• Muzyka

• KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI W KLASACH IV – VII

Ocena z muzyki powinna mobilizować uczniów do pełnego zaangażowania i systematycznej pracy.

Sposób oceniania w znaczący sposób wpływa na stosunek uczniów do przedmiotu, a co za tym idzie także na efektywność procesu nauczania. Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie oceny będą motywować uczniów do działania i rozwijania swoich umiejętności.

1. Predyspozycje i umiejętności muzyczne uczniów można ocenić na podstawie sprawdzianu (najczęściej przeprowadzonego w formie zabawy lub quizu) przeprowadzonego
            na początku i przed końcem każdego roku szkolnego.

2. Wynik tego sprawdzianu powinien być uzupełniony informacjami dotyczącymi zainteresowań muzycznych uczniów, ich systematyczności i efektów pracy.

3. Oceny z muzyki dotyczą poziomu wiedzy i umiejętności w kontekście indywidualnych zdolności i zainteresowań muzycznych ucznia, jak również jego aktywności na lekcjach

4. Ocena nie będzie obniżona z powodu niewielkich postępów ucznia w nauce, jeśli źródłem tych niepowodzeń jest brak uzdolnień muzycznych.

5. Będę oddzielać postępy w opanowywaniu wiedzy teoretycznej od aktywności muzycznej (śpiew, gra na instrumentach, umiejętność tworzenia muzyki). Znajomość historii i teorii muzyki będzie oceniana według jednakowych kryteriów dla całej klasy.

6. Umiejętności praktyczne zawsze będą oceniane w kontekście predyspozycji muzycznych ucznia. Każdy uczeń będzie mieć możliwość uzyskania oceny bardzo dobrej, jeśli tylko będzie zaangażowany i staranny.

7. Przy ocenie aktywności muzycznej będę zwracać uwagę na to, aby nie porównywać uczniów do siebie, lecz efekty pracy każdego z nich w stosunku do jego możliwości.

8. Ocenie będą podlegać następujące elementy:

• śpiew (znajomość tekstu, melodii, poprawność artystyczna)

• gra na instrumencie (poprawność, płynność i technika gry)

• wypowiedzi ucznia na temat utworów muzycznych (zaangażowanie i postawa podczas słuchania utworu, rozpoznawanie brzmień instrumentów i głosów, rozpoznawanie w słuchanych utworach polskich tańców narodowych, wyrażanie się środkami pozamuzycznymi)

• działania twórcze (rytmizacja tekstów, improwizacja, umiejętność korzystania ze zdobytych wiadomości i umiejętności przy tworzeniu wypowiedzi muzycznej, umiejętność dobierania efektów dźwiękowych do stworzenia ilustracji dźwiękowej)

• znajomość terminów i wiedza muzyczna

• aktywność na lekcjach i udział w zajęciach pozalekcyjnych (za aktywność na lekcji uczeń zdobywa nutki, za które otrzymuje ocenę bardzo dobrą, za aktywność w chórku należy podnieść ocenę o jeden stopień)

• prowadzenie zeszytu przedmiotowego (estetyka ogólna, systematyczność, samodzielność w odrabianiu prac domowych)

OCENĘ CELUJĄCĄ OTRZYMUJE UCZEŃ, KTÓRY:

1. prawidłowo śpiewa piosenki z podręcznika i repertuaru dodatkowego

2. prawidłowo gra na instrumentach melodie z podręcznika i repertuaru dodatkowego

3. potrafi rozpoznać budowę utworu muzycznego