W klasie 2 odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie przygotowywali Lapbooki na temat ptaków. Zajęcia te miały na celu rozwijanie ciekawości przyrodniczej, świadomości ekologicznej, a także rozwijanie umiejętności plastycznych i organizacyjnych dzieci, które miały za zadanie przygotować rysunki i wkleić ilustracje przedstawiające wybrane gatunki ptaków. Ponadto umieszczały krótkie notatki o cechach tych ptaków oraz miejscach ich występowania. Wykonanie Lapbooków pozwoliło uczniom pogłębić wiedzę o ptakach. Byli oni bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy i chętnie dzielili się swoimi osiągnięciami.
LAPBOOKI W KLASIE II
- 1
WALENTYNKI U PRZEDSZKOLAKÓW
14 lutego w naszym przedszkolu panowała wyjątkowa atmosfera – pełna serdeczności, kreatywności i świetnej zabawy! Grupy Tropiciele i Podróżnicy świętowały Walentynki w sposób, który łączył edukację z radością odkrywania. Przedszkolaki z entuzjazmem uzupełniały walentynkowe karty pracy, rozwijając przy tym spostrzegawczość i umiejętności grafomotoryczne. Nie zabrakło także gier i zabaw edukacyjnych, które uczyły dzieci współpracy i wyrażania pozytywnych emocji. Część artystyczna zamieniła sale w prawdziwe pracownie twórcze – maluchy wycinały, wyklejały i tworzyły piękne walentynkowe prace plastyczne. Serduszka, kolorowe kartki i błyszczące ozdoby wypełniły przedszkole ciepłem i radością.
Dziękujemy wszystkim przedszkolakom za ich zaangażowanie i cudowną energię.
8
SPOTKANIE Z PRZEDSIĘBIORCAMI E.LECLERC
W środę 12 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panami Dyrektorem oraz Menedżerem E.Leclerc w Zamościu. Panowie dawali wskazówki uczniom klas VI - VIII dotyczące założenia oraz zarządzania własną firmą. Na początku krótko opowiedzieli o powstaniu pierwszego sklepu E.Leclerc w Paryżu, następnie mówili o szczegółach biznesowych, np. czym należy się kierować, wybierając biuro rachunkowe, bank, pracowników czy dobór towarów itp. Panowie ważne rady przekazali również uczniom biorącym udział w konkursie „Mistrzowie Biznesu”.
Oprócz wiadomości dotyczących prowadzenia firmy, Panowie mówili o roli wykształcenia we współczesnym świecie. Wykształcenie i odpowiednie kompetencje są bardzo ważne podczas rekrutacji oraz zatrudniania pracowników. Wspomnieli również o zgubnym wpływie częstego korzystania z telefonów komórkowych na organizm młodych ludzi. Spotkanie odbyło się w ramach rozpoczętej przez panią Annę Piłat współpracy ze sklepem E.Leclerc.
DZIEŃ PIZZY W PRZEDSZKOLU
Dla miłośników tego cienkiego placka z ciasta drożdżowego jeden dzień w roku jest szczególnie wyjątkowy — to Międzynarodowy Dzień Pizzy. Obchodzony na całym świecie 9 lutego, stanowi doskonałą okazję do uczczenia tego jednego z najbardziej uwielbianych dań na ziemi. Dzieci z oddziałów przedszkolnych również uczciły to święto, przygotowując pyszne pizze pod czujnym okiem swoich pań nauczycielek. Przedszkolaki same dekorowały swoje pizze według własnych preferencji smakowych.
8
LEKCJA MUZEALNA - WOLNOŚĆ. CZY NAPRAWDĘ "KOCHAM I ROZUMIEM?"
