- Wolontariat w naszej szkole
- Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2011/2012
- Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2012/2013
- Dzaiłalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2013/2014
- DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNYCH WOLONTARIUSZY W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
- Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2015/2016
Wolontariat w naszej szkole
SUKCESY WOLONTARIUSZY Z PNIÓWKA
Szkoła Podstawowa w Pniówku odniosła powtórne zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie na najlepsze szkolne projekty wolontaryjne. Konkurs organizowany był w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, programu nad którym honorowy patronat objął aktualny prezydent Polski wraz ze swoją małżonką. Zrealizowany przez uczniów projekt o tytule „Mamo, tato! Zostańmy wolontariuszami!” nawiązywał do hasła tegorocznej, piątej już edycji programu, które brzmiało: „Rodzice z nami!” Autorką tego projektu oraz koordynatorem jego realizacji była pani Dorota Wybranowska – nauczycielka języka angielskiego. Dnia 14-go czerwca 2011r. dwoje uczniów (Karolina Hasiec i Maciej Kasprzyk) – bardzo aktywnych wolontariuszy razem z opiekunem - panią Dorotą Wybranowską uczestniczyło w uroczystej gali rozdania nagród, która w tym roku miała miejsce w Warszawie w Pałacu Prezydenckim. Wolontariusze z Pniówka odebrali dyplom dla szkoły oraz nagrody rzeczowe z rąk Szefa Kancelarii Prezydenta RP - ministra Jacka Michałowskiego oraz Ambasadora Programu - znanego sportowca Tomasza Majewskiego. Uroczystość poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna - pani Paulina Chylewska. Galę uświetnił koncert Marcina Wyrostka – zwycięzcy programu „Mam Talent!” W ramach nagrody głównej dwoje uczniów z Pniówka (najaktywniejszych wolontariuszy tj. Sylwia i Izabela Zielonka) wyjedzie na tygodniowy wakacyjny obóz wypoczynkowy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie będzie uczestniczyć w Letniej Szkole Liderów Wolontariatu. Podobnie jak w roku ubiegłym Szkoła Podstawowa w Pniówku jest jedyną szkołą podstawową w województwie Lubelskim, która otrzymała nagrodę główną za realizację swojego projektu i znalazła się w gronie 45 zwycięskich szkół w skali kraju
Wolontariusze z naszej szkoły podczas wolontariatu akcyjnego na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach
SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie z Pniówka po raz drugi uczestniczą w ogólnopolskim programie społecznym: „Szkoła bez przemocy”, którego głównym celem jest wyposażenie szkół w narzędzia systemowe służące przeciwdziałaniu takich niepożądanych zjawisk jak agresja i przemoc. Szkolnym koordynatorem działań programowych jest pani Dorota Wybranowska – nauczycielka języka angielskiego. W ramach uczestnictwa szkoły w tym programie cała społeczność szkolna; uczniowie, rodzice i nauczyciele aktywnie angażują się w szereg działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy, wśród których szczególne znaczenie ma działalność wolontaryjna. Szkolna Grupa Wolontariuszy, w skład której wchodzą głównie uczniowie klas starszych IV-VI, organizuje różnorodne akcje i zbiórki na rzecz chorych i potrzebujących osób oraz bezdomnych zwierząt. Wspiera finansowo fundacje oraz przygotowuje charytatywne koncerty i przedstawienia. Aktywnie współpracuje z różnego typu instytucjami lokalnymi i poza lokalnymi. W szkole co roku organizowany jest tzw. „Tydzień Wolontariatu” oraz ogólnopolski „Dzień Szkoły bez przemocy” Tegoroczny „Dzień Szkoły bez przemocy” obchodzono dnia 6-go czerwca. W myśl hasła: „Rodzice z nami!” był to jednocześnie dzień otwarty szkoły dla rodziców połączony ze szkolnym świętem rodziny. Tego dnia miały miejsce: uroczyste akademie, konkursy i zabawy, marsz przeciwko przemocy, mecz piłki siatkowej oraz wspólne ognisko. Oprócz wymienionych przedsięwzięć warto dodać, iż w szkole obowiązuje tzw. „Kodeks szkoły bez przemocy” oraz „Szkolny System Przeciwdziałania Przemocy i Agresji”, opracowany wspólnie przez rodziców, uczniów i nauczycieli. W obecnym mijającym już roku szkolnym 2010/2011 szczególną rolę w realizacji działań programowych odgrywali rodzice naszych uczniów. Wspólnie z dziećmi uczestniczyli w szkolnym wolontariacie oraz poszerzali swoje kompetencje wychowawcze poprzez udział w cyklu warsztatów psychoedukacyjnych pod hasłem: „Jak mądrze wychować dziecko.” Dzięki uczestnictwu w programie rodzice chętniej współpracują ze szkołą i aktywniej uczestniczą w życiu szkolnym swoich dzieci. Podejmowane inicjatywy przyczyniły się do tego, że szkoła może pochwalić się posiadaniem certyfikatu: „Szkoły bez przemocy” oraz wpisaniem jej na kuratoryjną listę „Szkół dobrych praktyk.”
Wolontariusze- Karolina Hasiec i Maciej Kasprzyk z nauczycielem i opiekunem wolontariuszy panią Dorotą Wybranowską w Warszawie.
Tegoroczna gala rozdania nagród (ogród Pałacu Prezydenckiego)
Wolontariusze przy Pałacu Prezydenckim
Jubileuszowy tort z okazji zakończenia V edycji programu „Szkoła bez przemocy”
Informacje oraz zdjęcia przygotowała pani Dorota Wybranowska -opiekun wolontariuszy ze Szkoły Podstwowej w Pniówku .