Nasza szkoła uczestniczy w bieżącym roku szkolnym w ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej pod hasłem: „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu!”. Jest to kampania profilaktyczno-edukacyjna skierowana do uczniów klas IV – VIII, ich rodziców i nauczycieli. Jej realizacja zakłada przeprowadzenie działań w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych, szczególnie antyspołecznych i przestępczych, we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce. Organizatorem kampanii i autorem materiałów edukacyjnych jest Fundacja Wspierająca Wychowanie „Archezja”. Honorowy i finansowy patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Sprawiedliwości. Szkolnymi koordynatorami działań są wychowawczynie klasy: V i VI – pani Anna Piłat i pani Dorota Wybranowska.
Po zgłoszeniu udziału szkoły w kampanii wszyscy uczniowie z klas IV-VIII otrzymali specjalne bilety z kodami w celu wypełnienia internetowej ankiety dot. tematu autorytetów (tzw. pretest). Na podstawie wyników anonimowych ankiet wygenerowany został raport wstępny, który jasno pokazał, kogo nasi uczniowie postrzegają jako autorytety i dlaczego. To pozwoliło nam na przygotowanie się do kolejnego etapu działań.
Podczas zebrania z rodzicami Pani Dorota Wybranowska przeprowadziła specjalne zajęcia na temat: „Jak poznać prawdziwy autorytet?” Podczas zajęć rodzice obejrzeli trzy filmy edukacyjne, w których zaprezentowano trzy odmienne style wychowawcze: permisywny, autorytarny i autorytatywny. Podczas dyskusji scharakteryzowano każdy z nich. Rodzice poznali konsekwencje stosowania tych postaw w życiu dziecka.
Następnie Pani Anna Piłat przeprowadziła specjalne warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, podczas których zaprezentowała film edukacyjny pt.” Autorytet, który łączy.” W wyniku burzy mózgów pedagodzy sformułowali listę cech i wymagań, jakie powinien spełniać każdy nauczyciel, aby być autorytetem dla swoich uczniów i wychowanków.
W oparciu o materiały dydaktyczne zaproponowane przez organizatora kampanii wychowawcy klas IV-VIII przeprowadzili również specjalne lekcje wychowawcze poruszające tematykę roli autorytetu w życiu młodego człowieka. Dzieci z klas IV-V uczestniczyły w realizacji tematu „Cechy mistrza!” grając w edukacyjną grę, podczas gdy starsi uczniowie z klas VI-VIII oglądali a potem omawiali film pt. „Ekstremalni”.
Wszystkie te działania miały na celu promowanie postawy autorytetu jako fundamentu relacji między dziećmi i dorosłymi. Według badaczy tematu ludzie wychowani w atmosferze szacunku do autorytetów mają poczucie godności własnej i godności drugiej osoby. Są uczciwi i szczęśliwi oraz budują dobre i trwałe relacje. Dzięki temu zmniejsza się skala przestępczości i zachowań ryzykownych takich jak: hejt, przemoc, alkohol, narkotyki, itp.