Pani Monika Zwolan z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji realizowała na zajęciach wychowawczych w klasie 5 projekt - "Dobrze przemyślana lekcja wychowawcza", przygotowany został przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. W czasie zajęć uczniowie dyskutowali na temat tolerancji wykorzystując komiks wraz ze scenariuszem "Przeciwdziałanie mowie nienawiści".
Aktualności
Tolerancja w klasie 5
O tolerancji u 5-6 latków
16 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzieci z oddziału 5-6 latków tego dnia również rozmawiały o tolerancji. Hasło przewodnie brzmiało „Jesteśmy różni, ale tacy sami – jesteśmy przyjaciółmi”. Podjęliśmy rozmowy dotyczące odmienności, pozytywnych i negatywnych postaw jak również uczuć. Wyjaśniliśmy sobie trudne pojęcia charakteryzujące tolerancję, m.in. przyjaźń, zgoda, wyrozumiałość. Promowanie tolerancji miało na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych, a w szczególności akceptacji odmienności innych, poszanowania cudzej godności i uwrażliwienia na uczucia innych. Zajęcia prowadziła pani Marzena Pasieczna.
4
"Każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi"
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Zostało ustalone przez UNESCO w 1995 r. Celem tego dnia jest przede wszystkim przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na akceptację i szacunek bez względu na kulturę, wyznawaną religię oraz pochodzenie. Taką postawę warto więc kształtować u dzieci już od najmłodszych lat. Dlatego też w klasie pierwszej i trzeciej przeprowadzono pogadankę na temat tolerancji. Uczniowie klasy trzeciej obejrzeli też prezentację oraz film edukacyjny „Dlaczego każdy z nas jest inny?” Dzieci wykonały również plakaty. Celem tych przedsięwzięć było skłonienie naszych uczniów do refleksji i przemyśleń nad postawami i zachowaniem względem drugiego człowieka oraz uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.
„Każdy z nas jest inny, ale jako grupa stanowimy całość”
Pani Anna Piłat w klasie 7 na zajęciach z wychowawcą w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji realizowała temat: „Każdy z nas jest inny, ale jako grupa stanowimy całość”.
Uczniowie obejrzeli film pod tytułem „Ninnoc”, który opowiada o nastoletniej dziewczynce, która wszędzie czuje się nieswojo. z jednej strony nie chce dopasowywać się za wszelką cenę do otoczenia, z drugiej – obawia się odrzucenia, którego doświadczała już wcześniej. Nie chce się dostosować, a zarazem boi się samotności. Zastanawia się, czym jest popularność, kiedy jest się „normalnym”?
Uczniowie po projekcji filmu dyskutowali, co to znaczy być normalnym? Czy mamy prawo się różnić i czy jesteśmy w stanie poznać odczucia drugiej osoby, czy może wiemy o niej tyle, ile sama nam chce pokazać.
Nasze spostrzeżenia doprowadziły do konkluzji, że nigdy nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, że zawsze będzie coś, co nas zaskoczy, więc nie można oceniać po pozorach. Wychowujemy się w różnych rodzinach, nie wiemy o różnych sytuacjach, które sprawiają, że jesteśmy tacy, a nie inni.
Uczniowie wraz z nauczycielem zastanawiali się, do kogo można się zwrócić, jeśli przeżywa się trudności podobne do Ninnoc lub w innych sytuacjach, w których trudno jest poradzić sobie samodzielnie?
Pojawiły się odpowiedzi: rodzice, wychowawca, pedagog, telefon zaufania itp. Nauczyciel przypomniał, że uczniowie zawsze mogą liczyć na wsparcie oraz o tym, że właściwie nie ma sytuacji bez wyjścia.
Podziękowanie
Prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy V podczas zdalnego nauczania
Uczniowie zmierzyli się z techniką impastu. Impast to technika malarska polegająca na nakładaniu farby gruba warstwą i rozprowadzaniu jej pędzlem, szpachelką lub patyczkiem. Obrazy uzyskane dzięki tej technice mają wypukłą fakturę i sprawiają wrażenie przestrzenności.
