DZIEŃ KROPKI
ZAWODOWY STRZAŁ W 10! – WYBIERZ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Dnia 21-go września 2022 roku uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią, Panią Dorotą Wybranowską oraz przedstawicielem rodziców, Panią Jolantą Małek, uczestniczyli w przedsięwzięciu o nazwie „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Wydarzenie zorganizowano na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Celem tego przedsięwzięcia była promocja kształcenia zawodowego w branżach i kierunkach zgodnych z aktualnymi potrzebami rynku pracy. O godz. 10.00 rozpoczęto pokazy zawodów, w których kształcą szkoły ponadpodstawowe (publiczne i niepubliczne) funkcjonujące na terenie miasta Zamość i w powiecie zamojskim. Poszczególne szkoły techniczne i branżowe przygotowały profesjonalne stoiska promujące kształcenie w rozmaitych zawodach. Nasi ósmoklasiści skorzystali z usług fryzjerskich, kosmetycznych, gastronomicznych, a nawet mieli możliwość strzelania do celu w namiocie szkół mundurowych. Zaopatrzyli się również w ulotki i broszurki dotyczące danych szkół. Nieco później nastąpiło uroczyste otwarcie całego wydarzenia na specjalnie przygotowanej scenie, gdzie Prezydent Miasta Zamość, Pan Andrzej Wnuk wraz z zaproszonymi gośćmi, powitał wszystkich zebranych. Głos zabrała również Pani Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, która życzyła wielu wspaniałych wrażeń i doświadczeń. Podczas oglądania stoisk uczniowie mogli porozmawiać z nauczycielami i uczniami poszczególnych szkół średnich na temat ich oferty edukacyjnej. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu niektórzy ósmoklasiści podjęli już decyzję, w jakiej szkole średniej zechcą kontynuować naukę, pozostali jeszcze nie wiedzą. Miejmy nadzieję, że wszystkie wybory co do dalszej edukacji okażą się trafione.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
LEKCJA W KINIE oraz FILM "Orlęta. Grodno'39"
17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii współczesnej Polski. Tego dnia w 1939 roku na broniącą się przed hitlerowską napaścią Rzeczpospolitą najechały wojska Związku Sowieckiego. Ta część naszej historii była przez długie powojenne lata białą kartą. Wiedza o dramacie mieszkańców naszych Kresów Wschodnich wciąż jest niewystarczająca. Film fabularny o heroicznej obronie Grodna w dniach 20-22 września 1939 roku stał się świetną okazją do uzupełnienia lekcji historii. 15 września klasy VI-VIII wybrały się wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipsku do CKF „Stylowy” w Zamościu 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii współczesnej Polski. Tego dnia w 1939 roku na broniącą się przed hitlerowską napaścią Rzeczpospolitą najechały wojska Związku Sowieckiego. Ta część naszej historii była przez długie powojenne lata białą kartą. Wiedza o dramacie mieszkańców naszych Kresów Wschodnich wciąż jest niewystarczająca. Film fabularny o heroicznej obronie Grodna w dniach 20-22 września 1939 roku stał się świetną okazją do uzupełnienia lekcji historii. 15 września klasy VI-VIII wybrały się wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipsku do CKF „Stylowy” w Zamościu na „Orlęta. Grodno’39”.
Przed rozpoczęciem seansu uczniowie zostali zapoznani z tłem historycznym, a pani psycholog poinstruowała, jak radzić sobie z trudnymi emocjami po drastycznych scenach. Dzięki temu łatwiej im było oglądać film, a po nim podjąć dyskusję na jego temat. Na ekranie poznajemy przedwojenne Grodno obserwowane z punktu widzenia młodego Żyda Leona Rotmana. Pozwala to ukazać wielokulturowość tego miasta, ale również związane z tym konflikty etniczne. Po wybuchu wojny chłopiec wraz z harcerzami, obroną cywilną oraz nielicznymi oddziałami polskiego wojska uczestniczy w bohaterskiej obronie Grodna. Heroizm i tragiczna śmierć młodych obrońców sprawią, że zostaną oni nazwani Orlętami. Film rzeczywiście momentami nie stronił od drastycznych scen, ale generalnie mógł się podobać, a co najważniejsze przybliżył młodym widzom tragiczną i nie dość znaną kartę polskiej historii. Następnego dnia po seansie uczniowie rozmawiali o swoich wrażeniach podczas zajęć historii i języka polskiego, a rozmowy te pokazały, jak głęboko przeżyli to, co zobaczyli na ekranie. Z całą pewnością ich wiedza na ten temat pozostanie z nimi na długo.
