Dnia 7 grudnia 2020 r. pani Monika Zwolan przeprowadziła zajęcia z wychowawcą poświęcone tematyce praw dziecka i człowieka, realizując projekt - "Dobrze przemyślana lekcja wychowawcza", przygotowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Z tej okazji uczniowie klasy V rozmawiali o swoich marzeniach, a następnie obejrzeli film ”Skoczkowie”, opowiadający o chłopcach, którzy skaczą na śmieciarki i szukają w nich śmieci nadających się do skupu, aby w ten sposób pomóc swoim rodzinom. W czasie zajęć dyskutowano na temat marzeń bohaterów, np. że chcą studiować i odnosić sukcesy w sporcie. Mówiono także jakie marzenia mają obecnie piątoklasiści m.in. dobre wyniki w nauce, koniec pandemii. Wychowawczyni nawiązała następnie do zapisów dotyczących praw dzieci i człowieka przez prezentację i rozmowę z uczniami. Dnia 10 grudnia przez niebieski strój uczczono Światowy Dzień Praw Człowieka, a chętni uczniowie wykonali plakaty poświęcone tematyce praw dziecka i człowieka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Światowy Dzień Praw Człowieka w klasie V
Sukces literacki Bartka Stawarskiego
7 grudnia 2020r. odbył się I etap regionalnego konkursu czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy dostępnego przez aplikację Quizizz. Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”, Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, Marcin Kozioł „Skrzynia Władcy Piorunów”, Selma Lagerlöf „Cudowna podróż”, Marcin Szczygielski „Za niebieskimi drzwiami”.
Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 19 uczniów, w tym Bartłomiej Stawarski z klasy 5. Należy też dodać, że organizatorem tego przedsięwzięcia była Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby - te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dzień Praw Człowieka, to święto obchodzone corocznie 10 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku. Swoje prawa mają również dzieci. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF. Każde dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Dlatego też uczniowie klas I – III obchodząc Dzień Praw Dziecka obejrzeli prezentację multimedialną i film edukacyjny pt. „Prawa Dziecka”. Następnie dyskutowali na temat swoich praw, wykonali również plakat poświęcony poszanowaniu praw człowieka.
Koncert ze św. Mikołajem w wersji online
Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas 1-3 spotkali się z Mikołajem w wersji online. Była to fantastyczna, interaktywna zabawa z Panią Choinką i św. Mikołajem. Oprócz tego, dzieci zobaczyły też Pokaz Iluzji w wykonaniu Macieja Pędy.
Atrakcyjny koncert przygotowała dla nas, a także wystąpiła w roli Choinki pani Patrycja Lipińska na co dzień: wokalistka, aktorka, animatorka, autorka pierwszych w Polsce lekcji balonowych, certyfikowana artystka balonowa, twórca fantastycznych, edukacyjnych imprez dla dzieci, a także ekspert programu Dzień Dobry TVN do spraw imprez dla dzieci.
Projekt edukacyjny "Czytam z klasą..."
Uczniowie klasy III przystąpili do MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNYEGO wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Jest to kontynuacja innowacji pedagogicznej rozpoczętej w ubiegłym roku szkolnym, która miała zasięg ogólnopolski. Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzony został w klasie trzeciej projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.Główne cele projektu to: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. W tym roku szkolnym postacią przewodnią po projekcie jest mała chmurka Tosia, która będzie ukazywała dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęci ich do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej. Wszystko będzie spójne z czytaną lekturą. Projekt składa się z trzech MODUŁÓW, z których każdy jest bezpośrednio związany z porą roku (jesień, zima, wiosna).
