• Ogólnopolski Program Edukacyjny

• W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła  przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Trzymaj Formę"

Celem tego programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej przez promocję zasad zdrowego stylu życia. Głównymi adresatami programu są uczniowie klas V i VI oraz ich rodzice.Założenia programowe nauczyciele realizowali podczas zajęć obowiązkowych, jak i pozalekcyjnych, niekiedy w soboty i dni wolne od szkoły.

W celu systematycznego zwiększania aktywności fizycznej uczniowie:                                                                       - biorą udział w zawodach i imprezach sportowych,                                                                                                       - mają wpływ na tematykę obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego,                                                                -  korzystają z oferty zajęć do wyboru ( zajęcia taneczne, rekreacyjno - zdrowotne ).

W ramach zajęć turystyczno - sportowych dla uczniów naszej szkoły zorganizowaliśmy m.in. wyjazd na basen, lodowisko i stok narciarski. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu np. Święto Pieczonego Ziemniaka, Zamojska Zabawa na Orientację, rajd ,, Rydz na patelni", rajd pieszy do Łabuniek Pierwszych, Rajd Mikołajkowy.

W ramach kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych odbyło się spotkanie  z panem Jackiem Kucharskim - specjalistą z zakresu żywienia. Jacek Kucharski systematycznie współpracuje z Robertem Lewandowskim i jego żoną Anią.

Oprócz tego szkoła kontynuuje programy ,, Mleko w szkole" oraz ,, Owoce i warzywa  w szkole". Tematyka zdrowego odżywiania realizowana jest również podczas lekcji przyrody, wychowania fizycznego, godziny z wychowawcą oraz innych zajęć obowiązkowych. Podczas realizacji treści programowych z języka angielskiego uczniowie poznawali tematy dotyczące jedzenia w domu, poza domem, analizowali piramidę żywienia, wykonali prace projektowe nt. ,, Jak być zdrowym i sprawnym". W klasach V - VI tematyka prozdrowotna była realizowana podczas godzin wychowawczych np. ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch", zdrowie jako fundament naszej egzystencji, prezentacja nt. bezpiecznej żywności. Na gazetkach ściennych wyeksponowane są najważniejsze zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Rodzice otrzymali takie informacje w specjalnie przygotowanych dla nich ulotkach.

Uczniowie mają świadomość, że aby być zdrowym należy dbać o środowisko oraz czyste powietrze. Taka tematyka jest często podejmowana  w szkole poprzez pogadanki jak również poprzez  organizację apeli.

Działania nauczycieli z II etapu edukacyjnego systematycznie wspierają nauczyciele wraz  z uczniami z klas I - III. Działaniem, które kształtuje nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat było zorganizowanie akcji ,, Śniadanie daje moc". Punktem kulminacyjnym tej akcji było przygotowanie sałatek i surówek oraz wspólny poczęstunek. Swoim pociechom dzielnie pomagali rodzice.

Działania podejmowane przez społeczność szkolną służą promocji aktywności fizycznej, oraz prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci  i młodzieży. Działania były interdyscyplinarne, traktujące problem zdrowego trybu życia całościowo, odnosiły się do zdobywania konkretnych umiejętności jak również do kształtowania postaw i zwiększania zainteresowania problematyką prozdrowotną.

Zauważalnym  efektem naszych działań jest zmiana w nawykach żywieniowych ponieważ dość liczna grupa naszych uczniów słodkie i barwione soki zamieniała na wodę mineralną. Również coraz częściej uczniowie zwracają uwagę na etykiety, które zawierają skład produktów.

Alicja Mazur - Klimko