W ramach międzynarodowej inicjatywy Tygodnia Kodowania (Codeweek), nasza szkoła dołączyła do grona szkół i organizacji na całym świecie, które promują naukę programowania i umiejętności związane z technologią. W ramach Tygodnia Kodowania, uczniowie z klasy drugiej mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie kodowania wykorzystując tablety. Nasza szkoła z dumą wspiera inicjatywy edukacyjne związane z technologią i jesteśmy przekonani, że programowanie jest jednym z kluczowych umiejętności, które nasze dzieci będą potrzebować w przyszłości. Tydzień Kodowania to fantastyczna okazja, aby poszerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie. Dziękujemy uczniom klasy drugiej za ich zaangażowanie i twórcze podejście do nauki kodowania. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w Tygodniu Kodowania i jesteśmy przekonani, że to dopiero początek naszej przygody z programowaniem! Zajęcia prowadziła pani Magda Luszowska.
CODEWEEK W KLASIE 2
- 2
CZYTAMY z SERCEM
W dniach od 29 września do 5 października nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej o nazwie „Czytamy z Sercem”. Jest to wydarzenie łączące dwa obchodzone tego dnia święta nietypowe: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa oraz poszerzanie wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Nasi uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto czytać, wysłuchali fragmentów książek, których głównym bohaterem jest serce oraz oglądali bajkę „Serce Misia”. Ponadto sprawdzali, gdzie znajduje się i jak mocno bije ludzkie serce, zapoznali się z jego budową, wykonali serca przy pomocy długopisów 3D, stworzyli łańcuch życzliwych serc, a także zaprojektowali plakaty na temat prawidłowego dbania o serce.
Wszystkie powyższe działania utwierdziły w uczniach przekonanie, że dbanie o serce jest niezwykle ważne. Zajęcia prowadziła w klasie 6 pani Marzena Krzyszczuk, natomiast w grupie 6-latków pani Marta Ziemińska.
9
CZYTAMY z SERCEM
III Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”. W tym roku udział wzięło 1038 placówek z całej Polski, co jest dla nas powodem do wielkiej radości. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach - filia w Bytomiu oraz II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowskich Górach.
PRZEDSZKOLAKI CZYTAŁY Z SERCEM
Dzieci z grupy przedszkolnej Smerfy wzięły udział w III edycji akcji czytelniczej „ Czytamy z sercem”. Maluchy poznały budowę serca, jego funkcjonowanie oraz choroby. Celem akcji jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej. W ramach akcji dzieci poznały historię chorego na serce Misia. Posłuchały też fragmentu powieści A. Grabowskiej pt. „Przedszkole Pani Matyldy. Zosia i złote serce”.
DZIEŃ CHLEBA u 4-6 LATKÓW
16 października w grupie 4-5 i 6-latków obchodzony był Światowy Dzień Chleba. Podczas zajęć dzieci poznały etapy produkcji pieczywa oraz jego rodzaje, oglądając film edukacyjny pt. Piekarz oraz przygotowaną przez panią Martę Ziemińską prezentację multimedialną. Ponadto przedszkolaki wykonały zadanie, w którym przeliczały oraz nazywały poszczególne rodzaje piekarskich pyszności. Podsumowaniem tegorocznego świętowania Dnia Chleba było przygotowanie chlebowych tostów.
CodeWeek W NASZEJ SZKOLE
W dniach 7-22 października 2023 po raz kolejny włączamy się do akcji Europejskiego Tygodnia Kodowania.
KODOWANIE u 6-LATKÓW
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
17 listopada 2023 roku odbędzie się 13. edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM 2023)
Celem tej edukacyjnej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia zaległości. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
„SZKOŁO POMÓŻ I TY” – PODSUMOWANIE AKCJI
Na początku października br. Szkolna Grupa Wolontaryjna przy współpracy SU zorganizowała akcję charytatywną pod hasłem „Kup cegiełkę dobra!”. Akcja polegała na sprzedaży specjalnych cegiełek FUNDACJI NA RZECZ OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH - POMÓŻ I TY. Uczniowie klas starszych V-VIII pod nadzorem pani Doroty Wybranowskiej sprzedawali podczas przerw lekcyjnych specjalne cegiełki (obrazki z treściami edukacyjnymi) na rzecz Fabiana Czechowskiego, podopiecznego fundacji, który cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Cena 1 cegiełki wynosiła od 6 zł w górę. Każdy, kto zakupił cegiełkę, otrzymywał specjalnego cukierka gratis. Dzięki mobilizacji społeczności szkolnej wolontariusze uzbierali aż 587zł i 99gr za sprzedaż 85 cegiełek. Środki zgromadzone w ramach akcji zasilą konto Fabiana utworzone przez fundację i zostaną przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie, których wartość oszacowano na ok. 15000 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę inicjatywę. Jak zwykle pokazaliśmy, że mamy wielkie i otwarte serca!
PACHNĄCE WARSZTATY u 6-LATKÓW
Światowy Dzień Mycia Rąk był niecodzienną okazją, aby własnoręcznie wykonać pachnące mydełka, które sprawią, że mycie rąk stanie się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Warsztaty rozpoczęliśmy od pobudzenia zmysłu węchu, próbując odgadnąć, jaki zapach będą miały wykonane przez dzieci mydełka. Przedszkolaki z zaangażowaniem wąchały flakoniki, podając swoje zapachowe skojarzenia. Samodzielnie dobierały aromaty zapachowe oraz barwniki, a następnie gotową mieszankę przelewały do silikonowych foremek. Zajęcia poprzedzone były pogadanką oraz obejrzeniem filmu edukacyjnego pt. Myj ręce bądź wielki, dzięki któremu dzieci, zrozumiały, jak ważne są czyste ręce, wolne od wirusów i bakterii. Warsztaty dla Skrzatów przygotowała i poprowadziła pani Marta Ziemińska.
ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ – 250 ROCZNICA
Okazją do docenienia pracy pedagogów i pozostałych pracowników oświaty oraz podziękowania im za trud i poświęcenie stało się święto ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej potocznie zwane Dniem Nauczyciela. W tym roku przypada 250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. W ramach obchodów tej rocznicy, dnia 17 października miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia, przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej. O oprawę muzyczną zadbała pani Agnieszka Pośnik-Płaza. Uczniowie wystąpili tego dnia dwukrotnie; najpierw dla uczniów klas I-V i grupy 6-latków a potem dla wszystkich pracowników szkoły, w tym emerytowanych nauczycieli, oraz uczniów klas VI-VIII. Wierszem, piosenką i tańcem uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi za ich pracę, życząc im dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości. Podczas akademii głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk, która w pięknych słowach opisała zawód nauczycielski, jego inspirującą rolę i kluczowe znaczenie w społeczeństwie. Nie zabrakło też życzeń od rodziców, których reprezentowała pani Beata Sokal –przewodnicząca Rady Rodziców.
Ważnym akcentem kończącym oficjalną część uroczystości było pożegnanie pana Mirosława Trześniowskiego, wieloletniego nauczyciela szkoły w Pniówku, który zdecydował się przejść na zasłużoną emeryturę. W specjalnym przemówieniu Pani Dyrektor podsumowała zawodowy dorobek Pana Trześniowskiego, przypominając jego osiągnięcia i zasługi dla szkoły. W imieniu pracowników panie Marta Ziemińska i Marzena Krzyszczuk oraz pan Zbigniew Momot podarowali panu Mirkowi kosz smakołyków. Wspomniane nauczycielki zaprezentowały też wiersz własnego autorstwa, ułożony specjalnie na tę okazję. Podziękowania i kwiaty od rodziców przekazała również pani Beata Sokal. Szczerze wzruszony pan Mirek powspominał minione lata pracy w naszej szkole oraz podziękował za zaproszenie na tę uroczystość.
Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym
NOC BIBLIOTEK „Moja mama Gorylica”
Uczniowie klasy IV uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego. Wzięli udział w akcji zatytułowanej Noc Bibliotek, której tegoroczne hasło brzmi Absurd nie czytać! Obejrzeli film animowany pt. Moja mama Gorylica, stworzony na podstawie książki Fridy Nilsson. Zapoznali się z pojęciem adaptacji filmowej, a także poznali znaczenie słów adopcja, inność, tolerancja. Uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat wydarzeń, jakie miały miejsce w animacji, omówili życie i relacje głównych bohaterek: Gorylicy i Jonny, przed i po adopcji. Na koniec wykonali prace plastyczne inspirowane filmem. Lekcję poprowadziła pani Marzena Krzyszczuk.
3
GRY PLANSZOWE W KLASIE 2
W październiku uczniowie klasy drugiej zaangażowali się w proces nauki tabliczki mnożenia poprzez kreatywne i edukacyjne gry dydaktyczne. Dzięki ich zastosowaniu, proces przyswajania tej ważnej umiejętności matematycznej staje się bardziej atrakcyjny dla dzieci. Uczniowie uczą się mnożenia łącząc naukę z zabawą, co znacząco wspomaga ich w rozwoju matematycznym. Gry dydaktyczne i planszowe stanowią atrakcyjny sposób na urozmaicenie procesu edukacji, ucząc jednocześnie ważnych koncepcji matematycznych.
3
CZYTAMY z SERCEM w KLASIE 1 oraz na ŚWIETLICY
Uczniowie klasy pierwszej oraz uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia świetlicowe wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI ,,CZYTAMY Z SERCEM”, której partnerem m.in. była Fundacja SERCE DZIECKA. Główne cele tej akcji to:
- uważne słuchanie tekstów czytanych,
- promocja literatury i czytelnictwa,
- poszerzanie wiedzy na temat serca,
- rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych,
- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
- propagowanie zdrowego stylu życia.
W ramach udziału w tym wydarzeniu pierwszoklasiści wysłuchali bajki pt. ,,Serce misia’, rozmawiali o niej oraz wykonali wiele zadań, m.in. rysowali serce łącząc kropki, przechodzili labirynty, czy zadania związane z kodowaniem.Również uczniowie na zajęciach świetlicowych włączyli się do akcji wykonując prace plastyczne na temat ,,Najpiękniejsze serce”.Zajęcia prowadziła pani Barbara Pyś.
6
W KINIE na PSIM PATROLU
13 października uczniowie z klasy I oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych 4-6 latki wraz z wychowawcami wybrali się do Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu na bajkę pt. PSI PATROL: WIELKI FILM. Film opowiadał o kosmicznych przygodach niezwykłe bohaterskich piesków, które musiały stawić czoło złowrogim zamiarom Humdingera oraz Karoliny — szalonego naukowca. Bajka bardzo spodobała się dzieciom młodszym oraz tym nieco starszym. Wyjazd do kina był zorganizowany z okazji obchodów Dnia Chłopca i Dziewczynki.
„POLA NADZIEI” – udział w inauguracji kampanii hospicyjnej
„Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany przez hospicja, polegający na sadzeniu cebulek żonkili – kwiatów nadziei. Zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli” W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.
10 października uczniowie klasy IV i VIII wraz z panią Dorotą Wybranowską (opiekunem Szkolnej Grupy Wolontaryjnej) włączyli się w rozpoczęcie kolejnej edycji „Pól Nadziei” na rzecz pobliskiego Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przemówienia dyrektora hospicjum – Ks. Michała Przybysza, który wyjaśnił zebranym gościom symbolikę akcji oraz podziękował wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za ich dotychczasowe wsparcie i pomoc. Następnie, wraz z innymi delegacjami szkół i przedszkoli, przystąpiliśmy do sadzenia cebulek żonkili. Na centralnym klombie hospicyjnego dziedzińca przygotowano podłoże z dołkami na cebulki. Dzieci i młodzież ochoczo zabrali się do sadzenia kwiatowych cebulek. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono wszystkich gości na poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek oraz ciepłych napojów (kompot, herbata i kawa), przygotowanych przez wolontariuszy hospicjum. Kończąc nasz pobyt w Łabuńkach, spędziliśmy jeszcze trochę czasu na świeżym powietrzu, spacerując po pobliskim parku w promieniach jesiennego słońca. Dotlenieni i pełni pozytywnej energii wróciliśmy, aby zachęcić pozostałych uczniów naszej szkoły do angażowania się w szkolny wolontariat na rzecz pacjentów pobliskiego hospicjum, z którym współpracujemy już od tak wielu lat.
1
"PSIA LEKCJA"
Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej biorą udział w projekcie "Psia Lekcja" prowadzony przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. W poniedziałek 09 października 2023r. odbyło się pierwsze spotkanie on-line. Projekt ten skupia się na edukacji i wychowaniu dzieci poprzez interakcję z psami, promując empatię i odpowiedzialność wobec zwierząt. Uczestnicy mieli okazję uczyć się o potrzebach i zachowaniach psów oraz budować pozytywne relacje z czworonożnymi przyjaciółmi, co z pewnością przyczyni się do ich rozwoju i zrozumienia znaczenia troski o zwierzęta.
