- Wolontariat w naszej szkole
- Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2011/2012
- Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2012/2013
- Dzaiłalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2013/2014
- DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNYCH WOLONTARIUSZY W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
- Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2015/2016
Dzaiłalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2013/2014
DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNYCH WOLONTARIUSZY
W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
Cała społeczność szkolna aktywnie angażowała się w działania związane z wolontariatem. Uczniowie działali pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej.
-
Akcja „breloczki odblaskowe”
We wrześniu szkolni wolontariusze sprzedawali podczas przerw lekcyjnych kolorowe breloczki z logo "Hospicjum Santa Galla" mieszczącego się w pobliskiej miejscowości Łabuńki Pierwsze. Była to pierwsza część akcji na rzecz pacjentów hospicjum. W listopadzie uczniowie rozprowadzili kolejną część hospicyjnych breloków. Cena jednego wynosiła od 2zł w górę. Sprzedano 53 sztuki. Łącznie uzyskano kwotę w wysokości 106zł. Cały dochód został przeznaczony na zakup lekarstw i materiałów opatrunkowych dla pacjentów hospicjum.
-
Akcja „Pola nadziei” w Santa Galla
Dnia 9-go października 2013r. uczniowie klasy V-tej wraz z opiekunem - panią Dorotą Wybranowską i przedstawicielami rodziców – panią Małek i panią Szuwara, uczestniczyli w hospicyjnej akcji zasadzenia cebulek żonkili – kwiatów nadziei. To już po raz czwarty z rzędu z okazji rozpoczęcia Kampanii Hospicyjnej „Pola Nadziei” nasza szkoła została zaproszona przez dyrektora Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych - Ks. Michała Józefa Przybysza. W uroczystości brali udział wszyscy, którzy w różnoraki sposób wspierają pacjentów hospicjum; personel, wolontariusze, przedstawiciele władz świeckich i kościelnych, reprezentacje lokalnych instytucji, szkół i przedszkoli oraz rodziny pacjentów.
Po uroczystym powitaniu gości przez dyrektora hospicjum wszyscy przystąpili do ceremonii sadzenia „kwiatów nadziei” na ogromnym klombie kwiatowym, znajdującym się w centralnej części hospicyjnego dziedzińca. Następnie zostaliśmy zaproszeni na ognisko przygotowane dla gości w pobliskim parku. Udział we wspólnym ognisku stał się okazją do bliższego poznania innych wolontariuszy należących do tzw. „Stowarzyszenia przyjaciół hospicjum” oraz do wymiany doświadczeń związanych z wolontariatem.
-
Akcja „Pomóż dzieciom przetrwać zimę.”
Na początku grudnia miała miejsce zbiórka darów dla potrzebujących dzieci w ramach uczestnictwa naszej szkoły w akcji pomocowej Radia Lublin pod hasłem "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Przygotowany plakat informacyjny oraz ulotki skierowane do rodziców uczniów skutecznie zachęciły całą społeczność szkolną do ofiarowania darów. Uczniowie i rodzice przynosili do szkoły ubrania, książki, przybory szkolne, zabawki i słodycze. Łącznie udało nam się zebrać ponad 60kg darów. Wszystkie dary zostały przekazane do PCK w Zamościu. Dzięki temu zorganizowano pomoc rzeczową dla kilku potrzebujących rodzin z Zamościa. Pieczę nad akcją sprawowały panie: Alicja Mazur Klimko oraz Dorota Wybranowska. Na stronie internetowej: www.pdpz.pl w zakładce "sztaby" znajdują się szczegółowe informacje na temat akcji w naszej szkole. Są tam również zamieszczone podziękowania dla hojnych ofiarodawców - czyli rodziców naszych uczniów.
