W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną i przejściem szkoły na nauczanie zdalne okazało się, że tradycyjne czyli stacjonarne formy szkolnej działalności wolontaryjnej nie mogą mieć miejsca. Doskonałą alternatywę wolontariatu przez Internet zaproponowało nam Centrum Edukacji Lokalnej, organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Zawierciu, która organizuje i wspiera przedsięwzięcia skierowane do wolontariuszy, a na swoim koncie ma organizację przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim.
Dwudziestu dziewięciu uczniów z klasy VI, VII i VIII, pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej, zgłosiło swój udział w projekcie E-wolontariatu, który realizowany jest już od 2 miesięcy w formie online, bez wychodzenia z domu. Uczniowie otrzymują drogą mailową konkretne zadania do realizacji. Po wykonaniu tych zadań otrzymują sprawozdania w formie internetowych formularzy, które wypełniają i odsyłają do Centrum.
Pierwszym przedsięwzięciem naszych wolontariuszy była promocja filmu "Pomagamy Zwierzakom. Fundacja Ostoja dla Zwierząt". Uczniowie mieli za zadanie pokazać film o fundacji 5 osobom z najbliższego otoczenia, udostępnić go na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie, zachęć do jego obejrzenia, dodając hashtag #EwolontariatCRL oraz subskrybować kanał na Youtube. Drugie zadanie polegało na wymyśleniu i zaproponowaniu 2 inicjatyw ukierunkowanych na pomoc zwierzakom, które można zrealizować w przyszłości. Młodzi musieli wykazać się kreatywnością.
W kolejnym tygodniu e-wolontariatu uczniowie zajęli się promowaniem ogólnopolskiej akcji "Szkoła pomaga szkole", której celem było zebranie środków finansowych na remont ubogiej szkoły w Mołdawii. Uczniowie obejrzeli film o szkole w Ivancei, zapoznali się z informacjami o zbiórce, pobrali grafiki, które potem zamieścili na Facebooku lub Instagramie. Zachęcali rodzinę i znajomych do poczytania o szkole w Mołdawii na stronie wspierajmarzenia.pl.
Obecnie wolontariusze pracują nad stworzeniem specjalnej kampanii promującej jedną z 3 inicjatyw realizowanych przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Uzupełniają "Planer Kampanii" i wykorzystując wszystkie dostępne materiały (grafiki, filmiki na Youtube i teksty na stronie wspierajmarzenia.pl) planują kampanię promującą wybraną inicjatywę. Możliwości jest wiele; młodzież może napisać własny tekst, który zamieści na Facebooku lub wyśle do rodziny i znajomych, może nagrać krótki filmik, w którym opowie o wybranej inicjatywie, może zamieszczać grafiki, linki do filmików na Youtube, linki do stron internetowych z opisami wybranej akcji, może też przygotować własną grafikę lub rysunek o wybranej inicjatywie.
Warto podkreślić fakt, że udział w E-wolontariacie sprzyja nie tylko rozwijaniu empatii wśród naszych uczniów ale także doskonaleniu ich kompetencji cyfrowych i językowych.