Zgodnie z organizacją roku szkolnego 2020/2021 informuję, że 30 kwietnia 2021r. oraz 4 maja 2021r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klas I - VIII.
Alina Korneluk - dyrektor szkoły
Zgodnie z organizacją roku szkolnego 2020/2021 informuję, że 30 kwietnia 2021r. oraz 4 maja 2021r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klas I - VIII.
Alina Korneluk - dyrektor szkoły
Celem nowoczesnej edukacji jest przede wszystkim rozwijanie u uczniów ośmiu kompetencji kluczowych, wśród których czołowe miejsce zajmuje KREATYWNOŚĆ.
Właśnie tę kompetencję rozwijali uczniowie klasy I podczas zajęć języka angielskiego w ramach realizacji projektu pod hasłem “Stworki, potworki”, na zakończenie działu “My body” (“Moje ciało”). Zadaniem dzieci było wykonanie pomysłowych stworków z użyciem rozmaitych materiałów, wykorzystywanych w codziennym życiu. Pierwszoklasiści udowodnili, że są bardzo kreatywni, ponieważ wykonali fantastyczne prace. Podczas zajęć językowych, pod kierunkiem nauczyciela, pani Doroty Wybranowskiej, dzieci prezentowały swoje figurki, opisując ich wygląd w języku angielskim. Uczniowie nazywali części ciała swoich postaci, określali ich ilość, wielkość i kolor. Niektórym uczniom zadanie spodobało się tak bardzo, że wykonali po 2 stworki, chociaż wcale nie musieli. Gratulujemy pierwszakom pomysłowości i zapału do pracy.
W czasie, kiedy skazani jesteśmy na zdalne nauczanie, a wyjazdy i wycieczki są wciąż niemożliwe, o obejrzeniu spektaklu teatralnego na żywo można tylko pomarzyć. Skoro więc góra nie mogła przyjść do Mahometa, to Mahomet przyszedł do góry. Dzięki transmisji internetowej zawitał u naszych uczniów Miejski Teatr Miniatura z Gdańska ze spektaklem „Kosmici” w reżyserii Jakuba Krofty. Uczniowie klasy czwartej i piątej zostali zabrani w odległe zakątki galaktyki w kosmiczną podróż, podczas której z przymrużeniem oka potraktowano Ziemian, kosmitów, kontakty międzyludzkie czy kryzys klimatyczny. Sam spektakl opowiadał historię życia w kosmosie z punktu widzenia trzech pokoleń kosmitek: mamy, córki i babci, którym w codzienności pomaga nietypowy android. Cała czwórka latając statkiem wycieczkowym, próbowała zarobić na życie poprzez organizację wyjazdów turystycznych. Niestety z marnym skutkiem. Do kłopotów finansowych doszły problemy rodzinne wynikające z różnic pokoleniowych, trudnych charakterów głównych bohaterów i trosk życia codziennego. Przedstawienie mogło naprawdę się podobać, choć niektóre kwestie i aluzje mogły być dla młodego widza nieczytelne. Na wyróżnienie zasługiwała scenografia, kostiumy oraz gra aktorska. Tu szczególnie mógł się podobać Wojciech Stachura w roli zmiennego emocjonalnie i intelektualnie androida. Nasi uczniowie z pewnością nie nudzili się podczas trwającego 75 minut spektaklu i na pewno warto im proponować podobne wizyty w teatrze.
Uczniowie z klasy I brali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Czyściochowa Akademia, którego celem było kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych. Organizatorem tego przedsięwzięcia była firma Rossmann. Zajęcia prowadzone z dziećmi dotyczyły 6 obszarów higienicznych: higieny jamy ustnej i nosa, czystości dłoni oraz zasad korzystania z toalety, a także mycia, kąpieli i pielęgnacji skóry. W świat codziennej higieny uczniów wprowadzały filmy z pokazami i eksperymentami. Poza nauką higieny, dzieciom przekazywane były informacje na temat zdrowych nawyków budujących odporność organizmu. Ponadto uczniowie wykonywali plakaty w związku z omawianymi treściami, a także projektowali wymarzoną łazienkę. Pierwszoklasiści otrzymali książeczki ,,Higiena w eksperymentach” do wspólnej zabawy z rodzicami w domu. Zajęcia prowadziła Pani Barbara Pyś.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22.04.2021r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia i funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 26.04.2021r. uczniowie klas 1-3 będą realizowali naukę w systemie hybrydowym. Oznacza to, że część lekcji będzie odbywała się stacjonarnie w szkole, natomiast część w formie online. Nauczanie zorganizowane jest w taki sposób, że : nie więcej niż 50% uczniów realizuje zajęcia w szkole oraz co najmniej 50% uczniów realizuje zajęcia zdalnie. Powinno się przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.
26.IV.2021r. - klasa I - stacjonarnie, klasa II - zdalnie, klasa III – zdalnie
27.IV.2021r. - klasa I - zdalnie, klasa II - stacjonarnie, klasa III – zdalnie
28.IV.2021r - klasa I - stacjonarnie, klasa II - zdalnie, klasa III – stacjonarnie
29.IV.2021r - klasa I - zdalnie, klasa II - stacjonarnie, klasa III - stacjonarnie
W/w dniach w szkole będą obiady oraz będzie dowożenie dzieci do szkoły.
Plan zajęć obowiązuje taki, jak w ostatnich tygodniach.
W czasie nauczania hybrydowego szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla dzieci rodziców walczących z COVID-19 (które wcześniej uzyskały zgodę dyrektora szkoły).
Klasy IV - VIII uczą się bez zmian, w systemie zdalnym.
Dni 30.IV.2021r. oraz 4.V.2021r. to dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych dla uczniów klas I - VIII.
Alina Korneluk – dyrektor szkoły
Z okazji Dnia Ziemi odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny ,,Osobliwości przyrodnicze Gminy Zamość” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu. Cel główny konkursu to rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania przyrodą i historią własnej miejscowości i regionu, zachęcanie do podejmowania inicjatyw ekologicznych oraz zdobywania wiedzy o polskich i międzynarodowych akcjach na rzecz ochrony zasobów Ziemi. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Zamość. W tym roku szkolnym zadaniem konkursowym było przygotowanie prezentacji multimedialnych na temat obszarów chronionych na terenie gminy Zamość. Z naszej szkoły 4 uczniów wzięło udział w konkursie. Jednakże komisja konkursowa wysoko oceniła prezentację Weroniki Kudyk z klasy VII przyznając II miejsce i Bartłomieja Stawarskiego z klasy V przyznając III miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Hasło przewodnie tego wydarzenia to ,,Przywróć naszą Ziemię” Równocześnie 22 kwietnia 2021 roku startuje kampania społeczna TAK dla edukacji klimatycznej! Już po raz drugi obchodzimy Dzień Ziemi w sposób nietypowy. W tym roku uczniowie kl. VII-VIII wzięli udział w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu. W czasie webinarium uczniowie wysłuchali wykładów nt. „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” oraz „Co mogę zrobić dla klimatu?”Mieli także możliwość udziału w wirtualnych warsztatach kulinarnych, zwracających uwagę na problem marnowania żywności oraz warsztatach „ubraniowych”, zwracających uwagę na kwestie odpowiedzialnej mody. W trakcie tych warsztatów uczniowie poznali proekologiczne rozwiązania do wdrożenia w codziennym życiu.
Dzieci z klas I – III oraz z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w spotkaniu online z Wiolettą Piasecką – autorką książek dla dzieci.
Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem.
Pani Wioletta Piasecka jest autorką między innymi takich książek jak: Mała Cyganeczka, Zagadki piłkarskie. Drużyna marzeń, A gdzie kurka?, Faustynka opowieści patriotyczne, Ignaś opowieści patriotyczne, Zagadki piłkarskie II. Z boiska do klubu, Andersen, W poszukiwaniu szczęścia. Bajeczki dla maluszka - Muchomorek, Na leśnej polance, Karol Wojtyła zanim został papieżem, A gdzie kurka, wesołe wierszyki o zwierzątkach.
Jej dzieła to także scenariusze teatralne np.: O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba, W poszukiwaniu szczęścia, biografia Andersena, Mikołajowe święta, Tamtej nocy w Betlejem.
Jest także twórcą adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych np.: Mała Syrenka, Tajemniczy ogród, Królowa Śniegu, Chłopcy z Placu Broni, Kot w butach, Piękna i Bestia, Baśnie Wioletty Piaseckiej, Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba.
19 kwietnia 2021r. w klasach I – III przeprowadzono zajęcia poświęcone pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Do rozmowy na tak bolesny temat posłużyły opowiadania: w kl. I i II "Pamięć drobinek"- autorstwa Zofii Staneckiej oraz w kl. III "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek. Oba teksty poruszały takie tematy, jak: empatia, sprawiedliwość i strata. Uczniowie mieli okazję do rozmowy na temat pamięci oraz historii, wskazywali i opisywali postawy związane z odwagą, troską o innych, poznali podstawowe informacje na temat życia podczas II wojny światowej, dowiedzieli się, co to było getto, kim są Żydzi i kim są osoby odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Podsumowaniem zajęć było wykonanie papierowych żonkili jako symbolu pamięci o powstaniu.
Magdalena Pyś z klasy 8 została laureatką etapu drugiego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2020/2021 dla uczniów szkół podstawowych, zdobywając piękny wynik - 39 punktów na 40 możliwych. Przed Magdą ciężka praca i zmagania w trzecim etapie – wojewódzkim. Należy dodać, że uczennica już w ubiegłym roku szkolnym była finalistką etapu wojewódzkiego. Z uczennicą pracuje nauczycielka - pani Dorota Wybranowska. Gratulacje dla Magdy oraz dla pani Wybranowskiej. Trzymamy kciuki!
Mija coraz więcej lat od tragicznych wydarzeń II wojny światowej. O jej skutkach nie wolno nam zapominać. Pośród dramatów z tamtych czasów są takie, o których wiedza jest spora, a pamięć trwała, inne są mało znane lub zapominane. Do tych mniej znanych należy powstanie w warszawskim getcie. Był to heroiczny akt walki o godność i honorową śmierć garstki pozostałych przy życiu polskich Żydów. Kiedy spośród 450 tysięcy ludzi stłoczonych na otoczonym murem terenie getta pozostało tylko 60 tysięcy, część z nich 19 kwietnia 1943 roku stanęła do walki uzbrojona w butelki z benzyną i niewielką ilość broni palnej. Pomimo beznadziejnej sytuacji, bojownicy walczyli długo i zaciekle. Warszawiacy przez kilka tygodni oglądali z dala łuny pożarów i kłęby dymów unoszących się nad gettem, słyszeli odgłosy wystrzałów i eksplozji. Niemcy metodycznie niszczyli kolejne kamienice, punkty oporu, pod gruzami getta śmierć znalazło wielu powstańców i cywilów ukrywających się przed hitlerowcami. Nielicznym udało się wydostać z getta, inni zostali wywiezieni do obozów. Ostatnim aktem tragedii powstania było wysadzenie16 maja w powietrze Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Po tych wydarzeniach w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej piętrzyły się wielometrowe zwały gruzów. Nigdy ich nie wywieziono. Na nich wzniesiono nowe budynki. Śladów po dawnym, tętniącym życiem, wielokulturowym Muranowie jest dziś niewiele. Dlatego warto o nim pamiętać i przypominać choćby w rocznicę wybuchu powstania w getcie. Tradycję upamiętniania jej żółtymi żonkilami rozpoczął ostatni żyjący przywódca powstania Marek Edelman, dziś Akcję Żonkile propaguje Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tamtejsze Centrum Edukacyjne zorganizowało szkolenia dla nauczycieli i przygotowało scenariusze zajęć, karty pracy i filmy, które można by wykorzystać w pracy z uczniami. Nasza szkoła zdecydowała się w tym roku wziąć udział w tej akcji, a zajęcia dla uczniów klas IV-VI oraz VII-VIII poprowadził pan Mirosław Trześniowski. Dla klas IV-VI w poniedziałek 19 kwietnia zamieszczono w Internecie film „Będę pisać”, w którym losy współczesnej bohaterki zostały splecione z dziejami dwojga przyjaciół z dzielnicy żydowskiej. Emisję poprzedziła prezentacja dwóch stron „Małego Przeglądu”, założonego przez Janusza Korczaka piątkowego dodatku do „Naszego Przeglądu”. Każdy numer tego pisma współtworzyli sami czytelnicy, pisząc listy do redakcji. Artykuły w oglądanym numerze miały typowo wakacyjny charakter, dotyczyły podróży, egzotycznych krajów, tętniły młodzieńczą radością życia. Numer ten ukazał się 1 września 1939 roku… Obejrzany film również wykorzystywał motyw listów, korespondencja rozpoczynała się jeszcze przed wojną a potem każdy kolejny list opisywał dramat ludzi głodujących getcie, wywożonych w nieznane z Umschlagplatz, pomagających sobie pomimo ryzyka śmierci, ukrywających się poza murami getta, wreszcie walczących i ginących w powstaniu. Po obejrzeniu filmu uczniowie mogli podzielić się swoimi wrażeniami. Prowadzący zajęcia ukierunkowywał tę dyskusję, wiele wyjaśniał, a na koniec opowiedział o historii zamojskich Żydów, prezentując uczniom zgromadzone fotografie ludzi i miejsc związanych z życiem naszych sąsiadów, po których ślady zanikają w ludzkiej niepamięci. W podobnych zajęciach wzięli udział uczniowie klas VII-VIII. W ich przypadku filmową przewodniczką była Ala, dziewczyna, która niedawno dowiedziawszy się o swych żydowskich korzeniach, odtwarza dla nas dzieje warszawskich Żydów oraz własnej rodziny, dzielącej ze wszystkimi tragiczne losy wojenne i powojenne. Tematy poruszane przez bohaterkę były poważne, skłaniające do zadumy, ale również przeplatane nadzieją, że pamięć o Żydach nie zanikła, a ich kultura jest coraz bardziej popularna. Po projekcji filmu uczniowie mogli podzielić się swoimi refleksjami. Rozmawiali o nieznanych im wcześniej faktach, w czym dodatkowymi wyjaśnieniami wspomagał ich prowadzący zajęcia pan Trześniowski. Oni również na zakończenie mogli przyjrzeć się życiu zamojskich Żydów i śladom, jakie po sobie do dziś pozostawili. Półtoragodzinne zajęcia były dla naszych uczniów ciekawe, przybliżyły im kawał historii polskich Żydów i ich tragicznych wojennych losów. Żółte żonkile są dziś symbolem pamięci o tamtych ludziach i warto brać udział w takich akcjach, by pamięć ta nie zaginęła.
Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przyjęciem ustawy 22 lutego 2019r. przez Sejm RP. Święto to ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego w dniu 14 kwietnia 966”. Data ta została uznana przez badaczy jako dzień narodzin Państwa Polskiego i jest jedną z najważniejszych dat w historii naszego kraju, dlatego tak ważna jest pamięć o tym wydarzeniu.
Także uczniowie z klas IV - VII wraz z nauczycielem historii – panem Romanem Kowalczukiem postanowili je uczcić. Rozpoczęli lekcje od uroczystego odsłuchania hymnu państwowego, następnie zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi chrztu Polski. Przyszedł czas także na obejrzenie filmów „Krzyż i korona” oraz „Chrzest 966 -1050. Rocznica Chrztu Polski”. Mamy nadzieję, że w ten sposób uczniowie zgłębili swoją wiedzę z zakresu historii, ale przede wszystkim rozumieją doniosłość tego ważnego święta i jego znaczenia dla dalszych losów naszej Ojczyzny.
13 kwietnia 2021r. odbyły się online warsztaty profilaktyczne dotyczące Ochrony Zdrowia Psychicznego dla klas 4 - 8 . Poruszany był temat emocji, psychologi żywieniowej oraz czym są uzależnienia i nawyki oraz to, co robić by stać się super człowiekiem. Zajęcia prowadził Pan Tomasz Gralak, a organizatorem było Małopolskie Centrum Profilaktyki z Krakowa.
Martynka Naworol z klasy 1 otrzymała wyróżnienie za swoją pracę w VIII edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Wiosenne spotkania ze Stanisławem Lemem i Janem Brzechwą”. Głównym celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja literatury polskiej. Uczennica namalowała ilustrację do utworu "Grzyby" Jana Brzechwy. Konkurs zorganizowany został przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Brawo Martynka!
W połowie marca bieżącego roku nasza szkoła rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla 10-miesięcznej Zuzi Petryk z Zamościa, którą czeka kosztowna operacja serca w Bostonie. Akcję koordynowała pani Dorota Wybranowska. Cała społeczność szkolna: uczniowie z rodzicami, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły wzięli aktywny udział w zbiórce, która trwała przez okres 2 tygodni. Wspólnymi siłami udało się zgromadzić kwotę 619 zł i 88 groszy. Cała suma została przelana na indywidualne konto dziecka utworzone na stronie Fundacji siepomaga.pl. Dziękujemy wszystkim darczyńcom z całego serca. Pamiętajcie, że dobro zawsze powraca. Choć nadal brakuje jeszcze trochę pieniędzy do uzbierania pełnej sumy (700 tysięcy) na operację w Stanach, mamy nadzieję, że do operacji dojdzie i zakończy się ona sukcesem. Życzymy Zuzi dużo siły i powrotu do pełni zdrowia.
Magdalena Pyś z klasy 8 uzyskała tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Ogromne gratulacje dla uczennicy oraz opiekuna Doroty Wybranowskiej.
Należy dodać, że Magda jest zwolniona z pisania egzaminu ósmoklasisty z j. angielskiego.
Uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Konkursie Plastycznym na ,,Stroik wielkanocny”, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. W konkursie brali udział uczniowie z powiatu zamojskiego, biłgorajskiego,hrubieszowskiego i tomaszowskiego.
Z naszej szkoły został wyróżniony stroik Nikoli Dziadko – uczennicy klasy I.
Gratulujemy!
Czasami coś, co wydaje się trudne i nieosiągalne, przy odrobinie dobrej woli, pracy i samozaparcia - zaskakuje efektem. Podobnie rzecz się miała z projektem muzycznym naszej koleżanki Asi Przekocińskiej, którego była pomysłodawczynią i relizatorką. Oczywiście projekt mógł się tylko udać przy zaangażowaniu i współpracy rodziców, uczniów i nauczycieli. Dlatego też wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy wspaniałego efektu!
Uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej już edycji Wielkiego Konkursu „Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2021”. Jej organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem. Patronat nad przedsięwzięciem objął Ryszard Gliwiński - Wójt Gminy Zamość. Konkurs, pomimo panującego stanu epidemii SARS CoV-2, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 475 prac, wykonanych przez uczniów szkół i placówek oświatowych z terenu Gminy Zamość oraz mieszkańców gminy. Tym bardziej miło nam poinformować, że wśród pięciu laureatów znalazła się nasza uczennica – Magdalena Kudyk z klasy III. Prace laureatów konkursu zostaną wydrukowane i rozesłane z życzeniami od Samorządu Gminy Zamość. Ponadto wyróżnienia specjalne otrzymali: Alex Mulawa – kl.II, Weronika Kudyk – kl.VII i Klaudia Puhacz - kl.V. Wyróżnienia przyznano też następującym osobom: Paulina Puhacz - kl.III, Maja Karchut – oddział przedszkolny 6 latków, Jan Szpindor – kl.II, Bartłomiej Stawarski – kl.V, Katarzyna Michońska – kl.II, Ewa Kobel - oddział przedszkolny 5 latków, Magdalena Małek – kl.VI, Sylwia Sołoducha – kl.IV, Zofia Ziemińska – kl.VI. Serdecznie gratulujemy
Z czym kojarzą się święta Wielkanocne? Pierwsza myśl to pisanki! Uczniowie z klas I-II wraz z panią Marta Bil podczas zajęć z edukacji informatycznej wykonali piękne pisanki na komputerze, korzystając z programu graficznego Paint. Zapraszamy do obejrzenia galerii Pisanek wielkanocnych i kartek wielkanocnych w pracach uczniów z naszej szkoły.
Dnia 29 marca 2021 r. na lekcjach języka niemieckiego w klasach IV –VI uczniowie poznali zwyczaje wielkanocne w Niemczech. Obejrzeli krótki film przedstawiający między innymi symbole: zająca wielkanocnego - der Osterhase, pisanki - die Ostereier oraz ognisko wielkanocne - das Osterfeuer czy bukiet z gałązek i kwiatów z powieszonymi jajkami i ozdobami - der Osterstrauß. Ponadto uczniowie nauczyli się składać życzenia w języku niemieckim, wykonywali kartki świąteczne. Zajęcia prowadziła pani Monika Zwolan. Życzymy Państwu z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Frohe Ostern!
W dniach 29.03.2021r. – 09.04.2021r. w oddziale przedszkolnym będą zorganizowane zajęcia dla dzieci, których rodzice są zatrudnieni w placówkach:
Szanowni Rodzice,
od 22 marca do 11 kwietnia 2021 roku uczniowie klas I – VIII będą uczyli się zdalnie. Zajęcia będą odbywały się w aplikacji Teams według dotychczasowego planu lekcji.
Dla dzieci z klas I - III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne związane ze zwalczaniem COVID-19 szkoła zorganizuje opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie przez rodziców wniosku do dyrektora szkoły (nie ma obowiązującego wzoru wniosku).
Ponadto dla uczniów z niepełnosprawnościami może być organizowane nauczanie zdalne na terenie szkoły.
Na terenie szkoły będą odbywały się zajęcia - konsultacje dla uczniów klasy VIII.
Powyższe zmiany wynikają ze znaczącego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.
Z poważaniem
Alina Korneluk – dyrektor szkoły
Powered by aSc EduPage