11 listopada obchodzimy uroczystość Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym dniu Polska - po długich latach niewoli, znowu stała się wolna. Polacy, którzy żyli w tym czasie przetrwali i zwyciężyli. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. W związku z obchodzonym świętem, w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Dzieci uczą rodziców”, uczniowie klas I-III brali udział w zajęciach na temat ,,Niepodległa Polska”. Podczas oglądanej prezentacji multimedialnej dzieci:
- przypomniały sobie o symbolach narodowych,
- utrwaliły ,,Katechizm polskiego dziecka”,
- dowiedziały się kim byli ojcowie polskiej niepodległości oraz czym jest ,,patriotyzm”.
Po obejrzeniu prezentacji uczniowie rozmawiali na temat oglądanych treści i śpiewali hymn Polski. Oprócz tego uzupełniali karty pracy związane z realizowanym tematem.
,,Niepodległa Polska”
Dzień Języków Obcych
Dnia 8-go listopada 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W ramach obchodów tego dnia zorganizowano konkurs językowy, w którym uczestniczyli wybrani uczniowie z klas VI-VIII, uczniowie którzy dobrze radzą sobie zarówno z językiem angielskim jak i niemieckim. Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią konkurs miał zasięg tylko szkolny. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 3 kategoriach; rozwiązywali test niemiecko-angielski, czytali na głos wylosowane łamańce językowe oraz przygotowali językowe lapbooki na wylosowany temat, w wylosowanym przez siebie języku. W tym roku szkolnym uczniowie walczyli o zdobycie tytułu „Poligloty roku 2021” Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce nieco później, bo 17-go listopada. Zwycięzcą konkursu czyli „Poliglotą roku 2021” została Martyna Kierepka z klasy VIII, która zdobyła najwięcej punktów, łącznie we wszystkich kategoriach. Na zacnym II miejscu uplasował się uczeń klasy VI, Bartłomiej Stawarski. Piotr Szpindor z klasy VII zajął III miejsce. Uczeń ten zdobył jeszcze dodatkową nagrodę za najlepiej (bezbłędnie) napisany test językowy. Przyznano również kilka wyróżnień następującym osobom:, Klaudii Puhacz i Szymonowi Kudykowi z kl. VI, Weronice Piotrowskiej z kl. VIII oraz Magdalenie Małek z kl. VII. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom! Organizatorami Dnia Języków Obcych były: Pani Monika Zwolan oraz Pani Dorota Wybranowska, nauczycielki języków obcych.
Przygotowania 11 listopada u „Misiów”
Dzieci z grupy przedszkolnej „Misie” przez cały tydzień przygotowywały się do Narodowego Święta Niepodległości, ucząc się fragmentu hymnu, "Katechizmu polskiego dziecka", symboli narodowych, wykonując prace plastyczne, układając puzzle patriotyczne. Rozmawiały o Polsce i o kulturze ludowej. Zapoznały się z funkcjonowaniem Zamojskiego Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna oraz strojami ludowymi obecnie używanymi do tańców ludowych. Obejrzały jeden z występów zamojskiego zespołu w wykonaniu młodszych dzieci. Maluszki nie zapomniały również o poległych żołnierzach Armii Krajowej, których pomik znajduje się na terenie szkoły, zapalając symboliczne znicze.To wspaniała lekcja historii, już od najmłodszych lat ucząca miłości do Ojczyzny.
4
"PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"
Uczniowie klasy II mają za sobą kolejne zadania, które wykonali w ramach realizowanego Projektu Edukacyjnego ,,PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”. Drugoklasiści wykonali zadanie ,,Być dobrym jak chleb”, gdzie zapoznali się z etapami przygotowania chleba. Zadaniem domowym było upieczenie chleba wspólnie z mamą lub babcią. Kolejne wykonane zadanie dotyczyło zorganizowania w klasie ,,Kącika Książki Patriotycznej”. Teraz czekają na nowe wyzwania.