I MODUŁ - jesienny - od 23.09.2020r. do 21.12.2020r. MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW II MODUŁ - zimowy - od 22.12.2020r. do 20.03.2021r. MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU III MODUŁ - wiosenny - od 21.03.2021r. do 21.06.2021r. MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA W każdym z modułów wybierana jest jedna spośród zaproponowanych lektur, do której uczniowie wykonują co najmniej 4 zadania. Lektury są czytane przez nauczyciela i samodzielnie przez uczniów, a także przez zaproszonych gości. Projekt jest zgodny z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021. Udział w nim jest okazją do rozwijania kompetencji kluczowych u uczniów. Kordynatorem przedsięwzięcia jest pani Wiesława Gawlik.
Mikołaj u przedszkolaków
„Mikołaj Mikołaj jedzie samochodem, bo gdzieś zgubił saneczki w tę mroźną pogodę.” Jak co roku do oddziałów przedszkolnych przybył długo wyczekiwany gość. Święty Mikołaj zapukał do naszych drzwi w poniedziałkowy poranek, przynosząc worki pełne prezentów. Dzieci z ogromną radością przyjęły gościa, częstując Go kubkiem ciepłego mleka i słodkimi ciasteczkami. Święty Mikołaj wręczył dzieciom świąteczne paczki pełne smakołyków. Przedszkolaki zrobiły sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia i poprosiły Go, aby pamiętał o nich także w przyszłym roku. Dziękujemy Ci kochany Mikołaju, że znalazłeś dla nas czas i przyniosłeś nam wspaniałe prezenty.
Oprócz tego dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się także z Mikołajem w wersji online.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Wyniki szkolnych eliminacji konkursów z języka angielskiego oraz z matematyki organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty
Uczennicą, która zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu z języka angielskiego jest Magdalena Pyś z klasy VIII. Na co dzień Magda pracuje pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej.
Natomiast z matematyki zakwalifikowali się uczniowie z klasy VII : Weronika Kudyk i Tomasz Tyrka. Młodzi matematycy pracują pod kierunkiem pani Anny Piłat.
Gratulacje!
E-laboratoria w Centrum Nauki Kopernik
20 listopada 2020r. uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami uczestniczyli w e-laboratoriach prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Należy dodać, że zajęcia ”Nauka dla Ciebie” były realizowane i finansowane w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
Tematy zajęć, w których brali udział uczniowie to: z biologii - Cukier krzepi, z chemii - Robimy kwasy, z fizyki - Skąd się biorą barwy? oraz z robotyki - Poczuj (trój)wymiar. Były one ciekawie przygotowane i zainteresowały uczniów, pobudzając ich do aktywności. Z pewnością były atrakcyjną formą pracy online podczas nauki zdalnej.
Uczniowie przystąpili do zajęć z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Większość z nich dobrze przygotowała się do eksperymentów, zgromadzili potrzebne materiały. W trakcie zajęć z uwagą śledzili ich przebieg, wykonywali własne eksperymenty, w razie wątpliwości dopytywali prowadzących.
Mogli też pochwalić się swoją wiedzą. Sprawdzali rozpuszczalności mąki i cukru w wodzie oraz odczytywali ilość węglowodanów na etykietach produktów spożywczych, aby następnie pokazać ich ilość w 100 g na podstawie liczenia fasolek. Rozmawiali na temat aktywności oraz o tym, jaka jest zalecana dzienna ilość cukrów i jakie są konsekwencje spożywania nadmiernej ilości cukru.
Utrwalali też swoją wiedzę z chemii. Przypomnieli, jaki kolor ma odczyn kwasowy, zasadowy i obojętny powstały po dodaniu soku z czerwonej kapusty, buraka lub herbaty do rozpuszczonych w wodzie składników.
Rozmawiali o tym, jak powstają kwaśne deszcze i dlaczego są szkodliwe, jak powstaje tęcza, światło widzialne i niewidzialne. Jednym z najciekawszych doświadczeń dla uczniów było obserwowanie, jak zmienia się kwasowość substancji, pokaz spalania siarki oraz samodzielne przygotowanie kwasu.
Z kolei na robotyce poznali przestrzenny układ osi X, Y, Z, a także różne zastosowania obrazu 3D w nauce szkolnej.
