Dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków i uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w dwóch ciekawych wydarzeniach edukacyjnych – Lekcja w Kinie oraz spacer po parku. Pierwszym punktem wyjazdu była Lekcja w Kinie pt. ,,Jak pies z kotem, czyli o sekretach dobrej komunikacji”, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, czym jest komunikacja, poznali sposoby na rozwiązywanie konfliktów. Oglądali również film edukacyjny, który ukazał, jak ważne jest odpowiednie słuchanie i wyrażanie swoich myśli w sposób jasny i zrozumiały. Dzieci miały okazję zobaczyć, jakie błędy mogą wystąpić w codziennej rozmowie i jak można ich unikać, by skutecznie się porozumiewać. Później oglądały zabawną opowieść o wdzięczności, przyjaźni i miłości z ekologicznym przesłaniem pt. ,,Był sobie kot”, a następnie udały się na spacer do pobliskiego parku, w celu poszukiwania pierwszych oznak wiosny. Spacer był doskonałą okazją do nauki obserwacji. Obie aktywności – Lekcja w Kinie oraz spacer po parku były dla uczestników wyjazdu niezwykle wartościowe. Pomogły im zrozumieć, jak ważna jest dobra komunikacja, zarówno w życiu codziennym, jak i w relacjach z innymi, a także zbliżyły ich do natury i pozwoliły docenić piękno nadchodzącej wiosny. Zajęcia były pełne radości i zaangażowania, a uczniowie wrócili z nich z nowymi doświadczeniami i wiedzą, którą będą mogli wykorzystać w przyszłości.
LEKCJA W KINIE
- 3
ÓSMOKLASIŚCI NA EDU TARGACH
21 marca uczniowie ósmej klasy, pod opieką nauczyciela - pani Jolanty Michałek - Śliwińskiej wybrali się na Edu Targi. W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji kilkadziesiąt szkół z Zamościa prezentowało swoją ofertę kształcenia. Spotkanie to oficjalnie rozpoczął prezydent Zamościa oraz przedstawiciele władz oświatowych. Na przyszłych absolwentów szkół podstawowych czekał szereg atrakcji, niespodzianek, ale przede wszystkim możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną, porozmawiania z uczniami i nauczycielami poszczególnych placówek. Miniony piątek to również dzień otwarty w zamojskich szkołach. Z tej możliwości również skorzystaliśmy i odwiedziliśmy mury wybranych przez uczniów szkół. Takie wizyty pozwoliły bliżej poznać ofertę szkoły i jej zaplecze dydaktyczne oraz porozmawiać z obecnymi uczniami. Wspieramy naszych uczniów w wyborze szkoły i mamy nadzieje, że takie spotkania pomogą w podjęciu tej trudnej decyzji.
KAJA I WIKTOR ZWYCIĘZCAMI SZKOLNEGO KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
WYJAZD DO KINA NA FILM "100 DNI DO MATURY"
21 marca 2025 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą wybrali się do kina „Stylowy” na film pod tytułem „100 dni do matury”. Film skierowany do nastolatków, opowiada o edukacji oraz przyjaźni. Jest to zabawne i mądre kino łączące rozrywkę z podejmowaniem ważnych tematów, gotowości do zmian i pierwszych ważnych wyborach po zakończeniu szkoły.
Po zakończeniu filmu szóstoklasiści udali się do restauracji McDonald’s, gdzie każdy mógł wybrać dla siebie coś smacznego.