Spotkanie z pielęgniarką
Rok szkolny rozpoczęliśmy, wracając do nauki stacjonarnej. Nie oznacza to bynajmniej, że zapomnieliśmy o dystansie, myciu rąk, dezynfekcji i innych zabiegach chroniących nas przed zarażeniem. Również Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych w ramach „Tygodnia dla chorób zakaźnych”. Oprócz zajęć z wychowawcami oraz lekcji biologii poświęconych temu tematowi, zaproszona została też do naszej szkoły pielęgniarka pani Beata Pachla. Prowadząca poprowadziła dla uczniów dwie prelekcje. W pierwszej wzięły udział klasy IV-VIII. Rozmowa dotyczyła chorób zakaźnych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można się zarazić, jak można się przed tym uchronić, w jaki sposób na ludzki organizm działają szczepionki. Prowadząca opowiadała o wielkich epidemiach, które w przeszłości dziesiątkowały ludzkość. Choroby te w większości nie są dziś już groźne właśnie dzięki wynalezieniu odpowiednich szczepionek. W drugiej prelekcji wzięli udział uczniowie klas I-VI. Tym razem pani pielęgniarka opowiadała o chorobach zębów. Dzieci dowiedziały się o przyczynach próchnicy oraz sposobach zapobiegania jej. Ważne jest właściwe mycie zębów i systematyczne wizyty u dentysty. Mamy nadzieję, że to spotkanie sprawi, że nasi uczniowie będą bardziej dbać o zdrowie i wystrzegać się przed zarażeniem zakaźną chorobą.
Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych
W ramach trwającego w dniach 12-16 września 2022r. TYGODNIA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH, w klasach I - III zrealizowano scenariusz na temat ,,Szczepienia – tajna broń superbohaterów”. W trakcie zajęć uczniowie:
- oglądali prezentację multimedialną ,,Jak zmieniło się nasze życie w czasie pandemii”,
- rozmawiali na temat oglądanych treści i o tym, jak ważne są szczepienia,
- układali zdania na temat ,,W jakim celu należy się szczepić” (np.,: Szczepimy się, aby
nie zachorować. Szczepienia są potrzebne, żeby być odpornym na choroby zakaźne. Kto się zaszczepi, jest bohaterem.),
- rysowali plakaty odnoszące się do ułożonych przez siebie zdań,
Oprócz zajęć w klasie, odbyło się spotkanie z pielęgniarką, gdzie dzieci oglądały prezentację ,,Jak chronić zęby przed próchnicą?”. Dzięki realizacji tych zadań, najmłodsi uczniowie utrwalili zachowania prozdrowotne związane z profilaktyką chorób zakaźnych oraz wykształcili postawy odpowiedzialności za zdrowie własne oraz innych osób.
NARODOWE CZYTANIE
Jak co roku na początku września organizowana jest ogólnopolska akcja „Narodowego Czytania”. Patronuje jej prezydent RP. Za każdym razem lekturą jest wybitne dzieło literatury polskiej. Tym razem z okazji dwusetnej rocznicy ich pierwszego wydania wybór padł na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z niektórymi utworami uczniowie są dobrze zaznajomieni, omawia się na zajęciach języka polskiego „Powrót taty”, „Panią Twardowską” i „Świteziankę”. Nasz udział w akcji „Narodowego Czytania” organizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z/s w Mokrem pozwolił na zapoznanie się z innymi utworami z tego dzieła tak ważnego dla rozwoju polskiej literatury romantycznej. W tym roku 14 września we wspólnym czytaniu wzięliśmy udział wraz z uczniami innych szkół z Gminy Zamość: SP w Białowoli pod kierunkiem pani Sabiny Proć, SP w Lipsku pod opieką pani Moniki Ścibak oraz SP w Mokrem wraz z panią Jadwigą Konopką. Oprócz tego do akcji dołączyli również członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Seniora „Susełki”. Przedstawiciele naszej szkoły zostali zaś przygotowani przez pana Mirosława Trześniowskiego. Ponieważ w udziale przypadło nam czytanie „Pani Twardowskiej”, do Mokrego pojechały dwie uczennice z kl. VII; Weronika Bochenko i Klaudia Puhacz oraz jeden ósmoklasista – Marcel Gmitrzuk, którzy tekst ballady wykonali z podziałem na role. Na miejscu czekały na nas dekoracje nawiązujące do epoki romantyzmu. Pozwoliły one stworzyć odpowiednią atmosferę dla czytanych tekstów. Na zakończenie wspólnej lektury zorganizowano dla nas jeszcze słodki poczęstunek. Wpisem do księgi pamiątkowej zakończyliśmy swój udział w jedenastej już edycji „Narodowego Czytania”. W przyszłym roku wybór padł na powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Mamy nadzieję, że będziemy wtedy znowu uczestniczyć w tej pożytecznej akcji popularyzującej wybitne dzieła polskiej literatury.