Zainteresowaniem cieszyły się też tematy geograficzne, m.in. zniekształcenia map czy budowa i zastosowanie sekstantu.
Uczniowie są zadowoleni z tego typu ćwiczeń. W przyszłości planujemy kolejne zajęcia w Centrum Nauki Kopernik.
Należy również dodać, że w ramach udziału w tegorocznej edycji Programu „Nauka dla Ciebie” otrzymaliśmy Zestaw Multimedialnego Wsparcia Edukacji Zdalnej.
Prace plastyczne uczniów klas 1-3 wykonywane podczas zdalnego nauczania
- 3
W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia
Uczniowie z klasy 6 tj. Zofia Ziemińska, Magdalena Małek, Alicja Krępińska, Karolina Michońska oraz Piotr Szpindor wykonali plakaty antynikotynowe. Natomiast Tadeusz Figura-Wnuk napisał wiersz.
Każdy dziś ma jakiś nałóg,
nałóg lub powiedzmy.... bzika
Ten gra w karty, tamten w szachy,
tego upaja muzyka
U innego płuca sitko,
każdy zgadnie czyja wina
Specjalistką w tej dziedzinie
jest rzecz jasna – nikotyna
Co się stało ? Co się dzieje?
Acha, plaga nikotyny
Palą starsi, palą młodsi,
palą chłopcy i dziewczyny.
Palą mali, palą duzi,
palą wszyscy, nic nowego.T. Figura-Wnuk
Drugoklasiści poznają legendy
Kraków to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Słynie nie tylko z zabytków, ale również z podań i legend, które przekazują nam wiele cennych informacji. Warszawa obecna stolica i największe miasto Polski ma również wiele do zaoferowania. W listopadzie druga klasa realizowała treści związane z legendami o powstaniu państwa polskiego, Krakowa oraz Warszawy. Dzieci dowiedziały się między innymi o tym, dlaczego Popiela zjadły myszy, skąd w Krakowie wziął się lajkonik, dlaczego w herbie warszawy jest Syrenka, a nawet o tym, dlaczego psy i koty się nie lubią. Podczas lekcji on-line dzieci wirtualnie zwiedzały Kraków i Warszawę, poznały nie tylko treść legend, ale również wiele zabytków i ważnych miejsc.Temat legend, szeroko otworzył dziecięce umysły na Kraków i Warszawę a przekazane informacje wyzwoliły w dzieciach ciekawość. Drugoklasiści zakończyli temat legend plastycznie, ilustrując wybraną przez siebie legendę.
Programy edukacyjne realizowane w klasie I
Uczniowie klasy pierwszej w roku szkolnym 2020/2021 uczestniczą w programach:
- Akademia Bezpiecznego Puchatka – program edukacyjny dla pierwszoklasistów.
- Moje dziecko idzie do szkoły - program edukacyjny dla pierwszoklasistów.
- Dzieci uczą rodziców – ogólnopolska akcja edukacyjna.
- Szkolne przygody Gangu Fajniaków – program edukacyjny.
- Psia lekcja – program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów.
Głównym celem programów: AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA oraz MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym.
W związku z realizacją programu DZIECI UCZĄ RODZICÓW odbyła się lekcja patriotyczna, podczas której pierwszaki poznali symbole narodowe oraz ,,Katechizm polskiego dziecka”, a także dowiedzieli się, kim byli ojcowie polskiej niepodległości i czym jest patriotyzm.
SZKOLNE PRZYGODY FAJNIAKÓW to program o odkrywaniu tajemnic przyrody, gdzie przewodnikami po opowieściach o świecie natury są bohaterowie Gangu Fajniaków – Słońce Sonia, Kropla Ksenia, Drzewo Dobromir, Chmurka Celinka.