WIZYTA W AEROKLUBIE ZIEMI ZAMOJSKIEJ
Dnia 20 marca 2025r. uczniowie klasy V i VI pod opieką nauczycieli: pani Doroty Wybranowskiej i pani Małgorzaty Lipskiej-Obuchowskiej odwiedzili Aeroklub Ziemi Zamojskiej w Mokrem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda hangar dla samolotów wraz z lotniskiem oraz posłuchać ciekawostek dot. pasji lotniczej z ust Pana Przewodnika, który sam jest jednym z pilotów. Dowiedzieliśmy się, że aeroklub istnieje już od 1976 roku i ma na swoim koncie bogate tradycje i sukcesy. Pan Przewodnik opowiedział nam o samolotach, które aktualnie znajdowały się w hangarze, o ich budowie, serwisowaniu i funkcjach, jakie spełniają. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i zadawali sporo pytań, np.: ile kosztuje dany samolot, czy zdarzały się wypadki lotnicze, od ilu lat można zdobywać pierwsze uprawnienie do latania, czy też w jaki sposób można zostać pilotem? Podczas obchodu po hangarze niektórzy uczniowie skorzystali z możliwości wejścia do wnętrza kabiny wybranego samolotu i zajęcia miejsca za sterami. Zwieńczeniem naszej wizyty było wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle samolotów znajdujących się w hangarze.
TYDZIEŃ WYBORU DROGI KSZTAŁCENIA
Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie klasy VIII,
uprzejmie informujemy, że w dniach od 17 do 21 marca 2025 r. Lubelski Kurator Oświaty realizuje akcję pod nazwą: „Tydzień wyboru drogi kształcenia!”
Działanie to ma pomóc tegorocznym absolwentom szkół podstawowych w wyborze szkoły średniej.
W ramach akcji uczniowie i ich rodzice będą mieli możliwość kontaktu telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy przez cały tydzień będą dyżurować godzinach od 14.00 do 18.00 pod podanymi niżej numerami telefonów.
Rodzice i uczniowie będą mogli porozmawiać z doradcami zawodowymi na temat oferty szkół w naszym województwie, zasad wyboru szkoły oraz zasad rekrutacji.
W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierować zainteresowanych do konkretnych placówek. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawać kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń.
Numery telefonów do kontaktu z doradcami zawodowymi:- 509 731 851
- 500 303 388
- 668 356 436
- 721 114 907
- 533 315 190
Rodzice i uczniowie mogą również dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół, korzystając z kontaktów podanych w Informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2025/2026, dostępnym na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Lublinie: https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php
Z poważaniem
Alina Korneluk
WARSZTATY Z „ KLOCKAMI MYŚLENIA KREATYWNEGO”
Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem zaprosiła uczniów naszej szkoły na „Dni Otwarte Biblioteki”, w ramach których wzięliśmy udział w Festiwalu „Czarodzieje Słowa 2025”. Dnia 20 marca 2025r. uczniowie z klasy V i VI wraz z nauczycielami: panią Dorotą Wybranowską i panią Małgorzatą Lipską-Obuchowską uczestniczyli w warsztatach z zakresu sztuki opowiadania oraz twórczej pracy z bajką. Warsztaty poprowadził pan Michał Malinowski – twórca i dyrektor Muzeum MuBaBaO, pedagog, pisarz, artysta i podróżnik. Całe wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia się Prowadzącego, który w barwny sposób opowiedział o swojej pracy i podróżach. Następnie, uczniowie zostali zaproszeni do stworzenia konstrukcji ze specjalnych „klocków myślenia kreatywnego” – stworzonych przez Artystę. Można było tworzyć w grupach, parach lub indywidualnie. Zbudowane konstrukcje miały stać się inspiracją do wymyślonej bajki. Po ok. 2 godzinach budowania młodzi konstruktorzy mogli wreszcie zaprezentować swoje dzieła na forum i krótko opowiedzieć o nich. Wśród uczniowskich wytworów najwięcej było rozmaitych pojazdów i budowli z udziałem zwierząt. Każda praca została sfotografowana, a jej twórca mógł zabrać ją do domu. W trakcie warsztatów gospodarze poczęstowali nas gorącą czekoladą, sokami i słodyczami. Dokonaliśmy też pamiątkowego wpisu w kronice biblioteki, dziękując za zaproszenie i miłe przyjęcie. Udział w tym wydarzeniu przyczynił się do rozwijania u uczniów wielu kompetencji kluczowych oraz zdolności artystycznych. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Elżbiecie Stankiewicz za zaproszenie.