2
BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM – SPOTKANIE Z POLICJANTEM KLAS IV-VIII
14 września 2022 roku odwiedził naszą szkołę aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki - policjant z Komendy Miejskiej w Zamościu, który przeprowadził dla klas starszych IV-VIII prelekcję nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa. Pan Policjant mówił min. o zagrożeniach w ruchu drogowym wynikających z niewłaściwego zachowania pieszych i rowerzystów. Wspomniał o zasadach bezpieczeństwa, do których należy się stosować w drodze do szkoły i ze szkoły, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy widoczność kierowców pojazdów jest znacznie ograniczona. W drugiej części prelekcji prowadzący skupił się na aspektach związanych z cyberprzemocą, głównie tzw. hejtem. Pan Policjant zwrócił szczególną uwagę na konsekwencje niewłaściwych zachowań młodzieży w Sieci, na popularnych komunikatorach w mediach społecznościowych. W końcowej części prelekcji omówił najnowsze zmiany w prawie dot. nieletnich. Przytoczył kilka przykładów niewłaściwych zachowań uczniów, za które mogą być ukarani przez policję na wniosek dyrekcji szkoły lub nauczycieli. Przypomniał zebranym, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i w związku z tym ma określone prawa i obowiązki. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Prowadzący chętnie udzielił na nie odpowiedzi, wyjaśniając wszelkie wątpliwości naszych uczniów. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.
Spotkanie z policjantem klas I - III i oddziału przedszkolnego
14 września 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków oraz uczniów klas I-III z aspirantem sztabowym Dariuszem Kuropatnickim - policjantem z Komendy Miejskiej w Zamościu.Główny cel jaki przyświecał temu spotkaniu, to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Policjant zwracał uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Podkreślał ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
3
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września to szczególna data. Od lat kojarzy się z początkiem roku szkolnego, a jednocześnie przywołuje pamięć tragicznego dnia z naszej historii, w którym nie dane było tysiącom uczniów pójść do szkoły wskutek napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. W tym roku tak się złożyło, że pierwszy dzwonek rozbrzmiał w polskich szkołach właśnie 1 września. Inauguracja roku szkolnego została w naszej szkole podzielona na dwie części. Najpierw w szkolnych murach zjawili się uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele uczący w klasach starszych. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Potem głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. W krótkim przemówieniu nawiązała do rocznicy wybuchu II wojny światowej i poprosiła o uczczenie jej ofiar minutą ciszy. Potem serdecznie wszystkich powitała, życzyła udanego roku szkolnego, wyrażając przekonanie, że pracująca w szkole kadra gwarantuje nauczanie na wysokim poziomie. Następnie omówiła sprawy organizacyjne, związane z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Uczniowie poznali nazwiska swoich wychowawców oraz nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów. Potem spotkali się z wychowawcami w swoich salach. Była to okazja do wakacyjnych wspomnień i rozmów na temat tego, co nas czeka w rozpoczynającym się roku szkolnym. Spotkania nie były długie, gdyż wkrótce uczniów czekała w kościele msza święta na inaugurację roku szkolnego. Teraz przyszła kolej na rozpoczęcie roku szkolnego przez uczniów klas I-III. Tym razem najmłodszym uczniom towarzyszyli przedstawiciele rodziców. Pani dyrektor szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów, ale wszystkim życzyła sukcesów w poznawaniu nowej wiedzy i umiejętności. Po części oficjalnej dzieci rozeszły się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami. Już od następnego dnia wszystkich czekają normalne szkolne obowiązki. Miejmy nadzieję, że nie przysporzą one nikomu kłopotów, a przyniosą mnóstwo satysfakcji.
3
Wyprawka dla 4 latków
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.