Podczas piątkowej lekcji historii edukator z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach zaprosił uczniów klasy ósmej do udziału w wyjątkowej lekcji muzealnej. Spotkanie odbyło się w formie online i miało na celu zaznajomienie uczniów z zagadnieniem niemieckich obozów jenieckich działających podczas II wojny światowej. Czym dla Ciebie jest wolność, z jakich jej aspektów nie mógłbyś zrezygnować oraz czy i jakie marzenia mają dorośli, a jakie młodzi ludzie? Tak postawione pytania były zaczątkiem do szerszej dyskusji o wolności. Uczniowie dowiedzieli się na czym polegał status jeńca wojennego, jak wyglądała codzienność w obozie jenieckim i jak osadzeni radzili sobie z pozbawieniem wolności oraz jak o te wolność walczyli. Uczniowie mogli zobaczyć korespondencję, pamiętniki oraz tzw. nieśmiertelniki więzionych w obozach jeńców. Pojawiły się również opowieści o czasem bardzo spektakularnych próbach ucieczki. Lekcja ta miała uświadomić młodym ludziom, że wolność dla naszych przodków bardzo często była okupiona ogromnym poświęceniem i wielu z nich zapłacić musiało najwyższą cenę.
DZIEŃ PIZZY U ODKRYWCÓW
- 4
WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE
Dzień Świętego Walentego, obchodzony co roku 14 lutego, to święto miłości, przyjaźni i życzliwości. To czas, w którym ludzie wyrażają swoje sympatie poprzez miłe gesty, ciepłe słowa lub niewielkie upominki. 14 lutego 2025r. w naszej szkole panowała naprawdę romantyczna atmosfera! Z okazji Walentynek Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Przez całe 2 tygodnie wcześniej uczniowie mogli wrzucać swoje kartki do specjalnej skrzynki, a w walentynkowy dzień uczennice z SU – Sylwia Sołoducha i Katarzyna Michońska - dostarczyły je adresatom, roznosząc pocztę po poszczególnych klasach i oddziałach przedszkolnych. Warto dodać, że tego dnia obowiązywał specjalny dress code – strój w kolorze czerwonym lub różowym. Korytarze szkoły wypełniły się barwami miłości, a atmosfera była pełna ciepła. Należy podkreślić, że Walentynki przypominają nam, jak ważne jest docenianie i troska o innych na co dzień, nie tylko od święta. To także ważne święto do szerzenia pozytywnej energii, życzliwości i uśmiechu.
BAJKOWA ZABAWA KARNAWAŁOWA
W czwartek 13-go lutego br. nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą bajkową krainę! Wszystko za sprawą karnawałowej zabawy, która odbyła się na, udekorowanym kolorowymi balonami i serpentynami, korytarzu głównym. Muzykę zapewnił profesjonalny DJ BARTEX, który rozkręcił imprezę największymi hitami, a kolorowe światła i wesoła atmosfera sprawiły, że wszyscy bawili się doskonale! Najpierw przez 2 godziny tańczyli młodsi czyli przedszkolaki i uczniowie z klas I-II wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami. Potem od godz. 16.00 do 18.00 na parkiet wkroczyli uczniowie z klas od III do VIII. Należy dodać, iż pląsy i tańce w rytm muzyki zostały poprzedzone poczęstunkami przygotowanymi przez rodziców. Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów wieczoru były konkursy na najciekawsze przebrania inspirowane postaciami z bajek Walta Disneya. Niektórzy uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. W kategorii młodszych I miejsce zajął uczeń klasy II – Dawid Piłat, który przebrał się za Myszkę Miki, II miejsce zajęła Alicja Soroka z kl. I, zaś III – Kinga Jędruszko z grupy 5-latków. Wszystkie pozostałe przedszkolaki otrzymały wyróżnienia za swoje przebrania. Wśród uczniów klas starszych zwyciężył Antoni Jaworski z kl. III, który wcielił się w postać Pirata. II miejsce zdobyła Ewa Kobel z kl. III – przebrana za Myszkę Miki, III miejsce – Maja Karchut z kl. IV – w przebraniu złej księżniczki. Wyróżniono też Emilię Magdziak z klasy III – za kostium Królika Baksa. Po obu konkursach wszyscy uczestnicy bawili się w najlepsze, biorąc udział w różnych zabawach tanecznych przygotowanych przez Pana DJ-a. To była niezapomniana zabawa, pełna uśmiechów, muzyki i magicznych chwil! Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas oraz wybrani rodzice. Podczas zabawy karnawałowej dzieci otrzymały mandarynki. Owoce były sponsorowane przez sklep E.Leclerc w Zamościu.