Program PSIA LEKCJA wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia opieki nad psami, komunikacji psów i o tym jak zachowywać się bezpiecznie przy psie. Dzieci podczas zajęć opowiadały o swoich czworonogach, a także wysłały zdjęcia „Moje zabawy z psem”.
Koordynatorem realizowanych programów jest pani Barbara Pyś.
Andrzejki u przedszkolaków
27 listopada 2020r. w oddziałach przedszkolnych odbyła się zabawa "andrzejkowa". Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na wróżby oraz słodki poczęstunek.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Dzień Pluszowego Misia w klasie II
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku…25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona Przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej niezwykłej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji. Świętujemy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś miał swoje setne urodziny. A jaka jest jego historia? Tego i innych ciekawostek drugoklasiści dowiedzieli się podczas lekcji on-line. Dzieci miały też okazję przedstawić swoje pluszowe misie. Dodatkowo w ramach zajęć plastycznych wykonały kolorowe prace plastyczne pt. „Mój miś”.
1
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś". Tego dnia 5-6 latki poznały historię powstania pluszowego misia, dowiedziały się interesujących informacji na temat niedźwiedzi oraz przypomniały sobie misiowe postacie z bajek. Nie zabrakło również zadań matematycznych, misiowych klamerek i kostek oraz ćwiczeń gimnastycznych z przyniesionymi przez dzieci misiami, a także zabaw przy piosence „Pokochaj pluszowego misia”. Na koniec dzieci spotkały się na Fanpage z autorką bajki o Misiu panią Wiolettę Piasecką, która przeczytała im tę bajkę. Autorkę zaprosiła Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas. Wszystkie atrakcje tego dnia przygotowała pani Marzena Pasieczna.
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA U 3-4 LATKÓW
Podobnie jak 5-6 latki, również 3-4 latki wraz z panią Ewą oraz panią Anią świętowały Dzień Pluszowego Misia. Był on bardzo ważny i wyjątkowy dla naszych milusińskich. Od samego rana uśmiech nie schodził im z twarzy, gdyż miały swojego ukochanego pluszaka przy sobie, czując tym samym namiastkę domowego ciepła. Przedszkolaki dumnie pokazywały swoje misie, eksponując je na kolankach podczas rozmów i zabaw. Każdy miś posiadał swoje oryginalne imię. Nie obyło się także bez tańców przy misiowej piosence „ Pluszowy Miś”oraz słodkiego małego co nieco. Po zabawach i tańcach przyszedł czas na odpoczynek i relaks. Dzieci miały też okazje spotkać się na Fanpage z panią Wiolettą Piasecką- autorką bajki o Misiu. Pani Wioletta przeczytała swoją autorską bajkę. Dziękujemy bardzo za zaproszenie do udziału.
„Czyste powietrze wokół nas”
Dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków realizują program „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego. W trakcie realizacji programu przedszkolaki dowiadują się co i dlaczego dymi, jak się czujemy kiedy dymi papieros, co się dzieje gdy ludzie palą papierosy, a także jak unikać dymu papierosowego. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Poszczególne zajęcia są skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy tematyczne, twórcze, grupowe. Na zajęciach dzieci wykonują odpowiednie rysunki, których celem jest uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladują zachowanie osób niepalących i palących, projektują własne znaczki zakazu mówiące o szkodliwości palenia tytoniu. Zajęciom towarzyszy sylweta dinozaura „Dinusia”, która pomaga dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań, uczy współdziałania w zespole i odpowiedzialności za wykonanie wspólnych prac. W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia przedszkolaki wykonały własną pracę pod tytułem „Nie pal przy mnie proszę”. Koordynatorem programu „Czyste powietrze wokół ” jest pani Marzena Pasieczna.
7
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych, dzięki akcji dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, o zaprzestaniu palenia papierosów w jednym dniu. Do idei przyłączyło aż 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali przez jedną dobę wytrzymać bez palenia papierosów.
Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia. Papierosy nie tylko uzależniają psychiczne, ale także fizycznie. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na osoby z najbliższego otoczenia (palenie bierne).
Ten dzień, to dobra okazja do skończenia z nałogiem. Pamiętajmy, że zdrowie jest najwyższą wartością i należy podjąć próbę wyeliminowania nałogu, jakim jest palenie tytoniu.
W związku z tym, uczniowie klas 1-3 rozmawiali na temat szkodliwości palenia papierosów, oglądali prezentację związaną z tym nałogiem, a także wykonali plakaty.2
19 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia
Klasa 7 na zajęciach z wychowawcą panią Anną Piłat realizowała temat: Papierosy - zagrożenie dla zdrowia i życia. Światowy Dzień Rzucania Palenia. Projekt.
Uczniowie obejrzeli prezentację, a następnie dyskutowali na temat negatywnych skutków palenia tytoniu. W ramach tego wydarzenia siódmoklasiści realizują projekt, w którym są pracownikami agencji reklamowej, a za zadanie mają stworzyć plakat dla Przychodni Zdrowia na temat szkodliwości palenia tytoniu. Plakaty będą wykonane w dowolnym programie graficznym do 26 listopada.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dnia 16 listopada 2020r. uczniowie kl. 6 uczestniczyli w zajęciach wychowawczych prowadzonych przez panią Dorotę Wybranowską poświęconych tematowi tolerancji. Dzień ten był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Uczniowie pracowali z materiałami zaczerpniętymi z projektu GWO „Dobrze pomyślana wychowawcza”. Wspólnie przeczytano komiks pt. „Nie zgadzam się!”, który traktuje o mowie nienawiści wynikającej z ludzkich uprzedzeń oraz krzywdzących stereotypów. Uczniowie określali, co tak naprawdę kryje się za chmurkami bohaterów komiksu czyli jakie są tzw. „ukryte komunikaty” w każdym rodzaju mowy nienawiści.
Dyskutowano na temat pojęcia tolerancji oraz jej granic. Dzieci podawały przykłady rozmaitych sytuacji i zachowań, które mogłyby tolerować oraz te, których nigdy by nie zaakceptowały. Wspólnie zastanawiano się, jak skutecznie walczyć z mową nienawiści i brakiem tolerancji.
Tolerancja w klasie 5
Pani Monika Zwolan z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji realizowała na zajęciach wychowawczych w klasie 5 projekt - "Dobrze przemyślana lekcja wychowawcza", przygotowany został przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. W czasie zajęć uczniowie dyskutowali na temat tolerancji wykorzystując komiks wraz ze scenariuszem "Przeciwdziałanie mowie nienawiści".
O tolerancji u 5-6 latków
16 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzieci z oddziału 5-6 latków tego dnia również rozmawiały o tolerancji. Hasło przewodnie brzmiało „Jesteśmy różni, ale tacy sami – jesteśmy przyjaciółmi”. Podjęliśmy rozmowy dotyczące odmienności, pozytywnych i negatywnych postaw jak również uczuć. Wyjaśniliśmy sobie trudne pojęcia charakteryzujące tolerancję, m.in. przyjaźń, zgoda, wyrozumiałość. Promowanie tolerancji miało na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych, a w szczególności akceptacji odmienności innych, poszanowania cudzej godności i uwrażliwienia na uczucia innych. Zajęcia prowadziła pani Marzena Pasieczna.
4
"Każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi"
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Zostało ustalone przez UNESCO w 1995 r. Celem tego dnia jest przede wszystkim przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na akceptację i szacunek bez względu na kulturę, wyznawaną religię oraz pochodzenie. Taką postawę warto więc kształtować u dzieci już od najmłodszych lat. Dlatego też w klasie pierwszej i trzeciej przeprowadzono pogadankę na temat tolerancji. Uczniowie klasy trzeciej obejrzeli też prezentację oraz film edukacyjny „Dlaczego każdy z nas jest inny?” Dzieci wykonały również plakaty. Celem tych przedsięwzięć było skłonienie naszych uczniów do refleksji i przemyśleń nad postawami i zachowaniem względem drugiego człowieka oraz uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.
„Każdy z nas jest inny, ale jako grupa stanowimy całość”
Pani Anna Piłat w klasie 7 na zajęciach z wychowawcą w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji realizowała temat: „Każdy z nas jest inny, ale jako grupa stanowimy całość”.
Uczniowie obejrzeli film pod tytułem „Ninnoc”, który opowiada o nastoletniej dziewczynce, która wszędzie czuje się nieswojo. z jednej strony nie chce dopasowywać się za wszelką cenę do otoczenia, z drugiej – obawia się odrzucenia, którego doświadczała już wcześniej. Nie chce się dostosować, a zarazem boi się samotności. Zastanawia się, czym jest popularność, kiedy jest się „normalnym”?
Uczniowie po projekcji filmu dyskutowali, co to znaczy być normalnym? Czy mamy prawo się różnić i czy jesteśmy w stanie poznać odczucia drugiej osoby, czy może wiemy o niej tyle, ile sama nam chce pokazać.
Nasze spostrzeżenia doprowadziły do konkluzji, że nigdy nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, że zawsze będzie coś, co nas zaskoczy, więc nie można oceniać po pozorach. Wychowujemy się w różnych rodzinach, nie wiemy o różnych sytuacjach, które sprawiają, że jesteśmy tacy, a nie inni.
Uczniowie wraz z nauczycielem zastanawiali się, do kogo można się zwrócić, jeśli przeżywa się trudności podobne do Ninnoc lub w innych sytuacjach, w których trudno jest poradzić sobie samodzielnie?
Pojawiły się odpowiedzi: rodzice, wychowawca, pedagog, telefon zaufania itp. Nauczyciel przypomniał, że uczniowie zawsze mogą liczyć na wsparcie oraz o tym, że właściwie nie ma sytuacji bez wyjścia.
Podziękowanie
Prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy V podczas zdalnego nauczania
Uczniowie zmierzyli się z techniką impastu. Impast to technika malarska polegająca na nakładaniu farby gruba warstwą i rozprowadzaniu jej pędzlem, szpachelką lub patyczkiem. Obrazy uzyskane dzięki tej technice mają wypukłą fakturę i sprawiają wrażenie przestrzenności.
Polak mały
Czteroletni Wiktorek Szewczuk recytuje wiersz pt " KTO TY JESTEŚ?"
102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Z okazji 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości, uczennica klasy I - Wiktoria Tyrka zaśpiewała piękną piosenkę pod tytułem "Niepodległość". Nad przygotowaniem Wiktorii czuwała pani Joanna Przekocińska - nauczyciel muzyki oraz mama dziewczynki - pani Katarzyna Tyrka, która nagrała film z występem naszej zdolnej uczennicy.
Ogólnopolska akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców”
Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do tego przedsięwzięcia. Adresatami są dzieci z klas 1 – 3 oraz z oddziałów przedszkolnych. W ramach akcji każdego miesiąca będziemy otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji z najmłodszymi, które będą podejmować tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.
„Młody patriota” – to tematyka pierwszych zajęć w tym roku szkolnym i ściśle związana z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zadania w ramach tej akcji będą koordynować nauczyciele: Wiesława Gawlik, Barbara Pyś, Anna Cirut, Ewa Naworol oraz Marzena Pasieczna.
"Szkoła do hymnu"
"Szkoła do hymnu” to kolejna edycja akcji MEN polegająca na odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, zaśpiewamy hymn online podczas zdalnych zajęć lekcyjnych. Zapraszamy rodziców, pozostających w tym czasie w domach, do wspólnego śpiewania.
Poniżej tekst hymnu:
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Archiwum Aktualności