Rodzice czytają „Misiom”
Czytanie bajeczek w grupie „Misie” przebiega pod hasłem: ,,Najpiękniej czyta moja mama i mój tata” w ramach projektu: „ Magiczna Moc Bajek”. Dzieci bardzo uważnie wysłuchały bajek przeczytanych przez mamusię Karolka, który na koniec wielkim całuskiem i uściskiem podziękowal swojej mamusi. Dzieci chętnie włączały się do wypowiedzi na temat przygód trzech świnek oraz perypetii pieska żyjącego w gospodarstwie. Dziekujemy i zapraszamy kolejnych rodziców.
Śniadanie Daje Moc
Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania uczniowie klas I-III po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Podczas zajęć przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Rozmawiano również o zasadach zdrowego odżywiania, wartościach odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. Oprócz tego uczniowie obejrzeli prezentację na temat: ,,Od ziarenka do bochenka”, a następnie wykonali zdrowe, kolorowe kanapki, sałatki, owocowe szaszłyki, które później razem spożyły. Mamy nadzieję, że udział w tej akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci, zarówno w domu, jak i w szkole.
7
Zdrowe śniadanie u „Misiów”
Dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej „Misie”, 8 listopada obchodziły Dzień Międzynarodowego Zdrowego Śniadania. W tym dniu poznały piramidę zdrowego odżywiania oraz promowanie aktywności ruchowej. Święto miało na celu zwiększenie świadomości maluszków w kwestiach zdrowego odżywiania, a w szczególności śniadania. Dzieci chętnie wysłuchały wiersza pt.:„Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego, piosenki „Witaminki, witaminki”. Milusińscy segregowali zdrowe produkty oraz te, które są niezdrowe. Oglądali oraz opisywali owoce oraz produkty dające moc śniadaniu. Brały udział w wyścigu owoców. Nie było końca zabaw z chustą animacyjną. Punktem kulminacyjnym było przygotowanie i skosztowanie tostów z pełnymi witamin owocami.
3
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w grupie 3 latków
Tego dnia dzieci z grupy przedszkolnej „Misie” wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, dzięki czemu mogły rozwinąć swoją wyobraźnię,pamięć, fantazję oraz wzbogacić swoje słownictwo. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, które ukryły się za obrazkami włączonej latarki, dopasowywały cienie do postaci, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz brały czynny udział w grach i zabawach. Z tej okazji powstała fotobudka, na tle której 3 latki pozowały do zdjęć. Dzieci otrzymały pamiątkowe maski wybranych postaci z bajek. Był to udany bajkowo-baśniowy dzień.
8
Dzień Postaci z Bajek u 5-6 latków
Bal Postaci z Bajek u 4 latków
- 6
Wyzwania Kici Koci u „Misiów”
Przez najbliższe tygodnie dzieci z grupy „Misie” będą uczestniczyły w projekcie Akademii Kici Koci. Wraz z wychowawczynią zmierzyły się już z wyzwaniami postawionymi przez Kicie Kocie i stworzyły dla niej własnoręczną pocztówkę, w której ukazały to, co lubią i gdzie miaszkają. Następnie wychowawczyni zapakowała je do zbiorczej koperty i pojechały w podróż do bohaterki bajek... z nadzieją, że się spodobają. Dzieci wysłuchały opowiadania jednej z przygód Kici Koci pt.,,Kicia Kocia Witaminowe Przyjęcie” i wypowiedziały się na temat witamin znajdujacych się w owocach. Misie już nie mogą doczekać się kolejnego wyzwania.