W ŚWIECIE ARY i TUKANA
W ramach projektu „Noc w bibliotece” realizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Mokrem, mieliśmy okazję 6 października udać się we wspaniałą podróż do świata ary i tukana. W tym celu, uczniowie klas 6-8 wraz z paniami - Marzeną Krzyszczuk oraz Moniką Zwolan odwiedzili Szkołę Podstawową w Lipsku, gdzie odbyło się spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem z cyklu „Podróże bliższe i dalsze”.
Pan Marek zabrał nas do jednego z najciekawszych krajów Ameryki Środkowej – do Kostaryki, którą odwiedził w 2014 i 2022 roku razem ze swoją żoną. W trakcie prelekcji zapoznał nas z cudowną przyrodą, licznymi zwierzętami oraz kulturą kraju. Byliśmy w San Jose – stolicy państwa, w miasteczku Sarchi, gdzie podziwialiśmy wodospady, góry, lasy. Podczas tej wędrówki zabrał nas pod wulkan Arenal, który jest nadal aktywny, a także do parku Cahuita. Następnie, bardzo szybko, przetransportował wszystkich na drugie wybrzeże Kostaryki, nad Ocean Spokojny, gdzie na półwyspie Osa odwiedziliśmy miasteczko Puerto Jimenez. To w tym właśnie miejscu można spotkać, między innymi, papugę arę czy legwany. Stamtąd, przedostaliśmy się w głąb tropikalnej puszczy do Parku Corcovvado, by poznać tukany, papugi, ostronosa, małpy, kolibry czy aguti. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i nasza wirtualna wyprawa również musiała się zakończyć.
Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania się z ciekawą osobą pana Marka Łasisza, wysłuchanie wspaniałej opowieści, która przybliżyła uczniom odległe zakątki świata dzikiej przyrody.
3
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT w ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. W tym dniu w świetlicy szkolnej wychowankowie wysłuchali ciekawostek związanych ze zwierzętami. Uczniowie chętnie dzieli się informacjami dotyczącymi ich pupili, dyskutowali jak być dobrym opiekunem zwierząt oraz odgadywali tematyczne zagadki. Wychowankowie uczestniczyli w multimedialnym quizie wiedzy dotyczącym Światowego Dnia Zwierząt i poszukiwali wyrazów ukrytych w rozsypankach. Zajęcia prowadziła pani Beata Traczykiewicz.
WRZEŚNIOWE ROCZNICE OBCHODZONE w NASZEJ OJCZYŹNIE
"My nie błagamy o wolność my o nią walczymy" to główne przesłanie filmu (produkcji IPN), z którym uczniowie zapoznali się podczas apelu poświęconemu II wojnie światowej. Film był częścią prezentacji, podczas której uczniowie klasy ósmej przywołali najważniejsze daty związane z hitlerowską napaścią na nasz kraj 1 września 1939 roku oraz sowiecką agresją z 17 września 1939 roku. Symboliczną minutą ciszy zgromadzeni oddali hołd żołnierzom walczącym w obronie polskich granic oraz na wszystkich frontach II wojny światowej, ofiarom okupacji, więźniom obozów koncentracyjnych, żołnierzom Państwa Podziemnego. Na zakończenie apelu zaśpiewała uczennica klasy czwartej Wiktoria Tyrka. Następnie delegacje z poszczególnych klas złożyły kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem znajdującym się pod naszą szkołą, poświęconym żołnierzom AK, mieszkańcom Pniówka. Pielęgnowanie pamięci o tych trudnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny jest niezwykle ważne, musimy dbać o to by młode pokolenie było świadome, że życie w wolnym, niepodległym kraju jest efektem determinacji i ogromnego poświęcenia naszych przodków. Lekcję historii przygotowali uczniowie z klasy 8 pod kierunkiem pani Jolanty Michałek-Śliwińskiej.
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
"NARODOWE CZYTANIE" w SZKOLE
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie, z klas 6-8, wzięli aktywny udział w szkolnym „Narodowym Czytaniu” powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znany utwór tej autorki. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. „Nad Niemnem” to również jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Akcję rozpoczęliśmy od przeczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym zaprasza nas do odkrycia na nowo atmosfery dzieła, krajobrazów i pejzaży nadniemeńskiej przyrody. Następnie uczennice klasy ósmej zapoznały uczniów z ważnymi informacjami dotyczącymi życia i twórczości Elizy Orzeszkowej.
Do malowniczego świata powieści, wszystkich uczestników akcji, wprowadziła Pani Marzena Krzyszczuk, odczytując pierwszy jej fragment. W tym roku postawiliśmy na słowo „czytanie”, chcieliśmy je podkreślić i zaakcentować. Dlatego też przeprowadziliśmy czytanie z książką w ręku. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli wczuć się i przeżywać odgrywane role.
