4 kwietnia odbyły się 45 eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie z dwunastu szkół gminy Zamość. Eliminacje były przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Naszą szkołę reprezentował z powodzeniem uczeń klasy VI - Szymon Kudyk, który uzyskał II miejsce. Szymon włożył dużo pracy w przygotowania do konkursu, przeanalizował wiele zagadnień związanych z pożarnictwem. Bardzo dziękujemy Szymonowi za zaangażowanie i gratulujemy sukcesu.
Turniej Wiedzy Pożarniczej
Udział uczniów w prelekcji Ministerstwa Klimatu i Środowiska Kampania „Nasz Klimat”
4 kwietnia 2022r. uczniowie klasy IV, V i VII obejrzeli prelekcję dotyczącą kształtowania pozytywnych, prośrodowiskowych nawyków, zorganizowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Była to transmisja online z konferencji prasowej inaugurującej kampanię informacyjno-edukacyjną pt. „Nasz Klimat”, którą wygłosiła EkoEdukatorka, influencerka i autorka pięciu bestsellerowych książek dotyczących niemarnowania żywności i bycia eko – Sylwia Majcher.
Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. W myśl hasła Klimat Tworzą Ludzie, tak naprawdę każdy z nas, może aktywnie angażować się w ochronę środowiska.
Klasa I nominowana do akcji NIEBIESKIE MOTYLE...
- 8
NIEBIESKIE MOTYLE UKRAINIE - STOP WOJNIE!
Klasa II wzięła udział w tegorocznej akcji NIEBIESKIE MOTYLE UKRAINIE - STOP WOJNIE! Została ona nominowana przez oddział przedszkolny 4 latków wraz z wychowawczynią panią Marzeną Krzyszczuk. Celem tej akcji jest przekazanie iskierki POKOJU i PRZYJAŹNI dla dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu pochodzącym z Ukrainy. Drugoklasiści ubrali się w kolory żółte i niebieskie oraz wykonali żółto-niebieskie kwiaty. Pomagały im w tym panie: Barbara Pyś oraz Magda Luszowska.
5
Niebieskie Motyle u Skrzatów
Nasi uczniowie piszą listy w języku niemieckim
Chętni uczniowie z klasy VI - Szymon i Bartek, z klasy VII - Alicja, Zofia i Tadeusz oraz z klasy VIII - Weronika i Sławek, od listopada 2021 r. biorą udział w projekcie międzyszkolnym „Brieffreunde”, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest pani Monika Zwolan. Nasi uczniowie otrzymali na początku grudnia listy od uczniów ze szkoły partnerskiej w Kraśniczynie, na które odpisali. Obecnie pracują nad kolejnym zadaniem wykonując kartkę świąteczną z życzeniami w języku niemieckim. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających wymianę korespondencji.
4
Jaką wybrać szkołę ponadpodstawową?
Nadchodzi czas, kiedy uczniowie ósmej klasy będą musieli zdecydować się, jaką szkołę wybrać po zakończeniu nauki w podstawówce. Staramy się im w tym pomóc organizując zajęcia z doradztwa zawodowego i przedstawiając oferty różnych zamojskich szkół. W poniedziałek 28 marca odwiedzili nas przedstawiciele Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zamościu. Przedstawiali kierunki, w jakich można się kształcić. Decydując się na tę szkołę można zostać technikiem hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, usług fryzjerskich, informatykiem, handlowcem czy programistą. Można też ukończyć liceum i zdawać potem na studia, ale ważne jest, że ma się już wtedy zdobyty atrakcyjny zawód. Uczniom klasy VII i VIII przedstawiono dobrze wyposażoną szkolną bazę, opowiadano o atrakcyjnych zajęciach organizowanych przez szkołę. Chętni mogli w międzyczasie zagrać w wirtualną grę „Beat Saber”, zaś dziewczęta z ZDZ świadczyły usługi fryzjerskie. Spotkanie to naszym uczniom się podobało i być może niektórzy z nich zdecydują się na wybór właśnie tej szkoły.
Dzień bez plecaka
Nadejście wiosny to czas ożywienia nie tylko przyrody. Po zimowym marazmie uczniowie również przejawiają większą aktywność. Trudno przy obecnych ograniczeniach zorganizować tradycyjne topienie Marzanny, jednak przesilenie wiosenne nie mogło obyć się bez wprowadzenia odrobiny luzu w szkolną codzienność. Naprzeciw temu wyszedł Samorząd Uczniowski, który zaproponował zorganizowanie w szkole „Dnia bez plecaka”. Na piątek 25 marca zapowiedziano we wszystkich klasach, że mile widziane będzie zastąpienie tego dnia tradycyjnych tornistrów jak najbardziej pomysłowymi zamiennikami. Wezwanie to spotkało się ze sporym odzewem zwłaszcza uczniów klas IV-VIII. Podręczniki, zeszyty i przybory szkolne znalazły tego dnia naprawdę interesujące lokum. Jurorzy mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia, żeby wybrać najciekawsze pomysły. Były walizka, torby podróżne, wózek dla lalek, grill, nosidło dla kota itd. Ostatecznie zwyciężyły szafka apteczna i plastikowe sanki. Kolejne miejsce zdobyła skrzynka na butelki i pokrowiec na gitarę. Podobały się również obudowa komputera i poduszka. Gratulujemy wszystkim pomysłowości i czekamy na inne ciekawe akcje Samorządu Uczniowskiego.
Sukces matematyczny Weroniki Kudyk
Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIII Weronika Kudyk została finalistką konkursu kuratoryjnego z matematyki. Weronika pomyślnie przeszła etap szkolny, następnie etap I zdobywając 100% oraz etap II, w którym uzyskała 55%. Tytuł finalistki uprawnia uczennicę do dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Weroniko gratulacje!
Zajęcia z wychowawcą w klasie VI na temat wojny i migracji
Pierwsze spotkanie wychowawcy pani Moniki Zwolan z uczniami po feriach miało być zupełnie inne i dotyczyć innej tematyki niż wojna. Jednak życie pisze swoje scenariusze. Na zajęciach rozmawiano na temat sytuacji w Ukrainie oraz o tym, jak można pomóc osobom opuszczającym swój kraj i przybywającym do Polski. Jedną z form wsparcia była organizowana w szkole zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Inną inicjatywą podjętą przez uczniów było wykonanie plakatów „Solidarni z Ukrainą”, które umieszczono na gazetce na korytarzu.
Na kolejnych zajęciach z wychowawcą poruszano temat migracji z cyklu „Godzin Wychowawczych ze Światem”. Próbowano zrozumieć przyczyny tego zjawiska oraz odróżnić migranta od uchodźcy w nawiązaniu do wydarzeń w Ukrainie. Zwłaszcza, że w naszej szkole uczy się trzech uczniów z Ukrainy. Szóstoklasiści formułowali swoje opinie i dostrzegali różne punkty widzenia. Rozmawiano także o ich samopoczuciu w kontekście obecnej sytuacji na świecie.
Na spektaklu "Dziady" w Zamojskim Domu Kultury
Wizyta w teatrze i możliwość obejrzenia na scenie dramatu to okazja nie tylko do przypomnienia treści lektury, ale również przyjrzenia się sposobowi inscenizacji – gry aktorów, scenografii, kostiumom, wykorzystaniu muzyki. 9 marca uczniowie klas VI-VIII mogli uczestniczyć w spektaklu przygotowanym przez wrocławski Narodowy Teatr Edukacji. W ich wykonaniu obejrzeli inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza, opartą głównie na części II dramatu, ale również z wykorzystaniem fragmentów części IV, wiersza „Upiór” oraz „Widowiska”. Rozszerzenie fabuły o nieznane uczniom fragmenty dzieła pozwoliło na późniejsze rozmowy na ten temat podczas zajęć języka polskiego. Zwracano również uwagę na ciekawe pomysły inscenizacyjne, pojawiły się także uwagi krytyczne. Pobyt w ZDK dał więc możliwość nie tylko obcowania ze sztuką, ale również nabywania umiejętności rozmowy o niej, dostrzegania tego, jak można interpretować tekst literacki. Szkoda, że częściej nie mamy możliwości uczestniczenia na żywo w spektaklu teatralnym.
Finał konkursu „Czy znasz...?”
Finał regionalnego konkursu czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego odbył się 31 marca 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.
Z naszej szkoły do finału zakwalifikowała się uczennica klasy II, Martyna Naworol.
W finale konkursu wzięło udział 54 uczniów, których zadaniem było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy, złożonego z 60 pytań. Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: A. A. Milne „Chatka Puchatka”, Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, RenéGoscinny i Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”, Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz „Pamiętnik grzecznego psa”, Carlo Collodi „Pinokio”.
Dzień Matematyki
12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. Z okazji tego święta w naszej szkole uczniowie klasy 4, 5 i 6 wzięli udział w „Turnieju Matematycznym”. Turniej jest formą odmiany w nauce matematyki, a udział w grach i zabawach ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. Do turnieju przystąpiły trzy wspaniałe drużyny: „Zielona” - reprezentowana przez klasę VI, „Żółta” - reprezentowana przez klasę V i „Czerwona” - reprezentowana przez klasę IV. Kapitanami drużyn zostali: Magdalena Kudyk z klasy 4, Sylwia Sołoducha z klasy 5 i Szymon Kudyk z klasy 6. Pytania były bardzo trudne, ale uczniowie odpowiadali bardzo dobrze. Zespoły współpracowały ze sobą i pomagały kapitanom w podjęciu decyzji. Zwycięzcami turnieju została drużyna „Zielona”, uzyskując 8 punktów. Nieco mniej uzyskała drużyna „Czerwona”, zdobywając II miejsce i drużyna „Żółta” - III miejsce. Uczestnicy dostarczyli nam wielu wrażeń, a kibice wspaniale wsparli swoje drużyny.
Turniej w szkole zorganizowała i prowadziła pani Anna Piłat - nauczyciel matematyki.
Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl.
4
Klasa 3 zakłada ogródek wiosenny
Przedszkolaki przywitali wiosnę
Wycieczka do Zamościa
Uczniowie klas I-III w ,,Pierwszy Dzień Wiosny” uczestniczyli w wycieczce do kina Stylowy w Zamościu, gdzie oglądali film ,,Za duży na bajki”. Głównym bohaterem filmu był chłopiec o imieniu Waldek. W życiu Waldka wypełnionym głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Na czas nieobecności mamy zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki, która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia. Po obejrzeniu filmu, dzieci udały się do parku, gdzie szukały oznak wiosny. Na koniec wycieczki wesoło bawiły się na placu zabaw.
Dzień Dentysty u "Skrzatów"
Pierwszaki założyli klasowy ogródek
- 8
"Czy znasz...?"
15 marca 2022r. uczniowie z kl. II i III wzięli udział w REGIONALNYM KONKURSIE CZYTELNICZYM ,,Czy znasz…?”, którego głównym celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci, jak również zachęcanie do czytania, przybliżenie twórczości znanych pisarzy oraz kształtowanie wrażliwości czytelniczej dziecka. Organizatorem konkursu była Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu. Podczas konkursu drugo- i trzecioklasiści musieli odpowiedzieć na 60 pytań na podstawie literatury konkursowej. A były to takie pozycje jak: Chatka Puchatka, Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Mikołajek, Pamiętnik grzecznego psa oraz Pinokio.
Życzymy powodzenia!
Klasa 2 założyła swój ogródek klasowy
- 2
Wsparcie naszej szkoły dla Ukrainy
W dniach od 28 lutego do 3 marca 2022r. trwała w naszej szkole zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną u rodzin z Zamościa i okolic. Jak zawsze cała społeczność szkolna zaangażowała się w pomoc, przynosząc: żywność, wodę, środki higieniczne oraz inne potrzebne rzeczy. W piątek 4 marca przekazano dary dla rodzin, które goszczą u siebie ukraińskie rodziny z dziećmi. Pomoc trafiła do Skokówki, Kalinowic i Zamościa. Część zebranych rzeczy przekazana została do magazynu prowadzonego przez Gminę Zamość, skąd trafią one do innych potrzebujących, między innymi do małych dzieci ze Lwowa. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy ofiarowali produkty.
1
Lekcje historii
Z racji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych pan Roman Kowalczuk -nauczyciel historii przeprowadził w klasach VI-VIII zajęcia na w/w temat.
Uczniowie w zależności od klasy zapoznali się z wystąpieniem Ministra Edukacji i Nauki pana Przemysława Czarnka oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Józefa Kasprzyka. Wysłuchali koncertu z 2021 r. ,,Młodzi Niezłomnym” oraz hymnu ,,Polscy żołnierze niezłomni, niezwyciężeni”, obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą Żołnierzom Niezłomnym, a także film dokumentalny ,,Pilecki” poświęcony historii życia i śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Również poznali krótkie etiudy opracowane przez Instytut Pamięci Narodowej przedstawiające sylwetki niektórych Żołnierzy Niezłomnych.
Tłusty Czwartek u "Skrzatów"
Sówki poznają zawód listonosza
- 2
Karta rowerowa
Informacja na temat nowych przepisów dotyczących karty rowerowej.
Szanowni Państwo,
Informujemy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu wykroczeń dotyczące art. 94. - [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia], dodano nowy paragraf w brzmieniu:
§1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
Co oznacza, że brak dokumentu [karty rowerowej] w razie kontroli może kosztować rodzica nieletniego rowerzysty nawet 1500 złotych.
Dzień Dzinozaura
- 1
Tłusty czwartek u „Sówek”
Tłusty czwartek, znany również jako zapusty, wprowadza ostatni tydzień karnawału. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Aby przybliżyć dzieciom obrzędy związane z tym dniem „Sówki” oglądały prezentację dotyczącą obchodów Tłustego Czwartku w Polsce, a także i w innych krajach. Poza tym poznały przepis na idealne pączki, a tym samym składniki, które są potrzebne do ich wykonania. Jednocześnie maluchy przeliczały pączki, układały ich określoną ilość na wagonikach, dopasowywały do siebie pączki z takimi samymi polewami, segregowały według wskazówek nauczyciela, jak również brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Wykonały także piękne pączki przy użyciu plasteliny. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków. Tradycje związane z tym świętem, 4 - latkom przybliżyła Pani Marzena Krzyszczuk.
8
Informacja dla Rodziców
Szanowni Państwo, w odpowiedzi na sygnalizowane potrzeby, Lubelski Kurator Oświaty, w czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 16.30 organizuje w formule on-line spotkanie z psychologami, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży, w temacie "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?". Przewidziano wystąpienia:
- "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie?" - z p. Anna Radziwiłko - psycholog, konsultant ds. wychowania, opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz profilaktyki w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - przedstawi praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku oraz z młodzieżą na ten temat, co należy mówić, czego unikać;
- "Jak przygotować dziecko na zmiany w domu/w szkole/ w klasie (w kontekście aktualnej sytuacji)?" - p. dr Wiesław Poleszak - psycholog, psychoterapeuta, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji - specjalizuje się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, wychowania oraz w psychoprofilaktyce zachowań problemowych – przybliży sposób funkcjonowania dzieci i młodzieży, reagowanie na zmiany, przedstawi wskazówki, jak pomóc odnaleźć się dziecku/ młodemu człowiekowi w nowej rzeczywistości.
- Obok znajduje się Link do wideokonferencji:https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZmY2MTkyNjktZGYzZC00ZjhhLWEzYTktMjIyNDJkMGZiYzQ0%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22e006472f-3211-4ea2-a7c6-ebaa0cb3af78%22%2c%22Oid%22%3a%22d180fcff-1206-43fe-b5b5-8134a79f6b96%22%2c%22IsBroadcastMeeting%22%3atrue%7d&btype=a&role=a
Pomoc dla Ukrainy!
Szanowni Rodzice, Pracownicy Szkoły, Uczniowie!
Nasza szkoła pragnie okazać solidarność i wsparcie mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, szukają w Zamościu lub okolicy schronienia.Organizujemy zbiórkę dla rodzin z dziećmi z Ukrainy.
Prosimy Was, miejmy serca wrażliwe na drugiego człowieka! Gorąco zachęcamy wszystkich, aby przynosić do naszej szkoły wskazane niżej produkty, które zostaną przekazane do punktu wsparcia dla uchodźców.
Artykuły pierwszej potrzeby:
- żywność z długim terminem ważności (słoiczki z jedzeniem dla dzieci, mleko modyfikowane, kaszki dla dzieci, tubki owocowe, konserwy, puszki, kawa, herbata, cukier, słodycze, paluszki, artykuły żywnościowe - suche),- przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż,
- woda, napoje, soki,
- artykuły higieny osobistej, pieluszki, ręczniki papierowe, mokre chusteczki, papier toaletowy, żele pod prysznic, szampony, mydło, szczoteczki i pasty do zębów,
- kredki, kolorowanki,
- koce, komplety pościeli, śpiwory,
- jednorazowe: kubeczki termiczne, sztućce, talerze,
- termosy,- klapki pod prysznic, koce, śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe, baterie, ładowarki do telefonów.
Dary należy przynosić od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7.30 do 15.00!
Z góry bardzo dziękujemy!
Bal karnawałowy u 3 latków
- 15
Archiwum Aktualności