10
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą
W dniu 5 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków oraz uczniowie klas I – III obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Bibliotece Gminnej w Mokrem. Gościem specjalnym tego dnia był poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk i dramaturg Zbigniew Dmitroca. Również twórca, autor i aktor Jednoosobowej Trupy Walizkowej ”Teatrzyk jak się patrzy”. Na początku opowiadał on o swojej działalności wydawniczej, prezentował wybrane książki dla dzieci, m.in.: Baba Jaga na deskorolce, Zezowata Beza, Baba Jaga w Ameryce, Kolorowy zawrót głowy, Parasol pana Pantalona, Księga Czarownic, Ptasie psoty i zgryzoty, itp. W dalszej części spotkania miało miejsce „walizkowe widowisko’. Autor licznych wierszy dla dzieci posługując się kolorowymi rekwizytami, w sposób aktorski recytował je, przenosząc odbiorców w bajkowy świat. Były to m.in. Dzięcioł i pień, Wrony, Sójki, Wilk i zajęcza kapusta, Królik somnabulik, Żaby, Dlaczego zające nie jedzą bananów, Oset, Jemiołuszka, Żuraw, Wróżba, Czosnek i cebula, Dwa drozdy, Trawka i osioł, Kruk i puszczyk, Muchomor, Osioł i oślica, Niedźwiedzie, Jeż i Dwie sowy. Dzieci aktywnie uczestniczyły, wczuwając się w rolę zwierzaków – bohaterów wierszyków. Następnie wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Po spotkaniu uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek: gorącą czekoladę, czekoladowy baton oraz owocowy sok. Na zakończenie odbył się konkurs z użyciem tabletów na temat znajomości bajek i baśni, w którym dzieci wykazały się dużą wiedzą.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
1
Weronika Bochenko z klasy 6 została laureatką Konkursu Historycznego „Wolna – Niepodległa”
Organizatorem konkursu był Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński, natomiast współorganizatorami byli: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, IPN Oddział w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Zaś patronat objął Premier Polski - Mateusz Morawiecki.
Główne cele tego przedsięwzięcia to: kształtowanie postaw patriotycznych pogłębianie wiedzy historycznej, w tym przybliżenie życiorysów postaci zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej.
Gratulacje dla Weroniki!
Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Informacje dla rodziców
Szanowni Rodzice, przekazujemy odpowiedzi na pytania rodziców zadane podczas wideokonferencji w dniu 22 września 2021 r. otrzymane od Lubelskiego Kuratora Oświaty. Informacje dotyczące szczepień opracowała Pani prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska - wirusolog z UMCS w Lublinie zaś odpowiedzi na pytania z zakresu funkcjonowania szkół przygotował Lubelski Kurator Oświaty.
Z poważaniem
Alina Korneluk - Dyrektor Szkoły
Pytania rodziców do Lubelskiego Kuratora Oświaty>>>
Pytania rodziców - uczestników konferencji w dniu 22-09-2021>>>
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ,,JESIEŃ WOKÓŁ NAS”
Uczniowie z kl. 1-3 wzięli udział w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM ,,JESIEŃ WOKÓŁ NAS”. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację przyrody, uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody jesienią, stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych, umożliwienie uczniom zaprezentowania własnej twórczości. Prace, które wykonały dzieci były bardzo ciekawe i kolorowe. Wybór najlepszych był trudny. Zostało wyróżnionych osiem prac:
1. Nikola Czerwińska – kl.1
2. Katarzyna Łapa – kl.1
3. Nikola Wileńska – kl.1
4. Martyna Naworol – kl.2
5. Wiktoria Tyrka – kl.2
6. Zuzanna Kawka – kl.3
7. Alex Mulawa – kl.3
8. Gabriela Sachajko – kl.3Serdecznie gratulujemy!
#SzkołaPamięta - pobyt uczniów klas 1 - 3 na Zamojskiej Rotundzie
Celem akcji "Szkoła pamięta" jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie z klas 1-3 wraz z wychowawcami odwiedzili Zamojską Rotundę, miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny 1940-1944. Zwiedzali tam cele, w których podczas II wojny światowej więziono wiele osób. Dla uczczenia męczeńskiej śmierci Polaków władze i społeczeństwo Zamościa umieściły w celach Rotundy tablice informacyjne i epitafia, dedykując je poszczególnym osobom lub grupom społecznym. Wzdłuż alei prowadzącej do Rotundy oraz dookoła jej murów na zboczach szerokiej grobli znajduje się cmentarz. Tam dzieci zapaliły znicze i pomodliły się. Z woli mieszkańców Ziemi Zamojskiej miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny.