Polak mały
Czteroletni Wiktorek Szewczuk recytuje wiersz pt " KTO TY JESTEŚ?"
102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Z okazji 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości, uczennica klasy I - Wiktoria Tyrka zaśpiewała piękną piosenkę pod tytułem "Niepodległość". Nad przygotowaniem Wiktorii czuwała pani Joanna Przekocińska - nauczyciel muzyki oraz mama dziewczynki - pani Katarzyna Tyrka, która nagrała film z występem naszej zdolnej uczennicy.
Ogólnopolska akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców”
Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do tego przedsięwzięcia. Adresatami są dzieci z klas 1 – 3 oraz z oddziałów przedszkolnych. W ramach akcji każdego miesiąca będziemy otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji z najmłodszymi, które będą podejmować tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.
„Młody patriota” – to tematyka pierwszych zajęć w tym roku szkolnym i ściśle związana z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zadania w ramach tej akcji będą koordynować nauczyciele: Wiesława Gawlik, Barbara Pyś, Anna Cirut, Ewa Naworol oraz Marzena Pasieczna.
"Szkoła do hymnu"
"Szkoła do hymnu” to kolejna edycja akcji MEN polegająca na odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, zaśpiewamy hymn online podczas zdalnych zajęć lekcyjnych. Zapraszamy rodziców, pozostających w tym czasie w domach, do wspólnego śpiewania.
Poniżej tekst hymnu:
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Szkoła do hymnu
W dniu 10.11.2020r. o godz.11.11 nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Akcja ta jest kontynuacją inicjatywy rozpoczętej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2018r. Wzięło w niej udział ponad 16 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju, by uczcić niezwykle ważne dla Polaków święto - 102 rocznicę odzyskania niepodległości.
Ze względu na sytuację wynikającą ze stanu epidemii, nie mogliśmy obchodzić tego święta w szkole podczas wspólnej akademii, dlatego uczniowie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” ze swoimi wychowawcami, nauczycielami łącząc się na platformie internetowej.
11 LISTOPADA
11 listopada to dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku. O tym, tak ważnym dla Polaków święcie, należy mówić dzieciom już od najmłodszych lat. Dlatego też w klasie pierwszej pani Barbara Pyś przeprowadziła krótką pogadankę na temat rozbiorów Polski. Dzieci dowiedziały się również, w jaki sposób Polska stała się wolna. Oprócz rozmowy, uczniowie wykonali biało - czerwone chorągiewki. Trzecioklasiści natomiast oglądali prezentację o utracie niepodległości przez Polskę, życiu pod zaborami, utworzeniu Legionów Polskich oraz roli Józefa Piłsudskiego. Pięknie wypowiadali się na temat "Czym rózni się patriotyzm w okresie niewoli od patriotyzmu w czasach pokoju - co to znaczy być patriotą dzisiaj". Wykonali też kotyliony w narodowych barwach. Zarówno chorągiewki w dłoniach pierwszaków oraz biało-czerwone kotyliony klasy 3 stworzyły uroczystą atmosferę i pozwoliły godnie uczcić to najważniejsze polskie święto.
Przedszkolaki do hymnu
W dniu 10 listopada o godzinie 11.11 z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI przedszkolaki wraz z wychowawcami odśpiewały Hymn Narodowy "Mazurek Dąbrowskiego".
W tym czasie dzieci przyjęły odpowiednią postawę, ubrane były w odświętne stroje, a w dłoniach trzymały przez siebie wykonane symbole narodowe.
Szanowni Państwo
Od poniedziałku, 9 listopada 2020r. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Jeżeli będzie taka potrzeba szkoła zapewni opiekę świetlicową dla uczniów klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Życzę Państwu i Dzieciom dużo zdrowia.