1 września 2022 roku ( czwartek)
Godzina 8.45 -
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas IV – VIII
Godzina 10.00 -
Msza Święta w Kościele Św. Krzyża w Zamościu
Godzina 11.15 –
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I - III
Wyprawka dla 5 i 6 latków
WYPRAWKA UCZNIA KLASY 1 obowiązująca w roku szkolnym 2022 / 2023
- zeszyty 16-kartkowe w dwulinię i w kratkę ( po 3 sztuki każdego rodzaju)
- pióro , długopis
- ołówek, gumka, linijka
- kredki ołówkowe Bambino
- kredki pastele (50 kolorów)
- flamastry
- patyczki, nożyce
- farby plakatowe, pędzelek cienki i gruby
- plastelina + podkładka
- ryza papieru ksero
- segregator
- blok techniczny biały A3 /2x
- blok techniczny kolorowy A3 /2x
- kolorowy papier wycinankowy /2x
- klej w sztyfcie 2x
- notesik na informacje
- strój na w-f (biała bawełniana koszulka, krótkie spodenki, dresy)
- buty na zmianę o jasnych podeszwach, antypoślizgowe
- strój galowy ( dziewczynki - biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica / chłopcy biała koszula, granatowe lub czarne spodnie)
- teczkę tekturową zamykaną na gumkę.
Wszystkie rzeczy należy podpisać!
- worek na buty (o rozmiarach takich, aby zmieściły się w nim buty zimowe)
Wakacji nadszedł czas!
Zakończyliśmy właśnie kolejny rok szkolny. Niełatwy, bo w pierwszym półroczu naznaczony pandemią, zwiększonym rygorem sanitarnym, zdalnym nauczaniem, a w drugim wojną w Ukrainie. Przez wiele tygodni gościliśmy wtedy w naszych murach kilkoro dzieci zza wschodniej granicy, ucząc się nawzajem języka polskiego i ukraińskiego. Nadszedł więc czas upragnionych dla wszystkich wakacji. W piątek 24 czerwca uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się po raz ostatni w roku szkolnym 2021/2022. Ładna pogoda skłoniła nas, żeby uroczystości z tym związane odbyły się na placu przed szkołą. O godzinie 9:00 miało miejsce zakończenie roku szkolnego dla las I-III. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk, dziękując wszystkim za wytężoną pracę, gratulując osiągniętych wyników i życząc udanego, ale i bezpiecznego wakacyjnego odpoczynku. Uroczystość ubarwił występ zespołu tanecznego oraz chóru pod kierownictwem pani Joanny Przekocińskiej. Potem nastąpiło wręczenie przez panią dyrektor nagród dla wyróżniających się uczniów, listów gratulacyjnych dla rodziców tych dzieci oraz podziękowań dla rodziców współpracujących ze szkołach i wspomagających ją w rozmaitych działaniach. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do klas, gdzie odbyły się ostatnie przed wakacjami spotkania z wychowawcami. Podobny przebieg miało zakończenie roku szkolnego dla klas IV-VIII, z tą jednak różnicą, że główny akcent położony został na pożegnanie naszych ósmoklasistów. Im dużą część swojego przemówienia poświęciła pani dyrektor, życząc każdemu m.in. dostania się do wymarzonych szkół i wspominając wieloletni wspólny pobyt w tej szkole. Uczniowie klasy VIII przygotowali wraz ze swą wychowawczynią panią Anną Piłat satyryczny występ, parodiujący naszą szkolną codzienność. Ubarwione to zostało piosenkami, które z niejednego oka wycisnęły łzę wzruszenia. Były słowa podziękowań wygłoszone przez przedstawiciela klasy oraz pożegnalne przemówienie wychowawczyni. Życzymy naszym absolwentom powodzenia w następnych latach swojej edukacji. Po tej części uroczystości zaprezentowani zostali uczniowie, którzy mogą się w tym roku pochwalić szczególnymi osiągnięciami. Przy dźwięku fanfar zostały odczytane ich największe sukcesy, a potem każdy z nich wraz z przedstawicielem rodziców odebrał z rąk pani dyrektor nagrodę i podziękowania. Ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, cieszyć się mogli dodatkowo z otrzymania stypendiów. Każdemu z wyróżnionych uczniów serdecznie gratulujemy, a pozostałym życzymy w nowym roku szkolnym jak największych sukcesów. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do klas, by otrzymać od wychowawców swoje świadectwa i ostatni raz przed wakacjami zasiąść w swych szkolnych ławach. Uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy spokojnego i udanego wypoczynku. Do zobaczenia 1 września.
