Uczniowie naszej szkoły chętnie śpieszą z pomocą w ramach rozmaitych działań charytatywnych. Ostatnio przyłączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez parafię Świętego Brata Alberta w Zamościu, która zbiera makulaturę na budowę studni głębinowej w Burkina Faso w Afryce. Uczniowie oraz rodzice zaangażowali się w tę akcję i przynieśli z domów kilka pokaźnych paczek makulatury. Również w szkole znalazło się sporo niepotrzebnych już starych podręczników i zniszczonych książek. W środę 27 października zebrana makulatura została przewieziona do kontenera wystawionego w pobliżu Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. Brata Alberta. Cieszymy się, że znowu mogliśmy zaangażować się w pożyteczne działania i dołożyć swoją cegiełkę do budowy studni, która może uratować niejedno życie.
Pomagamy zbudować studnie w Afryce
Wielkie serca naszych uczniów
Wielkie serca okazali uczniowie naszej szkoły, którzy szczerze i z olbrzymim zaangażowaniem włączyli się do akcji ogłoszonej przez Caritas Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej pod nazwą „Dar Serca”. Jest to już kolejna edycja zbiórki, w której bierzemy czynny udział, a ofiarowane przez nas słodycze i chemia gospodarcza zostaną przekazane dzieciom mieszkającym na Ukrainie. Zorganizowana akcja ma na celu propagowanie idei wolontariatu, ale przede wszystkim ma uczyć postaw prospołecznych – niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym, rozwijać empatię i wrażliwość. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas artykuły sprawią radość obdarowanym, która zaowocuje uśmiechem i wiarą w „lepsze jutro”.
2
Fasola, kukurydza i hakuna matata... spotkanie autorskie w Bibliotece Pedagogicznej
W dniu 19 października uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w spotkaniu autorskiem z ks. Mariuszem Skakujem, które odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Dotyczyło ono książki pt. “Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę” oraz było połączone z wernisażem pod tytułem ,,Moja Afryka”. Spotkanie i wernisaż zostały zorganizowane w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Zamość 2021. Mieliśmy okazję bliżej poznać całokształt współpracy ks. Mariusza Skakuja – kapłana Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu - z Kościołem misyjnym w Kenii, Boliwii i na Madagaskarze. Uczniowie zapoznali się z ciekawą prezentacją, uzupełnioną wspaniałymi opowieściami ks. Skakuja, ukazującymi trudną codzienność mieszkańców Afryki, inicjatywy, jakie podejmuje wraz z grupą misjonarzy, aby pomóc rdzennej ludności w trudach życia codziennego. Dowiedzieli się o akcjach, jakie udało się przeprowadzić, m.in.: Zbuduj z nami szkołę na Madagaskarze, Adopcja ucznia w Kipsing i Kinna w Kenii, Aktywni dla Afryki. Historie, które przeżył opisane zostały właśnie w książce “Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę”. Dopełnieniem spotkania była wystawa fotografii ukazujących realia życia w Afryce, m.in.: ludność w tradycyjnych strojach, domy rodzinne mieszkańców czy współistnienie z otaczającą naturą.
33
„Misie” kochają bajki - Reksio
W ramach przygotowań do projektu „Magiczna Moc Bajek” dzieci z grupy przedszkolnej „Misie” wykonały bajkowego przyjaciela - kukiełkę o imieniu „Marcysia”, która będzie towarzyszyła im podczas magicznej podróży do świata bajek. Stworzyły kącik projektowy, wysłuchały piosenki „Magiczna moc bajek”. Do projektu zostali również zaangażowani rodzice pod hasłem: ,,Najpiękniej czyta moja mama i mój tata”. W ramach realizacji I modułu programu dzieci rozmawiały o szacunku, grzeczności, uczuciach swoich i innych osób. Włczyły się w organizację „Dnia Uśmiechu”, stworzyły plakat: „Uśmieszek”, słuchały piosenki: „Rozsyłamy uśmiechy”. Stworzyły wraz z wychowawcą kodeks pod hasłem: „Chcemy być szanowani i akceptowani”. Do małych „Misiów” zawitał również bohater dobranocek z dawnych lat - Reksio zarówno na filmie rysunkowym jak i w popularnej książce. Dzieci poznały historie tej bajkowej postaci. Zrobiły Reksia oraz budę i kość dla niego.