Z wyrazami szacunku
Alina Korneluk - dyrektor szkoły
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
BAL POSTACI Z BAJEK U 3-4 LATKÓW
W dniu 5 listopada przedszkolaki z grupy 3-4 latków wraz z panią Ewą Naworol przeniosły się w tajemniczy świat bajek. Tego dnia dzieci przebrane w bajkowe stroje wcieliły się w różnych bohaterów. Pięknie ubrane, z ogromną radością bawiły się i tańczyły przy muzyce. Przyszedł także czas na słodkie małe co nieco, w celu regeneracji sił na dalszą zabawę. To był naprawdę wspaniały bal.
Kolejne zajęcia kodowania u 3 i 4 latków
Tematyka jesieni jest bardzo rozległa. Ta pora roku kojarzy nam się z deszczem, wiatrem i spadającymi kolorowymi liśćmi. Dzieciom jesień kojarzy się także z owocami zbieranymi w sadach oraz zwierzętami, w tym z jeżem. Podczas ostatnich zajęć z kodowania połączyliśmy te skojarzenia i zakodowaliśmy drogę jeża po jego ulubiony przysmak - jabłko. Dzieci z niecierpliwością czekały na swoją kolejkę, aby postawić kolorowy kubek na macie do kodowania. Każdy kubek zbliżał jeżyka do celu. Dzieci przy tym opowiadały historię, którędy jeż idzie, kogo może spotkać na swej drodze? Zajęcia prowadziła pani Ewa Naworol.
Informacja dla Rodziców dzieci urodzonych w 2016 i 2017r. i zapisanych od września 2020r do przedszkola
Drodzy Rodzice!
Zapraszam Państwa na zebranie do szkoły w dniu 26 sierpnia 2020r. o godz.16.30.
Alina Korneluk
dyrektor szkoły
Przedszkolaki pamiętają!
W dniu 30 października dzieci z oddziału 3-4 oraz 5-6 latków, uczciły pamięć poległych żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z okupantem. Wraz z panią Ewą Naworol i Anną Farion-Karchut udały się pod pomnik znajdujący się na terenie szkoły, odmówiły modlitwę i zapaliły znicze - symbol naszej wdzięczności i pamięci.
Szkoła Pamięta
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele Katolickim od IX wieku. 1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół. O tym ważnym święcie pamiętali uczniowie klasy pierwszej. Wraz z wychowawczynią panią Barbarą Pyś udali się pod pomnik Poległych Akowców, który znajduje się na terenie naszej szkoły. Tam zapalili znicze – symbol pamięci o zmarłych.
Tydzień Kodowania
Od 12 do 23 października 2020r. w naszej szkole odbyły się wydarzenia w ramach Code Week Polska, czyli Tydzień Kodowania, który jest częścią edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Celem wydarzenia była popularyzacja i promocja nauki programowania. Pani Marta Bil - nauczyciel informatyki na lekcjach w klasie 6 i 5 przeprowadziła zajęcia dotyczące programowania w scratch, zaś z uczniami z klasy 4 programowała ciekawe gry z baltie. Z kolei z dziećmi w klasie 1 i 2 nauczycielka prowadziła zajęcia z użyciem ozobotów. Uczniowie sami kodowali (rysowali) drogę, po której poruszały się roboty.
2
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. wprowadzamy od poniedziałku tj. 26 października 2020r. nauczanie zdalne dla uczniów klas IV - VIII. Nauczanie zdalne dla tych uczniów będzie odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia lekcyjne będą realizowane w ramach obowiązującego dotychczas planu lekcji na platformie TEAMS / Office 365. Bardzo proszę o śledzenie informacji, które będziemy umieszczać w dzienniku elektronicznym lub na stronie internetowej szkoły.
Z poważaniem
Dyrektor
Alina Korneluk
Zasady odbywania kwarantanny w związku z koronawirusem
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo,
ze względu na coraz bardziej niebezpieczną sytuację epidemiologiczną przypominam, że ograniczone jest przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
1.Kontakty bezpośrednie z dyrektorem, pedagogiem, wychowawcą czy nauczycielami należy wcześniej ustalać telefonicznie lub e-mailowo.
