• Warsztaty dla rodziców

        • Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców w SP w Pniówku

           

                  Wychowanie dziecka na mądrego i odpowiedzialnego człowieka to długi i często trudny proces. Wiedzą o tym wszyscy rodzice i pedagodzy. Chcąc wyjść naprzeciw problemom rodziców, w miesiącach: luty, marzec i kwiecień w Szkole Podstawowej w Pniówku zorganizowano specjalny cykl warsztatów psychoedukacyjnych właśnie dla rodziców i wychowawców pod hasłem: „Jak mądrze wychować dziecko.” Warsztaty odbywały się  w środy w godzinach popołudniowych. Prowadzone były przez pedagoga – panią Annę Kurzępę oraz psychologa – panią Teresę Żołyńską-Głuszak, pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 2 w Zamościu. Na cały cykl złożyło się 6 spotkań warsztatowych (łącznie 14 godz.), w których wzięło udział 12 rodziców uczniów naszej szkoły, w tym dwoje nauczycieli.

                Tematyka warsztatów była bardzo bogata i ciekawa. Poruszone zostały najważniejsze kwestie dotyczące wychowania dzieci i młodzieży. Rodzice chcący znacznie rozwinąć swoje  kompetencje wychowawcze zagłębili się w następujących zagadnieniach: "Do czego wychowujemy nasze dzieci?",  "Jakie są nasze uczucia?", "Współdziałanie obojga rodziców w wychowaniu dziecka",  "Wyznaczanie granic w procesie wychowywania", „Właściwe sposoby komunikowania się z dzieckiem, które jest pod wpływem silnych emocji”, „Sposoby budowania współpracy na linii rodzic – dziecko”, „Znaczenie kar i nagród w procesie wychowywania dzieci”, „Czym są kary, a czym konsekwencje danego zachowania?", „Jak skutecznie zachęcić dziecko do bycia samodzielnym?”, „Sposoby budowania wysokiego poczucia wartości u dzieci” oraz „Kierowanie właściwych komunikatów w stronę dziecka i ich wpływ na zmianę w jego zachowaniu.” Na zakończenie każdego kolejnego spotkania uczestnicy warsztatów otrzymywali pliki materiałów edukacyjnych do samodzielnego poczytania i przeanalizowania w domu. Często były to konkretne wskazówki oraz instrukcje, jak krok po kroku postępować w sytuacji problemowej z dzieckiem.

                Dzięki zasadom przyjętym już na pierwszym spotkaniu, podczas warsztatów panowała ciepła i rodzinna atmosfera. Rodzice chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach darmowych, otwarcie dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz szczerze wymieniali się własnymi doświadczeniami. Okazało się, że wielu rodziców boryka się często z bardzo podobnymi problemami w wychowywaniu swojego potomstwa. Jak mówili sami rodzice udział  w warsztatach uświadomił im, gdzie popełniali błędy, a gdzie postępowali właściwie. Rodzice zgodnie przyznali, że warsztaty były bardzo przydatne. Dodatkowym plusem wspólnych spotkań było głębsze zintegrowanie się środowiska lokalnego ze szkołą.