12
Europejski Tydzień Kodowania w klasach 1- 6
CodeWeek czyli Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W tym roku CodeWeek odbył się już po raz dziewiąty. Zamiast tradycyjnych lekcji informatyki, czas ten przeznaczony był na zajęcia związane z kodowaniem i robotyką. Młodsi uczniowie programowali gry w Scratch Jr, Scratch, ale również kodowali offline za pomocą Genibotów. Starsi uczniowie programowali i tworzyli gry w Scratch, kodowali Photona oraz budowali roboty klockami Lego WeDo 2.0 i Lego Spike. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym czyli zabawę i naukę. Zajęcia prowadziła pani Marta Bil – nauczyciel informatyki.
14
CodeWeek2021 u "Sówek"
- 18
Kropy, Kropki, Kropeczki u „Misiów”
- 2
Przedszkolaki uczą się udzielać pierwszej pomocy
„Misie” witają Panią Jesień
Grupa przedszkolna „Misie” wraz z wychowawczynią przywitały Panią Jesień. Dzieci na początku zaśpiewały piosenkę „Kolorowe listki”, rozmawiały o kolorach i darach jesieni. Natępnie wykonały ,,Wesołka” z zebranych podczas spaceru listków. Uczyły się kodowania na dywanie używając darów jesieni. Były tańce, śpiew i zabawa z kolorową chustą animacyjną. Radości nie było końca. Gdy zaczął padać „deszczyk” dzieci założyły magiczne kolorowe kalosze i schowały się pod parasol, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie.
6
CodeWeek wyzwanie III i IV dla 5 i 6 latków
- 7
Ogólnopolski projekt edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Swojaków” w klasach I - III
Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego też uczniowie klas I - III biorą udziału w nowym Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Szkolne przygody Gangu Swojaków”. Jest to kolejna odsłona projektu pod patronatem sieci sklepów Biedronka. Udział w nim ma na celu pokazanie dzieciom piękna polskiej przyrody oraz zainteresować ich naturą. W ramach jego realizacji uczniowie obejrzeli prezentację na temat ,,Gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce” oraz śpiewali piosenkę ,,Gang Swojaków”. Podczas oglądania prezentacji:
- poznali ze 150 zwierząt zagrożonych wyginięciem na terenie Polski: sóweczkę, wilka, rysia, żubra, morświna i jeża,
- dowiedzieli się kilku ciekawostek dotyczących ich życia.
Podsumowaniem zajęć było przedstawienie w formie plastycznej wybranych zagrożonych gatunków.11
„Misie” kochają bajki
Grupa przedszkolna „Misie” w roku przedszkolnym 2021/2022 będzie uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”. Jest to III edycja bajkowej podróży do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni. Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnością. Projekt będzie realizowany przez cały rok. Obejmował będzie między innymi tematykę dotyczącą: szacunku, przyjaźni, akceptacji, tradycji, rodziny. Przybliży przedszkolakom sylwetki wielkich bohaterów bajek, takich jak: „Reksio”, „Kubuś Puchatek”, „Bolek i Lolek” itp., którzy swoimi przygodami wprowadzą przedszkolaki w magię bajek.
Koordynatorem projektu jest pani Magdalena Dębska-Walkowiak.
Świece żelowe - warsztaty u 5 i 6 latków
- 4
Kicia Kocia z zadaniami u „Misiów”
Przez najbliższe dwa miesiące grupa przedszkolna „Misie” będzie uczestnicyła w zadaniach wyznaczonych przez bohaterkę jednej z ulubionych książeczek małych dzieci Kicie Kocie. Celem Programu Akademii Kici Koci jest popularyzacji treści edukacyjnych zgodnych z podstawą programową dla przedszkoli, ale również nawyków i odpowiedzialności społecznej dotyczącej m.in. relacji rówieśniczych wśród przedszkolaków. Tematyka będzie obejmowała: treści ekologiczne, zdrowego odżywiania, tradycji, emocji, itp. To będzie bardzo owocny czas spędzony z naszą bohaterką. Koordynatorem programu jest pani Magdalena Dębska- Walkowiak.
Dzień Kropki w grupie "Sówki"
Charytatywna Loteria Fantowa
Dnia 19-go października 2021r. wolontariusze z klasy VII pod opieką pani Doroty Wybranowskiej przeprowadzili szkolną loterię fantową. Podczas każdej przerwy lekcyjnej ustawiały się długie kolejki chętnych do losowania. Jeden los kosztował 3zł. Uczniowie losowali papierowe losy z numerkami fantów, a po chwili otrzymywali wylosowaną rzecz, np.: pluszaka, książkę, grę planszową lub całkiem nowe przybory do kolorowania. Dochód ze sprzedaży losów wyniósł 431 zł i 30 gr. Zdecydowano, iż uzbierana kwota zostanie przelana na konto Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Dziękujemy wszystkim, którzy, tak hojnie, przekazali rzeczy na naszą loterię, a potem wzięli w niej udział.. Bez Waszego zaangażowania całe przedsięwzięcie nie mogłoby mieć miejsca. Kolejny raz udowodniliśmy, że razem możemy zdziałać wiele dobrego.
5
Code Week 2021 w naszej szkole - fotorelacja
- 4
Szkolny Gang Swojaków u przedszkolaków
- 1
Światowy Dzień Chleba u przedszkolaków
- 4
Grupa Sówki
Ślubowanie klasy 1
Każdego roku jedni uczniowie w czerwcu opuszczają naszą szkołę, inni zasilają ją we wrześniu. Po półtora miesiąca nauki pierwszoklasiści zostają oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. W tym roku ceremonia ta odbyła się w wyjątkowym dniu – Dniu Edukacji Narodowej. Tegorocznych pierwszaków przygotowywała do tej uroczystości pani Wiesława Gawlik wraz z panią Joanną Przekocińską. Do pierwszej części zostali zaangażowani również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy powitali swoich młodszych kolegów, obiecali wsparcie i pomoc oraz życzyli wyłącznie sukcesów podczas nauki w naszej szkole. Pierwszoklasiści zresztą za moment udowodnili, jak wiele już potrafią. Odpowiadali na trudne pytania, śpiewali, tańczyli, recytowali wiersze. Ukoronowaniem tych występów było dopuszczenie ich do uroczystego ślubowania oraz tradycyjnego pasowania dokonanego wielkim ołówkiem przez panią dyrektor Alinę Korneluk. Własne ślubowanie złożyli również rodzice, którzy byli świadkami tego szczególnego wydarzenia w życiu swoich pociech. Już w luźniejszej atmosferze pierwszoklasiści otrzymali z rąk pani dyrektor pamiątkowe dyplomy i medale, zaś rodzice zadbali o słodki poczęstunek w okazałych „rogach obfitości”. Pani dyrektor podziękowała pierwszakom za wspaniały występ, pogratulowała oficjalnego dołączenia do szkolnej społeczności i życzyła samych sukcesów w kolejnych latach nauki. Uroczystość zakończyła się zrobieniem wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Będzie je można za osiem lat przypomnieć, kiedy kolejny rocznik uczniów zakończy naukę w szkole podstawowej.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października to data kojarząca się jednoznacznie z Dniem Edukacji Narodowej, zwanym potocznie Dniem Nauczyciela. Jak co roku uczciliśmy to święto uroczystą akademią przygotowaną przez panią Joannę Przekocińską oraz pana Mirosława Trześniowskiego wraz z uczniami klas II-VIII. Był to montaż piosenek oraz wierszy nawiązujących tematyką do tego trudnego, ale jakże ważnego zawodu. Jego znaczenie podkreśliła również pani dyrektor Alina Korneluk w przemówieniu wygłoszonym po części artystycznej. Zwróciła uwagę na to, co wyróżnia dobrego, zaangażowanego nauczyciela, inspirującego swoją pracą uczniów oraz podziękowała swoim pracownikom, którzy właśnie tak starają się wykonywać swój zawód. Podziękowania i życzenia otrzymali również inni pracownicy naszej szkoły, bez których nie sposób sobie wyobrazić prawidłowego funkcjonowania placówki. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli pamiątkowe laurki wraz z serdecznymi podziękowaniami i życzeniami wszystkim pracującym w szkole. Rada Rodziców zadbała zaś o przepyszny poczęstunek – wspaniały tort, ozdobiony słodkimi różami i napisem „Dzień Nauczyciela”.
Dzień Papieski w grupie "Sówki"
DAR SERCA DLA DZIECI Z UKRAINY
Drodzy Rodzice oraz Uczniowie!