2.Do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
3.Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
4.W przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
5.Osoby z zewnątrz wchodzące na teren szkoły w celu załatwienia spraw /rodzice, interesanci/ mogą przebywać tylko w części korytarza prowadzącej do gabinetu dyrektora-sekretariatu, w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły, po uprzednim zasygnalizowaniu potrzeby wejścia na teren szkoły wyznaczonemu pracownikowi szkoły.
6. Rodzice wpłacający kwoty pieniężne za obiady i czesne proszeni są o dokładne wyliczenie należnej sumy, następnie zapakowanie jej do podpisanej koperty i złożenie do pracownika szkoły przy drzwiach wejściowych.
Z poważaniem
Alina Korneluk - dyrektor szkoły
CHROŃMY SIĘ PRZED WIRUSEM
Wszyscy wspólnie przechodzimy przez trudny czas pandemii. Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i związane z tym ryzyko zachorowania budzi w nas niepokój. Jest to sytuacja trudna, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Żeby bardziej zrozumieć sytuację, w której się znaleźliśmy oraz dowiedzieć się jak chronić siebie i innych, uczniowie II klasy odbyli na ten temat pogadankę z wychowawczynią Anna Cirut. Następnie obejrzeli film edukacyjny, który w sposób jasny i zrozumiały wyjaśnił dzieciom zagadnienia związane z koronawirusem. Pamiętajmy, że tylko wspólnymi siłami pokonamy koronawirusa. Najlepszą bronią w tej walce jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. To również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!
KOSZ JESIENNYCH DARÓW
Jesień to piękna pora roku mieniąca się paletą barw. To czas, gdy liście drzew przykuwają naszą uwagę, sady i ogródki obdarowują nas owocami oraz warzywami. Jesienią mamy niepowtarzalną okazję, by zrobić ludziki z kasztanów, koniki z żołędzi czy korale z jarzębiny. Warto znać dary jesieni oraz wiedzieć, skąd one pochodzą. W związku z tym, w ubiegłym tygodniu II klasa w ramach projektu edukacyjnego odbyła kilka lekcji poświęconych jesieni.Drugoklasiści oglądali film edukacyjny przedstawiający zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nadchodzącą jesienią. Dowiedzieli się między innymi o tym, dlaczego liście zmieniają kolor i spadają z drzew, co to jest równonoc jesienna. Rozwiązywali zagadki związane z jesienią. W kolejnym dniu druga klasa wybrała się na spacer po okolicy w poszukiwaniu jesieni, obserwowali również zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku. Na zakończenie wykonali pracę plastyczną. Zajęcia prowadziła pani Anna Cirut.
1
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Jednym z najważniejszych świąt szkolnych jest Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony w rocznicę utworzenia w roku 1772 Komisji Edukacji Narodowej. Zazwyczaj święto to jest okazją do okazania wdzięczności i sympatii nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły. Tym razem trzeba było się jednak obejść bez uroczystej akademii, tradycyjnych kwiatków oraz życzeń składanych bezpośrednio przez uczniów. Dlatego właśnie Samorząd Uczniowski zdecydował się inaczej uczcić ten wyjątkowy dzień. Ogłoszono konkurs na rysunek, wiersz lub opowiadanie na temat „Mój nauczyciel”. Przyniesiono wiele prac, które w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej zostały powieszone na gazetkach samorządowych. Serdecznie dziękujemy za tak aktywny udział w konkursie, a wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy pomyślności w pracy zawodowej, sukcesów i satysfakcji z wykonywanego zawodu, wdzięczności uczniów a na pewno jak najmniej trosk z ich powodu, zaś w życiu prywatnym szczęścia i zdrowia. Wszystkiego najlepszego!
Nasza Pani jest kochana,
bo zaczyna lekcje z rana.
Co dzień rano do nas spieszy,
by nas uczyć i pocieszyć.
I tak od poniedziałku do piątku,
gdy jesteśmy razem z panią,
to jest wszystko w porządku.
