleceń fachowców. Wiele nawyków wynosi się z domu rodzinnego, czasem wpływ na to co i jak jemy mają media, reklamy, nasi znajomi. Na co dzień dostrzegamy, że dzieci odżywiają się niewłaściwie, jedzą dużo słodyczy, piją zbyt słodkie napoje, chętnie sięgają po chipsy i inne przekąski niedostarczające niezbędnych dla młodych organizmów składników. Ich spożywanie powoduje często nadpobudliwość dziecka, prowadzi do otyłości. Zadaniem szkoły jest zmieniać te niedobre nawyki swoich uczniów. Bierzemy udział w wielu akcjach, programach oraz konkursach, np. „Śniadanie daje moc”, „Czas na zdrowie”, „Trzymaj formę”, prowadzimy pogadanki na godzinach wychowawczych, zapraszamy specjalistów, którzy mogą wytłumaczyć dzieciom, jakie błędy popełniają w swoim odżywianiu i co należałoby w ich nawykach żywieniowych zmienić. 6 kwietnia w ramach „Tygodnia zdrowego odżywiania”, organizowanego przez panią Alicję Klimko, odwiedził nas pan Jacek Kucharski, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole a dziś specjalista do spraw żywienia człowieka i suplementacji diety, na co dzień współpracujący z panią Anną Lewandowską, utrzymujący też kontakt z jej mężem Robertem, naszym sławnym piłkarzem. Rozmów na temat diety tego znakomitego sportowca nie dało się uniknąć, ale tym łatwiej można było przekonać uczniów, jak ważny jest odpowiedni dobór potraw dla właściwego funkcjonowania organizmu. Pan Jacek wiele uwagi poświęcił fatalnym skutkom jedzenia zbyt wielu słodyczy, zwłaszcza tych, które zawierają różnego rodzaju słodziki. Porównał ich działanie do słomianego ognia, który płonie intensywnie, ale szybko, nie dając pożądanego ciepła. Słodycze i napoje zawierające dużo cukru, dostarczają natychmiastowej ogromnej porcji energii, która pobudza dziecko, by po krótkim czasie spowodować jego ospałość i brak chęci do wysiłku intelektualnego. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem tej prelekcji ilustrowanej slajdami, żywo reagując, gdy uświadamiali sobie, że to co lubią najbardziej jeść i pić, tak naprawdę jest dla nich nieodpowiednie. Czy wezmą sobie do serca te nauki, zmienią niewłaściwe nawyki żywieniowe? Na pewno nie będzie to takie proste, ale naszym zadaniem jest dążyć do tego i z cała pewnością jeszcze nieraz będziemy uczyć naszych uczniów zasad zdrowego odżywiania.
Turniej Wiedzy Pożarniczej – Młodzież Zapobiega Pożarom.
Eliminacje gminne 41 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbyły się w dniu 01 marca 2018 r. w Świetlicy Wiejskiej przy OSP w Wólce Wieprzeckiej.Patronat nad przebiegiem Turnieju objął Wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński. W kategorii szkół podstawowych wzięło udział 38 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: uczennica klasy IV Weronika Kudyk, zajmując 4 miejsce i Jarosław Kudyk uczeń z klasy VI. Uczestnicy w czasie 45 minut mieli do wypełnienia test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań. Po napisaniu i oddaniu prac dzieci oraz młodzież wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego RPN w Zwierzyńcu. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pana Marka Budzyńskego.
Turniej matematyczny
Turniej jest formą odmiany w nauce, kierowany do wszystkich, nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki, a udział w grach i zabawach ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. Dlatego w naszej szkole po raz kolejny odbył się „Turniej Matematyczny", którego koordynatorem była pani Anna Piłat. Do turnieju przystąpiły trzy drużyny: „drużyna czerwonych” - reprezentowana przez klasę IV, „drużyna żółtych” - reprezentowana przez klasę V i „drużyna zielonych” - reprezentowana przez klasę VI. Uczniowie odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania. Najlepsza okazała się drużyna "czerwonych", ale pozostałe drużyny zdobyły tylko o jeden punkt mniej od zwycięzców, zajmując ex aequo drugie miejsce. Turniej zorganizowaliśmy, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej, wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Rozwiązywanie zadań miało sprawiać przyjemność, a nie być kolejnym testem. Uczestnikom dziękujemy za świetną zabawę, a kibicom za wsparcie swoich drużyn. Mamy nadzieję, że wspólne rozwiązywanie zadań było dla uczniów przyjemnością. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4 improve - patron merytoryczny e-math.pl.
Apel Wielkanocny
Jak co roku pod koniec Wielkiego Postu zorganizowany został w naszej szkole Apel Wielkanocny. Tym razem przygotowały go panie Wiesława Gawlik i Barbara Pyś wraz z trzecio- i czwartoklasistami. O oprawę muzyczną zadbała pani Katarzyna Wasilewska. W części artystycznej przypomniano, czym jest Wielkanoc. Usłyszeliśmy o kolejnych dniach Wielkiego Tygodnia oraz tradycjach i obrzędach im towarzyszących. Dowiedzieliśmy się np. jaką rolę odgrywały poświęcone palmy, skąd się wziął zwyczaj ozdabiania jaj, co oznaczał śmigus-dyngus. Całość okrasiły odpowiednio dobrane wiersze, pieśni czy humorystyczne scenki. Na zakończenie wszystkim zebranym złożone zostały życzenia, by Zmartwychwstały Pan Jezus napełnił nasze serca miłością i pokojem. Po zakończeniu występu głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. Podziękowała za przygotowanie Apelu Wielkanocnego i złożyła wszystkim zebranym życzenia z okazji zbliżających się świąt.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
17 marca uczniowie naszej szkoły: Weronika Bochenko i Bartłomiej Stawarski oraz Zofia Ziemińska i Piotr Szpindor pod kierunkiem pań: Marty Ziemińskiej i Marzeny Krzyszczuk, wzięli udział w obchodach XI edycji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, zorganizowanych przez Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed w Zamościu, które miały miejsce na terenie Galerii Twierdza. Głównym celem przedsięwzięcia było zminimalizowanie niebezpiecznego zjawiska wysokiej zapadalności na próchnicę i ciężkiego jej przebiegu, wzrost świadomości higieny jamy ustnej, prawidłowego odżywiania, czy regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym. W turnieju wzięło udział 12 drużyn. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 paradą z udziałem „Przyjaciół Zdrowego Uśmiechu Multimed” (Multinka, Kapitan Aquafresh, Billy, Milly, Królowa Zębolandii i jej pomocnice), jak również drużyn poszczególnych szkół, które zgłosiły się do turnieju o tytuł „Najlepszego Przyjaciela Drużyny Zdrowego Uśmiechu Multimed”. Turniej skierowany był do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Nasi uczniowie, według pomysłów całej klasy, pod kierunkiem i przy pomocy swoich opiekunów, stworzyli przepiękne i ciekawe stroje Wróżki Zębuszki i Zębowego Rycerza. Następnie wybrani uczniowie prezentowali wykonane stroje podczas barwnej parady, a na koniec wzięli udział w teście wiedzy o profilaktyce zdrowia jamy ustnej i stomatologii. Wszystkie etapy „pojedynku” drużyny z naszej szkoły przeszły bezbłędnie. Spośród wszystkich uczestników otrzymały wyróżnienia. Dla naszych dzieci jak i nauczycieli było to duże osiągnięcie, ze względu na wielkość całego przedsięwzięcia. Dzięki uczestnictwu w tego typu akcjach, nasi uczniowie mają możliwość rozwijać i sprawdzać swoją wiedzę. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców dzieci uczestniczących w konkursie, za ich zaangażowanie i poświęcenie w trakcie przygotowywań dzieci do konkursu oraz wszelką udzieloną pomoc.