2
Patriotycznie u Skrzatów
- 4
Turniej szachowy
30 października uczeń klasy VII, Piotr Szpindor wziął udział w MISTRZOSTWACH GMINY ZAMOŚĆ W SZACHACH POD PATRONATEM WÓJTA GMINY ZAMOŚĆ, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem. Celem turnieju była popularyzacja gier świetlicowych i aktywnego spędzania czasu wolnego wśród mieszkańców Gminy Zamość.
Chociaż Piotr nie stanął na podium, to wywalczył wysokie 5 miejsce pokonując wielu groźnych rywali.
Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych turniejach!
Halloweenowe przebrania
Kult zmarłych od wieków pełnił istotną rolę w kulturze naszych przodków. Echa dawnych wierzeń są obecne w obchodzonych u nas wyjątkowo uroczyście Dniu Wszystkich Świętych oraz Zaduszkach. Można tu odnaleźć podobieństwa do ceremonii Dziadów, znanych nam z dramatu Adama Mickiewicza. O wiele mniej nam bliskie są dawne wierzenia celtyckie, z których wywodzą się zabawowe, halloweenowe przebrania. Jednak lampiony z dyni i upiorne kostiumy spodobały się nad Wisłą i każdego roku pojawiają się one pod koniec października w naszym krajobrazie. W tym roku Samorząd Uczniowski zaproponował, żeby w piątek 29 października urządzić w szkole konkurs na najlepsze halloweenowe przebranie. Dobranie odpowiedniego kostiumu i makijażu wymagało niemałej pomysłowości a czasem również odwagi. Istotne było, żeby w konkursowe szranki stanąć w przebraniu autorskim, a nie kupionym w sklepie. Spośród uczestników konkursu jurorom najbardziej podobały się przebrania Weroniki Kudyk z kl. VIII, jej siostry Magdy, Gabrysia Zawadzkiego, Weroniki Bochenko oraz Wiktorii Tyrki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
CodeWeek wyzwanie V
Brawo dla Szymona!
27 października 2021r. uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie powiatowym konkursu przyrodniczego „Nocne życie zwierząt leśnych” organizowanego przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi, dzieci i młodzieży na bogactwo przyrodnicze polskich lasów, popularyzacja wiedzy przyrodniczo-leśnej oraz zainteresowanie uczniów tematyką ochrony przyrody. Las to królestwo, w którym mieszka olbrzymia ilość zwierząt, zarówno tych, które są dla lasu szkodliwe jak i tych, których działalność jest bardzo pożyteczna. Tematyką konkursu jest nocne życie zwierząt, rola nocy w życiu roślin i zwierząt, przystosowania gatunków do warunków panujących nocą. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą dogodnych warunków życia, rodzaju pokarmu i miejsc schronienia oraz zróżnicowania wielkości, barwy i sposobów zachowania różnorodnych gatunków zwierząt.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym. Szkołę w etapie powiatowym reprezentowali uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani po wynikach eliminacji szkolnych. Z naszej szkoły reprezentowali uczniowie z klasy VI: Szymon Kudyk, Klaudia Puhacz oraz Bartłomiej Stawarski.Szymon Kudyk wywalczył 4 miejsce.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz upominki. Serdeczne gratulacje!Szóstoklasiści pracowali pod kierunkiem pani Alicji Mazur - Klimko.
Warsztaty edukacyjne w Bibliotece Pedagogicznej
„Kimkolwiek jesteś, bądź dobry” - to tytuł warsztatów edukacyjnych, które były realizowane w dniach od 18 do 29 października 2021 r. przez nauczycieli bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z Zamościa i powiatu zamojskiego. Zajęcia były okazją do przybliżenia uczniom postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego.Odbyły się one w ramach Zamojskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Nasi uczniowie z klas 1-3 wraz z wychowawcami mieli okazję uczestniczyć w tych zajęciach 29 października 2021r. Oprócz poznania postaci Stefana Wyszyńskiego, rozwiązywali różne zadania związane z tematem, były to m.in.: szyfrowanka słowna, układanie puzzli i gra Memory. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tymi zadaniami. W trakcie zajęć zadawały wiele pytań na temat życia kardynała. W nagrodę dostały kolorowankę powiązaną tematycznie z warsztatami.