6
DZIEŃ MATEMATYKI W PRZEDSZKOLU
11 marca w naszym przedszkolu królowała MATEMATYKA! Tropiciele, Odkrywcy i Podróżnicy wyruszyli w fascynującą podróż do świata liczb, kształtów i logicznych zagadek. Dzieci poprzez zabawę rozwijały swoje umiejętności matematyczne – przeliczały, poznawały cyfry, układały wzory i rozwiązywały łamigłówki. Edukacyjne gry interaktywne angażowały małe umysły, a kreatywne aktywności plastyczne pomagały w utrwaleniu nowych wiadomości. Matematyka w przedszkolu to nie tylko nauka, ale przede wszystkim świetna zabawa! Dzięki różnorodnym aktywnościom dzieci odkrywają, że świat liczb jest fascynujący, a matematyka otacza nas na każdym kroku. Z radością patrzyliśmy, jak nasi mali badacze z entuzjazmem podejmują kolejne wyzwania i rozwijają swoje kompetencje. Bo przecież matematyka to klucz do logicznego myślenia, kreatywności i sukcesu w przyszłości!
5
"JEDEN NA MILION"
18 marca 2025r. uczniowie klasy IV, V, VII i VIII wraz z nauczycielami: panią Marzeną Krzyszczuk i panią Dorotą Wybranowską wybrali się do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, aby obejrzeć film pt. „Jeden na milion”. Dwugodzinny film opowiadał poruszającą historię rodziny, borykającej się z problemami wynikającymi z autyzmu i łamliwości kości głównego bohatera – chłopca Austina. Fabuła filmu oparta została na prawdziwych faktach z życia pewnej amerykańskiej rodziny. Ponadto, film ukazywał trudy codziennego życia oraz wartości, które często umykają nam w codziennym pędzie. Pełna emocji historia, uświadomiła nam, jak ważna jest walka o naszych bliskich. Film nie tylko skłonił nas do refleksji nad trudnymi sytuacjami życiowymi, ale również zachęcił do szukania kompromisów i uczenia się wdzięczności. Z niezwykłą wrażliwością ukazał drogę bohaterów – ich upadki, wzloty, walkę z nałogami i przeciwnościami losu, ale także ich siłę i determinację. Niektóre sceny były naprawdę wzruszające i pouczające dla młodego pokolenia. Przekonywały, że każdemu należy się szacunek, a od różniących się od nas osób możemy się wiele nauczyć. Film w szczery i otwarty sposób opowiedział o autyzmie, nie ukrywając tego, że życie z dotkniętym tym zaburzeniem członkiem rodziny bywa często bardzo trudne. Wizyta w kinie stała się doskonałą lekcją tolerancji i szacunku.
Po zakończeniu seansu filmowego udaliśmy się do restauracji McDonald’s na małe co nieco. Był to czas relaksu i wspólnej integracji. Posileni i z dobrymi humorami powróciliśmy do szkoły.
2
TRZECIOKLASIŚCI I "PSIE TROSKI"
W ramach obchodów miesiąca czytania, uczniowie klasy III czytali lekturę "Psie troski". Po wspólnym czytaniu książki, wykonali różnorodne zadania utrwalające jej treść. Wypełnili metryczkę, w której zapisali autora, ilustratora oraz głównych bohaterów. Następnie rozwiązali quiz sprawdzający znajomość fabuły, odpowiadając na pytania dotyczące wydarzeń z książki. Uczniowie pracowali także nad charakterystyką bohaterów, dopasowując cechy do postaci oraz układali wydarzenia z lektury w odpowiedniej kolejności. Na koniec wykonali zadania matematyczne, których treść była związana z historią Adasia i Betty. Zajęcia przebiegły w atmosferze zaangażowania i aktywnej pracy, a uczniowie wykazali się dobrą znajomością lektury i chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami.
OGRÓDEK KLASOWY U DRUGOKLASISTÓW
Uczniowie klasy 2 założyli klasowy ogródek. Cała klasa z radością przystąpiła do tego zadania, które miało na celu stworzenie małego, zielonego zakątka, gdzie będzie można obserwować rozwój roślin. Pierwszym krokiem było przygotowanie doniczek i podłoża. Następnie pod okiem wychowawcy uczniowie sieli i sadzili warzywa oraz kwiaty, zobowiązali się również do codziennego podlewania roślin oraz dbania o to, by miały odpowiednią ilość światła. Zakładanie ogródka klasowego było nie tylko świetną zabawą, ale także cenną lekcją o przyrodzie i odpowiedzialności. Wspólna praca sprawiła, że drugoklasiści nauczyli się wielu nowych rzeczy o roślinach i ich pielęgnacji.
OBCHODY DNIA DENTYSTY W PRZEDSZKOLU
Higiena jamy ustnej to niezwykle ważny element dbania o zdrowie. Już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, jak prawidłowo pielęgnować zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Obchody Dnia Dentysty w naszym przedszkolu były doskonałą okazją do zdobycia tej wiedzy. Zajęcia rozpoczęły się od ciekawej pogadanki przeprowadzonej przez pielęgniarkę szkolną - panią Joannę Chyrkałę, która opowiedziała dzieciom, jak dbać o zęby i dlaczego jest to tak ważne. Następnie przedszkolaki obejrzały filmy edukacyjne i chętnie uczestniczyły w dyskusji na ich temat. Kolejnym punktem świętowania była praktyczna nauka prawidłowego szczotkowania zębów. Dzieci miały również okazję segregować produkty spożywcze na te zdrowe i szkodliwe dla zębów. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pięknych prac plastycznych związanych z tematyką dentystyczną.
ŚWIĘTO MATEMATYKI 2025
14 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. To święto skierowane jest do wszystkich, również do tych, którzy nie lubią matematyki. Z okazji tego święta w naszej szkole uczniowie klas 4, 5 i 6 wzięli udział w „Turnieju Matematycznym”. Zadania nie wymagały wybitnej wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Rozwiązywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Do turnieju przystąpiły trzy wspaniałe drużyny: klasa IV reprezentowana przez: Maję Karchut, Kasię Łapę i Aleksandra Szpindora, klasa V reprezentowana przez Bartka Szostaka, Jana Stawarskiego i Wiktora Ziemińskiego oraz klasa VI reprezentowana przez Kasię Michońską, Alana Jachymczyka i Jana Szpindora. Zespoły współpracowały ze sobą i pomagały kapitanom w podjęciu decyzji. Zwycięzcą turnieju została klasa VI. Nieco mniej punktów uzyskała klasa V, zdobywając II miejsce i klasa IV, zajmując III miejsce. Należy dodać, że różnica między drużynami była niewielka. Uczestnicy dostarczyli nam wielu wrażeń, a kibice wspaniale wsparli swoje drużyny. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwały nauczycielki matematyki - panie Anna Piłat i Monika Zwolan.
Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl.
2
MARTYNKA NAGRODZONA
Martyna Naworol z klasy V zajęła III miejsce w konkursie plastycznym "Najpiękniejsze gołębie rasowe i drób ozdobny". Podziękowania za udział w konkursie otrzymały Maja Rycyk oraz Wiktoria Tyrka, równiez z klasy V. Przedsięwzięcie zorganizowało Zamojskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Gratulacje! Młode artystki pracowały pod kierunkiem pani Aliny Korneluk.
DO RODZICÓW UCZNIÓW KLASY VIII
Spotkanie on-line ze specjalistami w zakresie doradztwa zawodowego "Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia"
Szanowni Rodzice,
uprzejmie informuję, że Lubelski Kurator Oświaty po raz kolejny podejmuje działanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie decyzji dotyczących przyszłości edukacyjnej ich dzieci, to jest wyboru szkoły średniej i procesu rekrutacji. Spotkanie on-line ze specjalistami w zakresie doradztwa zawodowego „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia” odbędzie się dnia 12 marca 2025 r. (środa) o godz. 17.00. W związku z powyższym przekazuję informację o tym wydarzeniu wszystkim rodzicom i uczniom klas VIII (list LKO w załączeniu) wraz z linkiem do spotkania. Link do spotkania:https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZmNmZTE5NzktYmVlNC00Mjc5LWI2YWQtYWZlYjFmM2E2YWJm%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22e006472f-3211-4ea2-a7c6-ebaa0cb3af78%22%2c%22Oid%22%3a%22532bc835-09c9-4a41-b44f-a8ff5296552b%22%7d
ZAŁĄCZNIK:List LKO do Rodziców uczniów kl VIII.pdf
Z poważaniem
Alina Korneluk - Dyrektor Szkoły
SZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
7 marca odbył się Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej, podczas którego umiejętności wokalne zaprezentowali przedstawiciele klas I-III. Uczestników konkursu wspierali uczniowie, którzy zasiedli na widowni, a zmaganiom przysłuchiwało się jury. Wykonane zostały pieśni nawiązujące do historii naszej Ojczyzny. Spotkanie to wykorzystano również jako okazję do przywołania pamięci o żołnierzach niezłomnych, których Narodowy Dzień Pamięci przypada na 1-go marca. Wszyscy śpiewający zostali nagrodzeni oklaskami, a ogłoszenie zwycięzcy nastąpi wkrótce. Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Agnieszka Pośnik-Płaza - nauczyciel muzyki.
3
DZIEŃ DINOZAURA U PRZEDSZKOLAKÓW
W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki świętowały Dzień Dinozaura. Realizując temat poświęcony prehistorii, dzieci zgłębiły wiedzę na temat życia dinozaurów między innymi poprzez ogładanie ciekawych filmów edukacyjnych, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. Poza tym wcielały się w dinozaury podczas zabaw ruchowych, próbowały swoich sił w zadaniach związanych z kodowaniem, a także wykonały przepiękne prace plastyczne związane z dinozaurami.
6
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH 1 - 3
Uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Języka Ojczystego, który miał na celu promowanie piękna języka polskiego oraz rozwijanie umiejętności czytania i pisania. W ramach obchodów tego święta w klasie drugiej i trzeciej odbył się test z treści lektur, który miał na celu sprawdzenie znajomości omawianych książek. Test składał się z pytań otwartych oraz zamkniętych, dzięki czemu dzieci mogły wykazać się nie tylko pamięcią, ale również zdolnością analizy przeczytanych tekstów. Uczniowie wykazali się dużą znajomością treści lektur, a wyniki testu były pozytywne. Natomiast pierwszoklasiści ,,bawili się językiem polskim”, poznawali łamańce językowe oraz rozwiązywali różne quizy na platformie edukacyjnej Wordwall. Drugą atrakcją dnia był Konkurs Pięknego Czytania, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie przeczytać fragment wybranej książki w sposób wyraźny, z odpowiednią intonacją oraz wyczuciem emocji. Uczniowie przygotowywali się do tego zadania przez kilka dni, wybierając fragmenty książek, które szczególnie przypadły im do gustu. Czytali również nowe teksty, wybrane przez wychowawców. Nagrody otrzymali: Julia Berdak z klasy I, Dawid Piłat z klasy II i Ewa Kobel z klasy III. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni.
Dzień Języka Ojczystego w klasach 1-3 był okazją do wspólnego świętowania i uczenia się w atmosferze zabawy. Dzieci miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o literaturze, a także zaprezentowania swoich umiejętności czytelniczych. Z pewnością takie wydarzenia są doskonałą okazją do motywowania uczniów do pogłębiania swojej wiedzy o języku polskim oraz rozwijania pasji czytelniczych.8
SZKOŁA PAMIĘTA O 1 MARCA – NARODOWYM DNIU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH!
