• Maria Duławska - zamojska dziecięca poetka

• W czerwcu ubiegłego roku gościliśmy dwoje miłych gości, a spotkanie z nimi było na pewno interesujące również dla tych, którzy z różnych powodów dużego kontaktu z książkami jeszcze nie mieli.

Głównym gościem była pani Maria Duławska, autorka wielu wierszy dla dzieci, od lat związana z Gminą Zamość i goszcząca już niegdyś w naszych murach. Towarzyszyła jej pani Teresa Welcz - starszy kustosz biblioteki w Kalinowicach, która przybyla do nas, by nagrodzić uczestników i laureatów konkursu wiedzy o Janie Długoszu.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia dyplomów i nagród uczestnikom konkursu. Pani Welcz, gratulując laureatom, zachęcała wszystkich do czytania i brania udziału w podobnych konkursach.

Potem przyszła kolej na rozmowę z panią Marią Duławską. Właśnie rozmowę - bo uczniowie nasi nie tylko zadawali wiele pytań, ale zostali wciągnięci do dialogu z poetką. Dowiedzieli się przy tej okazji o początkach drogi twórczej pani Marii, jej inspiracjach, planach na przyszłość. Poznali okoliczności powstania wierszy o zwierzętach z zamojskiego ZOO oraz dowiedzieli się ile pracy i zabiegów wymaga wydanie własnego tomiku poezji. Ponieważ pani Maria Duławska jest od kilku lat jurorką i patronem Gminnego Konkursu recytatorskiego, nasi uczniowie przypomnieli kilka wierszy tej autorki, budząc szczery uśmiech na jej twarzy. Przy okazji pani Maria podzieliła się swoimi wrażeniami z zasiadania w jury konkursu, na którym deklamowane są jej własne wiersze.

Spotkanie z panią Marią Duławską podzielone zostało na trzy części. Nieco inny przebieg miało ono z uczniami najstarszymi, a odmienne z młodszymi czy przedszkolakami. Za każdym razem dzieci miały okazję zetknąć się z ulotnym językiem poetyckich metafor i barwnych epitetów. Wielu przekonało się, że lektura wierszy może być przyjemna i z całą pewnością nie trzeba jej się bać. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali pani Marii, a wielu poprosiło poetkę o jej autograf. Miejmy nadzieję, że chętniej i odważniej oddawać się będą teraz lekturze poezji.