Na zakończenie, głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk, która dokonała krótkiego podsumowania i omówiła istotne kwestie zawarte w lekturze.
Czytanie wybranych fragmentów spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy. Miejmy nadzieję, że książka „Nad Niemnem” pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów, a sama akcja zachęci ich do samodzielnego przeczytania jej w całości.
2
WARSZTATY KULINARNE „MAŁY KUCHARZ”
4 października uczniowie z klas 3-4 wraz ze swoimi wychowawcami udali się do Zamościa, do pizzerii Da Grasso, aby tam wziąć udział w kulinarnych warsztatach pieczenia pizzy. Na miejscu każdy uczeń otrzymał wszystkie niezbędne składniki (ciasto i dodatki), przybory kuchenne, fartuszek oraz czapkę szefa kuchni. Warsztaty kulinarne poprowadził dla dzieci pracownik pizzerii, który krok po kroku instruował młodych kucharzy w procesie tworzenia pizzy. Według tych instrukcji dzieci najpierw rozwałkowały ciasto, następnie posmarowały je sosem pomidorowym, a na końcu ułożyły na swoich pizzach ulubione dodatki, mając do wyboru: ser, szynkę, kukurydzę i ananasa. Tak przygotowane pizze powędrowały do specjalnego pieca. W czasie oczekiwania na wypieki uczniowie wysłuchali ciekawostek na temat historii pizzy. W końcu nadszedł czas degustacji. Dzieci otrzymały też do swojej pizzy darmowy sok jabłkowy lub pomarańczowy. W związku z tym, że wszystkie pizze smakowały, pracownicy pizzerii nagrodzili dzieci specjalnymi imiennymi dyplomami „Małego Kucharza”. Uczniowie dostali też tematyczne kolorowanki oraz pamiątkowe smycze na klucze. Najedzeni i dumni ze swoich wypieków udaliśmy się na zamojską Starówkę. Tam uczniowie mieli okazję do karmienia gołębi oraz zakupu pamiątek. Niektórzy wybrali się na lody lub inny słodki deser. Spacerując po Starówce, wszyscy dotlenili się i zrelaksowali. Trochę zmęczeni, ale z wyśmienitymi humorami wróciliśmy do szkoły.
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym
3
DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA
3 października miała miejsce dyskoteka zorganizowana przez SU dla uczniów klas 4-8 z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie bawili się w salce gimnastycznej pod nadzorem swoich wychowawców od godz. 16.00 do 19.00. Obsługą sprzętu oraz puszczaniem muzyki zajmował się absolwent naszej szkoły - Tadeusz Figura-Wnuk. Wszyscy świetnie bawili się, tańcząc w parach, kółkach lub tworząc taneczne węże. Następna tego typu impreza czeka uczniów za około 2 miesiące, na andrzejki. Miejmy nadzieję, że będzie równie udana.
PROGRAMOWANIE Z GENIBOTEM U 6-LATKÓW
Zajęcia z kodowania z wykorzystaniem robotów w grupie Skrzaty wpisały się na dobre. Tym razem dzieci doskonaliły swoje zdolności w zakresie programowania z wykorzystaniem Genibotów, które wyposażone są w wiele wartościowych funkcji, takich jak: nauka języka angielskiego, rysowanie, orientacja w przestrzeni, komponowanie melodii itp. Zabawy z robotami otwierają przed dziećmi drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji w nurcie STEAM. Praca z Genibotem zachęca do eksperymentowania, poszukiwania rozwiązań, uczy przestrzegania określonych zasad, a także rozwija logiczne i algorytmiczne myślenie. Skrzaty z pomocą robotów utrwalały poznane w bieżącym tygodniu figury geometryczne.
Zajęcia poprowadziła pani Marta Ziemińska.
DZIEŃ CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI W PRZEDSZKOLU
29 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły swoje święto „ Dzień Chłopca i Dziewczynki”. Smerfy, Sówki oraz Skrzaty tego dnia radośnie się bawiły. Młodsze przedszkolaki miały słodki poczęstunek, w grupie Skrzatów tego dnia dzieci jadły pizzę. Dla Smerfików rodzice przygotowali piękne upominki. Skrzaty oraz Sówki, w ramach prezentu pojadą do kina na film „ Psi Patrol”. Panie życzą wszystkim dzieciaczkom samych radosnych chwil i dużo uśmiechu na każdy dzień. Dziękujemy kochanym Rodzicom za pomoc w organizacji tego święta.