(Zdjęcia w Albumie fotograficznym)
SUKCESY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „WORLD OF LANGUAGES KIDS”
W dzień zakończenia roku szkolnego czyli w piątek 24-go czerwca 2022r. dotarła do naszej szkoły długo wyczekiwana przesyłka od wydawnictwa SYNAPSA. W kopercie otrzymaliśmy dyplomy, nagrody oraz informację na temat wyników konkursu z języka angielskiego, który uczniowie pisali pod koniec kwietnia pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej. Okazało się, że wśród 9 uczniów biorących w nim udział aż pięcioro zajęło I miejsca w swoich kategoriach klasowych, uzyskując 100% poprawnych odpowiedzi. Zwycięzcami zostali: Jan Stawarski z klasy II, Jan Szpindor z kl. III oraz Weronika Bochenko, Klaudia Puhacz i Bartłomiej Stawarski – kl. VI. Pozostali uczniowie także osiągnęli dość dobre wyniki zajmując wysokie lokaty. II miejsce i dyplom laureata zdobył Szymon Kudyk z kl. VI oraz Piotr Szpindor z kl. VII. Tomasz Tyrka z kl. VIII zajął III miejsce, a na IV miejscu uplasowała się Gabriela Sachajko z kl. III. Konkurs miał formę testu i składał się z 2 części: zadań leksykalno-gramatycznych oraz zadań sprawdzających rozumienie tekstów pisanych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYCIECZKA DO „PARKU TRAMPOLIN FORT JUMP” W ZAMOŚCIU
Dnia 20 czerwca 2022r. uczniowie klas IV-VI wraz z panią Moniką Zwolan i panią Joanną Przekocińską wyjechali do Zamościa. Głównym celem były atrakcje w Parku Trampolin Fort Jump, gdzie mieliśmy zarezerwowane 2 godziny na zabawę na trampolinach. Wyposażeni w stroje sportowe i zaopatrzeni w skarpetki antypoślizgowe weszliśmy na halę z rozmaitymi trampolinami. Najpierw, wzięliśmy udział w krótkiej rozgrzewce, a potem w szkoleniu, przeprowadzonym przez pana instruktora, który czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Następnie po zakończeniu naszego pobytu w Parku Trampolin, wyruszyliśmy busem na Starówkę aby się posilić po wspólnych zabawach. Tam zjedliśmy pizzę w restauracji „Skarbiec Wina”, a następnie poszliśmy na lody do lodziarni „Bosko”. Pełni wrażeń po wycieczce wróciliśmy busem do szkoły.
WYCIECZKA DO SĄDU
Dnia 13 czerwca 2022r. klasy VII i VIII wraz ze swoimi wychowawcami, panią Dorotą Wybranowską i panią Anną Piłat, wyjechały do Zamościa w celu zwiedzenia nowej siedziby sądu przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego 11 oraz poznania pracy prawników. Zwiedzanie tej instytucji zaplanowano w ramach doradztwa zawodowego dla najstarszych klas w szkole. Zaraz po wejściu do budynku zostaliśmy poddani kontroli przez pracujących tam strażników. Zarówno my, jak i nasze bagaże, musieliśmy przejść przez specjalną bramkę z wykrywaczem niebezpiecznych przedmiotów. Następnie, po pomyślnie odbytej kontroli, zostaliśmy przywitani przez Prezesa Sądu Rejonowego, Pana Adama Abraszka, który oprowadził nas po nowoczesnym budynku, objaśniając całą strukturę sądu oraz warunki pracy w zawodach prawniczych. Mieliśmy okazję obejrzeć strój sędziego (togę z łańcuchem), zwiedzić sale rozpraw, rozmaite biura, sale konferencyjne oraz salę czytania akt. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące specyfiki pracy w sądzie, wykształcenia prawniczego czy nawet zarobków. Wizyta w sądzie była bardzo pouczającym doświadczeniem. Dziękujemy Panu Prezesowi za to, że znalazł czas i osobiście oprowadził nas po budynku, dzieląc się z nami fachową wiedzą w dziedzinie prawa. Kto wie? Być może któryś z naszych uczniów zostanie w przyszłości prawnikiem? Dziękujemy także mamie Karoliny Michońskiej, która pracuje w sądzie i pomogła zorganizować pobyt naszym uczniom w tej instytucji.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
3
Wycieczka do ZDK oraz Manufaktury Słodyczy
- 3
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
24 czerwca 2022 roku odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Poniżej podaję informację dotyczącą tej uroczystości:
1) godz. 9.00 - klasy I - III (spotkanie z dyrektorem szkoły, a następnie z wychowawcami)
2) godz.10.30 - klasy IV-VIII (spotkanie z dyrektorem szkoły, a następnie z wychowawcami)
Planowane miejsce uroczystości – teren przy szkole od strony boiska.
Dnia 23 czerwca 2022 roku (czwartek) godz.11.30 w Kościele Św. Krzyża w Zamościu zostanie odprawiona Msza św. w związku zakończeniem roku szkolnego.
( 23.06.2022r. dzień wolny od zajęć dydaktycznych dla klas I – VIII ).
