• Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2015/2016

• 1. "Cukierek za życzliwość i Ty możesz zostać wolontariuszem”

Uczniowie klas II-V uczestniczyli w pierwszym półroczu w IV konkursie dla wolontariuszy, zorganizowanym przez lubelską „Fundację Dwa Skrzydła Anioła”. Nadrzędnym celem konkursu było uczenie młodego pokolenia niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym we współpracy z rodzicami i czerpanie z tego satysfakcji. Organizatorzy konkursu przyjęli znaną zasadę: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość pachnie.”

Działania konkursowe polegały na założeniu i systematycznym prowadzeniu tzw. „DZIENNICZKA DOBRYCH UCZYNKÓW” przez każdego ucznia indywidualnie. Zadaniem uczniów było wykonywanie i opisywanie własnych działań podjętych na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi lub pomocy zwierzętom, dzień po dniu począwszy od października a skończywszy na ostatnim dniu stycznia. Opiekę i bieżący nadzór nad przebiegiem konkursu w szkole pełniła pani Dorota Wybranowska.

Aktywny udział w konkursie wzięło 24 uczniów spośród 35 uczęszczających do klas II-V. Największą popularnością cieszył się on jednak wśród uczniów klas młodszych, w klasie II-giej i III-ciej. Uczniowie Ci systematycznie prowadzili swoje dzienniczki. Zadbali również o estetyczną oprawę plastyczną swoich zeszytów. Na początku lutego szkolna komisja konkursowa zebrała wszystkie dzienniczki, oceniła wpisy i wytypowała dwa najlepsze zeszyty, które zostały przesłane do fundacji w Lublinie. Miejmy nadzieję, że organizatorzy konkursu zauważą, docenią i nagrodzą wysiłki naszych uczniów. Czekamy z niecierpliwością do dnia 30-go marca bieżącego roku na werdykt fundacji. Nie mniej jednak wszystkim młodym wolontariuszom i wolontariuszkom należą się podziękowania i wyrazy uznania za udział w tak szlachetnym przedsięwzięciu.

2. „Nie bądź obojętny! Pomóż dzieciom z lubelskiego hospicjum.”

Pod takim właśnie hasłem młodzi wolontariusze – uczniowie naszej szkoły przystąpili do kolejnej szlachetnej inicjatywy na rzecz chorych i cierpiących. W styczniu bieżącego roku pod kierunkiem pani Doroty Wybranowskiej przeprowadzili szkolną kawiarenkę, aby uzbierać trochę pieniędzy dla małych pacjentów Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Celem całego przedsięwzięcia była edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwianie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

Jak zawsze amatorów słodkości nie brakowało zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli oraz pracowników obsługi. Wszystkich przyciągał atrakcyjny wygląd i zapach ciasta, ale przede wszystkim główny cel tej akcji czyli zbieranie funduszy na rzecz terminalnie i nieuleczalnie chorych dzieci. Wspólnymi siłami udało się zebrać kwotę: 340zł, którą w całości przelano na konto hospicjum.

Szczególne podziękowania należą się nie tylko rodzicom naszych uczniów, ale także paniom z tzw. obsługi (p. Dorota Ćwik, p. Zofia Pałka), które czuwały nad szkolną kawiarenką w czasie, gdy uczniowie-wolontariusze uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych.