• Działalność szkolnych wolontariuszy w roku szkolnym 2011/2012

• DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNYCH WOLONTARIUSZY

W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

Uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele aktywnie angażowali się w działania związane z wolontariatem. Pomysłodawcą i koordynatorem poszczególnych działań była pani Dorota Wybranowska.

Akcja „Zeszyt”

We wrześniu szkolni wolontariusze sprzedawali podczas przerw lekcyjnych zeszyty z logo "Hospicjum Santa Galla" mieszczącego się w pobliskiej miejscowości Łabuńki Pierwsze. Była to pierwsza część akcji na rzecz pacjentów hospicjum. W lutym po feriach zimowych uczniowie rozprowadzili drugą część hospicyjnych zeszytów. Cena zeszytu wynosiła od 1.50gr w górę. Łącznie sprzedano ponad 100 zeszytów uzyskując kwotę w wysokości: 176zł i 10gr. Cały dochód przeznaczony będzie na zakup lekarstw i materiałów opatrunkowych dla pacjentów hospicjum.

Akcja „Krok za krokiem”

W listopadzie podczas zabawy andrzejkowej i w lutym podczas szkolnej zabawy karnawałowej szkolni wolontariusze pod kierunkiem swojego opiekuna - pani Doroty Wybranowskiej sprzedawali specjalnie przygotowane bilety wstępu pod hasłem: „Bawimy się, pomagając najsłabszym!" Na biletach wydrukowane były dane adresowe Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym: „KROK ZA KROKIEM" w Zamościu. Bilety kosztowały symboliczną złotówkę. Kwota uzyskana ze sprzedaży tych biletów, w wysokości 127zł i 40gr, została przekazana na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży wspomnianego stowarzyszenia.

Akcja „Pola nadziei”

Dnia 6-go października 2011r. troje wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunem - panią Dorotą Wybranowską uczestniczyło w hospicyjnej akcji pod hasłem „Pola nadziei.” Akcja ta polegała na uroczystym zasadzeniu cebulek żonkili (symboli nadziei) na głównym klombie przed zabudowaniami "Hospicjum Santa Galla" mieszczącego się w Łabuńkach Pierwszych. Była to już druga z rzędu akcja organizowana corocznie przez pobliskie hospicjum pod honorowym patronatem ks. biskupa Wacława Depo. W uroczystości brali udział wszyscy, którzy w różnoraki sposób wspierają pacjentów hospicjum; personel, wolontariusze, przedstawiciele władz świeckich i kościelnych, reprezentacje instytucji, szkół i przedszkoli oraz rodziny pacjentów. Oprócz symbolicznego zasadzenia kwiatów nadziei uczestniczyliśmy we wspólnej modlitwie i poczęstunku. Wysłuchaliśmy też krótkiego koncertu w wykonaniu młodzieży z Liceum Ekonomicznego w Zamościu.

„Szkolny Tydzień Wolontariatu”

W grudniu w naszej szkole odbył się "Szkolny Tydzień Wolontariatu" Podczas tego tygodnia dnia 15-go grudnia zorganizowano specjalny apel poświęcony tematyce wolontaryjnej. Uczniowie starali się zachęcić całą społeczność szkolną do udziału w rozmaitych akcjach charytatywnych. Przypomniano również dotychczasową działalność szkoły. Pani Dorota Wybranowska przygotowała specjalną prezentację multimedialną przedstawiającą zdjęcia z ubiegłorocznych akcji wolontaryjnych przeprowadzonych w ramach realizacji autorskiego projektu: "Mamo, Tato! Zostańmy wolontariuszami!" Nagrodzono najaktywniejszych wolontariuszy oraz zespoły klasowe, które wyróżniły się w akcji zbierania nakrętek plastikowych na rzecz "Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia". W szkole pojawiła się specjalnie przygotowana "skrzynka pomysłów na szkolny wolontariat". Na naściennej gazetce wolontaryjnej zamieszczono fotorelację z dotychczasowej działalności szkolnych wolontariuszy.

„Wielkanocne kartki”

W kwietniu przed Świętami Wielkanocnymi nasi uczniowie własnoręcznie przygotowali kartki z życzeniami świątecznymi dla pacjentów i pracowników pobliskiego "Hospicjum Santa Galla". Kartki te zostały przekazane w imieniu uczniów do rąk dyrektora hospicjum – ks. Michała Przybysza przez panie: Wiesławę Gawlik oraz Dorotę Wybranowską.

„Szkolna kawiarenka”

„Piknik z Santa Galla”

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, 30-go maja 2012r., uczniowie klasy IV-tej wraz z opiekunem wolontariuszy – panią Dorotą Wybranowską - uczestniczyli w rozmaitych atrakcjach piknikowych przygotowanych przez dyrektora hospicjum „Santa Galla” – księdza Michała Przybysza. Piknik odbył się w parku znajdującym się nieopodal zabudowań hospicjum. Zorganizowanie pikniku było formą podziękowania naszym szkolnym wolontariuszom za ich wsparcie i zaangażowanie w rozmaite akcje charytatywne na rzecz pacjentów tejże instytucji.