Serdecznie zapraszam
Alina Korneluk – Dyrektor szkoły
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
Uczniowie naszej szkoły jak co roku mieli możliwość uzyskania karty rowerowej. Aby taki dokument zdobyć, należy zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny z umiejętności jazdy na rowerze. Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 25 pytań, sprawdzającego wiedzę z przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wiadomości na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Do zaliczenia potrzeba osiagnąć minimum 80% prawidłowych odpowiedzi (20 pytań). Dziewięcioro uczniów, którzy pomyślnie zaliczyli część teoretyczną, pojechali do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu i tam na Miasteczku Ruchu Drogowego w obecności policjanta popisali się swoimi umiejętnościami. Wszyscy kursanci pomyślnie zaliczyli egzamin praktyczny. Gratulujemy! Do egzaminu teoretycznego przygotowywała ich pani Anna Piłat, natomiast do praktycznej naki jazdy rowerem - pan Mirosław Trześniowski.
4
UCZNIOWIE Z KLASY VII I VIII W PARKU TRAMPOLIN
Dnia 13 czerwca 2022r. klasy VII i VIII wraz ze swoimi wychowawcami, panią Dorotą Wybranowską i panią Anną Piłat udały się do parku trampolin „Fort Jump”, mieszczącego się przy ulicy Szczebrzeskiej 55 w Zamościu. Głównym celem wyjazdu była integracja młodzieży oraz rozwijanie sprawności fizycznej uczniów. Na miejscu musieliśmy się przebrać w stroje sportowe, zanim weszliśmy na halę z rozmaitymi trampolinami. Najpierw, wzięliśmy udział w krótkiej rozgrzewce, a potem w szkoleniu, przeprowadzonym przez 2 panów instruktorów, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Po niespełna dwóch godzinach skakania i beztroskiej zabawy wyruszyliśmy busem na Starówkę. Tam zjedliśmy pizzę w restauracji „DaGrasso”, a następnie poszliśmy na lody do pobliskiej lodziarni „Bosko”. Zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy busem do szkoły.
1
Zakończenie Projektu Międzyszkolnego z języka niemieckiego „Brieffreunde”
Uczniowie i uczennice z klasy VI , VII i VIII biorący udział w projekcie „Brieffreunde”: Szymon, Bartek, Tadeusz, Alicja, Zosia, Sławek i Weronika, wykonali ostatnie zadanie pisząc list zawierający między innymi pytanie o wybór szkoły i pozdrowienia. Otrzymali także podobną korespondencję od swoich kolegów i koleżanek z wymiany. Na zakończenie projektu wykonano zdjęcia pamiątkowe w Szkole Podstawowej w Pniówku i Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kraśniczynie, aby uczniowie poznali swój wizerunek. Podsumowano także realizowane zadania dokonując ich ewaluacji.
Koordynatorem projektu jest nauczyciel języka niemieckiego pani Monika Zwolan.
SUKCESY ORTOGRAFICZNE
9 maja 2022r. odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową w Mokrem Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII GMINY ZAMOŚĆ” 2022 r. Dyktanda przeprowadzone zostały w szkołach uczestniczących w konkursie, a prace sprawdzane były przez komisje w Mokrem. W tym roku sukces odnieśli: w kategorii klas III – 2 miejsce zajęła Gabriela Sachajko przygotowywana przez panią Annę Cirut, a w kategorii klas VIII - 3 miejsce zdobyła Martyna Kierepka, podopieczna pana Mirosława Trześniowskiego. Laureatkom serdecznie gratulujemy.
NA SPORTOWO
Przy okazji Dnia Dziecka organizowane są zawsze rozmaite gry i zawody sportowe. Nie inaczej było w tym roku. 14 czerwca pan Zbigniew Momot - nauczyciel wychowania fizycznego przygotował kilka konkurencji, w których rywalizowały zespoły z poszczególnych klas IV-VIII. Zawodnicy musieli się zmagać m.in. w wyścigu w workach, sztafetach z piłeczkami, rzutach do celu ringo czy przeciąganiem liny. Były też konkurencje wymagające spostrzegawczości czy znajomości przysłów i związków frazeologicznych. Zabawa była przednia i nie najważniejsze w niej były wyniki rywalizacji. Jednak na zakończenie imprezy pani dyrektor wręczyła dyplomy zwycięskim drużynom, a każdy z zawodników otrzymał butelkę pożywnego soku.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)
WYCIECZKA DO WIELICZKI I KRAKOWA
Jedną z najciekawszych dla uczniów form nauczania są wycieczki. To przy okazji ważny element pracy wychowawczej szkoły, a dla uczniów okazja do zabawy i integracji. Po czasie wymuszonej przez pandemię rezygnacji z tej formy szkolnej działalności wreszcie w tym roku nasi uczniowie mogli wybrać się na dłuższą wycieczkę. Zdecydowaliśmy się na ofertę Biura Turystyki ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL i w dniach 6-7 czerwca wybraliśmy się do Wieliczki i Krakowa. Z naszej szkoły w wycieczce wzięli udział uczniowie klas III-VIII, a dołączyła do nas jeszcze młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lipsku. O 5:45 autokar z biura podróży zabrał nas w podróż do Wieliczki. Pogoda sprzyjała i bez problemów dotarliśmy na miejsce. Przed wejściem do kopalni soli dzieci miały trochę czasu na zakup pamiątek. Wkrótce podzieleni na dwie grupy zeszliśmy w głąb górniczych korytarzy. Po drodze oglądaliśmy podziemne komnaty z rzeźbami wykonanymi z soli, słuchaliśmy ciekawych opowieści o pracy dawnych górników oraz o ludziach związanych z wielicką kopalnią. Duże wrażenie na wszystkich zrobiły wspaniała Kaplica św. Kingi oraz świetlny spektakl z muzyką Fryderyka Chopina nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Po wyjściu z chłodnych podziemi zostaliśmy zaskoczeni panującym na zewnątrz upałem. Na szczęście przez cienisty park udaliśmy się do pobliskich tężni, gdzie panował przyjemny solankowy klimat. Stąd wróciliśmy do autokaru, by udać się w podróż na krakowski Kopiec Kościuszki. Tam zwiedziliśmy wnętrze austriackiego fortu, obejrzeliśmy wystawę poświeconą Tadeuszowi Kościuszce oraz zobaczyliśmy galerię figur woskowych przedstawiających ważne postaci z historii Polski. Dużą atrakcją była wspinaczka na szczyt kopca, skąd rozciągał się wspaniały widok na Kraków i okolice. Pełni wrażeń udaliśmy się na obiad a potem miejsce zakwaterowania. Nocleg był dla wielu ważnym atutem tej wycieczki, ale najważniejsze atrakcje czekały na nas drugiego dnia. Po śniadaniu przejechaliśmy bowiem na Wawel, gdzie mieliśmy zwiedzić siedzibę polskich królów. Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała podczas oprowadzania nas po katedrze, dzwonnicy, grobach królewskich i dziedzińcu zamkowym. Wielu dotknęło serca Dzwonu Zygmunta w nadziei, że spełni się pomyślane wtedy życzenie. Potem znalazł się też czas na odpoczynek, zjedzenie lodów i zakup pamiątek. Na Wawelu czekała nas jeszcze jedna atrakcja – zejście do podziemnych korytarzy smoczej jaskini. Cisza i chłód tam panujące kontrastowały z gwarem i upałem wawelskiego wzgórza. Na zewnątrz mogliśmy obejrzeć ziejącą ogniem figurę Smoka Wawelskiego. Stamtąd udaliśmy się na ulicę Kanoniczą, by Traktem Królewskim udać się w stronę Rynku Głównego. Po drodze zaszliśmy do wnętrza kościoła Franciszkanów, gdzie obejrzeliśmy wspaniały witraż Stanisława Wyspiańskiego. Po wyjściu mogliśmy zobaczyć słynne okno papieskie, usłyszeliśmy przy okazji o spontanicznych i serdecznych spotkaniach Jana Pawła II z rodakami. Za moment byliśmy już pod Sukiennicami i kościołem Mariackim. Tam przyszło nam się pożegnać z naszą przewodniczką. Teraz uczestnicy wycieczki rozdzielenie zostali pomiędzy opiekunów i mogli we własnym zakresie zwiedzić krakowską starówkę, kupić pamiątki, zjeść lody oraz popróbować bajgli. Kiedy minął ustalony czas, spotkaliśmy się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, by wspólnie odwiedzić Collegium Maius i przez Planty powędrować na spotkanie z naszym autokarem. Teraz czekała nas już podróż powrotna. Po drodze w Kłaju odwiedziliśmy restaurację McDonald,s, gdzie posililiśmy się po trudach mijającego dnia. Jazda do domu minęła spokojnie, wielu zmęczonych przysypiało, a na szkolnym parkingu czekali już stęsknieni rodzice, ciekawi wycieczkowych wrażeń swoich dzieci. A na pewno było co opowiadać. Większość uczniów już teraz myśli o następnej krajoznawczej wycieczce.
(Zdjęcia w Albumie fotograficznym)
ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Dnia 12.05.2022r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” dla klas I-III. Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych: klasa I, klasa II oraz klasa III. Test składał się z 21 pytań o różnej skali trudności. Wszyscy uczestnicy zajęli wysokie miejsca oraz otrzymali dyplomy laureatów konkursu. Serdecznie gratulujemy.
UROCZYSTOŚĆ W KLASIE TRZECIEJ
Dnia 15.06.2022r. uczniowie klasy trzeciej obchodzili wraz ze swoimi rodzicami „Dzień Rodziny”. Zaproszeni goście obejrzeli występ trzecioklasistów. Po części artystycznej rodzice dostali własnoręcznie wykonane laurki oraz niespodzianki przygotowane przez uczniów. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego odbyło się również symboliczne pożegnanie z klasą trzecią.
LOKALNE ŚWIĘTO RODZINY
Nasza szkoła stara się aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Ostatnio okazją ku temu były międzygminne zawody sportowo – pożarnicze dla jednostek OSP z Gminy Stary Zamość i Zamość, powiązane z Lokalnym Świętem Rodziny. 5 czerwca pogodny i ciepły dzień zgromadził w okolicy świetlicy wiejskiej i boiska rzesze mieszkańców Pniówka i okolic. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali na tę imprezę część artystyczną poświeconą rodzinie, zabawy klockami lego, malowanie witraży oraz pokaz ozobotów i robotów Lego Masters skonstruowanych i zaprogramowanych przez młodzież z klasy VIII. O godzinie 15:00 po zakończeniu zawodów strażackich rozpoczął się nasz występ. Całość prowadziła uczennica klasy VIII Weronika Kudyk, a z piosenkami i tańcami wystąpili uczniowie z klas I-III, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz taneczna grupa Fart. Część tę przygotowały panie Joanna Przekocińska i Marta Ziemińska, a słowo wiążące wyszło spod pióra pana Mirosława Trześniowskiego. Prezentacji robotów Lego Masters podjęli się uczniowie klasy VIII Weronika Kudyk i Tomasz Tyrka, pracując pod czujnym okiem pani Anny Piłat. Pozostałe atrakcje przygotowały panie Marzena Krzyszczuk, Barbara Pyś, Marta Ziemińska i Wiesława Gawlik. Występ naszych dzieci bardzo się podobał i został nagrodzony gorącymi brawami, a przygotowane pokazy i zabawy okazały się dużą atrakcją nie tylko zgromadzonych na festynie dzieci, ale również osób dorosłych. Będziemy chętnie się włączać w kolejne imprezy organizowane w naszej miejscowości.
(Więcej zdjęć w Albumie fotograicznym)
SUKCESY MATEMATYCZNE
W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2022 uczniowie naszej szkoły zostali docenieni.
Wyróżnienia otrzymali: z klasy II Martyna Naworol, Wiktoria Tyrka i Jan Stawarski – nauczyciel Barbara Pyś,
natomiast z klasy VI Szymon Kudyk oraz z klasy VIII Weronika Kudyk i Daniel Nadłonek – nauczyciel Anna Piłat.
Serdeczne gratulacje!
LENA KOŁTUN - MISTRZEM KALIGRAFII
10 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kaligraficzny dla wszystkich uczniów klas I –III. Celem konkursu było promowanie sztuki pięknego pisania, kształtowanie szacunku do tradycji kaligrafii, która jest nie tylko sposobem przekazywania informacji i posiada walory estetyczne, ale w dużej mierze kształtuje i odzwierciedla charakter piszącego, czyli jego pracowitość, zaangażowanie, trening i talent.
Spośród wszystkich piszących wybrano po trzy prace z poszczególnych klas, a następnie wyłoniono Mistrza Kaligrafii, którym została uczennica klasy III, Lena Kołtun. Przyznano również trzy pierwsze miejsca, gdzie znaleźli się:
- Maja Karchut z klasy I,
- Martyna Naworol z klasy II,
- Jan Szpindor z klasy III.
Niższy stopień podium zajęli:
- Aleksander Szpindor – kl. I,
- Wiktoria Tyrka – kl. II,
- Hanna Czuba – kl. III.
Natomiast trzecie miejsce zdobyły:
- Nikola Wileńska z kl. I,
- Maja Rycyk z kl. II.Podczas oceniania brano pod uwagę:
- kształt i proporcje liter,
- prawidłowość połączeń,
- czytelność pisma,
- rozmieszczenie tekstu,
- poprawność ortograficzną,
- ogólne wrażenie estetyczne (brak poprawek).Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności