• ZAJĘCIA W KLASIE II Z DŁUGOPISAMI 3D

          • Uczniowie klasy II mieli okazję rozwijać swoje umiejętności manualne poprzez naukę korzystania z długopisów 3D. Zadanie to miało na celu nie tylko doskonalenie precyzji ruchów, ale również pobudzenie kreatywności uczniów oraz rozwijanie umiejetności współpracy w grupie. Dzieci tworzyły pierwsze ozdoby świąteczne, które później zawieszą na klasowej choince. Głównymi elementami ozdób były śnieżynki i bombki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad detalami, starając się nadać swoim dziełom wyjątkowy charakter. W efekcie każdy drugoklasista stworzył własne, niepowtarzalne dzieło. Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D okazały się nie tylko edukacyjne, ale również pełne radości i kreatywności, tworząc tym samym przyjemną atmosferę w klasie. Młodzi artyści pracowali pod kierunkiem pani Magdy Luszowskiej.

          • ANDRZEJKI W KLASIE I i II

          • 30 listopada w klasie I i II odbyła się zabawa andrzejkowa, w czasie której uczestnicy tej imprezy spożywali wspólnie różne smakołyki, robili zdjęcia oraz wróżyli, co czeka ich w przyszłości. Zabawę uświetniły ulubione przeboje muzyczne dla dzieci. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Teraz z utęsknieniem czekają na kolejny bal.

            (Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

          • ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • Dnia 28 listopada br. odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa dla uczniów klas III-VIII. Zabawę taneczną poprzedziły wróżby andrzejkowe, przygotowane i przeprowadzone przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego: Magdalenę Kudyk z klasy VI i Gabriela Zawadzkiego z klasy VII. Następnie każda klasa udała się do swojej sali, aby tam spożyć zamówione przez rodziców pizze lub kebaby. Równo o godzinie 16.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z udziałem DJ Bartix. Uczniowie bawili się aż do godziny 19.00. Utwory muzyczne puszczane przez zespół DJ Bartix przypadły uczniom do gustu. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie chętnie tańczyli w różnych konfiguracjach; w parach, kółkach i wężykach. Dodatkową atrakcją były kolorowe światła i dymy puszczane na parkiet taneczny. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy klas oraz rodzice, którzy zorganizowali poczęstunki w salach. Po 3 godzinach spędzonych na parkiecie tanecznym przyszedł czas na posprzątanie klas po zabawie i powrót do domu pod opieką rodziców. Następne andrzejki już za rok!

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE I

          • 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowe misie od bardzo dawna są ulubionymi zabawkami dzieci, jak również bohaterami wielu książek i programów telewizyjnych dla najmłodszych. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś – Kubuś Puchatek. W Polsce niedźwiadki zdobyły popularność dzięki dobranockom – Miś Uszatek. Pierwszaki w związku z tym przyniosły na zajęcia swoje pluszowe misie, oglądały film dla dzieci pt. ,,W fabryce zabawek” poznając historię powstania pluszowej zabawki oraz układały postać misia z wyciętych puzzli. Na koniec zajęć wspólnie bawili się swoimi pluszowymi ulubieńcami.

          • KODOWANIE W KLASIE II

          • Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w fascynujących zajęciach z kodowania. Głównym elementem tego spotkania było zastosowanie kolorowych kubków na planszy, co okazało się nie tylko zabawną, ale i edukacyjną przygodą.Na początku zajęć kubki zostały umieszczone na planszy w zupełnie losowy sposób. Zadaniem uczniów było poprzez przesuwanie kubków doprowadzić je do właściwych miejsc, gdzie kolor kubka odpowiadał kolorowi na planszy. Ta prosta z pozoru gra okazała się wyjątkowym narzędziem rozwijającym logiczne myślenie dzieci.Podczas zabawy uczniowie musieli analizować sytuację, planować ruchy i przewidywać konsekwencje, co sprzyjało rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów. Ponadto, poprzez dopasowywanie kolorów, dzieci uczestniczyły w procesie poznawania zależności przestrzennych i rozwijania zdolności percepcyjnych.
            Zajęcia te nie tylko dostarczyły radości i emocji, ale także ułatwiły przyswajanie podstawowych koncepcji związanych z programowaniem i kodowaniem. Wspólne działanie na dywanie stworzyło przyjazne i kreatywne środowisko, sprzyjające integracji i rozwijaniu umiejętności społecznych.

          • DZIEŃ KREDKI W PRZEDSZKOLU

          • To nietypowe święto przypada 22 listopada. Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych Smerfów, Sówek oraz Skrzatów, miały okazję zapoznać się z różnymi rodzajami kredek. Przecież kredki są nie tylko ołówkowe, ale także olejne, olejowe, świecowe oraz kredowe. Maluchy wysłuchały piosenki "Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie…". Przedszkolaki z ogromną radością i starannością wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające tematyczne kredki. 

          • "CZY TO JUTRO, CZY DZIŚ, WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ"

          • W ostatnim tygodniu listopada, dzieci z grup przedszkolnych obchodziły święto najlepszego przyjaciela i niezastąpionej Przytulanki przy zasypianiu – Dzień Pluszowego Misia. Pluszaki są ważne w rozwoju każdego dziecka, ponieważ uczą odpowiedzialności, pomagają przełamać lęki, wspierają budowanie prawidłowych relacji międzyludzkich oraz pobudzają wyobraźnię. Podczas przedszkolnego Święta Misia, dzieci zostały zapoznane z wyjątkową ponad 120-letnią historią powstania pluszowej zabawki, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o swoich misiach, wykonywały z nimi ćwiczenia gimnastyczne oraz uczestniczyły w różnych atrakcjach, które przygotowały dla nich panie nauczycielki. Podsumowaniem misiowego święta było wykonanie pięknych prac plastycznych.Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją, aby dzieci mogły wyrazić swoją miłość i opiekę nad swoimi pluszowymi przyjaciółmi.

          • PRZEDSZKOLAKI ZNAJĄ SWOJE PRAWA

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dlatego w ramach akcji organizowanej przez UNICEF oddziały przedszkolne również obchodziły  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. We wszystkich grupach  zostały  przeprowadzone  zajęcia o prawach dziecka  z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych oraz  odbyły się rozmowy na temat praw dzieci. Została wyświetlona prezentacja, pt. „Prawa dziecka - Twoje prawa”. Młodsze dzieci kolorowały ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Starsze grupy wykonały prace plastyczne, pt. „Znam swoje prawa”. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych przywilejów.

          • ÓSMOKLASIŚCI LAUREATAMI

          • Z wielką radością informujemy, iż uczniowie z klasy VIII zakwalifikowali się  do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024. 

            Klaudia Puhacz z języka polskiego - nauczyciel Marzena Krzyszczuk,                                                      Szymon Kudyk z matematyki - nauczyciel Anna Piłat,                                                                                          Bartłomiej Stawarski z matematyki -  nauczyciel Anna Piłat oraz z języka angielskiego - nauczyciel Dorota Wybranowska. 

            Serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki w II etapie i życzymy awansu do eliminacji wojewódzkich!​​​​​​

          • LAUREACI KONKURSÓW NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

          • 15 listopada 2023r. w Centrum Kultury Filmowej ,,Stylowy’’ w Zamościu odbyła się gala finałowa konkursów niepodległościowych. Organizatorem Konkursu Plastycznego ,,Kolory Niepodległości’’ oraz Konkursu Historycznego ,,Wolna- Niepodległa’’ był Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński, zaś współorganizatorami Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Patronat honorowy sprawował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych, pogłębianie wiedzy historycznej, motywowanie uczniów do samodzielnego pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ukazanie różnych form obchodów rocznicy niepodległości w środowisku lokalnym. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonanie w swojej kategorii jednej pracy plastycznej lub pracy literackiej, która mogła przyjąć formę: eseju, rozprawki, opowiadania lub utworu poetyckiego. W VI tegorocznej edycji w Konkursie Plastycznym ,,Kolory Niepodległości‘’ w I kategorii – przedszkole: laureatkami zostały 6-latki: I miejsce - Julia Berdak, wyróżnienie – Emilia Bajan, w II kategorii - klasy I-IV szkoły podstawowej laureatami zostali czwartoklasiści: II miejsce - Martyna Naworol oraz wyróżnienie Wiktor Ziemiński. W Konkursie Historycznym ,,Wolna- Niepodległa” w I kategorii- klasy V-VI szkoły podstawowej: wyróżnienie – Gabriela Sachajko - klasa V. W II kategorii – klasy VII-VIII : II miejsce – Weronika Bochenko - klasa VIII oraz wyróżnienie Klaudia Puhacz klasa VIII. Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • SPOTKANIE Z LEKTURĄ "CHŁOPCY Z PLACU BRONI"

          • Uczniowie klasy V mieli okazję pracować na lekcjach języka polskiego z lekturą Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Jednym z tematów omawianych podczas zajęć była historia Nemeczka. Aby wszyscy piątoklasiści mogli zaangażować się w pracę na lekcji  i coś  z niej zapamiętać, przeprowadzono ją metodą aktywizującą.  Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich miała za zadanie stworzyć plakat dotyczący postaci Nemeczka. W tym celu mogli korzystać z różnych źródeł informacji; notatek sporządzonych w zeszytach na lekcji, własnych opracowań lektury, a przede wszystkim z fragmentów powieści, które zaznaczali samodzielnie w domu. Dzięki wspólnej pracy udało się stworzyć plakaty zapełnione mnóstwem informacji odnoszących się do bohatera książki. Poza tym taka forma pracy pozwoliła uczniom sprawdzić się w nowych rolach, jako kapitanowie, projektanci, artyści – rysownicy, informatorzy, skrybowie, a także lepiej poznać kolegów  i koleżanki z klasy. Uwieńczeniem wykonanej pracy była jej prezentacja na forum klasy przez chętne osoby. Zadanie zostało zaliczone, a wszyscy uczniowie otrzymali zasłużone brawa i oceny. Lekcję poprowadziła pani Marzena Krzyszczuk

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to coroczna akcja edukacyjna oraz idealny sposób na naukę przez zabawę. W tym roku przypadł on na 17 listopada. Nasza szkoła jak każdego roku, również wzięła udział w tym wydarzeniu. Uczniowie już wcześniej przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez różne zabawy i konkursy matematyczne, rywalizowali w grze „wykreślankowa tabliczka mnożenia”, a uczniowie klasy V wykonali plakaty o znaczeniu tabliczki mnożenia w życiu codziennym. W rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy VIII. Uczestnicy zabawy wybierali losy i odpowiadali na 5 pytań. Tylko bezbłędne odpowiedzi klasyfikowały do dalszego etapu zabawy. Wśród najlepiej odpowiadających uczniów po podliczeniu punktów i dodatkowych zadaniach w postaci łamigłówek, zostaną wyłonieni mistrzowie. Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki.

          • ZAMIANA RÓL

          • W listopadzie, w klasie drugiej odbyły się wyjątkowe lekcje, podczas których uczennice Milena i Ewa przejęły rolę nauczyciela i poprowadziły zajęcia. Milenka na temat zasad pisowni wyrazów z "ó" w różnych zakończeniach, takich jak "ów", "ówka" i "ówna", a Ewa na temat pisowni wyrazów z „ó” na początku wyrazu oraz „ó” niewymiennym. Dziewczynki doskonale przygotowały się do zajęć. Przygotowały materiały dydaktyczne, w tym różne ćwiczenia pisemne i gry edukacyjne dostępne na platformach internetowych. Materiały te były dostosowane do poziomu wiekowego uczniów i pomagały w przyswojeniu trudnych zasad pisowni w zabawny i przystępny sposób. Zajęcia prowadzone przez Milenę i Ewę były pełne interakcji. Dzieci miały okazję zadawać pytania, współpracować i rozwiązywać zadania z wykorzystaniem dostępnych gier edukacyjnych. Uczennice wykazała się dużą cierpliwością oraz były pełne entuzjazmu, co przyczyniło się do pozytywnej atmosfery. Gratulujemy Milenie i Ewie udanego przeprowadzenia zajęć i zachęcamy do dalszego rozwoju swoich umiejętności edukacyjnych. Z pewnością to nie ostatnia taka zamiana w klasie drugiej.

          • WOJEWÓDZKI PROJEKT EDUKACYJNY "SPRAWIEDLIWI LUBELSZCZYZNY"

          • Uczniowie  klasy VIII: Klaudia Puhacz, Weronika Bochenko oraz Szymon Kudyk wraz z panią Marzena Krzyszczuk - nauczycielką jezyka polskiego biorą udział w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym im. Marianny Krasnodębskiej SPRAWIEDLIWI LUBELSZCZYZNY. Organizatorem przedsięwzięcia jest Lubelskie Kuratorium Oświaty. Głównym celem zadania „jest upowszechnienie wiedzy o roli mieszkańców Lubelszczyzny, którzy często narażając życie własne i swoich rodzin, ratowali osoby pochodzenia żydowskiego przed eksterminacją podczas II wojny światowej.”  Uczniowie mieli do  wykonania prezentację multimedialną ukazującą powyższe działania. Bohaterami przygotowanej pracy jest rodzina Genowefy i Pawła Ponachajbów, mieszkańców wsi Pniówek, którzy uratowali żydowską rodzinę Akermanów przed śmiercią. 
            Poniżej znajduje się link do efektów pracy naszych uczniów - LUDZIE O WIELKIM SERCU.

            Zachęcamy do oglądania i poznania historii odważnej rodziny Ponachajbów z Pniówka.

          • MEDIACJE RÓWIEŚNICZE

          • W czwartek 16 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu pt.„Praktyczne aspekty mediacji rówieśniczej”. Szkolenie  odbyło się na terenie Sądu Okręgowego w Zamościu i miało na celu naukę w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów zachęcając do dialogu, wzajemnego zrozumienia oraz aktywnego poszukiwania rozwiązań. Szkolenie prowadziła Pani Sędzia  Koordynator do spraw Mediacji Teresa Bodys oraz Pani mediatorka sądowa Magdalena Kosicka – Leszczyńska. Podczas szkolenia uczniowie dowiedzieli się kim jest mediator i jak wygląda jego praca. Obejrzeli film na temat mediacji i próbowali własnych sił w zainscenizowanym sporze. Okazało się, że rola mediatora wcale nie jest taka łatwa jak się wszystkim wydawało. Zadaniem mediatora rówieśniczego jest wsparcie stron w dojściu do porozumienia, a sama mediacja koncentruje się na rozwiązaniu określonego problemu oraz naprawieniu i podtrzymaniu dobrej relacji pomiędzy uczniami.

          • WYRÓŻNIENIA W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

          • 14 listopada 2023r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ,,Powiatowym Jesiennym Konkursie Recytatorskim”, który odbył się w Zamojskim Domu Kultury. Do konkursu po wcześniejszych eliminacjach szkolnych zakwalifikowało się  9 uczniów z klas I-III oraz uczennica z klasy VIII. W tegorocznej edycji motywem przewodnim były „Sny i marzenia”. Podane hasło stanowiło inspirację i dawało możliwość szerokiej interpretacji, słynne sny i marzenia kierowały losami bohaterów literackich, znanych nam z kanonu najlepszej polskiej oraz światowej prozy i poezji. W konkursie nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia.

            W kategorii uczniów klas I-III:
            - Ewa Kobel, klasa II
            - Natalia Olech, klasa II
            - Nadia Ćwik, klasa III

            W kategorii uczniów klas VII-VIII
            - Weronika Bochenko, klasa VIII

            Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC ROZSTRZYGNIĘTY

          • Miesiąc październik poświęcony jest modlitwie różańcowej. W związku z tym ogłoszony został konkurs na NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC. Jego celem było zachęcanie do modlitwy różańcowej, rozbudzanie wyobraźni i pomysłowości u dzieci oraz dostarczenie radości ze wspólnego działania i spędzenia czasu z rodziną. Na konkurs wpłynęły różańce wykonane z różnych materiałów. Komisja konkursowa dokonując oceny poszczególnych prac, brała pod uwagę: pomysłowość w doborze materiałów, estetykę wykonania, włożoną pracę oraz zgodność z oryginałem. Nagrodzeni uczniowie, to: Gabysia Sachajko z kl.5,  Bartek Szostak z kl.4, Szymon Kudyk z kl.8, Bartek Stawarski z kl.8 i Wiktor Ziemiński z kl.4. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Kasia Michońska z kl.5, Jaś Stawarski z kl.4 oraz Magda Kudyk z kl.6. Wszystkim uczestnikom konkursu  - uczniom i ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność.

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W GMINNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • 9 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII uczestniczyli w Gminnych Biegach Przełajowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Zawody odbyły się przy kompleksie sportowym ,,Moje boisko Orlik 2012” w Żdanowie. Głównym celem tej imprezy sportowej było uczczenie 105 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, rozwijanie zainteresowań u dzieci
            i młodzieży oraz umożliwienie współzawodnictwa sportowego w duchu ,,fair play” dla uczniów ze szkół z terenu Gminy Zamość. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie.
            Najlepsi  to:
            1. Milena Kot, klasa II – 1 miejsce
            2. Szymon Kudyk, klasa VIII – 1 miejsce
            3. Julia Ćwik, klasa V – 2 miejsce
            4. Klaudia Puhacz, klasa VIII– 2 miejsce
            5. Gabriela Sachajko, klasa V – 3 miejsce
            6. Bartłomiej Stawarski, klasa VIII– 3 miejsce
            7. Nikola Wileńska, klasa III – 4 miejsce
            8. Paulina Puhacz, klasa VI – 4 miejsce
            9. Katarzyna Łapa, klasa III – 5 miejsce

             

            Dzięki tym osiągnięciom, nasza szkoła uplasowała się na7 miejscu w Gminnych Biegach Przełajowychw ogólnej klasyfikacji szkół za 2023r.

            Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne 12 grudnia 1995r. z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Głównym celem tego dnia jest uświadamianie społeczeństwa o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi. Uczniowie klasy pierwszej również obchodzili ten dzień. Obejrzeli oni filmik edukacyjny ,,Tolerancja”, dyskutowali na temat oglądanych treści.  Pierwszoklasiści w zespołach układali napis TOLERANCJA i wyjaśniali jego znaczenie. Na koniec zajęć wykonali wspólną pracę plastyczną pt. ,,Akceptujemy wszystkich”.

          • ŚWIATOWY DZIAEŃ RZUCANIA PALENIA

          • Każdego roku trzeci czwartek listopada (w 2023r. – 16 listopada) obchodzimy jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. Do Polski inicjatywa ta trafiła w 1991 r., a jej pomysłodawcą był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez ten jeden dzień przestali palić papierosy. W związku z obchodzonym Dniem Rzucania Palenia, uczniowie podczas zajęć świetlicowych obejrzeli filmik edukacyjny ,,Skutki palenia tytoniu”, rozmawiali na temat oglądanych treści, a także wykonali plakaty.

          • SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 13 listopada w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Szachowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W imprezie tej wzięli udział uczniowie z klas I - VIII Szczególnym celem zawodów było uczczenie105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ, a także popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Podczas rozgrywania partii szachowych wszyscy uczestnicy zachowywali się według zasad fair play. Zawody były rozegrane w trzech kategoriach wiekowych. Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

            Klasy I - III

            1 miejsce – Aleksander Szpindor, kl. III                                                                                                                    2 miejsce – Katarzyna Łapa, kl. III                                                                                                                              3 miejsce –  Tymon Jachymczyk, Krzysztof Wójtowicz, kl. II
            Wyróżnienia zdobyli:
            - Kacper Sokal, Jan Śliwiński - kl. I
            - Emilia Magdziak – kl. II

             

            Klasy IV - VI

            1 miejsce – Wiktor Ziemiński, kl. IV                                                                                                                           2 miejsce – Jan Stawarski, kl. IV
            3 miejsce –  Jan Szpindor, kl. V
            Wyróżnienia zdobyli:
            - Bartłomiej Szostak, kl. IV
            - Alan Jachymczyk, kl. V
            - Magdalena Kudyk, kl. VI

             

            Klasy VII – VIII

            1 miejsce – Bartłomiej Stawarski, kl. VIII                                                                                                                    2 miejsce – Szymon Kudyk,  kl. VIII
            Wyróżnienia zdobyli:
            - Miłosz Jargieło, Gabriel Zawadzki – kl. VII

            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom sportowych zmagań
             i życzymy dalszych sukcesów!

          • ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

          • 10 listopada dzieci z grup przedszkolnych Smerfów, Sówek oraz Skrzatów uczestniczyły w uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego. Nasza szkoła i przedszkole kolejny raz wzięła udział w akcji „ Szkoła do hymnu”. Przedszkolaki od samego ranka wraz z paniami słuchały hymnu, poznały historię swojego kraju ojczystego, oraz wykonały piękne prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Tego dnia, dzieci miały możliwość zobaczenia koncertu patriotycznego z okazji 105 rocznicy Niepodległości, przygotowanego przez p.Lipińską. Obejrzały również bajkę edukacyjną pt. „O małym Józefie Piłsudskim”.

          • OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W przeddzień obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cala społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Uczniowie klasy siódmej, szóstej oraz trzeciej pod kierunkiem nauczycieli:Jolanty Michałek-Śliwińskiej, Agnieszki Pośnik-Płazy oraz Marzeny Krzyszczuk przygotowali okolicznościowy występ. Nie zabrakło przypomnienia symboli narodowych oraz przywołania najważniejszych dat i nazwisk "ojców niepodległości". Wydarzenie uświetnił występ szkolnego chóru, który przygotował na tę okazję piękne, patriotyczne piosenki. Zgromadzeni na apelu nauczyciele i uczniowie z uwagą i należnym szacunkiem wysłuchali również prezentacji przedstawiającej drogę Polski do niepodległości. W tym dniu dominował podniosły nastrój, który podkreślały galowe stroje, biało-czerwone kotyliony i specjalnie na tę okazję ozdobione sale lekcyjne. 

            Poza tradycyjną akademią uczniowie świętowali rocznice odzyskania niepodległości wspólnie śpiewając o godzinie 11.11 hymn (w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu") oraz biorąc udział w Dyktandzie Niepodległościowym. 

          • "SZKOŁA DO HYMNU" 2023

          • 10 listopada cała społeczność szkolna i przedszkolna wzięła udział w VI edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH I-III

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy 10 listopada 2023r. Z tej okazji uczniowie z klas I-III pięknie ubrani, z kotylionami na piersiach brali udział w akcji „Szkoła do hymnu”, akademii szkolnej, obejrzeli bajkę edukacyjną o ,,Małym Józiu Piłsudskim”, wysłuchali koncertu ,,Co to jest Niepodległość”, podczas którego wspólnie śpiewali, maszerowali i tańczyli. Wykonali również prace plastyczne na temat ,,Moje barwy ojczyste”. Uczniowie klasy trzeciej pisali też "dyktando niepodległościowe". W ramach zajęć świetlicowych, wykonali flagi.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA U PRZEDSZKOLAKÓW

          • 8 listopada przedszkolne Skrzaty oraz Sówki obchodziły Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia, który został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych, wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych oraz informowanie o konsekwencjach złej diety. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały filmy edukacyjne na podstawie których, układały i omawiały Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Ponadto 6-latki,realizując program edukacyjny Laboratoria Przyszłości, wykonały pracę plastyczną pt. Moje śniadanie, z wykorzystaniem długopisów 3D oraz przygotowały pyszny wieloowocowy sok.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 6 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia przedszkolaki bawiły się przy utworach muzycznych, rozwiązywały zagadki na tablicy multimedialnej, oglądały bajki, tworzyły barwne prace plastyczne, a także pozowały w bajkowych strojach w budce zdjęciowej. 

          • WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

          • 7 listopada w naszej szkole odbyła się dla uczniów z klas IV - VIII wyjątkowa lekcja historii. Poprowadziła ją pani Agnieszka Szykuła - Żygawska, dr nauk humanistycznych w dziedzinie historii sztuki, dyrektor Gminnej Biblioteki w Łabuniach. Jest ona także autorką oraz współautorką kilku książek oraz kilkuset artykułów o historii, sztuce i kulturze materialnej. Wiele publikacji jej autorstwa dotyczy  Zamojszczyzny.  Wśród nich znajduje się książka zatytułowana „Ponachajbowie z Pniówka”, która ukazała się latem 2023 roku.
            Kolejnymi gośćmi byli Dariusz Klimczuk oraz Andrzej Szumowski - wnukowie bohaterów wspomnianej książki.
            Nie bez powodu wszystkie te osoby zostały zaproszone przez  panią dyrektor Alinę Korneluk do naszej szkoły. Łączy je jeden bardzo ważny element, a mianowicie historia rodziny Ponachajbów, mieszkańców wsi Pniówek, którzy podobnie, jak beatyfikowana ostatnio rodzina Ulmów, odważyli się w czasie II wojny światowej pomóc żydowskiej rodzinie Akermanów.
            „Ponachajbowie z Pniówka” to niezwykła opowieść o życiu Genowefy i Pawła Ponachajbów. Autorka  w bardzo ciekawy sposób opowiedziała historię rodziny,  która w naszej wsi ukrywała Żydów: Borucha Akermana wraz z żoną i dziećmi. 
            Wszyscy uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści i oglądali przygotowaną prezentację. Następnie głos zabrali potomkowie tej zacnej pary, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swoich dziadkach. Podkreślali ich cnoty i ogromne  poświęcenie, gdyż ukrywanie Żydów było surowo karane przez hitlerowców. 
            Miłym zaskoczeniem był wiersz, który napisała  i odczytała uczennica klasy ósmej  Klaudia Puhacz. Goście tego spotkania byli wzruszeni i nie omieszkali poprosić młodą poetkę o autograf oraz sam tekst utworu.
            Na pamiątkę całego wydarzenia otrzymaliśmy książki z dedykacją autorki pani Agnieszki Szykuły-Żygawskiej, a następnie wszyscy goście wpisali się na karty szkolnej kroniki. Był także czas na pytania od uczniów oraz na pamiątkowe zdjęcia.
            Serdecznie dziękujemy naszym gościom za możliwość uczestniczenia w tej żywej lekcji historii.  Pamiętajmy, że pielęgnowanie pamięci o przodkach jest bardzo ważne. 

          • "DOBRZE ZNAM MÓJ PIĘKNY KRAJ"

          • Polska to różnorodny i piękny kraj. Mamy się czym chwalić, mamy być z czego dumni. Uczniowie klasy trzeciej realizując zadania z kolejnej edycji ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować, poszerzyli swoje wiadomości o Polsce. Starali się opowiedzieć o niej komuś, kto Polski dobrze nie zna; tworzyli obrazek – flagę Polski na podstawie podanych współrzędnych, układali sudoku z obrazków związanych z naszym krajem, określali kierunki, tworzyli kody do wskazanych miast Polski, itp. Działania te rozwijały u dzieci wyobraźnię i kreatywność oraz myślenie przyczynowo-skutkowe niezbędne w codziennym życiu.