Wtorek 26-go listopada był dniem, w którym większość lekcji języka angielskiego miała miejsce w teatrze. Uczniowie klas III-V wraz z nauczycielkami Barbarą Pyś i Dorotą Wybranowską, udali się do Zamojskiego Domu Kultury na anglojęzyczny spektakl pt. „Little Red Riding Hood” („Czerwony Kapturek”). Nieco później klasy starsze VI-VIII wraz z wychowawcami obejrzały spektakl zatytułowany „Peter Black 1”. Oba przedstawienia zostały wystawione przez krakowską grupę teatralną z Centrum Teatralnego „Teatr, który nas znajdzie”.
Przedstawienie o Kapturku, przygotowane w zabawnej, pomysłowej i nowoczesnej formie, z małą dawką bajkowego morału, podparte wesołymi piosenkami, bardzo zainteresowało naszych młodszych uczniów. Historia zaczęła się niekonwencjonalnie – Czerwony Kapturek nie chciał iść do szkoły, ponieważ czekała ją ciężka klasówka. Wymyśli, że musi odwiedzić chorą babcię. Dzieci dowiedziały się o tym, jak wiele kłopotów może wywołać głupie, niepotrzebne kłamstwo, oraz że wagarowanie naprawdę nie popłaca. Przy użyciu lekkiej i zabawnej formy wzbogacono naukę języka angielskiego. Dobrane słownictwo, proste formy czasu teraźniejszego i przeszłego były dostosowane do wiedzy uczniów na poziomie podstawowym (zazwyczaj 3-5 klasa), wiedzy zdobytej podczas pierwszych lat nauczania języka obcego.
Równie zabawne i wielce pouczające okazało się drugie przedstawienie „Peter Black1” skierowane do grupy młodzieżowej. Tytuł spektaklu, przypominający w polskim tłumaczeniu grę karcianą “Czarny Piotruś“ – to nie był przypadek. Przed oczami uczniów odegrała się historia człowieka, który w ciągu jednego, jedynego dnia stracił dosłownie wszystko. Główny bohater zaczynając wszystko od zera, motywowany podstawowymi potrzebami ludzkimi, takimi jak jedzenie, sen, ciepło, praca, przyjaciele – nauczył się cenić w życiu to, co naprawdę ważne. Temat przedstawiony został z dużą dawką humoru, realnym postrzeganiem i refleksją. Młodzi widzowie doświadczyli bezpośredniego kontaktu z językiem angielskim w atrakcyjnej scenicznej formie. Postacie, które pojawiły się w inscenizacji, swoją naturalnością i językiem stworzyły barwną paletę typów i charakterów. Przedstawienie „Peter Black” to było 100% mówionego słowa w języku angielskim. Spektakl podzielony na kilka części , w których pojawiały się postacie z wyraźną dawką scenicznego dramatyzmu, barwną wymową i odpowiednim akcentem, wzbudził ogromne zainteresowanie widowni.
Warto dodać, iż wszystkie klasy, które pojechały na spektakle, brały wcześniej udział w specjalnych lekcjach języka angielskiego dotyczących treści językowych zawartych w poszczególnych przedstawieniach. Przed nimi jeszcze specjalne lekcje po spektaklu z ćwiczeniami językowymi nawiązującymi do obejrzanych historii.