Kiermasz Wielkanocny
Dnia 28-go marca zakończył się w naszej szkole trwający przez 4 dni kiermasz ozdób wielkanocnych. Uczniowie z klas III-VI sprzedawali rozmaite ozdoby i dekoracje świąteczne podczas wszystkich przerw lekcyjnych. Organizatorem całego przedsięwzięcia była szkolna grupa wolontaryjna oraz Samorząd Uczniowski. Uczennica klasy IV, Weronka Kudyk, przygotowała specjalny plakat informujący o terminie i celu akcji. Na kiermaszu można było nabyć typowe wielkanocne ozdoby i dekoracje (pisanki, stroiki, wiosenne drzewka, ptaszki, kurczaki, baranki itp.). Autorami ozdób byli sami uczniowie, ich rodzice, niektóre klasy oraz nauczyciele. Kiermasz cieszył się dużą popularnością. Udało się uzbierać kwotę: 506zł. Cały dochód z kiermaszu zostanie przelany na konto Stowarzyszenia „KROK ZA KROKIEM” w Zamościu. Jest to placówka, która zajmuje się leczeniem, rehabilitacją i edukacją niepełnosprawnych dzieci. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy w rozmaity sposób przyczynili się do wsparcia naszego przedsięwzięcia!
Powitanie wiosny!
Zima ma oczywiście swój urok, ale gdy dni są coraz dłuższe, a promienie słoneczne ogrzewają mocniej zmarzniętą ziemię, zaczynamy wyglądać nadejścia wiosny. W tym roku śnieżna i mroźna zima rozgościła się na dobre dopiero w marcu, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w niczym nie przypominał więc tej wypatrywanej przez wszystkich pory roku. Niemniej jednak tego dnia zorganizowaliśmy tradycyjne powitanie wiosny. Już kilka dni wcześniej ogłoszono konkurs na najciekawszą Marzannę. Efekt był znakomity, dzieci z poszczególnych klas wykazały się naprawdę wielką pomysłowością. W czasie szkolnego świętowania powitania wiosny konkurs miał zostać rozstrzygnięty. Wcześniej jednak w uroczystości powitania wiosny. Występy i konkursy z tym związane przygotowały panie Agata Czuchra i Marzena Krzyszczuk. Mogliśmy zatem obejrzeć zabawne scenki oraz starannie przygotowane układy taneczne a także wysłuchać wierszyków i piosenek. Widownia wciągana była do wspólnej zabawy, a chętni mogli wziąć udział w konkursach. Był więc taniec na złożonej gazecie, jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku, karmienie kisielem przez partnera z zasłoniętymi oczami czy tworzenie „mumii” za pomocą rolki papieru toaletowego. Wszyscy jednak czekali na rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą Marzannę. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Po prezentacji w rytm muzyki przygotowanych kukieł nastąpiły długie obrady. Ostatecznie wybór padła na Marzannę wykonaną przez klasę drugą. Niestety względy ekologiczne i sroga zimowa pogoda nie pozwoliły utopić zgodnie z tradycją symboli odchodzącej zimy. Miejmy nadzieję, że i bez tego ceremoniału zima w końcu nas opuści i doczekamy się wkrótce nadejścia prawdziwej wiosny.
Dzień Kobiet
Kobiety pełnią bardzo ważną rolę w codziennym życiu człowieka. Nie chodzi tu tylko o ich rolę żon i matek, ale przede wszystkim o wszechstronną aktywność zawodową i duży profesjonalizm. Są to sprawy tak oczywiste, że nie zawsze na co dzień się nad tym zastanawiamy. Dlatego warto od czasu do czasu głośno o tym powiedzieć i serdecznie za wszystko podziękować. Doskonałą do tego okazją jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował uroczystą akademię. Wiersze i piosenki, choć lekkie w formie i żartobliwe w treści, miały wszystkim chłopcom przypomnieć, ile zawdzięczają kobietom i podpowiadały, że można za to wszystko okazać im wdzięczność częściej i inaczej niż tradycyjnym kwiatkiem w dniu 8 marca. Chłopcy złożyli przy tym wszystkim paniom i koleżankom życzenia z okazji ich święta. Akademię ubarwił występ chóru, który pod kierunkiem pani Katarzyny Wasilewskiej przygotował na tę okazję kilka piosenek o kobietach. Po ostatniej z nich pani dyrektor Alina Korneluk złożyła wszystkim paniom i dziewczętom najserdeczniejsze życzenia, a po chwili przedstawicielki Rady Rodziców wręczyły na jej ręce okazały tort, przyłączając się do życzeń z okazji Dnia Kobiet.Tym miłym akcentem uroczystość została zakończona, ale o roli kobiet w naszym życiu pamiętać będziemy przez cały rok.
Spotkanie ze strażakiem
Umiejętność zachowania się podczas pożaru jest bardzo ważna. Często zimna krew, opanowanie i świadomość tego, jak należy postępować, ratuje życie osób, które znajdą się w niebezpieczeństwie. Rozmawiamy o tym z uczniami przy różnych okazjach, jednak bezcenne dla odpowiedniej edukacji są spotkania i rozmowy ze strażakami lub wizyty w straży pożarnej. Dzieci na ogół bardzo interesują się zawodem strażaka oraz wyposażeniem potrzebnym nie tylko w akcjach przeciwpożarowych. Dlatego z wielkim entuzjazmem spotkała się wizyta w szkole pana Andrzeja Kudyka, zawodowego strażaka, a przy okazji ojca kilkorga naszych uczniów. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat powstawania i gaszenia ognia, zagrożeń związanych z nieszczelnością instalacji gazowej albo niewłaściwą wentylacją pomieszczeń z piecykami, usłyszeli, jak przebiega akcja gaśnicza i z jakimi niebezpieczeństwami się wiąże. Sami mogli popisać się wiedzą na temat wzywania pomocy, gaszenia pożarów, czasem wdawali się w bardzo fachowe dyskusje. Najciekawsza jednak była prezentacja sprzętu strażackiego, a zwłaszcza możliwość przymierzenia kombinezonu i wypróbowanie maski tlenowej. Dzieci miały wiele pytań do pana Andrzeja i z zainteresowaniem wysłuchiwały udzielanych odpowiedzi. Spotkanie było więc bardzo ciekawe, dzieci dowiedziały się wielu ważnych rzeczy, same mogły również wykazać się niemałą wiedzą, a co najważniejsze nikt chyba się nie nudził, a nawet momentami było bardzo wesoło. Mamy nadzieję na kolejne, równie interesujące spotkania.
Sukcesy z języka angielskiego
Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły: Zofia Ziemińska z klasy III i Weronika Kudyk z klasy IV, zdobyły laury w konkursach z języka angielskiego. Zosia zajęła III miejsce w V Międzypowiatowym Konkursie Plastyczno - Językowym pt. "My Picture Dictionary" ("Mój słowniczek obrazkowy"), zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Uchaniach. Wykonała piękny słownik przedstawiający wyposażenie kuchni. Weronika też zdobyła III miejsce, ale w II Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego "My Town" ("Moje Miasto"), zorganizowanym przez Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i SP nr 25 w Lublinie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uczennica wykonała ciekawy album o Zamościu w języku angielskim. Dziewczynki pracowały pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej i Aliny Korneluk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sukces Magdy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie PIONIER 2017
Uczennica klasy V - Magdalena Pyś otrzymała dyplom wyróżnienia w Ogólnopolskiej Olimpiadzie PIONIER z języka angielskiego. Magda bardzo dobrze napisała test leksykalno-gramatyczny, zajmując wysoką jedenastą pozycję spośród 336 uczestników w skali kraju. Organizatorem olimpiady był warszawski Instytut Rozwoju Oświaty. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.
Sukces Weroniki i Daniela w Ogólnopolskiej Olimpiadzie PIONIER 2017
Uczniowie klasy IV – Weronika Kudyk i Daniel Nadłonek zdobyli wyróżnienia z matematyki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie PIONIER 2017.Uczestnicy konkursu otrzymali 30 zadań w formie testu o podwyższonym stopniu trudności. Bardzo gratulujemy Weronice i Danielowi i życzymy dalszych sukcesów.
Wyjazd do Zamojskiego Domu Kultury
Dnia 27 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III byli w Zamojskim Domu Kultury na musicalu profilaktycznym ,,Nowe Szaty Króla", w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego ,,Forte" z Wrocławia. ,,Nowe Szaty Króla" to jedna z najsłynniejszych baśni H. Ch. Andersena, w której sprytni oszuści wykorzystują próżność tytułowego monarchy, by ograbić go ze skarbów i udowodnić, że nie nadaje się on do sprawowania władzy. Musical przez wiele momentów zachęcał małych widzów nie tylko do wspólnej rozrywki i zabawy, ale mogli się oni nauczyć, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, a to w jaki sposób traktujemy innych ludzi. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Uczestnicy wyjazdu zadowoleni wrócili do szkoły.
"Król Maciuś I" Internetowy Teatr TVP
W piątek 23 lutego nasi uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w transmitowanym na żywo spektaklu Internetowego Teatru TVP. Tym razem było to przedstawienie pt. „Król Maciuś I” wystawione przez Teatr Banialuka z Bielska-Białej. Spektakl nie był łatwy w odbiorze, gdyż jego pierwsza część oparta była na pantomimie uzupełnianej jedynie od czasu do czasu komentarzami tytułowego bohatera. Ukazywała ona za pomocą obrazów samotność dziecka zmuszonego do pełnienia zadań, które są ponad jego siły. Mimo niełatwego w odbiorze przedstawienia nasi młodzi widzowie dali się wciągnąć w nietypową dla nich grę. Czytelniejsza była druga część przedstawienia, gdzie aktorzy posługiwali się już słowem. Mogliśmy zobaczyć zmagania młodego króla z ministrami, obejrzeć skutki wcielania w życie dziecięcych życzeń i postulatów. Spektakl poruszał ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości. Z całą pewnością spektakl przemawiający do widza za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki dawał możliwość rozmaitych interpretacji, a teraz będzie wymagał poddania go dyskusji na zajęciach języka polskiego, ale choćby właśnie z tego powodu wart był obejrzenia. Musimy wszak uczyć dzieci odbioru sztuki ambitniejszej, niejednoznacznej, zmuszającej do uwagi i zastanowienia, a właśnie to wszystko umożliwił spektakl Teatru Banialuka.
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Apel z tej okazji zorganizował wraz z uczniami klas IV-VII nauczyciel języka polskiego, pan Mirosław Trześniowski. Przygotowana prezentacja pokazała jak piękna, ale i trudna jest polska mowa, jak można się świetnie bawić polskim językiem i jak łatwo o językowe wpadki. Przypomniane zostały najstarsze piśmienne zabytki języka polskiego, pokazano przykłady zapożyczeń, które przed wiekami wzbogaciły polską mowę oraz współczesne zwroty z gwary uczniowskiej. Najbardziej uczniom podobały się „łamańce językowe” typu: „Jola lojalna z nielojalną Jolą łajają jowialnego lokaja” oraz tzw. „humory z zeszytów”. Apel uświadomił widzom i słuchaczom, jak ważne jest dbanie na co dzień o piękno mowy ojczystej, a najlepsza droga do zgłębiania jej bogactwa wiedzie przez czytanie książek. Oby wszyscy wzięli sobie do serca tę nietypową lekcję języka polskiego.
Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
W dniu 21 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków oraz klas I-III udały się do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu na spotkanie filmowe przeznaczone dla najmłodszych widzów w ramach 23 Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM. „Aureola od Stanisława do Karola” - to seria filmów dla dzieci o polskich świętych i błogosławionych. To pełne ciepła codziennych rozmów spotkania rozśpiewanego rodzeństwa Karolinki i Piotrusia z zakonnikiem Nikodemem i papugą Mądralką. Młodzi widzowie obejrzeli trzy piętnastominutowe odcinki, których bohaterami byli: św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II oraz św. Stanisław Kostka. Dzieciom, poprzez przykłady z ich życia prezentowane były takie wartości i cnoty jak altruizm, czystość, poświęcenie, męstwo, pobożność, hojność i wiele innych. Animację przed filmem poprowadził ks. Andrzej Mulka – pomysłodawca MUNDI Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci. Po projekcji ksiądz Mulka przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat filmu. Ci, którzy uważnie oglądali i trafnie odpowiadali na pytania, otrzymali nagrody. Wszyscy natomiast zostali obdarowani czasopismem dla dzieci „Promyczek Dobra”. Spotkanie filmowe zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Nasi uczniowie – Weronika B. i Kuba Ł. udzielili też wywiadu dla lokalnego radia.
Na nartach w Jacni
Tradycją już się stają nasze wyjazdy zimą do Jacni na narty w ramach akcji „Bezpieczny stok”. W tym roku śnieżna i mroźna zima przyszła z opóźnieniem, więc wyprawa amatorów białego szaleństwa doszła do skutku dopiero 21 lutego. Wcześniej uczestniczyli oni w zajęciach teoretycznych zorganizowanych przez pana Tomasza Prejbusza, podczas których przypomniano m.in. zasady bezpiecznego poruszania się na stoku. Dla większości dzieci nie był to pierwszy wyjazd na narty. Ich umiejętności pozwoliły szybko podzielić uczniów na dwie grupy. Po wstępnych zajęciach z instruktorami, ci bardziej zaawansowani zaczęli ćwiczyć trudniejsze elementy sztuki narciarskiej, pozostali uczyli się podstaw poruszania się na nartach. Po godzinnym treningu najbardziej sprawni narciarze udali się wraz z instruktorami na wyciąg, gdzie nauczyli się z niego korzystać i mogli po raz pierwszy zjechać z samego szczytu. Potem już samodzielnie powtórzyli zjazdy parokrotnie. Pozostali szusowali jeszcze na „oślej łączce”. Wkrótce u jednych i u drugich pojawiły się oznaki zmęczenia i z ochotą skorzystaliśmy z możliwości zjedzenia ciepłego posiłku w tutejszym barze. Czas mija szybko. Po tym odpoczynku przyszła już pora na oddanie wypożyczonego sprzętu i powrót autokarem do szkoły. Wszyscy, pomimo lekkiego zmęczenia, byli bardzo zadowoleni z zimowej wyprawy do Jacni i na pewno jeszcze nieraz zdecydują się na odwiedzenie tego miejsca ze szkołą lub z rodzicami.
Bezpieczny Stok
Drodzy Uczniowie klas III - VII! Informuję, że 21 lutego 2018 roku ( środa) planowany jest wyjazd na narty do Jacni. Wyjazd o godzinie 9.40, od godziny 11 - 13 zajęcia z instruktorami, od 13 - 14 jazda dowolna, przyjazd około godz. 15. Więcej informacji będzie w poniedziałek.
Alina Korneluk - dyrektor szkoły
Zabawa choinkowa
Ostatni tydzień przed feriami to tradycyjna pora organizowania w naszej szkole zabaw karnawałowych. Tym razem odbyła się ona w czwartek 25 stycznia. Najpierw bawiły się oddziały przedszkolne. Większość dzieci przybyła w stosownych na tę okoliczność, karnawałowych strojach. Wśród chłopców przeważały postaci superbohaterów znanych z filmów i komiksów, dziewczęta przemieniły się głównie we wróżki i księżniczki. Rodzice zadbali o poczęstunek i pomagali zabawiać młodych amatorów tańca. Uczniowie klas I-VII zaczęli swoją zabawę nieco później. O 15:30 przybyły do szkoły zamówione pizze, a rodzice pomogli w zorganizowaniu przyjęcia. Uczniowie posileni mogli przenieść się na parkiet, gdzie wynajęci na tę okazję didżeje czekali już z rozstawionym sprzętem muzycznym. Tym razem tylko niektórzy, głównie najmłodsi uczestnicy zabawy, zadbali o odpowiednie karnawałowe przebranie, za to duża popularnością cieszyły się przygotowane przez panią Marzenę Krzyszczuk rekwizyty, które pozwalały zabawnie zmienić swój wygląd i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. W tym czasie na dolnym korytarzu królowały radosne pląsy i podskoki w rytm muzyki. Dzieci bawiły się świetnie, a dla uzupełnienia sił lub ugaszenia pragnienia chętnie wstępowały do sal, gdzie czekał na nie smaczny poczęstunek. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i ani się wszyscy obejrzeli, a trzeba było kończyć tegoroczną zabawę karnawałową. Teraz wszystkich czeka zasłużony odpoczynek po trudach nauki w pierwszym półroczu, a na następną „choinkę” trzeba będzie poczekać do przyszłego karnawału.
U stomatologa
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego uczniowi naszej szkoły biorą udział w cyklicznych wyjazdach do Wielospecjalistycznego Centrum Stomatologicznego w Zamościu. Taki właśnie wyjazd miał miejsce dnia 24 stycznia. Część uczniów z klas młodszych i starszych wraz z nauczycielami: panią Agatą Czuchrą, Marzeną Krzyszczuk i Dorotą Wybranowską odwiedziło gabinet dentystyczny. Pani lekarz stomatolog Danuta Marcyniuk skontrolowała stan jamy ustnej dzieci oraz polakierowała im zęby w celu ochrony przed próchnicą. Odbyła się też krótka pogadanka na temat właściwej pielęgnacji jamy ustnej i profilaktyki próchnicy. Wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali od pani stomatolog małe tubki pasty do zębów. Następna wizyta czeka uczniów za kilka miesięcy.
Dzień Babci i Dziadka
Tradycją naszej szkoły stały się styczniowe spotkania z babciami i dziadkami uczniów i przedszkolaków. Każdego roku z okazji ich święta dzieci przygotowują pod okiem swych nauczycieli część artystyczną oraz drobne upominki, a rodzice pomagają urządzić odpowiedni na tę okazję poczęstunek. W tym roku odbyły się dwa takie spotkania. Najpierw w poniedziałek 22 stycznia taką uroczystość zorganizowały dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków oraz uczniowie klas I-III, wspomagane przez chór prowadzony przez panią Katarzynę Wasilewską. Były więc okolicznościowe wiersze, piosenki i skecze, a licznie przybyłych dziadków i babcie witały dodatkowo ich portrety narysowane przez wnuczki i wnuków. Po występach pani dyrektor złożyła wszystkim gościom życzenia z okazji ich święta, a następnie wszyscy udali się do sal na przygotowany słodki poczęstunek. Podobna impreza odbyła się w piątek 26 stycznia. Znów na widowni zasiadło liczne grono babć i dziadków. Tym razem na scenie pojawili się najmłodsi przedszkolacy przygotowani przez panie Martę Ziemińską oraz Katarzynę Wasilewską. Odświętnie wystrojeni wnukowie wspólnie odśpiewali kilka piosenek i wyrecytowali wierszyki dla swoich babć i dziadków. Mimo tremy niektórych artystów każdy występ nagradzany był gromkimi brawami zgromadzonej widowni. Po zakończonych występach przyszła pora na składanie życzeń babciom i dziadkom, uściski i buziaki oraz wręczanie przez wnuczków upominków wykonanych na zajęciach przedszkolnych. I tym razem wszyscy udali się na drobny poczęstunek, by przy wybornych słodkościach zakończyć to sympatyczne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka.
WOŚP
Samorząd Uczniowski w porozumieniu z zamojskim sztabem WOŚP zorganizował zbiórkę pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy.
W dniach 9-12 stycznia 2018 przedstawiciele SU zbierali do specjalnie przygotowanej puszki pieniądze od uczniów i przedszkolaków, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.
W piątek 12 stycznia akcja zbiórki została zamknięta. Komisja w składzie:
- Mirosław Trześniowski – opiekun SU
- Maja Panas – przewodnicząca SU
- Wiktoria Sałamacha
- Karolina Wójtowicz
odpieczętowała puszkę, przeliczyła pieniądze, zapakowała je do specjalnej, bezpiecznej koperty, napisała na niej uzyskaną w czasie zbiórki kwotę oraz podpisała protokół podsumowujący akcję.
Komisja ustaliła, że zebrano w sumie 359 zł 65 gr.
Bezpieczna koperta została w niedzielę 14 stycznia dostarczona do zamojskiego sztabu WOŚP, otrzymując w zamian specjalne potwierdzenie i podziękowanie.
BOŻONARODZENIOWA KARTKA GMINY ZAMOŚĆ
14 grudnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysokiem odbyło się uroczyste podsumowanie Wielkiego Konkursu Kartki Bożonarodzeniowej Gminy Zamość 2017. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Zamość - pan Ryszard Gliwiński. Na konkurs wpłynęło ponad 650 prac z całej gminy. Wśród wszystkich dostarczonych kartek, 11 z naszej szkoły zostało wyróżnionych i nagrodzonych. Wyróżnienia zdobyli: Dobrosława Panas-Kaźmierczak - kl. IV, Zuzanna Kukiełka – oddział przedszkolny, Wiktoria Jachymczyk – kl. I, Hanna Czuba – oddział przedszkolny, Tomasz Tyrka – kl. IV, Natalia Sołoducha - oddział przedszkolny, Sylwia Sołoducha – kl. I, Weronika Kudyk - kl. IV, Piotr Szpindor – kl. III, Weronika Piotrowska – kl. IV. Praca Zofii Ziemińskiej z kl. III znalazła się w pierwszej piątce nagrodzonych prac, a tym samym zostanie wysłana wraz z życzeniami bożonarodzeniowymi od Samorządu Gminy Zamość. Wszystkie prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli: pań :Aliny Korneluk, Wiesławy Gawlik, Marzeny Krzyszczuk, Agaty Czuchry, Marty Ziemińskiej, Barbary Pyś. Laureatom gratulujemy!
"Cud nocy betlejemskiej"
Tradycją naszej szkoły jest wystawianie jasełek w okresie bezpośrednio poprzedzającym Boże Narodzenie. Już od dwóch dni klasy organizowały spotkania opłatkowe, Samorząd Uczniowski urządził konkurs na najładniej udekorowaną salę, uczniowie nasi zdobywali laury w bożonarodzeniowych konkursach. Świąteczny nastrój panował więc już od naszego uczestnictwa w wieczorze opłatkowym zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich, OSP w Pniówku oraz Radę Sołecką. Ten sam występ uczniowie zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom podczas szkolnych jasełek w dniu 21 grudnia. Zmieniła się tylko nieco obsada oraz dekoracja. Wiersze i kolędy zostały znów znakomicie wykonane, a na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy jeszcze kilka kolęd. Po zakończonym występie, głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. Podziękowała za piękny występ młodym artystom oraz przygotowującym ich nauczycielom, a następnie życzyła wszystkim pogodnych, zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia.
Archiwum Aktualności