Od 12 do 19 października 2021r. wolontariusze z naszej szkoły organizują zbiórkę darów dla dzieci z Ukrainy. Jest to akcja, której celem jest przekazanie darów dla dzieci z polskich rodzin mieszkających na na Ukrainie. Zbieramy słodycze i artykuły chemiczne. Dziękujemy wszystkim, którzy włączą się do pomocy.
CodeWeek wyzwanie I i II dla 5 i 6 latków
- 3
Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”
Dnia 12 października 2021 r. uczniowie klas II – VIII, łącznie 21 wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny”, którego organizatorem jest Firma Delta. Ze względu na duże zainteresowanie uczniów podzielono na dwie grupy konkursowe. Klasami II i III opiekowała się Pani Barbara Pyś a klasami IV-VIII Pani Monika Zwolan, która jest szkolnym koordynatorem konkursu.
Test składał się z 21 pytań i trwał 60 minut. W każdym zadaniu tylko jedna odpowiedź była poprawna, za którą uczeń mógł otrzymać 10, 15 lub 20 punktów. Trzymamy kciuki za naszych matematyków i czekamy na wyniki konkursu!
Dzień bezpiecznego komputera
Dzień Chłopaka u "Sówek"
"Godziny Wychowawcze ze Światem" w klasie VI
Klasa VI bierze udział w programie „ Godziny Wychowawcze ze Światem”, organizowanym przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej.Godziny Wychowawcze ze Światem to cykl co najmniej 8 zajęć, które są pretekstem do dyskusji o bieżących wydarzeniach na świecie oraz wartościach takich jak solidarność, godność ludzka czy sprawiedliwość. Dzięki nim szóstoklasiści kształtują postawy otwartości i odpowiedzialności. Zajęcia prowadzi wychowawca – pani Monika Zwolan, która w ramach tego przedsięwzięcia otrzymała materiały informacyjne i edukacyjne. Mają one pomóc przeprowadzić działania w programie w ciągu całego roku szkolnego m.in.: egzemplarz Bazgrolnika „Moje związki ze światem” zawierający ćwiczenia do wykonywania przez uczniów i uczennice oraz plakat do powieszenia w klasie, który ma pokazywać postępy w edukacji. Zrealizowano już temat „Języki świata- nie tylko język angielski”.
Grupa „Misie” chce żyć na Wesołej Ziemi...
Grupa przedszkolna „Misie” wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Dębską-Walkowiak włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Maluszki podczas zajęć rozmawiały o ekologii, poznały zasady segregowania śmieci. Przygotowały prace plastyczną „Ludki - Cudki”, które mają pomóc dzieciom dbać o porządek. Stworzyły obraz Ziemi Wesołej oraz Ziemi Smutnej. Przygotowały „Misiowy Ogródek” - zasadziły w doniczkach między innymi: cebulki, pietruszkę, selera. Rozwiązywały zagadki ekologiczne i z uwagą obejrzały bajkę, gdzie świnka Peppa z rodziną segreguje śmieci. „Misie” bardzo uważnie obserwowały i analizowały scenki odegrane przez dzieci z grupy przedszkolnej ,,Skrzaty”. Inscenizacja ukazywała niewłaćiwe zachowania dzieci, które mają wpływ na środowisko, w którym żyją. Była też dobra wróżka, która wskazała jak można postępować, aby nasza Ziemia była wesoła, a nie smutna. Maluszki nagrodziły brawami dobrą wróżkę, natomiast nie chciały obdarzyć oklaskami dzieci niszczących przyrodę.
Zapewne zdobyte doświadczenia podczas zajęć, przyniosą pożądane ekekty.9
Przedszkolaki realizują międzynarodowy projekt
Podobnie jak klasa 2 dzieci z oddziałów przedszkolnych biorą udział w IV edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała.
Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych obywateli, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Poprzez realizację zadań tematycznych dzieci poznają:
- historię państwa polskiego,
- symbole narodowe,
- legendy i baśnie polskie,
- sylwetki wybranych bohaterów narodowych,
- piękno języka ojczystego,
- tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe.
Projekt będzie realizowany przez cały rok szkolny i jest zgodny z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok szkolny 2021/2022 i . U przedszkolaków koordynatorem projektu jest pani Marta Ziemińska, a realizatorami będą także nauczycielki: Ewa Naworol, Magdalena Dębska -Walkowiak oraz Katarzyna Skraban.
Archiwum Aktualności