BIEGI PRZEŁAJOWE
29 września 2023r. w Skaraszowie odbyły się Gminne Biegi Przełajowe ,,Razem dla Ojczyzny” pod Patronatem Wójta Gminy Zamość. Głównym celem tej imprezy było uczczenie 160 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO, a także rozwijanie aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży.
W zawodach bardzo dzielnie walczyli uczniowie z naszej szkoły, zdobywając medale i dyplomy.
Najlepsi z nich to:
1. Milena Kot, klasa II– I miejsce
2. Szymon Kudyk, klasa VIII – I miejsce
3. Dawid Kowalczuk, klasa I– IV miejsce
4. Klaudia Puhacz, klasa VIII – IV miejsce
5. Paulina Puhacz, klasa VI– V miejsce
6. Kacper Łapa, klasa VII – V miejsce
7. Bartłomiej Stawarski, klasa VIII – V miejsce
8. Nikola Wileńska, klasa III – VI miejsceGratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów!
6
DZIEŃ JABŁKA u SÓWEK
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w naszym kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z Polski.
Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin.
Obchody tego wyjątkowego dnia 4 i 5 - latki rozpoczęły od rozmów na temat tego wyjatkowego OWOCU, jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Jabłuszko – największe sady owocowe w Polsce”. Następnie stworzyły wspólny plakat, na którym zapisały nasze skojarzenia ze słowem JABŁKO. Wszystkie kolejne zabawy podczas pobytu dzieci w tym dniu w przedszkolu dotyczyły oczywiście jabłek. Były to zabawy dydaktyczne, ruchowe, matematyczne oraz plastyczne. Tego dnia Sówki wykonały także pyszny i zdrowy sok jabłkowo - marchewkowy, który wszystkim bardzo smakował. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Masalska przy współpracy z panią Jolantą Małek.
5
SAMORZĄD UCZNIOWSKI WYBRANY!
25 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorzadu Uczniowskiego. Uczniowie z klas III-VIII wybierali skład SU spośród 6 kandydatów - uczniów klas IV-VIII oraz opiekuna SU spośród nauczycieli. Każda z klas głosowała pod nadzorem swojego wychowawcy, wrzucając głosy do urny wyborczej ustawionej na szkolnym korytarzu. Po przeliczeniu wszystkich głosów ogłoszono wyniki.
Przewodniczącym SU został Gabriel Zawadzki z kl. VII, jego zastępcą - Magdalena Kudyk z kl. VI, a członkami: Weronika Bochenko, Julia Zielonka, Gabriela Sachajko i Wiktor Ziemiński. Na opiekuna wybrano panią Dorotę Wybranowską. Wszystkim wybranym gratulujemy i życzymy zgodnej oraz owocnej współpracy w bieżącym roku szkolnym 2023/2024.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest promocja różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcenie do nauki języków obcych. Z tej okazji w naszej szkole zostały zorganizowane obchody tego święta. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości dotyczące języków europejskich poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej. W grupach dyskutowali, dlaczego warto znać języki obce. Uczniowie klas V -VII rywalizowali w tematycznym quizie oraz mieli okazję nauczyć się powitań w różnych językach. Próbowali również swoich sił w rozwiązywaniu krzyżówki w języku angielskim. Mamy nadzieję, że szkolne obchody tego święta staną się inspiracją dla uczniów do pogłębiania swojej wiedzy z zakresu języków obcych.
1
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Jak co roku 21 września przedszkolaki miały swoje święto. Tego dnia dzieci z grup Smerfy, Sówki oraz Skrzaty bawiły się radośnie od samego rana. Czekało na nie wiele atrakcji: zabawy z chustą animacyjną, zabawy oraz gry zespołowe. Skrzaty poznały Karty Grabowskiego, dzięki którym doskonaliły logiczne myślenie. Panie nauczycielki tego dnia zadbały o smakołyki dla swoich maluchów. Młodsze dzieci miały piknik z przekąskami w plenerze. Były one zachwycone taką formą posiłku i ze smakiem zjadały pyszne przekąski oraz owoce. Po pikniku dzieci bawiły się na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej słonecznej pogody. Co to była za zabawa, radości nie było końca o czym świadczyły uśmiechy na twarzach milusińskich. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji tego święta.
EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
- 3
Archiwum Aktualności