12
DZIEŃ NALEŚNIKA W PRZEDSZKOLU
Dzieci z grupy Podróżnicy oraz Tropiciel obchodziły 3 lutego Dzień Naleśnika - święto, które może wydawać się nieco nietypowe, ale jest pełne smaku i zabawy. Ale skąd wzięło się to święto? Jakie są związane z nim tradycje? Święto to ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie, gdzie obchodzono tzw. 'Lupercalia' - święto płodności i zdrowia. Naleśniki, ze względu na swój okrągły kształt, były symbolem słońca i odrodzenia. Z czasem, tradycja ta została zaadaptowana przez chrześcijaństwo i przekształcona w 'Tłusty Czwartek' - dzień, w którym spożywano duże ilości tłustych potraw, w tym naleśników, przed okresem postu. W tym dniu, w wielu domach piecze się naleśniki, które następnie są serwowane z różnymi dodatkami - od słodkich, takich jak dżem czy czekolada, po pikantne, jak szpinak czy ser feta. Przedszkolaki tego dnia degustowały pyszne, pachnące przekąski na słodko z dodatkiem Nutelli oraz dżemu. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji tego święta.
9
GENIBOTY KONTRA TROPICIELE
Najmłodsza grupa z przedszkola intensywnie wkracza w świat nowoczesnych technologii! Podczas zajęć z kodowania przedszkolaki miały okazję poznać kolejnego robota – Genibota – i odkryć jego działanie w teorii oraz praktyce. Dzieci dowiedziały się, że robota programuje się za pomocą specjalnych kart. Każda komenda wydana dla Genibota rozpoczyna się kartą „Start” i kończy kartą „Koniec programu”. Zajęcia praktyczne polegały na rysowaniu figur geometrycznych, co pomogło dzieciom utrwalić znajomość podstawowych kształtów. Była to świetna zabawa i jednocześnie nauka przez doświadczenie. Maluchy spisały się na medal, wykonując wszystkie zadania praktyczne z ogromnym zaangażowaniem. Genibot ma jeszcze wiele funkcji do odkrycia, co sprawia, że kolejne zajęcia będą jeszcze bardziej ekscytujące! Cieszymy się, że nasi najmłodsi z entuzjazmem odkrywają tajniki programowania i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z Genibotami.
5
JESTEM BEZPIECZNY - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Bezpieczeństwo uczniów w Internecie oraz jej konsekwencje prawne oraz zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych to tematy spotkania, które miało miejsce 5 lutego 2025 r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził Pan Dariusz Kuropatnicki – policjant z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów najpierw z uczniami z klas 4-8, a później klas I – III oraz przedszkolakami na temat zasad bezpieczeństwa w Internecie. Policjant mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej placówce.
PROJEKT "BOHATERON - WŁĄCZ HISTORIĘ"
Zakończyła się najnowsza edycja akcji BohaterON – włącz historię! Do naszej szkoły dotarły właśnie dyplomy potwierdzające udział uczniów i nauczycieli w tym przedsięwzięciu. Akcja ta trwała od września do listopada i miała charakter ogólnopolski, a w przygotowaniu tegorocznej edycji BohaterON połączył siły z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. W ten sposób wiedza historyczna została połączona z doświadczeniem psychologów, którzy w opracowanych materiałach poruszyli tematy ważne dla współczesnych młodych ludzi. BohateroON to kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach projektu nauczyciel historii zaangażował uczniów klas 4-8 do udziału w lekcjach poświęconych bohaterom powstania warszawskiego. Zajęcia zrealizowano z wykorzystaniem przygotowanych na te potrzeby scenariuszy, nagrań i opowiadań. Szczególne wyróżnienie i podziękowania należą się uczennicy klasy 6 Katarzynie Michońskiej, która w ramach BohaterON przygotowała kartkę dla powstańca. Kartka opracowana i przygotowana przez Kasię została przekazana organizatorom Akcji. W ten symboliczny sposób uczniowie z całej Polski pokazują powstańcom, że o nich pamiętamy i zapomnieć nie pozwolimy.
DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO W PRZEDSZKOLU
7 lutego dzieci z grup Odkrywcy i Tropiciele wzięły udział w wyjątkowym Dniu Numeru Alarmowego. Była to doskonała okazja, by w atmosferze świetnej zabawy nauczyć się, jak właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia.
Przedszkolaki rozpoczęły dzień od pogadanki na temat numerów alarmowych, dowiadując się, kiedy i jak ich używać. Następnie, podczas gier i filmów edukacyjnych, mogły zobaczyć, jak działają służby ratunkowe i jakie informacje należy przekazać podczas rozmowy z dyspozytorem. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna, w której dzieci wyklejały numer alarmowy 112 kolorowym papierem. To nie tylko rozwijało ich kreatywność, ale także utrwaliło wiedzę w praktyczny sposób.
Dzięki tej inicjatywie nasze przedszkolaki nauczyły się, jak być odpowiedzialnymi i jak reagować w sytuacjach wymagających pomocy. Edukacja poprzez zabawę to najlepszy sposób na przekazywanie tak ważnych treści!
3 i 4 LATKI POZNAJĄ OZOBOTY
W naszej szkole nigdy nie brakuje ciekawych zajęć, które rozwijają umiejętności dzieci i pobudzają ich kreatywność. Tym razem grupa „Tropiciele” miała okazję zapoznać się z niezwykłymi robotami edukacyjnymi – Ozobotami! Te małe, inteligentne roboty uczą podstaw programowania w angażujący sposób, rozwijając logiczne myślenie i kreatywność uczniów. Podczas pierwszych zajęć z Ozobotami maluchy układały dedykowane dla nich puzzle, które pozwoliły im lepiej zrozumieć zasady działania tych robotów. Dzieci miały okazję eksperymentować z różnymi układami puzzli, sprawdzając, jak Ozoboty reagują na różne trasy i polecenia. Było to świetne wprowadzenie do dalszej nauki programowania i logicznego myślenia.
Zajęcia z Ozobotami nie tylko dostarczyły dzieciom mnóstwo radości, ale także wprowadziły je w świat nowoczesnych technologii.
3
INNOWACYJNE ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE II
W ramach innowacji pedagogicznej z języka angielskiego, której celem jest łączenie nauki języka oraz elementów kultury i historii Wielkiej Brytanii, uczniowie klasy II zapoznali się z brytyjską walutą. Innowacje prowadzi pani Beata Traczykiewicz. Były to niezwykle angażujące działania, które pozwoliły dzieciom poszerzyć zasób słownictwa oraz rozwinąć umiejętności komunikacyjne w praktycznych sytuacjach. Uczniowie doskonalili sprawność mówienia poprzez odgrywanie różnych ról podczas zabawy w sklep. Wcielali się w sprzedawców i klientów, kupując ubrania oraz zabawki, a tym samym ćwiczyli pytania i odpowiedzi związane z zakupami w języku angielskim. Dzieci miały również okazję poczuć się jak uczniowie z Wielkiej Brytanii, przymierzając angielski mundurek szkolny. To doświadczenie wzbudziło ich ciekawość i pozwoliło im lepiej zrozumieć codzienność rówieśników z innego kraju. Podczas pracy w grupach uczniowie z zaangażowaniem rozpoznawali nominały brytyjskiej waluty. Drugoklasiści uczestniczyły również w quizie sprawdzającym zdobytą wiedzę, który dostarczył im dużo radości i zdrowej rywalizacji.
PIERWSZE SPOTKANIE ODKRYWCÓW Z "ODEJMOWANIEM"
- 2
ODKRYWCY Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
- 1
DZIEŃ KLOCKÓW LEGO u TROPICIELI
Klocki Lego to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonałe narzędzie wspierające rozwój dzieci. Budowanie z klocków rozwija wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne oraz logiczne myślenie. Dzięki nim maluchy uczą się także współpracy, cierpliwości i rozwiązywania problemów, co ma ogromny wpływ na ich rozwój intelektualny i społeczny. W minionym tygodniu w grupie przedszkolnej Tropiciele obchodziliśmy wyjątkowe święto – Dzień Klocków Lego! Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem budowały różnorodne konstrukcje z klocków Lego. Nie zabrakło również aktywności plastycznej, w której bohaterami były znane i lubiane ludziki Lego. Maluchy z entuzjazmem tworzyły kolorowe prace. Efekty ich pracy były niesamowite – powstały barwne i pomysłowe portrety postaci z klockowego świata.
6
DZIEŃ BABCI I DZIADKA U PRZEDSZKOLAKÓW
Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją naszego przedszkola. W tym roku ta miła uroczystość w grupach przedszkolnych odbyła się 31 stycznia 2025r. Zebranych gości serdecznie powitała Pani Dyrektor Alina Korneluk, składając dziadkom serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali przedszkolaki przedstawiły program artystyczny, w którym popisywały się swoimi umiejętnościami i talentami. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, tańczyły i radośnie śpiewały piosenki. Dzień Babci i Dzień Dziadka należą do najwspanialszych świąt rodzinnych. Wnuczęta dziękują swoim babciom i dziadkom za miłość, troskę, wsparcie, pomoc, a przede wszystkim za czas i wspaniałe chwile spędzone właśnie z nimi. Wyrażając swą miłość, dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Jedna z sentencji głosi: „Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. Na zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia, dziadkowie mieli okazję zobaczyć, jak aktywnie ich wnuki spędzają czas w przedszkolu, oglądając specjalnie przygotowaną dla nich prezentację.
6
„BIAŁA PASTORAŁKA” W ZAMOJSKIM DOMU KULTURY
31 stycznia 2025 r. uczniowie z klas I-VI wzięli udział w noworocznym widowisku taneczno-wokalnym BIAŁA PASTORAŁKA w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Koncert przybliżył nam noworoczne tradycje i zwyczaje oraz zachwycił pięknymi strojami, choreografią i oprawą muzyczną. Mogliśmy podziwiać kunszt młodych artystów. Mówi się, że podróże kształcą, dlatego taki wyjazd był dobrą okazją do propagowania kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz integracji zespołu klasowego.
6
DZIEŃ PUZZLI I ŁAMIGŁÓWEK W KLASIE I - II
Podczas zajęć z kodowania i programowania uczniowie klasy I i II obchodzili Dzień Puzzli i Łamigłówek. Pierwszoklasiści mieli za zadanie zaprogramować robota Ozobot tak, aby przejechał obok wszystkich diamentów, jednocześnie utrwalając kierunki: lewa i prawa strona. Natomiast drugoklasiści zmierzyli się z układanką inspirowaną popularną grą Tetris, doskonaląc swoją spostrzegawczość i logiczne myślenie.
2
SPOTKANIE Z LEKTURĄ W KLASIE I
Uczniowie klasy I skończyli omawiać swoją kolejną lekturę „Niesamowite przygody 10 skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Historia, jak wskazuje tytuł, opowiada o dziesięciu skarpetkach, które realizują swoje marzenia. Każda z nich jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Różnią się kolorem, materiałem, wzorem oraz stopniem zużycia. Skarpetki trafiają do kosza z brudną bielizną. Czują się w nim jednak źle, dlatego uciekają. Każda wyrusza w świat, poznaje różnych ludzi i przeżywa ciekawe przygody. Na końcu każda z nich znajduje swoje powołanie. Jest to przykład, że każdy może osiągnąć swój cel, jeśli z odwagą i uporem do niego dąży. Przygody skarpetek dzieci śmieszyły, bawiły oraz zachwycały. Na podsumowanie lektury, projektowały one swoje własne skarpetki oraz robiły różne pacynki z przyniesionych skarpetek.
6
DZIEŃ PUZZLI i ŁAMIGŁÓWEK u TROPICIELI
Układanie puzzli i rozwiązywanie łamigłówek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na rozwijanie logicznego myślenia, koncentracji oraz zdolności manualnych. Takie aktywności wspierają również koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczą cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.
W grupie Tropiciele świętowaliśmy Dzień Puzzli i Łamigłówek, angażując dzieci w różnorodne zadania. Zmagania rozpoczęliśmy się od wspólnego ułożenia hasła dnia Dzień Puzzli. Następnie przedszkolaki ćwiczyły percepcję wzrokowo-ruchową, odnajdując na specjalnej planszy obrazki zgodnie z poleceniami nauczyciela.Nie zabrakło także zabawy zzastosowaniem domina z emotikonami, co pozytywnie wpłynęło na rozwój umiejętność dopasowywania elementów i rozpoznawania emocji. Kolejnym zadaniem było dopasowywanie obrazków do poszczególnych pór roku, co pomogło dzieciom utrwalić wiedzę o zmianach zachodzących w przyrodzie. Dzień pełen zagadek i układanek sprawił przedszkolakom wiele radości oraz satysfakcji. Takie aktywności nie tylko wspierają rozwój intelektualny, ale również budują poczucie sukcesu i chęć dalszego odkrywania świata!
3
CIEKAWSCY DRUGOKLASIŚCI
W ramach realizacji programu edukacyjnego „Ciekawscy drugoklasiści, ile wiedzy zmieści się w głowie", uczniowie klasy drugiej mieli okazję poznać temat projektowania ogrodów na dachu oraz ogrodów pionowych. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z różnorodnymi rozwiązaniami ogrodów na dachach i ścianach budynków. Dzieci miały za zadanie zaprojektować własne. Ogrody na dachu to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa popularność w miastach, gdzie przestrzeń zielona jest ograniczona, pionowe to innowacyjne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu ścian budynków do uprawy roślin. W trakcie zajęć uczniowie pracowali w zespołach, które miały za zadanie zaprojektować własny ogród. Wspólna praca pozwoliła im rozwijać umiejętności współpracy, a także kreatywność i odpowiedzialność za środowisko. Program "Ciekawscy drugoklasiści" umożliwił uczniom nie tylko poznanie tematu ogrodów na dachu i pionowych, ale również wykształcił w nich postawę proekologiczną. Projektowanie ogrodów stało się świetnym narzędziem edukacyjnym, które łączyło zabawę z nauką, rozwijając zainteresowania dzieci w kierunku ochrony środowiska.
DZIEŃ PINGWINA u TROPICIELI i PODRÓŻNIKÓW
W grupie Tropiciele z okazji Dnia Pingwina odbyło się mnóstwo ciekawych i edukacyjnych aktywności! Dzień rozpoczęliśmy od energicznej pingwiniej gimnastyki, podczas której maluchy naśladowały ruchy tych uroczych ptaków. Następnie obejrzały film edukacyjny o życiu pingwinów peruwiańskich, poznając miejsca, w których żyją oraz ich zwyczaje. Kolejnym wyzwaniem było ułożenie gigantycznego domina papierowego z pingwinami w roli głównej. Zabawa polegała na precyzyjnym układaniu kart, tworząc ciągłą sekwencję. Dzieci z radością współpracowały, a efekt końcowy stanowił świetną okazję do wspólnego podziwiania ich pracy! Dodatkowo maluchy doskonaliły percepcję ruchowo-wzrokową, odszukując cienie do obrazków pingwinów. Na zakończenie dnia każdy przedszkolak wykonał tematyczną pracę plastyczną. Również dzieci z grupy Podróżnicy podczas zajęć logopedycznych świętowały ten dzień, doskonaląc poczucie rytmu i koordynację przy muzyczno-ruchowej zabawie, w której główną rolę odgrywały pingwiny. Dodatkowo dzieci z grupy 4-5-latki doskonaliły sprawność manualną. Ćwiczenia rozwijające motorykę małą są często wykorzystywane na tych zajęciach. Mogą one pozytywnie wpłynąć na rozwój mowy, ponieważ aktywizują te same obszary mózgu, które wspierają lepsze funkcjonowanie mięśni ust, języka i twarzy.
6
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KLOCKÓW LEGO W KLASACH 1-3
28 stycznia 2025 roku uczniowie klas 1-3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Klocków Lego. Celem wydarzenia było nie tylko uczczenie tej popularnej zabawki, ale także rozwijanie kreatywności czy współpracy. Na zajęciach wychowania fizycznego dzieci wspólnie budowały różne konstrukcje z klocków. Tworzyły zarówno proste budowle, jak również bardziej skomplikowane, np. samochody. Podczas pracy dzieliły się swoimi pomysłami, wymieniały doświadczeniami i pomagały sobie nawzajem. Zabawa była również okazją do rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz wytrwałości, ponieważ niektóre projekty wymagały cierpliwości i precyzyjnego dopasowywania elementów. Międzynarodowy Dzień Klocków Lego okazał się nie tylko świetną zabawą, ale także edukacyjnym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom na rozwijanie swojej kreatywności i zdolności manualnych. Uczniowie już nie mogą się doczekać kolejnego dnia, w którym będą mogli ponownie budować razem z Lego!
5
MALI TWÓRCY W AKCJI - KREATYWNE WARSZTATY W CASTORAMIE
W dniu 24 stycznia uczniowie klasy 2 i 3 odwiedzili Castoramę w Zamościu, gdzie wzięli udział w warsztatach "Majsterkowo". Dzieci miały okazję puścić wodze fantazji, tworząc swoje własne, wyjątkowe kompozycje z kolorowych tapet, sznurków, śrubek i nakrętek. Wszystkie elementy przyklejały na karton przy użyciu kleju montażowego. Kolejnym zadaniem było samodzielne dekorowanie doniczek. Każdy mógł ozdobić swoją w zupełnie dowolny sposób, dzięki czemu powstały naprawdę oryginalne i kolorowe dzieła. Dzieci były zachwycone – zarówno samym procesem tworzenia, jak i efektami swojej pracy. Warsztaty były świetną okazją nie tylko do zabawy, ale też do rozwijania własnej kreatywności.
6
WYJAZD NA LODOWISKO DO LUBLINA
22 stycznia 2025 r. grupa 20 uczniów z klas IV-VIII uczestniczyła w wyprawie na sztuczne lodowisko. W tym roku zamiast na nasze lodowisko w Zamościu, wyjechali oni do Lublina na kryte sztuczne lodowisko ICEMANIA przy al. Zygmuntowskich. Wszyscy skorzystali z możliwości jeżdżenia na łyżwach przez trzy godziny, z przerwą na odpoczynek i czyszczenie lodu. Był to czas bardzo intensywnej aktywności fizycznej w nowym ciekawym miejscu. W czasie pobytu na lodowisku, uczestnicy wyjazdu mieli okazję do doskonalenia bezpiecznego poruszania się na łyżwach. Po całodziennej wyprawie wszyscy wrócili do Pniówka zmęczeni, ale zadowoleni.
1
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH 1-3
22 stycznia 2025 roku, w naszej szkole odbył się wyjątkowy występ dzieci klas 1-3 z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie przygotowali program artystyczny pełen ciepłych słów, piosenek, wierszy oraz tańce. Piosenki dedykowane dziadkom wzbudziły gorące brawa i wywołały łzy wzruszenia, natomiast wiersze były pełne podziękowań za miłość, wsparcie i czas poświęcony przez dziadków. Na zakończenie występu dzieci wręczyły przybyłym gościom własnoręcznie wykonane upominki. Było to niezwykle radosne i wzruszające wydarzenie, które zgromadziło licznych dziadków, podziwiających z dumą i uśmiechem swoich wnuków. Występ uczniów klas 1-3 na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i ich dziadków, stanowiąc piękny wyraz miłości i szacunku dla starszego pokolenia.
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
3
DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA U PRZEDSZKOLAKÓW
18 stycznia nasze przedszkole zamieniło się w Stumilowy Las, gdzie dzieci z grup Podróżników i Tropicieli przeżyły wspaniały dzień pełen przygód z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi! Była to wyjątkowa okazja, by poznać bliżej sympatycznego misia o bardzo małym rozumku, ale wielkim sercu. Dzieci z radością brały udział w grach i zabawach inspirowanych przygodami Kubusia, a ich kreatywność rozkwitła podczas zajęć plastycznych. Wspólnie stworzyliśmy piękną gazetkę, która przypomina nam o wyjątkowym świecie Stumilowego Lasu. Nie zabrakło też chwili na wspólne czytanie fragmentów książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milne, która przeniosła nas do świata przyjaźni, humoru i beztroskich przygód. To był dzień pełen uśmiechów, nauki i wspólnego odkrywania! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, która uchwyciła te piękne chwile!
6
Archiwum Aktualności