3
"Lekcje z Temidą"
Uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zajęciach w ramach Ogólnopolskiego programu przeciwdziałania przyczynom przestępczości skierowanego do dzieci i młodzieży - "Lekcje z Temidą". Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości, a prowadziła go pani Małgorzata Hulak - radca prawny. Podczas lekcji omawiane były zagadnienia z zakresu podstawy programowej z wiedzy o społeczeństwie oraz doradztwa zawodowego, m.in.: praw konsumenta, studiów i zawodów prawniczych, odpowiedzialności karnej nieletnich, stalkingu oraz hierarchii aktów prawnych. Dziękujemy za możliwość udziału w "Lekcjach z Temidą".
PRZERWA NA CZYTANIE
W październiku w klasach 1-3 odbyła się akcja "Przerwa na czytanie". Była to już II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu osób czytających podczas przerw. "Przerwa na czytanie" organizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Najmłodszym uczniom (nieumiejącym jeszcze samodzielnie czytać) głośno czytały panie wychowawczynie. Natomiast uczniowie klasy 3 z zainteresowaniem czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej.
Uczestnikom bardzo podobała się akcja. Jest to na pewno bardzo ciekawy sposób na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wprawieni czytelnicy mieli kolejną okazję do spędzenia czasu z książką a ci, którzy na co dzień nie czują potrzeby czytania, być może odkryli, że może być to fajna przygoda.
1
Jesień w parku
Uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami udali się do zamojskiego parku, aby poobserwować rośliny i zwierzęta tam żyjące oraz zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią.
Gminne Biegi Przełajowe
Dnia 28 października 2021r., uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII uczestniczyli w Gminnych Biegach Przełajowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Zawody odbyły się w Żdanowie. Głównym celem tej imprezy sportowej było uhonorowanie 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz propagowanie biegania, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie walczyli bardzo dzielnie, zdobywając medale i dyplomy.
Najlepsi z nich to:
1. Aleksander Szpindor, kl. I – 1 miejsce
2. Katarzyna Łapa, kl. I – 3 miejsce
3. Jan Szpindor, kl. III – 1 miejsce
4. Kacper Łapa, kl.V – 1 miejsce
5. Alicja Krępińska, kl, VII – 2 miejsce
6. Jakub Zawadzki, kl. VIII – 2 miejsce
7. Dawid Łapa, kl. VIII – 3 miejsce
8.Zuzanna Kukiełka, kl.IV – 4 miejsce
9. Daniel Nadłonek, kl.VIII – 5 miejsce
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Dzień Poczty Polskiej u 3 latków
Z okazji Dnia Poczty Polskiej przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach podczas, których poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list, aby trafić do skrzynki pocztowej. Dzieci wykonały koperty oraz znaczki pocztowe i otrzymały odznaki przyjaciela poczty.
4
Dzień Poczty Polskiej u 5 i 6 latków
- 3
Dzieci uczą rodziców
W ramach ogólnopolskiej akcji ,,Dzieci uczą rodziców”, uczniowie klas I-III brali udział w zajęciach na temat ,,Magiczny las”. Podczas oglądanej prezentacji multimedialnej dzieci:
- dowiedziały się, czym jest las,
- poznały mieszkańców lasu i drzewa rosnące w lesie,
- dowiedziały się, czego nie wolno robić w lesie oraz jak zachowywać się w rezerwacie przyrody.
Uzupełnieniem zajęć była pogadanka na temat oglądanych treści oraz wykonanie pracy plastycznej na temat ,,Mieszkańcy lasu”. Oprócz tego wszyscy dostali karty pracy związane z realizowanym tematem – było to zadanie domowe.
Archiwum Aktualności