Powiatowy Konkurs Plastyczny „ I Ty zostaniesz olimpijczykiem!”
Powiatowy Konkurs Plastyczny „ I Ty zostaniesz olimpijczykiem” organizowany pod Patronatem Arkadiusza Bratkowskiego – Posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Gliwińskiego – Wójta Gminy Zamość, Małgorzaty i Leszka Duneckich — Olimpijczyków
Nim zapłonie nad stadionem w Londynie, znicz kolejnych Letnich Igrzysk Olimpijskich, chcemy zaprosić dzieci i młodzież do wzięcia udziału w naszym konkursie plastycznym „I Ty zostaniesz olimpijczykiem”.
Janusz Kłusociński, Halina Konopacka, Irena Szewińska, Renata Mauer– Różańska, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Sylwia Gruchała, Tomasz Majewski, Maja Włoszczowska, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk…. To tylko niektóre nazwiska polskich medalistów Letnich i Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Oni też byli kiedyś dziećmi, także chodzili do szkoły, mieli sprawdziany, codzienne kłopoty, radości, kolegów ze szkolnych ławek, musieli się uczyć, mieć czas na zabawę, ale pomimo tego wszystkiego potrafili znaleźć w sobie chęci do podjęcia wielkiego trudu jakim jest codziennych trening. Godziny spędzone w sportowych halach, na bieżniach, stadionach, basenach, skoczniach, trasach biegowych i narciarskich zaowocowały złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami oraz dumą reprezentowania Polski na międzynarodowych arenach całego świata. Nasz plastyczny konkurs wpisuje się niepodważalnie w ideę Pierra de Coubertin, pomysłodawcy nowożytnych igrzysk olimpijskich, które w czasie nie spokoju związanego z początkiem XX wieku idealnie oddawały antycznego ducha greckich igrzysk w Olimpii. Ten francuski historyk, pedagog i miłośnik sportu podążając za antycznymi słowami Platona: „Kalos– kagathos” (Piękny i dobry),ustanowił bowiem obok rywalizacji sportowej, także rywalizację artystyczną na letnich igrzyskach olimpijskich. Mówił, że człowiek do pełni swojej natury, potrzebuje zarówno rozwój fizycznego oraz duchowego, a zaburzanie jednego z nich na rzecz drugiego niesie za sobą duże niebezpieczeństwo w naturze ludzkiej. W imię jego testamentu nieprzerwanie w latach 1912 – 1948 obok rywalizacji najlepszych sportowców złote, srebrne i brązowe medale otrzymywali także artyści, w konkurencjach: poezja, epika, rzeźba, malarstwo, architektura oraz muzyka. Warto dodać, że te podia wznosiły na piedestał Polaków: Jana Parandowskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, w końcu także plastyków: Władysława Skoczylasa, Janinę Konarską. Niestety po śmierci Coubertin‘a i po olimpiadzie w Londynie w 1948 roku idea współzawodnictwa sportowców i artystów upadła. My chociaż w małym stopniu chcemy ją dzisiaj przywrócić, aby pokazać dzieciom i młodzieży idealną drogę do obrania i podążanie za wybranym z grona olimpijczyków, sportowcem. Kto wie, może za kilka lat pokojowa rywalizacja najlepszych artystów i sportowców powróci na olimpijskie stadiony i dopełni testament Starożytnych Greków i Pierra de Coubertin?
Niech nasz konkurs będzie dobrym początkiem odkrywania artystycznych i sportowych talentów, a współzawodnictwo, o którym tak dużo było mowy, niech da początek do rozwoju intelektualnego i fizycznego młodego pokolenia, które ma szansę zająć miejsce w panteonie najwybitniejszych sportowców i artystów polskich.
Alina Korneluk
Regulamin
Organizator:
- Szkoła Podstawowa w Pniówku,
– Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu,
Cele konkursu:
- zainteresowanie dzieci i młodzieży Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi Londyn 2012,
– przypomnienie uniwersalnych idei olimpijskich, zasad sportowej walki (fair play),
– poszerzenie zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży szkolnej,
– ukazanie sportu jako źródła inspiracji artystycznej,
– zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką sportową,
– promowanie uczniowskich talentów i pasji w szkołach.
- prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej
– konfrontacja osiągnięć i wymiana doświadczeń. Promocja i rozwój uzdolnionych młodych artystów.
Uczestnicy:
Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu zamojskiego
Tematyka konkursu:
Organizator nie stawia żadnych dodatkowych ograniczeń w interpretacji tematu, jak również pozostawia swobodę środków jego realizacji. Prace muszą zawierać wyraźną realizację olimpijskiej idei konkursu.
Termin i adres nadsyłania prac:
Prace należy przesyłać z dopiskiem: do 11 maja 2012 r. na adres:
Szkoła Podstawowa w Pniówku, Pniówek 133, 22–400 Zamość, tel. 84 6167039 .
Termin ogłoszenia wyników: do 23 maja 2012 r.
Zasady konkursu:
- Autor może nadesłać jedną pracę plastyczną formatu A3,
– Prace nie mogą być oprawione,
– Od placówek wymagana jest zbiorowa lista uczestników,
– Technika dowolna – np.; malarstwo, rysunek, grafika,
– Każdą nadesłaną pracę należy na odwrocie czytelnie podpisać podając: imię i nazwisko, wiek, kategoria, tytuł pracy, imię i nazwisko nauczyciela, adres, telefon kontaktowy,
– Prace niezgodne z regulaminem oraz nadesłane po terminie nie będą brane pod uwagę przy ocenianiu,
– Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Gminy Zamość oraz Szkoły Podstawowej w Pniówku.
Kategorie:
Prace będą oceniane w III kategoriach wiekowych:
– klasy I-III,
– klasy IV-VI,
– gimnazja.
Nagrody:
Autorom najciekawszych prac przyznane zostaną dyplomy, nagrody oraz wyróżnienia w każdej z kategorii wiekowej. Wręczenie ich odbędzie się w dniu 1 czerwca 2012 roku w Żdanowie.
Uwagi końcowe:
Konkurs jest bezpłatny. Organizatorzy zobowiązują się do traktowania nadesłanych prac z należytą starannością, lecz nie odpowiadają za uszkodzenia lub zaginięcia prac wynikłe z winy poczty lub nadawcy. Prace nagrodzone i wyróżnione przechodzą na własność organizatora. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej ekspozycji prac w celach propagowania konkursu oraz idei olimpijskiej. Prace nie spełniające wymagań regulaminowych nie będą oceniane. Nadesłanie prac jest równoznaczne z uznaniem regulaminu.
Koordynator konkursu:
Alina Korneluk