Żołnierze niezłomni, zwani również wyklętymi, to bohaterowie polskiego powojennego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji Polski. Władze komunistyczne podjęły walkę z nimi, a następnie próbę wymazania ich dokonań z kart historii. To ostatnie nie udało się, pamiętamy o niezwykłej odwadze i bohaterstwie Witolda Pileckiego, niezłomnej postawie Danuty Siedzikówny oraz wielu innych. Jak długo ta pamięć przetrwa, zależy wyłącznie od nas. Dlatego podczas lekcji historii, w oparciu o przygotowane z tej okazji materiały IPN, uczniowie przypomnieli życiorysy żołnierzy wyklętych. Klasa VIII zapoznała się ze wspomnieniami osadzonych w komunistycznych więzieniach, a klasy młodsze z wykorzystaniem animacji przypomniały sobie historię II wojny światowej i powojennych losów naszej ojczyzny.
KONKURS "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"
7 marca odbyły się 48 eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.„Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie z dwunastu szkół gminy Zamość oraz druhny i druhowie z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, to coroczna inicjatywa mająca na celu popularyzację wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa. Naszą szkołę w tych eliminacjach reprezentowali: Katarzyna Michońska z klasy VI i Bartłomiej Szostak z klasy V.
Dziękujemy uczestnikom konkursu za udział i zaangażowanie.
WSPÓLNE ZASADY ŚWIETLICOWE - ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM SZKOLNYM
W naszej szkole dużą wagę przywiązujemy do zasad panujących w świetlicy szkolnej. To miejsce, gdzie uczniowie spędzają czas przed i po lekcjach, uczestniczą w zajęciach przygotowanych przez wychowawców świetlicy, bawią się oraz integrują z rówieśnikami. Aby zapewnić wszystkim przyjazną i bezpieczną atmosferę, pedagoga szkolny Małgorzata Lipska-Obuchowska zorganizowała specjalne zajęcia dotyczące zasad obowiązujących w świetlicy. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję aktywnie uczestniczyć w tworzeniu regulaminu świetlicowego. Wspólnie zastanawiali się, jakie normy powinny obowiązywać, aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. Efektem ich pracy było stworzenie dużego plakatu z wypisanymi zasadami, które sami ustalili. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów podpisał się na plakacie, symbolicznie akceptując i zobowiązując się do przestrzegania ustalonych zasad. To ważny krok w budowaniu odpowiedzialności oraz poczucia wspólnoty wśród dzieci. Dzięki tej inicjatywie świetlica szkolna stanie się jeszcze bardziej przyjaznym i uporządkowanym miejscem.
1
FERIE W PRZEDSZKOLU – KREATYWNIE, AKTYWNIE I RADOŚNIE!
Choć podczas ferii nasza przedszkolna grupa była mniejsza, nie brakowało nam dobrej zabawy i ciekawych aktywności! Każdy dzień przynosił nowe wyzwania i mnóstwo uśmiechu. Dzieci wcieliły się w różne zawody – fryzjerzy tworzyli fantazyjne fryzury, mali artyści zamienili się w malarzy, a odważni odkrywcy wyruszyli w kosmos jako astronauci! Nie zapomnieliśmy też o zimowym bezpieczeństwie – rozmawialiśmy o tym, jak bawić się na śniegu i lodzie, by ferie były nie tylko radosne, ale i bezpieczne. Czas upłynął nam na zabawach stolikowych – układaliśmy puzzle, budowaliśmy konstrukcje z klocków i rozgrywaliśmy ciekawe gry. Było też mnóstwo ruchu! Spacery, zabawy na placu zabaw i ćwiczenia w sali gimnastycznej sprawiły, że energia nas nie opuszczała. Ferie to także czas na twórcze działanie – powstały piękne prace plastyczne. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych i gier interaktywnych, które dostarczyły dzieciom mnóstwo radości.
To były ferie pełne uśmiechu, kreatywności i wspólnych przeżyć! Dziękujemy wszystkim naszym małym uczestnikom za ten wspaniały czas i już czekamy na kolejne przedszkolne przygody.
6
CO SŁYCHAĆ u MŁODYCH PASJONATÓW HISTORII?
Poniżej zamieszczamy krótkie podsumowanie i fotorelację z działań podejmowanych w ramach funkcjonującego w naszej szkole koła historycznego, które prowadzone jest przez panią Jolantę Michałek - Śliwińską - nauczyciela historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Uczniowie klas V-VII, którzy interesują się historią, mają okazję raz w tygodniu uczestniczyć w dodatkowych zajęciach koła historycznego. Co dzieje się na takich spotkaniach? Są wykłady i ciekawostki wykraczające poza podstawowy program realizowany na lekcjach historii. Uczniowie mają okazję również doświadczać, "bawić" się historią i poznawać jej nieoczywiste oblicza. I tak w kameralnej grupie uczestnicy koła zamienili się w archeologów i najpierw szukali "skarbów", a następnie zgodnie ze sztuką dokonywali profesjonalnego opisu zabytku. Innym razem trzeba było rozszyfrować ukryte wiadomości, poznając przy tym różne metody szyfrowania. Wykorzystując narzędzie sztucznej inteligencji "przeprowadzono wywiady" ze znanymi postaciami historycznymi. Nie zabrakło też badań nad historią własnej rodziny, czyli zajęć z zakresu genealogii. Były też ćwiczenia związane z poznaniem etymologii naszych nazwisk oraz okazja do zaprojektowania własnego herbu. Działo się wiele... Zajęcia koła, to doskonała okazja żeby poszerzyć swoją wiedzę, nabyć i rozwinąć wiele umiejętności, a przede wszystkim rozwijać swoje zainteresowania. Należy wyróżnić ucznia klasy V - Łukasza, który może pochwalić się 100 % frekwencją na zajęciach koła historycznego!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W KL. I - III
W ostatnim tygodniu przed feriami w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, w którym aktywnie uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci w ramach edukacji informatycznej wzbogaciły swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci — dowiedziały się, jakie zagrożenia i korzyści niesie ze sobą użytkowanie Internetu. Zgłębiły również temat cyberprzemocy oraz nauczyły się, jak jej unikać. Ważnym elementem zajęć było też poznanie zasad ochrony swoich danych osobowych. Uczniowie chętnie podejmowali dyskusję, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Dzięki takim zajęciom nasi uczniowie stali się bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu. Zajęcia prowadziła pani Marta Ziemińska.
DZIEŃ KOTA U TROPICIELI
Koty to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych zwierząt domowych. Są towarzyskie, ciekawskie i pełne wdzięku — nic więc dziwnego, że mają swoje święto! W naszej grupie przedszkolnej 3-latków Dzień Kota obchodziliśmy w wyjątkowy sposób, pełen radości i kocich atrakcji. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia ciekawej prezentacji multimedialnej, dzięki której dzieci mogły poznać różne rasy kotów, ich zwyczaje i zachowania. Nie zabrakło też wspólnej kociej gimnastyki — maluchy naśladowały ruchy i zachowania kotków, co sprawiło im mnóstwo radości.Następnie przedszkolaki wzięły udział w wyborach najładniejszego kota. Po burzliwych obradach i wielu emocjach tytuł ten zdobył dostojny kot brytyjski. Kolejną atrakcją były kocie zajęcia logopedyczne — poprzez zabawy oddechowe, ćwiczenia językowe dzieci doskonaliły swoją wymowę.Nie mogło również zabraknąć kreatywnych działań plastycznych. Przedszkolaki wykonały piękne prace przedstawiające koty. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia dzieci same zamieniły się w urocze kotki! Dzięki malowaniu buziek pojawiły się kocie noski, wąsy i urocze pyszczki.
6
KONKURS „BUDKA LĘGOWA”
BEZPIECZNE FERIE Z PUCHATKIEM
Pierwszoklasiści biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka, skierowanym do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmującym tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku. Zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który zostanie przeprowadzony pod koniec roku szkolnego. Akademia Bezpiecznego Puchatka pomogła dzieciom lepiej przygotować się do zimowego wypoczynku. Dzięki różnym formom aktywności, dzieci uczyły się zasad bezpiecznej zabawy podczas ferii, m.in. zakazu wchodzenia na zamarznięte rzeki, jeziora oraz stawy; unikanie celowania śnieżkami w głowę i szyję; zabaw z dala od ulic, torowisk czy rzek, a zjeżdżanie na sankach na trasach wolnych od drzew, ulic i przeszkód; używanie kasku podczas zjazdu na nartach, dostosowywanie prędkości do umiejętności i warunków, czy korzystanie z odblasków po zmroku. Dzięki Akademii Bezpiecznego Puchatka, dzieci uświadomiły sobie, jak ważna jest dbałość o siebie i innych oraz dokonywanie mądrych wyborów i unikanie niepotrzebnego ryzyka. Na zakończenie, uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „Tego unikaj!”
3
CHARYTATYWNA KAWIARENKA WALENTYNKOWA
W lutym w naszej szkole odbyła się charytatywna kawiarenka z okazji Walentynek. Jej celem była zbiórka pieniędzy na rzecz PSONI „KOŁO” w Zamościu. Pachnące i kuszące wyglądem ciasteczka cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych, jak i również starszej społeczności szkolnej. Również grono pedagogiczne dołączyło do akcji, tym samym wspierając jakże zaszczytny cel. Dziękujemy rodzicom za ogromne wsparcie i zaangażowanie w przygotowanie słodkości, bo to dzięki nim możliwe było przeprowadzenie kawiarenki. W sprzedaży ciastek pomagały również dziewczynki z klasy 5 i 6. Całkowity dochód w kwocie 1212 zł zostanie przekazany na fundację.
Kawiarenkę w szkole zorganizowała i przeprowadziła pani Ewa Naworol.2
BEZPIECZNE FERIE
Na zajęciach wychowania fizycznego, w klasach 1-3 odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas ferii. Uczniowie obejrzeli prezentację ,,Bezpieczne ferie”, wykonali plakaty związane z omawianymi treściami, a także zapisali rady na udany wypoczynek.
Kilka rad na bezpieczne ferie:
- Baw się na bezpiecznych trasach i w odpowiednich miejscach,
upewnij się, że są one przystosowane do zabawy. - Zawsze noś kask lub inne ochraniacze podczas zabaw zimowych,
to pomoże ci uniknąć poważnych urazów. - Nigdy nie wchodź na zamarznięte rzeki czy jeziora.
- Ubieraj się odpowiednio do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej odzieży, rękawiczkach, czapce i szaliku.
- W zimie bądź ostrożny podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze, sprawdzaj nawierzchnię, na której się poruszasz.
- Zawsze informuj dorosłych, gdzie się znajdujesz.
- Gdy zostajesz sam w domu, nigdy nie wpuszczaj nieznajomych.
- Dbaj o swoje zdrowie, odpoczywaj regularnie i pij dużo wody.
- Baw się na bezpiecznych trasach i w odpowiednich miejscach,
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE - ZAJĘCIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Zbliżające się ferie zimowe stały się doskonała okazją, aby przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Wychowankowie świetlicy szkolnej aktywnie uczestniczyli w rozmowie na temat odpowiedzialnych zachowań w czasie zabaw na śniegu oraz unikania zagrożeń związanych z zimową aurą. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie nie tylko oglądali ilustracje, ale również aktywnie czytali wyświetlane treści. Pozwoliło im to lepiej przyswoić wiedzę. W grupach dzieci z zaangażowaniem rozwiązywały tematyczną krzyżówkę. Nie zabrakło również aktywności ruchowych inspirowanych zimą. Uczniowie zmierzyli się też z zagadkami dotyczącymi sportów zimowych rozwijając przy tym wyobraźnię i logiczne myślenie. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza umożliwi uczniom radosne oraz bezpieczne spędzenie zimowych ferii.
Archiwum Aktualności