A gdy czasem pani brak,
to ponury jest ten świat.
Julia Zielonka
klasa III
Życzę naszej Pani,
by każdy dzień był miły dla niej,
by poranny budzika srebrny dźwięk
układał dla niej w takt piosenki,
by zaczynała dzień wesoła
i żeby znikła zmarszczka z czoła,
by wiatr pachniał, śmiech jej szumiał,
żeby każdy w klasie ją rozumiał.
Damian Zielonka
kl. II
Nauczyciel jest ważny – chce z nas zrobić mądrych ludzi, ale sam nie zdziała nic, gdy nam się nauka nudzi, gdy telefon, tablet, laptop zabierają czas na naukę, Pamiętajmy, że za kilka ładnych lat poniesiemy tego skutki.
Dziś na polskim gramatyka, na angielskim słówka… A najbardziej lubię w-f, bo to jest rozrywka. Tutaj również są oceny, ale w-f jest prosty. Nie ma słówek, gramatyki ani kątów ostrych.
Nauczyciel jest wzorem do naśladowania. Ucz się pilnie, jeśli chcesz mieć osiągnięcia. Jeśli nie chcesz dużo wiedzieć, to już twoja sprawa. Nauczyciel wkłada trud w swoją ciężką pracę, a ja piątką ze sprawdzianu chętnie się odpłacę. Zaś gdy jesteś wielki leń, nie licz na sukcesy. Życie szybko sprawdzi, jaki jest z ciebie człowiek.
Ja więc radzę – ucz się pilnie do kartkówki i sprawdzianu. A nauczyciela darz szacunkiem, bo to ważna sprawa.
Magdalena Małek kl. VI
"Bajka o koronawirusie"
Czas pandemii to dla nas wszystkich trudny okres. Również dzieci niepokoją się zaistniałą sytuacją. Należy zatem przekazywać im fakty i rzetelne informacje o koronawirusie w zrozumiały dla nich sposób, aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też uczniowie klasy I i III obejrzeli w dniu 16 października „Bajkę o koronawirusie”, na udostępnienie której otrzymaliśmy zgodę za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Lublinie od Zarządu Fundacji Parasol Roztocza. Była to bajkowa wersja historii o koronawirusie i przeciwdziałaniu mu. W zrozumiały sposób wyjaśniająca dzieciom jak być super bohaterem i chronić siebie oraz innych przed wirusem, ograniczać sytuacje, które mogą sprzyjać zarażeniu. Jak, w tym wyjątkowym czasie być empatycznym i solidarnym. Po obejrzeniu bajki i krótkiej pogadance, dzieci rysowały swoje spostrzeżenia, związane z omawianym tematem.
DZIEŃ PAPIESKI W NAJMŁODSZEJ GRUPIE
16 października dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków uczciły pamięć o świętym Janie Pawle II. W tym dniu przedszkolaki przyszły odświętnie ubrane, wysłuchały ciekawostek na temat życia papieża, pokolorowały obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II. Pomimo tego, iż nie ma Go już z nami fizycznie, to na zawsze Jego święta Osoba pozostanie w naszych sercach i pamięci. Zajęcia z przedszkolakami prowadziła pani pedagog Joanna Borowiec- Szklarz.
Dzień Nauczyciela
KODOWANIE W GRUPIE 3-4 LATKÓW
W ramach dni programowania i kodowania dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków wkroczyły w nowy tajemniczy świat - kodowania. Zapoznały się z podstawowymi narzędziami i przedmiotami używanymi podczs tych zajęć. Z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści na temat zasad nowej zabawy oraz oglądały rekwizyty, które później miały wykorzystać. Z niecierpliwością czekały na swoją kolejkę, aby postawić kolorowy kubek na macie do kodowania. Dzieci z pomocą nauczyciela „zakodowały” owoce banana i pomarańczy. Zajęcia z kodowania prowadziła pani Ewa Naworol.
Archiwum Aktualności