-
Karnawałowa loteria fantowa
Dnia 10-go lutego bieżącego roku odbyła się w naszej szkole specjalna choinkowa loteria fantowa. Celem loterii było uzbieranie pieniędzy na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym KROK ZA KROKIEM w Zamościu. To stowarzyszenie prowadzi unikalną w regionie Polski południowo-wschodniej profesjonalną działalność w zakresie zintegrowanej rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością, szczególnie z wczesnym uszkodzeniem mózgu. Zorganizowanie szkolnej loterii było możliwe dzięki uczniom i ich rodzicom, którzy ofiarowali rozmaite fanty w postaci większych i nieco mniejszych pluszaków. Kilku wolontariuszy z klasy IV-tej ponumerowało fanty, przygotowało papierowe losy oraz przeprowadziło podczas przerw lekcyjnych całą loterię. Pluszowe maskotki rozeszły się „jak ciepłe bułeczki”. Jeden los kosztował od 2zł w górę. Nie zabrakło chętnych, którzy zapłacili za los na loterii o wiele więcej niż dwa złote. W końcu liczył się szczytny cel, na który zbieraliśmy środki. Łączny dochód z loterii wyniósł 144zł i 10gr.
-
Szkolna kawiarenka
W dniach 26-go i 27-go lutego (tłusty czwartek) br. wolontariusze z klasy IV-tej przeprowadzili szkolną kawiarenkę. Rozmaite ciasta, w tym oczywiście także tradycyjne pączki, sprzedawano podczas wszystkich przerw lekcyjnych. Jak zwykle celem tego przedsięwzięcia było nie tylko osłodzenie sobie życia (czy też uczczenie tzw. tłustego czwartku), ale przede wszystkim wsparcie chorych i potrzebujących. Tym razem cały dochód ze sprzedaży ciasta (kwota powyżej 300 złotych) został przelany na konto Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Zorganizowanie szkolnej kawiarenki nie byłoby możliwe bez zaangażowania się rodziców naszych uczniów. To oni upiekli pyszne ciastka, które oprócz swego wspaniałego smaku, kusiły wszystkich przyjemnym aromatem i apetycznym wyglądem. Dziękujemy rodzicom oraz wszystkim, którzy odwiedzili naszą kawiarenkę.
-
Zbiórka nakrętek plastikowych
Przez cały rok szkolny wszystkie klasy zbierały plastikowe nakrętki na rzecz pacjentów hospicjum Santa Galla. Zorganizowano szkolny konkurs – która klasa uzbiera najwięcej. Zwyciężyła klasa VI-ta. II miejsce zajęła klasa IV-ta, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa V-ta. Wyróżnione klasy otrzymały słodkie nagrody w postaci czekoladowych wafli i batonów.
-
Piknik z Santa Galla
Już po raz czwarty z rzędu nasza szkoła otrzymała specjalne zaproszenie na piknik organizowany z okazji Dnia Dziecka przez Hospicjum Santa Galla. Korzystając z tego zaproszenia, dnia 4-go czerwca 2014r. uczniowie klasy II i VI-tej wraz z opiekunami – panią Dorotą Wybranowską i panią Alicją Klimko – wybrali się na piknik. Ponieważ aura dopisała uczniowie przybyli na miejsce pikniku pieszo, pokonując około 3- kilometrową trasę spod szkoły do hospicjum. Na miejscu czekało na uczniów wiele rozmaitych atrakcji zorganizowanych przez dyrektora hospicjum – Księdza Michała Przybysza. Były nadmuchiwane zamki, zjeżdżalnie oraz baseny z piłeczkami. Można było także poskakać na bungee i pochodzić na szczudłach. Kto nie miał na to ochoty, mógł wziąć udział w ciekawych zabawach i konkurencjach sportowych prowadzonych przez panią animatorkę. Nie lada atrakcją była również wizyta w pobliskim parku, gdzie można było obejrzeć i pogłaskać hodowane przez zakonników zwierzęta takie jak: osioł, kucyk, kozy, dzikie świnie i króliki. Podczas trwania pikniku na specjalnej scenie odbywały się występy wokalno-taneczne. Uczniowie ze szkoły nr 9 w Zamościu zaśpiewali kilka polskich przebojów oraz zaprezentowali ciekawe tańce nowoczesne połączone z elementami akrobatyki. Kto stracił siły, mógł się posilić. Organizatorzy pikniku zapewnili dzieciom darmową kiełbaskę z grilla, ciastka, lody oraz napoje. Po około 3 godzinach beztroskiej zabawy zmęczeni ale zadowoleni uczniowie i nauczyciele wrócili pieszo do szkoły.
-